r BINNENLAND. I nt. DE EERSTE PATIENT. No» 6533. Vrijdag 14 December 1894.33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. per 43 en irkochl. VERVERIJ FEUILLETON. (3 Cent itingen. EI11ER, otterdam. Az. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. f feestelijke ontvangst in het Van cherij abrieken ign de sn en verven van oben, alsook alle De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het voor den Koning UIT DE PAPIEREN VAN EEN GENEESHEER. Naar het Frantch. >A de Heer van het huis van den was een eereboog opgericht, moeder, een weduwe te Vliet, gebracht, werd ze onder behandeling van een geneeskundige gesteld. iet stoomen v*n enz. worden naar de jeverfd, oomd of geverfd, gezondheid en lieuw afleverbaar an in eene week. hield aan het inspecteerde de GOIIIS(IIE(OIRI\T. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. in staat van kennelyk onvermogen verklaiirdeu zalmvisscher) trad op mr. C. A. Vaillantvoor den gedaagde (den aannemer) mr. B. M. Vlie- lander Hein. Het Openb. Min. zal 31 dezer conclusie nemen. opgemaakt. De aan- te bstalen, doch bood het/proces af te zyn, Erkennen iets scbul- wan hy daar mede niet tevreden, zyn eisch zou hebben te bewijzen. Deze vroeg nu toegelaten te worden, wat namens gedaagde bestreden werd als ten deze ontoelaatbaar om dat de te bewijzen aangeboden p inteu betref fende geleden verlies niet door getuigen zouden kunnen worden bewezen. Voor den eischer (den curator van d°n thans De zangvereeniging »De Lofstem* te Wad- dingsveen, die eenigen tyd in kwijnenden toe stand verkeerde, begint zich allengs meer in haar vorigen bloei te herstellen. De heer Dia mant te Rotterdam, die zich belastte met de leiding der periodieke repetition, heeft het ge noegen, het aantal der dilettanten tot ruim veertig te zien aangroeien. Wij koesteren daarom do gegronde hoop, dat eene uitvoering niet ver meer in ’t verschiet moge zijn. De landbouwer V. te Polsbroek was Maan dagmorgen bezig hei hooi voor de koeien ai‘ te schudden, toen zyo 16-jarige dienstbode door een deur op de deel kwam en in de hooivork liep, die vlak onder haar oog in het aangezicht drong. Eerst vreeselijk gillende van pjjn, verloor ze later het bewustzjjn en zelfs Maandagavond nog was ze buiten spraak. Op den dag per rijtuig naar de woning harer voor leden en niet-leden degene zijn, waaraan de vrouw den naam r” gaf? D-; kerkant van het vertrek bevond, stond een pendule van verguld metaal, die een recht kunstgewrocht mocht heeten. Daarop was een jonkman voorgestold, die een aardig kapelletje, dat hij aan een gouden draadje had, met de vingers vasthield. Aan eiken kant daarvan stond eeu porseleinen vaasdoze waren zeer eenvoudig, maar verrieden terstond hare her komst uit de fabriek van Sèvres. Vlak daartegenover stond een latafel van massief mahoniehout, opgelegd met rozenhout, waarvan de laden versierd waren met knoppen van geciseleerd koper, en op deze latafel stond een beeld der Heilige Maagd, door een stralenkrans van sterren omgeven en met 'een kroon van witten hagedoorn om het hoofd. De sluier en het gewaad der Heilige Maagd waren van kant. Men kan zich niets eenvoudigere, schooners en bevalligers voorstellen. Naast dit beeld stood eene groep van geboetseerd was, die het kind Jezus met Johannes den Dooper als kind voorstelde. Alles onderscheidde zich door bekoorlijkheid en naïeveteit, en de spiegel, die boven den schoorsteen hing, weei kaatste die beelden, waarvoor de bewoonster van dit vertrek zeker dik wijls de knieën gebogen had. Hier ea daar aan den muur hingen, keurig ge rangschikt, eenige portretten in olieverf en eenige teekeningen in pastel, die niemand anders dan Latour tót vervaardiger konden hebben. Het raam, dat zich tegenover mij bevond, was versierd met gordijnen, die eene verblindende witheid bezaten, door franje met akertjes van dezelfde kleur omgeven en door een smal blauw lintje opgenonen waren. Voor dit raam stonden twee stoelen met keurig geborduurde zittingen, die van elkaar gesohei- GODDA, 13 December 1894. Zaterdag 15 December 1894, des avonds 8| uur, zal op de bovenzaal van de Har monie aan de Markt, eene Openbare Verga dering plaats hebben van wege het Algemeen Nederl.Werklieden-Verbond, afdeeling Gouda Als spreker zal optreden de heer S. Blok, uitgever van de Kleine Courant van Rotter dam Onderwerp: >Is bescherming der landbouw en in het algemeen der nationale arbeid in het belang van bet Nederlandsche volk De heer Blok stelt zich voor dit onderwerp in twee vergaderingen te behandelen en daarna in een volgende vergadering de vragen te beantwoorden, welke den spreker schriftel^k gedaan kunnen worden. De toegang is geheel kosteloos. klommen, en toen ik op de vijfde verdieping gekomen was, kon ik bijna geen adem meer scheppen, maar daar de oude portierster mij even vlug gevolgd was, dorst ik my hierover niet beklagen. Hier is het, mijnheer Paul I zeide zij, hier is de deur; treed binnen, treed dadelijk binnen.... Wat mij zelve betreft, ik ga weer naar beneden, want ik moet op mijn post zijner loopt zoo veel slecht volk hier in deze buurt rond. En terstond deed zij de deur open, terwijl zij zèide Daar is de dokter I alsof zij bad willen zeggen Daar is uw redder I Daarop verwijderde zij zich. Het was voor de eerste maal, dat ik mijne zorg aan een zieke zou wijden. Het geval moest zeker van een ernstigen aard zij», en ik wil volgaarne be kennen, dat ik begon te bevenwant het kwam mij voor, dat eene groote verantwoordelijkheid op my rustte. Wat zou ik doen Wat zou ik voorschrij ven om een schepsel, dat God aan mijne zorg toe vertrouwde, te redden Ik moet zeggen, dat ik op dit oogenblik een vurig gebed opzond tot Hem, in wiens machtige band alle dingen gesteld zijn. Daarop vatte ik moed. Do kamer, waarin ik mij bevond, was een ruim vertrek, waarin alles van zindelijkheid en van smaak getuigde. Uit den eenvoud, die er in dit vertrek heerschte, ademde mij een geest van wijsheid en braafheid tegen, die den indruk op mij maakte, dat er hier harten woonden. Het was eene wijkplaats van nijveren arbeid en van edele gedachten. Het gevoel van plicht en de onschuld haddeu zich in dit eenzame hoekje genesteld. Op den schoorsteenmantel, die zich aan den lin den waren door een werktafeltje, waarop een mand stond, vol strengen sajet in verscheidene kleursoha- keeringen kloeritjes garen, zijde, katoen, en die duizenderlei beuzelingeu en al die kleine voorwerpen, welke voor het werk, der vrouwen zoo noodig zijn, lagen rondom de manA zonder eenige nanorde, maar toch ook blijkbaar niet opgeredd^rd, en op deze mand zag men nog een lange naald zitten, die in een tapisseriewerk stak, dat daar nog pas scheen neergelegd te zijn. Ik bemerkte ook een fijne schaar, die in een keurig bewerkt zilveren soheedje stak. In het midden van de kamer stond een ronde tafel, diemet een rood kleed bedekt en beladen was met fijn batist, dat moest genaaid en gemerkt worden verder zag men daarop een borduurraam en een theeservies, dat me* een dunnen doek be dekt wast Eenige zware fauteuils, die met hoezen met blauwe en roze strepen bekleed waren, voltooiden dit keurige en toch zoo eenvoudige ameublement, alsmede eene menigte snuisterijen en kleine souvenirs, die op étagères en op de meubelen verspreid lagen. Verder, aan den linkerkant, bevond zich een ander vertrek, dat ik slechts half kon zien en dat een soort van bidvertrek moest zyn, een(klein kamertje, waarin de juffrouw zeker dikwyls had zitten te mijmeren. In de nabyheid der deur, aan den linkerkant, stond een groot ledekant van massief noteboomen- hout, met versierselen van verguld kpper.-Du ruime gordijnen, die het omgaven, vormden een soort van al cove, en achter in deze alcove bevond zich een wywaters- bakje, dat met een tak van geel palmhout en eene gravure, die Onze Lieve Vrouw der Zeven Smarten voorstelde, versierd was. (Fordf wnwl/rf.) Uit Amsterdam meldt men Omtrent de werkstaking aan de waskaarsen fabriek behoeft nug slechts t« worden mede gedeeld, dat de directeur, de heer Kern, de onteigeningswet i« noodznkelykmaar zal voor eerst moeten wachtengemeentelijke verorde ningen kunnen sanitaire bepalingen maken, maar een algemeene uniformregeling is te moeilijk. In zake vaccine is hy nog van oor deel dat het middel uitstekend is, maar dat geen dwang moet worde uitgeoefond tot schoolgaan. Op de nadere opmerkingen van d« hceren Borgesius en Seret, die vergchil meenden op te merken tusschen de verklaringen van den mini-ter nu en de vorige week, verklaarde de heer Van Houten dat hjj het kiesrech ton twerp zal indienen, zoodra de herziening van het personeel door de Regeering is vastgesteld. Dat is geen vastkoppelen maai rekening houden in de Kieswet met de wjjziging van het per son eeL Ten aanzijn der drankwet, door de hoeren Kerdyk en Borgesius besproken, zou de minister overleg plegen met zyn ambtgenooten. Hierna werd het algemeen debat gesloten. By de behandeling der artikelen maakte de heer Van Gyn aanmerking op de voorgedragen uitgaaf voor doStatenzaal te Zwolle en stelde voor den eersten termijn voor den bouw eener Statenzaal van de begrooting af te voeren, welk amendement hij later wijzigde met de bedoeling den bouw op zuiniger wjjze te doen plaats hebben (vermindering met 10,000). Na disco <sie wordt dit amendement verworpen (75 tegen 10 stemmen). Het kon niet anders of de noodlijdend» Friesche gemee iten inoe-ten ter sprake komen. De heer Schaatsma leidde de quaestie in en betoogde, dut onverwijlde en afdoende hulp noodig was, omdat de hooffeljjke omslag tot het hoogste punt is opgevoerd. De gemeenten worden de dupe van onderwys en armwezen, die het ryk aangaan en die de staat, bjj den nood der schatkist, schuift op den hals der gemeenten. Drie andere afgevaardigden uit het Noorden, de heeren Pytterson, Houwing en Lieftiuck aprukeu in deuzelfdeu geest, maar konden den minister niet vermurwen. Deze verklaarde, dat hjj geen andere gedragxljjn kon voken dan zyn voorganger en diens ondersteuning tot eeo fixuiü moest behouden won en, in afwach ting eener definitieve regeling, die echter nog veel tyd ter voorbereiding eischt. Omt<ent het heilserum zeide de minister geld toe voor wetens happeljjk onderzoek, maar verklaarde dat verkrijgbaarstelling van rykswoge niet in do bedoeling lag. Wie kon degene zyu, waaranu uc «rouw ucu uaaiu Mde juffrouw” gaf? Dat wist ik niet. Toch haastte ik my, de portierster te volgen. Dit tooneel viel voor in een huis in de Hue du Join, oen oude straat uit het oude Parys, uit het oude Quartier Latin, die verdwenen is om plaats te maken voor een boulevard, den Boulevard Saint- Germain. De trap van dit huis was van prachtige hardsteen vervaardigd, de treden daarvan waren hoog en breed langs de trap liep een leuning van massief eikenhout, die op gedraaide kolommen rustte, welke aan het geheel een deftig voorkomen gaven. Groote ramen met kleine ruitjes, die van beneden naar boven op geschoven konden worden, baanden een doortoch aan het daglicht. Deze ramen, die men tegenwoor dig nog slechts in oude kasteelen aantreft, klimmen blijkbaar niet tot de hoogste oudheid op. Ten tijde der Restauratie gaf men daaraan den veelbeteeke- nenden en somberen naam van guillotines. Dit woord geeft eene voldoende verklaring van het gevaar, waaraan een nieuwsgierige zich zou kunnen bloot stellen, als hy er doorheen keek. Ik was desa trap zoo vlug ik maar kon opge- By een manufacturier te Schoonhoven kwam dezer dagen eene dienstbode namens een inwo ner van Ammerstol een mantel vragen de vrouw zou dezen wel betalen. Daar de dienst bode zoowel als haar meesteres goed bekend waren, gaf de niets kwaads vermoedende win kelier den mantel mede, doch het is gebleken, dat om andere redenen die dienstbode haar dienst reeds had verlaten en alzoo misbruik maakte van vertrouwen, door valschelyk op naam van hare gewezen meesteres goederen te halen. De zaak is echter reeds in handen der justitie. LOMBOK. Eergisteravond ontving het Nieuws van den Dag« het volgende telegram uit Batavia: Het 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De Gouverneur-Generaal station eene toespraak en troepen. Er was f Zuylen-park. Het vaandel werd door de echt genoote van den Gouvernenr-Generaal met bloemen versierd. 3‘Vóor den ingang overste Scheuer ww» wm v^okvu., mèt iet motto: «Alles kost een dubbeltje. ;Het weder was regenachtig - Staten-Goneraal. 2e. Kamkb. Zitting van Woensdag 12 December 1894. De zitting begon met het algemeen debat over het hoofdstuk binnenlandscbe Zaken. De beer Drucker drong aan op een krach tige ondersteuning van overheidswege voor den noodzakelijken bouw van goede arbeidert>wo- nfngen. Dit kon geschieden door toe te laten dat geld van de rykbpostspaarbank daartoe bestemd worde onder de volgende voorwaarden: het tegengaan van de prysryzing der bouw terreinen, het by njkswet vaststellen van mi- nimum-eiseben van inrichting en door wettelyke regeling. De heer Lohman wen^chte nu of later te vernemen in hoever de Minister, wat vaccine betreft, nog staat op bet standpunt van indi vidueels vrybeid. Verder verzette bij zich tegeu het denkbeeld van den heer Drucker, om een ryzing der grondwaarde aan de eige naars van den grond te ontnemen ten bate der gemeenschap. De heer Borgesius, vroeg w.it de minister be loeide door het kiesrecht-outwerp te ver binden met de herziening van het personeel. De heer Van Alphei) drong nader op voor ziening tegen de vervalscbing van gemeente- oblii/atiën. De heer Van Houten, mi dster van Binnen- laiidsche Zaken, verklaarde dat de herziening van bet personeel ten doel heeft overeenstem ming te brengen in de qnaestie van de belast baarheid der woningen en de schatting der huurwaarde in die wet en ook in het in te dienen kiesrecl'toutwerp. Een verbetering der kamer Oefening Kweekt Kunstgaf 2 stukj< ten beste, getiteld: tot slot - den smaak der aanwezigen vielen, dat er nog een o c wensch werd geuit dat er weder spoedig een uitvoering der Kamer mag plaats vinden. De krygsraad te ’s-Gravenhage heeft uitgc- maakt vdat wanneer een militair door zyn dronkenschap een meerdere in rang volstrekt niet herient, hy geen daad van insubordinatie maar jftn eenvoudige mishandeling pleegt wan neer-Xy dezen aanrandt, daar een van de ele menten van insubordinatie bestaat in de bewustheid, dat men een meerdere tegenover zich ziet. Deze beslissing is door het Hoog Militair Gerechtshof bevestigd. Gisterochtend is te Kapelle a/d IJsel bij het aanleggen eener boot eene vrouw bezyden de loopplank in het water gevallen zij is kort daarop aan de gevolgen overleden. Te Berkenwoude had Maandag 10 December een feest plaats in het koffiehuis van raej. de wed. Westbroek,dat voor deze gelegenheid prach tig gedecoreerd was ter herdenking van ’t 25- jarig bestaan van »’t Nut van ’t Algemeen*. Nadat de Voorzitter de talryke aanwezigen het welkom had toegeroepen, herdacht by h^t zil vetfeest en hoopte dat allen met hem het gouden zouden mogen vieren. De Rederykers- ‘n 1 je» Eind goed ai goede en De Trouwlustige*, die zoo zeer in genoegelyk samenzyn opvolgde en den Voor het gerechtshof te ’a Gravenhage werd gisteren gepleit in de zaak van een zalmvi-wher te Sliedrecht, die achadevergosdiog raagt vau een aannemer wegens het door dezen met een baggermolen toebrengen van schade aan de zalmvisscbery. Verschillende uan den eischer te bewyzen opgelegde feiten werden in Jan. 1893 door het Hof bewezen verklaard, tenge volge waarvan thans een schadestaat ten be drage vaq f 40,000 was nemer weigerde die som f 1000 aan om van zonder daardoor te willen dig te zyn, zoodat de eischer, tot g*tuigenb» wys

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1