s. F. No. 0519. BINNENLAND. [iE erdam. RS, maken. De arnepracA- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 28 November 1894. 33ste Jaargang. e rd a m ,1 sen? f* EL1LLE1U V i IJN, nd meti b flM HM. eist. L$£l voor over de wer te ((Tor ill ntrvolfd.) De laud GOUDA, 27 November 1894. De le-luit. 0. M. G. van Rjjswyk de Jong, van het 4e reg. inf. alhier, wordt overgeplaatst bij het 6e reg. inf. te Breda. (VU het Zweedtch.) door C. BUKMAN. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. bewoners moeten worden ontruimd weken na den dag, waarop het Te Maastricht zyn twee lydeis aan diph theritic, niettegenstaande d« aanwending van serum, overleden. monsojv, kruid ver- 2SBOEKEN ER, enz. 'enz. vers. R- en ode JHE NÖER8. ÜUN k Zoolt* ULEN. N. N. vau Lookhorst en Joh. f 3225 per jaar. m omstreken, geen goeden De knecht van den veehouder W. te Vrees wijk, die nit een hooiberg is gevallen, is aan de gevolgen bezweken. GOlimiE COURANT Zeshonderd geweren zyn ingeleverd. Wjj verkenden Bertais zonder belemmering. Met Bertais wordt vermoedelyk bedoeld de dessa, die op de kaart, behoorende bg de Aan tekeningen betreffende Lombokmet Bertaid wordt aangeduid en die ten Oosten van Tja- kranegara gelegen is. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. dient geen o aanbeveling in dezen gang van zaken verandering te brengen. h*’ spoorwegverbindingen tusschen Neder- en Oostelyke Staten zyn alleszins vol doende te achten. Van en naar Berlijn en de tusschenliggende hoofdstations, zoomede van en naar de voornaamste plaatsen in Saksen bestaan dagelyka twee sneltreinverbindingen in beide richtingen, ééno zoogenaamde dag- en ééne nachtverbinding. In verkeer naar Weenen bestaat ééoe snel- treinverbinding terwyl in omgekeerde richting twee rechtstreeksche verbindingen bestaan. kennen len, die in de leerde vestiger 1 geworden ia el tegen vrou- heeft gemaakt inperking van eenvoudigste uderd aange- eel te verdrin- in lichaam en jd wordeln en loer vreeaeijke ekwekl. Dan gen, oorsuizen le ziekte. Al i zenuwziek en Meent gij ongestraft uw spel te kunnen voortzet- zetten on ook droefheid en smaad te brengen orer onzen leeraar en de zjjnen door uwe aanslagen op de goede juffrouw Ellen, die de engel van bet dorp ia P Neen, ik, de verarmde boer, de onteerde vader ul de wereld van een ellendeling bevrijden. Er is geen redding voor u, hoort gij geen redding I” „Gij vergist u, Bengtson,” zeide eene zachte, maar ernstige en ontroerde stem achter hem en eene kleine hand rukte zijnen schouder aan. Hij wendde het hoofd om en toen hij Ellen ontwaarde, zette hij den graaf op den grond, zonder hem evenwel los te laten en mompelde „Juffrouw Ellen hier I” „Ja, ik ben hier; want God wil niet, dat gij een moord begaan zult.*’ „Wie zou zich tusschen my en mijne wraak kun nen plaatsen P” riep Bengtson uit. „God, die toeliet, dat myne arme dochter eene kindermoordenares werd, ul mijn toorn niet aan banden leggen. Wien zou Hy kunnen zenden; om dezeu ellendeling te redden P” Bengtson liet zijne rechterhand met zulk eene kracht op den schouder van den graaf cederbomen, dat diens knieën knikten en alleen de krachtige greep Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Te Koudekerk a/d Rjjn heeft zich weer een nieuw geval van Aziatische cholera voorgedaan Een meisje van 3| jaar ligt op het uiterste. De jongen dien ons laatste bericht gold, leeft DOg, maar is doodzwak. De gevallen komen voor in twee tegenover elkaar gelegen huizen. Het 0. M. by de hooge Raad concludeerde fot verwerping van het beroep van Jongman door het hof te Amsterdam veroordeeld wegens poging tot vergiftiging zyner moeder. Uitspraak 3 December. om zyn linker schouder hem op de been hield. „Mij Ellen sprak dit woord op een vasten toon uit. „UT mompelde Bengtson en zag het jonge meisje met onheilspellenden blik aan. „Belet het my, als gij kunt.” Hij greep den graaf om het lijf, om hem in het vuur te werpen. Deze stiet een kreet van «anhoop uit en Ellen trachtte Bengtson’s armen tegen te houden, terwyl zij met eeae heldere stem riep „Ongelukkige, wilt gij dan een dubbelen vloek over het hoofd van uwe ongelukkige vrouw brengen Wilt gij door de eene misdaad de andere verzoenen P Wanneer gij uwe hand opheft, om uwe bedreiging ten uitvoer te brengen, dan zal die niet alleen hom, maar ook mij treffen want ik heb uwe vrouw be loofd, u terug te houden van het begaan eener misdaad. Gij moogt God niet verzoeken door uwe wraak, en uw ongeluk niet door eene misdaad ver- grooten. God staat niet toe, dat wij ons zalven wreken. Gij zult Stina’s misdrijf niet verzoenen door eene bloedige daad.” „Ga, juftrouw Ellen,” mompelde Bengtson, „ik wil geen haar op uw hoofd krenken. Gij zijt een engel van barmhartigheidmaar doe geen moeite om tusschen mij en myne wraak te treden.” Bengtson had zyne armen laten zinken en hield alleen met zijne rechterhand den graaf bij den arm vast. „Weet gij dan niet, hoe deze ellendeling u belas* terd beeft P” Ellen glimlachte zacht en antwoordde: „Hy heeft eene onwaarheid gesproken, Bengtson, en hy heeft mij daardoor veel droefheid veroorzaakt, Van een der familieleden ontvangen wij de mededeeling, dat de kapitein Slangen, die bij de verovering van Tjakranegara zwaar gewond werd, in het hospitaal te Soerabaia is over leden. (N. R. Ct.) De gemeenteraad te Krimpen a/d IJael heeft de begrooting der gemeente voor 1895 vast gesteld tot een bedrag van f 13,159 27| in ontvangst en uitgaaf. De hoofdelyke omslag is uitgetrokken tot een bedrag van f 4250, terwyl het aantal opcenten op de peraoneele belasting gebracht is van 50 op 75. In zake de vervalschte olligatiëo, waarvoor ên de gemeente-ontvanger èn de secretaris van de Bilt beiden in hechtenis zyn, verneemt men nader dat voor een bedrag van f 18.000 in omloop moet zyn gebracht, terwyl de obligation op 4 verschillende wijzen zyn vervalscht: 2 soorten handteekening gedrukt en gestempeld samen besteld 2 soorten, waarvan de hand teekening van burgemeester en secretaris door den ontvanger zyn uagemaakt en voor diens rekening besteld. maar toch zal ik met mijn eigen leven hem verde digen.” „Uwe verdediging is machteloos I” kreet Bengtson. Ellen wierp zich voor Bengtson op de knieën, hief de handen ten hemel en riep met eene biddende uitdrukking uit „Wel nu dan, het is uwe dochter, die udoormy smeekt, hare schuld voor God niet te verzwaren. Denk aan hare laatste woorden tot u Die vergeeft, dien zal vergeven worden.” Het hart van den verbitterden vader werd vertee- derd door de lierinnering van de laatste bede zijner dochter. Hij liet den graaf los en verborg het aan gezicht in zyne handen, terwyl hij mompelde „Ga, ga, en dank haar, die beter dan andere men- schen is, voor uw levun maar spoed u want een oogenblik later sta ik voor my zeken niet meer in.” De graaf, die zich vrij gevoelde, keerde zich da delijk naar Ellen en riep uit „Aan u dus, aan u, Ellen, die ik zooveel kwaad gedaan, zoo laaghartig belogen heb, dank ik myn leven.” „Ga I Ik ben nu gewroken maar ga dadelijk, indien gij het leven lief hebt, dat ik u heb helpen bewaren.” „Ik ga; maar nimmor zal ik dit oogenblik ver geten,” stamelde de graaf en spoedde zich voort. Toen Bengtson en Ellen alleen waren, mompelde de eerste met doffe stem „Waarom hebt gy mij belet, gerechtigheid te oefenen P” „Omdat God u daartoe het recht niet gegeven heeft.” Ellen sprak zachte en tot het hart gaande woorden. Zij sprak zoo lang en zoo warm, dat hy LOMB OK. De correspondent der »N. R. Ct.» te Bata via seint onder dagteekening van gisteren Alle voorname hoofden benevens de tweede vrouw van den radja hebben zich nu onder worpen. eindelijk als een kind snikkende, de band van het jonge meisje vatte en zeide „God loone u, juffrouw Ellen, die myne ziel van het eeuwig verderf gered heb*. Ik wil naar myne arme Brita gaau en God vergiffenis vragen voor al de booze gedachten, die myne ziel vervulden.” „En gij zult ook alle gedachte aan wraak laten varen P” „Ik zal het beproeven; want Gods geest spreekt door u.” Ellen vouwde de handen en zag op naar den he mel, als om God te danken, die haar tot zijn werk tuig gekozen had. „Eeu engel, nu als altyd,” fluisterde eene ontroerde stem naast Ellen. Zij schrikte op en riep uit, ter wijl zij zich omkeerde „Kano I” Dit was te voel voor haar, zij zonk in oen en Kum ving haar in zyne armen op, om haar naar zyn rytuig te brengen. Toen hy haar bewusteloos in zijne armen hield, maakte een droevig voorgevoel, dat zoo zelden bedriegt, zich van hem meester. Het was hem als zag hij in eene toekomst vol treurigheid en leêgte. Ellen rustte op eene sofa met het verraderlijke blosje op de wangen en den eigenaardig verhelderden blik. Het was tegen den avond van denzelfden dag. Zy schoen oplettend naar het tikken van de klok te luisteren eo drukte telkens de hand tegen het on rustige hart. Eindelijk hoorde zy lichte en haastige voetstappen op den trap. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het beurtschip van Amsterdam op Heeren«een, schipper R. Zylstra, op de Zuiderzee overvaren en gezonken. Het was zwaar geladen met koopmansgoederen. Behalve de schipper en dieus knecht bevonden zich nog aan boord de vrouw van den achipper met een zuigeling van enkele dagen en de baker. Alle opva.enden zyn gered op het audere vaartuig. Het schip o as verzekerd. De >rookersclnb< te Brugge heeft onlangs een wedstryd in het rooken gehouden. Lange Goudache pypen, elk met 4 gram tabak ge stopt, werden op een gegeven teeken te gelyk aangestoken door de deelnemers. Bet was er om te doen, wie bet langst over één pyp deed, zonder baar te laten uitgaan. De eerste prys werd gewonnen door iemand die by minuten gerookt had; de tweede-pryswinuer bracht het tot 661/, minuut en de derde tot 63 miuuteu. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te ’s Gravenhage werd aanbesteed lo. bet vietjarig onderhoud van de Gouwe- sluis en verder daarby behoorende werken te Alfen, prov. Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschryver W. A. Verbrugge, te Waddingsveen, voor f 2432 per jaar. 2o. het vierjarig onderhoud van de Malle- gatsluis, de draaibrug bij het Rabat en bjjbe- hoorende werken te Gouda, prov. Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschryvers J. Vlagman, te Alfen, voor De veldprediker Rogge is na de vreeselyke dagen van 25 en 26 Augustus plotseling van het tooneel van den stryd verdwenen. Daar zijne vele vrienden zeker gaarne nog iels omtrent hem zullen willen vernemen, wordt het volgende meegedeeld uit eeu vau hem bij zyne familie ontvangen scbryven Thans nadert de tyd, dat ik hoop m»t verlof te kunnen gaan. Was ik niet naar lichaam en ziel ziek geworden, ik zat nog op Lombok. Doch die overstelpende gemoeds aandoeningen en uitputtende vermoeienissen, en die versehikkelyke nachten van 25 en 26 Augustus, hadden langzaam, maar zeker, myne gezondheid geknakt. De herinnering aan die menschenslachting vervult me nog met ontzetting. Het was of de hel was los- gebroken. De kogels vlogen me om de ooren, en als door een wonder kwam ik behonde i terug. Nu doet het my leed, dat ik het, zoo ik hoop, schitterend succes niet mag aan schouwen. Maar ik was zoo verzwakt en uitgeput, dat ik niet langer kon en mocht blyven. Daarom verheugt het my, dat ds Offer bans, een krachtige, gezonde man, pas van verlof terug, mij heeft willen vervangen.» Dit bericht is gedagteekend Salatiga, 20 October. Ds. Rogge vertoefde daar tijdelyk tot herstel van gezondheid en hoopte halt' November weer in staat te wezen zijnen arbeid te Semarang te hervatten. Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Geueraal onder dagteekening van 25 dezer het volgende telegram ontvangen: >Alle voorname poeuggawa’s voor zoover bekend thans in onderwerping; twee verwanten van radja nog niet. Inlevering van wapens vordert goed.< De commissie door den Leidschen Raad benoemd, ten einde verslag uit te brengen omtrent het voorstel van Burg, en Weths. naar aanleiding der verordening betreffende het bewonen van gebouwen, welke als schadelyk voor de openbare gezondheid voor bewoning ongeschikt zyn,< heeft omtrent de 16 wonin gen in de beruchte papagaaienpoort aan de Hoogewoord rapport uitgebracht. Zij deelt den Raad mede dat bedoeldu perceelen, iu den zin der verordening, moeten worden geacht totaal voor bewoning onbruik baar te zyn en zelfs door verbetering niet in bruikbaren en tot bewoning geschikten toestand zyn te brengen. De commissie, beslaande uit de professoren dr. Siegenbeeek Van Henkelom en mr. Druc ker en dr. Van Lidth de Jende, adviseert derhalve den raad bedoelde 16 buizen, als schadelijk voor de gezondheid, ongeschikt ter bewoning te verklaren, met bepaling dat zjj door de binnen vier betrekkelyk raadsbesluit, by afschrift, zal zyn ter kennis gebracht van deu eigenaar, den beer M. H. Fontein to Harderwyk en aan den hoofdbewoner van ieder perceel. Het b'.ykt dat de zich in hechtenis bevin dende de K. met de gewoonten en gebruiken te Helmond goed bekend den avond van 22 November met opzet gekozen heeft, omdat steeds op dien dag, als naamdag van St. Cecilia, de koorzangers met de geestelijken hun jaar feest vieren. Daar de K. vroeger by de wed. v. N. aan huis kwam, heeft hy zeker wel ge weten, dat baar zoon, die met zyne moeder samen woont als koorzanger, dien avond nielj thuis was, en ook dat in dat huis wat te balen was. Alvorens daar zyn slag te slaan, had hy, nog niet vermomd, eerst een bezoek ge bracht aan de pastorie. Met het oog op bovengenoemden feestavond vermoedende dat de meid alleen thuis zou zyn, verzocht hy deze den pastoor te gaan vragen by een zieke te komen. Daar de meid hem evenwel afscheepte met de boodschap, dat hy zelf zich maar tot den pastoor moest vervoe gen, mislukte zyn toeleg. Daar de K. te Amsterdam eene goed beklante slijtery had, kan geen armoede, maar moet alleen gelddorst hem tot zyne misdaad verleid hebben. Zaterdag is hy naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. Op de vraag of bet niet wenscbelyk is onze diplomatieke vertegenwoordigers werkzaam te doen zyn ter verkrijging van betere directe internationale spoorwegverbindingen, merkt d>* Minister van Buit. Zaken op dat de aanslui tingen der internationale sneltreinen worden geregeld in eene internationale conferentie welke tweemaal 'sjaars wordt gehouden en welke door vertegenwoon'igers vau nagenoeg alle Europeesche spoorwegmaatschappijen wordt bygewoond. De meeste Regeeringen, ook de Nederlandsche, zyn daarop vertegenwoordigd de laatste door eeu lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Het ver-

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1