I», ïs, JE. ■■H ibe- Ï.H. FLORALIA. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6497. Vrijdag 2 November 1894. 33ste Jaargang. Middel Borst-en FEUILLETON. anten [i, die nstei- OU- puike iwen, n als SCo. iat ING. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. geslaagd, voor de acte uuy k Zoom {Wordt omolfd.) D 1893. ille 1893, Chicago. ilzame be- n smaak, itief. fk. in. Mag Ier wereld. 1BLOEM«, 'laag. jFF, Dro- f Uit het Zweedach.) door C. BUKMAN. Ellen, liatufel RÜ weer verre boven de scherts van j der Zelf- le uitspat- 1,01INIIK (IHHIVI ungen. ract. i Gouden Mej. E. C. Klem, alhier, is gisteren ook ’.J van nuttige handwerken. GOUDA, 1 November 1894. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende October het volgende resultaat 6 Oct. 10.2 Mg. permang. kalicus per 1000 cc. 13 11.4 20 15 27 14.1 nu houd afb. Prys verschrik- angd Ijjdt, «nng, die d van een y het Ver markt 34, et bedrag, ren boek- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. publiek Voor bestuur o s te ld tegen betaling van f 1.50 voor een heer en f 1.voor eene damo. Zaterdag zal te Moordrecht het nieuw inge richte koffiehuis >Unie< geopend worden, v roe - ger de >8t. Joris De heer W. van Berkel. de tegenwoordige bewoner heeft het als het ware in een nieuw kleed gestoken, zoowel de voorgevel als binnen is alles gerestaureerd en gebracht in meer moderner stijl. Ook boven is een zaal gemaakt, die voor vergadering kan gebruikt worden. Vele stadgenooten die wel eens naar Moordrecht wandelen, Zullen zeker in »Unie< wel eens wat rust gaan nemen. 82) Fridolf met zyne eenvoudige levensfilosofie, vrij van alle lage berekening, met zijne warme liefde voor alle zede lijk schoon, was voor Kuno eene nieuwe verschijning, aan welker geheole waarde deze wel niet geloofde, maar die toch zijne belangstelling wekte. Ellen bleef zich zelve gelijkzij bezocht hare ar men, ging naar Nora H— oih vreugde te verspreiden en naar Bengtson en zyne vrouw om te troosten. Wel vond zij, dat Kuno zich zonderling gedroeg zij was geenszins blind voor hetgeen hem volstrekt niet tot lof verstrekte maar haar goede hart sprak weldra in zyn voordeel. Hij was immers zoo onge lukkig, hij had immers zooveel geleden; hy had haar, wel is waar,.niet medegedeeld, waarin dit lijden bestond, maar hij had gezegd, dat hij ongelukkig was en dit was genoeg. Zij zag in hare eenzaam heid dat wonderlyke gelaat jroor hare verbeelding ■taan, nu eens koel en somber, dan weder droevig en bleek. Op andere oogenblikken zag zij zyn ver achtelijk lachen en dan gevoelde Ellen zich zoo won derlijk te moede, snakte naar frissche lucht, verlangde naar Fridolf en trachtte in hot bijzijn harer moeder of te midden harer bloemen deze fantasiën te ont vluchten. ten dienst bij de Scbutte- 1 aan den Majoor-Comm. en den sergeant-majoor Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand October 1894 in de Rijkapoetspaar- bank ingelegd f 7535.72, terugbetaald f6651.16. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4040. Door J. P. 8., arbeider te Maastricht en aldaar gedetineerd, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis, waarby hy ter zako van het namaken van vreemde muntspeciën tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. By Kon. besluit is benoemd tot le luit, de 2e luit. G. A. Leers, thans gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië. Bij Kon. besluit is het bij de Kon. besluiten van 5 Dec. 1851 eu van 30 Dec. 1866 inge stelde eereteeken tot belooning van eervollen, laugdurigen werkelijkf rijen, o. a. toegekend H. W. G. Kouing W. K. Schuling. De Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren uitgesproken het faillissement van Hendrik Ver sluis, koopman te Lopik; rechter-commissaris mr. A. H. van Tienhoven, curator mr. P. A. Greup, advocaat en procureur te Schoonhoven. Het departement Gouda der Maatschappij tot >Nut van ’t Algemeen heeft het plan om aan zyn leden met hunne dames een niet alledaagsch kunstgenot te verschaffen. Daartoe heeft het bestuur uitgenoodigd mevrouw Anna Rössing-Sablairolles en den heer Jan Malherbe, artisten te Amsterdam, beide uitstekende too- neelspelers, oud-leerlingen van mevr. Kleine- G art man en van de tooneelschool. Deze begaafde kunstenaars zullen a.s. Dins dag 6 November in de zaal Kunstmin van >Ons Genoegen eene letterkundige soiree ge ven, bestaande uit verschillende voordrachten, zoowel te zamen als afzonderlyk. Een program vol afwisseling waarborgt het publiek oen genotvolleu avond. hen die geen leden zyn is door het voor dezen keer de toegang opengo- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel mee 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. slecht uit. Beoordeel de zaak op zich zelf en ontken, zoo ge kunt, dat er aan dit streven eene juiste en goede gedachte ten grondslag ligt. k Het is gelukkig weer eene Vereeniging waaraan iedereen, van welke richting ook, mede kan werken. Bloemen doen niet aan politiek en bij fraaie planten zwijgen de geloofsverschillen alle partijen schrij ven verbetering van den toestand der ar beiders in hun vaandel. Gisteren nog ging in den Amsterdamschen raad, waar verschillende leden ijveren tegen het tooneel en de openbare school, het subsi die aan Floralia er glad door, zonder eenig bezwaar. Liberalen, anti-revolutionairen, katholieken en Israëlieten werkten daar samen om deze goede zaak te steunen. Moge dat hier ook het geval zijn j men ook wel iets doen het zedelijk peil der mindere standen verhoogen. Men lost er de sociale quaestie niet door op, dat weten wij ook welmaar als men wachten wilde met iets goeds te doen, tot die steen der wijzen gevonden is, dan zag het er met het volk jes en jonge planten uit te reiken, want dan stelt men ieder liefhebber uit den minder gegoeden stand in staat, door eigen zorg en eigen arbeid iets schoons te verkrijgen, dat de moeite dub bel loont door het aangenamer en gezelli ger voorkomen, dat zelfs de schamelste woning krijgt door de bevallige vormen en kleuren der planten en bloemen. De tijd, die daaraan besteed wordt, geeft in ander opzicht dubbele rente. Het aankweeken van fraaie gewassen werkt verzachtend en veredelend op de zeden. Een kind, dat hart heeft voor zijn bloemen, krijgt van zelf langzamerhand medegevoel voor die ren en zijn medemenschen. Het succes door de verschillende Flora- lia’s op andere plaatsen behaald, heeft zeker deze stadgenooten aangemoedigd ook hier ter stede dit volksbelang aan te vat ten. Veel is er niet voor noodig- Als alle meergegoeden een gulden offeren voor het lidmaatschap, dan zal het Bestuur spoedig in staat zijn aan het werk te gaan. Gedurende den winter kunnen dan de voorbereidende maatregelen worden geno men en in het voorjaar de jonge exem plaren worden verkrijgbaar gesteld. De zaak is in goede handen. Wij zagen onder de circulaire, die de ontwerpers zich voor stellen eerstdaags rond te zenden de vol gende namen Dr. II IJssel de Schep per, M. Spruijt, A. Steensma, D. C. W van der Laar en J. B van Catz. Het daarbij gevoegde reglement zal het publiek volledig inlichten omtrent hetgeen de Vor- eeniging Floralia van plan is te doen Zij die de Vereeniging wenschen te steunen kunnen zich laten inschrijven als leden tegen eene contributie van f 1 of als do nateur tegen een minimum-bijdrage van f 2.50 per jaar. Zooals wij zeiden, van harte steunen wij de poging van deze heeren. Te mid den van al wat beproefd wordt om den stoffelijken toestand der arbeidende klasse te verbeteren, mag men ook wel iets doen om te Naar ons gebleken is, bestaat bij eenige ingezetenen dezer gemeente het plan een poging te doen tot het stichten eener ver eeniging van bovenstaanden naam. Wat de bedoeling daarvan is, mag bij de meesten onzer lezers als bekend wor den ondersteld. Reeds in verscheiden groote en kleine plaatsen heeft deze naa’*i een goeden klank. Het zijn vereenigin- gen, die zich ten doen stellen bij de ar beidende klasse den lust tot het kweeken van planten to bevorderen. Men stelt, soms om niet, soms tegen betaling van en kele centen het laatste ligt hier in de bedoeling jonge planten, stekjes enz. verkrijgbaar. Deze worden door de lief hebbers gekweekt in hunne woning en blijven hun eigendom. Eens per jaar, in den nazomer, wordt eene tentoonstelling gehouden van de uitgereikte planten, waarbij gewoonlijk prijzen worden uitge loofd aan de fraaiste en best gekweekte planten. Wij juichen dit plan ten zeerste toe. Het is eene bescheiden poging om wat licht en poëzie te brengen in eenvoudige arbeiderswoningen, welke in dat opzicht vaak zijn misdeeld. Wanneer men ziet hoeveel armen enkele bloempotten voor hun raam zetten, hoe nu reeds soihmigen hun met moeite vergaarde spaarcenten besteden op de Bloemenmarkt om hunne zorgen te kunnen wijden aan eenige kin deren van Flora, die met liefde worden gekweekt en gekoesterd, dan zal men moe ten erkennen dat het streven van derge lijke vereenigingen niet hersenschimmig is, maar aansluit aan een in den boezem van het volk levende behoefte aan na tuurschoon en bloemen. Voor menig werkman is het een genot in zijn vrije uren en des Zondags zijn planten te ver zorgen, menige huismoeder ziet met wel gevallen neer op de fraaie kleuren der door haar aangekochte bloemen en zelfs de kinderen krijgen hart voor de knop pen, die zij gaandeweg zien ontsluiten. Het kan niet anders, of de ontwikkeling van dat gevoel voor het schoone in de natuur, moet weldadig en veredelend wer ken. Het is dus een goede gedachte stek- had plaats genomen. «Ik heb mij immers voorgenomen, niet te spelen F* «Gij blijft dus altijd bij uwe voornemens P” „Altijd. Ik heb het geluk, of wilt gij, het onge luk, consequent te zyn. Maar gij hadt misschien gaarne, dat ik speeldedan kon Jozef vrij zyn.'r Kuno sprak deze woorden op oen schamperen toon. Het bloed stroomde Ellen naar het hoofd die toon deed haar altijd pyalyk aan. «Ik begryp niet,” antwoordde zij, «wal gij wilt zeggon met uwe woorden noch met uw verachtelijken glimlach.” «Niets is gemakkelijker te begrijpenArnold heeft het geluk uwe belangstelling le wekken, terwijl ik daarentegen het ongeluk heb, u te mishagen. Hy vermaakt, ik daarentegen kwets u.” «Dat is zoo. Gij hebt inderdaad het eigenaardige vermogen, mijn toorn gaande te maken on dat zonder dat uwe woorden iets kwetsend bevatten de schuld ligt zekor aan mij, die door een laoh gepijnigd kan worden.” «Ik kon dus met recht zeggen, dat gy meer ge noegen in Jozefs gezelschap dan in het mijne rondt.” Kuno’s oogen vonkelden en de bekende glimlach zetelde om zijne lippen. «Gy hebt gelijk en ongelijkde heer Arnold hindert mij nooitintegendeel vermaakt hij mij altijd maar toch heb ik u gemist gedurende den tijd, dat niet hier geweest zyt. Ik was zoo blijde, toen kwaamt en verheugde mij in het vooruitzicht, r eens genoegelijk met u te praten, hetgeen ik H bovcü dc uv.'— .-a uwen vriend verkies.” Ellen’s misnoegen was reeds verdwenen en nu be rouwde het haar, dat zij zoo heftig geweest was. Zij schreide en was weder zacht en teeder. «Weet gij, Ellen, waarom ik zoo spoedig terug kwam vroeg Fridolf. «Neenmaar ik daoht, dat gij berouw gevoeldet, omdat gij mij zoo lang vergeten hebt.” «Ellen, ik heb u niet vergeten, en behoef dus geen berouw te gevoelen,” antwoordde Fridolf la chende. «Neen, de reden daarvan is, dat de heer Arlborg voornemens was, ons heden te bezoeken.” Fridolf behoefde niets meer te zeggen want in do opening van de Fridolf’s hut stond Kuno. Ellen stond op en zeide me* een glimlach, die zoowel vriéndelijk als ironisch was «Ik dacht, dat gij ons geheel en al vergeten hadt.” «Misschien dat ik te veel aan u gedacht heb,” antwoordde Kuno. Jozef, drong zijn vriend een weinig ter zyde, om Ellen te kunnen groeten. Deze reikte bem hartelijk de hand en over Kuno’s voorhoofd trok een donkere wolk. Men praatte eenige oogenblikken over allerlei. Ellen schertste met Jozef, die een dagelijksohe gast in de pastorie geworden was en daar als kind des huizes behandeld werd. De proost en de brukspa- troon Lönners met familie kwamen in don tuin, waarop Ellen zich naar hare moeder spoedde, om haar mede te deelen, dat er gasten gekomen waren. 4. Eene poos later zaten de heeren in de gewone Hfoeptie-kamer te spelen, toen Ellen de zaal bin- aentrad en daar Kuno alleen vond, bezig met de couranten te lezen. «Speelt gy van avond ook niet vroeg die zag, dat Fridolf als vierde man aan de whi Gisterenavond werd op den Lange Tiende- weg de grossierderij en slytery in wyneb, likeuren en gedistilleerd van de Likeurstok&ry >de Cura^aoappel geopend. De geheele in* richting der slijtery is goed daargesteld, do étalage zeer smaakvol, en indien de waren goed zyn, en daar staat de firma voor bekend, want zy verwierven op de wereld-tentoonstelling te Antwerpen een gouden medaille, zal het hqn ook hier ter stede niet aan clientèle ontbroken. Het was weder Zaterdag-avond. Meer dan eene week was verloopen, gedurende welke men geen zweem van Kuno gezien had. Ellen zat in den tuin en peinsde er over, dat Fridolf zoo weinig bij haar wasdat hij misschien, nu hij zoo met Kuno inge- notnen was, niet meer zooveel van haar hield als vroeger. Een weemoedig gevoel maakte zich van haar meester, toen zij Fridolf van Akersholm zag komen en de laan inslaan. Hij gii g den tuin in en zat spoedig aan de zijde zijner zuster. «Wat scheelt u, Ellen, gy ziet er zoo bedroefd uit,” vroeg hij. «Wat zoudt gij u daarom bekommeren P Tegen woordig is immers al uwe vreugde op Akersholm,” antwoordde Ellen eu wendde het hoofd af. «Ik geloof, dat gij boos zyt, Ellen.” «Neon, maar ik vind het zoo treurig, dat gij niet meer van mij houdt als vroeger. Ik zou eon hekel aan dien mijnheer Arlborg kunnen krygen, omdat hij zoo geheel en al uwe ziel vervult.” «Ellen, Ellen, nu zijt gij onbillyk ik niett> van u, hoor.” «Dat wist ik al; dat behoeft gij mij niet te zeg gen,” riop Ellen uit en vloog van. de bank op. Met eene tegelijk zachte en ernstige stem zeide Fridolf: «Wilt gij mij kwetsen, Ellen? Wilt gij mijn hart smart aandoen P Weet gij niet, hoe grenzenloos ik zoowel u als mama bemin, zonder dat myoe lippen het behoeven te zeggen P Al ben ik gaarne in het gezelschap van andere personen, dan bewyst dit im mers niet, dat ik minder van u houd Ellen, hoe is het mogelijk, dat gij aan mijne genegenheid kunt twijfelen P3 8

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1