VER EEN JONGE HELD n, No. 6471. Woensdag 3 October 1894. 33ste Jaargang. BINNENLAND. UDA«. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, r Co. FEVILLETOX. PERVEEUJ erij Az.- LU ER. 1 EST. n Bois. hat tl AG. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. tot vice- van de de frissche najaarslucht willen ge mot (Wordt wrvdjpi.) toot iw afleverbaar in eene week. stikten en niet De ontevreden (iOlDSClIE OW1ANT. OD DE IMMER GAP. NAAB MARKUS JOKAI. een les vlak notenhout, gedragen door ir by ERS Jz. Fan echtheid ia irk steeds voor naam der Firma E. rieken zyn De 2e luit. G. A. Leers, van het 4e reg. inf. te Gouda, is voor 4 «maanden gedeta cheerd bij het le reg. vest. art. te Utrecht. GOUDA, 2 October 1894. Gisterenavond had eene vergadering plaats van leden van het Comité voor de gemeente- raads-verkiezing ten einde den dag der open bare vergadering te bepalen. Er werd besloten deze Vrjjdag a. s. te houden, tot voorzitter werd gekozen de heer H. Straver en voorzitter de heer F. Herman Fz. de Heer en verven van m, alsook alle terdam. len Koning e Liter. FIK BOIB 'tonyme, door itn hare goede n»tig bekend, n verzegelde van 5 Liter 'an het attest AMELR003. rijgbaar bU? ‘ANKUM Oosthaven stoomen iz. orden naar de 'erfd. nd of geverfd, gezondheid en Men meldt nit Den Haag: Een tentje met rood doek behangen een vlag van gelyke kleur aan een stok 10 Meter hoog in de lucht twee getimmerten, dienende als spreekgestoelte, eeoige kooplieden appelen en peren, dit alles met een paar Omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Kuyper verneemt >De Stand. uit Brussel, dat de ingetreden beterschap ook deze week aanhield. De krachten zyn reeds merkbaar aangesterkt en van medische zyde wordt ge adviseerd, om, zoodra de weergesteldheid zulks gedoogt, een znidelyker klimaat op te zoeken. Tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad is door de R. C. Kiesver- eeniging gesteld do heer J. J. van der Sanden. Voor de tweede vacature zal nog eene nadere vergadering plaats hebben. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend nnar nlnatjaruimfe. Denk daaraan, gij die misschien in hot veerkrach tige bed, onder den zachten, warmen deken, in licht nachtgewaad ligt te lezen; want hoe geheel anders is het, op het ijskoude sly’k, in doornatte, zware uniformen, bij het razende gebrul van den ijzigen noordenwind zich neer te leggen, het moede hoofd te laten rusten op een steen, en dan le hooren het fluiten der bommen, het schorre gebrom der grana ten, het geknetter van eei barstende bom, het ge roffel der alarmtrommelste ontwaken door het verontrustende lawaai van nachtelyke schynaanvallen, even te luisteren, wie van onze kameraden door het springende moordtuig is weggenomen, en dan op nieuw zijne oogon te sluiten de eene hand op het hart, de andere aan het zwaard. In de tweede helft van den nacht begaf zich de afdeeling van den jongen officier ter ruste. Voor de tweede maal inspecteerde overste Eyerton de wacht. De eerste keer, het as voor middernacht, had hij duidelyk de heldere stem des jonkmans her kend, die hem op zyne vragen had geantwoord. u De jongen is wakker. Of hij het nog lang zal uithouden P” dacht hy bij tichzelvea. De andere tnaal was het reeds bijna morgen, toen de overste voorby reed. Hij behoefde niet, naar den melkmuil te vragen daar lag hy op dezelfde plaats, waar hij vroeger had gestaandon oenen arm had hij als kussen onder het hoofd, deu anderen als deken over het lichaam. //Precies als de //dschins" uit den wDuizend-en-een- Nacht I” bromde de overste. //Op het eene oor gaat hij liggen, met het andere dekt hij zich toe. Kijk eens aan, hij heeft niet eens zijn mantel om 1” Eu de wind blies, dat het iemand tot op het ge beente drong. De overste steeg van het paard, en zijn met bont gevoerden mantel van zijn schouders nemend, spreidde hy dezen over den slaper uit. «Domkop I” bromde hy daarbij. «Ik wou, dat hem handen en voeten afvroren.” En met deze woorden stopte bij hom handen en voeten warm toe. zetten, dat de menschen er by na van wisten, of het nacht of dag was. geest, wien niets naar den zin te maken is, wenschte nu weer in plaats vau mist een flinken strijd of een geduchten slag, om liever daarin te sneuvelen, als te stikken in een lucht, zóó dik, dat men haar wel kon snyden. Eu zelfs dit verlangen werd verhoord. Door de mist begunstigd beslopen de Russische troepen de Engelsche loopgraven, en toon de Engel schen in de innigheid des harten om verandering smeekten, bestormden zij de schansen. Vóór nog de wachthebbende soldaten een onkel schot konden lossen, waren ze door strikken, die men hun om den hals wierp, onschadelijk gemaaktin gesloteu gelederen stormden do vijanden met gevelde bajonet op de loopgraven aan, en zonden de slaap dronken soldat n nog vóór ze goed wakker waren naar de andere wereld. Binnen weinige seconden had zich een razende, wilde strijd ontwikkeld. Na den eersten schrik wier pen de 'Engelschen zich met den moed der wanhoop op hunne aanvallersoveral degens en bajonetten, dreunende geweerkolvenboven het schreeuwen en vloeken uit klinkt tusschenbeide een lang gerekte doodskreet van een getroffene, die, reeds op den grond liggend, nog tegen het yzer worstelt, dat hem het lichaam doorboorde. Niemand weet, of het een Rus is of een Eugelschman. Het lawaai, de stryd wint echter steeds meer en meur in uitgebreidheid het is aan de Russen gelukt, terrein te winnen en een razend hoera-geroep bewijst, dat de Engelschen reeds uit dun eenen loopgraaf teruggedrongen zjjn. De zeebaden te Scheveningen zyn Zondag middag te 2 uur gesloten de laatste bader in dit seizoen was nog een kwartier van te voren in het water. Scheveningen gaat nu weer zyn winterslaap in. Een 100-tal windstoelen zullen nog op het strand worden achtergelaten voor diegenen, die nog van de frissche najaarslucht willen ge nieten. De heer P. M. Both, onderwyzer aan de Chr. School te Oudewater, is als zoodanig be noemd aan de Chr. School Lange Groeiien- daal in de plaats van don heer D. J. Dragt, die tot eerste onderwyzer te Woerden werd benoemd. Gisterenmiddag aanvaardde de heer J. V. de Groot, Theologiae Magister, benoemd van wege het episcopaat der R. C. kerk tot kerkelijk hoogleeraarsambt door het uitspreken eener rede in de Aula van het Universiteitsgebouw te Amsterdam. Meu beweert, dat afwisseling aangenaam is. De afwisselingen echter, diefde winternachten onder de muren van Sebastopol meebrachten, waren zekerlijk verre van aangenaam. Op zekeren nacht stroomde een eindelooze regen op de aarde, gelijk ten tydo van Noach, en ieder wenschte, dat het toch liever mocht vriezen. Den volgenden dag vroor het, dat het kraakte, zoodat men de op den grond gelegde geweren niet kun optillen, en het yzeren gevest van den sabel iemand de huid van de hand meenamnu smeekte ieder, dat het toch liever niet zoo mocht vriezen. En ook dit werd ver hoord. Den daarop volgenden dag verminderde de vorst, en in plaats daarvan kwam er een mist op- -'‘itt--eene-weide is Zondag een koe gestorven, waarop de veearts het noodig oordeelde het vleesch voor de gezondheid af te keuren en gaf Maandag daarvan kennis aan de politie, ten einde het onder politie-toezicht te begraven. 'Maandag hiertoe willende overgaan, vond men niets meer van het beest, dat bij een land bouwer was opgehangen, dat in den nacht van Zondag op Maandag is vervoerd. De zaak is in onderzoek bij de politie. rs der Zelf- me uitspat- 's 7 afb. Prys 5 verschrik- deugd lydt, leenng, die ad van een by hetVer- umarkt 34, het bedrag, Iken boek- Zjj, die verwacht hadden, dat de bladen, heden met de Eugelsehe mail ontvangen, den sluier zouden wegnemen, die nog steeds over den ver raderlijken aanval der Baliers ligt gespreid, bin den zich ten deele teleurgesteld. De bijzonder heden daaromtrent zyn nog niet zeer over vloedig. Daartegenover staat echter, dat in de tele grammen der Indische bladen, nevens veel dat reeds bekend is, toch ook verschillende feiten vermeld worden, waarvfcn men hier te lande nog geen kennis droeg. In welke overhaasting onze legermacht op Lombok op de vlucht gegaan is, zoo schrijft het »Bat. Hbld.,« blykt hieruit, dat generaal Vet ter, gekleed in nachtbroek en kabaya, te Apenan is aangekomen. Zyn uniform en wa pens, al zyne kleederen zyn in het bivouac te Tjakra achtergelaten. Zijn eerste werk te Atnpenan was aan zyne echtgenoote, te Batavia, te telegrafeeren om dadelijk voor hem een nieuwe uniform en een geheel nieuwe uitrusting te doen aanmaken. Hetzelfde koopje snapten verscheidene offi cieren en mindeie?. Nu beteekent, zegt het »Bat. Hbl.,< dit op zich zelf zoo veel niet, maar de zaak kan ernstige gevolgen hebben, wanneer, wat te verwachten is, de Baliërs zich van die kleedingstukken meester maken en zich daarin steken om aldus ongehinderd binnen onze bivouacs te sluipen en dan hun slag te slaan. Aan de >Java-bode< werd van verschillende zijden verzekerd, dat generaal Van Ham en de le luitenant-adjudant Kotting in den slaap werden afgemaaktofficieel scheen daarvan echter niets bekend te zyn. Aan het »Bat. Hbld.c werd nog uit Soera- baye geseind, dat het vaandel van het 7e bataillon, dat gedecoreerd is, in handen van den vyand viel. Ook daarvan is officieel niets bekend gemaakt. Volgens particuliere berichten bevond zich het geheele personeel van Eigen Hulp« goed en wel aan boord, zoodat niemand by den aanval is getroffen. Do kapitein-kwartiermeester Beets en de 2e- luitenants-kwartiermeester van Balluseck en Pourchez werden wegens ziekte naar Soera- baya geëvacueerd. De meeaten der vermisten benoorden tot het 6e bataljon, dat te Mataram lag. De controleur Liefrinck, die juist op deu dag dat de ramp van Lombok te Batavia be kend werd, belast werd met de betrekking van assistent-resident voor de politieke aan rakingen met het inlandsch zelfbestuur op dat eiland, bevond zich op het oogenblik van het gebeurde te Boeleleng, waarheen hij we- LOMBOK. Bij bet departement van koloniën is giste ren het navolgende bericht ontvangen Ten vervolge op het bericht van Zondag wordt medegedeeld, dat by de daarin bedoelde krijgsverrichting zijn gesneuveldde tweede luitenant der infanterie H. Valkenburg, de sergeant H. Reueman(alg. stamboek no. 35703,) de fuselier W. Bykerk (alg. stamboek no. 22171), zoomede 9 inlandsche mindere mili tairen. Zwaar gewondde eerste luitenant der inf. W. P. Broekman en 30 militairen beneden den rang van officierlicht gewond de ma joor der inf. A. A. van Blommestein en de tweede luitenants der inf. J. M. W. Grooten- boer en H. G. E. Granpré Moliere, zoomede 15 militairen beneden den rang van officier. Het huldebljjk ziet er oogenschynlyk hoogst eenvoudig uit, doch bij eene meer nauw keurige bezichtiging ontwaart men dat de heer J. A. Loeber te Leiden, die het album vervaardigde, een mooi stuk heeft geleverd. Op den bruin lederen omslag prykt het naamcyfer van den heer Tak van Poorvliet op gulden schild. Het titelblad is karakte ristiek. Het bevat het uitmuntend gelykend portret van den oud-minister, staande in de omgeving der plaats vun den staatkundigen en parle mentairen stryd, zyn hand rust op over een balustrade gelegde rol met het opschrift >kierecht-hervorming. In de verte ziet meu talrijke werklieden- vereenigingen met banieren gegroepeerd; als het ware een huldebetooging brengende aan den staatsman, wiens streven om ook den werkman in ruimeren kring het kiesrecht te verzekeren, de grondgedachte der voorgenomen ovatie vormt. Op de verschillende bladen van het album zyn de namen van da vereenigingen, die deelnemen aan dit huldebewys, gecalligra- feerd. Het boek, bout op snee, rust op eenaar van een sierlijk gemodelleerde kolom, een fraai werkstuk- Gevolg gevende aan de vele aanvragen om het album, dat den oud-minister Tak van Poorvliet als huldeblijk van de werklieden, voorstanders van finale kiesrechtuitbreiding, zal worden aangeboden, ter bezichtiging te stellen had het bestuur der werkliedenvereeni- ging Ontwikkeling* te ’s-Gravenhage gisteren daartoe de gelegenheid geopend in haar lokaal op het Hooge Zand. Doch in een hoek der tweede versterking wordt de vyand opgehouden. Met den rug in den hoek gedrukt, strijdt daar een enkel man, die de bestormer* met bebloede koppen doet afdeinzen. Met vieren en vijven tegelijk hebben zij zich reed* met gevelde bajonet op hem geworpen; doch vruch teloos. De koramandeerende Russische officier weet wel, dat die strijdende man daar overste Eyerton is. Zyne spionnen hebben het hem bericht. vGeef u over, overste I” riep hij hem van verre toe. «Ik ben overste Kazakoff." «Het doet me plezier, dat ik de eer heb, kennis met u te maken,” gaf overste Eyerton ten antwoord. «Maar kom wat dichter bij, als 't' u'blieft.” En om hem dit gemakkelijk te maken, sabelt hy andermaal een Rus neer, die het hem al te lastig maakte. «Ik ben gedwongen, u gevangen te nemen,” roept de aanvaller. «Ik kon wel eens wat zwaar wezen,” schertst Eyerton te midden van den doodelyken kamp, sik weeg tweehonderd en vijftig pond en mijn sabel is ook niet van slappe was.” En zoo deelde hij naar rechts en naar links sla gen en aardigheden uit, alsof hy aan de speeltafel zat. Intusechen beginnen de Russcu de andere zijde van den loopgraaf te beklimmen, waartegen Eyerton steunt, en als bet hun gelukt, daarop te komen, zullen ze hem gemakkelyk kunnen neerstooten. Dit kan wel ia waar niet anders, maar daarom is er voor Eyerton nog geen sprake van overgeven. gens ziekte vertrokken wm. De resident van Bali en Lombok zou volgens particuliere be richten licht gewond zyn, doch de openbaar gemaakte regeeringstelegrammen maken daar van geene melding. Volgens den eerstaanwezend dokter te Soera- ja is de toestand van de gewonden betrekke lijk gunstig. Volgens een telegram uitSoera- baja aan ’t Nieuwsblad* werden de gewonden aldaar gedebarkeerd, zynde negentien officieren en 303 minderen, waarvan honderd zwaar. De transportmiddelen voor het vervoeren der minderen waren ontoeréikend, de aanwezige burgers gaven huu equipages, alle doctoren hielpen. De deelneming is algemeen. De Handelsvereeniging vormde eene alge meens commissie tot ondersteuning der ver minkten en nagelaten betrekkingen. Staande de vergadering werd voor zes duizend gulden iugeteekend. Volgens een telegram uit Boeleleng aan de >Java-Bode< is de luit.-opnemer Van der Zwaan den 31n Aug. van de Oostkust in het bivak aangekomen; verder den vorigen dag vier offi- ciersbedienden en twee soldaten, die te Mataram gevangen zaten en wisten te ontvluchten en ook nog een Europeesch fuselier. De beide Engelschen van Ampenan werden gevangen aan boord gebracht. De troepen had den zich versterkt in Ampenan en wachtten de aangevraagde versterkingen af om weder op te rukken. De vyand liet aanvankelijk niets van zich merken. Te Semarang werd de schuttery mobiel ver klaard. Het lijk van generaal Van Ham is niet in handen gevallen van den vyand, doch naar Samarang overgebracht. By het bombardement van Mataram door het marine-geschut dus werd nog aan de »Deli-Ct.< geseind hoorde men op de oorlogsschepen een vreeselijk gegil van den vyand. iuda. irmiddag 6 uur. aiddag 1 irmiddag 7 erdam. dag 12 uur. 'middag 7 liddag 2 PTERDAM aan HAVEN by de en dagelijks in ligplaats te baj. baja

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1