I IES J BLITS, EEN JOHGE HELD No. 6473. -COKES. drukte rSEN. ■5® SjGjHiOjQIJk IBT, ingel P. 80. Vrijdag 5 October 1894. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. De Gemeentebegrooting. »ffen, ouda. FEUILLETON >otjes IGAZIJN i Blitz N en Zn. ■hat KING. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. in 1895. in 1894. K 56779.61 59459.19 80041.51 26887.64» H 7920.— n De eene de 20118.45 197813.07 18149.66 980943.65 ;elsche [EKE jr beste Kath- IN: Vrijdags van D door is v/d Dam, M. NAAR MARKUS JOKAI. ssing verwacht grove eolen Eene vertelling uit Italië. ërs der Zelf- ime uitspat- l’s 17 afb. Prjjs le verschrik- ideugd Igdt, leering, die ;nd van een by hetVer- eumarkt 34, het bedrag, alken boek- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. worden gehouden Groene wegen en Veen eeue spreekbeurt zullen vervallen, overige spreekbeurten konden nog niet worden opgegeven. 1.01 INIIL (MINT. I. Ontvangsten wegen» vroegere diensten [I. Belasting» j en hef fingen III. Oemeente-eigen- dommen IV. Verschillende ont vangsten V. Buitengewone ont vangsten Totaal De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. /SUlliS.SS* 341491.43 Gisterenavond werd eene huishoudelijke ver gadering van de afd. Gouda van den Neder!. Protestantenbond gehouden op de bovenzaal der Sociëteit «De Reunietot het uitbrengen van het verslag en de rekening en verantwoor ding van den Penningmeester. De afdeeling had een voordeelig saldo van f 33.66. Tot bestuurslid werd gekozen, in de plaats van den heer H. Braat, die bedankt had, de heer T. Crebas. Door den voorzitter word mede gedeeld dat in October eene debat-avond zal en dat in November Dr. in December Ds. van der De GOÜDA, 4 October 1894. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier is tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de Ijeer A. Vingerling, terwyl voor de tweede vacature (evenmin als door de katho lieke kiesvereeniging), nog geen candidaat is geproclameerd. Daartoe wordt afgewacht de vergadering van het comité op Vrjjdag. aynen 48 pag 2 kolommen Romans, -i»6he Ver- erlei,Raad- enz., voor CENT per 3 ut ii Nederland. TERRE08, s-Bosch. lasting naar het inkomen de aanslag van belastingschuldigen met een jaarlijksch inko men van minder dan f 3000, die in het bezit zijn van inwonende kinderen, een zeker korting of vermindering ondergaat, kan er, dunkt ons, geen overwegend bezwaar zijn, de reductie van het schoolgeld af te schaffen. Wij twijfelen, of de steller dier memorie zien goed rekenschap heeft gegeven van dtj, verhouding tusschen dien minderen «qnslag en de af te schaffen reductie. Men wilde verleden jaar den kleinen burger met een groot gezin ontlasten en thans zal men hem des te scherper treffen. Stel b.v. iemand die op het kohier voorkomt met een inkomen van f 1500, heeft drie schoolgaande kinderen. Dergelijke personen vallen wel in de termen om hun kinderen te zenden op de le burgerscholen voor jongens en meisjes. Nu geldt volgens de verordening de aanslag van f 1500 voor 80 pot. d. i. als f 1200, hetgeen naar de tegenwoordige percentage 48 belasting geeft. Maar voor 3 of 4 kinderen is er een aftrek van 12 pet. dus de aanslag vermindert met f 5.76. Voor de school (Huber of v. Cittert) betaalt die huisvader thans niet 3 X 18 maar 3 X 12, wegens de reductie voor 3 kinderen uit een gezin. Volgens het voorstel wordt do uitgave voor schoolgeld f 18 hoogor. Om dat die brave burger dus f 5.76 minder inkomstenbelasting betaalt, kan hij best 18 meer schoolgeld betalen. Zoo luidt de redeneering van B. en W. Met alle bescheidenheid komt het ons voor, dat er aan die redeneering wel iets hapert. Is er geld voor de stad noodig? Goed, laat ieder naar vermogen meer betalen, maar het komt ons bedenkelijk voor daartoe in de eerste plaats hen aan te spreken, die het minst in slaat zijn te betalen. Is het beginsel van art. 8 der Verordening op de directe belasting juist, dan moet dat ooly' consequent worden toegepast bij de heffing der schoolgelden. De overige posten, op de begroeting van ontvangsten voorkomende, geven geen aan leiding tot opmerkingen onzerzijds, traditioneele post onder volgn. 42 (geld- leening ter voorziening in de kosten van openbare werken) prijkt thans met f 6000 tegen 12875 in het vorig jaar. In de D In bet jaar, dat Ferdinand ran Medici den troon van Florence besteeg, gekarde het, dat voor de rechters van den bloedraad eene vrouw werd ge bracht, wier gelaat bedelt was door een masker, dat een doodshoofd voorstelde. Hare gestalte was verborgen door een langen mantel, die tot op de enkels afhing, en waaraan een kapje was bevestigd, dat tot over het voorhoofd was getrokken. Wie deze gestalte zag, kon niets anders onderscheiden, dan dit vrees aanjagende masker en dit lijkkleed; eene spookverschijning, op het puht staande deel te nemen aan een doodendans. Deze vrouw was Rosaura Montalbom, die voor de vierde maal aangeklaagd, voor den rechterstoel stond ten vierde male aangeklaagd voor oen vergryp, dat, vreemd genoeg, zich zelf verdedigt cn in do aanklacht zelf zijne verontschuldiging vindt. En waarin bestond de aanklacht? Men klaagde Rosaura Montalboni aan, omdat ze te schoon was. Zóó schoon, dat als ze des morgens voor het raam stond, het volk op de straat bleef staan, zoodat de wagens en rytnigen niet konden passeeren, de koop lieden vergaten hunne waren uit te stallen, en de ambtenaren vau de hertogelijke bureau’s haar uren lang bewonderden, in plaats van hunne ambtsbezig heden te verrichten. (Fêrrt eertolgi.) I I». - laatste jaren wordt daarvan nooit gebruik gemaakt, omdat de kosten uit de gewone inkomsten worden gekweten. De toelich ting luidt dan ookeen zoogenaamde sluit post. Een fictief bedrag dus om de cijfers van ontvang en uitgaaf in overeenstem ming te brengen. Ziehier ten slotte een overzicht der in komsten 6) «Voorwaarts, myn zoon I” riep Eyerton, terwijl hij zijn jongen vriend als een bal op den schansmuur wierp, en er in het volgende oogenblik zijn eigen reuzengestalte opwerkte. De breede sabel hield hij tusschen de tanden. «Hier zijn we, overste Kazakoff I” klonk de don derende stem van den Engelschman. «We komen je ook eens eene visite maken.” Op de schansen strijdt een zwaar gebouwd officier verbitterd tegen den jongen luitenant, wiens hevige slagen hem tot wyken brengen. Eyerton wil den strijd niet storen, en keert zich tegen anderen. «Knap je eigen zaakjes maar op, mijn jongen,” roept hij. In een oogwenk hebben de Engelschen den eersten wal veroverd en het Russische leger op de vlucht gedreven. De beide aanvoerders die zich naar rechts en links hebben baan gebroken, komen aan den an deren kaut* der schans weer bij elkaar. Ze hebben de Russen van twee zijden opgedrongen naar de tweede versterking; ze zien elkaar een oogenblik aan, en gaan dan met hun bloedig werk roort. By de tweede schans worden de belegeraars plot- II. Wij waren bij het doorloopen der ge- meentebegrooting voor 1895 gevorderd tot volgnummer 12 en 14 (Opbrengst van Schoolgeld). Die van hooger onderwijs is geraamd op f 5000 tegen f 3375 in het vorig jaar, die van lager onderwijs op f 13340, tegen f 10780,96 over 1894. De reden daarvau ligt voor de hand; B. en W. stellen voor de schoolgelden te verhoogen. Wat het gymnasium betreft, wenscht men het bedrag van 75, dat thans voor eiken leerling wordt betaald, te verhoogen tot het wettelijk maximum van 100 voor de lagere scholen der gemeente is voorgesteld de vermindering of reductie te doen vervallen, welke thans wordt toege kend voor kinderen uit één gezin (broeders of zusters), die gelijktijdig een of meer scholen bezoeken. De gronden, waarop deze voorstellen berusten, worden uiteen gezet in de missive van B. en W. aan den Raad van 31 Aug. j 1. Verleden jaar heeft de begrootingscommissie de opmerking gemaakt, dat misschien verhooging Tan schoolgelden kon strekken tot voorziening in het verlies, dat de stad lijdt door af schaffing van de vaartbelasting. Naar aanleiding daarvan heeft het dagelijksch bestuur der gemeente een onderzoek inge- steld en de beide bovengenoemde voor stellen zijn het resultaat zijner overwe gingen. Verder meende het niet te mogen gaan, omdat de Raad er steeds prijs op gesteld heeft de schoolgelden zoo laag mogelijk te houden, ook om vestiging van gezinnen in de gemeente te bevorderen. Dit laatste argument komt ons zeer gegrond voor. Wil men het verblijf al- hier aanlokkelijk maken, dan kan dit niet anders geschieden dan door de levens wijze zoo goedkoop mogelijk te maken nu is het verschil van de kosten der op voeding van kinderen hier of in groote plaatsen zeer in het voordeel van Gouda maar dat is ook ongeveer het eenige, waardoor een verplaatsing naar hier voor vreemdelingen aanbevelenswaardig is. Het is nu maar de vraag of de voorstellen By Kon besluit is o. a. pensioen verleend van f356 aan H. Seton, onderwijzer aan openb. lagere School te Bodegraven. menschen voor zijne zwaardslagen neerniemand vermocht hom te wederstaan. Hij vond, dien hij zocht, midden in den razenden stryd. De Russische officier schoot tweemaal op hem, op zoo’n korten afstand, dat hij zelfs een blad van een boom had moeten treffan. Eyerton scheen niet» te voelen. Er zyn wilde dieren, die men niet kan neervellen, zelfs al» de kogels ze doorboord hebben. Treft men ze op de enkel kweetbare plek, dan dooden ze zelfs na deze doodelijke wonde nog den jager. Met één slag sloeg Eyerton den Rus op den grond Voor dien man zal de zon niet meer opgaan. «Die was ook goed,” steunde de overste, zwaaide nog eens zyn degen over het hoofd en viel. Nog vernam hij, dat de Engelschen een zegekreet aanhieven. En onder die liefelijke tonen blies hij den laatsten adem uit. GE. C.«) seling door oen hevig gelederenvuur ontvangen. «Slakkenbloed I” roept Eyerton en verdrijft den rook, die hem in hot gezicht waait met de handen. «Voorwaarts I Gauw I” Op hetzelfde oogenblik zinkt de jongeling hem aan borst en klemt zich met beide handen aan hem vast. «Wat is er myn kind P” roept de overste en ziet hem aan. De jonge luitenant glimlacht nogzyn gezicht is nog blozend, eene wonde is nog niet te zien; doch reeds in het volgende oogenblik springt de roode straal van levensvocht uit, en het is een ontzettend schouwspel, boe in een oogwenk plotseling zyn ge zicht veranderd, hoe dit verbleekt en hoe eene on zichtbare hand plotseling den trotschen glimlach wegvaagt. De overste neemt hem in zijne armen en brengt hem achter den waltoen hij hem daar nederlegde was de schoone jongeling bleek en stijf als eene ge- knakte bloem. «Hebt ge pijn, mijn zoon P” vroeg de overste met tranen in de oogen. 4 «Moeder, lieve moeder I” fluisterde het kind, draaide het hoofd om en wae dood. Toen de jongeling na het schot in elkander zonk, zag Eyer*on, hoe de zwaargebouwde Russische offi cier van vroeger een Wolbynischen jager op den schouder klopte en hem zei t «Dat was een uitstekend schot.” Eyerton raapt» nu zyn degen op, om daten vont op te zoeken. Midden in het alles vernietigende geweervaar drong hy naar boven. Ala korenaren zonken de van 31 Aug. j.l. met de antecedenten van deze gemeente in overeenstemming zijn. Over het algemeen wel, meenen wij. Het minst bedenkelijk komt ons voor de ver hooging van het minerval aan het gym nasium. De ouders en voogden, die hun kinderen of pupillen naar het Gymnasium zenden, weten dat zij daar eene geleerde vorming krijgen, welke aan de Universiteit moet worden voortgezet en dus belangrijke uitgaven zal vorderen gedurende verschei den jaren, In den regel zijn het dus menschee, bij wien het op f 25 meer of minder niet aankomt. Men zegt nu wel: er zijn ouders, die maar even dergelijke opvoeding kunnen bekostigen en voor wie f 25 per jaar een heele som is. Dit moge waar zijn, maar dat neemt niet weg, dat er steeds op gerekend wordt dat een jaar of tien de zonen veel opofferingen moeten kosten en op een dergelijke academische opleiding maakt een verschil van f 25 in de eerste jaren (de goedkoopste voor den stadgenoot) niet veel uit. Een andere vraag is, of de gemeente er veel zijde bij spinnen zal. Men rekent op 50 leerlmgen, dus f 1250 meerder ontvangst; maa*?SUaer is slechts schijnbaar, daar het Rijk de helft van de voordeelen geniet, aangezien het subsidie (j der kosten) naar evenredigheid wordt verminderd. Feitelijk gaat dus de stad slechts f 625 vooruit, zoodat de Raad bij twijfel of de maatregel voor den bloei van het gymnasium bevorderlijk is,wijs zal doen het vrijgevig tarief te handhayen. Heeft men echter het geld absoluut noodig, dan is deze verhooging onzes inziens zeer ge rechtvaardigd. Wat de f 2600 betreft, die men zich voorstelt meer uit het lager onderwijs te halen, deze verhooging zal drukken op de geheele, ook de kleine burgerij en is dus van meer belang, want het betreft onder wijs, waar ieder in zijn stand behoefte aan heeft, en de meerdere lasten komen op de schouders van hen, die met een groot gezin moeite hebben rond te komen. In een gezin met drie schoolgaande kin deren is het lang geen onverschillige zaak of men f 18 b. v. meer betaalt aan school geld. B. en W. zeggenNu volgens de in het vorige jaar vastgestelde verordening op de heffing eener Plaatselijk directe be-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1