CH len. IOLAAD s. IHH w LX. n ZONEN. ing Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. idsweg. BINNENLAND. uetten. mUlLLETU.X. DEREN, ELLEÏT. ZXT J IKES In., Tiendew. NG rs, (80ci.) ebak, J i No. 6518. f Dinsdag 27 November 1894. 33ste Jaargang. :j van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor zich ia P i- (Ford* wrvolfd.) iuSflMUSSH' De kantonrechter in het eerste kanton te Rotterdam veroordeelde eergisteren o. a.: Uii het Zweedech.) door O. EU KM AN. Luit.*kol. E. M. A. A. K. Frackers was bevel hebber van het zesde bataljon infanterie, or benoodigde. 306 Beroepen bg de Ned. Hervormde Kerk te Krimpen a/d Lek ds. A. ten Have te Polsbroek (Utrecht). GOVDA.. EN d ran amok. November ve naarde Siroop- steiger van de de bekomen .ANLEGGEN De vermoedelpke moordenaar van Catharina J. te Venwegen, Karel Konings, die ijverig in Limburg gezocht werd, beeft zich te Comely- Munster bg de politie aangemeld. Hg is naar Aken overgebracht. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel met: 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze telegrammen toOnen dat na den val van Tjakra het verzet nog niet geheel gebro ken was. De kampong Sasari is niet ver van Tjakra gelegen aan den in noordwestelyke richting loopenden weg naar Lingsar. De Vorst was daar met zyn gezin heen gevlucht en werd er Dinsdag jl. met zyn zoon en kleinzoon door de onzen omsingeld en gevangen genomen. Waarom toen niet reeds de verdere ver wanten in de handen der onzen zyn gevallen, moet nog worden opgehelderd. Vermoedelyk hebben zy zich verscholen gehouden en werd hun aanwezigheid te Sasari eerst later ter kennis gebracht. Toen blyken zy te zyn aangemaand om zich over té geven en is na De minister van binnenl. zaken is van oor deel dat in de klacht omtrent den slechten geest der onderwijzers veel overdry ving schuilt. >Het is bij velen niet ongewoon, zoo schryft hy aan de Tweede Kamer, een anderen geest dan hun eigen zonder nader onderzoek als slecht te qualificeqren. In elk geval is het onbillyk en schadelyk voor het onderwys den geheelen onderwijzersstand aansprakelyk te stellen voor de handelingen van enkelen, wier gedrag tot rechtmatige klacht aanleiding heeft gegeven. Mocht het schooltoezicht den steun der Regeering behoeven, om waar dit noodig mocht blyken, krachtig op te treden, dan zal die steun niet worden onthouden De uitvoering door de Onderofficiers-Ver- eeniding Eensgezindheid* Zaterdag gegeven, slaagde uitstekend en voldeed zeer. Het aan- wgfcige publiek amuseerde zich uitmuntend. GOWHE CÓIBAW. A. v. V., weduwe van A. E., 61 jaar, nende te Moordrecht, ter rake dat zij op den 9den October 1894 in het gebouw De Beurs*, aan het Beursplein aldaar een surrogaat van boter ten verkoop in voorraad had, terwyl noch op de verpakking, noch op de waar zelve, bet woord >Margarine« of Surrogaat* voorkwam, tot tien gulden boete of drie dagen hechtenis. Dezer dagen werd wederom te Schoonhoven een persoon aangehouden, die het medelyden trachtte op te wekken door een arm in een doek te dragen. Na eenigen tyd zjjne koop waren aangeboden en daarna aalmoezen ontvangen te hebben, ging hy dat geld aan jenever verteren en liep spoedig dronken langs de straat. Hy werd echter in de politiewacht gebracht en opgezonden naar Rotterdam, we gens bedelarjj, ter beschikking van den heer officier van justitie. Reeds geruimen tyd werden van de begraaf plaats Rustoord*, te Diemen, grafkransen vermist zonder dat men den dader op het spoor kwam. Vrijdagavond is het aan de ryks- en gemeente-veldwachter gelokt zekeren L. de B. op heeterdaad te betrappen. Reeds had hy zich weer 3 kranseh toegeëigend. Het bleek eau oude kennis van de justitie te zyn. Een der op 18 dezer gesneuvelde fuseliers namelyk S. J. Bonnen, algemeen stamboek No. 28394, was uit deze gemeente afkomstig. Wy verwijzen onze lezers naar achterstaande Advertentie van de Zangvereeuiging Apollo waarbjj geannonceerd wordt, dat nu reeds kaarten voor de uitvoering op Zondag a.s. voor Niet-Leden te bekomen zyn. in uwe handen een even zwak wezen werd als gij nu in de mynen zyt; en gij hebt hare ziel in den gloeienden afgrond geworpen, gelijk ik u in het gloeiende vuur zal werpen. Nu siddert gij voor mij even als zy, door de schande overstelpt, voor bet ting stond te beven. Gij hebt mij om vergiffenis gebedeld. Schurk I hebt gij medelijden gehad, toen gij den armen boer zijn eenigen rijkdom, zyn dier baarsten schat ontroofdet? Of denkt gij misschien, dat de boer niet even goed als de graaf een hart en eergevoel heeft Gij hebt in uw onbeschaamden overmoed gemeend, het eerste te kunnen verbreken on het laatste te doen swygen maar gij hebt u be drogen. Nu zult gij boeten. Gij zult tot asch ver teren, verdwijnen, zond -r dat iemand weet, wat er van u geworden is en het is een arme boer, die u, tot straf voor het onheil, dat gy over zijn hoofd en dat zijner ongelukkige vrouw gebracht hebt, smarten zal doen lyden, even pijnigend als de synen.” De graaf deed eene wanhopende poging, om zijn rechter en beul te ontkomen. Hy bad, hij smeekte, hij bood Bengtson groote sommen gelds aan, mits hij maar zyn leven spaarde. Hij sprak van de straf, die een moordenaar wacht, maar Bengtson vatte hem by de schouders, hief hem in de hoogte en terwijl hij hem zoo vasthield, barstte hy in een woesten lach uit, zeggende «Kunt gij met uwe gebeden, bedreigingen of uw geld bet leven myner dochter térugkoopen, hare eer terugkoopen of hare bezoedelde ziel reinigen Neen I Weet dan ook, laaghartige verleider, dat niets u van mijne wraak redden kan. In verschillende plaatsen ligt een adres ter teekening aan den minister van financiën, houdende bezwaren van hen, aan wie een bepaald Rykstractement of pensioen was ver zekerd vóór de vaststelling van de bedryfs- en andere inkomsten-belasting, tegen de opvatting, volgens welke die wet op hen wordt toegepast. De stoot bieraan werd gegeven door het bericht, dut H. M. de Koningiu-Regentes de bedrijfsbelasting zal betalen voor die Hofdig- nitarissen, welke voor de invoering daarvan van belasting waren vrygesteld, omdat men in die handelwijze meende te zien een onbil lijkheid om die belasting te beffen van hen, aan wie voor hare vaststelling bepaalde in komsten waren verzekerd. Zoo blykt wel, dat het betrekken van amb tenaren in een Ryksbelasting eenvoudig neer komt op nemen met de eene hand, van wat men met de andere gegeven heeft, of straks misschien zal moeten geven. De afdeeling Gouda van het Alg. Neder- landsch Werklieden-Verbond beeft een adres van adhaesie gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de benoeming eener Staatscommissie over eene algemeens pensioen verzekering voor den ouden werkman. GOUDA, 26 November 1894. De persoon die Zaterdag van een afviel van hel in aanbouw zynde huis firma Bruns is Zaterdagavond aan wonden overleden. greep. Zij waren geheel alleen op den weg. Maar Ellen kende geen vrees, wanneer eene edele gedachte in hare ziel opkwamzij legde de hand op den schouder van Pehr Mattson en zeide met de haar zoo eigene, zachte en overredende uitdrukking in stem en blik: «Maar bedenk eens, wanneer Bengtson in zijn toorn den graaf mocht dooden «Dat zou erg zyn maar de schoelje heeft het ver diend. In allen gevalle heeft de juffrouw met die zaak niets te maken en wanneer gij iets van mij zegt, dan hebt gy toch geen getuigen.” «Pehr Mattson, ziet gij er mij voor aan, dat ik u aangeven, dat ik iemands ongeluk zou willen Rijd mij nu naar bet boschje, opdat wy Bengtson ver hinderen, kwaad te doen. De schrift zegt, dat wij de wraak aan God moeten overlaten. Denk aan de arme moeder Brita, als ook haar man eens voor het gerecht moest staan als een moordenaar, en maak ook u zalven niet medeplichtig aan eene misdaad.” Peth Mattson, een brave, eerlyke boer, zag haar een oogenblik zwijgende aandaarna liet hij de paarden een zijweg inslaan die naar het boschje ge leidde, terwijl hij zijne pet oplichtende, zeide «Gy hebt misschien gelijk, juffrouw Ellen, gij, die de schrift zoo goed kent, zult wel beter dan anderen weten, wat wij doen moeten. Bovendien zult gy, die zoo goed jegens de armen zijt, het hemelryk naderbij zijn dan wy.” Eeuige oogenblikken daarna hield hij op korten afstand van het boschje stil, bond zijne paarden aan een boom en zeide «Wy doen het best, als wy den dwarsweg naar de kolenbrandery in slaan.” De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. familie geven. De vyand deed een aanval met de lans op bet zesde bataljon, doch leed een volkomen nederlaag. Twee kruitmagazijnen zyn in de lucht ge vlogen, de kampong is verbrand en een aan tal der voornaamste hoofden is gedood. Luit.-kolonel Frackers is gesneuveld, tweede- luitenant der infanterie Frannsen licht gewond. De gevangen radja is naar Batavia opge zonden. Van den Gouverneur-Generaal is bij het departement van koloniën Zaterdagochtend het volgende telegram ontvangen Gisteren ter opvatting van familieleden van den Radja eene colonne naar Sasari ge zonden. Na vergeefsche sommatie volgde hevig gevecht, waarby vele voorname Buliërs sneu velden. Hevige brand belette het vervolgen van den vyand. Colonne kon heen noch terug, door bevolking bemoeilykt. Gesneuveld een officier en een Enropeescb sergeant; licht ge wond een officier; gewond twaalf minderen. Per Prins Hendrik der Nederlanden* zyn heden naar Batavia gezonden de oude Radja en drie familieleden. Bij het departement van koloniën is Zaterdag middag van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië nog het volgende telegram ontvangen >Het telegram van de Koningin-Regentes is door land- en zeemacht met geestdrift begroet. Gisteren doorzocht een colonne Zuid-Tjakra Negara, vergezeld door de wykhoofden. Nergens tegenstanc. De bevolking begon slechting der wallen en kleimureu van den zuidrand op eerste aanzegging. Voorname Baliërs onderwierpen grooter aantal dan vorige dagen.* Toen Pehr Mattson Ellen van den wagen hielp, beefde zij aoo, dat zij op zijn arm leunen moest. Maar zich dadelijk het gevaar herinnerende, waarin een medemensch zweefde, herkreeg de ziel hare veer kracht en overwon de zwakheid des liebaams. Zy dacht volstrekt niet aan het kwaad, dat de graat haar gedaan had. Met lichte en snelle schreden naderde zij de kolenbrandery. Pehr Mattson zeide, dat hy niet verder wilde méégaan de graaf mocht hem eens in het gezicht kryiren en dan kon hij bem als getuige oproepen. Ellen was nog slechts eenige schreden gegaan, toen zy het geluid hoorde van twee stommen, de eene vertoornd, de andere angstig en smeekend. Zy verhaastte haren tred, zoodat zij buna sprong en zich spoedig op eene opene plaats vóór een groot vuur bevond. Bengtson stond overeiad en had zijne beide sterke, grove handen als ijzeren haken om de schou ders van den jongen, teuiteren graaf geslagen. Hij had hom vóór zich op de knieën ter neder gedrukt. Beiden bevonden zich in de nabyheid van het vuur, zoodat de sterke hitte op hun aangezicht een gloed Verspreidde, die aan het kohoone gelaat van den jongen man eene hooge en levendige kleur gaf. Bengtson’s oogen puilden uit het hoofd en waren met eene uitdrukking van onheilspellender toorn op den voor hem in het stof gebogen edelman gericht. De graaf kon er in lezen, dat van den ongelukkigen en wanhopigen vader, die sedert den dood zijner dochter geen ander gevoel dan de wraak gekend had, geen verschooning te verwachten was. «Even zoo laagt gy op de knieën voor mijne doch ter en even als het gloeiende koolvuur uwe wangen blakert, blakerden uwe lasten haar hart, tot dat zy 48) En Erik beloofde en zwoer, dat hy er nooit een enkel woord van zeggen zou en zeide, dat hij erop rekende, dat de graaf hem betalen zoude, omdat hij al zoo lang gezwegen had want Bengtson had ge zegd, dat bij den verleider van Stina vermoorden zou. Toen ging ik gisteren avond naar Bengt Bengt son en vertelde hem alles en op het oogenblik denk ik wel, dat Bengtson by het boschje op den loer zal staan. Ik denk er ook heen te gaan en hem een handje te helpen, maar dan moet ik eerst mijne paar den op stal brengen.” «Rijd dadelyk naar het boschje," riep Ellen drif tig en rukte Pehr Mattson de leidsels uit de handen. «De juffrouw wil er toch niet naar toe? Dat zult gy niet, hoorwant als het eene gerechtszaak wordt, dan zyt gij getuigewy, boeren in Forsby, hebben ons voorgenomrn, te zorgen, dat hij geen getuigen krijgen kan, die verklappen zullen, hoe Bengtson hem toegetakeld heeft.” «Pehr Mattson, als gy er niet dadelyk heenrydt, .dan zal ik zeggen, dat gij de medeplichtige van Bengtson geweest zyt,” sprak Ellen op vasten toon. «Ho, ho, dat zult gy wel laten,” antwoordde Pehr Mattson met dreigenden blik, terwijl hy de teugels LOMBOK. Zaterdag zyn de volgende berichten uit Batavia Ontvangen De kampong Sassari ia beschoten omdat de van den radja weigerde zich over te weigering de beschieting gevolgd, welke een wanhopigen uitval van de Baliërs heeft uit gelokt. Men beeft hier waarschynlyk te doen gehad met de soort van aanval dien de Baliërs poe- potan noemen en die in de Aanteekeningen betreffende Lombok aldus wordt beschreven Ddze is een doodelyke aan wanhoop grenzende stryd. De hoofden kleeden zich dan geheel in ‘t wit; zy snyden de stelen hunner lansen voor een gedeelte af, om die beter te kunnen hanteeren, en na hun vrouwen en kinderen van het leven te hebben beroofd, lonpen zy woedend op den vyand in. Is de Vorst of Bet hoofd zeer bemind, dan wordt hy ge- woonlyk by dusdanige foepotan door 250 h 300 man gevolgd, die allen tot den laatsten adem vechten.* Men ziet hieruit weder, dat onze troepen op Lombok oen vijand tegenover zich hadden wien het niet aan heldhaftigheid en zelfop offering ontbreekt. De wetenschap daarvan is wellicht niet zonder invloed geweest op de in den begiune gevolgde gedragslyn, om zon der stryd aan de expeditie een einde te maken en daardoor groote verliezen te voorkomen. De door deze behaalde overwinningen kry- gen door de dappere verdediging te groote beteekenis. Jammer dat de laatste aanval, of schoon die geheel mislukt is, weder ernstige verliezen heeft gekost en ook de luit.-kolonel Frackers gevallen is. Het is niet on waarschynlyk, dat nog een deel der Balische krygsmacht zich naar bet binnenland heeft teruggetrokken en daar de onzen afwacht. Met de volkomen onderwer ping van Lombok kan dan nog gernimen tyd gemoeid zyn. In allen geval aal een deel van de expeditie er wel gelegerd moeten blijven. De radja zelf is reeds gevankelyk op weg naar Batavia Tot de voorwaarden van het ultimatum, hem in Jnni gesteld behoorde o.a. >een betuiging van oprecht leedwezen over de telkens aangenomen ongepaste houding tegen over het gouvernement en zyn ambtenaren*, en wel een mondelinge betuiging aan den Gouverneur-Generaal, »door een ten genoegen van den opperbevelhebber der expeditie samen gesteld gezantschap.* Men weet dat al de voorwaarden van het ultimatum reeds waren ingewilligd, toen de verraderlyke aanval van 25 Augustus plaats vond. Nu wordt de Vorst zelf ials gevangene naar de residentie van den Gouverneur-Geueraal gevoerd, waar over zyn lot zal beschikt worden. S

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1