HE. 7ER 'BLITS, I 33s te Jaargang. Zaterdag 20 October 1894. No. 6486. BINNENLAND. I kten Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Blitz I I wegen. ate Duda. i 1 r FEUILLETON. (1 I 4 OCT.1894 A Co. I Middel st, Borst-eo miogen. ^«4“ 1’*^ Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mid<L i tegen I I u J 1 :ux k Zoo. 4 n de LD 1893. aille 1893, Chicago. Bilzame be- in smaak, jatief. ,ik. i in. Mag (Uit het Zweedtch.) door C. EUK MAN. i i ong^ inaur t op f 100-180 150-250 200-300 300-500 150-250 k. rögb. r by ÏR8 Jz. ran echtheid ia rk steeds voor- laam der Firma E. der wereld. IBLOEM., Haag. LFF, Dro- I IN tract. 3D Gooden I.OIIMII E C4HRAVT oï 5. ■I in ■lijke Igen twe- J: rijOogs »»n OUDE IMMER p: CAP. i v/d Dam, I. Te Moordrecht zullen dezen winter vier Nutslezingen van de afdeeling Moordrecht en Gouderak« gehouden worden, waarvan de eerste zal vervuld worden door Mej. A. Heyblom van Rotterdam op Vrydag 2 November. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per pQCI'é -f 1 7(1 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. aan boord der Christian van Kopenhagen naar Londen be- aldaar Maandagmiddag arriveerde, Gisterenochtend werd in het gasthuis te Alkmaar gerechtelijk geschouwd het lijk van Door de politie zyn ter verdere verwijdering uit het Ryk naar Rotterdam overgebracht de ook te Amsterdam bekende Zoeloes, die Zater- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië is bericht ontvangen dat by de krijgsverrichtingen tegen Mataram op 29 Sep tember ook nog zyn gesneuveldsergeant J. Woudstra (algemeen stamboek no. 38274), en fuselier M. F. van Hoek (algemeen stamboek no. 31302.) (Stct.) Als verdachten van den in den nacht van 8 op 9 Oct. te Haarlem, ten nadeele van jhr. P. Q. v. U. en S. J. graaf van L. 8., Flora park, gepleegden diefstal werden kort daarna op den grooten weg van Haarlem naar 's Gra- venhage o. a. onder Oegstgeest en het laatst naby Leiden, gezien twee jonge mannen, 25 a 30 jaren, waarvan een die gebroken Hol- landsch spreekt met Duitschen tongval. Bei den hebben het voorkomen van kermisreizigers. De comm. v. politie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Door de aannemers Gebroeders Lookhorst te Kralingen is bepaald, dat geen der werk- stakende timmerlieden weder in hunnen dienst wordt genomen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier heeft met algemeene stemmen besloten bij de herstemming voor een lid van den Gemeente raad op Maandag a.s. tusschen de heeren ij'. Herman Fz. (lib.) en J. J. Van der Sanden (kath.), den candidaat der Roomsch-Katholieken te steunen. N: schrijven over een armen duivel, die een maal aard- appelen van den rijke gestolen heeft, over vrouwen, die hare kinderen verworgen, over mannen, die hunne vrouwen ophangen, enz. enz. Bah, men krygt het land, als men naar het ting moet.” Onder deze alleenspraak deed de griffier zijn chamber-cloak aan en ging in de kamer van Kuno; maar deze waa ledig. «Kom, dat is mooi! Hij laat mij alleen voor het werk zitten 1" riep Arnold misnoegd uit. Wij laten den griffier alleen en volgen Ellen. Toen de wagen te Forsby gekomen was, steeg Ellen af en ging een zijpad op, dat naar een klein, eenzaam gelegen huisje geleidde, waarover een lotus-boom zijne bladerrijke kroon uitbreidde. Aan den eenen kant van de deur zag men een rozen- en aan den anderen een koolbed. Alles zag er rein en ordelijk uit. Ellen bleef een oogeoblik aan het hek staan en tranen van diep medelijden stroomden langs hare wangenwant «ij stond nu voor de woning der jeugdige kindermoordenares. Eene menigte denk beelden deden zich plotseling aan haar geest op. Hou tevreden en gelukkig waren deze ouders niet in hun nederigen staat geweest 1 Met hoeveel lust hadden zij rroeger de kleine Jap gronde bebouwd, toen zij nog hunne schoone en vlijtige dochter in huis hadden. En nu, nu was deze, het eenige kiud der arme ouders, als eene misdadigster uit de maatschappij gestooten en waren hunne grijze haren met schande bedekt. Ellen stond lang in droevige gedachten verdiept; eindelijk droogde zij hare tranen af, opende het hek en liep op het huisje toe. (JFbrÜ terwlgL) De krijgsraad te ’s-Gravenhage veroordeelde gisteren, A. v. d. V., milicien by het 4e reg. inf. te Gouda, tot drie maanden gevangenis straf, wegens mishandeling van een ambtenaar een tot de gewapende macht behoorend persoon met gebruikmaking van zyn bajonet, een middel hem door zyn ambt geschonken. Men achryft uit Heerenveen Een ernstig ongeluk is gisterochtend by de Oude Veeuhoop te Smilde den postwagen van hier op Assen overkomen. Terwyl hy kwam aanryden, zag de postiljon, dat de brug over de Drentsche hoofdvaart, die afgedraaid was om een schip door to laten, weder gesloten werd. Op hetzelfde oogonblik kwam nit de Molenwjjk een vaartuig mot turf, waarvoor de brug weder moest worden geopend. Do postiljon, denkende de brag nog te kannen passeeren, zette zyn paard aan. Dit stond reeds met de voorpooten op de brag, toen de brug wachter haar afdraaide. Het paard drong, toen het de brug onder zich voelde bewegen achteruit, en paard en wagen met conducteur en postiljon stortten van den hoogen wel in de diepe vaart. Met veel moeite werden allen gered en het bleek, dat conducteur en paard geen, postiljon en wagen slechts weinig letsel hadden bekomen. Nadat de brieven en pak ketten, waaronder veel wild, druipnat waren opgevischt verloren ging slechts ééa brief kaart werd de reis door den {conducteur met een gewonen wagen en een ander paard voortgezet. Te Charlois werd gisteren eene harddraverij gebonden voor paarden van zessen klaar, alle onder den man gereden. Veertien paarden namen aan dezen wedstryd deel. Na een hardnekkigen siryd was de uitslag de volgende: le prys, f 250, >Plawny«, eige naars de heeren Dop en Vermant, te Hilversum en Charlois, pikeur B. W. Schippers; 2e prys, f 125, Nobele, eigenaar de heer J.G.Matze te Mijdrecht, pikeur de eigenaar; 3e prys, f 50, Prinseigenaar de beer K. den Hartogh, te Charlois, pikeur (de nestor der pikeurs) P- van Zanten; 4e prys, f 25, »Kutila«, eigenaar de heer W. Ockborst, te Rotterdam, pikeur P. Doeleman. Uit een reisrapport van den kommandant van de Zeehond*, belast met het politietoe zicht op de visseherij in de Noordzee, van 13 September tot 1 October, blykt, dat geen over tredingen de visschery betreffende zyn gecon stateerd en geen klachten vernomen. Betreffende de eigenaardige begrippen, wélke by Sommige visschers nog bestaan omtrent het doel der politiekruisers, wordt medegedeeld, dat o. a. een de vtaag deed, of de Zeehonds niet even naar binnen kon stoomen om een zieke af te gevendie bodem had toch stoom op, en voor hem zou het een gebroken reis worden. Een ander wenschte, dat de Zeehonds gedurende den nacht by hem zou blyven, om, zooals hy zich uitdrukte, drie Engelschen >in de gaten te houden», die op grooten afstand van hem gezien werden en hem wellicht schade zouden kunnen berokkenen. De aanvaring had plaats Vrydag 12 deser, ’s morgens circa 8 uur, tydens dikken mist, op ongeveer 4 mylen afstand van Skagerrif en de stoomboot liep met eene circa 8 myls vaart zoover in de Ondernemingop ter hoogte van den fokkemast, dat binnen den tijd van vijf minuten na de aanvaring de Onderne ming* reeds gezonken was. De stuurman A. van Gorcnm verdween on- middellyk in de draaikolk, die door het zin kende schip gemaakt werd, en hoewel de jon gen K. Pries er in slaagde zich aan den an kerketting der stoomboot boven water te hou den, moest hy, voordat men hem hulp kon bieden, zich loslaten en kwam hy eveneens in de golven om. De behandeling IX die stemd was en wordt door de schipbreukelingen, die by deze ramp hunne geheele uitrusting verloren, ten zeerste geprezen. Wegens drie misdryven, in dienst gepleegd (1. het opzettelijk vervalschen van een kasboek, dat hy verplicht was bij te houden 2. van dat kasboek opzettelyk gebruik te maken; 3. het als ambtenaar opzettelyk verduisteren van geld, dat hy in zyne bediening onder zich had) is bij vonnis van den krygsraad te ’s Graven- hage oen kapitein-kwartiermeester, laatst die nende by bet regiment huzaren, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. Van die uitspraak is de ad vocaal-fiscaal in hooger beroep gekomen bij bet Hoog Militair Gerechtshof. GODDA, 19 October 1894. Ter Paardenmarkt werd heden alhier aan gevoerd ongeveer 700 paarden, vele buitenland- sche kooplieden waren aanwezig, zoodat de handel zeer geanimeerd was. De prys der veulens was van 1 jarige paarden 2j Tuigpaarden Werkpaarden van De paardenmarkt kan alzoo als gevestigd worden beschouwd, ’t was niet onaardig zoo veel vertier in deze gemeente te zien. Wy wenschen de Landbouw-commisSie geluk met bet behaalde succes en hopen dat die zelfde commissie nog lange jaren zich die opoffering zal willen getroosten. zekeren K. te Limmen die Woensdag, terwyl hy met twee anderen ter jacht was, door een ongelukkig toeval een schot hagel in den rug kroeg, aan de gevolgen waarvan hy kort daarna overleed. De Moordrechtsche verceniging ter bevorde ring van gezellig samenzijn heeft in hare laatst gehouden vergadering besloten dezen winter, zoo mogelijk in December, een tooneelspel en een blyspel op te voeren. heeft, mij zou kunnen beminnen?” «Ik zou haast zeggen van ja,” antwoordde Alba, die niet kon nalaten over hare eigene woorden te lachen, toen hare oogen op zjjn schoon gelaat vielen. Maar nu weet Ellen niet, of uwe aanstaande sohoon is.” «Nu, 't spreekt van zelf, dat ik haar wel schoon vinden moet; maar ook anderen beweren, dat zij het is.” De eigenliovende Kuno hield zich nu vast over tuigd, dat Ellen schaamrood zoude worden, maar zij sprak met haar zachten glimlach om de lippen «O, ik was er zeker van, dat zij zoowel schoon als goed moest zijn.” Dat meisje doet mij de gal nog overloopen,” dacht Kuno. «Niets heeft vat op haar. En ik ver beeldde mij nog wel, dat ik eenigen indruk op haar gemaakt had! Als ik alles in aanmerking neem, dan geloof ik, dat per slot van rekening, Jozef nog het best bij haar staat aangeschreven.” I, Mag ik weten, wat my in uwe oogen zoo af schuwelijk maakt?” zeide Kuno tot Alba. «O, ik ben niet van plan te biechten.” Als ik dus om u kwam, dan kreeg ik den bons?” «Ja roker.” «En waarom?” O, lieve hemel, vraag mij eerst en dan zal ik u de reden zeggen, waarom ik u den bons geef.” «Ik ben op weg, verloofd te worden en kan dus, helaasniet meer vragen.” Het soupé brak het gesprek af. De klok in de zaal van de pastorie had des mor gens nog geen zes geslagen, toen liohte treden op den met een looper bedekten trap een swak gekraak deden hooren en Ellen, zonder dat men haar bijna van boven hoorde komen, de deur der vestibule opende en zich naar den stal begaf. Daar was een knecht bezig, om twee paarden voor een boerenwagen spannen. «Zeg eens. Anders, moet ge koren gaan balen zeide Ellen. Ja, juffrouw,” antwoordde Anders en lichtte zyne pet op. «Gij rijdt zeker door Forsby?” «Ja, juffrouw.” «Dan rydt ik tot Forsby meê.” «Dat kan best.” Ellen ging op den wagen zitten. «De juffrouw moet op de zakken gaan zitten, want als wy op den nieuwen weg komen, dan hotst de wagen zoo erg, dat de jufffbuw het op de harde bank niet uithonden kan.” Anders stapelde de-zakken in den vorm van een kussen opeen en Ellen ging er op zitten. Daarna legde hij de zweep over de paarden en spoedig was men Akersho! voorbij. «Hé, slaapkop I wie rijdt daar op dien boerenwa gen heen ‘t Is wat te zeggen, dat ik zoo bijziende ben,” zeide Jozef van zyn bed, van waar hy den geheelen weg kon overzien. «Kuno is zeker niet wakker,” mompelde de grif fier, geeuwende, toen er geen antwoord volgde. «Oef, wat ben ik nog slaperig en toch moet ik op; ’t is altijd maar pennen. Ik denk dat ik te avond of te morgen dame jurisprudentie in den steek laat en mij voor het tooneel laat engageeren. Wat helpt het al, of men een mooie stem heeft? Ze moet verloren gaan onder het heerlijk genot van protocollen te Men meldt nit Harlingen van 17 October: Het geredde gedeelte der equipage van het door aanvaring met het Deentche stoomschip Christian IXgezonken Nederlandsche brik schip Onderneming* is heden alhier van ■Londen via Harwich aangekomen. Door de liberale party is ie Dokkum op 17 October tot candidaat voor de Provinciale Staten van Friesland in de gisteren gehouden vergadering gekozen de heer A. van Slooten, alhier. De anti-revolutionaire party heeft, naar men verneemt tot candidaat den heer D. da Groot te Wanswerd; de synodale party den heer J. Reitsma te Oostermeer. M H) Maar de argwaan voeden de Kuno hield het voor zeker, dat Ellen hem gezien, en daarom de vleiende woorden omtrent zyn voorkomen geuit had. Of schoon Kuno’s eigenliefde er gewis niets onverdiends in vond, werd hy echter door de begeerte aange grepen, om Ellen verlegen te maken, door zelf de vraag te beantwoorden. Ik ben nog niet verloofd, maar zal het toch spoedig zyn,” zeide hy en naderde het gezelschap, «en ofsulwun luujuuruuw Bundel den moed niet heb ben zoude, haar geluk aan zulke onwaardige handen toe te vertrouwen, hoop ik, dat mijne aanstaande bruid dien bezitten zalzy is van te goede familie, om lafhartig te wezen.” «En schoon, niet waar F” zeide Ellen. «Dat beweert men.” «Hoe,** viel Alba in, «weet gij dat zelf niet? Hebt gy haar niet gezien Dan verwondert het mij niet, dat zy den moed heeft, zich met u te ver loven.” «Mijn lieve juffrouw Bendel, gy zyt al te on barmhartig tegen my,” zeide Kuno lachende, terwyl hy plaats naast Alba nam. «Beschouwt gij my als soo sohrikwckkand» dat niemand, die my (Mien H. K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar, Prinaoa Sophia der Nederlanden, beeft aan het centraal comité voor ondersteuning van nagelaten betrekkingen van Indische kry- gers doen toekomen eene gift van f 1000. dag en Zondag in Musis Sacrum te Arnhem voorstellingen hadden gegeven en tonder gèld door hun impresario te dier stede waren ach tergelaten. Gisteren kwam de commissie van rapporteer* der Tweede Kamer over het hoofdstuk water staat van de Staatsbegrooting byeen; heden vergadert de commissie voor het hoofdstuk oorlog en Maandag die voor de algemeene be schouwing over de Staatsbegrooting. 'Vff"'- Gemiddeld worden er thans wekelnks veer 50.000 oesters van Borgen-op-Zoor het buitenland verzonden. De offioieele pryten blyven onveranderd, maar ondershands doen, «egt men, verscheiden kweekers lagere aanbiedingen, omdat zy geld moeten maken, ten einde hunne pacht aan den Staat te kannen voldoen.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1