ips ITZ, s v/d Dam, l. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. franco Maandag 26 November 1894. BINNENLAND. 1 tEClLLETOV 33ste Jaargang. Inkt ouda. IN, nd met fl.90 1 IM. iist. No. 6517. INDT, kanten, g n ön k X in hj :ot e EtXJS 'NS DU A' i. Monsters. iSWi (Uil iel ZweedtckJ door C. BUKMAN. i BESTE ADELIJK ND. IN: ide HE GOIIBSCHE WIIRVVT hooger wor- 5 0/0 francs chten in alle bezorgd. formaliteiten te vervullen, indaal Noord 'rijdays van De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dne maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel mee 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Hooge Hand beeft beslist dat de rechter bij het uitspreken van een vonnis tot echt scheiding de onbeperkte bevoegdheid heeft om een minderjarig kind van partyen aan een derde toe te vertrouwen zoodat hy zelfs mag bepalen dnt het by iemand in het buitenland zal verblyven. In de gemeente Berg-Ambacbt is het mond en klauwzeer onder het rundvee afgeloopen. Slechts 5 runderen zyn, gedurende den loop der epidemie, daaraan overleden. Nagenoeg alle runderen in die gemeente zyn door die ziekte aangetast geweest. JCTIE van eenen. gevormd. iteit. i 'rijzen. Fabriek Gisteren werd door den Hoogen Raad ver worpen het cassatieberoep van het gemeente bestuur van Zandvoort tegen zyne veroordee- ling tot nakoming eener met eene firma te Ellen was zoo verre bijg.’ko- ,-eren morgen zeer langzaam den ken opwandelen. Het was zoo Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Minster meent, dat de uitkomsten der proef moeten worden afgewacht. Bij het arti kel boschwezen dringt de heer Cremer aan, op herziening van het verouderde reglement. Bij de vjjfde afdeeling drong de heer Donner aan, op opheffing van art. 188 regeerings- reglemeut. Ten gunste eener goede krankzinnigenver pleging spraken de beeren Bool en van Gennep. De eerste was van gevoelen dat aan eene goede verpleging nogal wat hapert, terwijl de Minis ter de meening verdedigde, dat deze verpleging wel niet aan ideale, maar dan toch wel aan redelyke eischen voldoet. Omtrent de resultaten van de exploitatie der Ombiliënkolenvelden gaf de Minister in zooverre geruststellende verklaringen, dat de voorloopig niet schitterende uitkomst niet mag leiden tot een definitief ongunstig oordeel. Terecht merkt Zyne Exc.' op dat hier zeer zeker op aanvan kelijke teleurstelling te rekenen viel. Er scbjj- nen goede gronden te bestaan om op een betere teekomst te hopen. De Kamer is genaderd tot de afdeeling Oorlog*. De debatten moeten a. s. Dinsdag in elk geval afloopen, zoo niet in de gewone dagvergadering, dan in eene avondzitting, waarmede de president reeds gedreigd heeft. Uit Nyeveen (Dr.) wordt gemeld: De vereenigde betrekking van koster en doodgraver by de Ned. herv. gemeente alhier blykt nog altyd een begeerlyk baantje te zjjn. Toen het postje vacant was geworden, kwa men de liefhebbers opdagen, zonder daartoe behoorljjk te zjjn opgeroepen. De beeren die het haantje hadden te ver geven waren echter goed by de pinken en be sloten de zaak zoo duur mogeljjk te verkoopen; geld is toch maar de ziel van de negotie. Wanneer de sollicitanten vroegen hoe hoog het salaris ook was, werd geantwoordvroe ger was het f 10, nu moet er >god zy met ons* worden toegegeven. Na veel loven en bieden werd aan Herma nns Huberts de betrekking toegewezen voor een som van f 27.80 per jaar. Een vergelijkend examen, zooals vroeger gebruikelijk was, werd thans door onze dorps- f wyzen niet gevorderd. Te Utrecht heeft zich, naar bet> Utrvcbtach Dagbladmededeelt, eene voorloopige commissie gevormd, welke zich ten doel steil het muziek korps der Stedelijke Schuttery aldaar, dat met lo Mei 1895 zal ontbonden worden, voor de stad te behouden en op zoodauigen voet te beheeren, dat zyne toekomst verzekerd zy. De bedoelde commissie wend zich met een be roep om medewerking tor hare stadgenooten. Zy bestaat nit de hoeren mr A. J. M Bake, M. L. J. Bake, mr. C. Gerlings, H. Oortman Gerlings, dr. P. Templemau van der Hoeven, K. A. Manssen, mr. D. Ragay, jhr. mr. J. J. M. van Riemsdijk, jbr. dr. B. H. C. K. van der Wyck en jhr. C. van der Wyck. Middelburg voorwaardelyk gesloten overeen komst voor de aanschaffing van benoodigdheden voor een zeebad. Te Leiden zal getracht worden een kook cursus in bet leven te roepen. De inrichting voor fabrieksmeisjes wenscht die op te richten voor de fabrieksmeisjes, en daarnevens ook een cursus voor meer betalenden, alles volgens de voorwaarden door het hoofdbestuur van het Nut daarvoor gesteld. Het departement zal zich nu tot het hoofdbestuur wenden om een leerares te verkrygen. Voor localiteit en in ventaris is reeds gezorgd. GOUDA, 24 November 1894. Heden namiddag ongeveer 3 uur viel een opperman, D. v. H., van den steiger van het in aanbouw zynde pand van de bh. Bruns De heer Spruyt, die dadelijk tegenwoordig was, dacht over schedelbreuk. Bij het afdrukken van dit nummer ligt de man nog bewusteloos. Bij den aanvsng der op Donderdag gehouden Raadsvergadering te Krimpen a/d IJsel deelde de Burgemeester mede, het stellige voornemen te hebben, binnen een niet ver verwijderd lydstip zyne ambten, gedurende 45 jaren door hem in deze gemeente bekleed, neer te leggen, daartoe uitsluitend gedrongen door ouderdom en toenemende verzwakking van zjjn gezichts vermogen. De raad verklaarde zich getroffen door deze mededeeling, maar zou daarin berus ten, indien deze redenen de werkelijke redenen waren, wat de burgemeester nog nader be vestigde. Overgaani'e tot de behandeling der zaken, ?oo werd de gemeente-begrooting voor 1895 behandeld en vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf op f 13159,27», met een post voor hoofdelyken omslag van f 4250 en 75 opcen ten op de pers, belasting; aan mej. Groenhof, onderwijzeres, werd een verhooging van wedde gegeven van f 50, in te gaan 1 Jan. a. s., zoodat deze bedragen zal f 550. Verder werden vastgesteld besluiten tot wyzigingdergem.be- grooting 1894, alsmede het suppletoir kohier van den hoofdel. omslag. Te Oudewaer trad 1.1. Donderdag in bet nutsdeparlement op de heer J. Kntsch Loyenga van Enkhoizen. Door eene schoone lezing, tot onderwerp hebbende: >Het leven is een schouwt'ioneelwist by zijne hoorders te boeien. Ook de bydragen, daarna van hem gehoord, vielen zeer in den smaak van het vry talryk opgekomen publiek. v. Wijngaarden en W. als scherpschutter 2 kl., vroeg, dat niemand in de pastorie' vermoeden kon, dat zij reeds op was. Ellen was echter nog niet verre gevorderd, of hare zwakke krachten, hare beklemde borst en bet aanhoudend hoesten dreigde haar te beletten verder te gaan. Zij moest op den weg blijven stilstaan. Terwijl zy daar stond en naar den adem hijgde kwam een boer met een ledigen wagen aanrijden. Ellen vroeg, of hij naar Forsby moest en of zij kon mede ryden. «Ja, en als de juffrouw wil, dan rijd ik naar Forsby, vooral als zij mede wil. Voor zulk eene goede juffrouw maak ik gaarne een omweg, als het noodig is. Gy moet zeker naar moeder Brita, dat kan ik wel denkengij zij t altijd zoo goed en lief voor haar.” Hiermede hield hij stil, om Ellen te laten opstijgen. Ellen sprak vriendelijk met den boer, die niet weinig vereerd was, dat de jonge juffrouw van den proost met hem medereed. «Nu, juffrouw Ellen, nu kent men den vader van het kind van Stina Bengtson ik ben er achter ge komen en heb het Bengt Bengtson gezegd want zie, het is toch een schande, dat de groote hrer<*n onze meisjes in het verderf storten maar hij kan er op aan, dat Bengtson afrekening met hem sal houden.” Ellen herinnerde zich met schrik moeder Brita’s woorden. Zij klaagde nu zich zalve aan als de oor zaak van hetgeen gebeuren kon en vroeg: «Nu, wie is het dan «Wel, niemand anders dan de graaf, de landmeter. Toen hij verleden jaar hier was, liep hij Stina overal achterna, want sy was een van de knapste meisjes. Kuno ijlde naar de deur en Ellen zonk op hare knieën, de handen naar hem uilstrekkende en uit roepende «Kuno I heb medelijden Maar hij was weg, en Ellen eene schrede nader aan het graf. Den volgenden morgen vertrok Kuno naar Upsala. Nogmaals verliepen weken. Eensklaps verspreidde zich het gerucht, dat het verloviqgs-feest van Amalia Granskjöld zoude gevierd worden al de honoratiores in den onttrek waren op Nasby genoodigd. Wie de verloofde was, wist echter niemand met zekerheid. Sommigen gisten Arlborg, anderen de jonge D' van UHet praatje was uitgegaan van het post kantoor, aangezien de postmeester twee ringen ont dekt had in een brief, die naar Nasby geadresseerd was, en dewyl dadelijk daarna eene uitnoodiging aan de buren volgde, werd het als eene afgedane zaak beschouwd, dat deze op een verlovingsfeest genoodigd waren. Ellen, wier borst na het laatste gesprek met Kuno sterk was aangegrepen, had gedurende een paar we» ken hare kamer niet verlaten. Wanneer zij ook al gezond geweest ware, zou zy niet hebben kunnen tegenwoordig zijn op een feest, waarbij de liefde die haar leven uitmaakte, overging op eene andere’ Woensdagavond vergaderden te Berkenwoude de leden der ysclub aldaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er nog f 125,45 in kas was. Tot leden van het bestuur werden herkozen de beeren M. van Dorp Wz., Z. Vink, P. Dam- steegt, G. D. Rehorst, C. M. de Jong AJz. en in de plaats van den heer P. van Dorp werd gekozen de heer W. Verwaal Wz., ter- wyl voor den heer D. Buyense, die bedankt had, gekozen werd de heer D. B. Oudenes. De leden Jacs. de Groot, W. Groenendyk en C. Verwaal werden herkozen, als leden der commissie van bystand. Nog werd de heer M. van Dorp Wz. tot* afgevaardigde herkozen op de vergaderingen van den ijsbond en tot zijn plaatsvervanger de beer C. M. de Jong AJz. Het aantal leden der Ijsclub bedraagt 32 en 1 eerelid. DE-ALBUI met t, bevattende uitgekomen ieizoen van leren, dames tan vraag aan JS en katoenen en eveneens gelieve daar- ongeveer de inlichtingen uitvoeringen Een minderjarig meisje uit Gouda, dat zich in een verdacht bierhuis te Rotterdam ophield, is door de politie weder naar hare woning gebracht. Gisteren is alhier door de politie een bede laar aangehouden en naar bei buis van bewa ring te Rotterdam overgebracht. Gisterenavond had op een der bovenzalen van het Café »Vrede-Best< een algemeene ver gadering van de Weerbaarheids-Vereeniging Burgerplicht plaats, waarby aan den heer H. van Wijngaarden de zil veren medaille en het diploma als scherpschut ter 2e klasse, aan de heeren W. H. F. Cosyn, B. Brouwer en L. Riet veld het insigne en diploma als scherpschutter 3e klasse, aan de heeren: J. P. Mal, C. M. Sliedrecht het diploma en aan de heeren A. C. Cosyn, J. van Essen, J. J. v. Bemmel, A. J. Laleber, N. S. Polak, B. H. van de Werve en J. F. Welter, het diploma als scherp schutter 3e klasse werd uitgereikt. Verder werden van de geldleening van 1892 uitgeloot 25 aandeelen, t. w. 27, 30, 32, 35, 36, 38, 49, 51, 52, 56, 76, 89, 97, 110, 120, 122, 144, 146, 137, 141, 145, 147, 159, 167, 169. De spreekbeurt in de vereeniging Winter- lezingen te Berg-Ambacht, zal op 13 Dec. a.a. vervuld worden door den beer H. A. West brook, hoofd der openbare school te Beiersche (Stolwyk). Maar zie, toen ik onlangs by hem op het kantoor was, zei ik tot hem want ik had hem altyd ver dacht «mynheer de graaf herinnert zich zeker Stina Bengtson wel, gy weet wel, die er zoo goed uitzag." yJa," antwoordde hy cd keek zoo raar uit zyn oogen, «zy is immers dood f” «Zy heeft haar kind vermoord,” zeide ik. «Dat heb ik géhoord.” Zyn aangezicht werd zoo wit als een laken. «Bn niemand weet, wie de vader was,” begon ik weder en zag hem strak in de oogen, «maar mocht Bengt son er achter komen, dan zou hy hem teekenen voor zijn heele leven en ik weet wet, dat niemand hem helpen zou, wanneer Bengtson hem in de klem kreeg,” zeide ik. Toen had de juffrouw hem eens moeten zienhy werd als een lyk en hy begon te rillen van het hoofd tot de voeten. Gy zyt de man, dacht ik. ’s Avonds was ik voornemens, naar Bengtson te gaan, om hem mijn vermoeden mede te deelen, maar toen ik het huisje van Erik, den daglooner, voorbij ging zag ik den graaf daar in gaan. Toen kwam het in mij op, dat ik eens moest gaan luisteren naar wat zij zamen te praten hadden, want zie, ik herinnerde mij zeer goed, dat toen hy de eerste maal hier was, hij daar gedurig wat te bestellen had en toen schoot het my te binnen, dat Stina daar ook dikwijls placht te komen. Erik staat by ons, boeren, juist nist hoog aangeschreven hij beeft precies de streken van een vos en is bijna altyd dronken. Ik ging achter de deur staan luisteren en toen hoorde ik, dat de graaf tot Erik zei: «Zeg eens, Erik, ik beloof je tien ryksdaalders banko, als gij weet te zwygenik heb niets met Stina Bengtson uitslaande gehad, hoorl” (Ford! verwed.) Staten-Generaal. 2e. Kambu. Zitting van Vrydag 23 November 1894. Het debat Over de Indische begrooting werd voortgezet. By het onderdeel Koffiebe streed de heer Hintzen sterk de wyze, waarop de ludische Regeering onder goedkeuring van den Minister het bysiagatelsel toepast, in siryd zelfs met zyn vroegere meening. Overigeas dringt hy aan op eerlyke proefnemingen met vrye koffiecultanr. De Minister van Koloniën verzekert, dat hoe hy vroeger ook over het bijslagstelsel ge dacht moge hebben, hy thans, evenals de Gou* veneur-Generaal, het kamerbesluit zoo getrouw mogelyk wil nakomenvandaar de onderzoe kingen in Indië ingesteld. Ot de resultaten bevredigend zullen zyn kan hy niet bevestigen maar in elk geval zou het groote bezwaren hebben in het plan-Hintzen te treden en met alle Javanen eene rekening-courant te openen. De heer Cremer constateert, dat de Kamer slechts geld toestond voor een proefneming met het byslagstelsel, maar dat stelsel geens zins heeft aanvaard. De circulaires van den Gouv.-Gen. schynen aan te toonen, dat de .proef mislukte. Alleen de proost vertrok naar Nasby. Ellen had troosl gezocht in het gebed, in de ge dachte, dat zy haar plicht gedaan had en in de zekerheid, dat Kuno den zijnen vervuldedoch te vergeefs En welke vrouw zou ook den staf or er haar willen breken, wanneer wij zeggen, dat zij, in weêrwil van dat alles, door zulk eene droefheid, door zulk eene groote smart beheerscht werd, dat haar zielstoestand aan dien van volslagen wanhoop grensde P Doch laat ons hierby niet langer vertoeven. Ellen besloot hare droefheid in haar hartwaarom Zouden wij eene vereeniging van kracht en zwakheid trachten te ontsluieren, die zich zoo vaak bij de edelste zielen vermengd voordoet? De proost keerde laat terug. Den daarop vol genden morgen was Ellen zoo verzwakt, dat zij bare kamer niet verlaten kon, om met de familie het ont- bijt te gebruiken. Kort daarna kwam Fridolf qet een van vreugde stralend gelaat boven. «Nu, Ellen, weet gij met wien freule Granskjöld verloofd isP” «Fridolf, waartoe zulk eene wreede kortswijl P” «Ellen, zij is verloofd met D. op U.” Ellen sprong van de sofa op en vatte Fridolfs arm, uitroepende «Wat zegt gyP” «De waarheid.” «En Kuno P” «Is nog niet terug.” «O God 1 zyn eed scheidt ons nu I” Ellen zonk weder op de sofa. Eene week verliep, men, dat zij op zeke weg naar Forsby

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1