illen LS. im, s v/d Dam, VI. uco. i i, GEVEN EEN JONGE HELD 1894, BINNENLAND. ten. .TER. 12. Sieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I De Gemeentebegrooting. i. No. 6470. Dinsdag 2 October 1894. ouda. FEUILLETON. ig enz. inever 33ste Jaargang. »ou, i Blitz ixpeller., 1 tember II. eal (»W tntlfi.) goed wat dichtknoopte!.” i de beide officieren naast Notaris. AN ■0. VINDER IKEN tot jaar. Igke GRÜIS- ent per 5 ons, man Zn. leweg D 62. N: 7rij dag 8 van NAAB MARKUS JOKAI. fiOÜDSCHE COURANT. ow> k Zoo» Inzending' van P. STOPPE- van de vaartbelasting volgende staatje is sprekend genoeg. Gabel. 27316,73' - 26988,96 - 28656,76 - 22964,90 - 17034,90 van het ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. topn Mi, an, kortom ixpeller, renden tegen r huisgezin ixpeller, 5 de flesch. aken an by a. larkt A 144b, )N, apotheker, «Wie zal er thee zetten voor den armen vent, als zijn maag van streek is P” zei de artillerie officier schertsend in zich zelven. //Och, och, als mamalief dat eens wist!” Intusschen behoefde hij niet lang meer bezorgd te zijn over het voorwerp van zijn vrees, want de per soon in questie kwam tot zijne niet geringe verwon dering op zyne eigen beenen naar hem toe. Zijne wangen waren wel rood van de koude, maar zyn neus zat nog op de oude plaats, ja hij bad niet eens een das om 1 Het lichte halsdoekje van gisteren had hij nog in denzelfden lossen knoop om zijnen hals, die evenals het bovenste deel van zyne borst uit zijn los hangende hemdskraag gluurde. Ook overigens was geenerlei verandering aan hem merkbaar, behalve het slijk, dat te Balaklava gratis werd geleverd. «Overste Eyerton verzoekt u bij hem te komen,” sprak de jonge officier met heldere stem tot den kommandan t. «Inderdaad, hij was niet eens schor I” «Ge hebt den nacht in de loopgraven doorge bracht vroeg de artillerist verwonderd. «Ja.” «Bij jullie heeft het zeker niet geregend P” De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOD DA, 1 October 1894. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende September het volgende resultaat 8 Sept. 9.3 Mg. permang. kalicus per 1000 co. 15 12 23 9.5 29 7.1 Advertentiën tot 1 uur des midd. uitgetrokken bezoldigingen (600 en 930), verband houdende met de raming der opbrengst, met die van vroeger, zooals zij voorkomen in het staatje, dat wij gaven in ons nummer 6176 (17 October 1893) dan zal men zien, dat er steeds afwis seling in deze posten geweest is en dat deze waarschijnlijk moet gezocht worden in malaise of toevallige tijdsomstandig heden. Wij komen thans tot de heffing van schoolgelden, die ons stof zullen geven tot een paar opmerkingen in een volgend artikel. «Dat zou ik meenen.” «Maar zeker niet zoo gestormd P” «Gestormd ook.” //Vindt ge niet, dat het koud is. Misschien was het toch beter, dat ge uw -»< rlichtlmnnntnf «O, dat is onnoodig.” Onder dit gesprek liepen elkaar voort; de jonge luitenant met zichtbaar gemak, zooals zijn elastische gang en regelmatige stap bewees; de artillerist daarentegen bewoog zich mot moeite, zooals men bij den winter wei gedwpngen is te doen vooral als men zware laarzen aan heeft en een langen mantel om de schouders. De artillerist wilde slleeh reeds daarom een gesprek aanknoopen, om zijn kameraad wat langzamer te doen loopen. «Hebt ge werkelijk geen last van de koude P” De jonge officier glimlachte. «Niet in het minst. Het weer is zacht.” «Nu, dat kan ik juist niet zeggen. Wat noemt ge dan eigenlijk koud «Koud is het, naar mijne ondervinding, in de buurt van Groenland on de Bqhringstraat.” «Zijt ge daar dan geweest P” «Ja, verleden jaar sloot ik me als vrijwilliger aan bij de expeditie, die Franklin ging opsporen.” Dit gaf hem reeds een hoogeren dunk van den jongeling. Die zulk een weg als vrijwilliger heeft afgelegd, heeft de ysproef reeds doorstaan. Kou, daar kon hy tegen, dat viel niet te ontkennen. Maar dit maakte hem nog lang niet tot een goed soldaat. Daarvoor heeft men nog noodig persoonlijken moed, lichaamskracht, vlugheid, koelbloedigheid en meer nog. De artillerist sweeg en troosste zich met de gedachte, schil van f 43,000 toe te schrijven aan den invloed van het Merwedekanaal, zoo als de berichtgever uit Gouda in de „N. Rott. C.” van gisteren deed, verraadt ge wis aan bekendheid met de toestanden alhier. Zeker het Merwede kanaal heeft vermindering gebracht in het verkeer op de Gouwe, maar deze is niet zóó belang rijk en uit deze cijfers althans blijkt daar van niets. Deze staan alleen in verhand met de verandering in het beheer der Vaart. De achteruitgang van het verkeer door de opening van het Merwedekanaal blijkt beter uit de telkens afnemende opbrengst van de vaartbelasting en de gabel. Het volgende staatje Jaar. Vaan 1889 1890 1891 1892 1893 opvoering daarvan per se af te keuren. Gelukkig dat er gegrond vooruitzicht be staat op spoedige wgziging; althans wat de meest drukkende grondslagen betreft, maar juist daarom is het zoo zeker niet, dat het geraamde bedrag uit deze bron zal verkregen worden* (zie ons nummer 6172). De overige opcenten op de rijksbelas- tingen (40 op de gebouwde, 10 op de ongebouwde eigendommen) blijven onver anderd en leveren nagenoeg hetzelfde be drag De eerste is 129, de tweede f 1 hooger geraamd dan op den loopenden dienst, hetgeen althans bewijst dat wij niet achteruitgaan, al is de voorwaartsche beweging niet noemenswaard De klacht, dat vele gegoede ingezetenen de stad ver laten, zonder dat er nieuwe vestigingen plaats hebben, moge niet ongegrond zijn deze cijfe/s bewijzen toch dat die verhui zing tot dus ver geen onrustbarende af metingen heeft verkregen. Bij afdeeling IV der inkomsten is een groot verschil merkbaar. Volgnummer 7 luidt f 6300 tegen f 49,500 op de vorige begroeting. Hiertoe behoorde de belasting op de vaart door de gemeente, die met 1 Januari 1895 vervalt en in 1893 op bracht bijna f 41,000. Wel bestaat er plan tot heffing van kaai- en havengel den, maar aangezien de opbrengst daarvan nog niet geraamd kan worden, is dit on derdeel thans voor memorie uitgetrokken. Hier is het eerste groote gat, dat gestopt moest worden; het tweede komt later, waar de vroegere postopbrengst van de gabel voor het bevaren van de rivier de Gouwe ad 17,000 vervallen is, omdat de heffing met 1895 ophoudt, gelijktijdig met de overneming van de Gouwe door de Provincie. Nu ia wel dat gezamenlijk bedrag niet geheel verloren, daar er on der no. 27 voor in de plaats is gekomen uitkeeringen van de provincie Zuid-Hol- land tengevolge van het in beheer en on derhoud nemen van de Turfsingelgracht en de Gouwe ad f 21,307 en zijn enkele op vroegere begroetingen voorkomende uitgaven voor de vaart verminderd, maar toch zal de stad bij den nieuwen toestand een belangrijke bate moeten missen. Het bij dit volgnummer 7 voorkomende ver- Aan het postkantoor Gouda en de, daaron der ressorteereude, hulpkantoren werd gedu rende de maand September 1894 in de rjjks- postepaarbank ingelegd f4634.86 terugbetaald f 4502.20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3988. Wy meeuen onze lezers een dienst te doen door hen te berichten, dat het orgelconcert op Donderdagavond 4 October door den heer Spaanderman te geven in geen verband staat met het concert op 9 October bij gelegenheid van de vergadering der Gustaaf-Adolf-Veree- niging te geven, waarbjj een koor van p. m. 100 heeren en dames zich zullen doen hooren. Beide orgelconcerten zjjn een bezoek over waard, zoodat verdere aanbeveling wel achter wege kan bijjven. Het programma van het Concert op 4 Oct. is als volgt 1. Preludium und Page. (g moll)August Wilhelm Bach. 2. Allegro Moderato en Andante Cantabile, uit het Viool-Concert P. Nardini. (Voor Viool). b. Aria Ich weis dan mein Erlöserlebet< G. F. Handel. (Voor Sopraan). medaillon hangt F En daarin is ongetwijfeld een mooi portretje F” De jonge officier scheen met het antwoord ver legen. «Geene uitvluchten I” barstte de overate loa. «Por tret of nietP" «Ja, een portret,” antwoordde de jonge man. «Hel portret mjjner moeder.” Ieder scheen gotroffen. Wal eon kind I Dat- kan rooken noch drinken, bemint van alle vrouwen alleen zijne moeder, en komt reeds hierheen, om in de ge lederen der mannen te strijden. Zonder te weten, wat het leven is, kwam hy reeds hier, om te erva ren, wat da dood ia 1 Men liet hem nu met vrede en bood hem niets meer aan. De gevoeligsten kregen medelijden met hem, en voeren uil tegen de regeering, die zulke jonge kinderen tor slachtbank zond. Twee dagen en drie nachten lang kon mea de in de loopgraven geposteerde soldaten niet aflossen. De Engelsche troepen hadden de handen zoo vol, dat ze, de gewonden en dooden uitgezonderd, in geen drie dagen rust kon krygeo. Op den derden dag werd de dienst in zóóverre verlicht, dat de eene helft wakker moest bijjven, terwyl do andere helft zioh ter ruste mocht leggen. Gaan liggen I Van al het goede, dat de liefderijke hand van moeder Natuur den mensch uitreikt, is deze gave de schoonste. Den ouzekeren stand opgeven, die slechte ten doel hoeft, het hoofd rechtop te houden het lichaam aan zichzelf overiaten, te liggen, te rusten. Zooals gewoonlijk wenschen wij de voor naamste zaken, die onze aandacht trokken bij het doorloopen van de ingediende bo- grooting voor de gemeente over het dienst jaar 1895, met enkele woorden vermelden. Allereerst het eindcijfer Het is van f 345,438 tot f 312,193 verminderd. Grootendeels is dat minder bedrag te schrijven op rekening van den overgang van de vaart door de gemeente aan de Provincie Zuid-Holland. Daardoor vervalt niet alleen een belangrijke post van inkomsten, maar ook uitgaven voor de vaart komen niet meer voor rekening der gemeente. Het is echter niet te ont kennen, dat de prijzenswaardige zuinigheid van het dagelijksch bestffur medegewerkt heeft tot dat gunstig resultaat, want op de hoofdstukken V tot VH der uitgaven is ook vermindering verkregen, schoon zij niets met de vaart te maken hebben. B. en W. toonen daardoor, dat zij met ernst er naar gestreefd hebben met de beschikbare mid delen rond te komen zonder zware lasten te leggen op de burgerij. Het evenwicht i4~verkregen zonder verhooging van de directe belasting naar het inkomen, welke weder tot een bedrag van 71,000 is uit getrokken. Alleen is weder in uitzicht gesteld de verhooging met 20 opcenten van de hoofdsom der belasting op het personeel. Bij koninklijk besluit van 6 Maart 1872 is deze heffing toegestaan tot 60 opcenten. Reeds ten vorigen jare bestond hetzelfde plan, doch men is het jaar doorgekomen zonder er toe over te gaan, hetgeen zeker pleit voor het goede beheer van het gemeentebestuur, dat wel licht voorgenomen en minder dringende werken (als b. v, de herstelling van den grooten toren) achterwege gelaten heeft om de burgerij niet te gelijk twee verhoogde belastingen op te leggen. Wellicht dat verhooging van het personeel weder kan worden ontgaan. En‘dit zou zeer wen- scheiyk zijn, gelijk wij reeds bij eene vorige gelegenheid trachtten te betoogen. Wij zeiden toen: „Deze verhooging is niet aanzienlijk, tpaar aangezien de perso- neele belasting velerlei gebreken heeft is Vaartbelasting. f 70381,23 - 69318,92' - 72466,19 - 58338,8 7' - 40877,14' Er blijkt uit, dat de opening Merwedekanaal zeer nadeelig was voor onze financiën en met het oog op de toekomst is het wellicht een zegen, dat de stadskas niet meer afhankelijk is van deze wissel vallige bate, die verloopen moest naar mate de verkeerswegen elders werden verbeterd. De overige onderdeden van dezen post zijn voor het toenemend verkeer met de buitengemeenten niet ongunstig. De tol aan de Haastrechtsche brug leverde op f 4405, f 4627, f 4850 in de jaren 91, 92 en 93het Moordrechtsche verlaat f 427, f 461 en f 502 in dezelfde jaren. Een gestadige vermeerdering dus. De pontjes aan Turf- en Kattensingel daar entegen leveren minder op dan in 1891 hetgeen met veranderde heffing in verband kan staan. Bij volgn. 8 is opbrengst der wik-, weegloonen enz. van 2500 verminderd tot f 2000, terwijl daarentegen bij volgn. 9 de opbrengst van marktgelden is ver hoogd van f 4900 tot f 5400, beide in verband met de opbrengst in 1893. üit deze cijfers gevolgtrekkingen te maken voor den meerderen of minderen bloei onzer markt ware gewaagd, zooals wij vroeger betoogden Vergelijkt men de thans voor waagmeester en marktmeester dat men op zestienjarigen leeftijd deze «dingen” ge woonlijk nog niet bezit. Spoedig was men bij den overste aangekomen, die achter oen der loopgraven in een uit aardkluiten op gebouwd hutje zat in gezelschap van eenige andere officieren. Hy gaf juist aan zyne onderhoorigen zijne bevelen. Daar hij juist eene bezending voortreffelijke 'cervelaatworsten had ontvangen, beval hy daartegen een verdelgingsoorlog, gesterkt door een enkel ver warmend glaasje. Het bevel werd met het grootste genoegen uitge voerd, alleen hel jonge officiortje deed er niet aan mee, omdat hij beweerde, dat hij slechts éénmaal per dag at, en dan nog alleen water dronk. Men kan zich voorstellen, hoe hy' om deze woorden uitgelachen werd. «Verduiveld, jonge vriend I Dan kan de wind je wel wegblazen I” schertste de eene officier. «Wie niet eet en niet drinkt, is een slecht sol daat,” meende een ander. Eyerton zelf sloeg hem verscheidene toasten voor, zooals men gewoonlijk jongelui tot drinken aanspoort. Hij moest eens drinken op de gezondheid van den gastheer, op de inneming van Sebastopel, op de ge zondheid van bare majesteit. De jonge officier zweeg en kleurde. «Drink dan op de gezondheid van je liefste I” riep de overste eindelyk en hield hem het volle glas tegen. De jongeling kleurde nog meer. «Ik heb geene liefste.” «Wil je dat nu ontkennen Je open hemdskraag verraad immers, dat je daar iets draagt. Nuf Zie ik daar dan geen koordje, waaraan soo iets als een S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1