I BINNENLAND. rz. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6641. sen 1 FEUILLETON. De tweede Vrouw. w. M 1st. 'N, id met fl.90 len, door middo Woensdag 24 April 1895. 34ste Jaargang. ▼au var de war het verslag der 8000 ff Naar het Duiitch. Niet waar, je weuscht (IForit tnfflfd.) De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. doch ia komen. Naar regeling de HE (■01IMIIE COURANT louders van i do eerste het buitenland, tot zelfs naar Constantinopel, verzonden, van 12 tot 16 cents per 188». Art. Amster- n Genesing) kennen i, die in do arde vestiger geworden is tegen vrou- left gemaakt perking van envoudigste erd aauge- 1 te verdrin- liohaam en worden en jr vreeseijke weid. Dan in, oorauizen ziekte. Al enuwziek en Te Leeuwarden werden Vrydag tusschen de 2003 en 9000 kievitseieren aangevoerd. De meeste zijn naar St.-Petersburg en De prjjzen waren stuk. en tribunes opgeslagen en Utrecht in Eenige uren De man talrjjk gezin. w J van het kiesrecht bij den Raad State ingekomen. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. werden ontvangen, behoorde ook het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring. De audiëntie duurde tot over drieën. Daarna maakten H.H. M.M. bij fraai weder nog een langen rytoer door enkele der volkrykste buurten van de stad. Met eene omweg langs de Prins-Hendrikkade en de De Ruiterkade bereikten zij bet Bikkerseiland, waar de oude oranjeboom in den zandhoek met oude vlag gen, borstbeelden versierd en waar dwarsstraten reeds me Oranjestraten werd de tocht voortgezet Willemstraat. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Regenten van de Sophiastichting te Scheve* ningen, de Zeebadinrichting voor behoeftige kinderen, hebben een terrein van ruim 1700 vierk. meter in de voormalige Renbaan aan gekocht, tot uitbreiding van de speelplaats. Mevrouw Parnell, de bejaarde moeder van den overleden lerschen staatsman, die te Bar- denhouse in New-Yersey (Vereenigde Staten) woonde, is daar het slachtoffer geworden van een aanslag. Men vond de oude dame bewusteloos en gewond in haar woning, terwyl een porte feuille met papieren, haar zoon betreffende, was verdwenen. Tot dusver heeft zy nog geen opheldering kunnen geven over hetgeen haar is overkomen. H) Twee avonden komt hij elke week bij ons door brengen. Hij leest mevrouw Kaulfuss en mij voor uit boeken, die zij daartoe uitkiest. „Wat zyn dat voor boeken zal je vragen en jm\ verwacht, dat ik de verslagen van Engelsche en# Duitsche zendelingen zal noemen of andere werken van godsdienstigen inhoud. Maar dan vergis je je erg. Het zijn werken van Dumas-fils enz., tot Zola incluis, met de meest ge waagde uitdrukkingen. „En leest hij dat voor?” vraagt ge zeker. „Hoort ge dat aan?” Ach hemel I de goede man leest de gevaarlijkste passages met zoo’n volmaakt onschuldig gezicht dat het zelfs me vrouw Kaulfuss niet hinderde. Blijkbaar denkt zij nu ook minder kwaad van de verhouding tusschen mij en Bauer. „En geeft hij daarbij soms uitleggingen zult ge vragen. Natuurlijk, maar zoo beschroomd, als een man als Bauer alleen kan doen. Intussohen heeft hij als dokter meer beteekenis. Zijn methode om Armgard van de bleekzucht te genezen, blykt voor treffelijk te «yn. Dat bemerkt zij zelf en stelt nu groot vertrouwen in haar nieuwe mama. Ik heb het reeds zoover gebracht, dat zij aan mij alle snoe- perijen uitlevert, die zij van hare grootmama krijgt, niettegenstaande de doktor herhaaldelijk heeft pener spreekt óf berouw óf nieuwe hoop uit die woorden. Ik ben verlegen om een gepast antwoord te vin den, maar dralen helpt niet. Dus met Hinken moed de pen opgevat en geschreven, al is het voor- loopig een klad proef. Geen Koert of zoo iets aan het begin, dat zijn wy nu eenmaal niet gewoon. Vooruit dus „Of wij uwe reisbeschrijvingen willen lezen? Heel gaarne. Wij zullen de dagen tellen, tot wy ze ont vangen. Ik schrijf „wij”, want Armgard en ik zyn nu één in onzen ijver om dat schoone land te leeren kennen. Je moot je dochter eons zien, als zij vol ijver du kaart van Noorwegen bestudeert, gedurende de uardrijkskundigu les. Zij weet zeer goed, dat de Noordpoolcirkel over Kaap Kunnen gaat en alle be langrijke plaatsen kan zij mij aanwijzen, ja, over den handel enz. weet zij ook reeds iets te zeggen. Ik ovorlaad haar hoofdje niet, doch zoo ongemerkt komt het een na het ander aan de beurt en zij onthoudt alles Hink. Dat doet me juist veel genoegen, omdat zy in den beginne zoo weinig lust toonde. Armgard neemt vee! beweging in de buitenlucht. Wij spelen met elkaar als goede kameraden in het park, doch de gehoorzaamheid wordt daarbij niet geheel uit het oog verloren. Hare wangen kleuren zich daarbij frisch rood en hare oogen stralen van levenslust. Ik kan echter niet verzwygen, dat zij hoe langer hoe meer lijdt onder de yerdeeling van haar liefde tusschen mij en hare grootmama en dit wordt erger, hoe meer zij zioh bij my aansluit. Men meldt uit Haarlem In verband met het bericht dat de vermoe- delyke dader van den moord op de twee oude vrouwen alhier gearresteerd zou zijn, diene, dat naar hier is gebracht zekere Geels, te Rot terdam gevangen genomen wegens diefstal van stoelen, met de la Rie te Haarlem gepleegd. Of de overbrenging met den moord iets te ma ken heeft, staat nog lang niet vast. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de wegopzichter der Staatsspoorwegen v. Dam, vermoede)yk door de duisternis misleid, bij de spoorwegbrug over den Leidschen Ryn te |je|. wa[er geraakt en verdronken, later werd zyn lijk opgehaald, was gehuwd en vader van een Zooals indertyd gemeld is, werd in het be gin der maand December des vorigen jaars door verbreking van het slot uit de geldlade aan het spoorwegstation te Voorschoten een bedrag ontvreemd van ongeveer 1100. Zondag nu is door eenige aldaar spelende knapen nabij de groeve van een omgehakten boom in derr omtrek van het station een zakje gevonden, zwaar beschimmeld, waarin aan specie aanwezig was een som van ruim f 90. Vermoedelyk heeft de dader van den diefstal ter aangeduide plaats het geld verborgen om het te gelegener tijd op te graven, doch daar toe tot dusverre de gelegenheid gemist. Door de jongens werd van de vondst mededeeling gedaan aan de politie, die het geldzakje en den inhoud in beslag nam. In den »R.-K. Volksbondis een propa- ganda-club gevormd. De propaganda-club is in twee groepen ver deeld de sprekersgroep en de schrijversgroep. Tot de organisatie der schrijversgroep is echter nog maar in beginsel besloten do uitvoering volgt te geschikter tyd. Met vlammende stralen boort de zon door den wolkensluier heen. Als door een tooverwoord stort zij haren goudgloed over de onmetelijke rotsen, de bochten en eilanden zonder tal. Het is dag geworden, Uw blik reikt twintig mij len ver over land en zee. Aan alle kanten ziet ge donkere rotsen van verschillende kleur en gedaante, zoo hoog en scherpgekant, dat geen menschenvoet ze ooit betreden heeft. De adelaar en eenige valken en meeuwen fladderen er om heen. De golven bruisen tusschen de klippen, alsof zij zich van allen dwang willen bevrijden en huilend slingeren zij hun schuim tegen d<: rotsen. Meeuwen, zeeganzen en gieren verlevendigen hot tooneelik sta er bij en gevoel mij nietig en klein, terwijl ik naar den blauwen hemel het oog opsla. De lucht is frisch en scherp, dat maakt ons wak ker. Zich wijdende aan den dienst der wetenschap, zwerven mijno*vriendon vroolijk rond, terwijl ik dweep en verbaasd sta. Bij de blauwe meertjes der Jókuln denk ik aan u, Marie Dit de verte zendt papa zyn hartelijken groet aan Armgard ei duizend groeten aan u, Marie, die ons aller zonden draagt. Als ik in Tromsöe bericht van je ontvang, zal ik waarschijnlijk een paar vol dicht in elkander geschreven reisbeschrijvingen zenden. Wil mijne vriendin die aannemen Uw man, Koebt Tikfout.” Niet waar, je wenscht me veel geluk met de be trekking van zondenbok? Die uitdrukking, „dieons aller zonden draagt”, heeft me getroffen. De geheele brief is grillig van stijl. Herhaalde malen heb ik die paar regels overgelezen om ze goed te begrjj- De Commissaris der Koningin in Zuidhol- land heeft bepaald a, dat de beschryving voor de belasting op bedryfs- en andere inkomsten voor het dienst jaar 1895/96 in deze provincie zal aanvangen De Engelsche journalist de heer R. L. Jef ferson kwam Zondagochtend per nachtboot Prins Hendrik van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen aan. Zooals men weetr doet genoemde heer een reis per rywiel naar Moscou. Hy had het gedeelte van Londen tot Queenborough ook reeds per rywiel afgelegd. Eenige officials en leden van den Alg. Ned. Wielrydersboud wachtten hem op, en deden, nadat Vlissingen, Middelburg en Goes bezocht waren, den heer Jefferson uitgeleide tot Bergen en prenten, rykelijk was in de nauwe straten en uren lang eene dichte lenigte op elkaar stond gepakt. Door de de Willemstraat. Hier vooral was het bui tengewoon levendig. Bijna buis en huis werd gevlagd uren te voren waren met vaten karren liepen commissarissen van orde met oranje linten schare wy vernemen, is bet wetsontwerp tot __2 i.-x 1_:-Li l- j__ r»__j aangetoond, boe schadelijk die zoetigheden op de zwakke maag van de kleine werken. Gisteren kwam mevrouw Kaulfuss onverwacht bij ons, juist toen ik van Armgard weer een doosje snoeperij in bewaring had gekregen. Zij zag het wel, maar zij hield zich, alsof zij daarvan niets had bemerkt. Een paar uur later kwam Armgard echter snikkende bij me en stamelde bewogen„Grootmama schreit, grootmama schreit al door, omdat ik aan u overgeef, wat zij mij heeft geschonken en omdat ik aan u meer gehoorzaam ben, dan aan haar.” Ik stelde het bedroefde kind gerust, zoo goed ik kon. Mijn toon van spreken moest hier alles doen, want met redeneeringen kon ik niet beginnen, ik kon den tempel der kinderlijke liefde niet af breken, dien zij in haar hartje heeft opgericht voor haar grootmama. Zoover had ik geschreven, toon ik wegens de komst van den postbode naar beneden ging. Wat doet de gewoonte niet ik kan het geluid van zijn voetstappen dadelijk herkennen. Hij bracht mij een brief van Tiefort, dien ik hier voor je overschryf, omdat je deelneemt in mijn lief en leed. De brief is alweder op een blaadje uit een notitieboekje geschreven. Hij luidt „Wy bereiken vóór zonsopgang de met sneeuw bedekte Lofodden. Gedurende de vaart van Trondh- jem naar hier hadden wij niets dan een vochtigen zwaren nevel en donkeren nacht, terwijl de zee dreigend om ons schip bruiste. Maar nu die zonsopgang op de Lofodden, Marie 1 Welke pen kan dat beschrijven Voor ons ligt Oost- Vagöe. Hier stijgen de spitsen van Hindoe omhoog, daar glinsteren de gletschers van Tjellöe ons tegen. op Zoom, alwaar de consuls aldaar het geleide overnamen. Genoemde heer hoopte dienzelfden dag ’8-Hertogenbosch of Arnhem te bereiken. Zyn reisroute is: Londen Vlissingen, Arn hem, Hannover, Berlyn, Posen, Warschau, Tcherikov, Medyn, Podolsk, Moscon. Teruggaande wordt de reis ook per rijwiel ondernomen. r (>M. C.<) De gewezer/stads weger A. d. H. te Maas tricht, die wegens ontrouwheid in zyne be-- trekking tot 1 jaar, en ter zake van verduis tering van een muntbiljet van f 10 tot 4 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft in de eerstgenoemde uitspraak berust, doch is van de laatste in hooger beroep ge- De Haagsche correspondent van de »N. Gron. Ct.« heeft >uit een bron,< die hem meermalen zeer juiste meedeelingen deed,* de verzekering ontvangen, dat de formuleering van ’t voorstel-Van Houten van dien aard is, dat ook ruimte is gelaten voor stemrecht voor vrouwen, hoofden van gezinnen, of alléén wonende, on in de rijks-directe belastingen bydragende. De burgemeester van Amsterdam, aan de Regentes de gemeenteraadsleden voorstellende vestigde hare aandacht op de zorgvolle tyden, welke de gemeente doorleeft en wees op de geestdriftige ontvangst der burgery, des te grooter nu de Koninginnen verladen jaar deze stad niet konden bezoeken. HH. MM. uitten de beste wenschen voor de stad Amsterdam. Onder de vele corporation ter audiëntie ge komen was ook het bestuur van den Roomseb Katholieken Volksbond, welks voorzitter, de heer Passtoors, der Regentes den dank van dien bond overbracht wegens de plannen der hooge regeering ten aanzien dor pensioneering van oude werklieden, en den wensch uitte, dat H. M., zoo de commissie nog niet was samengesteld, haren invloedemocht aanwenden om daarin ook mannen d r practyk te doen zitting nemen. De Regentes zeide hem dank en verzekerde dat zij ook in deze zaak zeer veel belang stelde. Onder de vereenigingen, die ter audiëntie uur is, bij b het station alhier, in een damesprivaat gevonden het lykje -l-VftD vrouwelyk w was gewikkeld in een stuk versleten beddelaken en de flarden van dat laken waren als een band stevig om halsje geknoopt. De zaak is by de politie in onderzoek. Het lykje is hedenmiddag op last van den officier van justitie naar Rotterdam overgebracht. Gisteren avond ongeveer vyf nur viel het zeven jarig zoontje van J. Vermeulen, die in een schuitje aan het spelen was aan de Derde kade te water, doch werd spoedig gered door het veertien-jarige dochtertje van den alhier gestationneerde rijksveldwachter D. Stigter, die zich nog gedeeltelyk aan de wal te water moest begeven, zonder dat het kind eenig letsel had bekomen kwam het met een nat pak en de schrik vry. Door de liberale kiesvereeniging te Stolwyk zijn met algemeene stemmen de aftredende leden der Prov. Staten, de heeren J. M. Noot hoven van Goor, R. Blok en G. A. van Hou- weninge, candidaat gesteld. Bij kon. besluit is benoemd tot hoogheem raad van de Krimpener waard, de heer A. Vonk Noordegraaf. De vereeniging Werkverschaffing* te Berg - Ambacht heeft, by kon. besluit van 5 April jl., rechtspersoonlijkheid verkregen. De pryzen der varkens blijven in de Krim- penerwaard steeds zeer laag, terwyl de prys der voedingsmiddelen hoog is. Zoo leverde in de verloopen week een veehouder uit Berg- Ambacht varkens, ieder meer dan 300 halve kilo’s wegende, tegen 161 ct. per kilo. In dan polder Berg-Ambacht kunnen, vol gens de gaarderlysten, 2269 stemmen uitge bracht worden. op Maandag den 6en Mei a. s., tervvyl de be- schrijvingsbiljetten door of van wege den ont vanger der directs belastingen 20 dagen nh de uitreiking zullen worden opgehaald b. dat de aanslagsregeling moet zyn ge schied vóór den len October 1895. GOUDA, 23 April 1895. Gisteren namiddag omstreeks 3 het schoonmaken der privaten aan van een pasgeboren kind geslacht. Het lykje en planken over de borst onder de opgewonde allerlei te bedisselen en te beredderen. Met daverend gejuich werden de Vorstinnen begroet. Midden in de straat werd even halt gehouden. Daar toch werden HH. MM. door 130 kinderen uit de buurt toegezongen onder leiding van Mietje Plug, de dochter van Klaas Plug, die president i" der vereeniging Oranjes Vriendenkring*. Den president werden door de Regentes enkele woorden toegevoegd, waarna HH. MM., allerwege gehuldigd en toegejuicht, haren weg langs Nassaukade en Westerstraat voortzetten en naar bet paleis op den Dam terugkeerden.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1