TERUGGEROEPEN BINNENLAND. /Vteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 8 Maart 1895. 33ste Jaargang. No. 6603. ITZ. M. eist. U.N, >nd met a fl.90 •nen, FEUILLETON. i ra» Inzending van Advertentiën tot 1 uur de* midd. 0.80 0.55 0.25 9H Gulden I der resp. iration de ïuz. enz. r houder» van in de eerste jectus van 19 n Verkoop der fabricatie •uiker van i 1889. Art. to Amster- itgifte van de ale fond» van stelling tot 8? ie national nde [HE i door middel i ftOUDSCHE CO 11! I NT DOÜB HUGH CONWAY. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Van grooto beteekenis achten wy de ver gadering welke in Den Haag ie gehouden om te beraadslagen over het pensioen vraagstuk, wat werklieden betreft. Voor ’t eerst zjjti daar afgevaardigden byem Omtrent de «Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export» kan nog worden medegedeeld, dat deze zaak reeds sedert November in voorbereiding is. Toen werd een voorloopig comité benoemd, dat op 12 Januari jl. een bijeenkomst hield, waarin de grondbeginse len der Vereepigiog zijn vastgesield. De Ver eeniging stelt zich voor in de eerste plaats meerdere aanraking tot stand te brengen tusscben de Nederlandscbe voortbrengers en bet Nederlandach consulaa’wezen, een aan raking, welke bier te lande bij lange na nog niet op die schaal plaats vindt, als dit bv. in Duitschland, België en Oostenrijk, tot groot voordeel van belanghebbenden, het geval is. Voorts zal zy haar leden opmerkzaam maken op die mededeelingen in de Nederlandscbe en vooral vreemde consulaire berichten, en in de buitenlandsche tijdschriften aan den export Naast bet capaciteiten-stelsM zal, naar de Haagsche correspondent van de >Middelb. Crt.« van iemand, die het weten kan< te hooren kreeg, de huurwaarde van de woning als ken merk van welstand gelden in de nieuwe kies wet. En zelfs het werkloon, dat iemand pleegt te verdienen, moet by de regeling in aanmer king zjjn genomen. Verder zou het stel-el ran eigen aangifte aanvaard zjjo, waardoor, zegt de corr., zeker het kiezerscorps vrjj wat klei ner zal zyn, althans na verloop van eenige jaren, dan bet kon wezen. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. or meer gewantrouwd om hun zwijgen dan om hunne praatzucht. Op dit laatste punt zou ik my niet licht verzalopeeren. Ik keerde terug naar mijn hotel, en bracht gedu rende eenige dagen mij oen tijd door zoo goed ik kon. Niet dat ik in gewone omstandigheden met mijnen tijd verlegen zou geweest zijn. Integendeel. St. Petersburg was een van de plaatsen, die ik altijd verlangd had te zien. Wat ik er zag was mij nieuw en vreemd; de gewoonten, belangwekkend om na te gaan maar ik stelde weinig belang in al wat ik zag. Hot was mij maar te doen nm Ceneri na te reizen. Ik was niet zoo dwaas, ort» den ambassadeur las tig te vallen. Daar ik overtuigd was, dat hij (laan zou wat hij kon, wachtte ik geduldig, en zonder pruttelen, totdat ik een brief kreeg, die mij meldde, dat ik aan de ambassade moest komen. Lord X ontving mij vriéndelijk. n Oe zaak is in orde," zeide hij, «gij kunt naar Si berië gaan, voorzien van een bevelschrift, waaraan de domste cipier, of domste soldaat, terstond zal gehoor zamen. Natuurlijk heb ik mijne eer verpand, dat gij in geen geval zult meewerkun, om den gevangene te doen ontsnappen, dat uwe aangelegenheden enkel eene familietaak betreffen.” Ik bedankte Zyne Excellentie, en vroeg verdere in structies. «In de eerste plaats,” zeide by, «heb ik last gekre gen U naar 't paleis te brengen. De czaar verlangt den excentrieken Engelschman te zien, die zulk eene Vuofo reis wenscht te doen, om 't antwoord te hooren op een paar vragen.” Die eer mh ik gaarne ontloop hebben, maar de wijl daar geen darïfe prepareerde ik asy> V 871 Ik kon hem zien, hoe hij zyn rampzalige leven voorsleepte in ketenen en diep gezonken, als een slaaf gezweept en mishandeld. Dat zou dan het welverdiende, niet te verwerpen loon zyn voor mijne lange reis. In aanmerking genomen al wat er ge beurd was, en myne tegenwoordige spanning en vrees, dan was deze onchristelijke gemoedstemming niet geheel onnatuurlyk in een gewoon menschenkind. Eindelijk ben ik te St. Petersburg. De brief, dien ik M mij heb, en de brief, dien men reeds over mij geschreven heeft, verzekeren mij eene goede ontrangit van den kant van Hare Majesteits edelen vertegen woordiger in de hoofdstad van Rusland. Mijn verzoek wordt met aandacht aangehoorder wordt niet om gelachen. Men zegt my, dat niemand ooit znlk een verzoek gedaan heeft, maar er wordt niet gezegd, dat het onmogelyk toe te staan is. Er staan moeilykho- den, groote moeilijkheden, in den weg; maar daar myne zaak enkel familiezaak is, met geenerlei poli tieke bedoeling, en daar de brief de toovermacht be vat van de handteekening van iemand, dien de edele lord zeer gaarne verplichten wil, worden die moei- lykheden niet als onoverkomelijk gekenschetst. Ik moot geduldig wachten, dagen lang, misschien weken, De heer J. Bergsma te Wester blokker, be noemd tot onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de le openbare school te Stolwyk, hoopt op 18 Maart a. e. zyne betrekking te aanvaarden. Na eene vacature van ruim 2$ maand zal dan het personeel weder voltallig zyn. GODDA, 7 Maart 1895. Gisterenmiddag zijn door de politie a'hier aangehouden drie knapen, die zich op 5 dezer hadden schuldig gemaakt aan diefstal met braak van gouden en zilveren voorwerpen en geld, uit de woning van eene vrouw wonende in de Jan Kottensteeg. De jeugdige dieven kregen onderlinge twiet over het verdeelen van den bpit en daar zjj reeds op weg waren naar Rotterdam, verborgen zij het gestoleue onder het ys aan den Broekweg alhier, hetwelk op hunne aanwyzing door de politie is gevonden en in beslag genomen. Men meldt nader uit Vlissingen Door den commissaris van rijkspolitie alhier den heer J. C. Fanoy, is gisteren gearresteerd en heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht de kwartiermeester A. F. L. van de mailboot Engeland*, als verdacht van diefstal van goederen uit het laadruim en van de bagage van voormeld schip. Eene aanzienlijke party manufacturen alsmede vyf damesmantels, een geheel dames- kostuum en andere goederen zyn gedeeltelijk uit zyn kooi aan boord en by een tagryn en in de woning van den verdachte te Mid delburg door genoemden commissaris in be slag genomen. om den autocraat zoo goed ik kon to woord te staan. Hot rijtuig van den ambassadeur stond roar, en in weinigs minuten reden wij naar ’l keizerlijk paleis. Ik bob een verwarde herinnering van reusachtige schildwachts, officieren mot blinkende uniformen, def tig uitzonde portiers, kamerdienaars en andere offici anten. (Jok van prachtige trappen en vestibules, schil derstukken, beelden, tapijten, verguldsels enz. Mijnen leidsman volgende trad ik vervolgens binnen in een ruim vertrek, aan welks einde een lang, statig man stond in militaire kleeding. Ik begreep, dat ik in da tegenwoordigheid was van den man, wiens hoofdknik milliounen en millioenen van zyn medemen«chen in beweging kon rottenden keiler aller Russen Czaar Alexander II; den gebieder, wiens bevel gaat over de fijnste Europeesche beschaving en over de onbeschaamdste Aziatische barbaarschheid. Toen twee jaar geleden het bericht van zijn gruwel ij ken dood in Engeland kwam, stond bij my weer voor den geest in de kracht zyua levens, rjjzig, gebiedend en toch innemend een aan, dien bet ons goed doet aan te zien. Of bij in geval de gansche waarheid aan 't licht was gekomen aangaande de zwakheden van zyn groote voorgangster Katharina II koninklijk bloed in zijne aderen had, of wel dat van een boerom 't even, by zag er uit, op en d’op, ais een beerscher over men- seben, een statig despoot. Jegens mij was bij bizouder minzaam en neerbui gend. Hij bracht mij door zijne manieren zoo goed oj mijn gemak, als iemand maar zyn kan in zulk boog gezelschap. (fFordt rervolfL) In de vergadering van den kerkeraad der Herr. Gemeente te Stolwyk werd Vrydag j.l. door den afgetreden administreerend diaken rekening en verantwoording gedaan over zyn beheer der diaconie-foodeen gedurende bat afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f 2604,64$, de uitgaven f 3357,18; het batig slot bedroeg alzoo 1 247,46$. Den 28sten Februari trad te Nieuwerkerk a/d IJsel de zuivel-conaulent in de provincie Zuid-Holland, de heer A. Bos, in het café »de Zwaan voor de afdeeling der Holl. Maatsch. van Landbouw op. ZEd. was voor de environs geen vreemdeling meerde vorige maand toch had hy te Kapelle s/d. IJsel een voordracht gehouden over Zuivelbereiding. Had hy toen een aandachtig publiek, niet minder was het nu. De zaal was vrygoed bezet. Tot onderwerp zjjner bespreking had hy gekozen: Veevoedering, Ve verpleging en Veefokking.« Op zeer eenvoudige en duide lijke wjjze, waaruit men ook kon zien, dat hy zjjn onderwerp meester was, gaf hy den land bouwers vele nuttige wenken. Na zyn rede werd er nog gelegenheid gegeven tot het vragen van inlichtingen over zaken, welke met het behandelde in verband stonden. Namens de vergadering dankte de voorzitter den heer Bos voor zijn nuttigen en leerrijken av'ond. Dat by in een volgenden winter tyd en gelegen heid zal vinden zyn kennismaking te hernieu wen zal zeker door velen gewenscht worden. Dezer dagen beeft zich een sergeant van het 5e bataljon jagers beklaagd o «er hoogst onrechtmatige bejegeningen, ondervonden van den compagnies-commandant, kapt. J. P. v. d. Iloff, zoowel tegenover zyn persoon als tegen over de compagnie, handelingen die geheel in stryd zouden zyn met de voorschriften van het reglement op den inwendigen dienst, welke eiseben, dat de militair «lacht en vaderlgk» door de meerderen in rang worde behandeld. Eeu commissie, bestaande uit een hoofdofficier en twee kapiteins, is belast met een onder zoek. Het kader, zoowel als een paar man schappen, wien bedoelde officier lichamelijke terechtwijzing zou hebben toegediend, zyn reeds door de com raise ie gehoord. Het onder zoek wordt voortgezet en daarvan zal bot afhangen, of de zaak al dan niet voor een kryggrasd zal gebracht worden of dat zal berust worden in hetgeen de kapitein tot zyne verontschuldiging heeft ingebracht. maar ’t is zeker, dat alles zal gedaan worden wat ino- geiijk is. Op 't oogenblik is er, zeggen de nieuwsbla den, een kleine spanning of zoo iets, tussohen de beide gouvernementen. Dat heeft soms ten gevolge, dat een verzoek, zelfs nog eenvoudiger dan het mijne, eenvoudig van de hand gewezen wordt. Docb, we zullen zien. Intuischen, wie is die staatsgevangene, en waar is hy? Ach! dat kan ik niet zeggen. Ik weet alleen, dat het een dokter is, Ceneri genaamd, een Italiaan, een apostel der vrijheid, een patriot, een samenzweerder. Ik wat niet zoo dom te veronderstellen, dat hij had terecht gestaan, ea gevontisd eas, onder den naam, waar ik hem bij kende. Ik veronderstelde integen deel, dat die naam alreeds valsch was. Lord X was zeker, dat in de laatst verloopen maan den niemand onder dien naam veroordeeld was. Dat maakte weinig uit. Als bet verzoek toegestaan word, dan zou de politie, met de data van my, den man wel uitvinden. Nu, goeden morgen ik zou zoo spoedig mogelijk nader bericht krijgen van de ambassade. «En nu een waarschuwend woordje, mijnheer Vaug han,” zeide zyn lordschap«gij zyt hier niet in Engeland. Bedenk dat een haastig roord, zelfs een blik, eene toevallige opmerking, die gij maakt aan eenen vreemdeling aan tafel naast u, uwe zcak ge heel bederven kan. Het gaal hier anders toe dan in ons land.” Ik bedankte Zyne Excellentie voor den goeden raad; ik had echter de waarschuwing viel noodig De waar heid is, dat een Engelschman in Rusland eene overdreven vrees koestert voor spionnen en voor do gevolgen van een los woord. De Eugelschen worden geweest vau de drie voornaamste werkliedeu- vereenigingen, die geen revolutionaire pro gramma's of bedoelingen hebben, maar langs Wettelyken en geleidelijken weg naar vooruit gang en lotsverbetering streven. Het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond, Patrimonium en da Roomsch Katholieke Volksbond hebben de handen ineen geslagen om overeen van de be langrijkste vraagstukken, de pensioenquaestie, tot een gezamenlijk besluit te komen. De Regeering is vooraemeaa t-ea ijjfrente- bauk in het leven te roepen, waar elk gele genheid vindt voor den ouden dag te zorgen. De bijzonderheden dezer instelling zyn nog niet bekend, maar in de Tweede Kamer, heeft o.a. de heer Heldt, voorzitter vau bet Alg. Ned. Werkliedenverbond, dat plau afgekeurd en een motie vonrgesteld tot instelling eener Staats-commissie die het vraagstuk zal onder zoeken en zoo mogelyk op breeder grondslag een oplossing voordragen. De heer Heldt heeft hierin nu steun ge vonden by zyn eigen vereeniging en tevens by Patrimonium en den R. K. Volksbond. Volko men overeenstemming is inde vergadering van eergisteren gebleken, en dit feit geeft uitzicht op samenwerking ook in andere opzichten. Er ia door dit overleg duideljjk aaogetoond, dat verschil omtrens sommige vraagstukken niet behoeft te beletten dat de ordelievende werklieden de handen ineenslaan by belangen die hen allen betreffen. De wensch, door de vergadering uitgespro ken, dat in de Staatscommissie, wanneer die wordt in het leven geroepen, naast patroons ook werklieden zullen zitting erlangen, be paaldelijk de leiders der vereenigingen, is zóó billjjk, dat daaraan stellig gevolg zul worden gegeven. gewyd, welke voor ieders byzonder bedryf meer bepaaldelijk van waarde kunnen zyn. Voor zoover dit verlangd*wordt en binnen haar bereik ligt, stelt de Vereeniging zich daarnevens beschikbaar tot het in winnen van nadere inlichtingen nopens deze mededeelingen, zoo ook nopens andere onderwerpen, den export barer leden betreffende. De periodieken Idyven tot latere raadpleging in het aan te leggen haudelsarchief bewaard. Ten slotte wil de Vereeniging trachten door het uitgeven van catalogi van Nederlandscbe uitvoerprodoefen in vreemde taleu en do ver spreiding dier catalogi, alsmede door het bijeenbrengen en buitenslands tentoonstellen van monstercollecties de Nederlandscbe voort brengselen meer algemeen bekend te maken. Zij wenscht daarin bet voorbeeld te volgen, o. a. in Oostenrjjk door den «Oest. Ung. Expoft- Verein», in Frankrjjk door de «Société pour l’Eucouragement de l’Exporation franpaise» en ook in Duitschland gegeven. Het zal slechts de taak zjjn der Vereeniging als bemiddelaarster op te treden, zonder zelve in het exportverkeer eeu actieve rol te spelen. Daarom is in de statuten bepaald, dat de Vereeniging als zoodanig zich te «enenmale onthoudt aan het drjjven van zaken van koop handel en voorts dat noch de leden van het hoofdbestuur, noch die van het dageljjkech bestuur eenig honorarium genieten. Abd het dagelyksch bestuur kan door bet hoofdbestuur met het oog op de doorloopende werkzaamheden op de jaarlyksche begrooting «en vast bedrag voor ambtenaren en bureau kosten worden toegekend. In de vergadering van de Holl. Maatich. vaji Landbouw, afdeeling Reeuwyk en Om streken, zyn tot bestuursleden dezer afdeeling, inplaats vau wijlen den heer A. Van Ree, gekozen de heer Verburg en, in plaats van den heer G. B. Bonman, die wegens gezond heidsredenen zyn ontslag als bestuurslid heeft genomemJ|te beer H. Van Triet. Vervolgens werd tovHfbrzitter gekozen, inplaats van wylen genoemden heer A. Van Ree, de vice-voor zitter, de heer J. Van den Heuvel en in diens plaats tot vice-voorzitter de heer J. N. Van Spongen. Daarna kwam aan de orde de vraag van het hoofdbestuur: >Is de afdeeling voor of tegen bet heffen van graanrechten.* Met algemeene stemmen verklaarde zich de ver gadering tegen bet heffen vau graanrechten. Ten slotte had de verloting plaats van een drietal voorwerpen, bestaande uit een boor, nyptang en hamer. Na afdoening der zaken werden nog eenige oogenblikken aan gezellig samenzjjn besteed.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1