ndel ER ps TERUGGEROEPEN ranca BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. =ssr Vrijdag 1 Maart 1895. 33ste Jaargang. No. 6596. A tus N FEUILLETON. LI JE. angst der gbaar is, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. CENTEN. 1 0.80 hg niet hoopte dat te Gouda hg zgne latia zal gevlagd worden. 0.55 ).25 Door de politie alhier is vermoeden van dor resp. 1^.1 den Raad van ation de i’z. enz. S DV leer [end LP, Bij den minister vsn waterstaat is van den beer De Ridder te Katwyk mede eene con- Het bezoek van de Koninginnen aan Maas* tricht zal plaats hebben in de maand Meia.a. Telegraaf. Eene belofte is gegeven. ibrlcatie üker van GOlimiE COURANT DOOB HÜGH CONWAY. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke «Nommers V IJ F national van de Ac*- heftigen toon Een milicien nit Doesburg, die 9Maarta.a. onder de wapenen moet komen, is voorzien van een knnstoog. Niettegenstaande dit gebrek is by door den militieraad te Zutfen voor den militairen diénst geschikt verklaard. Men aobt het waarschynlyk dat de militaire geneeskundigen hem zullen atkeüren. is en 81) Onder wolken invloed was ik? Wat dreef my? Ik zal hst nooit te weten komen. Ik zette de kaars neer, ik ging die achterkamer binnen, ik opende die stoffige piano en sloeg een paar accoorden aan. Zander twij fel deed het tragische verband tusschen al wat er in mij omging, mij onwillekeurig de tonen aanslaan, waar* mede bel lied begon, dat ik gehoord had, terwijl ik nog buiten de deur stond te luisteren naar die lieve stem, die ik 'niet kende. Terwijl ik de tonen aansloeg, koek ik door de deur naar Pauline, die nog altijd, roerloos als een beeld, daar stond. Een zenuwachtige trilling scheen haar te bevangen. Zij keerde zich om, en kwam naar mij toe, en er was iets in haren blik, dat mij van de piano deed opstaan, om gade te slaan wat gebeuren zou. De mantel was haar van de schouders gevallen Zij zette zich op het piano-stoeltje en, eene meesterlijke hand over de toetsen latende gaan, speelde zij prach tig, en zonder in ’t minst te hapeien, het preludium van het lied, waarvan ik de eerste tonen had aan geslagen. Ik stond als van den donder getroffen Dat was de eerste keer, dat zij eenigen smaak voor muziek had ara dra dag gelegd muziek scheen haar. ?rsch van meldt ona uit Drente: wonderdokter, die in Drente breuken te genezen, woont niet te Midlaren, in het gehucht Ide, gem. Vries, en is man, maar eene vrouw die >de kunst< hare moeder, en deze van haren echtge- Door de politie alhier is van G. F. wed. W. de K. wonende te Moordrecht een monster boter in beslag genomen op k—--- ur.- bedrog in den boterhandel. bevordering reserve de Guyot en cessie-aanvrage ingekomen tot aanleg van een spoorweg van Den Helder naar den Hoek van Holland. ADVERTENTIES worden geplaatst vau 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel pn 10 Centen. Groote letters worden bereke naar plaatsruimte. AUDI met bevattende i t gekomen' zoen van en, dames i vraag aan r ip katoenen evenpens lieve daar^ i igeveer de dichtingen ^voeringen Men meldt uit Deventer: De vyf wevers van koeharen kleeden aan de Koninklijke Tapijifabriek aldaar, die, moals wy eenigen tijd geleden berichtten, met Maart ontslagen zouden worden wegens inkrimping van die onderafdeeling der fabriek, zullen thans te werk worden gesteld in de Smyrna-afdee- ling, waar ruimschoots werk voorhanden is. De afdeehngen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het ontwerp tot pensioenregeling voor de tydelyke bureelamb- teuaren van den rijkswaterstaat en dat op de enz. van officieren der marine- heeren E. Smidt, Conrad, Heldt, Hesselink. Het gemeentebestuur van Opsterland was ar in geslaagd, toezegging te verkrygen van een kassier voor bet sluiten eener tydeljjke leening. Meden meldde de kassier dat hy niet genegen was te leenen. De onderwyzers on dervinden daardoor een nieuwe teleurstelling met de traktementsbetaling. GOÜDA, 28 Februari 1895. Naar men ons mededeelt heeft de heer Mar tens als zyn verlangen te kennen gegeven, dat - - - instal- Ter voldoening aan het verzoek om inlich tingen ten aanzien van het aan de Tweede Kamer gericht nader request van den heer D H. Meyer Jr. te Rotterdam, over afwijzing van diens verzoek om als vast leeraar by de Kon. Milit. Acad. te worden aangesteld,wordt door den minister van oorlog nogmaals de nota overgelegd door zijn ambtsvoorganger reeds aan de Tweede Kamer toegezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van da opvolgende benoemingen van genoemden heer tot tydeljjk Tot lid van den gemeenteraad te Krimpen a/d IJsel is gekozen de heer A. A. v. V) al- sum Az. met 40 van da 65 stemmen. Naar de gevangenis te ’s-Gravenbage is overgebracht de gep. kapt. O.-I. leger V. Bedankt voor het beroep te Krimpen aan de Lek door ds. W. H. Dekking te Bergam* bocht. Men meldt nit den Haag: De minister van binnenlandsche zaken moet, naar vun goeder hand wordt gemeld, gereed zijn met een ontwerp lot uitbreiding van bet kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van eene in werking zynde herziening der perso neels belasting wacht, om naar den Raad van State te worden verzonden. Dezer dagen is bericht, dat de generaal- majoor, hoofdintendant, besloten beeft pensioen aan te vragen. De ware reden daarvoor is te zoeken in de omstandigheid, dat over de onlangs vastgestelde reorganisatie van het personeel der militaire intendance en der kwartiermeesters zyn advies niet zou zyn gevraagd. Als vermoedelyk opvolger van den hoofd intendant noemt men den luit.-kol. intendant Van Gendt, hoofd der Vie afd. aan het de partement van Oorlog. leeraar en van de omstandigheden, waaronder deze benoemingen hebben plaats gehad. Enkele ponten van bet rekest worden ver der door den minister nader gereleveerd. Daaruit blykt dat van een dringend ver zoek aan requestrant om tot 1 September 1894 aan de Academie werkzaam te blyven, geen sprake is geweest dat de toenmalige gouverneur demie in het, op vry hoogen en medegedeelde voornemen van requestrant om zich tot de Tweede Kamer en de dagbladen te wenden, eene bedreiging heeft gezien dat aan adressant de zakelyke inboud werd medegedeeld van verschillende ministerieele beschikkingen, welke bij zegt, dat hem niet iu handen zyn gegeven hetgeen ook niet gebruikelyk is. Dat de beer Meyer overgehaald zou zyn naar de betrekking van leeraar bydeK. M. A. te solliciteeren, in den zin welken genoemde heer aan dat woord geeft, is ook by het thans ingestelde onderzoek niet gebleken. Eene belofte is aan den heer Meyer nimmer Ik nam hare hand in de mijne, en hield die vast. De kaars stond op der. schoorsteenmantel achter mij. Zij wierp bijna geen licht in de voorkamer, waarvan de dubbele deur slechts half open stond de helft, waar de sofa stond, was dicht. Ik kon dus onmogelyk, naast haar zittende, in de voorkamer zien. Ook zat ik er met den rug naar toegekeerd. Welnu, nadat ik de hand myner vrouw eenige oogenblikken in de myne had gehouden, kwam er een zonderling, onbeschrijfelijk gevoel over mij, dat ge voel hetwelk men soms in eenen droom heeft, waarbij twee personen aanwezig zijn, en waarby de droomende niet zeker is in welke van de twee hij zich zelven zien moet. Ik bad voor een oögenblik ook een dubbel- bestaan. Ofschoon volkomen bewust, dat ik nog op de sofa zat, en Pauline’s hand in de mijne hield, zat ik ook levens voor de piano, en keek door die half open staande deur in de voorkamer, en die voorkamer was geheel verlicht I Het licht was zoo helder, dat ik met eea oogopslag alles ia de kamer kon onderscheiden. Elk meubelstuk de schilderijen aan den wand, de donkere gordijnen voor de ramen aan het eind van de kamer, den spiegel boven don schoorsteenmantel, de tafel in het midden met eene brandende htnp er op. Dat alles zag ik, en nog meer! Rondom de tafel zag ik vier mannen zitten, en twee er van waren mij goed bekend I De man, die tegenover mij zat, leunende met zijne armen op de tafel, wiens gelaat onrust en verwonde ring uitdrukte, wiens oogen gericht waren op iets, dat op eenigen afstand van hem lag die man waa Oe nen, de Italiaansohe dokter, de oom en voogd van Pauline. wpar wof* 0/0 fhMM fe/i «n allo •zorfd. •maliteite» Tervullen. (aal Noord Voor den stichter van het Suezkanaal, wylen Ferdinand de Lesseps, zal een standbeeld wor den opgericht ic Egypte, als hulde van de geheele wereld. Daarom ia het voornemen, iederen passagier, die op weg van of naar het Oosten het kanaal passeert, in de gelegenheid te stellen, door een vrijwillige bijdrage, van ten minste 1 franc, voor dat monument mede te werken, ter dank bare vereering der nagedachtenis van den man, die een der indrukwekkendste figuren dezer eeuw was. Men verwacht dat nauwelyks één jaar noodig zal zijn, om langs dien weg de benoodigde gelden byeen te krygen. Nu de Tweede Kamer byeengekomen weldra de zeven moties aan de orde zullen komen, welke zyn ingedi^nd by de behandeling der Begrooting vpor ’95, brengen wy nogmaals in herinnering door wie en met welk doel de moties zijn ingediend. De motie-Bahlmann spreekt den wensch uit, dat de wet op de suikercultuur van 1870 beter worde gehandhaafd. De motie-Beelaerts wil uniforme tijdsregeling. De motie-Gerritsen eischtminimum loon en maximum arbeidsduur in de bestekken van rykswerken. De motie Farncombe Sanders verklaart zich voor wetteljjke regeling van pensioenfondsen voor militaire en burgerlyke ambtenaren in Nederlandsch- Indië. De motie Tydeman beoogt de invoering staats-exploitatie van het telehpoonnet, De motie-Heldt verlangt de benoeming van een staatscom missie tot onderzoek van de qnaestie der pensionneering van werklieden. De motie-Dobbelmaun, eindelyk, lokt een uitspraak uit voor of tegen graanrechten. Deze kapitein wordt verdacht van diefstal met inbraak ten huize van een familielid. Hy is ter beschikking van de justitie gesteld. De zaak moet nog voor den rechter»commissaris behandeld worden. Nader meldt men De feiten, die er toe geleid hebben den gep. kapitein van het O.-I. leger v. V. te ’s Gra- venhage naar de gevangenis over te brengen, zyn reeds van oude dagteekening. Geruimeu tyd geleden werd ten huize van de schoon moeder van den verdachte, welke dame des- tyds woonde op het Prins Hendrikplein, de brandkast opengebroken en waren daaruit alle waarden, grootendeels bestaande uit effecten, verdwenen. Reeds dadelyk na den diefstal en inbraak moet een aanklacht tagen den gewezen kapi tein zyn ingediend, maar steeds vond de jus titie geen termen rechtsingang tegen den thans verdachten oud-officier te verleenen, totdat hij nu dezer dagen, op bevel der röohtbank, in arrest is gesteld onder verdenking van zeer nabij betrokken te zyn by de ten nadeele van zyn schoonmoeder gepleegde ontvreemding. De zaak is thans in onderzoek bij den rechter-commissaris te ’s Gravenhage. Het geheele geval heeft ook reeds aanleiding gegeven tot een burgerlijk proces, en eene on langs door den Hoogen Raad gegeven beslis sing in zake de geheimhouding voor de ver mogensbelasting houdt er verband mede. zooals gezegd, eerder te hinderen en te ontstemmen. Nu haalde zij de prachtigste accoorden uit die ver waarloosde piano. Maar toen tij eenige maten gespeeld had, hield mijne verwondering op. Ik wist wat er gebeuren zou, of althans gedeeltelijk, alsof iemand het mij ge zegd had. Ik was er zelfs op voorbereid wanneer het moment zou komen, waarop de stem zou invallen, waarop ik Pauline zou hooren zingen even onberis pelijk als zij speelde, en toch met diezelfde gedempte stem als in dien noodlottigen nacht. Zoo volkomen was ik daarop voorbereid, dat ik met gespannen ver wachting het lied aanhoordo tot aan de noot, waar het ophield, toen ik er in den nacht naar luisterde. Zoo volkomen voorbereid, dat, toen zij eensklaps wild overeind sprong, en nogmaals dien vreeselijken gil slaakte, ik haar terstond in mijne armen opving, en haar naar de dichtbij staande sofa droeg. Voor haar, zoowel ah voor mij, waren alle gebeur tenissen van dien sohrikkelijken nacht weor levend voor den geest gekomen. Het verledene was terug gekomen bij Pauline, teruggekomen van hetoogonblik af, dat het haar had verlaten. Wat die terugkeer thans brengen zou, hetzij een zegen, hetzij een vloek, ik had geen tijd om er over na te denken. Pauline had al mijne zorg noodig. Mijne taak was verschrikkelijk I Ik moest haar met kraoht bedwingen, haar tot bedaren trachten te bren gen, want zij gilde zoo luide, dat ik vreesde, dat de buren het hooren zouden. Onderwijl verzette zij zieb met kracht tegen my, duwde my van zich af, en trachtte op te staan. Zoo zeker alsof ik hare gedachten had kunnen lezen, begreep ik, dat wat er eens ge beurd waa baar thans weer voor den geest stond. Het Naar men ons mededeelt is door de firma Van der Garden beproefd den IJsel open te maken. Men De tracht maar geen i van 1 noot, een smid bij zyn leven, heeft geërfd. Reeds langer dan dertig jaren heeft de familie het bedryf nitgeoefend. Voor het genezen van breuken worden eenige woorden gepreveld, waarby ook de naam van den breukïyder ge noemd wordt, waarna in een boom bij de woning door den breukïyder een drietal spij kertjes worden ingeslagen. Volgens bewering der vrouw komen er zoovelen om genezing tot baar, dat drie populieren by het huis van den grond zes a zeven voet hoog vol spijker tjes zyn geslagen. Dat er werkelyk genezingen by kinderen hebben plaats gehad, is misschien een gevolg van den natuurlijken groei, want het gebruik van breukbanden wordt door haar ook na de wonderkuur, aanbevolen. was haar, alsof een sterke hand haar tegenhield, waar schijnlijk op dezelfde rofa, on wederom werd haar worstelen zwakker en zwakker, en haar gillen al flauwer en flauwer. Om het tafereel nu volkomen ge- lijkend te maken, voor zoover zij er in betrokken was, behoefde dit gillen slechts over te gaan in dat lang durig akelig gekerm. Het eenige verschil was, dat de handen die haar thans weerhielden, liefderijke handen waren. Ik hoop dat men gelooven zal, wat ik tot dusverre verhaald heb, en eveneens wat ik in de volgende hoofdstukken zal meedeelen. Ik zeg niet, dat die ge beurtenissen en omstandigheden alledaagsch zijn. Dan badde ik geen reden gehad, om dit verhaal neer te schrijven. Maar ik zeg dit: wat ik tot dusverre ver haald heb, zou ik kunnen bewijzen, zooal niet direkt dan toch indirektalles is eenvoudig of wetenschappe lijk te verklaren maar omtrent hetgeen nu volgt, moet men mij enkel op mijn woord gelooven. Noem het wat gij wilt, een droom, eene hallucinatie, verhitte ver beelding noem het zoo gij wilt behalve een verzinsel het is mij alles wel. Ziehier wat er plaats had Pauline lag eindelyk stil. Haar kermen had opge- boudeu. Zij scheen haar bewustzijn weer verloren te hebben. Toen kwam het denkbeeld bij mij op haar zoo spoedig mogelijk van die noodlottige plaats weg te voeren, maar weldra verdrong zich de eene ge dachte, «le eene beschouwing na de andereallerlei vrees en hoop bestormde mij. Wat zou de ontknoo- ping zij«, als die ooit komen zou Mijne lieve vrouw lag inmiddels geheel rustig, ik wilde haar nog eenige rust gunnen, vóór ik haar op nam. Was het wel goed, indien zij daarbij ontwaakte

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1