i HE TERUGGEROEPEN BIER, ±e os BINNENLAND. man, erstraatK. 11 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mtie? No. 6626. Vrijdag 5 April 1895. 34ste Jaargang. FEUILLETON. Wreken. Innig Extract i&Co. nhage. hat ll\G. IIGBLOEM. de hem be- waux Ie Zoom dingslijn en I' De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs er drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. A. WOLFF, kt, Gouda, rdrecht. Boskoop, oater. ct in flacons met ge in ons Han- echtbank te GOÜDA, 4 April 1895. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot Zetter der Directe Belastingen de beer A. W. Roes (vacature van den heer H. W. G. Koning). van den i. Hofrad ten tekroond met la’s, Gouden i Medailles, ere-Diploma daille en Cer- id’s Hygienic het 601INIII COURANT D00B HUGH CONWAY. i hoesten, ademings- bewezen. n warme ibevelens- Bn. ?5 cent. IDE I SCHAAP8- aid ene genees- kend en ge-. l geleverd door dat de goede verstandhouding en de studenten nog lang zou De le luit.-kwartm. C. F- Frevel, van het reg. gren. en jagers, wordt 1 Mei gedetacheerd ten bureele van den intendant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie te Utrecht. lykate sa n. :1 voor Hoeren «schoenwerk, Miller A Cs Men lette goed ark.— wk, lalaatarlM, «saus, Aratas. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men schrgft uit Amsterdam van 31 Maart Burg, en Weth. hebben het hoofd in den schoot gelegd. De forensen-strjjd is uitge streden. «Op de door uwe vergadering behandelde reclames der forensen, is door Ged. Staten,» aldus deelen Burg, en Weth. den raad mede, «eene beslissing genomen, waarbjj de aanslagen zijn vernietigd. Een gevolg hiervan zal zjjn vonnis kunnen redden, ik zou het niet gedaan heb ben. Het was lang geleden, sedert ik met hem in aanraking was geweest, maar mijn bloed kookte nog toen ik hem zag, en bedacht wat hij gedaan had. Ik wist niet hoe hij inmiddels geleefd had; ik wist niet hoevelen hij verraden had, sedert ik hem het laatst had gezienmaar zoo de gerechtigheid zich had laten wachten, zij had hem nu bereikt, binnen weinige oogenblikken zou zjjn einde dfór zyn. Hy herkende mij. Misschien dacht hij wel, dat ik opzettelijk gekomen was, om mij te vergasten aan zyn terechtstelling. Hij bleef staan, en vloekte te gen my. De soldaten duwden hem voort. Hij koerde zich om, en ging voort met tegen my te vloeken, totdat een der soldaten hem een klap op den mond gaf. Dat moge wreedaardig geweest zynmen had in dien tijd zeer weinig medelijden met communis ten. Onderwijl gingen de soldaten met hun gevan genen een hoek van 't gebouw om. //Zullen we er eens naar gaan kijken P” zeide mijn vriend, terwijl hij de asch van zijn sigaar af knipte.” ,/Neen, ik dank ui” Maar wij hoorden hetbinnen tien minuten boorden wy het knallen der geweren en ik wist, dal de laatste en schuldigste van de moordenaars van Antony March naar verdienste gestraft was. Ik herinnerde mij mijne belofte aan Ceneri. Met veel moeite gelukte het mij een bericht aan hem af te zenden, waarvan ik reden had te vermoeden, dat het hem bereiken zou. Zes maanden later ontving ik een brief met ontelbare hieroglyphiache post merken. (SM Men schrijft uit Stolwyk Onze jeugdige zangvereenigiug Eensgezind heid* zal binnenkort, waarschijnlijk op den tweeden Paaachdag, hare eerste uitvoering ge ven. Door heeren kerkvoogden is welwillend het kerkgebouw tot dit doel afgestaan. In eeOe gisterenavond gehouden vergadering der liberale Kiesvereeniging Burgerplicht* alhier, zijn tot bestuursleden gekozen de hb. C. Witte van de Velde, J. L. Thierens en A. van Reedt Dortland. Gisteren herdacht prof. J. W. Gunning den dag, waarop hy vóór 30 jaar geroepen werd tot het hoogleeraarsambt aan de Amsterdamsche universiteit. Gisteren ochtend door de heeren Van Son en Sneltjes, bestuursleden van de Vereeniging >Luctor et Emerge de collegiezaal binnenge leid, werd den jubilaris daar door de propae deutic! (medische en pharmaceutische) een ovatie gebracht. De zaal, voor deze gelegenheid versierd, was met een overgroot aantal sudenten gevuld. Het eerst nam de heer Bolkesteyn, president der vereeniging »Luctor et Emergo,* het woord. Den heer Gunning hartelyk gelukwenschende en hem dankende voor alles wat hij gedaan De dienstregeling voor den a.s. zomerdienst op de Ijjnen der Staatsspoorwegen is door den minister van waterstaat goedgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1895 de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onder- wijs in de maand December, zoo noodig aan vangende in het laatst van November; die voor de Engelscheen Hoogduitsche talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwys, in de maand Augustus, zoo noodig aan vangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte Petrus Mathias Snickers, van wiens over lijden wij melding maakten, werd den 11 April 1816 te Rotterdam geboren. Na aan het gymnasium te Megen, het klein-seminarie Hageveld te Velzen en het groot-seminarium te Warmond zyn opleiding te hebben genoten, werd hy den 27 Maart 1841 tot priester ge- wyd en was o. a. van 1843—1846 als kape laan werkzaam in de kerk van den H. Wille- brordus buiten de Veste (Rustenburgerpad) te Amsterdam. In 1859 ondernam mgr. Snickers een reis naar het Heilige Land. Den 8 October 1874 vinden wij den overledene als vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, en den 25 Juni 1877 volgde hij als bisschop aldaar mgr. G. P. Wilmer op. De wyding had plaats 2 Sept, daaraanvolgende. In 1883, na het overlyden van mgr. A. J. Schaapman, werd mgr. Snickers als diens op volger aangewezen voor den aartsbisschoppe- 1 yken zetel in Utrecht, welken hoogen post bij tot zyn dood bekleedde. Mgr. Snickers was adsistent-bisschop bij den pauselyken troon, huisprelaat van den Paus Romeinsch graaf, ridder-grootkrais van het H. Graf, werd, als bisschop van Haarlem, be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, en by zyn gouden priester feest, 27 Maart 1891, tot commandeur in die orde. Bij dit feest ontving mgr. Snickers, be halve een telegram van gelukwensching namens den Paus, als bijzondere onderscheiding ook een gouden medaille met beeltenis van Z. H. De begrafenis van dezen waardigen kerk vorst, wiens afsterven ongetwyfeld in deu lande smartelijke deelneming zal wekken, zal Vrydag plaats hebben. en uitgevon- rtreft, het is het beste de vele en etuigt. Het DELIJK iderde borst- gebruik der e weldadige debiet en de ANTHE be- at hare uit scheppen op Even vóór de aankomst aan het station Schalkwyk had door het niet afsluiten der sluithoornen gisteren ochtend omstreeks 8.50 een ongeluk plaats. Het paard van een tent wagen waarin man, vrouw en kind gezeten waren, van de kerk huiswaarts koerende, werd door den voorbij snellenden trein 104 ’s Her- togenbosch—Utrecht gegrepen en circa 100 meter voortgesleept. Het paard werd gedood en de wagen verbryzeld. Als door een wonder kwamen de in den wagen gezeten personen met den schrik vry. ïu^ending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. beeft voor den bloei der pharinacie, bood hij den hoogleeraar, namens de Vereeniging, een prachtige staande salonlamp aan. De heer Gunning dankte voor wezen eer, gaf een kort overzicht van de ont wikkeling der pharmaceutische studiën van zyn jeugd af tot heden en schetste daarby, welk aandeel hy zulf daarin gehad heeft. De assistent des heeren Gunning, de heer Shoorl, beschreef nu het werkzame leven van den hoogleeraar. Ook deze toespraak beant woordde de heer Gunning. Nu werd ook door pharmaceutische studen ten, niet-leden van »L. et E.,« een cadeau overhandigd, bestaande in eene fraaie gravure. Getroffen door de hartelykheid zyner leer lingen, nam de heer Gunning toen voorloopig afscheid en sprak onder daverend applaus den wensch uit, tusschen hem mogen voortduren. De perceelen, benoodigd voor de verbin- D tusschen de stations Delftschepoort Maas te Rotterdam, moeten volgens een schrijven, door de eigenaars ontvangen, met 1 Januari 1896 opgeleverd worden. zeggen tronw en eerlyk gediend, is door zyn plotseling ontslag toch zeer zwaar gestraft, een ontslag dat zyn pensioen, en op een leeftijd, die beklaagde niet in staat stelt langs anderen weg in zyn behoefte en die van zyn vrouw te voorzien, zoodat hij zal moeten leven van zyne kinderen. Op deze gronden vraagt pl. vryspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 16 April. Men meldt uit Amsterdam Bos, de bekende colporteur van Recht voor Allendie gisteren namiddag op den Dam ventte met kleine geschriften, waarin over generaal Booth gehandeld wordt en waarin tegen enkele ingezetenen beleedigende uitdruk kingen gebezigd worden, is door een paar agen ten in verzekerde bewaring gebracht wegens het verwekken van volksoploopen. Het lid der Tweede Kamer, mr. P. B. J. Ferf, die sinds geruimen tyd ernstig ongesteld was, bevindt zich sedert eenige weken tot her stel van gezogdheid in het buitenland. irs der Zelf- me uitspat- ■s 7 afb. Prys 3 verschrik- deugd lijdt leering, die nd van een by hetVer- mmarkt 34, het bedrag, Iken boek- staarden met ledige oogkassen op beklagenswaardige wijze naar de Place de la Concorde, waar de stand beelden stonden van de schoone verlorene provincies. De Vendomezuil was om verge worpen. De schoone stad was verkoold en zwart gebrand door de bran dende toortsen van haar eigen zonen. Maar reeds eenigen tijd waren de vlammen gedoofd, en was de vergelding gekomen. Een vroolyk jong officier, een vriend van mij, nam mij destijds eens mee naar een militaire gevangenis, om die te zien. Terwyl we daar in de open lucht wat stonden te praten onder ’t rooken van een sigaar, kwam er een peleton soldaten buiten, die tusschen zich drie gevangenen wegvoer den, die geboeid en met gebogen hoofd, met hen voortgingen. //Wie zijn dat?” vroeg ik. //Communistische deugnieten.” «Waar worden zij heengebracht?” De Franschman haalde de schouders op. «Waar z« allen moesten heengebracht wórden,” zeide hij, «om doodgeschoten te worden, dat beestegoed 1” BööbIcu uf Uiei, untj iunuuoü, dié üüg üiatü ccüê minuut te leven hebben, boezemen ons belangstelling in, zoo ook al geen sympathie. Ik keek oplettend naar hen, terwijl zy voorbijgin gen. Een van hen hief daarop zijn hoofd op, en keek mij wederkeerig aan. Het was Macari I Ik schrikte toen myn oogen de zyne ontmoeten, maar ik schaam mij niet te zeggen, dat ik geen gevoel als van medelijden in mij bespeurde. Met Ceneri had ik medelyden ondanks mij zelven, en ik zou hem geholpen hebben, ware het mogelyk geweest maar al bad ik door 't opsteken van éénen vinger dien schurk, dien leugenaar, dien verrader van zyn vallen. z/Och jongeheer Gilbert I doe dat niet; doe dat niet I” riep zy, «wat zal er van juffer Pauline wor den dut lieve schepselzy zou den grond kussen, waar gij gaat I” Ik had gerekend op een nieuwe schrobbeering, en niet op een uitstorting van gevoel als deze. Ik legde haar de hand op de schouder. „Maar Priscilla,” zeide ik, //uwe juffer Pauline, Mevrouw Vaughan, mijn vrouw, gaat mede.” Nu begonnen de tranen van Priscilla nog meer te vloeien, maar dit waren tranen van vreugde. Tien dagen later stond Pauline bij het graf van haar broeder. Op haar verlangen had ik aan ’t hek van het kerkhof op haar gewacht, tot zij terug zou komen. Zij zag er bleek uit; aan bare oogen kon men zien, dat zy bitter geschreid hodmaar toen zij zag, dat ik haar met bezorgdheid aankeek, glimlachte zij. //Gilbert, mijn beste,” zeide zy, «ik heb geschreid, maar nu glimlach ik. Het veriedene is voorbij. Laat die duisternis plaats maken voor de helderheid van het tegenwoordige, en de belofte vuü de loekuinst. Myne liefde voor myn broeder zal, hoop ik, dubbel overgaan op mijn echtgenoot. Laat ons die donkere schimmen den rug toekeoren, en een nieuw leven samen beginnen.” Heb ik nog meer te verhalen Nog slechts één ding. Verscheidene jaren later was ik te Parys. De groote oorlog, zoo noodlottig voor Frankryk, was ten einde. De sporen van dien krijg waren bijna niet meer zicht baar, maar de sporen van dien broederkryg, den bur geroorlog waren overal zichtbaar. De Galliër had vernield wat de Teuton gespaard had. De Tuileriën In de zaak Rodenhoff, voor de Amsterdam- sche rechtbank behandeld, gaf de verdediger, mr. D. Simons, toe dat er juridiek wel iets zou zijn te zeggen voer de veroordeeling van geklaagde, maar moreel ligt er zelfs in het requisitoir reeds een halve vryspraak, want als toch een gemeente-ambtenaar zich heeft schuldig gemaakt aan zoo’n reeks vervalschingen als aan dezen beklaagde is ten laste gelegd, dan zou een straf van drie maanden toch al heel erg matig zijn. Pl. gaat vervolgens de feiten na, en schryft die toe aan overdreven ambtsijver vzn den be klaagde. Deze heeft door te bandelen zooals by deed, dwaas, zeer dwaas gehandeld, maar om daarover beklaagde zoo hard te val len, meent pl., bestaat geen reden. Ook kan hier in geen geval sprake zyn vaa de mogelykheid van nadeel, aan de gemeente berokkend door de handelingen van beklaagde integendeel zy zyn geweest ten nadeele van beklaagde. Van een oogmerk om de geschriften als echt over te leggen kan geen sprake zyn, daar be- klaagdes onmiddelyke chef, de heer v. d. Heuvel, wist hoe die boeken waren opgemaakt en waarom dit zoo geschied was. Ook heeft beklaagde zich het geld niet toe geëigend, want hij heeft het niet gegeven als zyn geld, maar namens de gemeente, als toe- beboorende aan de gemeente. Beklaagde, die de gemeente reeds bijna 30 jaar heeft gediend, pl. meent wel te mogen IS) Eindelijk stondert we op, maar we konden nog niet terstond dat plekje verlaten, waar het geluk tot ons was gekomen. Wy keken nog eens rond, en zeiden vaarwel aan heuvel, vallei en rivierwij staarden lang in elkanders oogenonze lippen ontmoetten elkander telkens opnieuw. Toen gingen wij samen de wereld in; het nieuwe, lieflevolle leven te gemoet, dat ons voortaan wachtte. Wy wandelden voort ah in een droom, en ontwaakten eerst door ’t zien van huizen en menschen. Pauline I” fluisterde ik, «is het u goed, dat we van avond nog van hier vertrekken, en naar Londen gaan «En dan?” vroeg zij nieuwsgierig. «Kunt gy *t vragen Naar Italië natuurlijk.” Zij bedankte my met een blik en een handdruk. Wy waren nu thuis. Pauline ging binnen, Priscilla voorbij, die met hare anders goedhartige oogen my vreeselyk aankeek. Zij had my een aartsdomoor ge noemd, daar noest ik revanche voor hebben I «Priscilla,” zeide ik bedaardweg, «ik vertrek eerst Van avondvan Londen uit zal ik u schryven.” Ik was ai genoegzaam gewroken: het goede oudje waa op het punt om schreiend aan myne voeten te lager onderwys (vak e), hedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys als voor het mid delbaar onderwys, en die voor de landbouw kunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager ah voor het middelbaar onder- wys, in de maand Augustus, zoo noodig in September die voor middelbaar onderwys in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, voor lager onderwys in het handteekenon en voor het boetseeren in de maanden Augustus en September en zoo noodig in October; die voor middelbaar onderwys in de wis en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Nederlandsche taal en letterkunde, geschiede nis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde, sta tistiek. staatsinrichting en schoonschryven, zoomede die voor lager onderwys in de wis kunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, in de maanden November en December. Het tijdstip, waarop zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader wor den bekend gemaakt. (»8tct.«) toch, 3, IUI Ook -[ j’*’

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1