ips 1 TERUGGEROEPEN BIER. ten, mm, ''ten iverts, rd ter Bo.k- franco BINNENLAND. ZN. man, srstraatK. 11 istreken. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN. tTITEE, Donderdag 4 April 1S95. No. 6625. 34ste Jaargang. FEUILLETON. a hat UNG. steller. lUUHB i ▼an Inzending- van Advertentiën tot 1 uur deg midd. IDE BUM k Zoo. eeti een ura, UÖUH3.. Wethouders liOIINIIE nil I! I NT DOOB HUGH CONWAY. SCHAAP8- ndene genees* kend en ge- I geleverd door ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, tlroote letters worden berekend naar plaatsruimte. >rs der Zelf- me uitapat- 'S 7 afb. Prijs 3 verschrik- deu^d Igdt leering, die nd van een by hetVer- umarkt 34, het bedrag, Iken boek- Op de Tentoonstelling van vee en pluim gedierte gisteren te Rotterdam gehouden wer den o. a. bekroond: Door de Arrondissements-Rechlbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vonnissen geweten G. V., 16 jaar, schippersknecht te Zwam- merdam wegens diefstal van een mes tot een maand gevangenisstraf. Vervolgens stonden terecht P. 8., 23 jaar, schipper, K. S., 20 jaar, varensgezel te Goude- rak en J. F., 20 jaar, stoker te Moordrecht Zij zouden in den nacht van 1 op 2 Januari toen de nachtwaker J. Stigter te Gouderak ben aan maande zich wat rustiger te gedragen dezen hebben aangegrepen, geslagen en ge- schopt. Beklaagden beweren door den nacht waker onheusch te zyn bejegend en door dezen met een label te zijn geslagen, zoodat zelf bet meisje van den 2en beklaagde een slag op den arm bekwam, waardoor zy een week lang buiten staat is geweest dien te gebruiken. De nacht* wakor Stichter verklaart echter slechts tot zelfverdediging van zjjn wapen gebruik te heb ben gemaakt. Het O. M. requireerden voor den len beklaagde eene maand, voor den 2e en den 3e 3 weken gevangenisstraf. P. H. 41 jaar, sjouwer te Gouda. Hem werd ten laste gelegd den 11e Pebr. j.l. alhier J. Brenkman met een mes een snede in het aangezicht en de linkerzyde te hebben toege bracht zoodat deze daaraan bloedend werd verwond. De wegens den moord te Sevenum gearres teerde 14-jarige Coks verklaard de dader te zijn, doch alleen uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Hy wyst daarvoor twee hoofdwon den aan, die hem het eerst zouden toegebiacht zyn. Veeleer is echter aan te nemen, dat deze hem toegebracht worden nadat hy verscheidene meswonden, op den verslagene bevonden, heeft veroorzaakt, totdat eindelyk de doodelyke borst- steek een einde maakte. maf 190. m a ƒ140, IEELEN. reiend, «eg 30, Gotoa. logus in da bevattende lerseizoen jricht aan - TaP B iestoffen in len eveneens aen gelieve op te geven in. i der Wereld vaarden der ht en Rech- talen. „Waarom hebt gij mij dat niet gezegd Zij boog haar hoofd naar den grond. «Ik wilde eerit weten, of gij mij liefhadt. Waarom zoudt gij mij lief hebben Zoo gij my niet liefhadt, konden wij van elkander gaan ik wilde u, soo mogelijk, uwe vrijheid teruggeven maar nu, Gilbert, raakt gy my niet weer kwijt I” Hare gedachten waren dezelfde geweest als de myne. Geen wonder dat ik haar verkeerd begrepen bad. Het idee, dat zy eerst wilde zien of ik baar liefhad, wa« immers voor mij ondenkbaar! «Gy zoudt mij veel bauge dagen hebben uitgewon nen, als ik geweten had, dat ik u niet onverschillig was. Waarom deedt gij die ringen van uw vin ger af?” «Dagen gingen voorby, en gij zeidet niets. Daarom deed ik ze af. Ik heb ze sedert op myn hart gedragen; ik wachtte, dat gij ze my uit eigen beweging weer Mn den vinger zoudt steken." Ik kuste de band waaraan zij blonken. «Dus is u alles nu opgehelderd, vrouwtjelief „Nog niet alles, maar t<>ch genoeg. De waarheid, uwe liefde, uwe toewijding, dat alles, lieve man, u mij nu helder, en ik zal trachten het door myne liefde te vergelden, zoo dat mogelyk is.” Laten deze woorden zijn als het einde onzer bruids dagen. De reet is heilig. De boomen rondom ons weten alleen wat er tuascbeu ons voorviel, terwijl hunne vriéndelijke schaduw op ons viel, waarin wy woorden van liefde wisseldenwaar onze tweede en werkelijke trouwdag, het eene uur na het andere, voorbijvloog. (Fbnft wrvolfrf.) 51) Zulk een opmerking, zelf» van een oude gedienstige, mocht ik niet onbeantwoord laten. Ik keerde mij om, om iets te zeggenmaar Priscilla sloeg de deui eenvoudig dicbt, mij bijna tegen het hoofd Ik ging heen. Die schrobbeering was mij te nietig in verge lijk van mijn andere wederwaardigheden. Natuurlijk kon ik niet verwachten, dat Priscilla zich zou vinden in myne gevoelens, en de kieschheid zou weten te waardeeren van myne positie. Bovendien ik moest haar nog veel zeggen vóór mijn vertrek. Die open plek, zooals wij het noemden, was eene plaats op een heuvel in de nabijheid. Bij toéval had den wy dat punt gevonden by onze rondwandelingen. Het was een plek, waar de boomen geveld waren, en het lage hout was weggehakt. Een weinigbetreden pad leidde er heen. Men had er een schoon uitzicht over de rivier, die door de vallei kronkelde, en op de heu vels aan de overzijde. Ik vertoefde er gaarne. Hier had ik uren lang met Pauline zitten praten. In myne droomen had ik daar lucht gegeven aan de woorden van liefde, die ik eerlang voor haar hoopte te ont boezemen. £n hier zou ik haar nu voor altijd vaarwel zeggen! Toen ik aan di open plek kwam, was ik alles be- Goen woorden kunnen myne verrukking beschrijven dien ommekeer in myne gewaarwordingen. Zij was nu de mijne voor altijd I Ik zag het aan alles. Haar scboone blos sprak het uit; maar ook van hare lippen moest ik het hooren! «Pauline! Pauline! hebt gy mij Kef?” Zij beefde, en ik wist dat het vreugde was «Óf ik u liefheb antwoordde zij, en verborg haar blozend gelaat tegen mijn schouder. Die woorden, die houding waren mij genoog, maar zij hief haar hoofd op, en drukte hare lippen op de mijne. «Ja, man! ik heb u lief! ik heb u lief ah uwe wettige vrouw1” «Sedert wanneer weet gij dat Hebt gij ’t u her innerd Voor eene poos antwoordde zij niet. Zij maakte zich los uit mijn arm, en haalde voor uit baar kleed een blauw lint, dat zy om den hals droeg, de beide rin gen hingen er aan Zy schenen te stralen van vreugde in den zonneschijn. Zij deed de ringen van hot lint af, en hield ze mij toe «Gilbert, mijne lieve, indien gij wilt, dat ik uwe vrouw zal zijn, steek ze mij dan weer aan den vinger. En toen met menigen kus, en menig woord van liefde, deed ik haar de ringen weer aan den vinger, en nu wist ik, dat al myne onrust teneinde was. «Maar sedert wanneer weet gij het? Hoe hebt gij het o herinnerd?” «Lieve man,” zeide zij zacht, en hare stem klonk ah muziek, «ik wist het reeds, toen ik u het eerst aan de overzijde der rivier zag staan. Toen kwam het eensklaps bij my op. Vóór dien tijd was alles bene veld. Toen ik uw gericht weerzag, begreep ik alles.” De heer P. M. Snickers, sedert 23 April 1883 R. K. aartsbisschop vau Utrecht, ia heden nacht in den ouderdom ran 78 jaren overleden. halve blymoedig gestemd. Ik ging op don afhellenden grond liggen, en richtte myn blikken naar het pad, waarlangs Pauline moest komen. Ik liet myn hoofd rusten op een omgevallen boomstam. Een zachte wind ruischte door bet gebladerte. Aan den voet van den heuvel hoorde men het zachte murmelen van de rivier. Een paar witte wolken dreven langzaam over mij heen. Het was een schoone morgen, hij wekte poëtische mijmeringen in mij op, en daar Pauline nog altijd niet kwam, en ik in twee, drie nachten bijna niet geslapen had, vielen mij de oogen dicht, en voor een poos vaagde de slaap al mijne beslommeringen en teleurstellingen van mij weg. Was het slaap? Ten minste ik droomde; dus moet ik geslapen hebben Aoh I ware die droom werkelijk heid, dan was het nog wat op deze wereldIk droomde dat mijn vrouwtje naast mij zatdat zij myne hand vatte die aan hare lippen bracht, en vurig kuste. Haar wang raakte daarbij haast aan de mijne, en ik kon haar zachten adem voelen. Ik droomde zoo dui delijk, dat ik er wakker van werd ik lag op mijn harde peluw, en do droom was weg. Toen ik myne oogen echter goed open had, zag ik Pauline voor mij staan. Met die groote donkere kijkers keek zij mij open aan. Ik ving dien blik slechts eene seconde op, maar dat was lang genoeg, om mij het hart hevig te doen kloppen. Ik sprong overeind; ik sloeg zonder aarzelen mijne armen om Pauline, en kuste haar vurig herhaalde malen, terwijl ik niet an ders kon uitbrengen dan -. «Wees de mijne I ik heb u lief!” De uitdrukking in Pauline’s oog was thans die van de vurigste liefde, die ooit een vrouw voor een man kan koesteren. Bij kou. besluit zyn benoemd, by het per soneel der militaire administratie, tot majoor- magazyn meester, de kapiteins-magazynmeester N. W. Torré, M. H. Damme enC. J. Kikkert, hoofden der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, respectievelijk te Am sterdam, te Delft en te Woerden. Naar ons werd medegedeeld had het Bestuur ▼an den Ned. Bond van Oud-Onderoff. Af deel ing Gouda voor een paar dagen zich tot den heer Martens, Burgemeester dezer gemeente gewend met bet verzoek om het Beschermheer schap der Afd. te willen aanvaarden, teneinde het antwoord hierop te vernemen begaf zich heden eene commissie uit het bestuur, ten stadhuize waar zy zeer welwillend door onzen Burgervader werd ontvangen, nadat de voor zitter der Afd. de heer van Frankenhnyzen, nogmaals doel en strekking van den Bond had kenbaar gemaakt, verklaarde de Burgemeester zich volgaarne bereid om het Beschermheer schap te aanvaarden doch ZEd. Achtb. ging verder als men had durven vragen door mede te deelen hy de Afd. ook finantieel wilde steunen door als beschermer toe te treden voorwaar wel een bewys ZEd. Achtb. sym pathiseerde met het doel van den Bond, waar zoo het geachte hoofd der gemeente voorgaat verwachten wy ook andere autorieteiten het belangloos streven van het bestuur om minder bedeelde ónd-kameraden te helpen zullen wil len steunen. Omtrent de opvoering van Pagliacci (Paljas) in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam lezen wy in het >N. v. d. D.< het volgende By de bespreking van deze uitvoering moet men rekening houden met de omstandigheden. Ware eeu influenza-epidemie uitgebroken over een opera-gezelschap, men zon zeker allerlei verzachtende omstandigheden pleiten. Erger dan een influenza-epidemie is over het opera gezelschap van bet Paleis voor Volksvlyt uit gebroken, en daarom meen ik voorop te moeten stellen, dat men zeer voorzichtig behoort te zijn in het uitsproken van een gevoelen. Als Paljas trad op de Heer Leysen, die door de voordracht van deze party bet bewys lever de, dat hy in dit seizoen groote vorderingen heeft gemaakt. Wel is waar is zyn zang niet van overdrijving vry te pleiten, zoo snikt en snikt hy bijna voortdurend, maar er is toch veel beweging en veel goeds in zyn vertolking. Naast Leysen noem ik met ingenomenheid den beer Dons. Hy heeft my in de party van Tonio zeer behaagd. Hy zegt met intel ligentie, onderstreept menig woord op juiste wyze en heeft in zijne houding tegenover Wedda iets zeer waars. Hem stel ik van de uitvoerenden bovenaan. Met den zang van Mevrouw Vermeerden kau ik mij niet bevrien- den. Dit is niet nieuw, immers reeds in het vorig jaar besprak ik haar optreden herhaal- delyk. Daarom wil ik thans niet over haar in bet byzonder uitweiden. In de uitvoering van den heer v. d. Hoeck (Silvio) vind ik terug de niet alledaagsche hoedanigheden der stemmiddelen. Dezen zanger wensch ik de gelegenheid toe eens een zeer goeden ontwikkelingsgang te doorloopen. En voor het overige zy hier verklaard, dat men kon opmerken hoe ieder zich beijverde om het beste te geven, wat hij geven konde. Laat ons dit op prys stellen en der vereenigde artisten van dit Nederlandscbe opera-gezelschap toewenschen, dat het publiek ze in staat stelle gedurende deze maand in hnn onderhoud te voorzien. In de Amsterdamsche Courant* van Dins dag 2 April leest men het volgende De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Voor de fijnste en zwaarste koe A. Spruyt te Alfen a/d Ryn met een tweede prys. Voor den besten rystier niet ouder dan 2 jaren A. Moonz Mz. te Bloemeudaal bij Goada met een 3de prys. Voor kuifboenders J. de Bruyn te Goude rak met een 2de prys. Voor kraaikoppen G. Hoogerwaard, Capelle a/d Usel met een 2de prys. Voor Brahma Pootra J. de Bruyn te Gou derak met een 2de prys. GOD DA, 3 April 1895. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Vrydag den 5 April 1895, ’s namid- dtp Ij ure. Aan de orde: Reclame van G. A. van Meurs, betrek- kelyk de door Burgemeester en vastgestelde kiezerslijsten. Het voorrtel betreffende wijziging der be- grooting van het Bestedelingenhuis, dienst 1894. Het voorstel betreffende wyziging der be- grooting van het Hoffmans-Gesticht, dienst Het voorstel betreffende wyziging der be groeting van de Volksgaarkeuken, dienst 1894. Het voorstel betreffende het verleenen van verlof aan de onderwijzeres H. P. Kluit. Het voorstel betreffende den verkoop van den jagersstal op het Jaagpad. De benoeming van een Lid in de Com missie voor de Volksgaarkeuken. De benoeming van eene onderwijzeres aan de 2e Kostelooze School. De benoeming van ®ne onderwijzeres aan de le Burgerschool vooifMeisjes. De vereenigde artisten van de voormalige Nederlandsche opera-vereeniging hebben metde opvoeringen van Cavalleria Rusticana en Pal jas* een buitengewoon succes. Gisteravond was de zaal op alle rangen stampvol, terwyl Zaterdag zelfs bezoekers moesten worden te ruggestuurd. Beide avonden werden de heeren Leyssen en Dons, in Paljas* Canio en Tonio, twee,drie maal teruggeroepen. Deze heeren spelen dan ook hun rollen beiden even goed als zij ze zingen; van den heer Dons zyn we goed spel gewoon, de heer Leyssen heeft echter tot nog toe weinig gelegenheid gehad, zyn gaven in dit opzicht te doen kennen; de roep over zijn uitstekend spel was dan ook algemeen. Daarby Komt nog, dat de muziek als ge schreven schijnt voor de stem van den heer Leyssen vooral het smartlied werd vol uitdruk king door hem gezongen. De beer Dons had reeds aanstonds met zyn proloog alle toeschou wers voor zich gewonnen. Ook de overige uitvoerenden droegen hel huune bij om de voorstelling tot een waardig geheel te maken. Met genoegen constateeren wij den steun, die het publiek den artisten verleent door een drukke opkomst. Bek), verklaart op gameiden datum met plank op het ijs te hebben gestaan om stukje brood te verdienen. Er was tusschen hem en de baanvegers een geschil gerezen om dat bekl. het contract van verdeeling der winst had verbroken. Hij kan zich niet herinneren, Brenkman verwond te hebben omdat hy zoo driftig en zenuwachtig was geworden tenge volge van de gebruikelijke onvermydelyke borreltjes. Drie getuigen echter constateerde het feit te hebben zien plegen door den bekl. Het O. M. requireerde twee maanden gevan genisstraf. J. Van der H. 32 jaar, koopman te Lopik voor het feit den bouwman A. Van Garderen aldaar te hebban gescholden voor «sebobbert, af zetter en smeerlap». Beklaagde bekent dit te hebben gepleegd omdat hy nog geld Van G. moest hebben. De president mr. E Feith geeft hem te kennen, dat dit niet de weg is om recht te verkrijgen. Bekl. antwoordtdat is de drift mynheer de drift. Het O. M. requireerde eene geldboete van 18 subsidiair 4 dagen hechtenis, wat bekl. onge permitteerd vindt. P. V. Pzn. 19 jaar arbeider te Capelle a/d Usel voor het feit den 5 Febr. jl. te Ouder kerk a/d Usel de ryksveldwachter W. Van Loon, D. v. d. Bosch en H. Mulder in dron kenschap te hebben mishandeld. Tegen bekl. wordt 10 dagen gevangenisstraf gerequireerd.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1