TERUGGEROEPEN s BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 3 April 1895. No. 6624. iar. TZ. FEUILLETON. HL eist. nen, door middel IX, nd met f190 34ste Jaargang. Tan Inzending van Adrertentiën tot 1 uur de« midd. ningao ia II h waren. rverslag dar treden hoofd ran Pastoor Jelgeisma sieren. Ier resp. national Ltlon de i. enz. I bricatie iker van wan, His De spuiten oer 9 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. nde JHE DOOR HUGH CONWAY. houders van in de eerste de omgeving der prinses van Wales men kort geleden over het rooken door Een GOl WIE MHIll\T. HH. MM. de Koninginnen zullen de wereld tentoonstelling te Amsterdam niet openen, doch by deze plechtigheid vertegenwoordigd worden. Wel zullen Zij de tentoonstelling in den loop dor zomermaanden met HDr. bezoek vereeren. De toestand Utrecht, n Het einde wacht. 188V. Art. Amster- gedetacheerd tot 1 Juli 1896 bij de pyrotech- nische werkplaatsen te Delft. ▼an den aartsbisschop van mgr. Snickers is hoogst zorgelijk. 3 kan elk oogenblik worden ver- De 2e luit. W. H. C. A. Seyn, van het 4 reg. vest. art. te Helder, is geplaatst bij de instructie-compagnie te Schoonhoven, ter ver vanging van den le luit. J. E. Krieger, die overgeplaatst is by het le reg. vest. art. en Men meldt uit Lekkerkerk Door een tweetal onzer ingezetenen werd gedurende vijf weken aan een 60tal behoeftige kinderen kosteloos des morgens brood en des middags warme spijs nitgereikt. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, liroote letters worden berekend naar plaatsruimte. C. W. P., arbeider, wonende te den Bommel den 19 Maart door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens strafbare poging tot doodslag, gepleegd op den onbezoldigden ryksveldwachter A. Hoogzandte Middelharnis, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Heden werd hij overgebracht naar de ge vangenis te ’s-Gravenhage. Als gekozen raadsman zal voor hem op- mr. P. J.Troelstra, advocaat te Utrecht. geven, vóór de vraag nog gedaan werd. Zij zag, dat ik naar hare kleine hand keek, maar zij «loog hare lange wimpers neer, en zeide niets. Ongetwijfeld hoopte zy, dat ik haar de moeite van een nadere verklaring zou besparen. Als ik het van mij kon verkrygen, was het misschien het beste, dat ik haar soo spoedig mogelyk verliet om niet terug te keeren. Ontstemd en troosteloos als ik mij gevoelde bij de gedane ontdekking, zag ik ook weldra een groote ver andering in Paulinezij was niet meer dezelfde. Er was iets tusschen ons beiden, dat den ouden vriend- schappelijken omgang in den weg stond, en dien tot weinig meer dan maatschappelijke beleefdheid maakte. Schuwheid en afgetrokkenheid straalden nu door in elk woord, in elke handeling misschien ook van mijn kant. Wij brachten den dag wel samen door; maar voor beiden moet de verhouding gegeneerd ge weest zyn, zoozeer was de verandering merkbaar. Ik ging dien avond te bed, alles behalve gelukkig. De prijs, dien ik trachtte te winnen, ging mij voorbij, juist toen ik dacht dien gewonnen te hebben. Zoo verliepen er verscheidene dagen. Pauline gaf geen teeken; geen teeken althans, dat ik gunstig kon opvatten. Dat leven kon ik niet langer uitstaan. Pris cilla, wier scherpe blik zag, dat de dingen niet in den haak waren, was vreeselijk kwaad op my, en zeide haar gevoelen zoo ronduit, dat ik begon te vermoeden, dat zij hare bedreiging reeds had uitgevoerd, en aan Pauline alles verteld had. Ik meende zelfs, dat de ge dienstige praatzucht van het oudje oorzaak was van alles, door hare ontijdige openbaringen. Hadde ik nog maar ééne week, of een paar weken, tyd gehad, om het hart myner vrouw te winnen, dacht ik, dan zou alles goed- gegaan zyn. Ik begon te vermoeden, dat myn bijzijn aan de >Zuid-Hollander< uit mededeelt, bestaat de sverre- zynen meerdere in rang, waarvoor aan een bet regiment grenadiers Voor den Hoogen Raad diende heden de zaak van den rykateekenaar te ‘s-Gravenhage, door rechtbank en Hof aldaar trt 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ralschelyk met een bedrag van f 20 invullen van een postwisselformulier, valschelyk onderteekeneu van de betaalbaarstelling, nabootsen van de stempelnierkdf’ enz. Thans trad voor den requirant op mr. D. Simons uit Amsterdam, die als eerste cassatie- middel voordroeg, dat de getuigenverklaring van den directeur van het postkantoor te ’s-Gravenhage, inhoudende dat de onder de betaalbaarstelling voorkomende (onleesbare} handteekening niet is die van een der post ambtenaren op den bewüsten dag ten post- kantore werkzaam geweest, moet worden be schouwd als een redeneering of gissing, daar die verklaring volgens pleiter niet anders kan zyn dau eene wetenschappelijke gevolgtrekking. Voorts pleitte mr. Simons gebrek aan moti- veering van verschillende ten laste gelegde en bewezen verklaarde feiten en omstandigheden. Conclusie O. M. 16 April. In de vergadering der polders Oud- en Nieuw Reierswaard te Ridderkerk is besloten tot het verhoogen van eenige gedeelten van den hoogen zeedyk vóór die polders gelegen, aan den Molendyk, Den Eenigendyk, de dorps straat en te Bolnes. 50) Ik vond haar, langzaam roortwandelende met hot hoofd naar den grond gericht. Zij groette mij vriénde lijk nis naar gewoonte, en wij gingen samen voort. Ik zocht tevergeefs naar myn roos. Wellicht is de roos zóó gevallen, dacht ik, dat zij ze niet kon zien liggen. Toch was ik er niet gerust op. En er stond my nog wat ergers te wachten. Zij had geene handschoenen aangetrokken, en ging metinel* kandergeschoven vingers voortik ging aan hare lin kerzijde, en zag dat zij de ringen niet meer aan had. Die gouden ring, die tot dusverre een baak van hoop voor my was geweest, was verdwenen. Het hart aonk mij in de schoenen. De zin was maar al te dui delijk in verband met hare woorden van gisteravond was or geen misvatting mogelyk. Hoewel zij wist dat zij mijno vrouw was, was zij van dat juk niet gediend. Pauline voelde geene liefde voor my. De waarheid, die uit de nevelen van ‘t ver- ledeue langzamerhand tot haar doorbrak, zou haar niet gelukkig makennu zij zich herinnerde, wenschte zy weer te vergeten. Die ringen waren afgelegd, om mij zonder veel woorden te zeggen, dat zij mijne vrouw niet kon zyn. Hoe kon ik nu opreken F Het antwoord was al ge- In de Meerbode* wordt de uitslag d r be raadslagingen over de motie-Dobbel man n mede gedeeld, de bekende argumenten van voor- en tegenstemmers worden niet herhaald, doch de lezers ontvangen mededeeling van de lengte maten* der gedrukte handelingen en daaruit bljjkt dat het drukwerk voor Vrijdag 15 Maart een lengte heeft, voor de heeren 't Hooft van 1 Meter 50 centimeter, Truyen 2 meter 50, De Boer 1 meter 50, Travaglino meter, Lambrechts 1 meter 75, Van Alphen 7, meter haar begon te hinderen, dat zij zich ongelukkig begon to gevoelen. Niet dat zij miji ontliep integendeelzij was even volgzaam als in dien tijd, waaraan ik nu bijna niet meer durfde terugdenken. Maar ik dacht dat zij toch meer op haar gemak en gelukkiger zou zyn, wanneer ik niet by haar was. Ik besloot derhalve te vertrekken. Het beste was, dacht mij, myn besluit dan ook maar terstond ten uitvoer te brengen: den volgenden dag namelijk. Ik pakte mijn koffers. Ik be- paalde met welke diligence ik vertrekken zou. Ik zou dan nog drie morgenuren hebben, ora Priscilla de noo- dige orders te geven, en voor altijd afscheid te nemen van myn vrouw. Ik kon evenwel niet gaan, zonder haar eerst nog een en ander uit te leggen. Ik wilde haar niet pijnlijk aandoen door te zinspelen op onze onderlinge betrek king, maar ik moest haar zeggen, dat zij niet die ryke erfdochter was, die zij meende te zijn. Ik zou haar zoggen, dal zy evenwel genoeg had om van te leven, zonder er bij te voegen, dat ik, als haar echtgenoot, daarvoor zorgen zou. Als dat afgehandeld was, dan vaarwel voor altijd I Toen ik dat schema aan myn ontbijt had uitgewerkt, begaf ik mij naar het huis, waar Pauline logeerde. Van mijn plan tot vertrek, wist zy nog niets. Ik hield hare hand langer en vaster in de mijne dan gewoonlyk, en met veel inspanning bracht ik de woorden uit„Ik kom om u vaarwel te zeggenik ga vandaag naar Londen.” Zij sprak geen woord, maar ik voelde, dat hare hand beefde. Hare oogen kon ik niet zien. „Ja, ik heb my hier nu lang genoeg opgehouden,” ging ik voort, trachtende bedaard te spreken, „ver scheidene aangelegenheden roepen my naar de stad.” In den avond van den 15n Januari kwam een persoon, zooala later bleek met een zeer ongunstig verleden, ten huize van den notaris L. in de Jan Hendrikstraat te 's-Gravenhage om den notaris te spreken. Terwijl de meid op herhaald aandringen van den man nog maals ging vragen of mynheer te spreken was klapte de voordeur dicht; de man was ver dwenen en met hem een overjas van den notaris. Bedoelde man had zich heden wegens dief stal van de bewuste jas voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden hij ontkende en dischte een alleronmogelijkst verhaaltje op. Natuurlyk had hij de jas gekocht van den >grooten onbekende.* Het O. M. vorderde 2 jaren. Twee artilleristen kregen gisterenavond te Scheveningen oneenigheid en bij bet huiswaarts keeren geraakten zij ter hoogte van «Prome nade* slaags; de sabels werden getrokken, een der militairen kreeg een houw op het hoofd en zakte in een. Zyn tegenstander koos het hazenpad, maar werd door burgers gegrepen en naar het com missariaat gebracht. De gewonde wordt in het militaire hospitaal verpleegd. De jaarvergadering van den Homoeopalhi- •chen Bond in Nederland zal gehouden worden te Gouda op 24 April a.s. en Van Kerkwijk 1/g meter. Voor Dinsdag 19 Maart enz. Zeker is dit een nieuw soort verslag van de bespreking in de Tweede Kamer, maar, merkt het >Landb.-Weekbl.« op, is het niet gebillykt, wanneer men weinig anders verneemt dan hetgeen bij woord en in geschrift reeds zoo dikwerf eu zeker niet minder goed is gezegd GOUDA, 2 April 1895. De St.-Jozefparochie viert heden feest. Haar beminde Herder de ZeerEerw. Heer A. Albada Jelgersma herdenkt den dag, waarop hy vóór vyf en twintig jaren tot Priester werd gewyd. Ofschoon ZEw. betrekkelijk korten tyd als herder dezer parochie werkzaam is, Rebben toch zjjne parochianen ruimschoots reden tot dank baarheid jegens hem. Door den bouw van eene sierlyke pastorie heeft hy de omgeving der St.-Jozefkerk aanmerkelijk verfraaid. Dat het welzyn van alle parochianen hem ter harte gaat, heeft ZEw. getoond door het opricbten van een Weeshuis. Vooral de leden der pa rochie, die minder met aardsche goederen ge zegend zijn, hebben hierin reden tot dankbaar heid. Worden zy door den dood vroegtijdig aan hunne kinderen ontrukt, dan wordt hunne •tervenssmart verzacht door de troostvolle ge dachte, dat de Vader der parochie voor eene teedere verzorging van hun kroost gezorgd heeft. Talryk r waren dan ook dejblyken van be langstelling, die den geachten jubilaris ten deel vielen. Van de huizen der parochianen wapperde overal de Vaderlandsche driekleur. Een groot aantal aangename en kostbare ge schenken werd ZEw. van verschillende zyden aangeboden. Tegen twaalf uur dezen middag gingen verschillende Colleges den jubilaris ge luk wenschen. Ook onze geachte Burgervader, don Edelachtbare Heer R. L. Martens, deed van syne belangstelling blyken. Worden de gebeden verhoord, die dezen dag voor den beminden jubilaris ten Hemel zyn gezonden, dan zal eenmaal de gouden priesterkroon het Naar men ’s Graven hage i gaand ongepaste uitdrukking* ten opzichte zynen meerdere in rang, onderofficier van het regiment grenadiers en jagers 4 dagen provoost is opgelegd, in het gebruiken van het persoonlijk voornaam woordje »hy« in de klacht tegen den kapitein Van ’t H., en zulks in plaats van de voorgeschroven titulatuur Z.W.Ed.Gestr. De 2e luit. H. J. Meyboom, van het 5e leg. inf. te Utrecht, is te Woerden gedeta cheerd, ter vervanging van den len luit. C. F. Muschart, van het 8e reg. inf., die naar Utrecht is teruggekeerd. Het comité van Oud-Holland op de tentoon- sklling voor hotel- en '‘eiswezen te Amsterdam heeft pogingen in het werk gesteld zich den steun van verschillende aldaar bestaande gym- nastiekvereenigingeu te verzekeren. Met den besten uitslag zyn deze bekroond. Er zal n.l. een vendel soldaten, musketiers en piekeniers gevormd worden, waarover H.H. M.M. de Koninginnen, bij haar bezoek aan de tentoon stelling een wapenschouwing zullen houden De manschappen van dit vendel zullen gekleed zyn uit den tyd van Prins Maurits. Ter be geleiding van Hare Majesteiten zal een eere- wacht van honderd personen worden geformeerd. Eenige officieren zullen de leiding op zich nemen. Op de Beurs zullen vooraf oefeningen worden gehouden. In sprak dames. Een der hofdames richtte de vraag tot de prinsesWanneer het rooken wer- kelyk een genot is, acht u het dan recht vaardig, Koninklyke Hoogheid, dat de man nen alleen het monopolie van dat genot hebben Of gelooft u, dat deze gewoonte schadelijk is voor lichaam en geest De prin ses antwoordde: >Ik kan my over deze vraag niet uitspreken voor zoover bet de geneeskunde en de moraal geldt. Wel echter heb ik bemerkt, dat de mannen, die harts- lochtelyk rooken, zelf verklaren, dat zij sla ven dezer gewoonte zijn en zich niet in staa Pauline zag er dien morgen eeuigszins ongesteld uit Zij was bleeker dan zy sederl mijne komst nog ge weest was. Zy scheen kwynende en terneergedrukt. Zonder twijfel was mijne tegenwoordigheid daar oor zaak van. Het arme meisje I spoedig zou zij weer beter worden I Ziende, dat ik wachtte tot zy iets zeggen zou, zeide zij alleen „Wanneer gaat gij F” en hare stem klonk dof en mat. Met een enkel woord vroeg zij wanneer ik terug zou komen 1 „Met de dilligence van twaalf uur,” antwoordde ik. „Ik heb nog een paar uur tydzullen wy nog eens samen naar die open plek wandelen F” „Zou het u genoegen doen F” „Ja, als gij er niet tegen hebt. Bovendien ik heb u iets te zeggen omtrent uzelve omtrent zaken;” dit laatste voegde ik er opzettelijk by, opdat zy er minder tegenop mocht zien. „Ik zal meegaan,” zeide zij, terwijl zy haastig de kamer uitging. Ik stond te wachten. Daar kwam Priscilla. Zy keok, alsof zij mij wilde opetendat had ik ten minste van haar niet verdiend. Hare stem was scherp on barjuist zooals zij altijd sprak, wanneer zij mij als jongen over 't een of ander kattekwaad beknorde. „Juffer Pauline zegt, dat gij op haar niet wachten moetzij zal zoo meteen wel bij u komen op de open plek.” Ik nam mijn hoed, en maakte mij gereed, om te gaan. Priscilla had niets gezegd, waaruit bleéV.'dat zy wist, dat ik vertrekken wilde; maar toen ik het hui* uit wilde gaan, zeide zij op een toon van de duidelijkste minachting: „Jongeheer Gilbert, ik had niet gedacht, dat ge zoo'n aartsdomoor waart.” (For^cww^A) Uit Bolnes wordt van 31 Maart gemeld: Heden nacht te ongeveer 2 uur brak eens klaps eeu hevige brand uit in het huis A 90 bewoond door H. Pris. De bewoners, tuai vrouw en 2 kinderen, werden gered. Het hui is van binnen geheel uitgebrand. P hebben de belendende perceelen kunnen bo- De inboedel waa verzekerd. Door eenige bouwondernemers te Scheve ningen is eeu terrein, grenzende aan den Drogersdyk, ter grootte van p. m. 18,000 M2 aangekocht, om daarop visacherswoningen te bouwen.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1