Mèwws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 6 November 1894. 33ste Jaargang. No. 6500. loping j FEUILLETO N. ELLE1T. n Bols. BINNENLAND, f - Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. schutter in gijzeling ge- anuari 1896 GroOTBNHÜIS 3 werkdagen 1 uur en op rnoemde No- mingen, tot zulk aten aangroeien. voor den Mate- 1.60. arden na af gecombineerd Uit het Zwtedtch.) door C. EUKMA.N. R 1894, des iehüis >Hae- n )AAL, GO IID8CI11. COURANT I gen Jioht, i, kortom (peller. oden togen (peller. huisgezin (peller. de fiesoh. en en by ren, Wyk N r 1.50. en iak te Gouda, 9 C No. 1526, JR en verder het bouwen m het Plant en het water Stalhouderij rouda, kadas- 2 Aren 12 i van EK te .Main», ïesschen van rst-honig te ontvangene ft gehad, evader I te Barmen. istus 1891. en Rynland- wend by het reparaat, dat It ingenomen, reffelyk huis- chenbfl. 2',— endriks. 5 Liter FIN BOI8 Anonyme, n venegel- loohen van vooralen ,n Dr. P. F. 1008 f 1.80. rijgbaar b(J; .NKüM, Oosthaven 1894. a van water- te Gouda, ie B No. 35, rtog. burg. r. Hynekamp. 2.12. i van water- a,'te* Gouda, ie B No. 97, 2.10. 7 rouweyeste- 146, kadaster voor het ge- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel met 10 Centen. Groote letters worden berekend lx- uaiu piüütèi'uiüite. Naar »Het Vaderland* uit goede bron ver neemt, zal de kieswet vóór het eind des jaars nog bij den Raad van State inkomen. In de afdeelingen der Tweede Kamer ia door enkele leden de wensch herhaald, dat vergoeding zou toegekend worden by verplichte opstalling van vee. Die vergoeding zou ge geven kunnen worden tot aan het tydstip, waarop het jaargetijde toch tot opetalling zou gedrongen hebben. Waar een maatregel als de opstelling in bet algemeen belang wordt verplichtend ge steld, vond men het billyk dat de kosten die daaruit voor de veehouders voortvloeien, uit de openbare middelen worden vergoed. >Men geve zich rekenschap van de nadeelen, die van de geldende regeling het gevolg zyn. Do veehouders plegen in den zomer meer vee te houden dan in den winterp het meerdere wordt in het najaar verkocht. Nu is echter die ver koop onmogeljjk, of deze wordt althans be lemmerd, en bovendien is de opstelling ver plicht. Het gevolg is, dat de voorden winter gereed liggende voorraad hooi reeds voor dien tyd moet worden gebruikt.* De berekening dier vergoeding werd echter door anderen >een nauwljjks op te lossen probleem* genoemd. arkt A 144b, N, apotheker, ijas enf water den, gunstig Vergunning, ;ang hebbend tan de Gouwe, lamsche Veer 165, kadaster 46 Centiaren, sedert vele ijterij en tap- lelijk te aan- Werd reeds het vermoeden uitgesproken, dat de daders van den diefstal by de wed. Schamp te Hees by Nijmegen en die van de gepleegde diefstallen in het Florapark te Haarlem wel eens dezelfde personen konden wezen, omdat het betrekkelyke signalement veel overeenkomst met elkander heeft, thans wordt die waar- scbynlykheid nog sterker, omdat als verdach ten worden opgegeven de personen Ernst of Doris Born en Karel Johann August Zepp, die ook te Nymegen gewoond hebben en als steenhouwers daar ook werkzaam waren. 15) „Kind, gij doet mij schrikken. Mij,” fluisterde de mqeder, „heeft hij een gevoel ingeboezemd, dat op vrees gelijkt en toen hij u beschouwde, was het mij, als wilde ik u in myne armen sluiten en u voor zyne blikken verbergen. Ellen, Ellen, ik vrees, dat gij u nu op een weg begeven hebt, die u tot lijden en smart voerea zal.” „Mama, hy heeft immers gezegd, dat ik de schakel zal worden, die hem nader tot God brengen zal. In dit denkbeeld ligt iets zoo schoons, dat ik slechts met smart aan mijne eigene onvolkomenheid denk. Maar nu, nu de Voorzienigheid mij een levensdoel gegeven beeft, zal ik ook mijn best doen, om mijne Fouten te overwinnen.” Lang spraken moeder en dochter als zusters. Toen de vrouw van den proost Ellen verliet, ging zij naar Fridol’s kamer. De jongeling zat verdiept in het lezen van een boek. „Fridolf I” zeide zij zacht en legde h^re kleine, fraaie hand op den schouder van haar zoon. g „Mama!” „Mijn zoon, zeg mij uwe gedachte aangaandea den rechter Arlborgniet verzacht door de goedheid van uW „hart, maar sooals hij zich aan uw gezond ver in het polderdistrict Bommelerwaard werd in 1871 door den staat een dyk gemaakt. Omtrent den onderhoudsplicht ontstond geschil tusschen genoemd polderdistrict en den staat, welk geschil ten gunste van laatstgenoemde werd beslist. Doch toen nu de Dorpspoldèr Zaltbommel bet onderhoud op zich moest ne men, beweerde deze ook recht te hebben op de opbrengst. Tot 1889 bemoeide de staat er zich niet mede en liet hy den polder in het vruchtgenot, doch daarna eischte bij schade vergoeding op grend van onrechtmatige daad. De rechtbank te Tiel en het Hof te Arnhem verklaarden die vordering niet*ontvankelijk op grond, dat de toeëigening der vruchten, zelfa al ware de polder bezitter van bet vruchtge bruik te kwader trouw (wat in deze niet werd onderzocht), niet was eene onrechtmatige daad zoolang niet door den eigenaar eene gerechte- lyke terugvordering werd ingesteld. dat door den waarnemen de aanwezige vakgenooten werd bet woord aan den avond gegeven, welke op wyze uiteen zette waarom het noodig was een vereeniging van x*-te-J— Op échten, waartoe hij vele aan haalde, welke zeer duidelyk De Arrondissements-Recbtbank heeft Zater dag het faillissement uitgesproken van A. Hen- driksen, koopman en commissionair iu groenten Naaierstraat 31, alhier. Rechtercomm. »r. J. H. van Meurs, curator mr. D. van Houwe- ninge, advocaat en procureur ie Rotterdam. Hedenmorgen zijn twee minderjarige jongens een uit Utrecht en een uit Schoonhoven naar hunne ouders teruggebracht, die beinaelyk de ouderlyke honing waren ontvlucht. GOD DA, 5 November 1894. Woensdag 14 November a. s. des avonds te ♦9 ure zal de heer Jules Michel een voordracht houden over »la poésie lyrique contemporaine d’après les oeuvres de Sully-Prudhomme, Francois Coppée et de Hérédia, membres de l’Académie Fran^aise.” Deze conférence wordt aan de leden der Sociëteit »de Rénnie* en hunne dames aange boden in de zaal »Nut en Vermaak* alhier. In den nacht van Donderdag op Vrydag is er brand ontstaan in eene hofstede op Kromwyk te Woerden, bewoond door den landbouwer Roest. De woning met schuurtje is geheel afgebraud de hooiberg gedeeltelijk. Door de hulp der buren werd het hooi grootendeels uit den berg verwyderd. Van den inboedel is slechts wei nig gered kunnen worden. Alleen het huis was verzekerd. De spuit behoefde niet uit te rukken, daar de buren het onnoodig schenen te vinden de hulp der brandweer in te roepen. De heer A. P. Staalman, die in het district Den Helder voor lid der Tweede Kamer in herstemming komt, is uitgever van het blad Extra tyding* en lid van de anti-revolution- naire kiesvereeniging aldaar, maar heeft zich een candidatnur laten aanleunen tegenover den officieel door die vereeniging gestelden candidaat. Een groot aantal anti-revolutionnairen heb ben op hem gestemd. »Het Vad.< vertrouwt, dat de liberalen ditmaal hun stemmen zullen overbrengen op den katholieken candidaat, die by de marine zoo hoog staat aangeschreven en politiek Schaapmanuiaansch is getint. Is den Helder dan door de onverantwoordelijke houdidg der kiesverenigingen en candidaten tydelyk voor de liberalen verloren gegaan, het zal dan al thans door een marine-specialiteit en een be kwaam endegelyk man vertegenwoordigd blyven. Men schryft uit Schiedam: Het was te vermoeden, dat de eindelijke om weerstand te bieden aan de stormen des levens. Zy wiat, dat de teêre stengel breken en de bloem sterven zoude, die zij aan de windvlagen van het lot blootstelde. Maar zij had eens voor altijd besloten, dat Ellen in de keuze van een echtgenoot vry zoude zijn. De tijd ging zyn geregelden gang. Kuno bezocht dagelijks de pastorie, maar zyn gedrag tegenover Ellen verried niets van den gewichtigen inhoud van hun gesprak. Het woord liefde werd niet meer uitgesproken en Ellen zou hebben kunnen gelooven, dat hij alles vergeten had, wanneer hy haar niet in eene menigte kleinigheden de meest kiesohe oplet tendheid en teederiieid betoond had. Vaak, misschien meermalen dan vroeger, ontmoette hy Ellen op hare ochtond-wandelingon, maar nimmer maakte hij met een enkel woord toespelingen op de hoop, die zy hom gegeven had, geen enkele maal herhaalde hg do vraag, of zy hem ucmmdö. Kuno wilde ulo», door de taal van den hartstocht te spreken, haar vrees inboezemen en de vertrouwelijkheid verjagen, die hem nu zoo gelukkig maakte. Maar in allee, wat middelyk van zyne liefde getuigen kon, liet hy die doorschemeren. Zoo bijv, had Ellen op zekeren dag tot Alba gezegd, zonder te vermoeden, dat Kuno hare woorden hoorde „Hebt gij gezien, welk eene heerlijke camelia bij den postmeester staat te bloeien O, als ik er zoo eens eene krijgen konde!” Kuno reed den zelfden avond naar den postmees ter en het gelukte hem, de fraaie bloem te koopen. Den volgenden morgen, toen Ellen ontwaakte, stond de plant voor haar bed. ontdekking vau een sints jaren bestaand en immer aangroeiend tekort in de kas van den gemeente-outvanger, thans op 82.000 be vonden ook gewichtige gevolgen Burgemeester, den heer Van Dyk van nesse, zou hebben. Had deze by den aan vang van de treurige ontfcnooping reeds vergeefsche pogingen ge- z‘ch d°°r ontslagaanvrage, uit zyne pynlyke positie te redden, nu de zaak- Beffers afgeloopen is, en de gewezen gemeen- te-ontvanger door de Rechtbank veroordeeld is tot eene celstraf van 15 maanden, nu stond klaarblykelyk niets meer aan het ontslag van den Burgemeester in den weg. Binnen enkele dagpn na de hernieuwde aan vrage werd hem dat eervolverleend. Gister avond te zes uren arriveerde bet desbetreffend Regeeringstelegram, en een half uur later was de burgemeesterlijke ketting van den vroeger zoo gevierden ambtsdrager reeds ten huize van den oudsten wethouder, den heer Visser. Daar is evenwel die treurige historie hoogst waarschijnlijk nog niet meê beëindigd. Naar men verneemt, bestaat het voornemen den nu afgetreden Burgemeester voor hettekort* aan te spreken, dat hy door het we gelooven in goed vertrouwen klakkeloos teekenen van onware rekeningen, en schynbare kasopne mingen, tot zulk eeu bedenkelyke hoogte heeft Zaterdagavond had op de bovenzaal van bet Café rVrecebest* eene vergadering plaats van timmerlieden-gezellen, uitgeschreven door een voorloopig comité, waar hun vakgenoot de heer C. Quispel van Rotterdam als spreker optrad, die tot onderwerp had gekozen: >Een eisch des tyds«. Na een welkom den voorzitter aan werd toégebracht, spreker van den eenvoudige en gegronde wyze timmerlieden voorbeelden aantoondeu dat door onderlinge krachten veel tot stand kan worden gebracht, zyne mede- vakgenooten aansporende zich te vereenigeu en hoopte weldra te vernemen, dat ook in Gouda eene vereeniging van timmerlieden was opgericht. Van de gelegenheid om met den spreker in debat te komen of hem nadere in lichtingen te vragen werd door niemand ge bruik gemaakt. Hierop vroeg de secretaris der Rotterdamsche vereeniging het woord, die mets af willende dingen op het gesprokene van den vorige spre ker, ook zijne hoorders wees op het noodige om zich te vereenigen, daar in de vereeniging zaken worden besproken die strekken ten nu*te van alle timmerlieden. Na afloop werd een lijst ter teekening aan geboden, een 50-tal teekenden daarop, zoodat men wil trachten een t’mmerlieden-vereeniging op te richten en werd besloten de volgende vergadering tot het vaststellen van een regle ment en kiezen van een bestuur te houden op Zaterdag 17 November a.s. De waarnemende voorzitter dankte daarop de beide sprekers voor het gehoorde en sloot de vergadering. Zaterdagavond werd van eene schuit, die van Utrecht kwam en naar ’s Hage moest, in den Ryn te Woerden, niet verre van de Blokhuisbrug, de vrouw van den schipper gemist, die even te voren nog op de schuit was gezien. De schipper, die zelf het vaartuig trok, hield op met varen daar de duisternis dit noodza- kelyk maakte. Hoewel geen beweging in het water gehoord was, was men toch van meening. dat de vrouw te water was geraakt. Men is althans dade- lijk aan het onderzoeken gegaan met haken en dreggen, doch vruchteloos. Naar wordt medegedeeld, bevindt zich de vrouw in goede welstand by een hare fa milieleden in Wilnis. Van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië is telegraphisch bericht ontvan gen dat de le-luit. W. J*. Broekman, die bij de inneming der vier poeri’s van Mataram op 29 September zwaar verwond werd, thans overleden ia. (>8t.ct.«) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. twee onedele gevoelens in mijn gemoed toegang te verleenen. Ik moet niet vragen, wat ik win of ver lies, maar aan Ellen denken.” „Ja, myn jongen, aan Ellen, die onder alle om standigheden ons evenzeer beminnen zal. Zeg my nu, wat denkt gij van dit alles?” Fridolf zal een gernimen tijd in gedachten ver diept. Hij had een te goed hart en was te nauw gezet van geweten, dan dat hy niet de gewichtige gevolgen overwegen zoude van den stap, dien Ellen gedaan had en die haar een geheel nieuwen weg zou doec betreden. Maar hij zag evenzeer in, dat het hier niet alleen de toekomst van Ellen, maar ook dien van Kuno gold. Na een lang zwijgen zeide hij „Mama, Kuno sprak de volle waarheid, toen hij Ellen zijn goeden engel noemde en ook ik geloof, dat zij op hem oen weldadigen invloed zal uitoefe nen. Wie is er, die Ellen kent en haar reine, goede, onschuldige hart üiet bemint Ik oordeel, dat Ellen goed gehandeld heeft.” „Maar gij zegt mij niet, wat gij van Ellen’s toe komst met dezen man denkt.” „Ellen zal hem beminnen; zij zal leven van zijne liefde, haar geluk daarin vinden, wanneer hij haar bemint, zooala zij Mem, en zij zal ster ven. wanneer hij haar ontrouw wordt. Maar laat ons de toekomst aan God overlatenHij zal gewis alles ten beste leiden.” „Gods wil geschiede I” zuchtte de vrouw van den proost met tranen in de oogen en dacht aan hare oudste dochter, die in den bloei der jeugd aan de zijde van een onverschillig, egoïstisch man gestorven was. Ach I het teedere moederhart gevoelde, dat Ellen, zoomin als de ontslapen Erika, geschapen was, Te Venloo is eeu schutter in gijzeling ge bracht omdat hy, geen schutterspak kunnende koopen, steeds in burgerkleeding verscheen. De vader schijnt het wel te kunnen betalen, maar weigert. Dezer dagen verkocht iemand te Utrecht op den Koningsweg een vet varken, onder beding dat de kooper 100 kilo voor niets zou hebben, doch het meerdere wicht met f 1 per kilo zou betalen. Na weging bleek het varken 108 kilo zwaar te zyn, zoodat de kooper slechts f 16 behoefde te betalen. De verkooper had gemeend dat het dier minstens 120 kilo zou wegen. stand voordoet.” „En waarom dat?” „Dat zal ik u later zeggenmaar als gij mij lief hebt, spreek dan oprecht.” „Gaarne. Ik kan echter niet begrijpen, waarom mama zoo ernstig spreekt. Kuno Arlborg komt my voor, door de natuur rijk begaafd te zijnmaar het schijnt, dat hij door bijzondere omstandigheden in het leven, slecht gezelschap en ook misschien wel omdat hy als jurist de menschen van een laag stand punt gezien beeft min of meer misanthroop ge worden is en een te hoog begrip van zich zelven ge vormd heeft, hetgeen aan zijne handelingen iets overmoedigs geeft. Maar zyn hart is goed, eerlijk en rechtschapen.” „Zoudt gij in zyne handen Ellen’s toekomst willen toevertrouwen „Mama!” Fridolf richtte zich eensklaps op en greep de Land zijner moeder. „Moeder, waartoe defce vraag?” De vrouw van den proost deelde haren zoon mede wat Ellen pas geleden haar had toevertrouwd. Fri dolf viel in zyn stoel terug en mompelde „Ellen hem beminnen I Ellen zyne echtgenoot worden I O mama, hoe smartelijk treft mij deze mededeelingik kan er mij geen begrip van maken.” „Hoe zoo?” „Omdat wij met zulk eene eenige liefde aan elkan der gehecht waren en nu zal een vreemdeling my verdringen en alles voor haar zyn.” „Zou myn Fridolf jaloersch en baatzuchtig zijn vroeg de moeder met zulk eene zacht verwijtende stem, dat Fridolf ontstelde. „Gjj hebt gelyk, moederik stond op het punt S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1