ips VER ranco Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. s Woensdag 24 October J894. 33ste Jaargang. No. 6489. aar. BINNENLAND. FEUILLETON. CAP. L in Beis. IT ar van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gede- 14 807 stemmen. Geldige J i tlJS fS DV n, dat men het leed, hetwelk wij i iddellijke nabijheid aanschouwen, weinig haar zoowel als voor hare De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. maar ik heb mij zelven i meer te drinken.” i men smid. Voor avond werd, is persoon, staal van ont- pasgeboren Uit het Zweedsch.) ‘door C. BUKMAN. 1ste prgs. 2de 3de 4de 5de 6de aange- zjjn GOIINIIE COURANT OUDE IMMER O ad en St te beide klassen behaalden. De prijs viel ten deel aan den Serg.-Majoor Sliedrecht. L« Liter. FIN BOIS \nonyme, door om hare goede mstig bekend, in verzegelde n van 5 Liter van hetatteet IAMELR008. krijg baar bü- f ANKUM, F, Oosthaven 1ste prijs. 2de 3d 3 4de 5de 6de door den Majoor-Kommai prijs uitgeloofd voor waarden als later, Gedeputeerdi hooger wor- 5 0/0 fMM* ihttn in alle bezorgd. ormalfteiten e vervullen» ndaal Noord aan onze geabon- ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worclen berekend naar plaatsruimte. ir bij ERS Jz. van echtheid i> irk steeds voor naam der Firma ’E. ook uit alles blykt dat de moord door iemand, die de gesteldheid De choleralyder te Boskoop is hersteld. Tot heden hebben zich geen nieuwe gevallen van cholera asiatica voorgedaan. De toestand van mevrouw Beersmans bljjft bevredigend. De zieke neemt langzaam in beterschap toe. E-1U» met bevattende uitgekomen jizoen van iren, damee in vraag aan IS tt katoenen n eveneens elieve daar- mgeveer de inlichtingen dtvoeringen GOUDA, 23 October 1894. De uitslag der herstemming voor een Lid van den Gemeenteraad, op Maandag 22 Oct. 1894 is als volgt Uitgebracht 821 stemmen. Van onwaarde Voor de stoomtramverbinding Rotterdam Hoeksche Waard wordt door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voorgesteld, aan de Rotterdamsche Trammaatschappy te verleenen een provinciaal renteloos voorschot van gelyk een derde in de kosten van aanleg, tot een maximum van f 266,666, verminderd met f 30,772, te van aflossing na le Staten Provinciale Staten zullen worden vastgesteld. «God zal wel met erbarming op hen neêrzien,” sprak Ellen zacht. Men begon over iets anders te spreken. De dames Berg en Lönner waren intus- schen ook gekomen. Er werd oene speeltafel gereed gezet en toen het spel in vollen gang was, meenda Ellen ongemerkt te kunnen wogsluipeozij stond op en verliet het vertrok. Ofschoon Kuno in de zaal zat en de dames in de huiskamer gezeten waren, had hij het gesprek ge hoord en tevens gezien, dat Ellen zich verwijderde. Zonder iets te laten merken, stond ook hij op en ging aan een der vensters staan, van waar men het uitzicht op de laan had, die van de pastorie naar do brug geleidde. Hij had daar niet lang gestaan, toen hij Ellen, met haar herderinne hoed op, haastig zag voortgaan. Hij zag haar de brug overgaan on ont dekte, ofschoon het op een afstand was, dat zij iets onder den arm had. Na zich overtuigd te hebben, dat zij den weg naar het bruk insloeg, nam hij zijn hoed en deelde don proos* mede, dat zijne tegen woordigheid voor het oogenblik elders vereischt werd. Na zijne verontschuldiging gemaakt en be loofd te hebben, terug te komen, wanneer het niet te laat werd, verliet hij du pastorie en begaf zich naar Akersholm, dat in tegengestelde richting lag van den weg, dien Ellen was opgegaan. Hij was daar nauwelijks aangekomefl, of hij spoedde zich naar een der eilandjes, maakte eene boot lot en roeide naar het bruk. Daarop richtte bij zijne schreden naar het tingsgebouw, dat bij het bruk ge legen was. Aan de deur van de gevangenis geko men, vond hij aldaar den cipier. «Is er iemand bij de gevangene?” vroeg Kuno. «Ja, mynheer de rechter, de jonge juffrouw van U) «Mijnheer Aflborg, nu houd ik niets van u,” zoide Ellen met zulk eene naïeve misnoegdheid, dat Kuno moest lachen maar zijn lach was niet meer Yerachtelyk. een tamelyk bezette zaal trad gisteren op in de znal Kunstmin der Sociëteit Ons Genoegen,* de heer Charles Wolton, die ons vergastte op eenige hypnotische toeren met personen uit het publiek. Eenige personen die zich niet konden laten hypnotiseren werden door hem weder in de zaal teruggevoerd. Met een jongmensch slaagde de proeven uitnemend. Het publiek amuseerde zich uitstekend, die proeven op dat jongmensch wekte den lach lust ten zeerste op. Nog eene voorstelling zal door den hypnotiseur worden gegeven* Wij raden ieder .aan deze tweede voorstelling by te wonen. Vermelding verdient nog dat bet varken van den heer B., dat hyna 3 weken zonder eten was geweest, op het oogenblik der ontdekking nog leefde. Men is er in geslaagd het in ’t leven te houden. Heden werd te ’s-Gravenhage door de re cherche het onderzoek voortgezet in zake den moord te Dentichem. Men zoekt naar voor werpen, aan den verslagens toebehoord heb bende, om daaruit het bewys te leveren voor de schuld van den verraöedelyken dader. Deze ongeveer 34 jaar oud, beweerde Zaterdag by zyne arrestatie eenvoudig van niets te weten. Gisterenavond werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van eenige kledingstuk ken, die uitgestald voor een winkel hingen. De politie heeft deze goederen opgespoord bij oen uitdrager, die ze, naar zyn zeggen gekocht had van twee onbekenden mannen behalve dat hier misdrijf in het spel is, zal de uitdrager zich te verantwoorden hebben omdat hij zondigde tegen de bepalingen, door te koopen van onbekenden zonder zich te voor zien van de voorgeschreven getuigen. v den proost. Zy verzocht my de deur te openen eu dewijl mynheer my niet verboden had, dit te doen, zoo «Hebt gij opengemaakt. *t 1» niets, ga nu maar ik zal zelf wol sluiten en u de sleutels brengen.” Kuno zond den gevangen-bowaarder met eene ge biedende beweging van het hoofd weg. Tegen de dunne deur geleund, die hem van de gevangenis scheidde, luisterde hij, terwijl de volgende'gedachten door zijn brein woelden «Zon ik in dit eenvoudig opgevoede meisje alles gevonden hebben, wat ik in de jaren mijner jeugd gedroomd heb Hoed tonder berekening, barmhartig zonder aanspraak te maken het te zyu Nauwgezet van geweten, beminnende en onschuldig In waarheid, hel is veölmen zóu met minder tevreden kunnen zijn. Maar stil’, tij spreekt.” In de enge ger&ngenit lag eene jonge rrouir op eene stroomatras. Het zwarte, weelderige haar viel om een gelaat, dat met reden schoon kou genoemd worden, wanneer bet niet door de sporen der wanhoop en een sterken koortsgloed ontsteld geweest was. Ellen stond over het leger gebogen. Het was een eigenaardig schouwspel: het onteerde, misdadige, uil de maatschappij verbannen meisje, bij wjer aanblik iedere moeder met recht eene huivering door do leden voer en elke maagd zich met schaamte afkeerde, daar te zien liggen, door haar schuldig geweten en hare schande naar lichaam en zie) gemarteld in tegenwoordigheid van de goede, reine en onschuldige Ellen, die in het verblijf der misdaad was afgedaald om, gelijk oen engel der barmhartigheid, troost te verleenen on het hart tot berouw te bewegen. (Fbrvtt wrso^i,) «Zal mijnhoor Arlborg niet vroeg de vrouw van den proost. «Noen, ik dank u,” antwoordde Kuno en vestigde een veelbetoêkonenden blik op Ellen. «Maar gisteren dronk gij toch punch. Ik verzeker u, manheer Arlborg, dat deze goed is.” «Daaraan twijfel ik niet; maar ik hob mij de gelofte gedaan, geen punch meer to drink Ellen keek op en de blik, dien zij op Kuno sloeg, was zoo welsprekend, dat hij rijkolyk schadeloos gesteld werd voor de ontbering, die hij zich oplegde. Wij zullen den lezer niet vermoeien, met iederen ochtend Ellen op haro wandelingen naar de onge lukkige ouders te vergezellen. Wij willen alleen vermelden, dat het jonge meisje, zonder het te ver moeden, op hare tochten door Kuno bespied werd, die zien wilde, zonder gezien te worden. Twee dagen waren voorbijgegaan en Kuno en Jozef wareh op de pastorie, waar zij bijna iederen avond doorbrachten. Op den vermelden avond was Kuno Ellen niet ge naderd, maar scheen met den proost in een staat kundig onderwerp verdiep geraakt. De griffier hield voor juffrouw Bendel, die daar op bezoek was, een streng garen op. «De arme Stina is zoo ziek, dat zij waarschynlyk morgen het verhoor niet zal kunnen doorstaan. Ik vrees, dat zij er meê hoen gaat.” «Is zij zoo ziek vroeg Ellen. f/Ja, zeer ziek. De dokter wide, dat er hoop op horstel was.” «Hoe gelukkig, als zij kwam te sterven,” zeide «Ja, het zou zeker voor ouders het beste zijn." Hiervan verkregen de Heeren F. Herman Fz. 405 stemmen J. J. van der Sanden 402 Zoodat gekozen is de Heer E. HERMAN Fz, (Hedenmorgen per Bulletin neerden bekend gemaakt.) Zondag was bij het einde van de wekelyk- sche schietoefeningen van het kader der dd. eene wedstrijd voor de deelnemers De deelnemers waren in twee De uitslag was aldus: le Klasse. Serg.-Majoor Sliedrecht. Fourier Crebas. Sergeant Mul. Serg.-Majoor van Vliet. Muziekant Kraneveld. Serg. den Hoedt. 2e Klasse. Serg. Schiedon. Korp. Nieuwenkuixen. Fourier v. d. Pool. Schutter Slootjes. Hofstede. Muziekant A. de Jong. Bovendien was door den Majoor-Komman- dant eene prys uitgeloofd voor de beide schatters die het hoogste aantal punten in de Gistermorgen heeft op de Engelsche stoom boot Hailingvan Terneuzen komende eu be stemd uaar Londen, een man, terwyl men bezig was de asch op te wippen en overboord te werpen, een slag van den handel tegen het hoofd gekregen hy is dientengevolge zwaar aan het hcofd geblesseerd en te Vlissingen in het hospitaal ter verpleging gebracht. Te Arnhem heeft zich eene Maatschappij gevormd, die met 1 Jan. o. k. een door den oud-directeur van het hótel des Pays-Bas, den heer F. Simon, saamgestelden Hótelgids voor geheel Nederland zal uitgeven, bewerkt naar Wij herinneren de Kiezers dat hedenavond ten 8 uur eene openbare Vergadering wor gehouden van het Comité voor gemeenteraads verkiezingen tot het stellen van twee Caudidateu voor den Gemeenteraad. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat in den loop der volgende maand, door de onderofficieren van het 5e bataljon, 4e regi ment infanterie, in garnizoen alhier, eene voor stelling zal worden gegeven tn de zaal ♦Kunst min* van de sociëteit >Ons Genoegen* waar van de opbrengst zal worden afgedragen aan het Lombok comité. De uitvoering zal bestaan in tooneelspel en scherm- en gymnastische oefeningen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Aan de Dnnne Bierkade ia te 'sHage in den afgeloopen nacht het lyk opgehaald van een onbekenden man. Het is naar de Alg. Begraafplaats vervoerd. De man was gekleed in donker fantasie jacquet, bombazijnen broek, rood baaien hemd, bruin baaien onderdroek alles zeer armoedig. Op het lijk werd gevonden een oud silveren horloge met nikkelen ketting, en een porte- monnaio met f 0.30. Het signalement luidtlengte 1.65 meter voorhoofd, neus, mond, lippen en kio ge woon bruin krullend haar wenkbrauwen bruin oogeu blauw tanden gaaf, en kne veltje geen bijzondere teekenen. Door den commissaris van politie in de le afd. wordt onderzoek en bericht verzocht. Uit een der grachten is door een man der Reiniging het in verge«orderden binding verkeereude Ijjkja van een kind opgehaald. Nader meldt men uit Deutichem Zooals reeds met een enkel woord gemeld do te >-Gravenhage gearresteerde die inmiddels reeds naar Arnhem w overgebracht, tot vóór enkele weken in functie geweest als smid-bewaarder op het ryksopvoe- diogsgesticht >De Kruisberg.* Reeds terstond toen de moord vaststond vatte de justitie ernstige verdenking op tegen dezen persoon, die in de laatste dagen voor den moord dikwyls met den verslugene was te zamen gezien en den dag na den moord weder naar zijne vroegere woonplaats ’s-Gravenhage was teruggekeerd. Daar de heer Brouwer zeer wantrouwend was, liet by slechts bekenden in zyne woning gepleegd is van het huis kende. Ook moet de slag, zooals ook de doctoren met het oog op de uitwerking vermoeden, toe gebracht zijn door iemand, die met krachteen zwaren hamer weet te hanteeren, en daarbij denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan een smid. In al deze aanwyziugen, waarbij wellicht nog andere ons nog onbekende ge voegd mogen worden, heeft de justitie aanlei ding gevonden om dezen persoon voorloopig in arrest te houden. De familie van den verslagene is hier Za terdag aangekomen. Haar verzoek om het lijk naar Groningen te mogen vervoeren, kon met het oog op den verren staat van ontbin ding, waarin het reeds verkeerde, niet worden toegestaan. Het lyk is daarop, zooals is ge meld, te 5 uren op de begraafplaats te Ambt- Deutichem in alle stilte ter aarde besteld. Ta melijk veel personen waren by de plechtigheid tegenwoordig. Zondagavond is door insluiping een parapluie ontvreemd uit een gang eener woniug. De eigenaar, die den volgenden dag aangifte deed zag zich spoedig weder in het bezit daarvan gesteld, daar dezelve door de politie was op gespoord. Ze was ontvreemd door den beruch- ten Jan Steevens, die dezelve verkocht had by een uitdrager alhier en de opbrengst had verteerd. Het wordt tijd dat deze beruchte dader, ook wegens andere bedreven feiten, achter slot en grendel komt. Door de politie te dezer plaatse is houden zekere D. S. die ten nadeele van kameraad, diens kist met gereedschappen, klee- ren en geld had ontvreemd. De gereedschap pen waren gedeeltelijk verkocht en het geld daarvan veiteerd. De arrondissements-rechtbank te Maastricht veroordeelde gister J. P. S., dagloouer, wonen de en gedetineerd aldaar, beschuldigd van lo. het maken van buitenlandsche muntspeciën en 2o. het voorhanden hebben van stoffen en werktuigen, waarvan de dader weet, dat zij bestemd zyn tot het plegen van een munt- misdryf, tot 2 jaren gevangenisstraf. E. J. R., wollenaaister, wonende en tineerd aldaar, ter zake van het driemaal op zettelijk als eebt en onvervalscht uitgeven van muntspeciën, waarvan de valschheid haar be kend was, tot 1 jaar gevangenisstraf. provinciaal renteloos voorschot in de kosten van aanleg, to van f 266,666, verminderd vertrekken onder zulke voor- en andere bepalingen overleg tusschen de Regeering cUa en de Maatschappij, door Des avonds bevond zich Kuno met de andere leden van bet ting op de pastorie. «Hoe ia het met do ongelukkige Stina?” vroeg Ellen. «Stina was zoo ziek en zoo zwak, dat zij uit de zaal moest gedragen worden. Maar waarom kwelt gij u zelve met de gedachte aan deze ongelukkige?” vroeg Kuno. «Gelooft gij dan, dat men het leed, hetwelk wij zoo in onze onmiddellyke nabijheid aanschouwen, vergeten kan?” Kuno nam geen deel aan het spel, maar zat den ganschen avond met mevrouw Gallner en Ellen le praten. Eenmaal sprak de laatste; «Speelt mijnheer Arlborg van avond niet «Neen, zoo spoedig vergeet ik de waarschuwing niet, die gy mij van daag gegeven hebt." Eenige oogenblikken later werd er punch aange boden. Zondag I. Scbutterjj, uitgeschreven, klassen verdeeld.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1