R. ida! Zaterdag 10 November 1804. No. 0504. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. FEUILLETON. 4 uur. I 2S JL ZL £3 XT. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel mee 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. jt hij hare liefde La derak, den 6 September 1851 Bukikxm k Zook. gendeel, hartelijk i, onze mannen, hulpvaardigheid ;e of staatkundige vooral wat zijn eenteraad weldra men. n, en Gods zegen dionair weekblad luari 1889, Uit- ER te worden in niemand beter de tegenstanders zierenvan eene neente voorstaat, nuari 1889. eer VORSTEB, TORSTER naar te brengen. tinen niet andere Uil het Zweedech.) door C. EUKMAN. 8 ER, IE, DERHORST, EUK, AN Fz, EEDT DORTLAND, BRINKMAN, LAR Pz., HUIS H01TSEMA, 'TE, INRUK, LAR Jz., i ES, •RTENOEVEtt, EULEN Hz., HA, 3AAU^, sn STRAATEN, T, RHOEFF, OGENDIJK Sr., jLAART, ENBOOM Tz.» a KIST, Dra WANT Pz., ÏJE Tz., SEN, EEN. ERNINK, 3D, MEER, RKERK, MEER Sr., ftIMPEN, IJER, r GEELEN, IES, LZEN. IilllIDSfflE UIIRIM nteraad brengen, i uit op deu Heer softt voor Men, evolutionair man bezwaar hebben GOUDA, 9 November 1894. Bij de beden hier ter stede gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad, zijn in de beide stembureaux uitgebracht 1019 stemmen. Bij de eerste stemming waren uitgebracht 878 stemmen. SS) «Neen die zijne wonden.” In de 1ste huishoudelijke vergadering te Waddingsveen vun het leesgezelschap werd besloten, wegens geringe ambitie, het aantal leesavonden voor het aanstaand seizoen te ver minderen van 4 op 2. In Dec. zal optreden de heer Akkerhuis van Delft, terwyl in Fe bruari een soirée. musicale declamatoire zal worden gegeven. Na een langdurig en smartelijk lijden is te Vlaardingen Woensdagavond tegen 11 uur, in de kracht van zyn leven overleden de beer jhr. mr. »B. W. T. Falck, burgemeester dier gemeente. Jhr. Falck werd geboren te Gou- derak. den 6 September 1851 en studeerde Door den heer J. H. van Balen te Helder is aan alle Liberale- en Vrijzinnige Kiesver- eenigingen in het hoofdkiesdistrict Helder het voorstel gedaan om, ten einde de betreurene- 1 waardige verdeeldheid onder de liberalen in dit district in het vervolg te Voorkomen, eene Centraal Liberale Kiesvereeniging op te richten. Aan de vereenigingen welke zich in beginsel daartoe bereid verklaren, zal dan het verzoek worden gericht op nader te bepalen dag afge vaardigden te zenden naar een aldaar te hou den vergadering. Van April tot November hebben de volgende heeren op de Oudewatersche markt de meeste partijen kaas gekocht en vielen daardoor in de termen dezer dagen zich van gemeentewegen een prijs te zien toegewezenP. Slingeland te Stolkwyk, C. den Hertog te Gouda, de firma Pulkus en van Aelst, de firma Langerak en de firma Treels, allen te Oudewater. De uit geloofde prjjzen bedragen respectievelijk f250, f 150, f 100, f 60 en f 40. De arrondissements-rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak v*n Johanna Dalphina Wester te Beverwjjk, beschuldigd, den huzaar Andries Hoebe vitriool in het ge laat te hebben geworpen. Zy kreeg 9 maan den gevangenisstraf. Lysbeth Burghout, de 17-jarige meid, die een fuselier van het Indische leger f 200 bad ontvreemd, werd veroordeeld tot een jaar. Aan de dames N. C. Besier, 's-Gravenbage, J. van Dyk, Amsterdam, A. S. E. Enderle. Zoeterwoude, M. A. van der Leeuw, ’s-Gra- venhage, en aan de heeren M. 0. Boom, Mep- pel, W. Lenshoek, Zalt-Bommel, C. J. de Steur, Vlissingen, L. G. Tenokinok, Hedel, L. van der Vegt, Alkmaar en J. J. Vroom, Opperdoes, kon diploma A voor de zuivere toepassing van het Correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem •8tolze-Wéry« worden ver strekt. Over het proefschrift van 1 candidaat voor diploma A. moest afwjjzend worden beschikt. Op bet te Utrecht gebonden examen ter verkrijging van diploma B, acte tot het geven van onderwjjs in de Stenographic volgens het stelsel »Stolze-Wéry« zyn geslaagd, do dames: J. J. Francois, 's-Gravenbage, J. Medenbach, 's-Gravenhage, A. P. E. Tb. Voskuil, ’a-Gra ve nh age, en de heerenC. P. Backers, 'a-Gre- venhage, A. Hollander, Eind van 't Steenwyker Diep, Th. W. Lammen, Hilversum, J. W. Mekking, Arnhem, 0 I. Postel, Zwolle, H. W. Ring, Barneveld en P. J. Smit Jr. Delfsyl. De heer G,, secretaris-penningmeester van de spaarbank te Bergen-op-Zoom, die onlangs hare betalingen staakte, is door de rechtbank te Breda van rechtsvervolging ontslagen. hoofd en hart, werd hy door arm en ryk ge acht en geëerd. Was de deelneming aan zyn ziekbed reeds groot, thans verkeert heel Vlaardingen onder den indruk van het droevig sterfgeval. Alge meen wordt gevoeld wat men in hem verliest. Moge zyne weduwe en kinderen troost vinden by de gedachte, dat hun echtgenoot eq vader velen ten zegen is geweest 1 De nutsbibliotheek te Oudewater, tot dusver in het zoogenaamde kerkje gevestigd, zal nu dit gebouw door het gemeentebestuur aan de R. C. parochie verkocht is tegen 1 Ja nuari e. k. van daar naar het gebouw der Bewaarschool-Vareeniging worden overgebracht. Zoo was nu Ellen alleen met hare liefde en haar verlangen. Hy was weg en zou eerst over twee maanden terugkeeren. Ellen zocht vergoeding voor de leegte, die zy gevoelde, in het goede, dat zij verrichtte, in de hulp, die zij aan noodlydenden bewees en in het gebed. Wanneer eene onverklaarbare onrust haar kwelde, weende zy aan den boezem harer moeder uit. Hare borst was in den herfst, als gewoonlyk, aangetast, maar zy verborg zorgvuldig de bedenkelyke symptomen, deels uit vreeze van degenen, die zy beminde, te verontrusten, deels omdat zij die zelve niet als gevaarlijk beschouwde. De winter kwam en tegen het Kerstfeest zou Kuoo terugkeeren. Zy gevoelde zich beter, maar ter nedergedrukt door dezelfde onrust, die in bare ziel opkwam, toen Kuno vertrok, tegelijk met het reikhalzend verlangen, dat haar dreigde te verteren. Kuno schreef lange, warme brieven, vol van al de liefde, die in zyn hart woonde. Kort na Kano’s vertrek had de jonge graaf Grans- kjöld zich in de nabijheid van Wessla gevestigd en het duurde niet lang, of hij bracht een bezoek aan de pastorie. Hij scheen een beminnelijk jong man te zyn, was een neef van Arlborg en werd dus be leefd ontvangen. Bij een van deze bezoeken verhaalde hy, dat zyne zuster by hem was, maar dat hare tegenwoordige zwakke gezondheid hem verhinderde, haar, volgens haar wensoh, aan de familie Gallner voor te stellen en toen hy dk zeide, zag hy er zeer droevig uit. Het was, alsof Ellen een dolksteek in het hart gevoelde en zy dacht met schrik «Als zjj Kuno eene beminde, als Vorder kwam zy met hare gedachten nietwant hare moe der vroeg «Is de freule altyd ziekelyk geweest!” (Neen. Zy ia ziek naar het hart en daardoor ia de grond gelegd tot eene borstziekte.” De graaf richtte zy'nc oogen op Ellen mot eene uitdrukking, die haar deed blozen. Na het bezoek van den graaf verviel Eilon in een gepeins, dat verscheidene dagen aanhield. Zjj schroef aan Kuno en er lag eene waas van treurigheid over dozen brief. Zjj sprak daarin over het bezoek van den graaf en roerde met een enkel woord Amalia'o ziekte aan. Daarop volgden eenige uitdrukkingen, die eene treurige gemoedsstemming verrieden. Kuno’s antwoord was een scherpe uitval tegen Amalia en drukte zdlk een ondubbelzinuigen twyfol aangaande de ziekte van deze uit, dat zyn schrijven een pijnlijken indrnk op Ellen teweegbracht Hot hinderde haar, dat Kuno zoo gevoelloos spreken kon over een meisje, dat hy eenmaal bemind had en in haar volgenden brief gaf zy daarover onverholen haar misnoegen te kennen. Intussohen had de graaf zyne bezoeken op de pas torie meer en meer herhaald en het toeval wilde, dat Ellen op hare wandelingen naar en van de armen hem dikwijls ontmoette, dat hy haar vergezelde, ter wyl hij met veel gemakkelijkheid en levendigheid over allerlei onderwerpen met haar sprak, maar hoofdzakelyk over Kuno. De graaf liet zich hoogst gunstig uit over diens kundigheden, bekwaamheid on geschiktheid ah rechter, verhaalde mot welk eene gemakkelijkheid deze zjjne studiën volbracht had, enz. (Fordf oorw^A) maar ik gevoel droefheid over een roon, moeder met harde woorden heeft kunnen «Gij vergist uhet hart van deze moeder kan niet gewond worden; het is koud en gevoelloos.” «Stellig vergist gij uik gevoel, dat zij lyden, verschrikkelijk lyden moeten gij, gij zinkt niet weg van schaamte by de gedachte, dat gij haar hart gebroken hebt!” Toen Ellen de oogenopsloeg,ont moette haar een droevige blik van Kuno en had zjj berouw over hare strenge woorden. «Vergeef mij myne overijling,” vervolgde zy. «Ik zie, dat uw gedrag u smart en dat gy het goed wilt maken.” Ellen zette zich op eeu steenzy gevoelde eene pijnlijke trekking in de borst. ‘«Gij wordt bleek, Ellen! Wat scheelt u?” vroeg Kuno onrustig. «Ik gevoel-mjj een weinig vermoeid.” Daarop stak zy Kuno de band toe en zeide«Gij gaat im mers naar Uom haar eenige vriendelijke woorden toe te sprekenP Gjj gaat immers nog van daag?” «Van daag niet,” zeide Kuno op smeekenden toon, «verlang het ónmogelijke niet.” «Morgen dan F* Ellen vouwde do handen en zag Aan den cursus in de Stenographic, die gisteren te 'e Graven hage geopend werd in het gebouw der Hoogere Krijgsschool, namen deel 2 le luitenante, gedetacheerd aan de H. Krijgs school, 4 le luitenants, werkzaam onder de bevelen van den Chef van den generalen staf, 1 kapitein en 9 le luitenants van het regi ment grenadiers en jagers, 1 le luitenant van bet 4e regiment vesting-artillerie en 2 le lui tenants van bet 2e regiment veld-artillerie. De lessen hebben plaats Donderdags en Za terdags. De correspondent der »N, R. Ct.< is Ba tavia seint ons onder dagteekening van heden Mondjok, Bangkal, Tjoelit, Tamanradja, de laatste versterkingen van den vyand ten Noord oosten van Mataram, zyn door ons aonder verlies veroverd. Van deu guuverneur-generaal van Ned.-Indië is onder dagteekening van heden by bot depar tement van koloniën het navolgend telegrafisch bericht ontvangen Vroeg ingetreden moesson veroonaakte vertraging der operation. Gisteren vyand uit Mondjok en Bangkal Tjoelik verdreven, zonder verliezen onzerzijds, en stelling genomen te Tamanradja en Mad- jeloek naby den Noordoosthoek van Tjakra Negara. Het Nieuws van den Dag« geeft heden bet volgende bulletin Mondjok, Bangkal, Tjoelik, Tamanradja (versterkingen) ten Noord-Ooeten Mataram zyn veroverd. Wy leden geen verliezen, van vyand zyn verscheidenen gedood. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Waddingsveen by den landbouwer P. Mo lenaar in den Zuid piaspolder, een poging tot inbraak gedaan. De ongenoode gasten tracht ten door het inslaan der ramen van de wagen schuur een toegang tot de woning te verkrijgen. De eigenaar, door het ongewone leven gewekt, trad vergezeld van zyn zoon en gewapend met een geladen tweeloopsgeweer, naar de verdachte plaats. De inbrekers kozen het hazenpad, 's Morgens werd vermist de waakhond. Van het gebeurde is Donderdag 8 Nov. aangifte bij de politie gedaan. In de vergadering van den gemeenteraad van Ridderkerk van Woensdag jl werd aan genomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de woning van den directeur van het post- en telegraafkantoor te Verande ren, mits het Ryk f 350 in plaats van f 300 huur wilde geven. De begrooting der kosten werd geraamd op f 450 4 f 500. Ook werd behandeld een adres van den Ker- keraad der Ned. Geref. Kerk, houdende verzoek om eeu slik weg, voerende naar het kerkgebouw te willen begrinten. Het verzoek werd afge wezen, doch wel werd aangenomen een voorstel om afval van grint beschikbaar te stellen, ten einde de Kerkelijke Gemeente de begrinting zelf kan daar stellen. te .Leiden in de rechten. Kort na zyn pro motie, ving hy de ambtelyke loopbaan aan als adjunct-commies ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland, welke betrekking by bekleedde van 1 April 1878 tot denzelfdeo datum wan 1881. Op dat tydstp verwisselde hy haar met het burgemeesterschap van Leerbroek, Meer kerk en Nieuwland. Slechts een paar jaar duurdb zyn bestuur aldaar, tot hy werd ge roepen tot de vervulling van dezelfde betrek king te Vlaardingen. Daar zag men zyne komst met verlangen tegemoet. Immers be gon de gemeente zich hoe langer zoo meer te ontwikkelen en achtte men het terecht van groot belang, dat aan haar hoofd een man kwam te staan, die met jeugdig vuur bezield was. Op 1 Augustus 1883 aanvaardde jhr. Falck in eene openbare raadsvergadering die door een talryk publiek werd bygewoond, zyne nieuwe Junctie met een toespraak, waarin hy o. a. rzeideErnstig zal ik er naar streven de belangen der aan myne zorgen toe ver trouwde gemeente naar myn beste weten te behartigen. Trouw is hy deze belofte nagekomen. Aan zyn energiek optreden is het voor een goed deel te danken* dat in een 10-tal jaren zoo veel belangrijke werkeu zyn tot stand geko men. Wij noemen slechts: de waterleiding,de havenbetering, de keersluis, de gemeente-reini- ging, de Havenbrug, den Schiedamscheuweg en de Gedempte Biersloot. Sommige dezer werken waren zóó productief, dat aan belas- tingverbooging niet behoefde te worden ge dacht. Byzonder voordeelig was de aanleg van den Schiedamscheuweg, die tengevolge bad dat de gemeente zich aan de oostzijde sterk uitbreidde. Het cjjfer der jaarlyksche erfpach ten steeg daardoor met byna 10.000, terwyl de bevolking op 1 Januari 1883 bedragende 10526 zielen, aangroeide tot circa 14000. Niet minder dan voor de welvaart, yverde de overledene voor de belangen van het open baar onderwys. Voorstellen tot voorziening in de behoeften daarvan, werden door hem steeds met kracht en klem verdedigd. Altyd wist hy echter de (gevoelens van andersdenkenden te verdedigen. Het gehalte van het politiekorps werd onder zyn bestuur veel verbeterd. Bij de toepassing van politie «oorschriften werd met strikte rechtvaardigheid te werk gegaan.i Voor de ambtenaren, zoowel lagere als hoo gere was hy een humaan chef. Hoffelyk tegenover iedereen, was hy niet slechts een edelman in naam, maar ook met de daad. Wars van omwegen en zijpaden, stuurde hy immer recht op het doel af. Om zyne uitstekende hoedanigheden van hem met zulk een biddenden blik aan, dat hij zich aangedaan gevoelde. «Vergeet wat geweest is, wat kwaads zij ook moge bedreven hebbenmijn hart zegt mij, dat haar zoon haar vergiffenis moet kun nen schenken.” Kuno vatte de gevouwen handen, drukte die aan zjjne lippen en sprak «Een bede van u, Ellen, maakt het onmogelyke mogelijk. Ik zal gaan.” Twee weken later begon het herfst-ting. Na het sluiten daarvan moest Kuno naar Stokholm vertrek ken. De oude rechter was in den loop van den zomer gestorven en een nieuwe zou aangesteld wor den. Kuno, die voornemens was, naar de openge vallen betrekking te staan, was genoodzaakt, zich eenigen tijd in de hoofdstad op te houden. Eenige dagen vóór zijn vertrek sprak Kuno tot Ellen «Binnen kort vertrek ik wat schenkt gij my tot troost op reis en onder myne afwezigheid Ellen strekte de hand naar eene mirtenstruik uit, brak er een takje af eu zeide blozende «Dit en myn verlangen naar uwe terugkomst.” «Is dit alles? O Ellen, spreek tot my uit de volheid vaa uw hart.” «Kunozyn er wel woorden noodig, om u te zeggen, dat het myne sedert lang reeds u bemint?" «Ellen Toen Kuno afscheid nam, hadden hij en Ellejn in tegenwoordigheid van mevrouw GMlner en Fridolf van ringen gewisseld; maar de verloving zou voor eerst geheim worden gehouden.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1