ouda. rten, lABW, rten du verts, iverd ter Boek HE. di Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. s hebben BINNENLAND. FEUILLETON i& ZN. :nd: aats heb- worden Rente te se, bij te- kunnen er 1894 ie lokaal NDARI II 1893, DE EERSTE PATIËNT. I< Co. ll Middel No. 6543. Dinsdag 25 December J894. 33ste Jaargang. I iB den naam Kunstkring*, baar reglement va4- Voorzitter. - l LINKMAN ZoÓX benevens vol ge nieuwe de»e droeve plechtigheid 1-1 *7 langstellend publiek byeen gekomen. UIT DB PAPIEREN VAN EEN GENEESHEER. Naar het Franich. iel der wereld. S'IGBLOEM. Haag. (OLFF, Dro EGBN best, Borst-en doeningen. Extract. i en Gouden 93. ARD 1893. Cedaille 1893, on, Chicago. t heilzame be- van smaak, argatief. IHJk. rne in. Mag Door den ondernemer J. rende van Uithoofde van het KERSTFEEST verschijnt de „GOUDSCHB COU RANT” Dinsdag en Woensdag NIET. Bureau is daarvoor gelegenheid. Aan de Haastrechtsche brug werd door ons opgenomen hoe hoog het water gestaan heeft en dit was 12 cM. boven den dijk. De laatsten trein uit Utrecht heeft Zaterdag avond de reis niet kunnen voortzetten. Hij is te Gouda achtergebleven, omdat de hoogt* waterstand het ongeraden maakte verder te gaan. 1 ADVERTENT1 EN worden geplaatst van 15 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimle. Dit teeriere schepseltje legde op dit oogenblik eêne buitengewone geestkracht aan den dag. Zij hield de hand van Julie nog aldoor in de hare geklemd; wij zwegen en waren verrukt en gelukkig. Zij begaf zich naar Amédée, die er altijd zoo ernstig uitziet, en stak hem vertrouwelijk de hand toe, zeggende Dokter 1 ik zal nimmer vergeten, wat gij voor ons voor mij gedaan hebt. En terwijl zij zich naar mij, die er doodsbleek uitzag, vooroverboog, zeide zij tot mij O, mijnheer I gij zijt zonder twijfel ook een van mijne redders. En zij stak mij langzaam de hand toe. Hoe vee) dankbaarheid ben ik aan u verschul digd I vervolgde zij. Daarop ging zij zitten, want deze inspanning had hare krachten geheel uitgeput. Ik was geheel verteederddat zondor twijfel ook had mij het hart gebroken. Maar de kinderen heb ben doorgaans een helder dóórzicht; zy begrepen de onbillijkheden des harten met eene verwonderlijke naïeviteit, en Julie begon te zeggen: Maar moedertje I ’t is Mijnheer Paul I Hij is ook een dokter, hij heeft je met liefde verpleegd, hij is te Brussel geweest, hij heeft mij teruggebraoht, allemaal dingen, waarvan do zieke niets begrep<n had. Het is onze vriend, moedertje I Begrijp je P Hij is mijn vader ook geweest, omhels hem, als je een» wist, hoe veel hij van my houdt Ik was eypn ontroerd als verlegen, ik zag juffrouw de Grandpont blozen. Ik wendde my daarop tot Julie en zeide tot haar, terwyl ik haar een kus op de wangen drukte: Zwijg, beste meid I Al» je zoo voortgaat, dan tal je aan je zuster nadeel doen. Hedenmorgen werd de heer P. van Altena, oud-Weesvader ten 11 uur ter laatste rustplaats gebracht. De oud-weezen hadden zich ann het sterfhuis opgeateld om den overleden oud- Weesvader de laatste eer te bewijzen. De wees kinderen, die nog in het weeshuis zijn, doch onder den overledene waren verpleegd, waren op het kerkhof opgesteld. De heer Toen sprak eenige gevoelvolle woorden aan het graf van den heer van Altena, waarop do weeskinderen een gezang aanhieven. De heer Steets, oud-wees- kiud, sprak daarop nog eenige woorden’ waarna de»e droeve plechtigheid was afgeloopen. Hh. Regenten van het Weeshuis, benevens een be langstellend publiek was op de begraafplaats Inzending- van Advcrtentiën tot 1 uur des midd. De stoomtram van Gouda op Oudewater, heeft Zaterdagavond, een jongen van 15 jaar die voor een paard stond doordien het paard schrok, losgelaten en kwam onder de tram terecht, wat doodelijken afloop ten gevolge ha l. Zaterdagavond werd hier eeoe vergadering gehouden, ten doel hebbende een kunstlievend genootschap op te richten. Een twaalftal be langstellenden gaven gevolg aan de uitnoodi- van het voorloopig comité, zoodat deze Vereeniging tot stand kwam, onder van der Wel, va- Ddft op Amsterdam, zal binnen 01 IJsel eene - o_. zoo groote schade hebben. Mochten er onder onze lezers nog personen zijn, die iets voor deze hulpbehoevenden willen storten, aan ons is ons onverklaarbaar. Men zou in dat geval toch niet verzuimd hebben de directie van de tram te waarschuwen. Naar men ons hedenmorgen mededeelde is de toestand van den machinist oog al redelyk. Ook aan schen dijk, midden voor van eenige arbeiderswoningen, vlak bi] Stol wijkersluis moesten in het holle van den nacht voor het water vluchten. P hooren in eigendom aai hout alhier. De menschen gevlucht en zijn evenals de hulp van een o.a. vlak Te Boskoop heeft Vrijdagavond 21 Dec. in het hotel »Neuf< van den heer J. van den Stam een Tooneelvoorstelling plaats gehad van de Vereenigde Tooneelisten onder directie van den heer Kathermolen van Amsterdam. Opgevoerd werd Markies Haupagonc, tooneel- spel in 4 bedryven en >de Gruweldaden van Viebermannetjp<, kluchtspel in een bedrijf. De hoofdrol van de Markieswerd door de heer Kathermol- u met succes vervul i en bijgestaan door de dames Kathermolen, Stoete en de Boer die zich allen met succes van hun taak kweten. De talryke aanwezigen gaven hlyken van hunne bijzondere tevredenheid en hoopten op een spoedig wederzien. Het ge heel werd besloten met een bal, onder directie van den heer Van Leeuwen uit Leiden, dat tot laat iu den morgen de talrjjke danslustige amusee.de. U) Op dit oogenblik wide ik tegen Julie: Verfrommel de bladön wat, verscheur eens een plaatje! En nu hoorden wij een akeligeu gil. Julie 1 JulieI scheid toch uit! Je verscheurt het boek van papa I En nu strekte de zieke de hand uit. Eensklaps sprong zij op. Ach Imaar ik leef I riep zy met eene krijschende stem uit. Mijn God, mijn God 1 wat is er gebeurd Toen lij daarop naar Julie keek, snelde zij naar haar toe, klemde haar in hare armen en ging toen weer zitten. Zij overlaadde haar met liefkoozingen, streelde haar de handen, het haar, de wangen, drukte haar zoo stevig aan het hart, dat zij de kleine bijna deed stikken, bedekte haar! met kussen... de kleine lachte en huilde te gelijk, de zieke snikte van vreugdeHaar geheugen was teruggekomen lij was gered! Toen zij on» zag, droogde zij hare tranen. Zy begreep alles. Wij zouden juffrouw de Grandpont eindelijk leeren kennen, zooals zij werkelijk wa». Wat al moed I Wat al tegenwoordigheid van geeit 1 gedteld en een bestuur gekozen werd, bestaande ■lit de heeren Dr. J. 0. Schoneveld v. d. Cloet, Dr. A. C. Geitel en J. W. Molijn, die ook het voorloopig comité vormden. Het doel vau den Kunstkring, namelyk om belangstelling in Kunst te bevorderen, zh! lioofdzakeljjk nagestreefd worden door het la ten circuleeren van tijdschriften, boek en plaatwe ken, die uit eeu oogpunt van Kunst belangrijk zyn. Zoo mogeljjk zullen ook voor drachten over Kunst en Kunstbeschouwingen gearangeerd worden. Dat er werkelijk behoefte bestond eenederge- lijke vereeniging te vormen, bljjkt wel daaruit, dat reeds het maximum aantal (30) leden be reikt is en vele candidaten zich aanmelden om openvallende plaatsen te bezetten. GOD DA, 24 December 1894. De vorige Zaterdagavond was door heel Gouda een paniek, tengevolge van he* inslaan van het hemelvuur in den korenmolen van den heer van Wierst, wat gelukkig spoedig gebluscht was. Nn deze Zaterdag had men te Gouda, even als te Rotterdam last van het water. In den nacht ten ongeveer 3 uur, siceg de straat stuk onder den dam, naast het buis van den heer Koning, waardoor het water in de haven stroomde, verscheidene kelders liepen onder, in de Peperstraat werden een paar gaten in de straat gespoeld, evenals op de Bogen. Ook het meubilair van den heer Koning werd in de benedenkamers door het water beschadigd. De bewoners konden niet van boven. Geluk kig evenwel was de wind wat gaan leggen, anders waren de gevolgen niet ta overzien ge weest. Het water was ten 21/, uur 3.3) M boven A. P. een waterstand, die nog 6 cM. hooger was dan in 1889, en hier nog nimmer is gekend. Alle autoriteiten waren ter plaatse van het ••tail aanwezig, des morgens vroeg werden de noodige maatregelen getroffen om verdere onheilen te voorkomen. Den geheelen dag bewoog zich op de IJs- seldjjken boven de stad eene talrijke menigte om de verwoestingen inoogenschouw te nemen, die het hooge water, door den stormvloed op gestuwd, gedurende den nacht had aangericht, de plaats waar de tram dientenge volge van den dijk is gevallen. Op twee plaatsen schynt het water aan den weg naar Goejanverwelle orer den dyk te zijn gestroomd en heeft aan den binnendijk een deel van het talud weggeslagen, dat daardoor is afgebrokkeld en uitgehold. De tramrails verloren daardoor hun ondergrond, hingen in de lucht en verzakten. De eerste tram naar Oudewater kreeg reeds op de eerste plek een ongelukde locomotief stortte naar beneden, doch gelukkig brak de koppelstang en de pas- sagierswagen bleef nog op den djjk. De ma chinist viel mede en werd deerljjk gewond; de Ylaggejongen kwam er beter af. Hoé het mogeljjk is, dat deze gaten in den djjk door de personen, die met het toezicht van den djjk belast zjjn en die zeker met zulk noodweer op hun post behooren te zijn, niet zyn bemerkt, te moeten maken met de bedoelingen van mijn oom den gedeputeerde. Ik zeide haar, dat hij de school kameraad van haar vader geweekt was, hetgeen waar heid wa», en dat hij haar verzocht, daar zij nog veel behoefte aan versterkende middelen eu aan rust had, twee duizend franken te willen aannemen, al ware het ook slechts ter leen, waarvan duizend fran ken voor Julie bestemd waren. Juffrouw de Grand pont bezat niet alleen een edel hart, zij was ook oen meisje, dat met tact en verstand bedeeld was. Zonder in verwarring te geraken, met de meeste waar digheid xveos «ij het aanbod van mijn oom van de hand. Ik wilde reeds vertrekken, toen zij nog tegen mij zeide Dokter I ik zal u het bewijs geven, dat ik her steld ben en dat gij ongelijk hebt met u te bekom meren over mijn zoogenaamden ijver voor mijn werk, ik denk, on ik denk, zonder dat het my vermoeit, eu dus gaal het goed met mij. Ik weet, dat gij heel veel van Juiie houdt, en ik heb misschien het recht niet, voor haar eene weldaad te weigeren'; ik zou vel eens kunnen sterven. Welnu, doe dit dan: neem een livret in de spaarbank op baren naam, later kan zij er dan zelf over beslissen, wat zij moet doen. Wat mij betreft, dokter I ik ben diep getroffen over de kiesche wijze, waarop gij gehandeld hebt, ik zal u niet over mijne dankbaarheid spreken, ik weet, dat gij een edel hart bezit. Ik schaam mij niet over onze armoedegij hebt mijn geheelen kleinen sobat in de latafel meenen te vinden, maar ik heb evenals de mier gedaan, ik heb nog andere spaarpotjes, en van dien kant behoeft gij u dus niet over mij te bekommeren. (Slot volgt.') De zieke had behoefte aan rust, wij namen af scheid, doch niet zonder eenige aanbevelingen tot de goede buurvrouw gericht te hebben. Bij het heengaan zeide Amédé tot my Welk een kuur I Ik zal haar eens aan Bouil- land en aan Cerise vertellen. Heb je zoo te gelijker tijd de beide edele gevoelens, die de drijfveren tot al de handelingen van dit meisje geweest zijn, in beweging willen brengende diepe vereering, die zij aan haar vader toedraagt, en de opofferende liefde die zij aan hare zuster betoont Ja, beste vriend I gaf ik hem ten antwoord, dat was mijne combinatie, en zij is mij gelukt, zoo- ais je ziet. Welnu, Paul I zeide hij tot mij, zet je kuur maar voortwat je daar gedaan hebt, is niet kwaad. Tien dagen daarna was Amédée dokter, een maand daarna had er een examen plaats ter vervulling van twee vacante plaatsen in het centrale bureau der hospitalen hij had de eerste gekregen. Ik dacht aan andere dingen Den volgenden dag zond ik iomand om naar den welstand van Juffrouw de Grandpont en van Julie te vernemen het ging met mijne beschermelingen veel beter. Den daarop volgenden dag liet ik aan juffrouw de Grandpont verzoeken, mij den dag te willen opgeven, waarop zy inij kon opwachten. Zij liet my .feu antwoord geven, dat zij my nog dien zelfden dag in den namiddag zou ontvangen. Ik vond haar met werken, nu al met werken bezig 1 mijne kleine vriendin hielp haar ook. Juffrouw de Grandpont ontving mij met de meeste welwillendheid en met een hart, dat van dankbaar heid vervuld wa». Ik meende haar temtond bekend GOIIDSCHE COÏBAOT De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. eenige dagen ter vervanging van zyn pak schuit, eene zoogenaamde, motorboot in de vaart worden gebracht. Deze boot is gebouwd op de werf van de hh. Pannevis Zn., te Alfen aan den Rijn en is geheel als stoom bóót naar de laatste eischen de» tyds, met voor- en achterkajuit, afzonderlijke machinekamer, ijzerdichte waterschotten, enz., ingericht, zoo dat zij aan haar doel, bet vervoeren van goederen, geheel kan beantwoorden. Aanstaanden Donderdag ligt de boot aldaar in Staten-Generaal. 2e. Kami». Zitting vau Zaterdag 22 December 1894. Het begrootingsdebat is door de energieke leiding van den voorzitter nog vóór Kerstmis afgeloopen. Men was Vrydagavond iu hoofd stuk X blyveu steken. Voor Suriname bleef de dag van Zaterdag beschikbaar maar, zelfs al is de tyd, dien men voor deze begroeting gebruiken kan, niet te kort, de belangstelling zal altijd flauw blyven, zoolang zy de reeks van weken langen ver- moeienden arbeid sluit. Intusschen konden ■zij, die steeds voor deze begrooting de meeste belangstelling toonen, verklaren, dat bij hen het vertrouwen is gewekt, dat deze Minister zal voortgaan in de richting van zyn voorganger, om de Kolonie tot ontwikkeling te brengen. Dat is althans een geluk. Een warm debat werd hoofdzakelyk gevoerd Over het schandaal met de Javanen-immigratie per Voorwaarts», dat door den heer Kerdyk met den gloed der verontwaardiging aan de kaak werd gesteld. De heeren Pijnappel en Cremer, die min of meer verzachtende om standigheden pleitten en in elk geval zooveel schuldigen niet wisten te vinden, als de heer Kerdyk, konden echter niet ontkennen, dat voel betere voorzorgen genomen moesten wor den, wilde de Javanen-immigratie niet mis lukken. Doch dit betreft de toekomst. Intua- schen is het ergerlijk, dat het gebeurde ten slotte maar blauw blauw blijft. De Minister van Koloniën poseerde eenigszins als de ver moorde onnoozelheid »ik heb het strengste onderzoek gelast en de Kamer alle licht ge schonken, en nu smeedt men uit het gebeurde nog wapenen tegen mij, als kon ik er iets aan doen!» Maar als de Minister zelf met zoovele woorden tn zijn Antwoord zegt, dat net gebeurde is te wyten aan onvoldoende zorg van de zyde van schespsgezagvoerder en scheepsgeneesheer, is dan het rechtsgevoel be vredigd, wanneer eenvoudig wordt verklaard, d t bet niet meer zal gebeuren De Kamer is np reces gescheiden en zal waarscbijiilyk niet voor Februari terugkomen. hedenmorgen de overzijde, op den Haa^trecht- waren sporen dat het water tot op den dijk gestaan heeft, de eerste boerenwoning. De bewoners lige arbeiderswoningen, vlak bij Stol V. L. 11f r a tl 11 A I 1 ,1 1 I - tl Deze 4 huisjes be den heer P. A. Burg- waren naar boven Kinderen, met be ladder, gered De dijk schynt daar ter plaatse ook overstroomd te zijn waar door de waterstroom zich een weg baande door deze huisjes heen. Aan de achterzijde vooral was de verwoesting merkbaar. Deur en onderpui van een paar woningen zyn ingestort, de fondamenten liggen bloot en het doorstroomende water beeft den tuin met klei en zand overdekt en zelfs een sloot er achter geheel daarmede gevuld. Een paar biggen en een aantal kippen kwamen om, naar men zegt. Ook het in bouw zynde huis van den heer Schild is zeer geteisterd en het terrein van de houtkoopery van den heer Nederhorst geheel mdergeloopen. Ook aan die zydo van den was de toeloop groot en menigeen offerde kleine gift voor de arme bewoners, die

Goudsche Courant | 1894 | | pagina 1