I HE. EEH JONGE HELE K. No. 6473. Donderdag 4 October 1894. BINNENLAND. 33ste* Jaargang. ^iieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. - Middel st, Borsl-en Co. ftningen. in liois. Hing rekkingen van en Lombuk in Peperstraat. ERDEN, van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in wq Jk td I NKMAN ZOON BN Ikwf. lit en der wereld. 3BL0EM. Haag. LFF, Dro- ?D 1893. aille 1893, Chicago. eilzame be an smaak, jatief. in. Mag e U. under int ult> 'heeft tot op >ehoeft trad. en Gouden OUDE lMMEK 7EH tt JAP. NAAR MARKUS JOKAI. r by: ÏRS Jz. ran echtheid it rk steeds voor- laam der Firma E. “eïjk rineelt wordt i elke I.M- hOI INIIL COIKINT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en ontwikkelde zynerzyds namens de gerequi- reerden Rot en Cornelissen, die ook in cassatie waren gekomen, een vyftal middelen, ten be- tooge dat de beklaagden in deze niet straf baar zyn, als hebbende de meerbedoelde motie slechts eene politieke beteekenis. Het openbaar ministerie zal 29 dezer con clusie nemen. F. L., laatstelijk onderwijzer te Haelen, vroeger te Linne, tegen wien wegens bet plegen van ontuchtige handelingen door het O. M. eene gevangenisstraf van 8 jaren werd geëischt, is door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Hoeveel geld er bij gelegenheid van kermissen zoek raakt, kan men afleiden uit het feit, dat een eigenaar van een stoomdraaimolen voor Ie Liter. FIN BOIS 'nonyme, door om hare goede matig bekend, in vei zegelde n van 5 Liter van het attest 1AMJCLROOS krijgbaar bü VANKUM O, Oosthaven Gedurende het aan bezwaren zoo rijke tyds»erloop der volgende maanden werd de jonge officier de lie veling van hei leger. Men gaf hem allerlei vrien- delyke bijnamen, zooals„melkmuil”, „lafbek”, „kwajongen”, en zoo noemden hem ook de soldaten D ton 8 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai’ plaatsruimte. De firma De Bussy te Amsterdam heeft de haar gestelde eischen afgewezen. De heer De Bussy wil wel met zyn eigen personeel, doch niet met het loon-comité onderhandelen. Al vorens de staking te beginnen, hadden de werklieden de persen onklaar gemaakt en van een academische (dissertatie, die voor het af drukken gereed was, zyn de letters dooreen- geworpen. Gistermiddag duurde de staking nog voort dus reeds twee dageu. Eenige zetters, die gisterenochtend aan het werk wilden gaan, werden hierin met geweld verhinderd. De politie bewaakt het gebouw der druk kerij groepen werklieden wandelen rond over Rokin, Dam en Nes. H. K. H. Mevrouw de Prinses Van Wied, Prinses der Nederlanden, heeft aan het centraal comité voor de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen in Indië de belangryke gift van f1000 doen toekomen. Duidelijk ziet de overste, dat twee vijandelyke soldaten er reeds boven op zijn, en een er van reeds dichtbij hem is; doch in hetzelfde oogenblik slaakt de eene een gil en stort hals over kop in den loopgraaf, terwyl de andere slechts tijd beeft, om achterom te kyken, en dan ook tor aarde stort. Er was* hulp komen opdagenvooraan liep een officier, wiens degen den beiden Russen hot levens licht had uitgeblazen, en reeds het volgende oogen blik is de loopgraaf gezuiverdwie den wal heeft beklommen, vindt ook den dood. Do ter hulp gesnelde officier vocht bewonderens- waardig. Als een Cbineesch danser, die zich tus- schen puntige messen bevindt, werpt hij zich tus- schen de bajonettenin een oogwenk vangt zijn degen tien houwen op en beantwoordt ze; hier wijkt hij terug, daar glijdt hy op zyde; hij loopt onder de loopen der geweren door, en als zijne rechter hand vermoeid is, neemt hij de sabel in de linker. „Wie gij ook zyt, ge zyt een kranig vechter!” roept Eyerton en werpt zich nu met zijn gebeele gewicht tegen de vijandelyke menigte. Voortdurend begint de vyand terrein te verliezen; de Engelschen herwinnen het verlorene, en van den Medelydend, liefdevol zag Eyerton hem aan. Arm kind I Hy kan, ‘t is waar, nog vijftig jaar loven. Ja, hij heeft nog tijd genoeg I De nacht bedekte de verwoestingen van den dag 1 Groene velden, bloedige weiden, levende monsohen en ontzielde lichamen lagen vreedzaam in de nachteljjke duisternis naast elkaar; het licht der van tijd tot tyd dreunende kanonnen flikkert slechts een oogenblik. Tusschen de Russische bolwerken en de Engelschen aanvals-linie ligt een dubbele aarden wal, die de Russen tegen het vuur van het Engolsche geschut hebben opgeworpen. Eene sterke afdeeling dor belegeraars naderde in den donkeren nacht zonder eonig gedruisch de*» stormwalkn. De reusachtige Eyerton en de held haftige /.kwajongen” zijn de aanvoerders. Ieder der soldaten weet, dat het een bloedig werk zal worden, anders zouden zo juist die aanvoerders niet gekregen hebben. En ze branden van strijdlust. Niemand bemerkt hunno nadering. Na den dag, zoo rijk aan moeite en bezwaren slaapt alles op don eersten walslechts enkele schildwachts marebeeren heen en weer. „Laat ze naar rechts en links gaan,” fluisteren de aanvoerders. „En nu, de bajonet geveld, voorwaarts 1 Ten stryde I” Gelyk de leeuw, die zich op zjjn buit werpt, be klimt do voorhoede der Engelschen de schansen. Dé bajonnetten worden in dep grond gestoken, en daarop steunend, klauteren zij bij den wal op; de bovensten, op de schouders der volgenden staande, doelen de eerste bajonnetsteken uit aan de Russische schildwachts. (Slot volgt.) Ongeveer een kilometer ten westen van 01- denzaal is door den oudheidvorscher Ort, uit Deventer, een nitgestrekt Germaansch grafveld ontdekt. Verscheidene urnen zyn reeds ont graven, waaronder er een is met versieringen en een met twee ooren, gevonden in heuvels, die in grootte zeer verschillend zyn. Ze waren gedekt door een aardlaag van niet dikker dan M., zoodat de meesten in stukken werden aangetroffen. „Met het ambt komt het verstand* zegt men, doch goede spelling en taal volgen het niet altijd op den voet, zooals blykt uit het ondorstaande briefje, ontvangen door een ge neesheer van den burgemeester eener gemeente waar besmettelyke ziekte was nitgebroken en ontsmetting eener woning moest geschieden. Wel E. Heer Hin hantwoord op u schryven van 3 Febru. Daar ik het geheele buis maar laaten hont- smetten heb hen allus laaten ryniegen tot ge ruststelling zult u hook wel goet vinde wat net liddekantje betreft zal goet voor gezorgt worde. Voor de Arrondissements-rechtbank ie Rot terdam werd behandel de zaak tegen L. v. d. H., 43 jaar veehouder te Ouwerschie. De aanklacht luidtals zoude hy op den 23en Juli 1894 te Ouwerschie, terwijl aldaar de besmettelyke veeziekte mond- en klauwzeer heerschende was, opzettelyk niet hebben voldaan aan het hem gedaan bevel van den burgemeester dier gemeente, belast met het toezicht op de zaken dier gemeente, om 31 althans 7 aan hem toebehoorende runderen, volgens advies van den districts-veearts verdacht van mond en klauwzeer en die «ich op een weide bevon den, op te stallen of op te hokken, daar dit door den diatricts-veearta en zyn plaatsvervan ger ter voorkoming van de verspreiding der genoemde ziekte noodzakelyk werd geacht. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. Hy zelf bad aangifte gedaan, doch had tegen het bevel tot ophokken verschillende bezwaren, daar hy geen geld had om voeder te koopen en ook geen voldoende weideruimte had. De burgemeester had echter gemeend de runderen m beslag te moeten nemen. Het O. M. was van meening na het verboor der getuigen en deskundigen, dat beklaagde zich bad schuldig gemaakt aan het opzettelyk niet voldoen aan een bevel, krachtens wettelyk voorschrift gedaan door een ambtenaar met de uitoefening van eenig toezicht belast, en vor derde, met het oog op het ernstige van het feit (nl. de uitbreiding der veeziekte), eene maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. H. D. Schenkenberg van Mierop, concludeerde op verschillende gronden tot ontslag van rechtsvervolging, eerstens omdat de 7 in beslag genomen run deren niet verdacht waren en volgens de wet van 1870 niet verdacht konden worden ver klaard; ten tweede, omdat art. 3bis van het K. B. van 1892 voor zoover het verdachte Voor den Hoogen Raad diende gisteren het beroep van den prooureur-generaal te Leeuwar den tegen het arrest van dat hof, waarby A. Rot, letterzetter, 8. W. Coltof, corrector, en Chr. Cornelissen, journalist, allen te Amsterdam, ieder tot f 50 boete werden veroordeeld we gens het in het gebouw „Toekomst* te Gro ningen deelnemen aan eene bij de wet verbo den vereeniging, gepleegd door drie bestuurs leden, en strafbaar volgens art. 140 strafrecht 2e en 3e lid, zijnde genoemde beklaagden als leden van den sociaal*democratischen bond in Nederland bij het houden van het jaarlyksch congres van leden en afgevaardigden van ge noemden bond opgetreden resp. als voorzitter, secretaris en tijdelijk waarnemend secretaris en als leden van het hoofdbestuur van meerge* melden bond. Bij de nu te Groningen ingestelde vervolging, vroeg het openbaar ministerie veroordeeling wegens het deelnemen aan eene bij de wet verboden vereeniging, welke ten doel heeft het plegen van misdrijf, strafbaar volgens de eerste alinea van art. 140 strafrecht. De rechtbank te Groningen en het Hof te Leeuwarden acht ten echter de zware strafbepaling van die eerste alinea niet toepasselyk, en tegen die uitspraak kwam de procureur-generaal bij eene uitvoerige memorie van cassatie op. Mr. N. A. Calisch, uit Amsterdam, bestreed het cassatieberoep van het openbaar ministerie Met de meest hagting Uw Dienaar liet papier was netjes gestempeld met den naam van X. Xburgemeester, en het schrift was zeer goed, regelmatig en dnidelyk. Uit sommige fouten kan men eenigszins op maken in welke streek des lands de schrijver hoofd der gemeente is. („Schoolblad fier drukke en drie slappe kermisdagen te Tiel f 1611 huur voor eene standplaats betaalt. LOMBOK. Aan het departement van Koloniën is ont vangen het navolgend telegram van den gou- verneur-generaal van Ned.-Indië, betreffende -de expeditie Lombok Eenstemmig bericht, dat troonopvolger op |Lombok 29 September ge sneuveld is. De troonsopvolger, blijkens bovenstaand telegram gesneuveld, draagt den naam van Anak K’toet Karang Assem hij was de oud ste wettige zoon van den Balineeschen vorst Ratoe Agoeng G’dó Ngoerah Karang Assem. Zooals men weet, heeft de onwettige zoon Anak Agoeng Made zich indertijd uit eigen beweging gekrist. onder elkaar, en daarbij wist ieder, dat deze „groen- snavel”, een der dapperste officieren van het geheele leger was, Tot de gevaarlykste ondernemingen werd hy ge kozen, en zei de een of ander, dat dit of dat on mogelijk was, dan sprak de kpmmandant, „dan zullen we er den jongen mee belasten.” Want voor hem was niets onmogelyk. Zwaard noch kogel treft hemwie achter zijn rug staat, is zóó veilig, alsof hij achter den sterksten wal stond. Zeker bidt daar thuis eene liefhebbende moeder voor hem, en hare smeekingen wenden het gevaar af van het dierbare hoofd. In de laatste dagen van April, toon de voreenigde legers na een tiendaagse!: bombardement het doel had bereikt, toen ze aangekomen waren, daar waar ze be gonnen waren, riep Eyerton op zekeren avond zijn jongen vriend bij zich. „Van nacht brengen we den Russen een bezoek, mijn kind. We zyn dat eigenlyk al lang verplicht, on nu zouden ze wel eens kunnen donken, dat we niet wisten, hoe het hoorde. Ik hoop, dat je meegaat „Ongetwijfeld.” „Alles is roods gereed, en ik wil alleen wachten, tot het donker is. Neem je een revolver mee F” „Neenhet zou jammer wezen, veel kruit te ver schieten.” „Ge hebt gelyk. Dus enkel sabel en bajonet. En wil ja nu ook nog niet drinken Een slok cognac kan geen kwaad. Het spyt me, dat je dit nog niet weet.” „Ik heb nog tyd genoeg, om het te loeren,” zei de jonge man opgeruimd. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September door 1149 personen bezocht. Voor den Catalogus der boekery van het Museum waarvan het eerste vervolg 1894 in druk is verschenen werden gedurende de maand September 119 aanvragen ontvangen terwyl aan 87 personen uit 30 verschillende plaatsen van ons land 125 boek- en plaatwerken ver zonden werden. De aan het Museum verbonden school voor Kunstnijverheid is primo September begonnen met 52 leerlingen van den dagcursus, 32 leer lingen van den Woensdag en Zaterdag-cursus, 70 leerlingen van den avond-cursus en 35 leerlingen der Ryksnormaal lessen totaal 189 leerlingen. De werkstukken der leerlingen die op de wereldtentoonstelling te Antwerpen werden ingezonden zyn met de gouden medaille be kroond. tegenover liggende zijde dreunt Keuzeloffs kom mando „Vuur 1” „Het hoofd omlaag I” roept Eyerton den koenen jongeling toe, die den vijand van de schansen ver dreven had. De jongeling echter gehoorzaamde niet. Hoog op gericht bleef hij staan en toen Kazakoff vuur kom- mandeerde, herkende Eyerton bij de korte flikkering der'ontbranding tot zijne verwondering den „melk muil.” Geen enkele kogel trof hem, ofschoon er honderd schoten op hem gelost waren. „Voorwaarts, kinderen I” roept de melkmuil na het salvo, en tot een tweede heeft de vyand geen tyd meer. Hij wordt met onweerstaanbaar geweld terug geworpen, en Kazakoff kan het zich tot een geluk rekenen, dat men bij een lichaamsgewicht vaa twee honderd en vijftig pond den vijand niet kan achter volgen, anders had de Engelschman hem thans ge vangen genomen. Hij roept hem nochtans na, dat hij het vriéndelijk bezoek zal beantwoorden. Eerst achter de gevecblslinie ontmoet de overste opnieuw den jongen luitenant. Eyerton drukt hem de hand, drukt die lang en warm, zonder een woord te sprekenon bij Eyerton beteekent een handdruk meer dan eene beleefdheidsvorm. GOUDA, 3 October 1894. Dinsdagmorgen 2 October ontstond te Wad- dingsveeu brand in de borstelhoutmakery vau den heer C. Radder. De brandspuit der Goud- kade, uit den aard der zaak het eerst aan wezig, stuitte echter het vuur in zyn verderen voortgang. De „Residentiebode* deelt omtrent de werk staking der typographen te ’s-Gravenhage mede Aan een tweede deputatie van gezellen der 'Zuidhollandsche Boek- en Handelsdrukkery heeft de heer Stempels, directeur dier druk- |kery, gisterenmiddag het volgende antwoord gegeven „dat hem in verband met de thans be staande tarieven voor drukwerk en de loopen - de contracten met derden, op die tarieven gegrond, eene loonsverhooging op dit oogen blik onmogelyk is dat hy zich echter bereid verklaart, den toestand der werklieden te verbeteren en daartoe zal trachten te geraken, door binnen acht of veertien dagen eene vergadering van patroons in den lande te houden, met het doel om tot eene verhopging van die tarieven te komen, welk hooger voordeel dan den werklieden ten goede zal komen dat hij dit alleen wil doen onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat de werklieden Woensdagmorgen 3 October het werk her vatten. Ieder die dan niet verscbynt, wordt geacht te zynontslagen.* Ook bij de firma Smits in het Westeinde hebben de typografen gestaakt.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1