BI H, r V! Maandag 13 November 1894. No. 6505. 33ste Jaargang. ELZE1T. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, T, BINNENLAND. I I MT. f FEUILLETON. w. u’stel. J i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ie trekking, veg. (Uil het Zweethch.) door C. EU KM AN. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maandeiris 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lande pryzen reis- ran plaatjes, ren, terug te 60UBW COURANT of f 50.— - 25— - 15— - 12— - 10— - 7.50 - 5. rby 21000 >egd zyn, en Hedenmiddag werd door het aideelingsbestuur alhier van de vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederland - sche leger onderstand aan gepensionneerde militairen vóór de wet van 1877aan een lid en zes weduwen, de som van een honderd en tien gulden uitbetaald, als halfjaarlyksche periodieke uitkeering. Het departement Haastrecht van de Maat- i het Algemeen heeft be tentoonstelling te houden huisvljjt en van gekweekte voorwerpen ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel mee 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. afgeloopen, inzonderheid voor de publieke veiligheid i mans vuurwapen te ver- degen of iets dergelyks. 1 F door Gedeputeerde Staten goedgekeurde -van Bleiswijk voor bet jaar i ontvangst en in uitgaaf van de gemeente Moerka- 80) Ellen, zelf goed en oprecht en ligt medegesleept, lette er niet op, dat do lof van den graaf alleen Arlborg’s verstandelijke vermogens betrof en dat hij een volstrekt stilzwijgen in acht nam, wanneer het hart en karakter van zijn bloedverwant ter sprake kwamen. Zy hoorde niets dan de loftuitingen en lette niet op zijn stilzwygen. Ach, Ellen’s liefde was zoo warm, zoo rein, dat zij alles, wat haar omgaf, met een verschoonenden blik beschouwde. Wanneer «y aan Kuno dacht of over hem sprak, vergat zy altijd zyne gebreken. Óp een morgen, toen Ellen van Wanna kwam, al* waar eene arme zwerfster met twee kinderen ziek geworden was en waarheen Ellen zich by het verne men daarvan dadelijk begeven had, om den nood der armen te lenigen en hunne tranen te droogen, ont moette zy den graaf, die van den komminister kwam. Hij groette haar en verzocht haar te mogen volgen, dewijl hij voornemens was, naar de pastorie te gaan. Zooals altijd viel ook nu het gesprek op Arlborg. «Hy moet de eerste op de nominatie voor de be- trekking van rechter zyn,” zeide de graaf. «En dit zal hij wel grootendeols aan den invloed van uw vader te danken hebben,” zeide Ellen. De gemeen tebegrooting 1835 bedraagt in f 10.486,61, die i pelle f 4260,08j. Hoe brutaal sommigen in Amsterdam tegen woordig te werk gaan, blijkt wel hieruit dat Woensdagmiddag twee mannen aan een boven huis belden en, toen hun opengedaan was, permantig naar boven stapten, de deur der kamer openden waar de vrouw des huises met de kinderen zich bevond, en een brief ter lezing aanboden. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, weigerden zij pertinent been te gaan, of eerst moest geld verstrekt worden. De meid werd bevolen politie te halen, doch dit kon niet geschieden, wyl zy haar den uit gang versperden. Gelukkig kwam een doch tertje van 9 jaar op de gedachte den surveil leerden agent uan het Buiten-Gaatbuis, van het balkou van het huis af, te waarschuwen, l en de indringers By het op den 6en dezer maand, te Rot terdam gehouden examen voor roeier der dran ken, ten dienste der invoerrechten en accynzen, slaagde*: de heer H. J. Bulthuis, kommies 4e klasse alhier. die dadelyk hulp verleende buiten de deur zette. In de »N. R. Ct.« werd gisteren gevraagd wat er geworden is van de gelden, die wylen koning Willem III, uit het hem in 1874 als nationaal huldeblyk by gelegenheid synsr 25- jarige regeering aangeboden bedrag, toen voor nationale doeleinden bestemd hoeft, o. a. voor een Atjeh-fonds. De beer H. G. Geelhoed, kapitein-commsn- dant der schuttery te Schoonhoven, antwoordt heden, dat elk jaar in het verslag van het Fonds ter aanmoediging van den gewapenden dienst in de Nederlanden*, onder de ontvang sten een post voorkomt van renten nit de gift van Z. M. den Koningwelke voor 1894 f 9070.33 bedroegen. Onder de uitgaven werd vermeld dat daaruit aan 241 deelgerecbtigden, verminkten van Atjeh en één weduwe van een gesneuvelde in Atjeh, f 8976.79 ie nitbeteald. In 1893 hebben ongeveer 250 verminkten nit Atjeh zulk een toelage ontvangen. Met leedwezen vernemen we. dat de heer H. W. G. Koning om redenen van gezondheid eervol ontslag als majoor-commandant derdd. schuttery heeft aangevraagd. beid moge gegeven worden, dergelyke weten schappelijke onderwerpen op soo dnidelyke wyze te hooren verklaren, schappij tot Nut van sloten m 1895 eene I van voorwerpen van 1 planten. De in te zenden voorwerpen van huisvlyt moeten door de inzenders zelf ver vaardigd zyn. Voor de gekweekte planten zullen stekjes worden uitgereikt. Alle inwoners^ van hier en het naburige Stein (Reeuwyk) mogen inzenden. Woensdagavond had te Haastrecht de eerste openbare vergadering van Ernst en Vrybeid* plaats. Voor de pauze sprak de voorzitter, Dr. H. A. Van der Meolen, over de Hervorming, na de pauze deed hy verslag van de algemeene vergadering te *s Hertogenbosch. Door het mannenkoor werden een paar liederen ge zongen. Het departement Haastrecht van het Not heeft het voornemen in 1895 eene tentoon stelling te houden van voorwerpen van huis vlijt en van gekweekte planten. Die van huisvlyt zal bestaan uit voorwerpen van allerlei aard, die door de inzenders zelf moeten vervaardigd zyn, terwyl ook andere voorwerpen ter opluistering dankbaar zullen worden aangenomen. Voor die van gekweekte planten aullen op een nader te bepalen tydstip n ’95 stekjes worden uitgereikt. Mannen, vrouwen, jongens en meisjes uit deze gemeente en Stein kunnen hieraan deelnemen. GOÜDA, 10 November 1894. Uitslag der herstemming voor een Lid van den Gemeenteraad, op Vrydag 9 Nov. 1894. Uitgebracht 1019 stemmen. Van onwaarde 6 Maandag vertrekt generaal Dumonosau met kapitein van den Bosch naar Petersburg, ten einde H. M. de Konisgin-Regentes by de be grafenis van Keiser Alexander te vertegen woordigen. lykheideen smaakvol aange*egde tuin met boom- en heestergewas zou echter het uitwen dige nog veel kunnen opvroohjken en het is te hopen dat die gemeente daartoe zal kun nen besluiten. Woensdag sprak in bet Departement van het Nut te Krimpeu a/d Lek de heer Dr. L. Bleekrode van ’s-Gravenhage. Spreker hield eene zeer belangwekkende rede over »Eleotrisch gloeilicht.< Door verscheidene welgeslaagde proeven werd het verklaarde bewezen. Deze vergadering werd tevens bezocht door vele niet leden van het Departement. De beer Bleekrode heeft voorzeker door zyne verklaringen aan velen een helder denkbeeld gegeven van het ontstaan en de werking van het gloeilicht. Gaarne stemmen wy met den wensch van den voorzitter in, dat ons meermalen de gelegen- eene edele uitdrukking van verontwaardiging, dat het gelaat van den graaf door een purpergloed overtogen werd «Waarom werpt gy deze aanklacht op tegen een afwezende die zich niet verdedigen kan?” «Ik werp geen aanklacht op, ik spreek niet anders dan de waarheid, en zelfs uw toorn zal mij niet weörhouden luide mync verachting uit te spreken over een man, die een slechte zoon is, die bet zich tot een genoegen maakt, met alle vrouwenharten te spelen, die hy door zyne innemende manieren en fraaie woorden weet te betooveren en daarna op do onbarmhartigste wyze loslaat. Ja, gij zoudt mij mjjne verontwaardiging vergeven, wanneer gy wist, hoeveel kwaads hij mijne zuster berokkend heen.” Met deze woorden verliet hij Ellen. Zij stond daar als van den donder getroffen. Zy wilde hem terugroepen, om eene verklaring van zyne laatste woorden te erlangen, maar zij kon geen geluid over hare lippen krygen. Toch dacht zij: «men doet hem onrecht aan. Ik mag my niet veroenigen met degenen, die zyn hart miskennen.” De vrouw van don proost reikte met een teederen glimlach hare dochter een brief toe, toen deze de zaal binnen trad. Het jonge meisje, dat hare pijni gende gewaarwordingen wilde verborgen houden, spoedde zich naar hare kamer, om dien te lezen. Zy braoht het zegel aan bare lippen en fluisterde met een hart vol vertrouwen«Hierin zal ik een geneesmiddel voor myne onrust vinden.” Maar zij vergat da ar by, dat zy baar vorigen brief aan Kuno geschreven had onder den invloed van het misnoegen, dat zijne spotlerny over Amalia’s ziekte by haar verwekt had. Zy bnk den brief open. De' 546 stemmen. 467 Zoodat gekozen is de Heer: A. Vingerling. (Reedt per Bulletin aan onze geabonneerden in deze gemeente bekend gemaakt.) Geldige 1013 stemmen. Hiervan verkregen de Heereh A. Vingerling J. W. Vorster De pastorie van de Gereformeerde gemeente te Reeuwyk is thans gereed en werd Dinsdag jl. door Ds H. J. Nieborg betrokken. Het ge bouw, hoewel doelmatig ingeriebt, munt door zijne platte dakbedekking niet uit door sier- «Misechien eenigzius. Overigens heeft Arlborg door zijne bekwaamheden daarop ten volle aanspraak myn vader zou anders ook geen moeite voor hem gedaan hebben. Maar om de waarheid te zeggen, ik zou in mijns vaders plaats niet zoo gehandeld hebben.” «En waarom niet?” viel Ellen levendig in. De graaf had zich altijd gehouden, als wist hy volstrekt niets van de betrekking tusschen Ellen en Kuno, ofschoon hy overal over hunne waarschijnlijke verloving had hooren spreken. «Er zyn verongelijkingen, welke men niet zoo ge makkelijk kan vergeven of vergeten, vooral wanneer ze diegenen toegevoegd zyn, die men liefheeft,” zeide de graaf. «Bovendien is het niet genoeg, een hoofd te hebben, men moet ook een goed hart bezitten, wanneer men in de wereld bemind zal zyn.” «Ik beu ten volle overtuigd, dat de heer Arlborg een even goed hart als hoofd heeft,” zeide Ellen niet zonder eenige bitsheid in de stem. «Zegt gij dit?” De graaf zag ellen met oen ver wonderden blik aan. «Dan zijt gij gelukkiger dan ikwant ik heb hem leeren kennen als een man zonder hart en zonder eergevoel.” «En ik vind het schande, aldus van een bloedver want te spreken.” Ellens wangen werden vuurrood en hare stem trilde. Zy verhaastte baren tred. «Nu zijt gy te streng tegen mij. Ik heb Kuno van kind af aan gekend, gy kent hem slechts sedert eenige maanden. Zeg mijkan men hem een man met gevoel en eer noemen, die zijne moedor haat en beleedigt, haar voor de wereld verloochent en zich tot haar kwelgeest maakt?” Ellen bleef staanzy was doodsbleek geworden. Zy wierp het hoofd in den nek en wide met zulk inbond was koud, bitter en vol beleedigenden twy- fel aan hare liefde. Te vergeefs zocht zy naar een enkel loeder woord. Er was ieta in dezen brief, dat haar onophoudelijk aan Kuno’s verachtelyken glim lach herinnerde. Was zij reeds van te voren ont steld, nu by het lezen gevoelde zy bij eiken regel een nieuwen steek in het hart en toen zij aan het einde van den brief gekomen was, scheen haar bin* nensttt eene eenige onmolelyke wonde. Den volgenden dag schreef Ellen, maar uit de gansche volheid van haar gemoed. Het was een brief vol smarto on liefde. By zyne tehuiskomst te Nis by ontving graaf Granskjöld een schrijven van zyne tante, msvronw Engelman, hetwelk onder anderen het volgende inhield «Het sohynt met de verwezenlijking onzer plannen naar wensch to gaan. Het was niet moeielijk, in Kuno’s ziel twyfel op te wekken, vooral dewjjl ik na de onverklaarbare verzoening tuasohen hem en mjj, die hy my eenige dagen na zyn eerste bezoek op U— aanbood, de grootste voorzichtigheid in myn gedrag in acht genomen heb gedurende de weinige malen, die hy my sedert bezocht. Ik heb mot geen woord gesproken over het meisje, op hetwelk hij verliefd geraakt is, maar ik heb het toeh door uw broeder op verschillende wijzen zoo weten te be schikken, dat zyne makken hem zeggen, dat hy rijk is en dat hy du» niet behoeft te denken, dat hy ooit om zich selven zal bemind worden enz. en op deze wjjze is het my gelukt zijn twijfel, die nooit gedood is, maar slechte voor een tjjd gesluimerd heeft, op te wekken. (JFordt wrw^A) Dinsdag 13 November 1894 herdenkt het algemeene werklieden ziekenfonds de Vriend schap* den dag waarop zij den 13 Mei 1882 werd in ’t leven geroepen, waarom zy dan ook wel de naam van vereeniging mag dragen, daar zy in dat tydstip van 12| jaar tot een ledental van 190 is gestegen. Zaterdagavond 17 November zullen eenige leden van deze vereeniging, omdat by hun de band van vriendschap is nauw verbonden uit eigen finantien de vereeniging feestelijk her denken. Een woord van hulde aan den Voorzitter M. J. van der Horst, die in lief en leed, de vereeniging 12j jaar heeft mogen besturen, kunnen wy niet onthouden. Tot onderwijzer aan de R. K. school te Wad* dingsveen, is benoemd de heer Q. Krook te Moordrecht. aauvoerden of kochten (een party niet kleiner dan 30 kazen) komen volgens bij de commissie der markt ingekomen waagbriefjes, de navol gende heeren of firmanten in aanmerking Aanvoerders (3 prijzen): 1ste prys f 75, J. Nederland te Papekop, met 40 partyen 2de prys f 50, Corn. Oskam te Willeskop, met 37 partijen, en de 3de prys f 25, J. Bos te Wil leskop, met 35 partyen. Koopers (5 pryzen)1ste prys f 250, M. Slingerland te Gouderak, met 252 partyen 2de prys f 150, E. T. Den Hertog te Gouda, met 233 partyen; 3de prys i 100, firma Wed. Pnlkus Van Aelst aldaar, met 135 partyeu; door de firma E. C. Langerak aldaar en D. H. Hogervorst met Herm. Treels waren gelijk 120 partyen aangekocht, en zal door ’t lot beslist worden aan wien van beiden de 4de prys van f 60 of de 5de prijs van f 40 zal toegekend worden. Moge het nu op de volgende Vrijdagen blyken dat het aanvoerders en koopers niet enkel om de uitgeloofde premiën is te doen geweest, maar de kaasmarkt, door de vele zorgen der commissie opgericht en door een ryke bydrage uit de gemeentekas gesteund, haar burgerrecht in Oudewater heeft verkregen en niet af- maar toenemen zal met aanvoer en kooplust! Nu wy toch met een der zuivelproducten ons bezig houden, zij terloops nog gemeld, dat op de Oudewatersche stoomzuivelfabriek (van welke fabriek wy een paar weke» geleden melding maakten) het getal der door de land bouwers aangevoerde liters melk thans tot 8000 geklommen is. Op zoo’n stoomboerde- rjjtje kan dus menig kilo boter en kaas voor de consumptie bereid worden. De nachtwaker eener gemeente in de Vyf- heercnlanden, in den nacht van 11. Zondag op Maandag op surveillance zynde, ontmoette op straat een hond, dien hy vermeende te moe ten afmaken, tenminste hy lostte een revol verschot op bet dier. De hond kwam echter met den schrik vrjj en heeft van achteren gezien ook in 't minste niet in levensge vaar verkeerd, want de kogel op hem gemunt kwam terecht in de vensterruit van een kleedermaker. Is deze proeve van schutterlyke onbedreven heid ditmaal goed voor den hond, vo< ware ’t gewenscht ’s vangen door een Voor de uitgeloofde premien, aan hen die op de kaasmarkt te Oudewater in ’t eerste halfjaar van baar bestaan de meeste partyen S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1