ft ITZ, TER ÜCOLAAD SIER. No. 6520. BINNENLAND. DEREN, man, erstraat K. 11 naslreken. ring ïVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, f I ’s. ■K, 60. i ra FEUILLETON. ouda. IS, (80cl.) ebak, 33ste Jaargang. n Bok Donderdag 29 November 1894. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor men De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie; maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Uü M Zvatei.) door C. BUKMAN. r bij ÏRS Jz. ran echtheidi ,rk steeds voor- inam der Firma E. s v/d Dam, I. ^rijdags van IN: Oü DE IMMER c: O AP. laarde Siroop- IDE SCHAAP8- lidene genees tend en ge- geleverd door LOMBOK. De correspondent van de >N. R. Ct. t te Batavia seint onder dagteekeuing van gisteren Nengab Karang Karang, wettige zoon van den radja, is gedood in een gevecht te Topati. Wij hadden één doods en 5 gewonden. Wy zullen binnenkort weder een marsch naar Lingsar en Narnida (Narmada?) maken. GOTINIIEIIIIIHM. Liter rat nors Anonym., In lachen van voendea aoos P'r* NKUM, Oosthaven van Eyk. In den afgeloopen nacht is ten nadeele van mev. P. in de Emmastraat te Breda ontvreemd eene vry belangrijke som aan bankpapier en specie. Sporen van braak werden niet gevonden. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GODDA, 28 November 1894. Heden tusschen 12 en 3 uur had de verkie zing plaats voor Leden van de Kamer van Koophandel. Uitgebracht werden 53 stemmen. De kapitein D. M. Slangen, wiens overijjden aan de by de bestorming van Tjakranegara bekomen wonden, in ons vorig No is gemeld, begon zyne militaire loopbaan by het instructin- bataljon te Kampen. Als korporaal-titulair overgeplaatst by het 3e bat. 4e reg. irf te Haarlem, werd hy daar sergeant en vertrok in 1877 naar Indië, waar hij reeft in 1881, na zyn opleiding te hel ben genoten aao de Mili taire school aldaar, tot 2e-luit. werd benoemd. Wegens het deelnemen aan de krijgsverrich tingen op Atjeh sierde het kruis voor belangrijke krygsbedryveu zyn borst. Hier te lande met verlof zynde, word hy gedetacheerd by de koloniale reserve. Even vóór zijn vertrek naar Lombok was hij tot kapitein benoemd. Kapitein Slangen Iaat eene jeugdige weduwe achter. man, A. J. i goeij, J. Mastwijk, S. en C. van Veen Jr. ieder 1 stern. niche gespeeld, dat gij my niet do waarheid gezegd hadt. O, het was een bitter oogenbik. En dan uw antwoord, toen ik u vroeg, of er niets was, dat gij mij verzwegen hadt.” «Ellen, mya antwoord had op iets geheel anders betrekking. Noem my den naam van dengene, dia onbeschaamd genoeg geweest is, te beweren, dat ik myne belofte aan Amalia verbroken heb noem hom mij en ik zal hem noodzaken, zyne woorden in te trekken.” «Gy zult nimmer vernemen, wie het was. Alles is immers nu vergetenalles is weder goed.” Zij reikte hem met een hemelscben glimlach de band. Kuno drukte die aan zijne lippen- «Zie mij in de oogen, Ellen,” zeide hy, «en zeg mij dau: was het mijne moeder?” «Neen.” Kuno en Ellen waren hereenigd en in zoo verre was alles goed en wel. Maar Ellen’s borstlijden maakte bedenke'.yke vorderingen. Er lag in baar geheele wezen zulk eene dweepachtige zachtheid, zulk eene rein goestelijke verheffing, dat het Kuno vaak voorkwam, als behoorde zij roeds tot oene betere wereld. Kuno zag weldra met een onbesohryfelijkon angst, dat de kwaal, waaraan Ellen leed, dieper school en gevaarlijkrr was dan hare betrekkingen vermoedden. Zyne eerste zorg was, oen bekwaam geneesheer uit de stad te doen komen, om inlichting te erlangen aangaande Ellen’s ziekte en hoe die kon genezen worden. Nadat de geneesheer den toestand der zieke nauw keurig onderzocht had, zeide hij tot Kuno «Aanleg tot longtering is sr altijd geweest; maar By vonnissen, gisteren door de rechtbank te Rotterdam uitgesproken, werden veroordeeld G. v. d. 7., borstelmaker te Amsterdam, we gens diefstal van gaskomforen enz. alhier, tot eeu j»r en zes maanden, met in mindering- brenging der preventieve hechtenisP. B., veedryver en slachter alhier, wegens beleediging van een ambtenaar tot f 3 boete. Daarvan verkregen de hh. H. Straver, (aftr. lid) 44 stemmen A. van Reedt Dortland, H. Braat. C. C. H. Prince D. G. van Vreumingen. J. W. Schouten. J. L. C. P. W. Dessing. H. M. Dercksen. E. J. van der Heyden. S. D. Boon. J. J.|Grootendorst. C. Brunt. A. W. Roes. J. Bierenaar. C. Messemaker. A. C. C. Verzyl. T. Crebas. Andr. v. Dantzig, E. S. Eenige weken geleden deelden wy mede, dat te Schiedam door de politie in beslag wa ren genomen twee ontvangstbewijzen, elk vau f25, welke niet behoorlyk van zegel waren voorzien. Deze z. g. quitantiën waren door een sigarenhandelaar als bewys van echtheid zijner lotery, waarmede de verkoop zyner si garen gepaard gaat, in den winkelkast tentoon gesteld. Tegen de winners van een prys van f 25 werd, wegens overtreding van de zegel wet, proces-verbaal opgemaakt. Thans hebben zy door tusschenkomst van het registratiekan toor bericht ontvangen, dat zij ieder een boete van zegge f 25 moeten betalen I «Jh, dat beloof ik u.” Kuno had uen smartelyk voorgevoel van hetgeen Ellen zoode zeggen. «Ik dacht, maar wordt niet bedroefd dat, in geval ik, wanneer de lente komt, mocht sterven...” «Ellen I” Kuno was doodsbleek gewordeb. «Gy hebt immers beloofd, met bedaardheid naar mij te luisteren?” Ellen vlijde het hoofd tegen zyn schouder. «Ik dacht, dat ik u moest verzoeken, over al de armen, die ik lief gehad en verzorgd heb, te waken. Kuno, gij suit hen dan bezoeken, uwen overvloed met hen deelen en woorden van vertroosting tot hen spreken En wanneer gij, nadat uwe droef heid over mij in eene lieve herinnering ie overge gaan, eene jonge, ‘choone bruid kiest, dan zult gij haar loeren, medelijden te hebben met de nooddruf* tigen en ongelukzigen. En vervolgens, Kuno, troost mijne moeder, troost Fridolf, bemin hen zoo zeer, dat zy myn gemis niet gevoelen.” «Ellen, Éllen, denkt gij dan te sterven?” Ellen glimlachte en zeide, dat bet slechts eene vrucht harer verbeelding wasdoch Kuno wist, helaas I maar al te wel, dat de dood reeds woning bij haar gemaakt had. Van Bengtson reed Ellen naar eenige andere van hare beschermelingen en ten laatste naar Nora R— Misschien gevoelde het jonge meisje, dat hare krach ten waren uitgeput en wilde zij, nu zij hunne toe komst in Kuno’s handen gesteld had, hun allen een hartelyk vaarwel zeggen. Dit was Ellen’s laatste uitgang. Na dezen bracht zij dagen, weken, maanden op haar rustbed liggende door, onderworpen in al bet ongemerkt voortkrui pende lijden, dat de longtering vergezelt (Peril 43 43 38 38 29 16 5 5 4 4 2 2 2 2 2 2 2 o,. Cats, L. Karupo, A. Jouker Hzn., N. A. v. d. Ree, H. Braak- B. W. v, d. Pavoordt, F. T. Jorink, v. d. Sanden, J. IJpelaar Jz., J. Bal- J. Mastwyk, S. v. Praag, J. Markus Naar wy vernemen, is er in de laatste dagen sprake van de inwilliging van bet reeds vroeger door baron Gericke, gezant te Brussel, kenbaar gemaakt verlangen, om wegens hoogen leeftijd van zyn betrekking ontheven te worden. Naar anciënniteit kunnen o. a. de Kamer leden W. graaf van Bylandt en Van Karne- beek, als ond-gezanten, op dien post aanspraak maken. Gisteren namiddag te 2 ure had te 's-Gra- venbage eene openbare zitting van den krijgs raad plaats in de zaak tegen D. 0., kapitein-* kwartiermeester by het 3e regt. huzaren. Voorzitter was Init.-kolonel Van Berckel, ]eden zes kapiteins van verschillende wapens. Gisterenmorgen omstreeks 11 uren, had er een vreeselyk ongeluk in de gemeente Vlist plaats. Het 14-jarig zoontje van P. de Jong uit Schoonhoven bij de inwoners rond vragende of ze wat noodig hadden, terwyl zijn vader in den wageu bleef zitten, wilde ouder het rjjden weder op de wagen stappeu, gleed toen uit en kwam met zyn hals onder de wielen, zoodat het bloed ooren en mond uitkwam en hy terstond den geest gaf. Uit vreugde over de te Lombok behaalde overwinning werd te Schiedam aan het gebouw der Hoogere burgerschool de vlag uitgestoken. Al zeer spoedig werd zy, aldus luidt een be richt in «Het Vad», weer binnengehaald, op last van...l het gemeeutebestuur. Staten-Goneraal. 2e. Kamer. Zitting van Dinsdag 27 November 1894. De Kamer moet wegens ouvoltalligheid ver daagd worden tot ééu uur. Toen is de heer Staalman beëedigd en toegelaten. De Staats begroting is aan de orde gesteld na afloop dor reeds ter behandeling aangewezen ontwerpen. By het voorlgezet en ten einde gebracht debat over de Indische begrooting drong de heer Van Vljjmen aan op uitbreiding der gelegen heid voor de keuze van legercommandant verbetering van het lot der Indische soldaten en atichting van een pensioenfonds voor min dere militairen. De beer Guyot bestreed de aandrang van elders tot oprichting van ryks-buskruitfabriek in Indië. De Minister verzekerde dat er geen gebrek is aan keuze voor legercommandant. De werving gaat zeer goed dit jaar zyn 3300 mau aaugeworven. De stichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen is een zaak van grooten Omvang waaromtrent hy geeu oordeel kan uit een ryksbuskrnitfabriek in Indië dat deze du uitgebrokeo ia, beeft zeker oen inwendig lijden tot grondslag.” Hij vertrok en liet Kano met de wanhoop in het hart on een woesten haat tegen degenen, die de ooraaak van alle leed waren. O, hy had jaren van zyn leren willen geren, wanneer hij den naam had mogen weten vau den bewerker van alle misverstand, van Ellen's droefheid en hij had den moed niet, met zijne gedachten verder te gaan van haar dood. Op zekeren dag uitte zy den wensch, dat zy gaarne eeus naar Forsby wilde. Zij had wel ied<.‘reu dag naar Bengtsun gezonden, maar zij wilde zelve hare ongelukkige beschermelingen zien. Kort na het middagmaal stond Kuno’s rijtuig vóór den hoogen stoep, waarin Ellen en hij spoedig plaats namen. Een stille weemoed was over haar gelaat verspreid. «Ellen, wat is er, dat u kwelt?” vroeg Kuno, terwyl de wagen met hen wegrolde. «Gij ziet or zoo treurig uit.” «Och, ik weet niet, of ik u deelgenoot zal maken van de denkbeelden, dia in myne zie] opkomen. Ik zou er u slechts meê bedroeven.” «Gy koestert denkbeelden, die mij zouden be droeven «Dat juist niet, het zyn eer vruchten der ver beelding.” Kuno zag haar aan. «Mijne fantasie doet my vaak ontstellen, niettegen staande ik weet, dat alles slechts een droom is.” «Ellen, laat mij booren.” Hij vatte hare hand en zag met beven de hektisebe uitdrukking op haar gelaat. «Belooft gij mjj, die beelden als de vrucht eeoer kinderlyke fantasie te beschouwen?” By het installatiefeeat van den burgemeester te Rukten was in de optocht ook een praal wagen, waarop men pannekoeken bakte met... brandewijn. Een der feestvierenden heeft daar van zooveel gebruikt, dat hij aan de gevolgen is overleden. 45) Een oogenbiik daarna ging de deur open en op den drempel stond Kuno, maar zoo bleek, dat men op het sneeuwwitte voorhoofd al de martelingen kon lezen, die hy geleden had. Hij kwam dadelijk op Ellen toe, vatte hare handen en zeide met ontroerde etc» «Ellen, lieve Ellen, waarom hebt gy mij al die amart aangedaan?” Ellen kon niet spreken. Zij liet met eene uildruk- kiog vau grenzenlooze liefde hare hand over zyn bleeke, koude voorhoofd glyden. Na eenige oogen- blikken zwygens zeide zy «Nu kan ik spreken nu mag ik u zeggen, dat het uwe betrekking tot Amalia waa, die mij vau u ver wijderde. Ik kon mijn geluk niet koopen ten koste van een ander; maar na, nu ay met een ander ge huwd is, staat zij niet meer tusschen u en my.” «Gij hebt dus aan de waarheid van myne woor- dcu, aan myn geveel van eer getwijfeld riep Kuno gekrenkt uit. «Gave God, dat ik den troost bezeten had, te twyfelen I Ik bad bet dan niet als mijn plicht be hoeven te beschouwea, myn hart te breken. Ach I on verzekerde afj, dat gy met het gevoel uwer Het opeubaar Ministerie werd waargenomen door oir, Weaenbagen, auditeur militair. Beklaagde werd door den provoost geweldi ger binnengeleid. De auditeur militair deed voorlezing van eene sententie van bet hoog militair gerechtshof van 16 Nov, j|welke voorlezjug drie kwartier uurs duurde. Daaruit bleekdat <le beklaagde door den krijgsraad in Oct. jl. op grond van artikel 359 en 360 Wetb. van strafrecht wm veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens valschheid in een authentiek geschrift, en het opzettelyk gebruik makeu vau dat geschrift (een kasboek) ala ware het echt en onvervalsoht, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, tienmaal gepleegd, en wegens ah ambtenaar opzettelyk verduisteren vau gelden, die hjj in zyne bediening onder zich had. Dat de advocaat fiscaal in appèl had gevraagd eene militaire gevangenisstraf van jaar met ontzegging van het recht om in het leger te blyven voor 5 jaar, wegens ontrouw en als officier van admmist atie. Het hof heeft op grond ^an art. 200crim. wetboek, met vernietiging van het vonnis van den krijgs raad, beklaagde schuldig verklaard aan ontrouw en falsiteil door een officier van administratie- en te dier zake hem veroordeeld tot de straf van eerloosverklaring en cassatie en hem tevens ontzet en ontslagen uit den militairen dienst met verbod om ooit weder een militaire be trekking te bekleed n. Het Hof overwoog dat de bewezen feiten wel is waar ook vielen onder art. 359 en 360 wetboek van strafrecht, doch dat de straf bij die artikelen bedieigd liebter is dan die welke artikel 200 van het crim. wetboek bedreigt, zoodat ingevolge militaire beginselen laatstge noemde strafbepaling behoorde te worden toe gepast. Na de uitspraak bedankte de beklaagde de leden van den krygsraad en deu auditeur-militair vooral voor de humane wyze, waarop hy was behandeld door den krygaraad, eu verklaarde hy diep gebukt te gaan onder de zooveel zwaardere straf, hem door het hoog militair gerechtshof opgelegd. Dat by de »arme visschers» zooals die door De Genestet zyn bezongen nog steeds de geest van hulpvaardigheid voortleeft, bleek ook weer dezer dagen op Texel. In vele weken hadden de visschers van Cocksdorp hyua niets verdiend. Nu onlangs strandde er een schip en daaraan werd f 1200 verdiend oin het vaartuig in vlot water te brengen. De visschers zouden f 30 per hoofd kunnen deelen. Daar herinnert men zich hoe een makker met drie zonen den dood in de golven vond, waardoor twee weduwen aan wieu een gelyk deel werd afgesi inn als ieder der visschers kan krijgen. •preken. Aan denkt hij niet. Het verdere debat was weinig belaugryk. Alleen was het merkwaardig den beer Heldt, arm in arm met den heer Smits van Oyen te zien aandringen op haudelsbescherming. Heden is er geeu openbare vergadering, daar de Kamer in de sectiën bijeenkomt. Mor gen worden eenige ontwerpen van geringen omvang afgedaan, terwyl danrna waar schijnlijk Vrydag met de algemeeue be raadslagingen over de Staats begroeiing een aanvang zal worden gemaakt.

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1