I z. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 6528. Zaterdag 8 December 1894. 33ste Jaargang. per 45 en FEVI LLETO1\ kocht. It. inkman k Zoon. is op jven- >m de rd en. i Cent ingen. De dood van den Gevangene Jlll van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. heer G. A. de Jong, pred. te Schoon- en in het kind vriendelijk aan. (Wordt vervolgd,) bloemen, bodem i DOOB MARIA SOPHIA SCHWARTZ. De uitslag der gemeenteraads verkiezing te Zierikzee is dat herkozen is de heer G. A. de Looze met 214 stemmen de heer J. M. W. van Elzelingen had 87 stemmen. Uitgebracbt waren 324 geld’ge stemmen. van Dobben, en N. J. fiOUDSCHE eOUBANT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. GOUDA, 7 December 1894. Bij de Staatsspoorwegen zijn ozergeplaatet de klerkeu-telegrafist 3e kl. A. Bos, Woerden n»ar Voorborg, P. G. van van Nieowersluis naar Utrecht, Ottema, van Akkrum naar Gouda. broodkruimeltjes oppikte. Toen zij genoeg gegeten had, vloog ze weg, maar tegen den middag kwam ze terug. De musch, die iederen dag brood en suiker iu de kooi vond, kwam telkens, als ze honger had, woder maar vloog ook weder weg, om hare vrijheid te ge* nieten. Elze kreeg nu hare vorige opgeruimdheid terug. Toen de winter inviel, bouwde de vogel zich een nestje onder het dak en Elze voorzag hem van voed* sel, dat zij altijd op den bodem der kooi legde, welke zy des morgens uithing. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Werkstaking aan de Koninklijke fabriek van Waskaarsen. Daar klinkt een kreet door heel het land... Als we niet in der haast een krantenbericht moesten schrijven, zonden we leker in de ver leiding komen, eene breede wysgeerige bespie geling op te zetten over de tegenwoordige De 1 boven, herdacht Woensdag, onder’ vele bljjken van belangstelling, den dag waarop hij voor 25 jaren te Landsmeer de evangeliebediening aanvaardde. Jaren verliepen. Elze groeide vrij en blij op te midden der pijn- en berkelboomen. Het vogelkooitje was nog altijd hare vreugde en behield hare plaats bij de deur der hul. lederen dag zag men Elze voedsel in de kooi doen, die zij des winters met dennetakjes en des zomers met bloemen en gras versierde. Niet één, maar vele vogeltjes kwamen er, om hun voedsel te ontvangen en altijd had Elze helgrootste genoegen in haar vliegende etensgasten. Zoo was de tijd voorwaarts gegaan. Van kind was zij eene slanke, sohoone maagd geworden en Elze van den kolenbrander was, wanneer zij zich op h“t kerkplein vertoonde, het voorwerp, waarop aller blikken zich vestigden. Elze had hare belijdenis gedaan en levendig her innerde zij zich steeds, dat bet de predikant geweest was, die haar in hsre droefheid over den dood van haar vogeltje getroost bad. Aan de gehouden verkiezing van een lid Van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen te Amsterdam voor de vaca ture, ontstaan door het overlydeu van den heer C. J. M. Dykmans, is deelgenomen door 116 departementen, te zamen uitbrengende 374 stemmen. De uitslag was als volgtdu heer mr. J. E. Veltman, aldaar, verkreeg 357, de heer mr. J. G. N. de Hoop Scheffer aldaar, verkreeg 17 stemmen. Gekozen is dus d«- heer mr. J. E. Veltman, die zich de benoe ming heeft laten welgevallen. Gisteren vierde de heer H. H. Kanne, pastoor der parochie Mydrecbt en Wilnis, zyn zilveren jubilé. Zoowel van de parochianen als van andere mede-ingezetenen ontving hij vele bly- ken van waardeering. Naar De Bakkersbonds-Courant< verneemt, hebben verleden Zaterdag niet minder dau 35 bakkersgezellen te Amsterdam bij verschillende patroons gedaan gekregen. De berichtgever van het blad voegde erby >En dat is pas een begin. Er zullen er nog meer opgeruimd worden. Het gerechtelyk onderzoek naar de oorzaak van deu dood van een schoolmeisje te Amster dam, waarvan onlangs sprake was, heelt alle verdenkingen ten aanzien van den daarbij betrokken onderwyzer weggenomen geen spoor van mishandeling is aangetoond. kuste en streelde dien, terwyl zij sprak //Arm vogeltje, hoeveel verdriet heb ik u aange daan Elze zou u hebben laten vliegen, als gij ge leefd en zij geweten had, dat gij zoo bedroefd waart. Nu moet gij het haar vergeven.” //Hij heeft het u reeds vergeven en js nu heel gelukkig want God heeft voor hem de gevangenis geopend,” sprak de predikant. Men schryft aan het «ütr. D.:> Evenals tegenwoordig in Drente zyn ook in sommige streken van Zuid-Hollaud, met name in de Alblasser- en Krimpenerwaard, de slacht-visites aan de orde van den dag. Wio zoo gelukkig is een varken aan de »leer< of eene koe aan den »balk< te hebben, noodigt vrienden en buren uit, om te komen »loodvo< Maar dit alles kon hem niet troosten over het hij kon niet meer in het genoegen is dus de oorzaak geweest van den dood van den gevangenemisgun hem dien dus niet.” Elze zag den loeraar aan. Het scheen, dat zij zyne woorden niet begreep. De predikant vervolgde z/Zoudt gij het niet verdrietig vinden, wanneer uwe ouders u opsloten en gij nooit in de vrije lucht mogt rondspringen «O ja, Elze zou den heel bedroefd worden.” z/Gij hebt geen vleugelen, die u overal heen kun nen dragen, zooals de vogelen en toch vindt gij het verdrietig,, wanneer gij uwe vrijheid zoudt moeten missen wat zal dan dit vogeltje gevoeld hebben />Maar Elze wil er niets van hooren, dat zij lee- lyk tegen het beestje geweest is, want dat was zij nietviel het kind in. //Dal weet ik, myn kind. Gij hebt zoo verstandig gedaan als gij kondetmaar uw onverstand heeft gemaakt, dat uwe vreugde hem veel leed gekost heeft. Wees daarom tevreden, nu de dood een einde aan zijn lijden gemaakt heeft.” Else droogde hare tranen af, nam haar vogel, om het kooitje af te nemen het vogeltje eten te geven. Toen zij de kleine ■----:3 in de handen genomen en een blik door geworpen had, lag de vogel op den bodem, vogeltje, hoe ligt gij zoo stil riep Elze aan den voet van een grooten boom zitten deed het kooitje open. op don grond en de tranen stroomden uit Size’s oogen. Zij weende bitter, terwijl zij nu en dan een treurigen blik op den dooden vogel wierp. Hoe meer zij hem beschouwde, hoe luider zij begon te schreien. De kleine Elze was geheel alleen in bet groote boseh, want hare moeder was naar het dorp gegaan en haar vader reed hout naar de kolenbranderij. Er was dus niemand, die met een vriendelijk woord de smart Verzachtte, die het voorwerp harer hoogste vreugde na hij haar verwekte. Lang had Elze zitten te weenen, toen eene heldere mannelijke stem achter haar deze woorden uitte //Waarom schreit gij zoo, mijn kind?” Verschrikt zag de kleine op. Een man, geheel in het zwart gekleed, stond achter haar. Hij zag „Mijn vogel is’dood,” stamelde Else, die den pre- Des namiddags kwam Olie. Nadat Elze met tranen in de oogen verhaald had, wat de leeraar over den dood van het vogeltje gezegd had, werd het beestje in een uit rijsjes gevlochten kistje aan don vont van den grooten boom begraven, in wiens stam Olie, op verlangen van Elze de woorden sneed Hier rust Elze’s gevangene. Verscheidene dagen verliepen alvorens Elze hare De oenige, die hare Zoo verliep de zomer, toen op zekeren dag Olie kwam, om haar te zeggen, dat hij nu weder naar school moest. strooming in de arbeiders wereld, eene strooming, waarvan het eind nog niet is te voorzien, doch die zich voorshands het krachtigst openbaart in bet geroep om Zondagsrust en hooger loon, en in werkstakingen, om die eischen kracht bij te zetten. Eene dreigende staking van de slagersgezellen is nauw bezworen, de melkombrengers rusten zich ten stryde toe, en nu weer worden we opeens verrast met de tyding dat de werklieden van de Kon. Fabriek van Waskaarsen den ar beid hebben gestaakt. Al den 15den Nov. ontving de directeur der fabriek, dr. W. Kern een schryven onderteekend: De gezamenlijke werklieden* waarin gevraagd werd eene verhooging van 2 a 3 cent per uur. In dit schryven werd tevens de meening geuit, dat de bceren en bazen, die behalve een boog salaris ook nog een beziiinigingsgeld ont vingen dit laatsie best onder de werklieden kouden verdoelen. De werklieden van hun kant zouden dan zorgen, dat er niets meer verloren De directeur heeft dezen brief die geen enkele handteekening droeg, niet geantwoord. Intusschen had de directeur gehoord, dat de werklieden vergaderiugen hielden, en daaruit vermoedende, dat er iets broeide, ontbood hij gisteravond een zestal werklieden, op het kan toor en gaf hun daar in tegenwoordigheid van enkelen van het kantoorpersoneel, de procuratie houders enz. den raad, *%ich buiten aanraking te houden met lieden, die niet op de fabriek werken. Drie van deze werklieden, waarvan twee nog slechts korten tyd op de fabriek werkteu, die aan ’t hooft! der beweging hadden gestaan kondigde bij ontslag aan. Dit ontslag werd later weer ingetrokken, mits de werklieden een verklaring teekenden, dat zij zich buiten aanraking met persoueu buiten de fabriek hielden. Naar de directeur ons mededeelde, vreesde hij, dat zyn werklieden ouder den invloed van socialistische raadgevers kwamen. Korten tijd na het onderhoud met de werk lieden vernam do directeur evenwel, dat op de fabriek de arbeid was gestaakt. In den afge- loopen nacht heeft de nachtploeg dan ook niet gearbeid. Op de fabriek werken 180 mannen en on geveer 120 vrouwen en meisjes. De mannen maken de stearine waarvan de kaarsen worden gemaakt, de vrouwen gieten de kaarsen en emballeeren ze. De loonen op de fabriek zyn nie* hoog. Flinke werklieden verdienen 11, 12 of 13 ets. per uur, waarbij volgens den directeur dan nog per week f 1.50 a f 2 stearinegeld komt. Wij spraken ook een werkman deze deelde Te Empe, onder de gemeente Brummen, is Donderdagochtend de 21-jarige arbeider W. P., op ongeveer 100 meter afstand van zyne woning dood aan den weg gevonden. In het lichaam bevindt zich ter hoogte van het hart eene wonde, zoodat men denkt dat hij ver moord is geworden. De justitie te Zutfan en de burgemeester van Brummen zullen vermoe- delyk nog een onderzoek instellen. Nader meldt men nog. Zwaar vermoeden bestaat er tegen een 19- jangen jongeling, zoon van zekeren K., wo nende te Vuorst. Van het St. Nicolaasfeest van Zutfe:) huiswaarts gaande, is, na gedurigeu twist, de noodlottige daad in de nabyheid zijner woning gepleegd. Een messteek in de boist moet den verslagene zyn toegebracht. ons mede, dat hij al vele jaren op de fabriek bad gewerkt, dat zijn loon 12 ets. per tïur be droeg, omdat hij in de zes dagen nog een klein bedrag extra verdiende; hiermede bedoelde hy het stearine-geld. Jongens verdienen op de fabriek 7 ets. per uureene grief der werklieden is, dat ouder jongens ook worden gerekend, mannen van boven de 20 jaren. Hier zij vermeld, dat alleen de mannen hebben gestaakt; de vrouwen niet; duurt de staking voort, dan zullen deze evenwel uit gebrek aan grondstof met werken moeten op houden. De werklieden hebben in een brief aan de directie huu eischen geformuleerd. Zij vragen voor voorlieden en voor warm persers f 12 met behoud van stearinegeld; voor sorteerders en koekinmakers f 8 en 15 ets per uur voor over werk; voor stokers f 12 50 en 16 ets. per uur voor overwerkvoor jongens f 6.50 en 8 ets. per uur voor overwerk. Daarbij voor allen ondersteuning van f 4 per week gedurende 12 weken in geval van ziekte; tevens verantwoording der boeten aan de ver- eeuiging van werklieden. De directeur deelde ons mede, dat zyn werk lieden tot dusver f 3 per week bij ziekte ont vangen. Voor deze ondersteuning worden de boeten bestemd; de directie moet echter meer hy passen dan de boeten bedragen. t De mannelijke arbeiders werken by dag- en nachtploegen. Om de veertien dagen heelt een ploeg ook Zoudagsarbeid. De werkstaking heeft d strekking, afschaffing van Zoudags- arbeid en eene loonsverhooging, die tegen het loon van dien Zondags-arb^id ongeveer opweegt. De Zoudagsarbei I wordt verricht door de nachtploeg en duurt Van Zondagsmorgens ne gen uur tot s anderen morgens 6 uur. Gistermorgen heeft eenecommissie van negen leden uit de werklieden een onderhoud met den directeur gehad; deze heeft de eischen nog niet ingewilligd. De werklieden vergaderden gisternamiddag in de Rozenstraat. Van bun staking hebben zy bericht gezonden naar de werklieden der stearinekaarsen-fabriek te Gouda en Schiedam, om dezen aan te sporen ook hooger loon to eischen. (Tel.) of vetpryzenen soms dertig of meer per sonen vereenigen zich dan ’s avonds in het sterfhuis*, waar ieder om het zeerst den >mooien doode« pryst. Gehuwden de vrouwen komen ook meeen oude jonge lui van eenige positie komen voor eene nit- noodigiug in aanmerking en >geluk met den doode of: »dat j’em in gezindheid moog gebruiken!* zyn de gewone plichtplegingen,' onder het eerste glaasje door een paar leden van het gezelschap den gastheer gebracht, waarna de overigen >zich houden aan het zelfde compliment.* Vroeger schonk men algemeen jenever met stroop op eene slacht-visite, tegenwoordig ko men niet zelden brandewyn ’en cognac op tafel, dikwyls zelfs wyn, het een zoowel als het ander met suiker.— Op het avondeten blyven de gasten niet. Zoo iets komt enkel voor op kraam visite, waar de genoodigden worden onthaald op het krentenbrood, dat deze zelf ter eere en tot opsterking van de kraam vrouw bebbeu laten bakken. Andere avond- visites, ook die by gelegenheid van de slacht, worden trouwens ook niet zoo heel lang ge rekt. Het klokje van negen wyst boerenavond deu tyd vau het naar huisgaan, aan en al wordt het soms al eene enkele maal wat later het boerengebruik brengt nu eenmaal niet mee dat men anders dan bij hooge uitzondering soupeert in eeu andermans buis dikant herkende. Zij plagt iedereu Zondag op het kerkplein eene buiging voor hem te maken. De predikant nam den vogel op en zeide „Uw vogel is nu veel gelukkiger dan toen gij hem in die kooi gevangen hield. De dood is altijd het gelukkigste, wat een gevangene kan overkomen, dewijl bij daarmede de vrijheid terugkrijgt. De vogel heelt zich zeker zeer ongelukkig gevoeld.” z/Neen, Elze gaf hem suiker en hield zooveel van hem,” viel het kind in. verlies zijner vrijheid bosch rond vliegen. Uw 5) Zij hief de handen op, en t gevangenis —lies g. jn vogeltje, hoe ligt gij De vogel viel levenloos opgeruimdheid terugkreeg, droefheid kon verdrijven, was Olie. haar te zeggen, dat hij nu weder sohool moest. Elze weende even bitter als toen haar vogel ge storven was en na het vertrek van Olie werd de ledigo vogelkooi haar dierbaarste kleinood. lederen morgen nam zy dio van den muur, sierde die met en legde stukjes suiker en zaadjes op den neder want, zeide Elze, haar vogeltje kon ’s nachts wel eens uit zijn graf komen én dan moest hij eten hebben. De deur van de kooi stond altijd open. Op zekeren morgen, toen Elze buiten kwam, zag z” eene kleine musch in de kooi, die de suiker en

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1