EVER No. 6537. Woensdag 19 December 1894. 33ste Jaargang. BINNENLAND. I DE EERSTE PATIENT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jbaar. .ezen? i FEUILLETON. I •on, Staten-Gen ©raai. 2e. Kajor. Zitting ran W Honkoop, te Oudekerk aan den id der resp. deration de i enz. enz. wtm^A) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. sfabricatie bruiker van es; mie national liuff de UIT DE PAPIEREN VAN EEN GENEESHEER. Naar kei Fraatck. GOURSIIIE COURANT E OUDE DAMMER Ifer*: LTCAP. t kennen rden, die in de ;eloerde vestiger eid geworden is idel tegen vrou- heeft gemaakt beperking ran de eenvoudigste ■anderd aange- dieel te verdrin- li in lichaam en irgd wordeln en door vreesejjke gekweld. Dan augen, oorsuixen inde ziekte. Ai ij u zenuwziek en m over de wer Naar uit Deventer wordt gemeld, zullen de krankzinnigen uit 's-G raven hage, thana in het krankzinnigengesticht te Vught verpleegd, nog in den loop dezer maand naar het gesticht aldaar worden overgebracht. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Te Benthuizen ia benoemd tot onderwijzer de heer IJ «el. III. Er wat dien dag een groote soirée bij den prefect van politie, maar ik liet mij door zulk eene kleinig heid niet van mijn stok brengen en troostte mij met de gedachte, dat jik er nu althans zeker van was, den heer des huizee te zullen aantrefien. Ik stopte uit het rijtuig, want ik had een rijtuig genomen o* mdruk te maken. Daar ik echter slechts een eenvoudige swarte jas aanhad, zonder een lintje i mjjn knoopsgat, begreep ik wil, dat het mij onmo- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Woensdagavond 19 December zal in het Café van den heer D. van.Niekerk te Wad- dingsveen een lezing worden gehouden door de heeren H. Slinger en 0, Slinger, er tullen nog bydragen geleverd worden door verschillende personen. Jongens beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. Eene zonderlinge weddenschap werd gitler- voormiddag, in eene tap per y buiten de Tolsteeg te Utrecht, onder getuigen, tusschen twee per sonen aangegaan om de som van f5, bestaande in het tusschen duim en vinger dragen eener groene erwt en wel naar Jutfaas. De drager was echter lang niet zoover gekomen of hy liet de erwt vallen en verloor alzoo de wed denschap. (U. D.) te Schiedam gehouden vergadering departement Zuid-Holland der Ver van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwas werd door dr. N. Quint 89 der wet op het M. 0. van binnenlandsche zaken uitvoerig zjjne meening gezegd in de avondvergadering der Tweede Kamer van jl. Donderdag. De inleider, die het met deze meening niet eens is, stelde voor, dat hot departement het hoofdbestuur zou uitnoodigen, de quaestie in de aanstaande al- gemeene vergadering der Vereeniging aan de orde te stellen. Na discussie werd dit voorstel aangenomen, volgens een amendement van dr. De Loos, door den voorsteller overgenomen, Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te ’s-Gravenhage werd gisteren aanbesteed Het onderhouden van de werken behoorende tot het jaagpad langs den Rijn, ingaande den lö Jan. 1895 en eindigende den 31n Dec. 1897. Minste inschrijver de heer W. A. Verbrugge te Waddingsveen, voor f 28196. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Woerden, opgemaakt de navolgende alpbabetische lijst van aanbeveling: mr. F. 0. van der Dussen en mr. J. 0. van Briel Sasse, griffiers by de kantongerechten te Kampen en Zaandam, en mr. P. H. Smits, substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te s-Hertogenbosch. (St.ct.) De by het 4e regiment infanterie benoemde kapt. J. Ditmar, is bestemd voor het 5e ba taljon van dat korps alhier. It. KADIG: beh. Pitch Pine igon Pine Balken Delen, Plaathout ■ren, enz. enz. aw GOUDA, 18 December 1894. Door de politie alhier is aangehouden G. W. van Nieuwer-Amstel, die nog 1 dag hechtenis moest ondergaan. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Gedurende dit gesprek had ik een plan gevormd, dat mij misschien op het spoor der kleine Julie zou kuanen brengen, en ik ging een weinig meer ge rustgesteld heen, daar ik wist, dat Amédée bij de zieke was en dat deze door brave lieden omgeven was. Waar ging ik, eenvoudig student, ’s avonds cm half elf naar toe? Doodeenvoudig en regelrecht naar den prefect van politie. De jeugd wanhoopt nergens aan I Ik heb later de ondervinding opgedaan, dat de zucht tot het goede ons den moed geeft om alles te trotseeren, de grootste en de hevigste zoowel als de kleinste rampen. gelijk zou zjjn, alzoo gekleed in het heiligdom van den honderdoogigen Argus door te dringen. Ik aar zelde dan ook niet, mij, zoodra ik in de eerste antichambre gekomen was, tot een bediende in livrei te wenden en tot hem te zeggen Hier is mijn kaartje I Verzoek aan mynheer den prefect, of hij mij oogenblikkelyk wil ontvangen. Het is om eene zaak van gewicht te doen. Je zult niet beknord worden. En te gelijker tijd stopte ik hem den bewusten Louis van aanstonds in de hand, on ik moet beken nen, dat hij hier eene geheel andere uitwerking teweegbracht. Toon ik de welwillendheid van den ijverigen bediende zag, zeide ik bij mij zei ven men weet nooit, wat er kan gebeuren, het is goed, overal vrienden te hebben. Ik had mij niet bedrogen, ik had reeds een vriend te dier plaatse. Ik was overigens niet zoo stoutmoedig, als ik mij wel voordeed. Ik had een bloedverwant, die destyds generaal wat>, en wel een oom van mij. Een andere van mijne ooms was gedeputeerde. Ik verwonderde er mij dan ook niet over, dat ik den prefect van politie naar mij zag toekomen. Hij was echter niet weinig verwonderd, toen hij een jongmenseb voor zich zag staan, en zeide tot mij Ik dacht, dat het de gedeputeerde of de ge neraal was, die tot mijne vrienden behooren. Ik maakte eene buiging, zeggende: Mynheer de prefect! ik vraag u wel excuus, ik ben slechts hun neef, en ik heb de eer, uw bij stand in te roepen, en u te verzoeken, mij wel ter hulp te willen komen. De prefect was iemand, die zich veel in beeohaafde igbaar bij JTERS Jz. vijs van echtheid m kurk steeds voor den naam der Firma IPPE. Zaterdag zyn te Dordrecht verschillen ont staan tusschen een ploeg sjouwerlieden van airca 30 man, aangenomen om het met steen kolen geladen stoomschip »Berrington< telos sen en den cargadoor, den heer v. d. Horst van Lil. Met het bedongen loon, f 10 per persoon voor een arbeid die binnen het etmaal zou afgeloopen zyn, namen de sjouwerlieden toen het op lossen aankwaïh. geen genoegen. Daar de cargadoorsfirma harerzijds evenmin genegen was bet loon te verhoogen, werd de bemiddeling van den arbeidsraad ingeroepen, die daartoe in alleryl een buitengewone verga dering belegde. Maar ook aan dezen mocht De majoor J. Doornbos, van het 4e reg. inf. te Leiden, is op zyn verzoek wegens ziekte op non-activiteit gesteld. in dien zin gewyzigd dat het departement Zuid-Holland by de algemeene vergadering het voorstel zal indienen. meening Indië geschikt zyn, tot twee schepen van beperken. De heer Van Karnebeek daarentegen geeft de voorkeur aan schepen type A en heeft ook het voornemen te stemmen vóór het amende ment Bahlmann. Nadat de heer Farncombe Sanders nog tegen en de heer Van Vljjmen vóór de voorgedragen kruisers, het hoofdpunt dezer begroeting, het woord hebben gevoerd, verdedigt de minister uitvoerig zyn budget. Hij beweert zoo zuinig tnogolyk te zyn ge weest en erkent het recht der Kamer op scherpe controle en is dan ook niet afkeerig van het denkbeeld een Staatscommissie in to stellen om de administratie na te gaan, waarin ook kamerleden zitting hebben. An dere inrichting der begrooting, meerdere splitsing der posten, zoo grooter omslag ge ven zonder evenredig nut. De kruisers zul len voorloopig voldoende zyn, doch indien er geld disponibel was, zou hij ook wel torpedo» booten aanvragen de toestand onzer marin11 is zoo treurig, dat jaarljjks 2| millioen voor scheepsbouw noodig is. Een oorlogsbudget is het tegenwoordige geenszin»dat zou er heel anders uitzien. het niet gelukken, de partyen nader tot elkander te brengen. De lossing bleef dus uitgesteld Inmiddels had de cargadoorsfirma advies ge vraagd aan de Rotterdamsche firma, voor wi" de lading steenkolen bestemd was (ten behoeve van de gasfabriek te Dordrecht) en deze zond Zondag een harer bazen die met de sjouwer lieden zou onderhandelen en o. a. ook als ge machtigde der patroons tegenwoordig was op pen Zondagavond gehouden vergadering der afdeeling van den Bootwerkersboud. Mrn i« het toen met elkander in zooverre eens gewor den, dat de bootwerkers zich ten slotte bereid Verklaarden den arbeid te hervatten, mits alleen personen werden aangenomen die lid van den Bootwerkersboud zijn. Aan dit verlangen werd voldaan en gisterenmorgen hebben de stakers dan ook den arbeid hervat. Evenwel was er den gehoelen dag in den omtrek van de Kalkhaven veel volk op de been, waaronder de werklieden die afgewezen waren, benevens personen tot andere ploegen behoorende. Botsingen hadden evenwel niet plaats. lijken dank. Maar waarom word er dan geen gebruik van don telegraaf gemaakt? zal men zeggen. Hierop moet ik ten antwoord gevea, dat de electro- magnetiache telegraaf toen nog niet bestond men kende slechts een luchttelegraaf, en deze word alleen gebruikt op bevel en ten dienste van de rogeering. Dikwijls werd het overseinen eener dépêche door den mist of door de duisternis verhinderd, hetgeen aan leiding tot eene menigte uitleggingen gaf. Daarbij kwam nog, dal iedere officieels dépêche aan den staat de ontzaglijke som van omstreeks 11.000 fran ken kostte. Ik kon er dus niet aan denken, dat zulk eene gunst mij zou toegestaan worden, en durfde er nog minder om vragen. Ik heb uw adres, zei de prefect togen my, ik zal u den uitslag der nasporingen laten mede- deelen. Daarop grortte hjj my, maar terwijl hij mij verliet, zeide hij nog het volgende tot rny Mag ik aan uwe ooms, die zeker wel op rnyne soirée zullen komen, mededeelen, dat gij zooveel belang in dit meisje stelt Wel zeker, mynheer de prefectik zal er u ten hoogste dankbaar voor zyn, als gij dit doet, het ongelu#'n^e kind zal alsdan twee beschermen meer hebben. Hierop maakte lj| voor hem eene hqjging. Bij Let heengaan sfaatke ik ees '}«nht van ver lichting, ik gevoelde myjpe»» op} gemak, ik was tevreden over mij zelven. Ik hoopje, dank zij de kracht en den jjver, wdtmsw ik m^n^oemoeiingen doorgezet bad, het meisje ve z«ll«n terugvinden. Zaterdag j.l. wilde vrouw P. te Waddings veen, die bezig was de straat te schrobben, op klompen op de stoep aan de Gouwe stappen. Zij had daarby het ongeluk uit te glyden en viel met het hoofd voorover in de Gouwe. Weldra verkeerde zy in zinkende toestand, gelukkig werd zy door een echipper opgemerkt die haar opvischte en in zyn schuitje naar den wal bracht. kringen bewogen had, uiterst wellevend, vriendelijk en gedienstig, voegde my geen enkel barsch woord toe, maar verzocht mij terstond, hom naar zyn ka binet te willen volgen. Ik maakte het kortaf en deelde hem in weinige woorden het gebeurde mede. Ik was zoo geheel van de zaak vervuld, dat op dal oogenblik den spottender) glimlach, die er om do lippen van den prefect speelde, niet bemerkte, het geen nog al gelukkig was, daar anders mijne stout- zou verdwenen zyn. Hy stelde mijner beschikking, schelde en van politie, die in dien nacht dienst moest doen, bij zich komen. Deze kwam en antwoordde, dat hy juist besig was met van het rapport, dat er zoo even ingeko- en dat de noodige bevelen zouden gege- m. Het opperhoofd der politie van veiligheid, die insgelijks van de zaak onderricht was, kreeg het bevel, al de slaaphuizen, de logementen van minder kaliber en de herbergen te laten doorzoeken, een streng toezicht te houden op het bedelaarsvolk «n een poging te doen om te weten te komen, of de een of andere rijke dame ook een kind tot zich ge nomen had. Zoo iets is geene zeldzaamheid in deze stad, zeide hy tot my. Overigens, Mynheer Ivoegde de prefect er bjj, zal ik instructiën naar alle departementen zenden en vooral de bijzondere aandacht van de agenten in de grensdepartementen op deze zaak vestigen. In één woord, ik zal alles doen, wat in mjjn vermogen is, om uwe beschermelinge aan u terug te geven. Ik betuigde den prefect van politie mjjn harte* Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, heeft de hoofdleider van het verzet tegen het Nederlandsch -jmag in Boven-Tamiang (resi dentie SumatrrsFOoatkust), radja Silang, zich met zynen broeder radja Omnar, onvoorwaar- delyk aan ons bestuur overgegeven. (Stct.) Tegen het amendement van den heer Bahl» mauu om een der twee voorgestelde kruisers, die bij particulieren zullen worden gebouwd de derde zal op ’s Ryks werf worden op stapel gezet te schrappen, heeft de Minister zich zeer krachtig verzet. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten zyn. heeft de heer A. Smit een amendement ingedieud by art. 12, waardoor ook een der kruisers zal worden ge schrapt, doch niet een van de twee, die hy particulieren zullen worden besteld, maar het schip dat de Regeering voor eigen rekeniug wil bouwen. Dit is dus het eerste verschil met het amendement van den heer Bahlmann. Het tweede verschil is echter, dat de heer Smit het aldus vry gekomen geld wil besteden voor torpedobooten, waarvan naar zyn meening het nut in den Chiuisch-Japanschon oorlog duide- lyk is gebleken. In de avondzitting is het amendement-Smit met 58 tegen 27 stemmen verworpen. Daarna ook het groote amendement-Babi- mann met 46 tegen 43 stemmen. De minister heeft dus zyn 8 kruisers ver kregen. De begrooting werd tegen half twaalf nagenoeg onveranderd aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. Eergisternamiddag had te Noordwolde een droevig ongeluk plaats. By bet vervoer van eene dorscbmachine geraakte de machinist J. v. D., van Bedum, onder de raderen van den wagen en was onmiddellyk een lyk. De onge lukkige laat eene vrouw met zes kinderen achter. Maandag 17 December 1894. De algemeene beraadslaging der Marine begrooting werd voortgezet. De heer De Ras is met den minister van dat de voorgestelde kruisers voor maar wilde zich voorloopig het voorgestelde model Gisterenavond omstreeks half vyf, toen trein 28 het station Den Haag verliet, wilde de heer van Gelder, lector aan 's Rijksuniversiteit te Leiden, op den reeds in gang zynden trein springen. Hij bad het portier reeds geopend, maar werd meegesleurd, viel en kwam tusschen de treeplank en den waggon terecht. Op het geschreeuw en de signalen hield de trein op, en de beer van Gelder werd uit zyn benarden toestand verlost. Zwaar gewond aan beide beenen en aan het gelaat werd hij in een lokaal van het station binnengedragen. Door een drietal dokters, wier hulp was inge roepen, werd de eerste hulp verleend. Een der beenen bleek bij het heupgewricht gebroken te zyn. Nadat de heer v. G. verbonden was, werd hy naar het Leidsche ziekenhuis getransporteerd Het ongeluk verwekte aan het station groote ontsteltenis. In de van het eeniging ingeleid het onderwerpDe beteekenis der artikelen 82 en 2__ Over deze quaestie heeft de minister moedigheid terstond zioh desniettemin ter liet den onderprefect terstond bet lezen' men was, 1 ven wordet

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1