BE. BLITS, N. VAN KRIMPEN J. W. VORSTER. No. 6400. Donderdag 25 October 1894. 33ste Jaargang. Blitz BINNENLAND. DE VERKIEZING Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, HKN jping »uda. FEUILLETON. IM. eist. Middel GEMEENTERAAD. JN, nd met fl.90 H 1894, itkamer &Co. n Haag, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. leden. 'ijdag a van dit zaakje blykt dat der reep. (ration de jnz. enz. >de Kinderen van Oei) werd daartoe achtten den lieten alles ’abricatie uiker van Uit het Zweedtch.) door C. BUKMAN. e national ID 1893. aille 1893, Chicago. eilzame be lli smaak, 'atief. 9 in. Mag N 1, Borst-en VAART, venhage ge- BROEK. 3. VOOR DEN ide :he der wereld. Q BLOEM., Haag. LFF, Dro- niiiqen. tract. m Gouden v/d Dam, fiOUDSCHE COURANT is de bessensap ge- t uw mond gespaard o ni: Hedenmorgen is op de Fluweelen Singel aan gereden door een wagen eene lichte kneuzing opliep. De gewonde is overgebracht. Te Krimpen a/d. IJsel heeft eene collecte voor de nagelaten betrekkingen van de gesneu velden opgebracht 115. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De wensch van den 15-jarigen knaap te Schoonhoven, die zoo graag soldaat wil worden en in een met potlood geschreven brief aan Zijne lieve Koningin* plaatsing verzocht by de instructie-compagnie, zal eerstdaags in ver vulling treden. Een bezwaar was nog, dat de jongen, die nog ouders noch andere bloed verwanten heeft, niet in het bezit kon worden gesteld van de stukken, vereischt voor de in diensttreding van een minderjarige. Thans is dit bezwaar ook opgelost, daar twee ingezetenen van Schoonhoven voor den "knaap als voogd en toeziende voogd zjjn opgetreden. >(U. D.)< IS) Op het voorhoofd van do eene troonde de zachte majesteit der onschuld, op dat van de andere had de misdaad haar brandmerk gedrukt. «Stina, gij zijl ziekweet uwe moeder het hJuffrouw Ellen, gij hier!” mompelde Stina en bedekte het gelaat met hare handen. «Weet uwe moeder, hoe ziek gij zyt?” Ellen herhaalde hare vraag mot zachte stem. «O, spreek niet van haar,” merkte Stina, „wat is er nu geworden van mijne arme ouders, die zoo trotsch op mij waren I” «Zij zijn gebogen door droefheid en smart. Waarom hebt gij hen vergeten P” «Omdat mijn hart in het kwaad verstrikt was en toen, toen kon ik mijne schande niet dragen.” «Stina, men kan sterven van vernedering, van naberouw, van schaamte; maar dat...” Ellen zweeg, hare zachtmoedigheid belette haar, voort te gaan. «Maar te moorden,” kreet Stina, hare handen wringende, «is eene zonde, dia God noch menschen knnnen vergeven.” EUec zweeg aeue pooszij weende. Daarna zeide zy met hare zachte, indrukmakende stem: «Wy mensohen kunnen de grootheid van Gods zekere A. die daarbij van een zyner beenen naar het gasthuis Met het delven van aardappels en bieten loopt de veldarbeid voor Waddinxveen ten einde. Wat het gewas van eerstgenoemde be treft, daarvan liep de oogst erg niteen. Moch ten velen een genoegzamen voorraad voor den winter thuis brengen, anderen daarentegen a oogst het rooien niet waard en voor rekening van den boer. zaambeid gebleken, terwijl bovendien be kend is dat hij in zijn vorige woonplaats een gewaardeerd raadslid is geweest, een man dus van ondervinding ook op het terrein der raadsbemoeiingen. Zulk een kundig, humaan en onafhandelijk ambte naar zou voor den raad een aanwinst zijn. Wel werd in de vergadering verzekerd, dat hij niet wenscht benoemd te worden, maar wij twijfelen niet of de heer Vorster zal burgerzin genoeg hebben om zich het ambt te laten welgevallen, indien de kiezers toonen, dat zij op zijne medewerking in het belang der gemeente prijs stellen. Wij vereenigen ons dus ten volle met de gisteren gestelde candidaturen en bevelen den kiezers aan door trouwe opkomst de verkiezing te verzekeren der heeren EN De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs ]>er drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEJN. ontferming niet vatten, en ook bou ik niet gekomen, Stina, om u te oordeelen, maar om, zooverre het in myne macht staat, u te troosten en op te beuren. Zeg mijwilt gij niet met uwe moeder sprekenj wilt gij geen leeraar hebben «Vader is hier geweest,” antwoordde Stina snik kende, «maar hij zeide, dat ik moeder niet eer zou •preken, of hij moest den naam weten van... van...” Zij kon den zin niet voltooien. «En de proost zal zulk een verloren schepsel, als ik ben, ook niet wil len zien.” «Wilt gij ook iets anders?” «Neen. Och, hoe gaarne zou ik mijne moeder sprekenhoe gaarne zou ik mijn gemoed voor den proost willen uitstorten.” «Dat zult gij, Stina.” Ellen ging op een gebrek- kigen stoel zitten en goot uit een fleschje, dat zij medegebracht bad, een weinig bessensap in een kopje, dat zij Stina gaf om uit te drinken. Daarna gaf zij in eenige ernstige woorden Stina te verstaan, dat zij tot God moest vluchten, om vergiffenis voor hare zonden te smeeken. Zij sprak uil het hart en de woorden gingen tot het hart. Eindelijk stond zy op en gaf Stina een Nieuw Testament, dat zij medege bracht had, waarna zij haar verliet. Ellen klopte aan de deur, die geopend en dadelijk achter haar gesloten werd. Weder bevond zij zich van aangezicht tot aangezicht tegenover Kuno. Zij bloosde een woord van verontwaardiging zweefde op hare lippenmaar hij hield haar tegen, terwijl hij hare hand vattende en die kussende, met eene aan gedane stem zeide: «Vloek mij niet, bid ik u,” Daarop spoedde hy rich weg. GOÜDA, 24 October 1894. In hare laatst gehouden vergadering besloot de alhier bestaande vereeniging Oranje en Nederland* om ook in den aanstaanden winter weer eenige sprekers te laten optreden. In navolging van andere plaatsen, o. a. Rotterdam en den Haag, besloot men tevens om, zoo hiertoe mogelijkheid toe bestaat, die spreekbeurten op te luisteren door bet laten uitvoeren van een paar zangnummers. Aan de twee Chr. Zangverenigingen Halleluja» (dir. de hr. J. van de Putte) en Korah« (dir. de hr. J. van de uitnoodiging gedaan. Genoemde Zangverenigingen hebben die uitnoodiging aangenomen. Waarschyulyk zal de eerste spreekbeurt plaats hebben op Don derdag 22 Nov. a. s. terwyl dan de Zangver- eeniging Halleluja* een paar nummers ten beste zal geven. De kiezers hebben het dezer dagen in onze gemeente druk. Pas is eene verkie zing in twee tempo’s afgeloopen of de stembus is weder geopend. Het geldt thans de vacatures, ontstaan door het be danken van den heer A. K. van der Garden en de niet-aanneming van het lidmaatschap door Dr. IJssel de Schepper. Wy twijfelen niet of de groote meer derheid der kiesgerechtigden zal zich ook ditmaal niet onbetuigd laten, daar ieder wel weet, dat op het Stadhuis onze eigen zaken worden behandeld. Klagen en morren helpt niet, maar flink de gelegenheid aan grijpen om door inlevering van zijn stem biljet de richting aan te wijzen, waarin men verlangt, dat de gemeente-huishouding wordt bestuurd. De kiezers, die gewoon zijn gehoor te geven aan de oproeping van het bekende Comité hebben gisteravond weer getoond, dat hun ijver voor de publieke zaak niet i» verflauwd. In een talrijk bezochte bij eenkomst heeft men zich bezig gehouden met het voorbereidende verkiezings- werk, dat zeker veel tijdroqvender, maar niet minder noodzakelijk is dan de inle vering van het stembiljet zelve. Men is tot overeenstemming gekomen omtrent een tweetal namen, die een goeden klank hebben. De heer N. van Krimpen is een geboren Gouwenaar, die door de degelijkheid van zijn karakter en zijn bekendheid met toe standen en personen alhier zeker alleszins waardig is in den raad plaats te nemen. Hij kan en durft duidelijk voor zijn ge voelen uitkomen, zoodat de kiezers niet behoeven te vreezen, dat hij niet onafhan kelijk zijn eigen weg zal gaan. De heer J. W. Vorster is reeds herhaal delijk genoemd en aanbevolen, hetgeen bewijst dat hij zich gedurende zijn ver blijf alhier heeft doen kennen als een be kwaam man die zich veler sympathie heeft weten te verwerven. Zijne belangstelling in de openbare zaak is door velerlei werk- Onder het presidium van den beer C. C. Regt is gepasseerde week te Waddinxveen een nieuwe Schaak- en Damvereeniging opgericht. De jeugdige vereeniging telt aanvankelijk vyf baars moeders bals en kuste haar. «Zie, kind, Louise zal deze melkspijs en een paar kussens naar het meisje brengen, maar als gy niet mede gaat, zal zij niet alleen naar dat huis durven gaan.” Terwyl de heeren en dames eene boterham ge* bruikten en zich in lof uitlleten over hot smakelyke van hetgeen hun verder werd aangeboden, spoedde zich Ellen, van Louise gevolgd, nogmaals naar de gevangenis zonder dat iemand ditmaal hare verwij* dering had opgemerkt. Stina was zoo ziek, dat Ellen zoo kort mogelijk by haar vertoefde en toen zij de zaal we£r binnentrad, fluisterde zij hare moeder iets in bet oor, die daarop dadelijk naar baar echtgenoot ging. De oude leeraar sprak eenige woorden, om zich wegens zijne verwijdering te verontschuldigen en begaf zich naar het tinghuis. Nadat men gegoten en vervolgens afscheid geno men had, zeide Ellen tot Alba «Hebt gij lust, dan wandelen wy naar Forsby; het is zoo’n heerlijke avond.” «Ja, gaarne,” antwoordde Alba. «Zon mynheer Arnold onze cavelier willen zijn?” voegde zy erbij, zich tot dezen wendende. De heeren verzochten beiden de dames to verge zellen en ook de familie Lönners verlangde mode to gaan. «Ik wil de wol gaan halen, die do moedor van Anders Person voor mij gesponnen heeft on waar van Nora R, mij een rok breien zal.” Men ging. Voor do hut van Anders Person ging het overige gezelschap op eene bank zitten, terwyl Ellon naar binnen gi*g- (For* toreend.) Ellen keerde met verstrooiden, droomenden blik terug. Zij nam een omweg, zoodat zij door eeno achterdeur in huis kwam en een weinig later in de huiskamer dan Kuno in de zaal trad. «Waar zyt gij geweest, Ellen?” vroeg Alba. «Ik heb oens naar myne bloemen gezien,” ant woordde Ellen. «Hoe gaat het mot het spel vroeg zij en nam naast Alba plaats. «Ik heb van don gevangen-bewaarder gehoord, dat Stina Bengtson een leeraar bij zich verlangde,” sprak Kuno tot den proost. Ellen luisterde met gespannen aandacht. «Zoudt gij de beklagenswaardige niet eens willen bezoeken «Dat is niet alleen mijn wensch, maar ook mijn plicht,” antwoordde de proost, «ik zal morgen bij tijds naar haar toe gaan.” «Ellen I” riep mevrouw Gallner aan de deur van de keuken. Ellen spoedde zich naar hare moeder. «Zeg mij eens, Ellen, waar i- a - bleven, die gij dezen middag uit w hebt en voor van avond zoudt bewaren Gij zyt immers niet bij Stina geweest sprak mevrouw Gallner met haar onbeschrijfelijk zaohten glimlach. «Och, waarom moet mama mij altijd zoo plagen Ik vind het niets pleizierig, dat mama zoo praat,” antwoordde Ellen niet zonder gemelijkheid. «Nu, als gij niet bekennen wilt, dat gij hij haar geweest rijt, dan kunt gij ook niet voor mij naar baar toe gaan,” zeide de moeder even vriendelyk als te voren. «Mama! mama! gy weet het immers, waarom vraagt gjj er dan naar?” Ellen sloeg de armen om De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisterenC. J. v. L., pottenbakker alhier, wegens diefstal van een horloge met ketting, tot eene maandH. v. Z., arbeider te Jaars veld, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 14 dagen L. de H., werkman te Benschop, wegens gebruikmaking van een vervalscht ge schrift, tot negen maanden. Daarna verscheen C. R., 39 jaar, arbeider te Ouderkerk a/d IJsel, die in Juli 1894 te Ouderkerk a/d IJsel twee aan Arie Kalkman toebehoorende paiingfuiken zou hebben wegge nomen, met het doel van toeëigeuing. De bjkolene verklaart dat bedoelde fuiken reeds sedert April in den IJsel hadden gestaap. Toen beklaagde over die voorwerpen werd aangesproken, deed hy allerlei tegenstrijdige opgaven. Eerst beweerde hy ze gekocht te hebben en later dat hij ze tien jaar te voren gekregen had. Thans verklaarde hy weer ze te Rotterdam op de markt gekocht *e hebben. De gem.-veldw. Schipper, die de fuiken voor den eigenaar heeft gebreid, herkende ze positief. Het 0. M. eischte drie maanden gevange nisstraf. Beklaagde vroeg om restitutie zyner reis kosten. Te verantwoorden bad zich daarna J. K.t 22 jaar, zonder beroep, te Waddingsvsen, be klaagd dat zy den 13en September 1894 te Waddingsveen moedwillig K. van der Ben zon hebben gestompt, waardoor deze in het water werd geworpen. Beklaagde verklaarde dat zij driftig was ge** worden omdat de 12-jarige v. d. B. haar broer tje had geslagen. Tengevolge van den duw was v. d. B. in het water gevallen en het bleek dat deze zeer goed had kunnen verdrin ken, daar het water te dier plaatse zeer diep is. Het O. M. vorderde hare veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. Behandeld werd de zaak tegen J. v. R. Jz., 16 jaar, arbeider te Lopik, tegen wien de aanklacht luidde, dat hij den 4en Juli 1894 te Jaarsveld aan bet waterschap Batawe toe- behoorend stroo zou hebben weggenomen, met doel van toeëigening. Beklaagde was niet verschenen. Het O. M. eischte drie dagen gevangenisstraf. Nog stonden terecht: A. J, K., 28 jaar, kleermaker alhier, ter zake van als zoude hij den 6 Augustus 1894 alhier moedwillig D. van Dam hebben beetge grepen, op den grond gegooid en met de vuist op het hoofd geslagen. Uit de behandeling van de mishandelde een halfbroeder van den be klaagde is, en dat het feit ten huize van eerst* genoemde was gepleegd naar aanleiding van een bezoek door de moeder aan dien halfbroeder gebracht. Eisch acht dagen gevangenisstraf. D. de B., 28 jaar, zeevisscher te Vlaardin- gen en H. v. O., 29 jaar, zeevisscher te Poor- tugaal, ter zake van als zouden zy den 26 Juli 1894 te Vlaardingen met vereenigde krachten zich met geweld hebben verzet tegen de agenten van politie dier gemeente C. Blyleven, 8. Spruyt en H. Larooy, die op verzoek van J. Jongujan, schipper van het Nederlandsche zeevitsobers- vaartuig MarieJan van der Werf van boord van dit vaartuig wilden verwijderen en dezen daartoe hadden aangegrepen. Zy hadden ge tracht gameiden v. d. W. uit de handen van bedoelde beambten te bevryden, door hem vast te houden en aan zyn kleeren te trekken. Tegen ieder hunner werd een maand gevan genisstraf geëischt. C. v. d. W., 26 jaar, P. Z., 20 jaar en J. v. d. H., 26'jaar, arbeiders te Krimpen aan den IJsel, ter zake als zoaden zy op den 24 Juni 1894 te Ouderkerk aan den IJsel op den openbaren weg den aldaar als politiebeambte surveilleerenden veldwachter dier gemeente

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1