)P ips I I i I d Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ranco Maandag 19 November 1894. No. 6511. Co. i P tus FEUILLETON. 'IM. eist. JN, nd met k fl.90 33ste Jaargang. I - ~“’lsr itfWfcpns ■aWrstam lli' BINNENLAND. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. werd der resp. •atlon de de laatste dagen hebben iz. enz. 4» een fS DU Fridolf tag zijne zuster bij dit plotelinge opvatten (JFordt mlgd.) ibricatie liker van' (Uit let Zweedeck.) door C. BUKMAN. tide JHE i national I van hoop, die „Niet I” „Neen, rechter en u. belangstelling, GOlikSCÏTE COURANT E-ALBIII met bevattende uitgekomen rizoen van iren, dames mvraag aan )T 4C" s n katoenen n eveneens elieve daar in geveer de inlichtingen uivoeringen was ten langen hooger wor- 5 0/0 franc» hten in alle bezorgd. ormaliteiten e vervullen. ndaal Noord De vele regens van de laatste dagen hebben het water vt> den Zuidplaspolder te Moordrecht mtzaglyk 'dütb» r" ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel mee 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I Ml Twee knapen vonden Woensdag op de markt te Schoonhoven een bankbiljet van f 100. Een hunner ijlde oumiddellyk naar den bur gemeester, die by bekkenslag den eigenaar liet opsporen. Deze beloonde de eerlykbeid der knapen, door hnn ieder een ryksdaalder te schenken. en betreft den eene warmte en In den vroegen morgen van den 16n. Nov. trof de gemeente Leksmoud een zeer gevoelige slag door het plotseling overlyden van den heer G. Kortenhoeven. Kortenhoeven bereikte den leeftyd van 62 jaren en was daarvan 30 jaren lid van den gemeenteraad, een groot getal jaren president- kerkvoogd en woonde jl. Zondag als ouderling der Ned. Herv. gemeente nog de Godsdienst oefeningen by. Algemeen was de brave man geacht en zal ongetwijfeld door zeer velen ge mist en door zyne familie innig betreurd worden. een gezamelyke recette van millioen francs moet zyn gemaakt, en tot de slotsom, dat Bardon met dit een fortuin heeft verdiend. Zulk succes, wordt er dan bygevoegd, moet w 1 werken op jonge schrijvers, voor het tooneel zouden willen werken. Dat is zoo ongeveer de aansporing, die men gebruikt om fabrikanten en andere nijverheids mannen :J *■- sporen. Dinsdag 11. trad in de vereeniging »Nnt en Genoegen* te Ammerstol als spreker op de heer 8. Velsing, hoofd der 2e openbare school biedt, openhartig de reden uwer handelwijze te ver klaren, zoodat Arlborg ten minste weêr achting voor u gevoelen kan. -Hij beschouwt dit te eer als uw plicht, dewyl Arlborg bij het winterting hier moet komen.** „Ik heb niets te verklaren,” fluisterde Ellen. z/Slechts één ding weet ik dat ik zijne vrouw mach noch kan worden.” „En wat zal ik Arnold antwoorden Alba vestigde hare oogen op Ellen’s gelaat en daar las zy zulk eene diepe smart, dat zij de tranen in hare oogen voelde opkomen. „Dat ik handelen moeit gelijk ik gedaan heb.” „Ellen, zijt gij er zeker van, recht gehandeld te hebben? Zijt gij overtuigd, da’ niemand door valsche voorstellingen u misleid heeft Bedenk, wolk een leed gij hem berokkend hebt?” Ellen vouwde de handen over de borst te zamen en zeide bedroefd „Gelooft g|j, Alba, dat men zijn eigen hart ver brijzelt, zijn eigen geluk vernietigt, zonder daartoe eene krachtige drangreden te hebben „Maar misschien heeft de familie Granskjöld in vloed op u geoefend.” „Neen, die heeft daarin geen deel.” „Ellen, het kan toch geen gril zijn „Een gril? O, Alba, kan men mij verdenken, naa^ de inblazing van een gril gehandeld te hebben P” Het binnentreden van Fridolf en zyne moeder maaktejedp einde aan het gesprek. Nadat Alba ver- trokkpnj-was, zeide Ellen tot haar broeder „WfJA nooit by u opgekomen, Fridolf, dat ik misschien onbillijk gehandeld heb in het afbreken mijner betrekking met Kuno kwam graaf eene onge- aan den dag en sprak met zooveel oprechtheid over zijne warme deelneming gedurende hare ziekte, dat feilen, open voor alle indrukken, zich door zooveel hartelijkheid getroffen gevoelde. Het jonge meisje kon eindelijk uitgaan en sch< n dus hersteld, maar de voortdurende hoest, de sluip- koorts, die iederen avond terug kwam, alles duidde aan, dat de kwaal, die door eene zwijgende, verterende droefheid te voorschijn geroepen en onderhouden werd, haren gelijkmatigen gang vervolgde. De graaf kwam dikwijls terug en altijd toonde hij ware deelneming er. vriendschap voor Ellen. Op zekeren dag kwam Alba de pastorie inloopen. Zij en Ellen zaten spoedig in het kamertje van de laatste vertrouwelijk te praten. „Ik heb een brief uit Stokholm ontvangen, die my in verlegenheid brengt. Kunt gij gissen van wien P” zeide Alba. „Van uwe rjjke nicht?” „Neen, hy is van een heer en betreft niet my, maar u.” - jrwden de hh. C. v. Wyk, C. J. Ver hoef en J. v. Aelst, welke laatste na zyne herbenoeming bedankte, en gekozen de heer werden voor de nu vacatures na stemminge en (de heer P. Verduine Montyn Mivda na eene benoeming be- “*c en D. v. Het Débatsrekent uit, dat met»Madame Sans-Gêne« reeds twee komt stak dus een succes, won wel aanmoedigend die De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Donderdag werd v. Z., uit Schoonhoven, tuen hy, ofschoon zeer zwak van gezicht, zich met zyn kleinen handel in almanakken enz. te dicht by een draaienden molen te Groot- Ammers waagde, door een der wieken dermate getroffen, dat hy onmiddellyk een lyk was. Hy Inat zyne vrouw en kinderen in kommer volle omstandigheden achter. Men zal zich nog herinneren, dat in den nacht van 28 op 29 September j.l. *e Anrath de familie R. vermoord werd dat de moorde naars per rywiel gekomen en gevlucht waren en kort daarna de eene naby Anrath, de andere bij Bremen aangehouden werd. Door de recht bank te Dusseldorf zijn deze twee personen, de gebroeders T. en J. Wirtz, te dier zake, ter dood veroordeeld. ontzaglijk dafei* ryzen en het zelfs gebracht op een peil, dfa jraezen zomer nog niet was be reikt, irir^’genstaande in dat jaargetij zeer hooge waWtotanden gansch geene zeldzaam heid waren. Zelfs op de hooggelegen wei landen ia den Polder zijn plassen waar te nemen, een verschijnsel dat daar tot de uit zonderingen behoort. Het zal derhalve niet gezegd behoeven te worden, dat de staltyd voor vele boteren niet ver meer af is. Immers het gras, dat er nog is, en dat is uiterst weinig, wordt geheel vertreden. Doch ook op den stal wacht den beesten geen erg gul onthaal, want de hooivoorraad voor dezen winter munt even min uit door qualiteit als door quantiteit. te Berg-Ambacht met eene lezing getiteld; Dante en zyne werken. Na de pauze volgden bydragen van den spreker en den beer A. De Jong Kz. Zoowel lezing als bydragen vielen zeer in den smaak der aanwezigen. GOÜDA, 17 November 1894. De heer G. J. Blonk is te Utrecht tot arts bevorderd. Heden is op de Varkenmarkt by M, de Jong een geval van Cholera geconstateerd. Gisterenavond bad eene vergadering plaats van de afd. Gouda en omstreken van de Hol- landscbe Maatschappij van Landbouw up de bovenzaal van het koffiehuis Harmonie Na voorlezing der notulen, werden de on derwerpen ter behandeling aan de orde gesteld, alvorens daartoe werd overgegaan, werd door den heer Ruyter een rapport uitgebracht in zake de conferentie over den muntstandaard te ’s Hage gehouden. Punt 1 der agendaPunten van beschrij ving voorde Alg. Vergadering konden nog niet besproken worden, daar die nog niet bekend waren, maar voordat de alg. vergadering plaats heeft, zouden de leden worden opgeroepen en wel den 10 Decemberwanneer tevens de heer A. Bos, zuivel-consulent voor Zuid- Holland, hier ter stede een lezing zal houden. De heer W. de Jeu wenschte te vragen of het niet op den weg der Maatschappij lag om de maatregelen tegen mond- en klauwzeer te bespreken. Door het bestuur was reeds hierover van gedachten gewisseld, maar men vond beter dit niet op de agenda te brengen, daar de toepas sing van deze maatregelen geleidelijk moet worden ingevoerd. Door het Bestuur werd nog medegedeeld, dat met Januari eene nieuwe wetswyzigiug in werking trad en dat daardoor het hoofdbestuur met twee leden moet worden uitgebreid, 1 voor Zuid- en 1 voor Noordholland, waarom het voorstelde voor Zuid-Holland, den heer de Bruyne daarvoor aan te wyzen van wege de afdeeling. Dit werd goedgekeurd. Nu was aan de orde: Uitreiking der be kroningen behaald op de Tentoonstelling alhier. Door den Voorzitter werden allen die me degewerkt hadden om deze tentoonstelling te doen slagen, benevens aan hh. inzenders, dank gebracht, waarna tot de uitreiking werd over gegaan voor zoover de inzenders tegenwoordig waren. Nu was aan de orde: Verkiezing voor drie bestuursleden in de plaats van de bh. P. Hooft- man Jz., J. Brouwer de Koning en G. A. Bouter, die moesten aftreden, en herkiesbaar waren. Door het bestuur werd voor iedere vacature een tweetal gevormd. Vacature Hooftman: De hh. Hooftman en H. Braat. Gekozen werd de heer Hooftman met 48 st. van de 63 uitgebrachte stemmen. Vacature Brouwer de Koning: De hh. Brouwer de Koning en O. Dftgterom, Door een der leden werd hieraan toegevoegd de heer. M. Slingerland. Uitgebracpt 64 st. De heer Brouwer de Koning werd gekozen met 38 st., de heer M. Slingerland verkreeg 16 stemmen. Vacature Bouter De heeren Bouter en A, Jaspers. Uitge bracht 64 stemmen. Gekoafen de heer G. A. Bouter met 48 st., de heer Jaspers verkreeg 11 st. blanco 5 biljetten. De Voorzitter wenschte de benoemden ge luk met hunne herbenoeming Daarop ging men over tot verkoop van bal lons, dat zeer geanimeerd toeging, er werd flink geboden en verkocht. Door den heer Slingerland werd gevraagd wanneer er rekening en verantwoording zöu worden gedaan van tentoonstelling en paarden- lotery. De Voorzitter deelde mede, dat die rekening in het nieuwe jaar komt, en dat ieder lid het recht heeft die na te zien. Door den heer Voorend werd het bestuur opmerkzaam gemaakt, dat het toezicht in het boterhuis zooveel te wenschen uvorlaat, daar verschillende boeren hun boter vervalschen met aardappelmeel. De Voorzitter verzocht ieder die met getui gen het bewijs kon leveren, dat die of die boer knoeit, men dan zich tot den gemeenteraad kan wenden. De heer Ruyter dankte het bestuur voor hunne goede zorgen in zake de tentoonstelling de heer Voorend dafikte eveneens het bestuur voor het tot stand brengen van de paardenmarkt. Daarop had de gewone verloting plaats. Toen de graanhandelaar Nieburg zich gister middag op den dijk te Reeuwyk van het ouder deze gemeente beboorende Randenburg met paard en wageu bevond, zakte een stuk dijk, waarschynlyk door den aanhoudende regen, weg, waardoor paard en wagen in het water terecht kwamen. Niet dan met moeite heeft men een en ander gered, doch bet paard moest dit ongeluk met den dood bekoopen. De hevige wind van Maandag op Dinsdag heeft te Oudewater buiten de gewone avery aan daken en boomen, van het platte zinken dak van het pensionaat der R. K. Gemeente eenige bladen zink afgerukt en naar beneden doen tuimelen, gelukkig zonder verdere onheilen te berokkenen. Ellen vatte Alba’s arm en riep met drift uit: „Om Gods wil, Alba, zeg, is hy van.van. hem „Lieve, goede Ellen, hoor mij bedaard aan. Hij is niet van hem.” Ellen zonk in den hoek der sofa terug en de straal een oogenblik haar gelaat verhelderd had, verdween en zij stamelde Hij is van den griffier Hij verzoekt mij met die duidelyk getuigen van de gene genheid, welke hij voor zyn vriend koestert, door u ingelicht te worden aangaande de oorzaak van het afbreken uwer betrekking met Arlborg. Hij zegt, dat hij de familie Granskjöld van eene schandelijke intrige verdenkt en verzoekt my, te zeggen, dat alles wat van dien kant komt, verzinsels en onwaar heden zyn. Hij voegt er verder bij, dat. Alba zweeg. Ellen was, terwijl hare vriendin sprak, onophoudelijk van kleur veranderd. Nu stond zij op, vatte Alba -bij den arm en zeide met de grootste ongerustheid^ „Ga voort, Alba, het wachten op uwe woorden dood my.” „Hy voegt er by, dat Arlborg zeer ziek geweest is.” „Ziek I” riep Ellen doodsbleek, uit. „Hij werd ziek op denzelfden avond, daUty U den ring terugzond en wel zoo, dat zijn leven in 'gevaar verkeerd heeft. De griffier schrijft verder, dat Arl- borg’s liefde voor u zulke diepe wortelen geschoten heeft, dat zelfs zyn gewonde trots en zyne bitterheid tegen u die niet hebben kunnen onderdrukken. Ar nold verzoekt my, u te zeggen, dat uw plicht ge- van zulk een teeder onderwerp verbaasd aan, maar antwoordde dadelyk „Neen, Ellen, gij hebt niet anders kunnen hande len, tenzij gy in zyn alles behalve lofwaardig gedrag ten opzichte zijner nicht hadt willen devlen. De liefde, die hij voor u koesterde, was een diefstal aan haar gepleegd, waaraan gij onschuldig waart, zoolang gy van zyne trouweloosheid onkundig waartmaar van het oogenblik af, dat gy kennis daarvan kreeg, was het uw plicht te handelen gelijk gij gedaan hebt.” „Maar wanneer ik eens misleid ware? Wanneer Kuno eens onschuldig was? Dan zou ik een ver schrikkelijk onrecht tegen hem begaan hebben.” „Misleid door zijne moeder P Zou eene moeder haar zoon kunnen beliegen?” „Neenmaar wanneer zij zelve eens bedrogen ware „Ellen, waarom u geplaagd met al deze gissingen? Gy hebt imtaers zelve een brief gelezen, die van freule Granskjöld’s smart getuigde.” „Ja, gy hebt gelyk.” Ellen liet het hoofd op de hand rusten en verviel in een droevig gepeins. „En toch,” hernam zij, „zyn er oogenblikken, dat eene inwendige stem my aanklaagt, als onbillijk gehandeld te hebben, onbillijk omtrent dengene, dien ik zoo teeder bemin.” Terwijl Ellen en Fndolf te zamen spraken, schreef Alba aan den griffier den volgenden brief: „Is uw vriend den dood nabij geweest, ik kan u antwoordenEllen, zoo goed, zoo weldadig, zoo be mind, zal spoedig sterven sterven in den bloei des levens. 86) De eerste maal, dat zij beneden was, Granskjöld op bezoek. Hy leide zulk huichelde vreugde over hare herstelling en sprak met zooveel oprechtheid alle indrukken, zich door zooveel hartelijkheid dan bygevoegd, n op jonge u ongeveer de aansporing, die om fabrikanten en andere nFL tot grooter werkzaamheid aan te Dinsdagavond had in *t koffiehuis de Ruos te Oudewater de algemeene vergadering plaats van de Oudewatersche Ijsclub. Tegenwoordig 48 leden. De penningmeester, de heer T. Jonker Idenburg, deed rekening en verant woording over *t afgeloopen dienstjaar 1893’94 de inkomsten bedroegen f 197,10de uitgaven f 153,81batig slot f 43,29|. Door den voor zitter, den heer 8. Meyer, werden tot eene commissie van onderzoek benoemd de heeren J. C. Jozef, M. C. A. Thier en P. Verduine Montijn. Bij monde van den heer Thier werd den heer Idenburg dank gebracht voor zyne richtige administratie. Vervolgens werden uit' geloot vyf aandeelen van vijf gulden in de geldleening groot f 500 (uitgeloot de Nos. 38, 73, 60, 40, 71) en vyf aandeelen van twee gulden 50 centen in de geldleening groot f 400 (uitgeloot de Nos. 86,92,63,44,109). Verder had de verkiezing plaats van vyf bestuursleden die periodiek moesten aftreden, nl. de heeren G. N. J. v. d. Pavoort. C. v. Wyk, J. J. v. Aelst, 0. J. Verhoef en P. J. Rahms, welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. Her kozen wjgrden de hh. O. J. v. Aelst, welke laatste udi uruucmiug UCUUIIIIM, J. C. Jozef. Eindelyk restende twee herstemmingen had intusschen mede dankt) gekozen de hh. W. Kruiswijk Ingen, die beiden verklaarden hunne benoe ming aan te nemen Hiermede 7.2: t„ I leste bet bestuur compleet en niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de ver gadering.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1