PB 1 I «ffl JES IVER >ier,( KL ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BLNNEBKLAND. No. 6498. 33ste Jaargang. I- KEL. '!i r FEUILLETON. u idrukte JART, E Z- Z1T. N en Zn. tt.S., i j .er, Fin Bols. Jl Zaterdag 3 November 1894. mere VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. A. P. Staalman (antirevol.) die 558, I ,1 Zyn i I I ihte 4 donker slop, wat hun i waar zy hem in een hoek Uit het Zweedsehj door C. BUKMAN. onze slechts D door OÜDE AMMER •kt ’CAP. AD1G: eh. Pitch Pine n Pine Balken len, Plaathout i, enz. enz. IN. >êr 1894. nn het 4e reg. inf.. jplaatst van Gouda ÜOIIDSCHE COURANT 2’/, uur worstelen door een werd. Door den schrik, meent uur daarna overleden. wij ons wil by broken. ren van myne oogen donkerbruin, neus breed en kort, mond gewoon, een kuiltje in de kin, ringbaard onder de kin, gebruinde gelaatskleur, spreekt krom en is doof; zyne houding is gebogen, heeft een hoogen rug. Gekleed met donkere jas, bom bazijnen broek met klep, zwart lakensche pet en half hooge laarzen. Hy heeft Woensdag 19 Sept, jl., met medeneming van het aanwezige geld, zyne vrouw en zes kinderen onverzorgd achtergelaten en moet hierover worden gehoord. De commissaris van poli lie te Haarlem ver zoekt te worden bekend gemaakt met de ver blijfplaats van Jacobas Roose, oud 43 jaar, geb. te Haarlem 13 December 1850, van be roep koopman in groenten, laatst aldaar woon achtig. Signalementongeveer 1.63 M. lang, voorhoofd gewoon, haar zwart, reeds grijzend, wenkbrauwen en beard van dezelfde kleur, 1840, zilveren bruiloft in 1865. De vrouw stierf en in 1869 trouwde Jansen weer. Met deze vrouw hoopt hy nu in de andere week opnieuw het zilveren feest te vieren. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Helder, ter vervanging van wylen den heer Land, waren uitgebracht 1950 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de de Liter. D Fllf BOIS Anonymi, door I om hare goede pinilic bekend, in verzegelde en van 6 Liter i van hetatteat HAMELROOS irkrijgbaar bij’ kVANKUM, T, Oosthaven Te IJselmonde heeft het volgend ongeluk plaats gehad. De heer Bredeahorst, komende van Rotterdam, wilde als naar gewoonte langs de spoorljjn zyne woning bereiken, doch, willende uitwyken voor een trein, viel hy van den spoordyk in de daarnaast loopende wetering, waaruit bij na Ol machinist gered men, is hij 24 heeren A. P. Staalman (antirevol.) die 558, en J. J. Kraakman (R.-K.) die 281 stemmen bekwam. Verder hadden de heeren ds. H. van Calcar (lib.) 256 J. C. Jansen (lib.) 242, J. J. Stoo- ker (lib.) 213, dr. P. C. F. Frowein (lib.) 158, Van Sen Bosch (lib.) 91, J. Korver (antirevol.) 75, J. B. Verhef (lib.) 40, A. Maas (lib14 en B. J. G. Volck (lib.) 17 stemmen. Uit de verhouding der cyfers blykt, dat, al zien de antiliberalen hunne candidaten in her stemming komen, zy gezamenlyk in de min derheid, zyn gebleven. De liberalen hebben het dus alleen aan hunne verdeeldheid te wy- ten, dat zij, hoewel de meerderheid uitmakende in het district, den alag hebben verloren. Sedert het begin van October jl. is te Scheveningen vermist: 1 gouden damesarband, bestaande uit geldstukken van 20 francs, 20 mark, waarby drie dragende de beeldtenis van den Duitschen Keizer Wilhelm I Friedrich, en Wilhelm II, sommige goudstukken van het jaar 1880, Oud Zeeuwsche gouden munten, waarop staat 14 gulden, en een Nederlandsch vyf guldenstuk. Be Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k njet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs fer driel maanden is 1.2S, franco per post 1.70. Afzonderlijke No, i.r i, Omtrent hei arresteersn van den kwaadwil lige in de Vredenoordstraat deelt de beer D. Philips te Rotterdam het volgende mede: Zijn zoontje zond hy 's avond negen uur naar bed, die, nauwelyks boven gekomen, zyn vader riep dat eeu man zyne haagdoor een ingo* slagen ruit stak op den zolder. Hy begaf zich daarop onmiddellyk naar boven, doth kon niets uitrichten, daar hyzioh bevond voor een gesloten hek. Hy liep nu naar beneden om licht en de sleutels, die hem direct werden gegeven, doch boven komend zag hy niets meer. Hy trad nu in overleg met den heer Krul, die een water- en vuurnering doet als benedenbewoner van het pand No. 25 en op éénmaal zag deze, dat iemand keek uit hei zolderraam van pand No. 27. De een snelde daarop in dit pand mei licht naar boven, de ander in pand 25. Men zag eerst niets, doch ontdekte later in de sakgoot den vreemde, die met vereende krachten naar beneden werd getrokken en daar aan de politie werd over gegeven. Een zeetal agenten verleende assisten tie om te onderzoeken of nog andere personen waren naar boven geslopen, doch wel klonk vriendschap en bewondering, die hij voor u gevoelt.’* Kuno zag haar twijfelend aan. Hij hield haar ant woord voor minder oprecht en meende in zijn arg wanend gemoed, dat de laatste woorden gezegd waren, om hem te vleien. „Gy zijt zeer beleefd, juffrouw Gallnergy schijnt vergeten te hebben, dat ik aan het laatate gedeelte van hetgeen gij gezegd hebt, geen geloof durf slaan daar ik mij herinner, dat gij eenigen tijd geleden zoidet, „dat mijne handelingen in strijd met de oischen der eer waren.” Kuno’s stem was koel en trotsoh. „Nu maakt gij mij bedroefd.” „In hoe verre?” „Dewijl uwe woorden bewijzen, dat gy mij toen verkeerd verstaan hebt, Ik zeidewanneer gij uw plan om wraak te oefenen volbrengt, dan handelt gij in strijd met do eer en het geweten en het smartte my, dat gij, dien ik werkelyk boven zulke onrede lijke gevoelens verheven waande, daaraan in uw hart al ware het slechts voor een oogenblik, plaats zoudet geven. In mijn binnenste twijfelde ik niet aan uwe eer, neen, ik was ten volle overtuigd, dat gy in uwe daden nimmer zou vergeten, wat deze eischte. Mis schien waren mijne woorden overijld en met meer heftigheid geuit dan voegzaam wasmaar, helaas I ik gehoorzaam steeds aan den indruk van bet oogen- blik. Wanneer ik u daardoor beleedigd heb, vergeef mij dan 1” Kuno was verslagen. Het eenvoudige, hartelyke in Ellen’s stem on uiterlyk sprak tot zijn beter ge voel en hij antwoordde met warmte „Ik heb ongelijk gehad. Vergeef, zoo het mogelijk is, allen twy'fel in mijn hartwant om u te bewyzen dat ik, hoeseer mijn trots door uwe woorden gewond lar by ERS Jz. i van echtheid is kurk steeds voor- i naam der Firma PE. Gisterenavond om circa kwart voor achten werd te Elspeet brand ontdekt in het achunr- tje, staande by de landboawerswoning ven G. v. d. Brug, een kwartier van het dorp, welke al zeer spoedig oversloeg op de woning zelve, ten gevolge waarvan woning en schuur en nog eene schuur van eene buurman in een oogen- blik waren verbrand. De inboedel en het levende vee kunden nog worden gered. Het huis en de andere gebouwen waren verzekerd. Nadat men juist met het blnssohen waa begonnen, zag men midden in het dorp weer brand, ditmaal in een groot boerenhuis van R. Mouw. Ook daar kwam spoedig hulp opdagen, zoodat een gedeelte van den inboedel en al het levende vee gered Werden. Ook bleven behouden de by het huis staande hooi- en korenbergen en een schuur. De ge bouwen van M. waren ook verzekerd benevens de inboedel. De oorzaak is onbekend. De tentoonstelling van chrysanten in den Dierentuin werd gisteren te ’s-Hage goopeid. Onder de genoodigden waren de Commissaris in de provincie, de wethouders du Tour en Wittert, militaire autoriteiten en deputaties uit besturen van vereenigingen, genootschappen gewyd aan landbouw, tuinbouw, plantkunde en kunst Namens de regelingscommissie sprak de heer J. H. van Ros«em het welkom op dit bloemenfeest, met woorden van hulde aan hen die bet tot stand brachten. Dat de tentoonstelling een bedoek over waard is weet men. 't Is een zeldzaam mooie verzameling. werd, toch de juistheid daarvan erkende, zag ik a nu dat ik alle verbindtenis mot de grafelijke fa milie heb afgebroken en deze schriftelyk gemeld heb, dat ik nooit voornemens geweest ben, met Amalia te huwen. Zijt gy nu over mij tevreden?” „Maar, wanneer zij u beminde?” Ellen zag Kuno bijna verschrikt aan. „Zou zij dan soo gehandeld hebben, als zy gedaan heeft?” „My komt het onbegrypelyk voor, wanneer zy dit niet doet,” zeide Ellen in gedachten ei als tot zich zelve. Kuno beschouwde Ellen eenige oogenblikken met eene ongewone uitdrukking. „Ellen, ik ben vrij,” fluisterde Kuuo. Ellen gevoelde eene trilling door al hare leden. Het was haar, alsof men haar met een gloeiend ijzer had aangeraakt. „Gy acht het mogelijk, my te kunnen beminnen F” „Ja." Nu zag Ellen hem vrijmoedig in het aan gezicht de smart, een oogenblik te voren ondervon den, was verdwenen en Ellen was weder dezelfde. „Zoudt gij mij kunnen beminnen „Dat weet ik niet," antwodtëide Ellen bedaard en ernstig; „maar ik gevoel, dat ik moeielyk uw gedrag jegens haar, die gij eenmaal bemindet, zou kunnen vergeten en dat ik nog moeielijker aan uwe liefde zou kunnen gelooven.” „Gy beschouwt mij niet in staat, eene waarachtig innige liefde te koesteren „Neen, en daarom zou ik u nimmer kunnen be minnen.” Op Ellen’s voorhoofd brandde een donker gloeiend rood. Zy stond op. Kuno vatte driftig hare hand, zeggende t GO tl DA, 2 Da kapt. P. A. Spaan, mi wordt op ajjo verzoek overal naar Leiden. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 10 regels 50 Centen; iedere regel mee 10 Cewlen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Er bestaat in ons land één fabriek van drukinkt, bij Bennekom, en daze moet nu ook nog pabliek worden verkocht. Men zou zoo zeggen dat er in ons land genoeg gedrukt wordt, dat een inlandscha inktfabriek als ze goed werk levert er ruimschoots van zou kunnen bestaanen als niet vergissen, heeft ’t aan goeden de Nederlandsche drukkers niet ont- zilveren bruiloft te vieren, ’t is een voorrecht, hoewel niets ongewoons. Hoogst zelden echter zal het voorkomen, dat iemand tweemaal zulk een feest beleeft, ’t Zal Jan Jansen te Utrecht den 3 Nov. a. s. te beurt vallen. Met zijn eerste vrouw huwde hij in -F- Sedert korten tyd is bij de stedelyke politie te Amsterdam eene nieuwe klasse van personen ingèsteld tot vermeerdering der veiligheid ge durende den nacht. Het zyn wandelende agenten, die niet aan een bepaalden post ge bonden zyn maar gedurende eenige uren in eene gansche wijk surveilleeren en te dien einde in burgerkleding zyn gestoken. De boeven schynen dit echter ook al gemerkt te hebben men is ten minste al gewaar geworden dat bedoelde agenten, zoodra zij het bureau verlaten, gesignaleerd worden. Maar tegenover straatschenders en nacbtelyke aanranders kan deze nieuwe maatregel toch zeer heilzaam zyn. .(Hbl,). Kuno’s glimlach verdween en de blik, dien hij op Ellen vestigde, drukte zulk een graad van verbazing uit, dat zij begon te lachen en vroeg „Wat is er in mijne woorden, dat u zoo verbaast.” „Üwe oprechtheid.” „Maar, mijn hemel I steekt daar iets kwaads in Ik heb immers de waarheid gezegd.” Ellen begon te lachen als een kind. „Integendeel; gij zijt daardoor bewonderenswaar- digmaar als ik u uu eens eene heel brutale vraag deed, zoudt gij die even openhartig beantwoorden „Wanneer ik die beantwoordde, dan zou het op recht zijn, maar bet kan gebeuren dat ik uwe vraag onbetamelijk vind en dan beantwoord ik die niet.” „Gij zyt een wonderlijk meisje, geheel samenge steld uit louter edele grillen,” mompelde Kuno, eer tot zich zelven dan tot haar sprekende. „O, ze zyn niet allen edel, integendeel, ik ben jaloersoh en tusschenbeide heel leeiyk,” zeide Ellen byna bedroefd. „Maar wat wild et gij mij vragen „Houdt gij van Arnold?** „Jahij is goed, vrolijk en vriéndelijk, aangenaam om mede te praten en dienstvaardig. Ja, ik boud inderdaad van hem, inzonderheid om de wezen tl ij ke „Gij bemint mij dus niet?” j „Neen.” Ellen vestigde hare oogen verwonderd op hem. „Hebt gy dat geloofd?” „Ja, ik was dwaas genoeg, myn hart door een my iiefelyk beeld in slaap te wiegen vergeef mij deze gedachte maakte my zoo gelukkig en verzoend* mij met het leven.” „Ellen I” riep de vrouw van den proost en Ellen spoedde zich de kamer uit. Maar hoe wonderlijk zag het er in haar binnenste uitl Zy gevoelde zich zoo beklemd, zoo bedroefd, zoo ongelukkig. Onop houdelijk weêrgalmden de woorden in hare ooren „Deze gedachte maakte mij zoo gelukkig.” En toen verweet zy zich, dat zij Kuuo niet beminde. Haar hart klopte hevig bij deze gedachten en eene stem in haar binnenste vroeg onophoudelijk„maar bemint hij my inderdaad? Kan deze ziel eene warme, in nige liefde gevoelen, zooals myn hart bewaart voor dengene, dien ik eenmaal beminnen zal Neen, hy zal mij nimmer verstaan en toch zou ik zyne vrien din, zijne zuster willen zijn, maar hem beminnen Neen.” Ellen sliep dezen nacht niet. Kuno’s woorden en beeld verdreven den slaap Reeds vroeg stond zy op en het was nog niet zes uur geslagen, toen zy reeds met hare melkflesch en haar mandje op weg was naar eene arme vrouw in Forsby. Toen zy halverwege gekomen was, gevoelde zij zich vermoeid. Zij ging op oen kleinen heuvel zitten, terwyl zy hare vracht uaasl zich zette. De vogels stemden hun mor genlied, de zon scheen zoo zacht en heerlijk. Een onafgebroken gesuis ging als een zucht door het den nen botch. (fPordt venolad.ï Een matroos van een in de Buitenhaven te Schiedam liggend Dnitsch stoomschip, liet zich in den afgeloopen nacht van Rotterdam naar Schiedam ryden. Ter bestemder plaats geko men, komt de koetsier tot de treurige ervaring, dat de matroos gevlogen is. Na zyn beklag aan een politieagent te hebben gedaan, neemt koetsier den terugweg aan, en ziet, na een korten afstand gereden te hebben, zyn passagier in gezelschap van een paar dienaren der H. Hermandad, die onzen vriend kort te voren eensklaps hadden zien verdwynen in een donker slop, wat hun ver dacht voorkwam en vonden staan. De man betaalde de verschuldigde vracht en zeide, dat hij meende dat de koetsier te ver reed. Gedeputeerde Staten vin Zuid-Holland heb ben gemeend den piinister van binnenlandsche taken er op te möeten wyzqn, dat op de be groeting der ryksuitgaven vjpdjr den provincialen dienst niet alle uitgaven zün gebracht tot die bedragen zooals ze voorkojpen in de door de Staten van Zuid-Holland ópgemaakte begroe ting van kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierop den 26sten 'Occobef jl. medegedeeld, dat de regeering haar voorstel aan de Staten- Generaal omtrent de bedoelde posten heeft ontworpen overeenkomstig de bestaande rege lingen en zich niet vereenigt met de zienswyze der Staten van Zuid-Holland, volgens welke deze regelingen yerandering behoeven. Voor de opening van een debat tusschen de regeering en de Prov. Staten over de verschillende gron den, die voor en tegen de door laatstgenoemde gewenschte verhoogingen kunnen worden aan gevoerd, vindt de minister geen aanleiding. Naar aanleiding van het door de regelings- commissie voor de provinciale hengstenkeuring uitgebracht verslag omtrent de le keuring van dekhengsten in het voorjaar van 1894, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland haar uitgenoo- digd om alleen uitstekeude hengsten van eerste qualiteit voor een premie voor te dragen, op dat de premiën aan haar doel beantwoorden om uitstekende hengsten van eerste hoedanig heid voor het publiek beschikbaar te doen zijn, des noodig door den invoer van buitenlandsche hengsten. Ged. Staten hebben aan de Staten van Z.-H. de noodige voorstellen gedaan als uitvloeisel van het met 1 Januari a.s. in beheer nemen van de Gouwe met jaagpad bij de provincie. Een dezer strekt het college te machtigen de bediening van het veer aan den Ryn bij de Gouwesiuis onder Alfen, tegen genot van de opbrengst van het tarief hetzij in het openbaar, hetzy ondershands te verpachten. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1