ips 4 iSBr r No. 6639. 34ste Jaargang. BINNENLAND. OF ranco De tweede Vrouw. Maandag 22 April 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'EHVEBU FEVILLSTOA. UU- leist. IJN, and met h fl.9O IMER, erdam. wachtmeester der maréchaussee gearresteerd. rieken zyn de UJS rs du De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iw afleverbaar in eene week. je vriendin Marie. I en Co., WEIT. l zittende Kat. Trommeltjes topers. st gebruikt n Trommel >nde CUE mend in ons midden nemen.” Hoe rustig klopte mijn hart, hoe tevreden gevoelde ik my. „Kom spoedig terug, dokter”, verzocht ik vrien delijk om hem een teeken voor zyn vertrek te geven, «maar kom dan als mevrouw Kaulfusi er bij tegen woordig is.” Dat vond hij natuurlek en stemde haastig toe. Zijn afsoheidsblik beviel mij niet geheel, maar hij moet en zal zich in zijn rol schikken. Ik zal hem dat zoo gemakkelijk maken, als ik kan. Met vele groeten, ogus in d® bevattend® erselzoen richt aan r*ch B estoffen in sn eveneens en gelieve op te geven a. derWarald aarden der it en Rech- talen. len Koning Near het Duittch. de] Heer Az. en verven van 'n, alsook alle Het aantal antwoorden op de prijsvraag voor het beate boek handelende over de Hond* uitgeschreven door de Nederlandsche vereeni- ging tot bescherming van dieren, bedraagt 29. De vorige maand kwamen er slechts 7 ant woorden in. Den 15 April was de sluitingsdag der inzending. Uit Amsterdam meldt men Een commissie vormt zich hier welke wil ‘trachten een vergelyk te treffen tusacben de meubelmakerspatroons en hunne stakende werk lieden. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit Rotterdam wordt aan het »Utrechtsch Dagblad geschreven, dat er, nu de Tivoli- schouwburg vacant komt, verschillende ge ruchten loopen over een aanstaande exploitatie. Men spreekt van een nieuw gezelschap door f4en heer De Vos bjjeen te brengen, met be houd van 'de kern van het tegenwoordig ge zelschap men spreekt ook van een nieuw op treden als directeur van den heer Willem van Zujjlen iets wat de heer Van Zuylen na zijn vorige i ondervinding op dit gebied, o. i. wel niet weer probeeren zal. Ook de Kleine Schouwburg komt open, nu de Gebr. Van Lier de huur er van hebben opgezegd. De heeren Van Lier hebben dezen Schouwburg al evenmin met voordeel kunnen exploiteeren als hunne voorgangers. De correspondent van het >U. D. meent dat er voor één gezelschap, in den Grooten Schouwburg spelende, te Rotterdam met zyn klein schouwburgpubliek wel plaats is, niet voor meer. Ook daar dus als hier, versnippe ring van het publiek over te veel publieke ver makelijkheden. Nog nooit, zoo schryft men uit Rozendaal, was de uitvoer van vee uit Nederland naar België, zoo groot als thans. Dag op dag ziet men hier honderd en meer wagons vee naar het Belgische douanenstation Esschen vervoe ren; ’t ia alsof de kooplieden vreezen, dat de toelating van het Nederlandsch vee in België slechts van korten duur zal zyn, hoewel daar van niet het minste bekend is. Als een klein staaltje van de drukte aan bet grensstation Esschen, kan dienen, dat al daar verleden week niet minder dan ruim 5560 stuks vee, uit Nederland aangevoerd, door de veeartsen gekeurd moesten worden. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aanzienlijk. Deze dieren zyn meestal bestemd voor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel en Gent, vanwaar weder een groot gedeelte zjjn weg vindt naar Engeland. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. Tot predikantbij de Evang. Luthersche Gemeente te Woerden is beroepen Ds. Th. B. Granpré Molière, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Franeker. lillllNIIEUHKIVr Door de liberale Kies vereen iging Burger plicht* te Krimpen a/d Lek en omstreken zijn in bare vergadering van 13 April jl. tot voor- loopige candidaat voor de a. s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten met algemeene stemmen gekozen de aftredende leden, nl. de hh. J. M. Noothoven Van Goor, R. Blok en G. A. Van Houweninge. De voorzitter beval deze heeren met nadruk aan en wekte de aan wezigen op, deze candidaturen zooveel mogelyk te steunen. In de «Prov. Dr. en Asser Ct.» wordt er over geklaagd, dat het platteland weer afgeloopen wordt door agenten van «bank instellingen,» die de nfroschen verleiden loten te koopen, die kans zouden bieden op een hoogen prijs in verschillende buitenlandeche loterjjen. De schade, die daardoor aan de een voudige lieden door de gladtongige agenten wordt toegebracht is zeer aanzienlijk. Reeds dikwerf is tegen deze soort van geld- 'makerjj ernstig gewaarschuwdzouden er niet maatregelen te nemen zyn, om de menschen tegen zulke speculation te beschermen? 1>) Door een goeden inval komen wij soms veel verder dan door weloverlegde handelingen. Den eersten Augustus dus verleden Zondag heb ik Bauer weergezien. Mevrouw Kaulfuss was met Armgard naar de kerk gereden. Ik was in de bibliotheek, toen de dokter werd aangemeld. Dat trof goedik liet hem verzoeken boven te komen. Opgewekt kwam hij binnen, zjjn gelaat scheen ietwat anders te zijn dan gewoonlijk. «Goeden morgen, mevrouw! ik veroorloof mij de vrijheid u mijne opwachting te maken.” Bij die woorden sprak pijnlijke verlegenheid en droefenis uit zijne trekken; ik gevoelde medelijden. «Óm Godswil, dokter! wat trekt ge toch een vreemd gezicht!” zei ik lachend. «De droomerijen van mijn zeventiende jaar ben ik reeds vergeten en dus, dokter, vergeten en vergevendat behoort toch tot het verledene.’< «Ge zijt toch niet boos op me, Marie? Ge wilt mijne verantwoording toch wel aanhooren vroeg hij bewogen. Dadelijk bemerkte ik, wat hij op het hart had ik doorzag hem geheel. Geen lafhartigheid wegens mijne en zyne armoede had ons toen gescheiden hij was alleen te nauwgezet van geweten geweest om de verantwoording voor myn geluk op zioh te De schoorsteenveger T. te Hengeloo, zyn vrouw en zyn dochter zyn gisteren avond door 2 personen, waarvan een de gewezen minnaar van het meisje, aangerand. T. kreeg verscheidene messteken op hoofd en arm, ook de vrouw werd een snede over den arm toegebracht, alleen de dochter kwam er zonder letsel af. De daders zijn heden door den nemen en daarbij was hij niet vatbaar voor een hartstocht, die alle hinderpalen weet te overwinnen. «Die verantwoording is onnoodig geworden,” zei ik vriendelijk, «ik heb u van ganscher harte vergif fenis geschonken en ten bewyze daarvan bied ik mijne vriendschap aan, onder beding echter, dat het verleden vergeten blijft en ge mij voortaan niet weer vertrouwelijk met „Marie" aanspreekt. Wilt ge dit bewijs van vertrouwen op prijs stollen, dokter, dan Voeg ik mij gaarne naar den wensch van&den baron, die onze samenwerking verlangt tegenover mevrouw Kaulfuss. «Bemint ge Tiefort?” vroeg hij doodsbleek. Bijna elke vrouw zou «ja” gezegd hebben om een scheidsmuur tusschen hot verledens en het beden te maken, maar ik volgde de inspraak van mijn hart en vertelde hem vrijmoedig de geschiedenis van mijn huwelijk. Ik liet echter duidelijk blijken, dat het mij heilige ernst was de plichten, die ik op mij ge nomen had, naar eisch te vervullen en den btron en Armgard gelukkig te maken. «Ik zou voor u kunnen knielen ge zijt verheven gestemdik begrijp daar niets van,” bracht hij ein- delyk uit. «Wilt ge mijn onbaatzuchtige vriend zijn?” vroeg ik hem ernstig aanziende. «Dat wil ik, God hoort mij 1” zei hij plechtig, alsof hij een eed deed. Wy zwegen nu een poosje en werden beiden weer kalm toen vroeg ik «Zeg eons, dokter, wat had mevrouw Kaulfuss den laatsten keer toch met u te bespreken?” De overgang tot dit onderwerp scheen hem ver lichting te geven.Zyn gelaat herkreeg de gewone Men schrijft uit Hekendorp Thans kan men met zekerheid de oprichting van een spoorwpg-halte aan de afdeeling Hoogebrug alhier worden gemeld. De desbe treffende overeenkomst met de directie der spoorweg-maatschappij is door burgemeester en wethouders geteekend. Veleu die nog in het onzekere verkeerden omtrent de al of niet daarstelling dezer halte zullen dit bericht dat ongetwijfeld voor deze gemeente en het naburige Lange Ruigeweide van groot belang is, met ingenomenheid vernemen. Op Woensdag 1 Mei hoopt de Zangvere niging voor gemengd koor te Moordrecht hare eerste uitvoering te geven in het schoolgebouw aldaar. Op het programma zullen ook voor komen eenige nummers voor piano, viool en violoncel, uit te vqeren door de gebroeders Van Zutphen van Gouda en den Heer G. Nugteren van Moordrecht. De pryzen der plaatsen zyn billyk gesteld, daar toegangsbe wijzen vóór den 29sten April bij het bestuur genomen slechts f 0,50 voor den Isten rang en f 0,25 voor den 2den rang kosten, terwyl na den 29sten April deze pryzen zyn gesteld op f 0,60 en f 0,30. De uitvoering zal ’s avonds te 7| nur aan vangen. De zangvereeniging Eensgezindheid,* een half jaar geleden opgericht, gaf Maandagavond hare eerste uitvo ring. Nauwelyks kon ons kerkgebouw de 600 belangstellenden be vatten, die opgekomen waren om te luisteren, naar hetgeen zulk eene jeugdige vereeniging ten gehoore zou brengen. Zon men teleur gesteld zyn? We gelooven het niet, want het rijke programma werd onberispelyk uitge voerd de diepe aandacht waarmede elk num mer werd gevolgd, en het applaus, dat telkens gehoord werd, waren de beste bewyzen voor den indruk, dien het gehoorde achterliet. Ook de beide nummers, die door mej. De K. op de Corswald, 20 Augustus. Beste Thereto I Wat oen genoegen voor mijDe baron heeft ge schreven. Als Armgard ’s avonds do handen vouwde om ta bidden en ik haar een gebed voor haar vader voor zei, moest ik met bezorgdheid aan hem denken. Toe vallig nam ik dezen morgen zelf de brieven van den postbode aan. Ik kende het schrift van den baron niet, maar toch onderkende ik het dadelijk. Wil je zijn korten brief hooren? Hij is vluchtig in een notitieboekje met potlood geschreven en daarna is het blad uitgescheurd, dat is duidelijk te zien. Ik schrijf den brief hier nauwkeurig af. «Dit het hartje van Noorwegen zend ik je myn groet, Marie 1” O, die zee! Wij konden ons gedurende de vaart niet zat sien aan de bruisende golven, die diep tus- sohen de besneeuwde rotsen aan de woeste kust indringen. (JForelt wwvolfJ.) kleur en toekende zelfs opgeruimdheid. «Zij moost mij het ongehoord schandaal vertellen,” antwoordde hij vroolyk, «dat de nieuwe barones ge durende de eerste vo< rtien dagen van haar huwelijk haar man zoo nameloos veel ellende had bezorgd door haar heftig en heerschzuchtig optreden tegen de kleine Armgard, dat hij een groote reis heeft ondernomen om zijn verdriet te ontvluchten.” «En wat nog moor?” vroeg ik, toen hij aarzelend ophield. «Och, waarom dal? Het zou u krenken zonder eenig nut. Ze is een schaamtelooze." «Ik bid u, zeg me gerust alles, ik moet weten, hoe de zaken staan.” Onderzoekend zag hij me aan en vervolgde toen «Ge zijt besloten, welnu dan I Zij had van uwe minnarij in Berlijn gehoord en wilde weton, of ik daar iets van wist, daar ik u scheen te kennen. Treurig genoog was het Tiefort door een vriead aan gebracht. Woeste smart over dit rampzalig/tweede huwelijk verteerde hem als door booze geesten voortgejaagd, had hij zijn eigen huis verlateiL” «Goed”, zei ik, «hebt ge haar geantwoord?” «Ik betreurde slechts, dat de dame geen aanleg hooft om Soheherezade te wordenhare vertellingen zyn hatelijke, booze verzinsels.” «Heeft do baron u vroeger van zijne reis gespro ken vroeg ik zonder hoop op een toestemmend antwoord. «Zoer dikwijls na een onverkwikkelijk tooneel hier is dat plan bij hem opgekomen en met taaiheid heeft hij het vastgehouden.” Ik dacht aan Tiefort's woorden «Wy zullen front maken tegen den «leugen” en myn kind bescher- Het lyk dat eergisteren te Katwijk a/Zee aangebracht werd, verkeerde in zulk een ver- gevorderden staat van ontbinding, dat het spoedig moest begraven worden. Naar aanwyzigingen, die men op het li chaam heeft gevonden, is het naar alle waar schijnlijkheid afkomstig van den assistent-ma- chinist der «Elbe» F. B. GOUDA, 20 April 1895. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Dinsdag den 23 April 1895, ’s namid dag» Ij ure. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der Gemeente- begrooting dienst 1895, in verband met de betaling der kosten van de verzwaring van een gedeelte van Schielaud’s Hoogen Zeedyk en de betaling der koopsom van het huis op de Gouwe. Het voorstel betreffende het aangaan eener geldleening ad f 10000 tot dekking van uit gaven behoorende tot den dienst 1894. De benoeming van een Lid in de Commissie van Administratie der Bank van Leéniug. De benoeming van een Lid in de Commissie van beheer der Stedelyke Gasfabriek. De benoeming van eenen voorzitter en vier Leden en hunne plaatsvervangers in de Stem bureaux voor de verkiezing van drie Leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Den Isten Mei hoopt de heer C. Saton den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar tot directeur van het postkantoor te Bodegraven werd benoemd. Getrouw aan zyn beginsel Plicht gaat boven alles,* heeft hij bewezen een yverig directeur, een stipt ambtenaar te zijn. Moge de heer Saton nog langen tijd in zyne betrekking werkzaam zyn forensen-quaestie in een tweetal gevallen aan de orde gekomen. Zy betroffen den aanslag in den hoofdelijken omslag van de heeren P. Goedewagen Tz. en T. P. Viruly Jr. te Gouda kantoor, doch geen verblyt houdende. Op grond van deze laatste omstandigheid hadden beide uitwonenden bezwaar tegen hun aanslag ingebracht, en c uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gevolgd, waarin principieel de forensen- quaestie, voor zooveel de provincie Zuid-Hol land betreft, geregeld mag heeten. De regeling is in zeer vrygevigen geest. De Staten van Zuid-Holland nemen eens voor ai aan, dat kantoor-houden en woning-hebben geheel van elkaar zyn af te scheiden. piano geaccompagneerd werden, kwamen vol komen tot hun recht. Het eerste, >Van eene Koningsvrouwe,werd zeer fraai en gevoelvol gezongen door den heer W. en het vrouwen koor Lente* was een der schoonste nummers van het programma. Na afloop van dit koor werd aan mej. De K. namens de vereeniging, door den voorzitter, de heer H. A. Westbroek eene prachtige bouquet aangeboden. Voor den directeur was den vorigen avond reeds eene hoogst aangename verrassing weggelegdtoen toch ontving hij van een kunstlievend lid, den heer P. K., een’ keurigen dirigeerstok, met zilver gemonteerd. Toen de tonen van het laatste nummer waren weggestorven, werden door den voorzitter bartelyke woorden van dank gesproken tot de talrijke aanwezigen en tot allen, die in eenig opzicht tot het succes van dien avond hadden meêgewerkt. •Eens gezindheid* kan met groote voldoening op dien eersten avond terugzienzij heeft getoond wat ernst en toewijding vermogen. Verlate zy nimmer den ingeslagen weg en bereide zij vele malen ons zulk een' genotvollen avond I stoomen van I. orden naar do erfd. nd of geverfd, gezondheid en Voor eenigen tijd is ook voor de gemeente Gouda de f gevallen de heeren P. Goedewagun Tz. jn is daarop thans de Gedeputeerde Staten

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1