18 EEN JONGE HELD HE. Maandag 1 jOcinber 1894. No. 6469. 33ste Jaargang. .drukte BINNENLAND. 3 w. 1W FEVILLETO.W N, d met fl.90 H. ist. &Co. NE. 60. SS! l en Zn. Middel Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1* 1 root ral V*1 30 Sept. a. s. zal te Moordrecht heer P. A. Le Jeune door den Tot hoofd der school met den bijbel te Oudewater is benoemd de heer A. F. Derksen, te Rotterdam. ie SE der wereld. QBL0EM« Haag. LFF, Dro- GOEROE COURANT en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i la >d«r Mft a Ut-' M a. s. 1 bij iMh E irdt 1 door NAAK MARKUS JOKAI. De heer W. M. Moree is te Utrecht geslaagd voor het tweede natuurk. examen. Zondag 3C de ZeerEerw. de benoo- werd door K&chelkolen. f 8.28 6.98 7.19 7.97 6.72 7.27* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Donderdag is te Berg-Ambacht hetdetacho* ment infanterie, nit Gouda, met den len lui* tenant Spaan weder naar zijne garnizoensplaats vertrokken. Hedenmiddag had ten Raadhuize dezer Ge-’ meente de aanbesteding plaats van de benoo- digde steenkolen. Ingeschreven J. Prince en Cie. A. Lambert C. M. Kleyweg J. de Koster D. van Stavel P. Krggsman 1) Heb je plezier, een echte Portorico to rooken, jonge vriend r Mag ik je er een aanbieden P Ze is wel niet zoo zoet als suiker en bijt wat op de lippen, maar >^k heb het ook geprobeerd, toen ik nog een jongen was.” «Ik dank u zeer. Sigarenrook, daar kan ik niet tegen, maar des te beter tegen den rook der kanon* nen. Daar sla ik mijne oogen niet voor neer, als het noodig is.” ff Bij mijne ziel! Die jongen bijt van zich af!” In 1892 heeft vanwege het bestuur van het Pensioenfonds de opsporing plaats gehad van wedvwen en weezen van burgerlijke amb tenaren, die in de jaren 1878 tot en met 1890 overleden waren en geen aanvraag hadden in gediend om in het genot van pensioen te worden gesteld. De uitslag heeft er toe geleid om, ondanks den zeer omvangrijken arbeid daaraan verbon den, een dergelyk onderzoek in te stellen naar Bij de op den 25 dezer maand te Gouderak gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad, hebben de meeste stemmen erlangd de heeren F. S. W. Gautier en K. Verdoold en zal mitsdiep eene herstemming plaats heb ben tusschen genoemde candidaten op Dinsdag 9 October aanstaande. HoogEerw. heer Malingré, deken en pastoor alhier, worden geïnstalleerd. De Koningin Regentes heeft aan den gou verneur der Koninklijke Militaire Academie het portret van de Koningin in lyst geschonken als herinnering aan het jongste bezoek, en tevens aan het cadettencorps toegezegd een vergroot portret van de jonge Koningin. De directeur van de Cadettenschool te Alk* maar en het korps cadetten aan die inrichting zullen mede dergeljjke portretten outvangen. Het bericht dat de Koninginnen voornemens zouden zyn begin October de stad Kampenen den militairen hoofdcursus aldaar te bezoeken, mist allen grond. Van zoodanig bezoek is niets bekend en tot dusver ook geen sprake geweest. GOUDA* 29 September 1894. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD Dinsdag den 2 October 1894, des namiddags ton één ure. Aan de orde: Het voorstel der heffing van Tnrfsingelgi Het adres fende verlaging De aangeboden begrooting der gemeente Stolwjjk voor het jaar 1895 bedraagt in ont vangst en uitgaaf de som van f 15997,80, Voor kosten van het onderwijs wordt voorge dragen f 7175, waarvan aan jaarwedden van onderwijzers f 5650, buiten de kosten voor bet herhalingsonderwys. Het subsidie aan het burgerlek armbestuur bedraagt f 500. Dinsdagavond is te Stolwijk, de zangver- eeniging, die reeds sedert eenigen tjjd in wording is, in het leven geroepen. Hoe de jonggeborene zal besten is nog on’beketfd, maar wel weten we, dat zij onder gunstige omstandigheden het levenslicht beeft aanschouwd. De voorloopige commissie heeft alle eer van haar werk gehad het door haar ontworpen reglement word bijna onveranderd goedgekeurd en op een enkele na traden alle aanwezigen tot de jonge vereeni- ging toe. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren: H. A. Westbroek, Joh. de Vreugt, J. ’t Hart, J. Krujjt en J. Mulder. De heer D. C. de Koning zal als directeur optreden. IN est, Borsl-eo eningen. [tract en Gouden I. »D 1893. laille 1893, Chicago. eilzame be an smaak, gatief. 8 in. Mag verschil in Indië 800 gulden bedraagt. Hei is, besluit hy de plicht van het Gouvernement om degene die niet voor den hoofdofficiersrang in aanmerking kunnen komen en toch steeds goed, bloed en gezondheid voor het Vaderland veil hadden, het heengaan gemakkelijk te maken. Verplaatst met ingang van den le November a. s. de comms, verificateur L. van Dorp van Lobith naar Goud», de comms, verificateur F. By kon. besluit zijn benoemdby het wapen der inf., tot le luit, by hun tegenwoordig korps, de 2e luits. H. Prins en H. J. E. de Bourbon, beiden van het 4e reg., eörstgen. gedet. bjj het leger in N.-I. ffhemeldragenden Atlas.” Zijne harde gelaatstrekken zyn door, de zon verbrand en door de koude rood gekleurdmaar nog rooder en harder maakt het de uitdrukking van hooghartigheid en trots, die ieder zijner bewegingen kenmerkt, en licht voor uitdagende zelfverheffing gehouden kou worden. Die hem antwoordde was een zeer jong soldaat met de epauletten en de sabelkwasten van een offi cier en met het allerzachtste gezicht van louter melk en bloed en de allervriendelijkste blauwe oogen. Zijn halsdoek zat zoo onberispelijk, alsof de liefderyk zorgende hand eener moeder den strik ér in had gelegd, en op zijn voorhoofd meende men den tee- dersten kus nog te zien, die scheen te willen zeg gen «Denk om je leven, mijn kind 1 Denk aan je moeder, en wees voorzichtig, mijn kind I” De jongen kwam juist op tijd I De oude, door het weer geharde en in den kryg gestaalde krijgers vloekten en raasden, dat de regeering hun halfwassen jongens als officieren toezond, die geen andere ver dienste hadden, dan het geld, waarvoor ze de offi- ciers-epauletten hadden gekocht; zooals nu weer dezen melkmuil, die blijkbaar pas was aangekomen, waut zijn uniform was nog zindelijk en netjes I De jonge bevalt me!” sprak overste Eyerton. toen de jongeling met een blos op de wangen zijn weg vervolgde. Je zult zien, dat er hier gauw een oud man van hem wordt.” «Hoe meen je dat I” vroeg hem een andere officier. Daaronder versta ik iemand, die dicht bij zyn dood is. Het ventje schijnt me te behooren tot diegenen, die door den eersten den besten kogel worden weggeraapt.” •Wee. onbezorgd,” troostte hem een lange, lersche Men schrijft ons Er zijn van die gebruiken en gewoonten, die nit looter sleur gehandhaafd worden en waarvan toch op den keper beschouwd niets goeds te zeggen valt. Zoo de in onze stad bestaande gewoonte om de schoolgelden van sommige lagere scholen door de scholieren zelven op de school te doen betalep. Men ii er zoo aan gewoon geraakt, dat men dit als iets van zelf sprekends beschouwt. En toch kan geen verstandig mensch die gewoonte goedkeuren. De gemeente bespaart zich eenige kosten van invordering, maar de kinderen worden blootgesteld aan ’t gevaar het geld te verliezen of het zich afhandig te zien ge maakt, de jongelieden aan de veel grootere gevaren der verleiding. Men zegge nieter is nog nimmer van slechte gevolgen gebleken, ’t Is raadzaam ten deze af te wyken van de vaderlandacbe hebbe lijkheid om den put te dempen als het kalf verdronken is. Bovendien, wie weet of niet wel eens slechte gevolgen zich hebben geopen baard, die men liever niet aan de groote klok heeft gehangen Dit gesprek had plaats vóór Sebastopel in de En- gelsche legerplaats, waar verscheidene Engelsche officieren onder elkaar wat verstrooiing zochten, en die v*n een mooien Novembermiddag gebruik maakten, om het slijk en vuil, dat zich gedurende verscheidene weken had aangezet, af te schudden. Die dit gesprek was begonuen, was een krijgsman in den bloei des levens, overste Eyerton, vroeger kapitein der Spahis in Oost-Indië, een groote man van krachtigen lichaamsbouw, die slechts daarom te voet moest gaan, omdat geen paard zijn gewicht kon dragen. De uniform barstte bynn van het reusach tige lichaam en zy’ne schouder» herinnerden aan den Bodde, van Delft naar Zevenaar; de kommies J. J. Hanewinkel van Hillegersberg naar Rot terdam en is de kommies P. Neve, van Wad- dinxveen met den len October gedetacheerd aan de B. W. Suikerfabriek U Werkendam. Het >Bat. Nieuwsbl.< bevat een artikel onder het opschrift: Opruimingen in het officierenkorps.* De schryver zegt dat de groote opruiming, die thans plaats heeft onder het oudere gedeelte van het korps, speciaal ouder dat der kapiteins, haar oorzaak vindt in de omstandigheid, dat by het begin van den Atjeh oorlog velen tot officier, zoowel hier als in Nederland, werden benoemd, die nooit Handen gedroomd deeps nietten te zullen dragen. Gebrek aan officieren dwong toen daartoe. Deze officieren hebben, tot en met den rang van kapitein, uitstekende diensten bewezen. Nu zooveel meer wetenschappelijke krachten in het leger zijn gekomen, heeft voor hen het klokje van scheiden geslagen. Zeker, zegt schryver, een bitter oogenblik voor de braven; nog erger omdat, stelden zij zich bij het begin van bun loopbaan voor dat een pensioen van 2000 gulden een schat was, ook in dat opzicht hun denkbeelden zich gewijzigd hebben en zij er vali zijn overtuigd geraakt, dat zy aan die som met hun gezin maar met de meest strikte zuinigheid genoeg kunnen hebben. Hoeveel medelyden men met de slachtoffers ook moge hebhen, er is echter niets aan te doen, 's Lands belang gaat boven alles, en de tyd van gaan is voor hen gekomen. Maar .de schryver acht om dergeljjke decepties in den vervolge te voorkomen, het dringend noodig, dat dekapi- teinspensioenen verhoogd worden. Waar zegt hy, in Nederland tusschen het pensioen van een kapitein en dat van een majoor slechts 40 gulden verschil per jaar bestaat, kan het zeker geen recht van bestaan hebben, dat het LOMBOK. De correspondent der >N. R. Ct«. te Batavia Seint onder dagteekening van heden: Het Gouvernement spreekt de geruchten omtrent onder handelingen met de Baliërs tegen. De hulptroepen te Makasser zyn ontbonden, 'SFDe vereeniging voor Chr. Nat, Ond. hield gisterenavond hare gewone jaarlyksohe Septem* bervergadering in de school voor C. N. O. in de lange Groenendaal. Onder de besluiten, die genomen werden, behoort ook het aanstellen van een derden onderwijzer op 1 Jan. a. s. wegens het toenemend aantal kinderen. AU zoodanig werd in diezelfde vergadering benoemd de heer C. J. van de Putte, thans onderwyzer aan de Chr. School te Waddinxveen. officier. «Hij zal wel tam worden, zoodra hij een granaat over zyn hoofd hoort fluiten, en zoodra hy een paar bommen ziet springen, zal hij naar moeders pappot terug verlangen.” „Zooveel is er niet noodig,” meende een kapitein der pionniers, wiens jas alle suhakeeringen van mod der en vuil vertoonde. „Laat hem maar een nacht bij de voorposten in de loopgraven doorbrengen, en zoodra hy tot aan de knieën in het slijk vastvriest en de doorweekte uniform stijf en strak om zyn lijf zit, dat* hy er uitziét, alsof hy met suiker was be strooid, dan zal hy wel jammerend aan grootvaders kacheltje denken.” «Men moet zich zoo’n kind in een veldslag voor stellen,” sprak nu een met litteekens bedekte ruiter- officier, //als men vecht man tegen man, en sabel houwen en bajonetsteken moet uitdeelen! Wat moet daar nu zoo’n kwajongen beginnen, die nog nauwe lijks aan de roede des meesters ontgroeid is Wie zal echter het arme ventje vasthouden, als we zoo’n storm krijgen, zooals laatst?” schertste Brownie, de vroolijkste van alle officieren. „De wind zal het kleine, tee/e kereltje opnemen en in zee srnyten, als hij zich niet aan een kanon laat vast binden.” Nog lang schertsten de officieren onder elkaar over den jongen kryger, en ze kwamen overeen, af te wachten, hoe lang hij het w. 1 zou uithouden. Want ze meenden, dat het buiten twijfel was, dat hij reeds na eene week zijn ontslag zou vragen, of anders zich als estafette mot de weerberichten van Lord Raglans naar huis zou laten zenden. Op den mooien dag volgde een ellendige, miae- tbele nacht. De regen viel tot aan den morgen in stroomen neertoen het begon te dagen, Stak een koude, noordwesten wind op, die tot op de huid doordrong; en vóór den morgen was het slijk steen hard geworden, en de wakkere soldaten, die Volle tien uur in den regen hadden gestaan, kregen over hunne iniformen een schitterende ijskorst. De man tels kon men niet uittrekken, men moest ze breken, en wie laarzen aan had, scheen ware olifantsvoeten te hebben, zulke stukken modder waren er aan vast gevroren. «God bless us I” bromde de lersche artillerie-offi- cier, terwyl hy met den eenen voet tegen den ande ren sloeg. «Op zoo’n manier zou je niet eens meer weten, wat vuur was I Als we tenminste maar kon den stoken l” Onder stoken verstond hij zijne kanonnen. De medelijdende man I Hy zelf leed kou en nogtans wou hij voor zijne vijanden stoken I Wat zou er wel van dien melkmuil geworden zyn?” mompelde hij in zijne verveling^«Nu, die is misschien in de modder vastge/rorenT zoodat men er hem moet uitsmelten I” „Hy zal zich wel al op de ziekenlijst hebben laten schryvende arme jongen, het zou me toch spijten, als zjjn neus er af gevroren was.” ’s Morgens begonnen de ambulancen de soldaten te halen, die ’s nachts in de loopgraven ziek geworden waren. Het was wezenlijk een grimmige nacht ge weest; de eene wagen volgde op den anderen. Cho lera, typhus en longontsteking dunden de gelederen der soldatenwas iemand zoo gelukkig, dat alleen zijne handen of voeten bevroren waren, dan werd hij niet eens onder de zieken meegeteld. (FbrA wrw^rf») Te Wierden en ook te Enter vervoegde zich eergisteren en gisteren by verschillende win keliers een persoon, eerst voorgevende te zjjn een zoon van een geachte firma te Deventer, wiens reiziger niet terug zou komen, daar deze eene zaak in sigaren had opgericht. Daar men achterdocht begon te krygeu en naar Deventer telegrafeerde, kwam men al spoedig te weten dat men met een oplichter te doen had. Daarna verklaarde hy eerst, te heeten Spiering en vervolgens noemde hy zich Wcnsels en gaf hy op te reizen voor eene firma Spiering en Mutsemaker te Antwerpen. Hjj is aange houden en naar Almeloo overgebracht. betreffende de continuatie veergeld aan het pontje op de pacht. van J. Bik Jr. e. a. betref- a en verbreeding der brag op de Raam tusschen de Kuiperstraat en de Honien- ^St adres van A. Zwjjnenburg betreffende de verpachting van den tol en de boerenhoeve aan bet Goudsche en Amsterdamsche rypad. Het' voorstel betreffende de herstelling van het metselwerk van dep Grooten of St. Ja natoren. De benoeming van eenen Voorzitter en vier Leden en hunne plaatsvervangers in de Stembureaux voor de verkiezing van twee Leden voor den Gemeenteraad Haard- 1 f ll.-r en 9.90 9.89 9.80 8.75 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1