IS mr, uien, TERUGGEROEPEN BINNENLAND. p Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. rukte Vv oensdag 6 Februari 1S95. No. 6576. 33s te Jaargang. en Zn. I? FEV1LLETOX ir. ill ten. orrad. OF b 31 W an - V la. van den enters. le premie werd behaald dooi Genezings T 7 buide,” bromde hij. Kenyon maakte in 4 jizen. Deer, ird. idorp. der. ngsveen. op. den heer J. Weeda, ge- i gemeentebode te Wad- drecht. 8k. recht. vater. t gebruikt Trommel GOlimiE «0IJBAVT o>. DOOR HUGH CONWAY. tan hebben, wees zoo verschooning te vragen aan d'e dame, uwe vrouw of uwe dochter is.” r de wer van Cloppenburg, leden zware door en Co., GEN. zittende Kat. Trommeltjes aopers. mnen die in de e vestiger wnrden is ?eu vrou- gemaakt king van voudigste I aange- i verdrin chflam en ordeln en r reuse ijke Id. Dan oorsuizen ekte. Al uwziek en In de plaats van (ten neer j. vveeua, gw n/eenteveldwachter en gemeentebode te Wad- dinxveen, werd als gemeentebode benoemd de beer A. Slinger, aldaar. Staten-Generaal. Ie. Kamer. Zitting van Maandag 4 Februari 1895. Bij de behandeling van het hoofdstuk Finan ciën ontwikkelde de heer J. Prins bedenkingen tegen de samenstelling van de commissiën voor den aanslag in de bedrijfsbelasting, waarin nu ook vakmannen plaats nemen, wat tot groote bedenkingen aanleiding geeft. Hy wenschte de commissiën enkel uit ambtenaren te doen bestaan. De heer Fokker achtte een verhoogiug van ovorgaugsiecht onvoldoende om in het buiten land overledenen, die niet in de vermogensbe lasting betalen, te treffen. Verder drong hy aan op vollediger statistieken van de vermo gensbelasting. De minister eenige bezwaren nam. 1 uur aangeven, terwyl moet worden betaald. i nu eene voldoende dikte --om hardrijderijen te plaats hebben, moet toegeschreven wor- aao het vele werken der stoomgemalen IE van ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. op Woensdag 6 Febr. ’s nam. hebben mannen achtig, de andere boven 1” J loofd eene prijs vooral in eenun vruumdeling tuguuover oenen En- gelschmnn niet kan uitstaan. Dat hij oen vreomdeling was zag men dadelijk, hoewel hij in zuivor Eu- golsch sprak. Een scherp antwoord lag mij op de tnng, maar Kenyon, die een buitengewoon gevat on bespraakt jougmonsch was, kwam mij voor. Hij nam zyn bood af, on maakte eene diepe buiging, op Zulk eene wel berekende wijze, dat het onmogolijk was te zoggen of hy oen excuus wilde maken, of den spot wildo drijven. //Signor,” zeide hij //eon Engulschman, die uw schoone land doorreist, doet dat, om al wat schoon is in dat land, in natuur eu kunst, to zien en le waar deuren. Indien u dat ergert, verzoeken wo excuus.” De man keek boos, niot wetende of mijn vriend spottend of ernstig sprak. z/Indiun wij iets kwaads gedai goed Signor, die misschien Het laatste was «enigszins sarkatisch, daar de man nog jong wi s. //Geen van een buiging. //Dus eene ook over uw De man Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. sche Ijsclub. Ingeschreven waren 13 paren. De prijs werd behaald door den heer Wde Jong met mej. K. de Jong, beideu van Pols broek, en de premie door den beer Meyer, van Schoonhoven, met mej. Mulders van Woerden. Benoemd tot onderwijzer aan school D. te Waddinxveeu, de heer Sterk van Schiedam. Gisterenmiddag had te Haastrecht de hard rijderij op schaatsen onder de leden van de jj'club plaats om kunstvoorwerpen waaraan 12 personen deelnamen. De prys werd behaald door N. Dogterom te Reeuwijk, de le premie werd behaald door A. Hoofd en de 2e premie door A. Himuink. beiden te Haastrecht, en verder reden vele ry- dera en rijderessen gedurende den geheele avond op de verlichte baan. bo- f 25 be" den heer Verschaik, de Is te pre- ran Dyk, de 2de premie door Jac. zal men zich wreken op den Een koopman, een zeer verdiens- raadsfid, een hoogst bekwaam adminis- der stedelijke financiën, dat ontkent men altemaal niet. Maar de man van de inkomsten-belasting. Zoo hoort men liberalen spreken Maar als dan eens de oppositie zegevierde, die zich keert tegen het onderwijs en tegen de uitgaven in het belang van handel en scheepvaart Als eens Van Raalte uit den Raad bleef en de redacteur van de Maasbode» er in kwam? Dat is alles onverschillig, als men maar zijn baat kan koelen aan .de inkomsten belasting Natuurlijk, dat de anti-liberalen met deze stemming hun voordeel doeu Op dat verzet tegen de inkomsten-belasting is heel hunne speculatie gegrond. Kort vóór de verkiezing Te Moordrecht zullen ijs b -en r ten half twee ure hardrijderijen plaats de eerste Gistermiddag om 12 uur is een schaatsen rijder op den Vliet bij de spoorwegbrug te Voorburg verdronken. Dit water behoort niet tot de,banen der ijsclub. De man was op een gedeelte van den Vliet waar niemand reed en het ijs, den vorigen dag door eene schuit was doo> gebroken. Zijn eigen onvoorzichtigheid dus kostte hem het leven. Onder een grooten toevloed van schaatsen rijders,toeschouwers uit alle omliggende plaatsen, had gisteren te Ondewater een wedstrijd plants voor schoon-hardrijden, gepaard, op de be kende irkelvormige baan van de Oudewatcr- werd een strooib.ljet verspreid, waarin de beer Van Raalte op de venjjnigste manier werd aangevallen. Vóór de dag der herstemming komt, zal men nog wel racer dingen beleven. En de liberale* tegenst.nders van een be lasting, die aan de scbandelykste willekeur op belastinggebied een einde maakte, aan bet ontzien van de ryken en het zwaar belasten van den middenstand paal en perk stelde, juichen 1 Rotterdam, wat zyt gy klein, al werd uw gebied vergroot Onze ont- den haer toe, en gearmd gingen waren zij uit bet van Financiën erkende dat er i tegen het systeem der be- drjjlsbeiasting bestaan, maar men kan altoos den voorzitter, een ambtenaar, op byzondere wijze inlichten. De bezwaren van den beer Prins zou hij overwegen met het oog op een eveutueele aanvulling van het systeem. Aan den heer Fokker beloofde de minister te zullen nagaan of er meer statistische gege vens kunnen worden verschaft. De boofdstukken Financiën eu Onvoorziene Uitgaven werden vervolgens aangenomen. By de vestingbegrooting bestreed de heer Rahusen deze daar het vestiugstelsel niet meer voldoet en het kleine plau van reduit onvol doende is. De heer Wertheim daarentegen achtte een voortgang van het kleine plan noodzakelyk. Wy mogen den moed niet opgeven. De Minister van Oorlog verklaarde dat hy moest voortgaan met hot kleine plan, dat dus feitelyk wordt uitgevoerd en minder zal kosten dan het vroeger geraamde. De vestingbegrooting werd daarna aange nomen met 30 tegen 3 stemmen de begroo- ting van Oorlog zonder stemming. De Kamer is gisteren aardig opgeschoten want behalve met het hoofdstuk financiën en de beide militaire boofdstukken, ia, men in zen. iek in Men schryft int Rotterdam aan het »U. D.< Het wordt meer en. meer duidelijk, dat er bij de gemeentelijke stembus een kabaal is opgezet tegen onzén wethouder van financiën, idf. Van Raalte, omdat hij de inkomsten belasting ontworpen en in den Raad verdedigd heeft. Men komt er openlijk voor uit, in particuliere gesprekken, in sociëteiten, op de beurs en in de krant. De inkomsten-belasting is de grief, zelfs bij hen, die thans minder betalen dan vroeger, toen er eene directe plaatselijke belasting bestond, die de lasten zeer ougelyk verdeelde. En waarom Omdat aan de inkomsten-belasting openbaarheid is verbonden. In eene koopstad als Rotterdam, zegt men, mag die openbaarheid niet worden geduld. .Men betaalt liever eene hoogero som aan be lasting, mits maar alles geheim blijft. Maar aan de groote klok te zien hangen, hoe zwaar men weegt, aan buurman, bediende of knecht de gelegenheid te zien gegeven om op bet stadhuis de kohieren na te pluizen, neen, dat is voor een Rotterdamsch koopman niet te dulden En daarom wethouder, telijk trateur was duidelijk, dat die heer alleen met du oude juffrouw te maken had. Hij zeide eenige woorden tot baar, on haar toon terzijde nemende, gingen zij samen eenige schreden voort langs de kerk; zij spraken druk en ernstig, terwijl zij tolkens hun oogon richten op het meisje. Toen de oudo juffrouw van baar afging ging het meisje nog een paar schreden door, masr wachtte toen. Nu konden wij haar schoone gelaat on fraaie gestalte ten volle zien, en daar wy niet al te dicht bij haar stonden, konden wo haar zien, zondor onbeleefd of onbescheiden te zijn. «Zij is-werkelijk schoon,” zeide ik moor tot mijzelveu dan tot Kenyon. ,/Jn, dat is zij, maar toch niet zoo schoon, als ik dacht, er ontbreekt iota aan; toch is het niet inogelijk tb' zeggen wat het is. Is het wollicbl bezieling of uitdrukking z/Ik kan niet zien dal er iets aan ontbreekt I” zeide ik met zooveel enthousiasme, dat Kenyon er luide van in den lach schoot. z/Fixeeron de Engolsche heoren on dames *bok zoo huu land, op publieke plaatsen, of is dat alleon een faveur voor de Italiaansche dames Deze onbeschaamde vraag word gedaan door iemand, die dicht bij mij stond. Wo koorden ons tegolijk om, en zagen een man van hooge gestalte, van ongeveer dertig jaar, die vlak achter ons stond. Zijne gelaats trekken waren rogolmatig, doch maakton goen aange name» indruk. Muu voelde terstond, dat onder dien $waren knevel een sarkastischo mond schuilde, en dat die donkere oogen er. wenkbrauwen konden gloeien van toorn. Op het oogonblik drukten zij aanmatigenden, beleodigdep hoogmoed uit, dien ik By de gisteren gehouden hardrijderij op schaatsen teJWaddinxveen, voor personen ven de Iwjaar, werd de prys haald doop 1 --k-11- mio door Toen. vriendin. Ik maak u myu compliment, Engelsch spreken.” werd mol du zaak verluguu Kenyon sprak zoo innemend en zoo natuurlijk. «Ik ben verscheidene jaren in Engeland geweest,” zeide hij kortaf. /’Verscheidene jaren? dat zou ik niet gedacht heb ben mij dacht, dan zou de Signor die Engelsche eigenaardigheid .aangenomen bobben, die van veel moer belong is dan de taal alleen.” Door de welwillendheid van den heer Mr. L. van Gyn te Dordrecht werd het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem in gelegen heid gesteld eene zeer belangrijke tentoon stelling te houden van afbeeldingen van Dor- drecht's oude gebouwen, die thans geopend ia en vcrmoedelyk tot Zondag 24 Februari zal geopend blijven. Het grootste aantal dezer afbeeldingen is het werk van den in 1884 op 75-jarigen ouderdom overleden Dordsche schilder en tee- kenmeester Jan Rutten e. a. De catalogus bevattende 167 nummers, is op het museum verkrijgbaar gesteld. Kenyon wachtte, en keek don man zoo onschuldig vragend in ’l gezicht, dat deze er inliep. «Wat meent u vroeg hij. «Niet overal zyn neus in le steken,” zeide Kenyon kort en scherp, keerde hom den rug toe, en maakte zoodoende een einde aan 't gesprek. De man werd rood van woede. Ik hield hem in *t oog, daar ik bang was, dat hij myn vriend te lyï zou gaan, maar hy begreep dat hot beter was van niot. Met een vloek keerde hij zich om, on de zaak liep daarm do af. Gedurende dat gesprek was do oude Italiaansche juffrouw van haar geleerden vriend weggegaan, en zij on het meisje gingen samen haren weg. stemde Italiaan ging vervolgens naar die met de oude gesproken had, zij den andoren kant uit. Spoedig gezicht. Kenyon stelde mij niet voor de vrouwen te volgep, en al had ik zelf gewonscht het te doen, ik zou mij geschaamd hebben er van te spreken. Toch stond het besluit reeds tamelijk vast bij mij, om den vol genden dag eens woer naar de San Giovani te gaan. Wij deden dat dan ookmaar ik zag haar niet weer. - Hoe dikwijl.» ik er nog wel heengegaan ben, durf ik niet te zeg'en. Noch het schoone meisje, noch hare geluidstor hub ik in Turin wueTgezien. Onzen onbe- schaamden vriond kwamen we gedurig op straat tegen dan keek hij ons leelyk aan, maar wij namen er geen notitie van maar zooals gezegd, het schoone muisje, met dat eenigszins bleoke gelaat en die donkere vreemde oogen, kregen we niet weer te zien. (JPbrdf Hrwtyi,) De ijsclub Voorwaarts* te Berg-Ambacht liet op Maaudag 4 Febr. hardryden door jo.i- gena beneden, en door jongens boven 12 jaren. By den eersten wedstrijd wonnen den prys en de premiënW. de Jong, D. Hoogenboezem, A. C. Be/.enier en W. Kok. By den tweeden: P. M. Blanken, C. Oskam VVz., D. Verhoog en A. de Langen. GOUDA, 5 Februari 1895. Morgen Woensdag zal een leden-vergadering plaats hebben der kiesvereeuiging Burgerplicht* in de zaal Kunstmin* der Sociëteit >Ons Genoegen,* des avonds ten 7 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Verkiezing van 6 Bestuursleden in plaats van de Heeren J. W. Vorster, C. W. van de Velde, H. Straver, A. Jonker Kz., M. Blonker Herny en A. L. Tbierens, die voor hunne benoeming hebben bedankt. 3. Het stellen van een Candidaat voor het Lidmaatschap der Provinciale Staten. (Den leden wordt herinnerd dat volgens Art. 10 van het Reglement een Candidaat kan worden voorgesteld door drie leden). 12 Hoe douker en schoon die oogen ook waren, er was iets droomerigs in, als van iemand, die in de verte staart, die nog verder staart dan het voorworp dat hij aanstaart. Het maakte een zonderlingen iudruk op mij, maat daar hare oogen slechts eene seconde do myne ontmoetlen, kou ik niet zeggen of de indruk aangenaam of onaangunam was. Beide vrouwen talmden een öogenblik aan du deur, zoodat Kenyon en ik vooruitgingen. Buiten de kerk deur bleven we onwillekeurig staan. Misschien was dat wel niet zeer beleefd, maar het meisje had ons te zeer geïnteresseerd, om haar niet nog eons na te zien, terwyl zij de kerk uitgiug In de kerkdeur zag ik toen een man staan van middelbaren leeftijd on eon fatsoen lijk uiterlijk. Hij as oenigszins breed geschouderd, en droeg ook een bril. Als ik had moeten zeggen, tot welken eland ik veronderstelde dat hy behoorde, dan zou ik gezegd hebben tot den geleerden stand. Wat zijne nationaliteit betreft, hij was op en top een Itali aan. Hy wachtte blykbaar op iemand, en toon do beido vrouwen de kerk uitkwamen, ging hy haar tegemoet, en sprak tot haar. De oude juffrouw gaf hare verras sing te kennen door een kleinen gil, nam zijne hand, on kuste die. Het meisje stond blijkbaar onverschillig. Het De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. H. M. de Koningin-Regentes heeft paai aanleiding van een verzoek van het hoofdbe stuur het beschermvrouwschap jfcttj.raard van de Nederlandsehe Vereeniging tg/t ordering van Zondagsrust. J J Een groot pakhuis in de KipHraat te Rot terdam is pi terochteud vroeg d'oor brand ver nield. De aangrenzende perceelen der firma*- Lutkie en Cranenburg, Hoogstraat, Gebr. Merkom, Kipstraat, en Peek en Hoogstraat, werden bedreigd'/en vuur- en waterschade. Door eene onbekende oorzaak is te Amers foort brand ontstaan in «en bijgebouw van het militaire kleeding- eu uitrustingsmaguzijn, »het Werkhuis*. De brandweer wist de vlam men tot het aangetaste gebouw te beperken. f 15.— en f 5. s aan den wedstryd van Vrijdag zich op den dag vau den wedstrijd literlyk ’s 1 - -::i als inleggeld f 1, - i Dat het ijs eerst (10 tot 12 cM.) heeft, doen 1 *- - -- den het vele werken der stoomgemalen 1 en weder dienende op Vrydag 8 Febr. met hindernissen, voor •boven 16 jaar in de gemeente woon is nationaal, voor mannen 18 jaar. Op Woensdag worden uitge- 1UU1U CQUV van f 12.— en premies van f 8.— en f 4.— en op Vrydag eene prys van f 40.— en premies van f 15.en f5. De deelnemers aan den kunnen tot ui 8

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1