z. ’aal I; Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. -1 Ie O I ii No. 6530. Dinsdag 11 December 1894. 33ste Jaargang. BINNENLAND. J FEUI LLETOX. eweg D. 88. is op 3ven- )in de rden. I te Gouda. De dood van den Gevangene igen BIER, i r van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor D. zyn lyk hangende en f 4333. voor De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. woord van dank aan eenige kin kier ter stede die door een flink geld het feest nog beter deden 1. 2. 3. 4. 5. Zaak!t G OOP van VN, NTELS, n- en Gestikie- Fabrieksprgzen tlarkt A 144b ON, apotheker UDOOK .'INKI.IJKL VI.RM en ASSCÜI PD ma DOOM MARIA SOPHIA SCHWARTZ. LOMBOK. De correspondent der »N. R. Ct.«te Batavia seint onder dagteekening van Zaterdag 8 Dec. De troepen op Lombok keeren deze maand terug. Generaal Vetter stelde voor twee bataljons, twee baiteryen en een sectie «appears op Lom bok te doen blyven. Alles is nu rustig. Hat volk verzoent zich en is boos op den radja en zyne raadgevers. 1 3965— 3910— 8885— 3870— 3851— 3844— 3835— 3790— 3737— 3674— 3649— 3590— 3555.55 3543— 3484— 3434— 3419. - 3333. - 3290— 3259— GO IIM IIE COUR ANT ening.' t tapa Jicht, aan, kortom Expeller. renden tegen Expeller. ir huiagenn ixpeller, 15 de fleaoli. eken en by Tuinenburg poging tot zelfmoord heeft be- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend uaui plaateruauitê. De aanbesteding van het amoveeren eener bestaande woning en het er achter bon wen eener nieuwe bouwmanswoning met schuur en 5 roeden hooiberg aan den IJsseldijk onder de gemeente Haastrecht voor het burgerlijk arm bestuur van Rosendaal gemeente Haastrecht is als volgt Ingeschreven werd door: G. Snel. Woerden betrekking staan. Daarom -roepen zy den genoemde H.H. in, en vertrouwen, en daad in deze noodig timmerlieden -vereeuiging op hunne welwillendheid Jurgen, de kolenbrander, gaf natuurlyk eijne toe stemming, toen hij hoorde, dat Elze reeds haar hart aan Olie geschonken had. Togen den herfst zou Elze de ouderlijke woning verlaten. Des avonds vóór haar vertrek feide Karei, toon hij naar hui» zoude gaan «Vaarwel, lieve, beste Elzezooals ik u lief heb, zal niemand u lief hebben en dus, wanueer hot u daar ginds in de stad niet goed mocht gaan, her inner u dan, dat' hier een hart, gevonden wordt, dat trouw voor u klopt." Elze kwam op de kostschool van mevrouw X. in de stad U. Zij moest loeren schryven, borduren, teekenen en eene menigte andere dingen, waarvan zij niet het minste begrip gehad had. Des avonds kwam Olie haar bezoeken, herhaalds haar, hoezeer hij haar beminde en hoe verheugd hy zoude zyn, wanneer zij eene beschaatde vrouw werd maar met die zoogenaamde boschaving ging het niot sterk vooruit. Elze maakte zeer onbeduidende vorderingen, en deze werden zeer duur gekocht, want de vreugde was geweken van //het kind des wouds,” dat nu van den avond tot den morgen in eene fraaie kamer zat opgesloten, die Olie op alle mogelijke wijze had laten opsieren. Hare waagen verbleekten en hare oogen hadden haar glans verloren. Haar glimlach was droevig en haar geluk was weg. Zij verlangde uit de kooi te ontsnappen. Elze wenechte terug te keeren naar het bosch, naar de hut haar» vader»; zij snakte naar de vry- In de gehouden raadsvergadering te Krimpen a/d IJsei deelde do burgemeester, de heer W. van Waning, mede dat hy tegen 1° Januari zyn eervol ontdag beeft anngevraagd. De woord van dank aan den heer en echtgenoote die voor dat doel de zaal benevens vuur en licht geheel kosteloos beschikbaar hadden gesteld. Zaterdagavond 11. werd in het café Vrede- Best« de eerdte vergadering gehouden van de in November jl. opgerichte timmerlieden-vak- vereeniging Recht en Plicht». Daze vereeniuing, welke ongeveer 50 leden ik pas alleen daarvoor. Jk zou sterven van verlan gen naar de vrijheid en het eenvoudige leven, dat mij lief geworden is en gij, Olie, gij zoudt spoedig bevinden, dat Elze’i eenvoudige neigingen en ge woonten niet voor u pasten en zy zou u tot last worden. Neen, gelijk moet zich met gelijk paren.” Tegen den herfst vertrok Olie weder naar de stad. Elze was diep bedroefd bij zijn vertrek, maar zij wilde hem niet volgen. Onder Elze’s afwezigheid had Karei voor de kleine vogelherberg zorg gedragen, zoodat om het huis de vogels in menigte rondvlogen en door het deurtje de kooi in- en uitwipten. Zij hadden daar eene woning, maar eene woning, die ben niet van de vrij heid beroofde. Een jaar verliep. Elze had den blos der gezond heid op de wangen en de echo van bet woud weêr- gqlmde hare zangen. Zy had hare vroegere gewoon ten en werkzaamheden hervat. Zy was tevreden en gelukkig. Karei hielp nog eltyd den kolenbrander in zyn werk en des avonds praatte hij met Elze; maar ge waagde hij met een enkel woord van zyne liefde, dan antwoordde Elze; «Gij moogt zoo niet met my praten. Zoo lang Olie mij zijn woord niet heeft teruggegeven, wil ik daarnaar niet luisteren.” Tegen de lente kwam Olie terug. Zijn eerste be zoek was bij Elze. Hij sprak vriendelijk en vrolijk met haar en scheen ragt verheugd, toen hij zag, dat zij gezond en tevreden geworden was; maar geen woord van liefde kwam over zyne lippen. (Slot vlot.) Thans wordt gemel4gpdat Van andermaal een proefd, welke ditmaal slaagde. Nader vernemen wy, dat Tuinenburg fia de mislukte poging tot zelfmoord te Monaco een maand geleden, by zyn arrestatie aan het station aldaar, loste hij zooals men weet een pistool in den mond in het hospitaal te Monte Carlo werd verpleegd. Sedert korten tyd was hy byna geheel genezen en zou de uitlevering, gevraagd door de Nederlandsche regeering, spoedig plaats hebben, üit dien hoofde bad men den ongelukkige reeds naar Nizza vervoerd, waar hy in de >caserne des carabiniersenkele dagen verbleef. Vrydagechtend vond men aan het venster der cel. telt, stelt zich ten doel eendracht en verbroe dering aan te kweeken door onderling wettige en gepaste middelen aan te wenden wat tot bloei van het vak zelve en bet welzijn der beoefenaars darirvan bevorderlijk kan zijn. Om dit doekte bereiken, zullen zij vergaderingen houden, waar in aller belangen besproken zullen worden, terwyl het indienen van adressen voor zooverre deze betrekking op het vak of personen hebben kunnen ingewacht en be handeld worden. Zy hopen langs deze weg verbetering in bun toestand te brengen en deze niet door geweld maar door onderbandelingen met H.H. patroons, werkgevers en allen die met hun vak iu t-- J - steun van dat mocht hun raad zijn dat dan de Recht on Plict»t« moge rekenen. heid, maar zij zweeg en streed, om Olie niet te be droeven. Nu en dan was het, alsof ook hij haar vreemd geworden was; want zyne neigingen waren met de haren in strijd en het kwam Elze menigmaal voor, dat zij hem niet begreep. Eindelijk had het lijden der ziel het lichaam aangetast. Else moest het bed houden. Eene sluipkoorta en eene bedenkelijke borstkwaal hadden na een verblyf in de stad van drie maanden de gezondheid van het sterke meisje geknakt Olie was wanhopig. De bekwaamste geneesbeeren der stad werden geraadpleegdmaar zij vermochten niets. Eindelijk zeide een van hen «Er blijft slechts ééoe poging over en deze be staat daarin, dat men haar qaar haar huis en de haren terugzendt.” Dit geschiedde. Meer dood dan levend keerde Elze naar het geringe ouderlijke huis terug, maar toen zij de lage woning, door het hooge pijnboech omgeven, ontdekte, schreide zy van blijdschap en ■ich tot Olie wondende, reikte zy hem hare hand met do woorden ,/Dank, Olie! gij hebt mij de vrijheid teruggegeven. Had ik langer daar ginds in de kooi moeten leven, dan zou het mij als mijn vogel gegaan lijnhet einde van de gevangene zou de dood geweest zijn.” Elze keerde nu tot het leven en de gezondheid terug. De bleeke wangen begonnen op nieuw te bloeien, de oogen te schitteren, de lippen te lachen maar wanneer Olie over zijne liefde en hunne toekomst sprak, dan schudde Elze het hoofd en zeide: «Het is met my als met den vogel in het woud van de tombola keerde de blijde met hun geschenk en tevens een een cinaasappel huis- Zate dagavond gat de Korporaals-toon iel vereeniging >Talma< eene uitvoering voor leden en genoodigden op het bovenlokaal van het café ’t Schaakbord* van den heer Dam. Opgevoerd werden>Twee vreemdelingen in de stad< en >De mislukte erfenis* twee kluchtspelen die uitstekend tot hun recht kwa men. Mag van diletanten, die de kunst slechts als eene verre bijzaak moeten beschouwen, al geen al te groote verwachting gekoesterd wor den, ’t mag gezegd worden dat allen, zonder onderscheid, naar hunne beste krachten tot het welslagen medewerkten en zelfs enkelen, vooral in het tv.eede stukje, het karakter* van hunnen rol bij uitstek goed wisten weer te geven, terwijl allen er goed den slag van hadden met de beperkte ruimte van het kleine tooneel te woekeren. Eenige luimige voor drachten bezorgden de executanten een on ver deelden by val, waarna een zeer gezellig bal, waarvan wij nog enkelen nummers bywooaden, dezen feestavond besloot. De vele genoodigden waaronder ook ettelijke onderofficieren met hun dames, zullen zeer zeker wel instemmen met den wenscb, dat »Talma« in bloei moge toe nemen. aanvang van het feest sprak de voorzitter, de heer B. Holsderver, eenige woor den tot de kinderen, en bracht Lulde aan de mede-bestuurders en het vrouwm-comité, voor hun goede leiding en inspanning daarvoor betoond, waarna met begeleiding van piano muziek een welkomstlied werd gezongen, uit 5 coupletten bestaande, waarvan het 1ste cou plet was; Welkom, welkom, lieve kinderen, Welkom iu dit feestlokaal Waar uw ouders u omringen En daarby een vriendenschaar. Vriendenschaar 1 Vriendenschaar 1 Die door eendracht zijn verbonden En daardoor terecht verstonden, Dat men één van zin en geest Vieren kan Sint Niklaasfeest. Langs de wand hingen de geschenken die door loting aan elk als deel zoude worden nitgereikt. De heer J. v. d. Steen vergenoegde de klei nen met beweegbare figuren wat de lichlust opwekte, waarvoor hem een woord van dank toekomt. Zij werden onthaald op krentebroodjes, Sint Nicolaasgebak, cacao en verdere lekkernyeu. De Heeren van Houten en Zoon te Weesp hadden voor dat doel een voldoende hoeveelheid van hun fabriekaat toegezonden, ook de Di recteur van de Nederlandsche biscuitfabriek zond ook een kistje van het fijnste go«d, waar voor beide heeren een woord van lof toekomt. Nog een dervrienden bedrag aan slagen. Na afloop kinderen groote speculaas waarts. Nog een Woudenberg I 1 'II» J. Alblas, Waddingsveen, W. Bokhoven, Gouda J. V.mk, J. E. v. Dongen Bolding, Gouda W. de Kramer, L. R. Weide C. Smieman, Jaarsveld J. Rietveld, J. Kasbergen, Gouderak C. v. d. Kuien v.Hemert.Moordr. J. W. de Jong, Vli«t J. Vermeer, Goe-Jan- Verweüe P. de Jong, Berg-Ambacht D. v. Vliet. Nieuwerkerk J. Baas, Stolwyk D. Amesz, Gouda T. Hooft, Haastrecht J. van Dam, Haastrecht G. v, d. Kwast, Capelle H. de Hoog, Waarder J. Jansen, Haastrecht 7) «Zou Groote-Sven de dochter van een kolenbran der lot zijne schoondochter nemen Nee-en, die zaak moet gij uit het hoofd stellen, zoon I Gij moet hooger op. Zy is geene vrouw voor een heer als mijn zoon is.” «Wat zij niet is, kan zij wordenhet is tussohen my en Elze bepaald, dat zij mijne vrouw zal worden. Mij dunkt, dat de zoon van Groote-Sven rijk genoeg is, om te kunnen trouwen, wie hij wil en wanneer het noodig is, dan kan vader zyne aanstaande schoon dochter eene opvoeding geven, waardoor zij wel voor zijn zoon past. Er zijn niet veel vaders, die rijk genoeg zijn, om dit te kunnen doen.” Olie had zijn vader aan zijne zwakke zijde aange tast, door hem te doen gevoelen, dat hy door zijn geld doen koude, waartoe niemand iu het gansohe kerspel in staat was. x- Na in vollen ernst met zyn vader gesproken te hebben, bracht Olie het zoo ver, dat zijn vader er in toestemde, Elze tot schoondochter te nemen en dat Groote-Sven zelf er met Jurgen over zou gaan spreken. Sven stelde den kolenbrander voor, Elze naar de stad te zenden en haar op eene school te doen, waar zij alles ieeren konde, wat de vrouw van magister Svensson weten moest. Zondagavond had er vanwege de Afdeeling Gouda van het Algemeen Neder landsch Werk- lieden-Verbond op de boven saai van het Kof fiehuis »de Harmonie* een kinderfeest plaats, waarvoor door elk kind per week een cent geofferd was, een honderdtal kinderen waren aanwezig, benevens een van de ouders als geleiders. Bij den Bedankt voor het beroep te Schoonhoven door ds. P. E. A. Sillevis Smit te Monster. GOD DA, 10 December 1894. Naar wij vernemen, is de vereeniging »Flo- ralia*, waarop wij eenigen tyd geleden de aandacht vestigden, tot stand gekomen, door- dieu er 72 leden (a f 1 contributie) en 22 donateurs (die minstens f 2.50 bijdragen) aan de uitnoodiging der voorloopige bestuurders hebben gehoor gegeven. Dit aanvankelyk succes verheugt ons, schoon het ons voorkomt, dat er meer personen in onze gemeente ge vonden worden, die voor zulk een nuttig doel een kleinigheid per jaar over hebben. Het kan zijn, dat enkele rondgezonden circulaires in het ongereede zyn geraakt of dat de zaak enkelen nog niet duidelijk was. Wij hopen, dat als eenmaal de Vereeniging aan het werk is, nog vele stadgenooten bereid zullen worden bevon den als lid toe te treden. Eerlang zal het eerste teeken van leven gegeven worden. Bij aanplakbiljetten zullen belangstellenden uit de arbeidende klasse wor den uitgenoodigd zich van inschrijvingsbiljetten1 te voorzien, waarop planten kunnen worden aangevraagd. Zooals men weet moeten die ten huize der inschrijvers worden gekweekt en blijven hun eigendom. Later wordt van de gekweekte planten eene tentoonstelling gehou den met uitloving van pryzen. Twee seriën worden verkrijgbaar gesteld. Serie I, die 12 cents kost, bevat 1. Fuchsia Schneewittchen. 2. Zonaal Madame Thibaut. 3. Begonia Weltonieneis. Serie II, die 20 cents kost, bestaat uit Fuchsia Daniel Lambert. Zonaal Mac Mahon. Zonaal Koningin Olga v. Wurtemberg. Begonia semperfloreus alba. Maandroos. Hierby valt nog op te merken,1 dat tuin lieden niet mogen inschrijven. Voor hen is natuurlijk deze Vereeniging niet bestemd. De datum voor bet afbalen der planten za) nader worden bekend gemaakt. Wy wenschen de jonge Vereeniging veel succes op haar poging om iels bij te dragen tot veraangenaming van het leven der werk lieden. Zy verdient den steun van alle wel- denkenden en niets zal den oprichters aangena mer zyn dan dat vele belangstellenden alsnor zich bij hen aansluiten. Wie daartoe lust gevóelt, heeft zich slechts op te geven bij een der leden van het Bestuur, dat bestaat uit de volgende heeren Dr. H. IJssel de Schepper, M. Sprnyt, A. Steensma, D. C. W. van der Laar en J. B. van Catz. 8

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1