1 ps u anco Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IÖL, D 3. van 'eparatie. BINNENLAND ijs 1 i I I I i J No. 6488. y Dinsdag S3 October 1894.33ste Jaargang. FEUILLETON. E L L E Xt! I DO alle gelyk- dat ik alleen bet volkomene kan be* ida, a koloniën werden ten der 2e in- >kwam. 1 TO- katoenen eveneens *.edaar- SöVeer de lichtingen voeringen offer vror- 0/0 ZhMM th in alle yorgd. maliieiten vervullen. 'aal Noord o ILIUI met evattende tgekomen copn van in, dames vraag aan voor de ruimst mogeljjke De liberale kiesvereeniging Burgerplicht* te Helder heeft Vrijdag candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer J J. Stooker, gepens. kapitein-luitenant ter see, voorzitter der commissie tot het examineeren van machi nisten ter koopvaardij, te Hilversum. De heer Stooker heeft verklaard, voorstander van kiesrechtuitbreiding te zijn, zoover als de Grondwet toelaat. De vrijzinnigekiesvereeniging Vooruitgang» te Helder heeft in hare Zaterdag gehouden vergadering tot haren candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer (vacature- Land), geproclameerd dr. P. C. F. Frowein, leeraar aan bet Kon. instituut voor de marine en lid vac den gemeenteraad aldaar. De heer Frowein is, evenals de candidaat van Burgerplicht*, kiesrecht-uitbreiding. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. WDSCHECOURANT. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I geschiedt dagelijks Zon- en Feestdagen. is 1.25, franco per vermoeden, minnen.” «Dat is toch niet moeielyk. Alle rijk begaafde menschen kunnen gebreken hebben, dus ook gij, maar gij kunt niet anders beminnen dan wat schoon en edel is.’* «Ik vrees, dat ik in het geheel niet beminnen kan,” antwoordde Kuno, terwyl eene donkere schaduw over zijn schoone gelaat trok. Ellen zag die wolk en dacht«hij is ongelukkig,*' en nu gevoelde zy medelijden met hem. «De liefde gaat uit van Godzij behoort aan den hemel en woont in ieder edel hart,” fluisterde Ellen. «En vooral moet gij zoo kunnen spreken', die immért uit liefde huwt?” Kuno grimlachte op zijne gewone wijze en ant woordde ontwnkend «Hoedanig denkt gij u mijne aanstaande bruïff?” Ellen sloeg den blik ten hemel en zeide met een betooverenden glimlach «Jong, schoon en eene schitterende plaats in de maatschappij innemende, met een warm en goed hart, eene reine, onbevlekte ziel, gelyk de hemel boven ons «.n voor het overige levendig, geestig/' «Gij schildert goed; maar men vindt geen engelen op aarde en mochten zy er gevonden worden, dan bestaan zij niet voor mij. Wanneer ik een eenvou dig, warm, onschuldig en beminnend hart, vrij van veinzerij en bedrog, kon vinden, dan zou ik haar, die deze eigenschappen bezit, mijn geheele leven door kunnen aanbidden.** «Twijfelt gy, dat er zulk een hart gevonden wordt (H'urdt tervolfd.) ERS. (Uit het Zweedtch.) door C. BUKMAN. In de najaarsvergadering der Staten van Zuid-Holland, die op 6 November zal worden geopend, zullen o. a. behandeld wordenvoor stellen van Gedep. Staten omtrent bjjdragen aan polders in de kosten van verbetering van wegen enz.; een idem om aan de >Rotterd. Trammaatschappijprovinciaal subsidie te geven voor een stoomtrainverbinding tusschen Rot terdam en de Hoeksche Waard, indien het Rijk een renteloos voorschot van een derde der aanlegkosten verleend; een idem tot verkoop van grond tusschen het nieuwe kanaal en de Nieuwé Laan te Delft aan het Rijk en aan de /gemeente Delft, tegen f 2.75 de M’; een idem tot wyziging van de verordening op de stoomvaart in de boezemwateren, ten einde onder stoom vaartuigen ook te begrijpen vaar tuigen, die door een petroleammotor in bewe ging worden gebracht; verslag van Gedep. Staten omtrent hnn onderzoek naar de be hoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van krankzinnigeneen voorstel om een gratifica tie te verleenen aan den heer H. J. Ente van weging en met vriendelijkheid in toon en stem voegde zy er by: «Maar hoe kan ik ook zoo kiuderachtig praten I Gij bemint uwe bruid en hebt dus myne vermaningen niet noodig. Bovendien weet ik niet eens, of gij deze gebreken hebtik kan verkeerd gedaan hebben, met u naar uwe eigene woorden te booordeelen.” «Zonderling meisje dacht Kuno. «Hoe gaarne zou ik in uw gemoed lezen I” «Wees verzekerd,” zeide hij, «dat ik nimmer uwe waarschuwende woorden zal vergetenze waren niet beleedigend ik heb deze gebreken en nog veel meer, die het my nog moeielyker valt, te verbeteren. Maar ik zal er mij mede troosten, dat myne bruid ook gebreken heeft, waarmede ik op mijne beurt geduld zal moeten hebben.” «Zij heeft zeker geen gebreken,” viel Ellen leven dig in. «Wie is vrij van gebreken?” «Maar gij hebt zeker niemand kunnen kiezen, die er ten minste niet ongeveer vrij vap is.” «Allerbeleefdst gezegd.” Knno wist niet, wat hij van dit vreemde meisje moest geloovenwilde zij misschien zijne Ijdelheid streden? Hij antwoordde bijna verachtelijk «Met een drinker en speler, als ik beo, neemt men het zoo nauw niet.” «Zie, nu zijt gij toch geraakt over mijne aanmer king,” zeide Ellen bedroefd. «Hoe dikwijls is zij,” dacht Kuno, «in deze wei nige oogenblikken al niet veranderd boos, zachtzin nig, bestraffend, vleiend en bedroefd.” «Neem mij niet kwalyk," zeide hij, «maar ik kan uw vroeger gezegde niet overeen brengen met uw De' correspondent der »N. R. Ct. «i te Batavia seint onder dagteekening van Zaterdag 20 October: Er heeft eene uitbarsting van den Galoeng- goeng naby Garoet plaats gehad, gepaard met een aschregen, die duisternis veroorzaakte. Volgens gerucht zouden dorpen bij Singaparna verwoest zyn. in eigen onderhoud en dat van hun gezin. Sedert is geen houdbaar beginsel daar tegen over geplaatst. Doch waarom, myne hoeren, zou men ook naar een ander beginsel gezccht hebben, waar de volksvertegenwoordiging met zoo verpletterende meerderheid gy herinnert a: 80 tegen 17 stemmen dit beginsel als juist had gehuldigd Wordt dat beginsel eerlyk en volledig toegepast, streeft de wetgever er naar werkelijk hen aan te wyzen (en ook hen alleen), die geacht kunnen worden waarlyk dien aangeduiden welstand te bezitten, dan val ook aan allen, die op het huidige oogenblik tot kiezen bekwaam zyn, het kiesrecht zyu verzekerd. Wy allen hebben daaromtrent een vast ver trouwen in de toekomst. Wy weten dat hij, die thans de nieuwe kieswet te ontwerpen zal hebben, in de zitting van 1 Maart er aan her innerd heeft dat volstrekt niet gebleken was dat zyn voorstel minder kiezers gaf dan dat der Regeering en die in diezelfde rede deze voor de toekomst waarlijk niet ontmoedigende woorden sprak: »Ik ben, zooala ieder die my kent, weet, een groot voorstander van hrt be ginsel van bet ontwerp, hetwelk belichaamd is in art. 3. Ik heb van den beginne af voort durend dit beginsel verdedigd en het ook by de behandeling van deze ontwerpen gesteund. Zoo is dan ons vast vertrouwen in de toekomst alleszins gerechtvaardigd. Maar inmiddels tracht men langs verschil lende wegen deze regeering als conservatief af te schilderen en ie insinueeren dat sy slechts zooveel geven zal als zy meent niet te knnnen weigeren. Daarin ligt thans het gevaar, ter afwering waarvan de krachtsinspanning van alle gelijk gezinden niet te veel zal blyken. Aan vertegenwoordigers van vakverenigin gen, die het nut en de kracht verstaan van samensmelting tot verdediging en behartiging van gemeenschappelijke belangen, behoeft de noodzakelijkheid van aaneensluiting niet te worden herinnerd. En bet grootste gemeen schappelijk belang is wel dit: dat deregeering vertrouwen hebbe in de natie, maar ook de natie in de regeering. Ook waar het de spoe dige en bevredigende oplossing van het kies recht geldt, neen, daar vooral kan dat weder- zydsch vertrouwen niet worden gemist. Daarom, zyt waakzaam tegen al wie u dat vertrouwen zou willen ontnemen en ver zekert uw eendrachtige samenwerking om de regeering, die uitbreiding van kiesbevoegdheid als baar belangrijkste taak beschouwt, te steunen. En bereidt n alzoo voor om van de kiesbevoegdheid, zoodra gy dat recht zult hebben verkregen, die plicht u zal zyn opge legd, een waardig en nuttig gebruik te maken Door bet departement van nog, ten vervolge op vroegere geschenken behoeve van de militairen of gewonden Lombofc-expeditie naar Indië verzonden: 1500 tabaks- en sigarenpijpen, aangebóden door de heeren P. Goedewaagen en Zoon alhier. Griffie, en een voorstel om eene gratificatie van f 350 te verleenen aan de weduwe van H. F. Pothast, in leven bode by bet Prov. 18) «Een heerlijke morgen, juffrouw Ellen. Warjneer de ton zoo vroolijk schijnt, moest er geon enkel treurig hart gevonden worden; maar wanneer elk droevig schepsel zulk eene zachtmoedige troosteres had, als gy voor moeder Brita geweest zijt,dan mocht het God danken voor een onwaardeerbaar ge schenk.” «Ik vind het al heel onkiesch, te luisterenik vind het leelyk, dat gy dit gedaan hebt,” antwoordde Ellen eenigzins uit haar humeur. «Vergeef mij mijne overtredingze verschafte mij eenige oogenblikken tan zulk een rein genot, als ik, sinds mjjne kindsheid, niet gesmaakt heb.” «Op voorwaarde, dat gij er met mij noch iemand anders ooit over spreken zult.”’* «Dat beloof ik u.” «Goed dan zyn wij weder vrienden,’* zeide Ellen. «Zyn wij dan «kwade” vrienden geweest?” «Och neen, maar ik werd misnoegd, toen k gewaar werd; een gevoel van wrevel maakte zich van my meester." Ellen’s woorden droegen zoo zeer den stempel der waarheid, dat de verzoeking, om ze te betwijfelen, zelfs niet in Kuno opkw Hij begon dan ook dadelijk over Alba en den De Galoenggoeng, die volgens bovenstaand Gils, eervol ontslagen adj.-commies le kl. ter telegram thans weder in werking is, is een vuurspuwende berg in de Preangerregentscbap- pen op Java, ten Oosten van Garoet en ten Zuid-O osten van den Telaga Bodas gelegen. Bekend zyn de vreeselyke uitbarstingen op 8 en 12 October 1822, waardoor groote verwoes tingen werden aangericht. Het aantal der toen vernielde kampongs wordt op 114, dat der om gekomen menschen op 4011 geschat. Singaparna is de hoofdplaats van het tot de residentie Preangerregentschappen benoorende district Singaparna, en ligt ten Zuiden van den Galoenggoeng. By de gisteren te Rotterdam gehouden huis- boudelijken schietwedstrijd der ScheDpschutfcers- vereeniging Rotterdam t is de 3e prijs behaald door den heer H. van Wyngaarden en de 32ste prysdoorC.M. van Wyngaarden alhier. Bestuur. Proeve van wat een redenaar op 14 Oct. bad kunnen zeggen in een oogenblik van hel derziendheid. Odder bovenstaand opschrift men weet dat ide oud-minister Tak op 14 October voor de hem huldigende werklieden een rede hield bevat >De Liberaal* het volgende: Mijne heeren, ik schat het op hoogen prijs dat zoovelen tryner medeburgers ten aanzien der uitbreiding van het kiesrecht getuigenis willen afleggen van hunne teleurstelling, van hunne wenschen, van hun vertrouwen in de toekomst. Na de gebeurtenissen van het afgeloopen voorjaar had een gevoel van teleurstelling wol allermeest de bovenhand in het gemoed van heel het Nederlandsche volk. En met reden. Niet slechts bleef aan hen, wien de Grondwet toestaat kiesbevoegdheid te veileenen, ontzegd wat de volksvertegenwoor diging met groote meerderheid hun had willen schenkenmaar bovenal werd in den lande betreurd dat alle pogingen der Tweede Kamer om het desbetreffend ontwerp voor baar aan nemelijk te maken, door de regeering werden verydeld. Want de wetgevenden arbeid, door de regeering en het Parlement samen te ver- richten, eischt gij bevroedt bet van beide zyden concessies en transacties. Maar gy wilt ook getuigenis afleggen van uwe wenschen. Uw wensch eene uitbrei ding van het kiesrecht, waardoor elk door de Grondwet daartoe geschikt verklaarde zyne belangen kan doen wegen by het vaststellen der wetten en bij bet bepalen der algemeens richting van het landsbestuur is een bil lijke en rechtvaardige wensch; het was de wensch van de overgroote meerderheid der sedert ontbonden Tweede Kamer. Haar stond duidelyk voor oogen dat de uitsluiting van meerdere honderdduizenden van eiken invloed op de behartiging der volksbelangen schade toebrengt aan de algemeene zaak, twrwyl de medewerking van alle aanwezige en bruikbare krachten hier te lande noodig is tot instand houding en bevestiging van ons volksbestaan. Dat dit der Tweede Kamer duidelyk voor oogen stond is ondubbelzinnig gebleken, toen zy, immers met volle bewustheid van het ge wicht harer uitspraak, met groote meerderheid van stemmen het beginsel heeft gehuldigd dat het kiesrecht hier te lande moet en bij de in achtneming van de bepalingen der Grondwet kan worden nitgebreid tot allen die voorzien De Uitg-ave dezer Courant met uitzondering van 1 De prijs er drie maanden post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. -u GOUDA, 22 October 1894. By de heden gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad werden in de beide stembureaux uitgebracht 821 stemmen. Een arbeider van P. Liepelt kwam heden morgen ten 5| unr te werk, toen hy brand bespeurde op diens erf. Hy wekte zijn patroon en nu bleek, dat op een zolder, waarop pOOO kilo hooi geborgen was, het hooi aan het smeulen was. Beneden waren 4 koeien gestald die spoedig werden verwyderd. Van de schuur in eigendom toebehoorende aan den heer iJon- genburger te Waddinxveen, is niet veel meer blijven staan dan de zymuren. Het hooi is geassureerd by de ftaariemsche brandverze- kering-Maatschappy. Het personeel der boter- fabriek, dat te 6 uur te werk kwam, baalde spoedig de handspuit van die fabriek en be perkte de vlam zeer De brandspuiten kwamen daarop aan, waarvan slechts een tweetal vpater behoefde te geven. Het eerst gaf water ^puit 5, de tweede was spuit 3, de overige spuiten konden spoedig inrukken. Vele^utoritpiten waren spoedig aanwezig. Door hei leeghalen van den zolder was het gevaar bed^vongeji en geweken. By koninklijk besluit is benoemd tc Initenant-kwartiermeester bij het 8e reg fanterie de heer D. J. Jager. rigen avond te spreken. «Kunt gij mij zeggen,” zeide hy, «waarom juffrouw Bendel zoo tegen mij is ingenomen?” «Ik geloof niet, dat zy dit is. Alba houdt van schertsen en schijnt dan dikwijls scherpmaar in den grond is zij goed, trouw aan hare vrienden en naar den geest rijk begaafd.” «Tegen my was zy onbarmhartig.” «Toen zy over uwe verloving sprak, meent gij?” «Ja. Vindt gij niet, dat zy mij onrecht aandeed?” «O neen. Ik ben ongeveer van dezelfde meening als zij.” En waarom dat?” «Omdat ik vind, dat gij twee groote gebreken Kuno zag het openhartige meisje niet zonder ver bazing aan. «En die zijn?” «Dat gij misschien te veel van spel en punch houdt; het zou kunnen gebeuren, dat gij er in hst vervolg meer van hield dan van uwe vrouw. Wan neer ik in uwe plaats ware en op het punt stond met een lief, beminnelyk en goed meisje verloofd te worden, dan zou ik in mijn huwelyk twee zulke groote gebreken niet willen medebrengen. Bedenk eens, welk een jammer ze uwe vrouw kunnen aan brengen; en zoudt gij u zelven niet ongelukkig ge voelen, wanneer gij moest blozen voor degene, die u bemint?” Kuno was zoo verwonderd, een jong meisje der- gelyke taal te hooren roeren, dat hy niet kon antwoorden. Ellen, van haren kant, beschouwde in halve onschuld zyu zwygen als een gevolg van ver* nedering; haar goed, medelijdend hart kwam in be-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1