\i ROEIEN, GEHEVEE Openbare Verkooping L. van WANKUM. Druiven-Borst-Honig*' Bultenlandsch Overzicht. Haute Nouveauté in PARASOLS. A. van OS, Az., «y» ADVERTENTIËN. eene Boerenwagen, ZOUTE BOLLEK, ZOETE KRAKELINGEN en fijne Tafelbeschuit. Hoest, Heeschheid, Ontelbare Attesten NIGHTCAP Dezer dagen bevatte de Haagsche Conrant, onder het opschrift De toekomst onzer jongens, een warm pleidooi voor eene zoo zeer wensche- ljjk en meermalen bepleite herziening van de wet op het middelbaar onderwijs. Daarin werd vooral de aandacht er op ge vestigd, dat het znlk een bezwaar heelt om voor de jongens op Jhun twaalfde jaar reeds in hoofdzaak de carrière te kiezen. Immers, alzoo schreef bet blad: Zet men de militaire carrière buiten be schouwing, waarbij speciale toestanden in aan merking komen en die bovendien tegenwoor dig langs allerlei paden en op verschillende leeftijden nog te bereiken is, dan moet voor elk wetenschappelijk vak reeds op dien twaalf jarigen leettyd worden gekozeningenieur, geneesheer, jurist, literator, technicus, predi kant enz. enz.men moet wil men later geen kostbaren tjjd verliezen, wat den moes ten niet gelegen komt aan den ingang van het leven al een keuze doen, daar de eene weg leidt door het middelbaar onderwijs en de andere door het gymnasium. Want deze wegen wjjken zoozeer uit elkaar, dat men met elk jaar een wjjdere kloof tusschen beiden vindt. Is dat niet onzinnig, onmeuschkundig, aati- paedagogisch Ware het niet oneindig veel beter en ratio- neeler, aan het lager onderwijs een soort van voortgezet, middelbaar onderwys te laten aan sluiten de school, waarvan de wetgever van 1863 zelf de type aangaf, de driejarige hoogere burgerschool Desnoods met een eenigszina gewyzigd leerplan, is zij in 't algemeen veel beter dan de vijfjarige, die te veel is ingericht als voorbereiding voor de P. S.en ook het stelsel der driejarige, dat het einddiploma wordt uitgereikt door de leeraren der school, is, behalve veel goedkooper en minder tyd- roovend, ook per saldo te verkiezen. Van die driejarige school uit zou zich dan het verdere onderwys in verschillende speciale richtingen hebben te vertakkende technische of mathe matische, de handels-, de militaire en de let terkundig-juridische of gymnasiale school. Oos dunkt, de groote voordeelen, aan zulk een reorganisatie van ons onderwys verbon den, zyu zóo in het oogloopend, dat er na eene rnim dertigjarige ondervinding van de nadeelen van het in 1663 aangenomen stelsel geen twyfel meer mogelyk kan zjjn. Wat men ten aanzien van een jóngen van twaalf jaar bjjna nooit kan doen, kan men bjjna altyd doen ten opzichte van een knaap van vyftien a zestienbeslissen, voor welk beroep of vak hjj bjjzondere geschiktheid, aan leg of voorkeur heeft. En de driejarige leergang is doeltreffender, minder speciaal. Nog daargelaten de omstandigheid, dat de meeste ouders gemakkelyker zes of zeven daD negen of tien jaren te «oren kunnen bepalen, wat zy in staat zallen zijn, aan de opvoeding hunner kinderen ten koste te leggen. De voorkeur, welke die driejarige «tusscheu- school* verdient, is dan ook onder genoeg zaam allen, die het onderwerp eenigermate van naby kannen nagaan, eenparig erkend. En niet sedert vandaag of gisteren. Want 't is dunkt ons al wel een twintig jaren geleden, dat in dien geast op wetsverbetering werd aangedrongen, 'k Meen my te herinne ren, zegt de Bchryver in genoemd blad dato a- omstreeks 't jaar 1880 de heer Van Zanten, leeraar aan de hoogere-bnrgerschool te Tiel, daarvoor gepleit heeft in de «Vragen des Tyds. Toeh is er tot dusver niets van gekomen, trouwens evenals van andere verbeterin gen in de wet van '63, die nog veel een voudiger en gemakkelijker waren aan te brengen, zooala de vervanging van de ver plichte elf provinciale eindexamen-commissies door eenige rijkscommissies, zoodanig dat niet, zooals nu, een volledig stel examinato ren noodig is voor een half dozyn Drentsche jongelui, terwjjl de Hollaadsche commissies moeten worstelen om door 120 A 150 aspi ranten heen te komen. Met veel anderen arbeid, die dringend noo dig was, is ook die urgónte hervorming van het hoogere onderwys achterwege gebleven, doordat Tweede kamers en Ministeries 't altijd zoo druk hadden met begrootings- en politieke beginseldebatten, zoodat er voor de werkeljjke, praktische volksbelangen doorgaans maar bitter weinig tjjd overschoot. En tevens omdat men in onze regeerings- kringen altyd alles «grootschc wil doen, een hekel schijnt te hebben aan kleine hervor mingen die kleine verbeteringen, welke in weinig of geen tyd zyn aan te brengen, meestal verschuift naar algemeene wetsher zieningen, welke doorgaans achterwege bljjven, omdat men er geen tyd voor heeft en - want we moeten niet onbillyk zyn in dit geval ook, omdat de voorstanders van ons middelbaar onderwys aarzelden, daaraan te raken, wijl zy bang waren, de harlstochteu der tegenstanders tegen dat onderwys-zelf te ontketeuen. Maar al die redenen koenen het foit niet weg redeneeren, dat na dertig jaren lang, ten nadeele van onze jengd, een verkeerde plooi in ons voortgezet onderwys heeft gezeten, dat die plooi er nit moet, en dat 't nu hoog tyd is, daarover niet langer te praten en 't er niet alleen over eens te zyn, maar daaraan ook uitvoering te geven. Men moet er zich v^erkelyk over verwonderen dat geen minister van binnenlandsche zaken nog de dankbare taak heeft willen op zich nemen om eindelyk eens de wet op 't middel baar onderwys te herzien, waarmede toch waarljjk no genoeg ervaring is opgedaan om er de grootste fouten eens uit te halen. Hst ware een schoone paragraaf in de vol gende troonrede niet alleen, het zon een zegen voor ons volk zyn, want er wordt met de tegenwoordige regeling van ons middelbaar onderwys veel onnut werk gedaan en onnut geld uitgegeven, dat toch zoo uitstekend zou kunnen besteed worden. Gisteren avond vergaderden in het «Café Central* te Amsterdam, onder leiding van den heer J. L. Wéry, Directeur der Regelings- Commissie voor de 4e jaarljjkache algemeene vergadering der Nederlandsehe Stenografen ver- eeniging »Stolze-Wéry.« Tot by woning dezer vergadering waren ook geïnviteerd de HH. vertegenwoordigers van Schryfraachines in Nederland. Er werd besloten den 23, 24, 25 en 26 Mei eene tentoonstelling te houden op bet gebied van stenographie en schrijfmachines. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in het gebouw Concordia,* en gedurende de laatste drie dagen kosteloos voor het publiek toegan kelijk zyn. Den 26ste zal, voor sluiting van de tentoonstelling een wedschrijven op de schryfmachine gearrangeerd worden, waaraan alle personen in Nederland worden uitgenoodigd deel te nemen. Ook werd de wensch te kennen gegeven een vakblad op te richten, gewjjdaan de belangen der schrijfmachine. Diploma a, voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem «Stolze-Wéry is verstrekt aan de dames W. J. C. van Valkenburg, den HaagF. Cuidrian, den Haag, en aan de heerenH. Deckers, RoermondC. L. Droste, AmersfoortC. van Erpecum, Schiedam A. Th. Geveling, HuissenZ. B. Hoekzema, Amsterdam H. E. Mees, Veendam W. Meijer- Clnwe, UtrechtJ. Visser, de Rjjp W. van Wely, Amsterdam. De jonge dame, die Dinsdag te Leeuwarden door het paard van een marechaussee werd overreden, is eergisterenochtend aan de gevol» gen overleden. De marechaussee, die van het paard was gevallen en in het aangezicht nog wat verwond werd, ligt in het militair hospitaal. Het geval verwekt algemeene deelneming. De overledene was .da eenige dochter eener weduwe Naar wy vernemen, zal by den Uitgever W, Hilarins Wzn. te Almelo, onder den naam «Excelsior* een nienw maandschrift verschijnen ondér redactie van Titia van der Tuuk. Het is bestemd voor den hniselyken kring in 't al gemeen en voor jonge dames in 't byzonder. Het is ontegenzeggelijk waar, dat by den overgang van de school in het leven, eenige leiding wel gewenscht is voor onze meisjes. By een ruime en milde opvatting, kan zulk een tydschrift stellig een zegenryken invloed op 't komende geslacht uitoefenen. Door Burg. Weth. te Rotterdam is by den Gemeenteraad een voorstel ingediend, om met de bouwondernemers de heeren M. Zaajjer en cons, een overeenkomst aan te gaan, waarbjj de gemeente zich verbindt, haar medewerking te verleenen tot aanleg van een nieuwe stadswjjk achter de schiekade (westzijde) en zich van daar uitstrekkende naar den spoorsingel, den Walenburgerweg en het stations-emplacement der «Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Volgens de plannen zal een breede wetering met aan beide zyden singelstraten dit terrein dooranjjdgn, en daarmede zullen verschillende parallel- en dwarsstraten worden in verbinding gebracht, welke op den Walenburgerweg en andere bestaande straten zullen uitloopen. Deze straten zyn allen op een flinke breedte van minstens 14 meter ontworpen. De ondernemers verplichten zich den grond benoodigd voor den aanleg der wetering en de straten, kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen en in de kosten der bestrating daarvan by te dragen een som van f 124.500. De gemeente zal van haar zjjde zorgen voor de aansluiting der aan te leggen riolen aan het gemeentel jjk rioolnet, waarvan de kusten worden geraamd op f 30.800, en tevens zal de gemeente over de aan te leggen wetering een rjjbrng maken, waarvan de kosten worden ge raamd op f 29,040. Burg. Weth. zoowel als de commissie voor de plaatselyke werken zyn van oordeel dat de gemeente baar medewerking tot dit bouwplan moet verleenen, om te voorkomen dat de ondernemers anders toch tot exploitatie vau hun terreinen zouden overgaan, waardoor alsdan zon worden aangelegd in richtingen, welke het gemeentebestuur minder gewenscht acht. De directenr der gemeentewerken is van hetzelfde oordeel. Deze had aan van kei jjk voor gesteld den bouwondernemers nog grooter en meer tegemoetkoming te verleenen, doch alleen door het krachtige opkomen daartegen door de commissie der plaatse! jjke werken is de concessie bepaald zooals zy nu loide. Opmerking verdient, dat dit bouwplan zeer toevallig geheel past in de plannen, welke door den directeur der gemeentewerken iD 1888 by Borg. en Weth. zyn ingebracht, en welke door deze ter kennis van den Gemeen teraad zyn gebracht, doch waaromtrent dooi den Raad tot dusverre nog geen principieele beslissing is genomen, ofschoon van tyd tot tyd geljjk ook met dit voorstel het geval zal zyn aan enkele onderdeelen daarvan reeds een begin van uitvoering is gegeven. Men meldt nit Den Haag: Geen redevoeringen by het graf en geen kransen op de iykbaar, was een der laatste wenscben van den ontslapen vice-admiraal jhr. F. de Casembroot. By zijne begrafenis op gisteren werd biermede rekening gehouden. Hoewel de hooge rang, dien de overledene by de zeemacht bekleedde, hem op de hoogste militaire eerbewijzen bij de teraardebestelling van z|ju stoffelyk hulsel aanspraak gaf, ver trok gistervoormiddag te 11 uren een kleine, maar hoogst deftige stoet met den doode naar Jé bögr&u'pla&tè Eik Ouiüóü. De eenige praal in al dezen eenvoud was de aanwezig heid achter den ronwwagen van een gala-koets van het Hof waarin gezeten waren de korvet- kapitein graaf von Usedom, vertegenwoordiger van Z. M. den Keizer vad Duitschland, en de kapitein ter zee baron Van Hogendorp, adju dant van de Koningin, afgevaardigd door de Koningin-Regentes, beiden in groote tenne. De Dnitsche marine-officier was met hetzelfde rjjtuig door kolonel Van Hogendorp van het hotel des Indes naar het sterfhuis geleid en droeg de krans in de hand, die hy straks nit naam van zijn souverein op de baar zou neder- leggen. Er gingen vier boden van het departement van financiën, met de teekenen hunner bedie ning aan den rok gehecht, den ljjkwageD voornit. Op den doodenakker wemelde het van bur gerlijke en militaire autoriteiten en van belang stellenden uit de diplomatieke, ambtelijke en burgerlijke kringen, die een laatste hulde wen scben te brengen aan den wapenbroeder en den medewerker op verschillend gebied. Zy vormden allen een lange rjj achter de eenvoudig met een rouwlaken overdekte baar, die statig, het eerst gevolgd door de twee vorstelijke vertegenwoordigers, aan beide zyden van den oudsten zoon van den doode, te mid den van plechtige stilte, naar het familiegraf voortschreed. In den stoet werden o. a. de volgende per sonen opgemerktde luitenant generaal graaf Damonceau de adjndant jhr. v. d. Pollver schillende adjudanten in buiteugen onen dienst van wylen den Koning en van de Koningin de ministers van bnitenlandsche zaken en ma rine, de minister van Staat, baron Mackay, de oud-minister Van Tienhoven, Gericke, Dy- serinck, Hartsen, de voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Rahusen, lid dier Kamer, Gn- yot, lid van de Tweede Kamer voor 's-Gra- venhage, de vice-president van den Raad van State, de Staatsraad vice-admiraal ten Bosch; de tydelyke kanselier der orden, de heer Van Franck de gezant iu disponibiliteit graaf Van Bylandtde gezanten by ons Hof van België, Italië en Oostenryk-Hongarije, laatstgenoemden met de legatie-secretarissende zaakgelastigde van Duitschland de chefs van de meeste af- deelingen en diensten by het departement van marine, o. a. de schout-by-nacht Spanjaard, de hoofdinspecteur Vogel, de kapitein ter zee Schippers, verder een groot aantal vlag-, hoofd en verdere officieren der zeemacht, zoowel dienende als gepensioneerde, o. a. de vice- admiraals Van Rees, Röell, Macleod, Josselin de Jong, de schouten by nacht Doorman, Klis, Stakman Bosse Van der Velde, de generaal- majoor Van Braam Honckgeest, de officieren die aan boord van de «Medusa* onder bevel van jhr. De Casembroot hadden gediend, t. w. de toenmalige off. van adm. Waldeck, oud- inspecteur van administratie, de voormalige adelborsten Hoos en de Jongb, benevens de met rang van officier-machinist gepensioneerden machinist Philips6neene deputatie uit bet bestuur der vereeniging «Moed, Beleid en Trouw*, bestaande uit lnitenant generaal Ver- spyck, luitenant-generaal Karei van der Hejjden, gen.-majoor Romswinckel en majoor De Wjjs. Van de landmacht waren o. a. aanwezig de gouverneur der residentie, luitenant-generaal Van Helden, de generaals Hennus en Bergan- sias; de plaatselyke commandant, allen met de hun toegevoegde officieren en de adjudanten, de luitenant-generaal Van der Schrieck, eene depntatie van officieren van het reg. grenadieri jagersde gepens. generaals Van Spengler. Van Zyll de Jongh, verder nog deputation van de koninklijke vereeniging «Het Eereteeken voor belangrijk* krijgsverrichtingen te 's Hage van de Kouinlyke Vereeniging van oudstryders te Rotterdam «Je Maintiendraiwaarvau jhr. De Casembroot vroeger beschermheer was, van de Vereeniging tot bescherming van dieren, welke een fraaien krans aan rouwlinten op het graf legde. Toen de lijkbaar boven het graf was gesteld, legde de vertegenwoordiger van keizer Wilhelm den krans van Z. M. op bet deksel der kilt. Dit huldebljjk van Duitschland's vorst waa ver vaardigd nit lauwerbladen, witte en crème kleurige rozen en witte bloempjes. De krans was bevestigd aan een breeden witten zyden inoiree strik met gouden franje, aan beide uit einden dragende het door de keizerlyke kroon gedekte naamojjfer des keizers, in good daarin geperst. By de aldus met den keizerskrans getooido kist noodigde ds. Bourlier, hofprediker en pre dikant by de Waalsche gemeente, de aanwezigen nit zich met hem te vereenigen in gebed. Nadat hy vooraf een woord had gesproken, tot tekst daarvan nemende: «Ik ben de op standing en het leven, zegt de Heer.* In dat gebed sprak hy den zegen nit over het volk dat De Casembroot met zooveel vaderlandsliefde en toewjjding heeft gediend. Hoewel de ont slapene verzocht had geen redevoeringen aan het graf te honden, meende hy aan zyn gods dienstig woord te mogen vastknoopen eene hulde aan De Casembroots eenvoud, zelfs te midden van de eerbewyzen hem zoo ruimschoots toe gevloeid. Zyn leven toch zou men een ge schiedboek kunnen noemen, waarvan De Ca- L_—1/ J- LI. J-L'l »l uxmuiv/u. «uu ue uiauoyuou UCOOUIOVÜU 110611, hy, die voor de Nederlandsehe marine zal blijven de held van Simonoseki. Verder herinnerde hy aan de hooge fanctié'n waarmede de Koning den overledene heeft be kleed, aan het vertronwen dat hy genoot van II. M. de Koningin-Regentesvan zyne dien sten aan Koning, Koningin, land en stad met onafhankelijkheid, overtuiging en belangeloos heid bewezen. Hy hnldigde hem als een man die de algemeene achting verdiende. Op ver zoek van de weduwo bracht hy voorts allen hare diepe erkentelijkheid voor hunne tegen woordigheid, die zich moesc bepalen tot een stille hulde des harten in aandenken aan dezen man. Ds. Bourlier sprak Frausch en in de zelfde taal verzocht jhr. De Casembroot, oudste zoon des overledene aan den vertegenwoordiger van deu keizer van Duitschland aan Z. M. de gevoelens van diepe erkentelijkheid der fa milie te willen overbrengen voor de hulde, die deze vorst den ontslapene wel heeft willen bewijzen. Zich daarop in zyne moedertaal richtende tot baron Van Hogendorp, verzocht hy, namens de familie, den vertegenwoordiger der Koningin-Regentes aan H. M. innigen dank over te brengen voor de hooge eer, den overledene bewezen. Allen die hier tegen woordig waren om de laatste hulde aan wylen zjjnen vader te bewjjzen, verzekerde hy van de erkentelijkheid der nagelaten betrekkingen. Het stoffeljjk overschot zonk daarna in de groeve weg en eerst op het graf werd een vijftal kransen neergelegd door betrekkingen en vereerders, waaronder ook nog dergelijk huldebljjk van de Kweekschool voor de zee vaart. By de begrafenis was ook tegenwoordig de heer Lintz, administrateur der eigendommen van Prins Albrecht van Pruisen. Het bekende product der Spaarnestad de Haarlemmer-olie zal eerlang een onderwerp uitmaken van rechterlijk onderzoek. Naar althans vermeld wordt, is door den officier van justitie te Haarlem reehtsingang verleend tegen den fabrikant van Haarlemmerolie E. W. L. van Dobben, ter zake van het ver- koopen daarvan, valscheljjk voorzien van het handelsmerk van de Gebrs. Waaning. Ook is een gerechtelijk onderzoek gelast. De »N. R. C.« weet omtrent de qnaestie het volgende mede te deelen: Van een mogelyke vervolging van den heer Van Dobben was reeds lang sprake. Deze heer woont in het huis met annexe fabriek, waarin de uitvinder der Haarlemmerolie, Claes Tilly het eerst op 9 Oct. 1723, met toestemming van het collegium medicum, zyn bedrjjf uit oefende. Claes Tilly stierf in 1734 en dadelyk na zyn dood onderstond zekere Pieter van Aardeubnrg het om ook Haarlemmerolie te gaan maken en te verkoopen, onderdenzelfden naam en hetzelfde wapen, dat Tilly van B. en W. alleen het recht had gekregen te voeren. Er bestond toen nog geen wet op de fa- brieks- en handelsmerken, maar toch werd Van Aai denburg door B. en W. voor zyn onwaardige en gefingeerde mystificatie gere- primandeerd en gecorrigeerd en hiervan werd mededeeling gedaan in «Opr. Haarlemsche Courant* en de «Gazette van Antwerpenvan 18 Februari 1734, terwyl op denzelfden datum aan Leenaert Jonkhout-Tilly het uitsluitend recht werd gegeven, om in de Achterstraat, thans Anthoniestraat aldaar in het huis «waar het wapen van Tilly uitsteekt* te prepareeren verkoopen en verzenden de olie, tinctnnr of balsem zooals Claes dit had gedaan. Twee apothekers, Gerrit IJsermans en Hen drik Hartsen gingen toch door onder den zelfden naam, olie aan den man te brengen en de laatste werd daarover by resolutie van 4 Nov. 1749 scherpelyk geïnterdiceerd en hem aangezegd, met die kwade praktyken niet te continueeren op poene, dat als hy doorging met het debiteeren van door hem ge maakte olie onder den naam van Tillyolie, of als hy nog langer eenige nagemaakte be richten de wereld imond, om het te doen doorgaan of zijn olie Tillyolie was, hy zon vervallen in een boete en verder zou worden gecorrigeerd, zooals B. en W. naar exigentie van zaken zonden vermeenen te behooren. Of dit geholpen heeft, kan worden betwyfeld daar later verschillende personen Haarlemmer olie hebben gefabriceerd en gedebiteerd doch zooveel is zeker, dat de beer Van Dobben is de opvolger van de erven Tilly. Dat hy nn toch wordt vervolgd, ligt hierin dat toen de wet op de fabrieks- en handels merken in werking trad, door hem is ver zuimd zyn merk te depoueerende heeren WAaning, waarvan een lang in de fabriek van Tilly werkzaam was, deden dit wel, de poneerden Tilly's wapen als hnn handelsmerk en betwisten nn de heer Van Dobben het recht dit wapen te voeren. Het uitvoerend comité der wereldtentoon stelling Amsterdam heeft dezer dagen bericht ontvangeD, dat de voornaamste Antwerpsche diamanthandelaars zich vereenigd hebben om gezamenlyk een inzending tentoon te stellen --J, r.i«e mn rrool«n«n diamanten. Waarschijnlijk is het aan de tijdsomstandigheden toe te schrijven, dat de Amsterdamsche diamanthan delaren niet zyn geslaagd in hun pogingen om eveneens een dergelijke expositie op tonw te zetten. Onder de voornaamste buitenlandsche in zendingen zal ook voorkomen een van de Hongaarsche Spoorweg-Maatschappy, die een beeld van de hulpmiddelen en het vervoer daar te lande zal te zien geven. DeEngelsche staalindustrie zal vertegenwoordigd worden door een viertal inzendingen van fabrieken te Sheffield; de inzendingen van spoorweg maatschappijen zyn weder verrjjkt roet een belangrjjke expositie van de Midland Railway Co., terwyl het zoo goed als zeker is, dat er ook een Deensche afdeeling zal komen, waar voor zich in Denemarken vrijwillig een comité heeft gevormd. De Frausche afdeeling op de tentoonstelling belooft heel wat. In de afgeloopen week bezooht het bestuur van het Fransche comité de terreinen met het oog op het aanzienlyk getal inzendingen, waarvoor het de toezegging verkregen bad. Het voor deze afdeeling be stemde gedeelte van het hoofdgebouw zal daardoor aanmerkelijk moeten worden vergroot, hetgeen trouwens met alle afdeelingen het geval is, zoodat het nitv. comité heeft beslo ten het hoofdgebouw aan de achterzyde over de geheele breedte uit te breiden. Met het oog op de te verwachten tijdelyke tentoonstellingen op het gebied van land- en tuinbouw is daarvoor een afzonderlijk comité gevormd, waarvan het bestuur bestaat nit de heeren H. F. Bultman te Haarlem, P. F. L. Waldeck te Loosduinen en P. Bauduin te 's-Gravenhage. In plaats van den heer F. Telders is als lid der commissie van bystand gekozen do heer M. Mereus. Deö luchtreiziger Lhoste, die ook te Amster dam meermalen is opgestegen, is een ernstig ongeluk overkomen. Hy was Zaterdag in zyn ballon nit Parjjs vertrokken, in gezelschap van een liefhebber. Een krachtige wind bracht hen in korten tyd in de bnurt van Brest, maar by het nederdalen bleef de ballon in de takken van een boom hangen, zoodat de luchtreizigers er nit vielen. Lhoste brak een been, terwyl zijn reisgezel er met eenige kneazingen afkwam. Het vredes-tractaat, tusschen China en Japan gesloten, bljjffc, hoewel de volledige inhond nog niet bekend is gemaakt, het onderwerp van de beschouwingen van alle toongevende Enropeesche bladen. Zeker is het nu reeds, dat een gedeelte van het voorgebergte Liao-Tong, met Port-Arthur en Wei-hai-wei, de bekende Chineesclie oor logshavens, in het bezit der Japanners zal komen. De Japanners verkrygen daardoor vasten voet op het vaste land van Oost-Azië en daartegen worden door Engeland, Rnsland en Frankryk ernstige bezwaren geopperd. Ten minste nit Parys wordt gemeld, dat de regee ringen dezer drie staten reeds in overleg zyn getreden, ten einde de bepalingen van het tractaat, voordat dit wordt geratificeerd, te wyzigen. De Dnitsche regeering, en ook de regeering der Vereenigde Staten, stelt zich tevreden met de handelsvoordeelen, welke Japan heeft be dongen. De Duitsohe industriëelen en koop lieden zallen in de eerste plaats hnn voordeel kannen doen met de openstelling van vijf nienwe Chineesche havent voor het inter nationale handelsverkeer, met de verlaging der invoerrechten en de meerdere vrjjheid, welke voor het oprichten van industriëele ondernemingen in China is toegestaan. Even wel kan men eerst eene beslissing verwachten, zoodra alle bepalingen van het vredestraclaat bekend zyn. Voorloopig is men te St. Petersbnrg alles behalve ingenomen met het vredestractaat, te oordeelen althans naar de wijze, waarop de Russische bladen vich daarover uitlaten. De «Novosti* en de andere Russische bladen verlangen, dat de Europeesche mogendheden nn een woordje zallen meespreken en zorg zallen dragen, dat Europa's belangen in Oost- Azië niet aan Japan worden opgeofferd. Dat tusschen China en Japan een of- en defensief verbond zal worden gesloten, wordt nergens geloofd. Tronwens, een dergelyke alliantie zon in de eerste plaats tegen de Europeesche mogendheden zyn gericht. Daar mede zon zeker noch Rualand noch Engeland zich vereenigen. Daarom verdient dan ook het bericht, te Berlijn uit Tokio ontvangen nog geen vertrouwen, dat de Mikado voorne mens is Peking te bezoeken, teneinde met den keizer van China over het sluiten van een dergelijk verbond te spreken. Tegen den afstand van het eiland Formosa wordt nn ook protest aangeteekend te Madrid. De Spaansche bladen achten het gevaarljjk voor Spanjs's kolomën in Oost-Azië, indien de Japanners bezit nemen van Formosa. Men verlangt daarom, dat de Spaansche regeering, in overleg met de andere Europeesche Staten, optrede tot handhaving van Knropa's belangen in Oost-Azië en beginne met de versterking van de troepen op de Philippijnsche eilanden. Intosschen zyn de Chineesche gemachtig den reeds nit Simonoseki vertrokken en ook de Japan9che ministers zyn naar Hieroshima teruggekeerd. De wapenstilstand is, naar men weet, tot 8 Mei verlengd. Eerst dan kan men de ratificatie van het vredes-tractaat verwachten. De Europeesche regeeringen hebben derhalve nog eenige weken tyd om te overleggen, wat zy tot bescherming harer belangen in Oost- Azië moeten doen. De koning van Italië heeft den markies di Rudini ten gehoore ontvangen Dit bericht geeft in de Italiaansche pers aanleiding tot verschillende commentaren. En de geheim zinnige stilzwijgendheid van den markies draagt er toe by, de praatzucht nog meer aan te wakkeren. De Kamer wordt niet ontbonden, zegt men; nieawe verkiezingen zyn das onnoodig. waar toe anders dat gedurig uitstellen van den datam Crispi zal zeker aftreden di Rudini wordt met de kabinetsformatie belast Waarom zoo de koning hem anders hebben ontboden De officieuze bladen bljjven daarentegen volhouden, dat de ontbinding ieder oogenblik tc verwachten is. De hertog Caetani di Sermoueta, de vice- president der Kamer, heeft in een brief aan zijn kiezers verklaard, groote sympathie te koesteren voor Crispi, doch diens laatste re- geeringsdaden niet te kunnen goedkeureu. Vooral het dictatoriaal optreden laDgerdan een jaar zonder parlementhet decreteeren bij koninkljjk besluit van zaken die wettige sanctie behoeven het uitschryven van belas tingen zelfs, zonder medewerking der vertegen woordiging dit alles moest in een vrjj land niet kunnen voorkomen, zegt de hertog. En het land heeft er niets by gewonnen de vrees voor socialisten en anarchisten is evenmin geweken als de financieels toestand verbeterd is, Deze gematigde en vriendschappelyke critiek is voor Crispi niet minder hard dan de woeste aanvallen zjjner tegenstanders. Dat maarschalk Martinez Campos op het eiland Cuba is aangekomen, is reeds gemeld. De maarschalk zal terstond het opperbevel over de Spaansche troepen in deze kolonie- aan»aarden en eene proclamatie uitvaardigen waarin hy zal verklaren, dat het zyn streven zal wezen, de oproerige beweging met alle kracht te onderdrukken. Vermoedeljjk zal derhalve reeds dezer dagen een krachtiger optreden der Spanjaarden volgen. Burgerlijken Stand. GEBOREN18 April. Helena, onders N. Mogendorff en J. Trybits. 19. Cornelia Johanna Maria, ouders L. Jaspers en M. M. Schrave. OVERLEDEN: 17 April. A. Hornis, 61 j. 18. H. Bestevaar, 7 m. 19. H. Toen, 22 j. L. Snrringa, huisvr. van J. Fokker, 81 j. 7 m. A. M. Kaptjjn, 20 j. GEHUWD: 19 April. J. C. Dorlas en P. ONDERTROUWD: 19 April. J. B. Cen- lemaDs, te Rotterdam, 34 j. en J. C. H. Richelle, 27 j. J. G. Knlik, 28 j. en M. Carati, 27 j. L. Vermjj, 22 j. en J. van Dam, 22 j. N. van Es, 24 j. en L. Palm. 22 j. P. J. Janssen, 42 j. en A. van Leeuwen, 46 j. J. H. Wiezer, 24 j. en A. Heerkens, 24 j. G. de Keiser, 32 j. en C. Lorié, 32 j. Haastreoht GEBORENSara Maria Adnana, ouders A. M. Blanken en E. C. Immerzeel. OVERLEDEN: J. M. Jansen, 24 j. G. de Jong, 60 j. Vlist: ONDERTROUWD: J. Kompier te Oude water en J. Rietveld. GEHUWD: J. de Lange en A. Houdyk. Doch zallen niet geëtaleerd worden. Kleiweg- E 73-73», Gouda. Beurs van Amsterdam. 19 APRIL. Nederland. Cert. Ned.W. S. S1/» dito dito dito 8 dito dito dito 51/, Honda*. Obl. Goudl. 1881-88 4 [talis. Inschrijving 1862-81 5 Oostenk. Obl. in papier 1868 5 dito in zilver 1868 5 Portugal. Oblig. met ticket 3 dito dito 3 Rusland. Obl. Oost. 2e Serie 6 dito Geoons. 1880 4 dito bij Roths.1889 4 dito bjj Hope 1889-90 4 dito in goud. leen. 1883 6 dito dito dito 1884 6 Spanje. Perpet. schuld 1881 4 Tuskiij. Gepr.Conv. leen. 1890 4 Gec. leening serie D. Geo. leening serie O. iuiD-Apa.Rlp. Ree. v.obl. 1892 6 Mexico. Obl. Buit. Scb. 1890 6 Venezuela. Obl. 4 onbep. 1881 Amsterdam. Obligation 1861 3'/i Rotterdam. Sted. leen. 1886 3'/, Ned. N. Afr. llar.delsv. aaud. A'endsb. Ïab.-Mjj. Gertifioaten Den-Maatschappij dito Arnh. Hypotheekb. pandbr. 4 Cult,«Mij. der Vorstoal. amid, 's Gr. Hypotheekb. paudbr. 4 Nederlanacohe bank aand. Ned. Handelmaatsch. dito N.-W. Pac. Hyp. b. pandbr. 6 Rott. Hypotheekb. pandbr. 4 Utr. Hypotheekb. dito 4 Oostenr. Oost-Houg. bank aand. Rosl. Hypotheekbank pandb. 4'/i Amerika. Ëquit. hypoth. pandb. 6 Maxw. L. G. Pr. Lion cert. 6 Ned. Holl.IJ.-8poarw.-Mij. aand. Mij. tot Expl. v. St. Spw. aand. Ned. Ind. Spoorwogui. aand. Ned. Zuid Afrik. Spm. aand. 6 dito dito dito 1891 dito 5 [TALiE.Spoorwl. 1887/89 A-Kobl.8 Zuid-Ital. Spw mij. A-H. obl. 8 Polen. Warschau Weenen aand.4 Rusl. Gr. Russ. 8pw-Mij. aand. 6 Baltische dito aand. Fastowa dito aand. 6 Iwang. Dombr. dito aand. 5 Kursk Ch.Azow-Sp. kap.aaod. B Losowo Sewast. 8p. Mij. oblig. 5 Orel Vitebsk, dito oblig. 5 Zuid-West dito aand. 5 dito dito oblig. 4 AMERlKA.Cent. 1'ao. Sp. Mij obl. 6 Chic. North. W.pr. 0. v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spm. eert. v.a. Illinois Central obl. in goud 4 Louisr. NashvilleCert.v. uand. Mexico. N. Spw. Mij. lehyp. o. 6 Miss. Kansas v. 4 pet. pref. aand. N.-York Ontario West. aaud. dito Penns. Ohio oblig. 6 Oregon. Calif. Ie hvp. in goud 5 St. Paul. Minn. Manit. obl. 7 Un. Pac. Hoofdlijn oblig. 6 dito dito Line. Col. le hyp. O B Canada. Can. South.Cert.v. aand. Ven. C. Rallw. Nav. Ie h. d. c. 0 Amsterd. Omnibus Mij. aand. Kotterd. Tram weg-Maats. aand. Ned. Stad Amsterdam aand. S Stad Rottordam aand. S Beldie. Stad Antwerpen 1887 2'/i Slad Brussel 1886 2'/j Hond. Theiss Regullr Gesellsch. 4 OostEnr. Staatsleoning 1860 B K. K. Oost. B.Cr. 1880 8 Spanje. Stad Madrid 8 1868 Ver. Ned.Bbz. Hyp. Spobl cert. 4 Vor.krs. 96'/., lOlI'L 101'/. 103'/. 83 83'/, 83'/. »«'/l. 86 «V. 98 10«»/„ 70 90 86'/, 28»/,, 110 81'/, 48 V. 1001/, 101'/, 63 108'/, 815 188'/. 75'/, 108 101'/, 112 87'/, 08 2 «1/, 110 »6'/, 185 1381/, 10 5 81'/,. 54'/„ 157 87"/» 64"/,, 87'/, 104»/, 101»/. 97"/,. »8"/,, 1011/, 188'/, 133 12"/,. 101'/, 63 86 28 10'/, 106'/, 78 112 loi'1/» 28'/, 81»/. 14 281 189'/, 108»/, 107'/, 103'»/,, ICS'/, 124'/, 129'/, 98'/, 46'/, slotkoor. 98»/, 101»/, 83»/,, 86V„ iVlu 106 48»/,, 183»/,. 76 80'/, 88'/, 97'/. 98"/,, 137» BS»/, 97'/, 30 1''/. 103'/, 124'/, 130 Ondertrouwd A. W. ROES URSULE DRIESSEN. Gouda Delft, 19 APril Nog treurende over het verlies van onze lieve Dochter en Zuster, trof ons opnieuw een gevoelige slag, door het overlyden van onzen lieven Zoon en Broeder A BRAM MARTIN US, in den onderdom van rnim 20 jareu. Gouda19 April 1895. Uit aller naain, A. KAPTIJN. N B. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. V Met staat allen persoonlyk te be" danken, betuigen wy door deze onzen dank, voor de zeer vele bewijzen van deelneming dezer dagen ontvangen. M. G. van FRANKENHUIJSEN en Echtgenoote. De ondergeteekende geeft de deelnemers van de geschenken door een Commissie nit hnn raidden hem aangeboden kennis, dat die ge schenken voor hen ter bezichtiging worden gesteld ten zynen huize, op 24, 25 en 26 APRIL e. k. van des nam. 2 tot 4 nur. Hoogachtend, S. D. BOON. Stationchef der Staatsspoorwegen. T KROMHOUT, Echtgenoote en Kin deren. Amsterdam, a/b. Prinses Sophie, 20 April 1895. p. p. c. te GOUDERAK, ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, op WOENSDAG 24 APRIL 1895, des mor gens te 10 uren, aan de Boawmanswoning No. 57 bewoond door C. Verheul in Vetsv stalblokaan den Gouderakachen dijk, van eene SCHOUW, BOUW- en MELKGEKEEDSriüPPEN, eni. Des morgens vóór de verkooping te zien. Nadere inlichtingen geeft voornoemde No taris. Alle dagen zyn voorhanden VERSO HE SIROOPWAFELS, GOUDA. LANGE TIENDEWEG. HAL8 BORST- en LONGKWALEN, KATARRH, KINKHOEST, KINDERHOEST enz. Rijnlandsche onderzocht en goedgekeurd door Dr. Freytag, Koninklyk Professor te BonnDr. Bisschoff te Berlyn Dr. Birnbaum, hofraad en Profes sor te KarlsruheDr. Schulte te Bochnm Dr. Graefe te Chemnitz en a. Volgens oor deel van Dr. Rust, Grooth. medicinaalraad te Grabow verdient dit middel by hoest, versly. ming, kuchhoest der kinderen de voorkeur tegen de meeste andere middelen. In Flesschen a 65 cents, fl 1.en fl. 2, verkrygbaar Te Gouda by F. H. A. Wolff. Boskoop by J. van Bergen. Haastrecht bjj J. D. den Hertog. Oudewater bjj F. Jonker-Idenburg. Bodegraven bjj H. Freriks, firma Heynekamp en Ch. Sterk. Stolwjjk bjj C. G. v. d. Berg. Bergambacht by J. d. Dool. Hazerswonde bjj S. Winters. lAOPj» PUIKE OUDE A SCHIEDAMMER Merkt Verkrygbaar bij M. PEETERS Jz. N B. Ala bewijs van echtheid ia jb cachet en kurk steeds voor- SCHIEDAM.! zien vau den naam der Firma h P. HOPPE.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 2