p I No. 6487. Maandag S3 October 1894. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. anco BINNENLAND. Verkiezing. F. HERMAK Fz. BVEBU J FEUILLETON. HER. •dam. |i b Bols. F. HERMAK Fz. Liberale Kiezers. US uitgegeven itoomen van iken zyn de beestje m hart Klodt. r afleverbaar i eene week. De twee hoofdprijzen der Verloting zyn in deze Gemeente getrokken. (Uit het Zweedsch.) door C. EU KMA N. O. gehalte. hlll INIIE Illi IU\T katoenen eveneens ieve daar- geveer de lichtingen voeringen elici^uae ranks. 45 cent. i Cuio. tbakkers ILIUI met >e vattende itgekomen zoen van m, dames vraag aan r a C* Tot lid van het H. Geeat.-armbestaur te Berg-Ambacht is herbenoemd de heer A. Verhoef. i Koning le Heer kZ. i verven van alsook alle Te Arnhem is voor de acte van onderwij zeres geslaagd Mej. J. P. Kortenoever, leerlinge der kweekschool aldaar. GODDA, 20 October 1894. Wjj vestigen de aandacht op de herstemming roor den raad, die MAANDAG geschiedt en niet zooals gewoonlijk op Dinsdag. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Liter. FIMBOIB lonyme, door mhare goedi utig bekend, 1 verzegelde van 5 Liter an het attest L ME L HOOS, rugbaar bü? ankdm Oosthaven den naar de fd. I of geverfd, rondheid en Dóór de politie is aangehouden zekere H. die nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan. om en toen dat niet gelukte, kwamen met dienzelfden candidaat in het partybelang of niet, van het gemeentebelang een vorige va- Maandag jl. werd er op de loqiery van de firma J. 0. Muller Zonen te Haastrecht feest gevierd, waut de eerste knecht herdacht den dag, waaróp hy vóór 40 jaar voor het eerst de inrichting betrad om daar zijn maat- schappelyken toestand te verbeteren. Met recht werd er feest gehouden, want de firman ten hadden gezorgd, dat er goed wat te ge bruiken was en de overige knechts, dat de versiering niet ontbrak. De gebeele familie Muller was tegenwoordig en toen de jubilaris «Mijnheer de rechter is wel goed, dat hy ons van do bijwoning van het ting ontslaat; maar toch zullen wij er komen. Schande en misdaad rusten op ons kind, maar wij zuilen haar niet verlaten en haar alleen aan spot en hoon prijs geven. En bovendien, mynheer de rechter, ik zou den naam willen weten van.... van den vader van het kind.” Bengt Bengt son trok de band tot eene vuist te urnen en zager in zyu dreigen vreeselyk uit. «Maar het gezicht van u beiden,” zeide Kuno vriéndelijk, «zal slechts de zwaarte van haar gewe- tenskwaal vermeerderen en de misdaad des te grooter voor haar zelve maken.” „Dat hindert mot, mynheer de rechter, die kwaad doet, moet straf lijden. Hoe grooter misdaad, hoe grooter boete. Ziet zy onze droefheid, zij zal ook zien, dat wij haar niet begeven noch vervloeken.” Kuno ging, maar toen bij buiten het hek kwam, sloeg hij een zyweg in, dien hy ook gegaan waa, om Ellen in te halen. Onder de wandeling dacht hy «Nooit heb ik iets verrukkelijkere geboord dan de woorden van het jonge meisje tot de troosteloos» oude vrouw. Zou zij inderdaad door barmhartigheid en waren ootmoed bezield zyn? Kuno, Kuno, welke dwaze denkbeelden komen nu in uw brein op Zy behoort zeker tot het «vrome volk” en meent door hare liefdadigheid den hemel te verwerven, of wel wordt zij door ijdelheid gedreven en wil voor eene «heilige” doorgaan, of ook wist zy, dat ik in de kamer wm en speelde zy de rol ener tooneel- speelster.” Na eenige oogenblikken had hy Ellen ingehaald. (Fbrrff Geslaagd te Rotterdam voor vrye- en orde- oefeningen de dames M. N. Dirkzwager en C. G. Schinkel, alhier. ADVERTENTIE^ worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere pegel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. oger wor- 0/0 franco en in alle zorgd. maliteiten vervullen. aal Noord gesloten. Thans echter, nu dat groote is opgeheven, komen de veekoopers o onze gemeente bezoeken en worden er flinke pryzen besteed. De eerstvolgende markt Op initiatief van den heer J. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, is aldaar een comité gevormd. Inteekenlijsten circulee- ren bij de ingezetenen. In langen tyd heeft de zitting te Schoon hoven van het kantongerecht niet zoo lang geduurd. Van 10 tot 4 uur onafgebroken behandeling van verschillende zaken betreffende o. a. overtredingen van de wet op de besmet tel yke veeziekte, jacht en visschery enz. In drie zaken trad een advokaat op. lo. In de voortgezette zaak omtrent het recht van vischwater onder Lekemond. De heer Mr. A. C. Visser, advokaat te Gorinchetn, betoogde in eene rede, waarin zelfs beslissingen uit de vorige eeuw dienst deden, dat het betwist vischwater niet behoorde aan den vermeenden eigenaar* De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vroeg dan ook voor onbe- paalden tyd schorsing van deze zaak. 2o. In de voortgezette zaak omtrent eene over treding van de wet op de beam, ziekte. De heer Mr. M. M. Schim van der Loeff, advokaat te Gouda, betoogde dat in deze de wet niet naar behooreu was gevolgd dat de in beslag neming en daarop volgende taxatie en de latere her-taxatie niet hadden plaats gehad, zooals de wet voorschryft, en dien tengevolge ook geen sprake kon zyn van het verbeurdverklaren van de gelden daaruit voortspruiteude. 3o. Deze zaak betrof bet zonder verlof ver plaatsen van vee uit den afgesloten kring in de gemeente Berg-Ambacht en het daarom in beslag nemen en verbeurdverklaren van dat vee. De heer Mr. K. N. Hengeveld, advokaat te Hazers- woude, bepaalde in z£n pleidooi zich hoofdza- kelyk op het feit, dat er geen afgesloten kring bestond, zooals de wet voorschryft en alsoo ook geen overtreding kon worden begaan. In de zaak van M. De J., te Krimpen, die zich niet wilden laten ontsmetten (mond- en klauwzeer), werd f2 boete geëischt. Ten slotte zat op de bank van beschuldigden een gep. Luitenant Kolonel, wonende te Am sterdam, die zich te verantwoorden bad over het feit dat ZEdG. met den bengel in de hand zonder de vereischte vergunning gevischt had in Benschops water. ZEdG. las zyne ver dediging voor, zich hoofdzakelyk beroepende op een arrest van den Hoogen Raad omtrent openbaar vischwater. Zondagavond 21 October des avonds ten 71/, uur zal de Afdeeling Gouda van den Nederl. R. K. Volksbond eene algemeene ver gadering houden in de zaal Kunstmin der Sociëteit »Ons Genoegen*, alwaar als spreker zal optreden, de Zeer Eerw. Heer Pastoor G. W. Konings, centraal adviseur te Amsterdam met het onderwerp: >Wat is de Nad. R. K. Volksbond.* De eerste Stolksche najaarsbeestenmarkt, die onder gewone omstandigheden den 3den Octo ber gehouden zou zyn, heeft ons eene markt vertoond zonder koopwarener was geen enkel beestje aan de lyn. Geen wonder ook, want Stolwyk was toen voor den in- en doorvoer van vee beletsel ijverig i zal dus hoogstwaarschijnlijk een geheel ander aanzien hebben dan de vorige, want nu ver wacht men groote aanvoer van vee en daar nog zoovele gemeenten zyn afgesloten niet minder koopers. Wij herinneren onzen lezers, dat a. e. Maandag 22 October de herstemming plaats heeft voor den gemeenteraad. De candi daat, die op de meeting in „Ons Genoegen” is gesteld, heeft de meeste stemmen op zich vereenigd; het is een bekwaam en onafhankelijk vrijzinnig man, die den steun van alle kiezers onzer richting verdient, De tegencandidaat wordt in strooibiljetten van katholieken en anti-revolutionaire zijde aanbevolen als iemand, die een zuinig be heer der gemeentefinanciën voorstaat. Om die reden behoeft men den heer v. d. San den niet te kiezen; dat willen wij allen, van welke richting ook. Het gemeente bestuur en alle raadsleden zijn van de zelfde meening; ook onze candidaat F. Herman Fz. is een voorstander van bezui niging. De waarheid is, dat de heer v. d. 8. door de katholieken wordt aanbe volen, omdat zij bij voorkeur geloofsge- nooten verkiezen en door de anti-revoluti- onairen, omdat zij bij de volgende verkie zing als wederdienst rekenen op den steun der katholieken voor een der hunnen. Wij hopen, dat deze toeleg om de gemeen- teraads-verkiezingen te doen beheersohen door kerkclijke overwegingen en geloofs- quaestiën zal mislukken en dat met groote meerderheid zal worden verkozen de heer De gemeentebegrooting te Bergambacht dienst 1895 is vastgesteld op f 20330,89 aan ont vangsten f 30330,84| aan uitgaaf, vermoede- lyk batig slot alzoo f 0,04| eigen oogen onderzocht te hebben, maar be slist durven wy zeggen, dat hy de kosten voor onderwys zal helpen verminderen, indien dat na onderzoek blykt noodig en in het belang van Gouda te zyn. Laat ons dus niet aan een valsche leuze ge- looven. De tegenparty heeft nu duidelyk ge toond, dat zy het is die van de Gemeenteraads verkiezingen eene partjjzaak maakt en daarmede dwingt zij ons hetzelfde te doen. Laten thans alle Liberalen als een man op den candidaat van het comité itemmenhij toch is voldoende bekend als een eerlyk, on afhankelijk, werkzaam man. Liberalen laat thans alle persoonlijke be schouwingen ter zyde; vat den u toegeworpen handschoen op, het geldt Gouda’s belang in de eerste plaats en de eer der liberalen in de tweede. Komt op Maandag 22 dezer allen ter stem bus en bezorgt eene schitterende overwinning aan den Candidaat vau het Comité, den heer VELE LIBERALE KIEZERS. De Verkiezing heeft plaats MAANDAG 22 OCTOBER van 9 tot 4 uur. weest, om te kunnen vloeken. De laatste woorden werden op somberen, wanhopigen toon uitgesproken. Ellen ging op een stoel naast de oude vrouw zitten. «Wy hebben het recht niet, te vervloeken,” zeide zij. «Die vloekt, zal gevloekt worden.” «Stil, juffrouw Ellen, spreek niet tot mij met de woorden der Schrift. Ga van hier, laat mij alleen; heeft de vloek my niet getroffen, zonder dat ik ge vloekt heb O ongelukkige, die ik ben I” Weder boog zy het hoofd, terwijl zij mompelde «Laat my aan mijne ellende over en vergroot myne schande niet met er over te spreken. Ga, ga I of zijt gij misschien hier gekomen, om myne vernedering te aanschouwen P” «Moeder Brita,” fluisterde Ellen, in tranen ba dende, «laat geen bitterheid en toorn uwe ziel ver vullen.” «Toorn mompelde de ongelukkige moeder, «neen, de toorn is mij nog vreemder is iets hier,” zy drukte met de hand tegen de borst «dat verscheurd is. Stina, Stina, waarom hebt gij ons dit gedaan «Schrei, Brita, dan wordt bet beter en daarna kunt gij mij aanhooren.” «Ik kan niet schreien. Van waar zouden de tranen komen P” «God zal ze u zenden tot leniging uwer smart,” zeide Ellen, die zelve bitter schreide. Toen de oude vrouw nog steeds het hoofd bleef schudden, begon Ellen in zachte, tot het hart gaande woorden te spreken over onzen plicht van het ge duldig dragen der beproevingen. Zij sprak over de ongelukkige dochter, die door berouw en boete de De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. vergeving van God kan erlangen en dat zy, do arme moeder, in eene betere wereld hare dochter met God verzoend zou wedervinden. De oude vrouw zweeg en luisterde naar de vertroostende, liefderijke woor den, die over de lippen van het jonge meisje kwa men en nadat Ellen lang over het geduld en den ootmoed van den Verlosser onder het lijden gesproken had, begon eindelijk de diep gewonde moeder te schreien. Toen stond Ellen op, legde haar de hand op den schouder en fluisterde: «De tranen zullen uwe smart verlichten, moeder Brita; maar ga van daag niet naar het ting. Do rechter heeft u immers daarvan ontslagen P” «Juffrouw Ellen, ik moot er heen, al zou ik het bestorven; het ongelukkige meisje is toch mijn kind en ik kan haar niet aan haar lot overlaten,” zeide moeder Brita snikkende. «Moge God u dan m’oed eu troost schenken I” Nadat Ellen nog eenige vriéndelijke woorden ge sproken bad, zeide de oude vrouw«God zegene u voor hetgeen gij mij gezegd hebt.” Ellen keerde zich om en wilde de deur uitgaan, toen zy Kuno op den drempel vond staan. Achter hem stond Bengt Bengtson, de vader dor beschul digde. Hij was een groote, stevig gebouwde boer met een eerlyk gezicht, dat de uitdrukking van diepe smart droeg. Hij ging voorby Kuno op Ellen toe en zeide «Dank, juffrouw Ellen.” Hij drukte vast hare hand, waarna Ellen, met eene lichte hoofdbuiging naar den kant van Kuno, de woning verliet. Arl- burg maakte geen beweging, om haar te volgen. Toen hy haar het hek had zien uitgaan, reikte hy Bengt Bengtson de hand tot afscheid. 12) Toen zij de voordeur opende, vond zij de oude moeder aan tafel zitten, met de beide handen onder het hoofd. Het anders zoo net geboende vertrek vertoonde niet die ordelykheid en reinheid, welke men daar placht aan te treffen de huisvrouw scheen geene gedachte over te hebben voor hetgeen haar omringde. Zij bleef onbewegelijk zittenmisschien hoorde zij niet, dat de deur geopend werd, of was het haar onverschillig te weten, wie binnentrad. Ellen was diep getroffen, maar ging evenwel naar haar toe, terwijl zij met bare gewone hartelijke stem zeide «Goeden morgen, moeder Brita I” De toegespro- kene schrikte op; haar aangezicht teekende ont steltenis. Het gelaat der oude vrouw, nu door wanhopige smart misvormd, was een van die strenge, ernstige en eerlyke, zooals men niet zelden by het volk aan treft. «Juffrouw Ellen,” zeide zij op bitteren toon, «wat wilt gy hier in deze woning der schande en der ellende P Verlaat dit huis, voegde zy er met drift bij, «gij weet wel, dat hier eene misdaad gepleegd is, die vloek aanbrengt. Nog ben ik te zwak ge in de Verkiezingsbode* heden lezen wij bet volgende Jaren lang werd den liberalen kiezers voor Gouda’s Gemeenteraad verweten, dat zy van de gemeenteraadsverkiezingen een partijzaak maakten. En wat doen nu de Katholieken en anti-Revolntiunairen I Zij probeeren eerst op het comité om daar hun candidaat te doen zegevieren zij toch strydperk. Is dat na Het comité gaf blyken boven alles te stellen door by cature den heer Dessing als candidaat te pro- clameeren en het comité heeft der Gemeente daarmede een dienst bewezen. Maar waarom willen de Katholieken en anti-Rev. den candidaat van bet comité thans niet Omdat zij partybelang boven alles stel len. Weest dus gewaarschuwd, liberale kiezers men wil bekwaam of niet bekwaam anti liberale leden in den Raad brengen, om zoo doende binnen kort of lang een antiliberale meerderheid te verkrygen. Hunne lenze van bezuiniging* toch is al te mooi om niet door den eenvoudigsten kie zer als locaas te worden aangezien. Wy vragen het aan ieder: Waarom zou dejheer F.Her man Fz. niet willen bezuinigen*? Wie heeft ooit vernomen dat deze candidaat een verkwis ter is? Neen, kiezers, laat u zoo niet beet nemen. De beer Herman staat te goed bekend in Gouda, heeft in te veel colleges zitting, dan dat wy niet zonden weten dat hy een flink, degelyk en practisch man is; een man die zal bezuinigen overal waar dit noodig is. Dat hy van te voren geen verklaring afgeeft omtrent meewerking tot het al of niet opbef fen van eene school of van scholen, zal hem bij ieder eerlyk man tot aanbeveling strekken. Een eerlyk man neemt geen imperatief man daat op zich zonder de zaak die het geldt met S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1