VER BINNENLAND. KOT. LINGEN chuit. •Êxpefcr. MOL, A, Mj Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 7 Mei 1895. No. 6653. I FEUILLETON. burg, heid te Gouda D. 3, reparatie. .LEW, Geld 34ste Jaargang. fiOUDSCHE I0UII\T. zich bevin- ▼ftll Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. xlr«g, voor op klein IERS. woux k Zoon Markt A 144b SON, apotheker in 84/86. ar besteller en onmid- g der pry- Jteekenden, moesten tenzy 2 ook zy, die verleden bedrijfsbelasting hebben voeten van een vonk IDOCKt .000 Mark '.000 >.000 5.000 3.000 atc. r den Staat 1 en wel r den Staat inki.iiki VI.RIJ ,-,i ASM 'II Pb» na es van OUDE AMMER •let rcAP VERSCHE ÏLS, TIENDE WEG. lar by ERS Jz. van echtheid is ;urk steeds voor- 1 naam der Firms ?E. geslagen, ontvangen er om 1 inkomsten l taf» Jiaht, VMS, kartsm •Expelfer. l*r hmifxin ExfeHtr. .25 de flssch. haken en by De tweede feestviering van de Afd. Gouda, van den R. K. Volksbond, slaagde gisteren weder uitmuntend; de opgevoerde stukjes werden nog beter dan de vorige maal uitge voerd. Het talryk opgekomen publiek amu seerde zich uitstekend. De collecte voor een eigen gebouw bracht op eene som van f 10.95 Heden had in de Sociëteit >Ons Genoegen* de vergadering met daaraan verbonden Kolf- wedstryd van den Zuid-Holl. Kolfbond plaat?. De zaal was daartoe ruim met vlaggen en groen versierd. Voor den corps-wedstryd is uitgeloofd een prachtvol diploma met drie zilveren medailles voor de deelnemers, boven dien zyn neg een vijftal personeele pryzen te behalen. By het afdrukken van ons num mer duurde de wedstrijd nog voort. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere, regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. {Uit het Zweedsch.') GOUDA, 6 Mei 1895. Aan den heer Mr. J. Fortuyn Droogleever, leeraar aan de burgeravondschool en aan de Ryks hoogere burgerschool is bij Kon. besluit een pensioen verleend van f 472. huwen, die gij-niet bemindet. Dit vond ik ver sehtelyk. Om tot rijkdom te geraken, liet gij u vinden, om mij te verstooten, wie gij zoo veel heilige beloften gegeven en met wier hart gij gespeeld hebt dit vond ik laaghartig. Gij hebt als een ellendige gelukzoeker den ganschen avond uwe hulde aan de "““♦"m van de ryke Alma nedergelegd en u in zulk armzalig licht vertoond, dat gij daardoor elke van liefde in mijnen boezem hebt uitgedoofd. Al waart gij nu nog zoo rijk en a> zeidet gij, dat gij mij meer bemindet dan het licht uwer oogen en al gaaft gij mij het schitterendst bewijs uwer gren- zenlooze genegenheid, dan zou ik u toch nimmer mijne hand reiken, omdat mijn hart u ónmogelijk zou kunnen beminnen. Het is gedaan, Ivar, volko men gedaan. Gij hebt mij al de nietigheid van uw karakter doen zien en dit heeft tot zelfs den gering- sten zweem van achting van mijnen kant gedood. Gij zijt voor mij een geheel onverschillig persoon sn het bewijs daarvan is, dat ik heden avond aan baron Stjernburg vrijheid gegeven heb, morgen myne hand aan generaal Ridderhjerta, mijn voogd, te vragen. Ik heb nu de lessen gevolgd, die tante mij van daag kort vóór het bal gegeven heeften aangezien ik die zeer verstandig vond, vooral nu, nu ik u niet meer bemin, en daarentegen den baron hoogachi, ais een in alle opzichten eerlijk man, heb ik beloofd, zijne vrouw te worden. Eonmaal zal het mij wellicht gelukken, myn hart aan hem te hechten want op den bodem der ware achting ontspruit vaak eene reine en waarachtige liefde. Mijn besluit is dus genomen ik trouw met den ryken baron Stjernburg en dit wenschte ik nog heden aan tante en ook aan u Irar, mede te deelen.” Constance vestigde een Met 1 Juli, 1 October en daarna met 1 Dec. verlaten de voor overplaatsing geschikte pupillen de pupillenschool te Nieuwersluis. Zij die dan nog niet den 16-jarigen leeftijd be reikt hebben, gaan als tamboer over naar het instrnctie-bataljon tenzy de ouders hen liever weer tehuis hebben. De onder wijzer, de heer Joh. Kobus, wordt met 1 Jan. 1896 op wachtgeld geplaatst. langen en zonderlingen blik op Ivar, die doodsbleek vóór haar stond. Toen zij geëindigd had, wierp hij zich op een stoel neder, sloeg de handen voor het gelaat en mompelde «Constance, Constance, gij hebt mij nameloos on gelukkig gemaakt.’’ «Meent gij? Zeg liever, dat gy het zelf gedaan hebt.” Zij legde hare hand op zyn schouder en voegde er bij «Toen uwe moeder mijn hart verbryzelde, kwam geen enkel woord van klacht over myne lippen bespaar gij mij dus het armzalig schouwspel van een man, die niet in staat is, het lot te dragen, dat bij zich zelven geschapen heeft. Toon ten minste, dat gy het karakter van een man bezit, ai zyt gy dan een man zonder waarachtig gevoel van eer.” Constance maakte eene diepe buiging voor de gravin, waarna zij het vertrek verliet. Toen zij weg was, vloog Ivar op en riep op hef- tigen toon uit «O, moeder, gij hadt mij niet moeten dwingen, mij te gedragen als een man, die iedere edele vrouw het recht heeft te verachten.” «Neen,” viel de gravin koel in, «ik had voor eene kinderachtige, ligt overgaande genegenheid tusschen u en Constance den goacbten naam uws vaders aan spot moeten prijs geven want verachting verdient elk en een iegelijk, die zijne schulden niet kan be talen, die anderen verliezen doet lijden, omdat ze lichtgeloovig genoeg waren, geld te leenen, dewy'l zij veronderstelden, dat de familie Ridderhjerta nim mer iemand zou kunnen bedriegen. (JTordt ttrwtyk) S) «Wat ik u heb mede te deelen, zal u niet lang ophouden, tante; het is van dien aard, dat het u een rustigen slaap bezorgen en u met blijde hoop voor de toekomst vervullen kan. Gij beschouwt im mers den rijkdom als een onmisbaar appendix van onzen rang?” «Ja, Constance, dat heb ik u van daag nog gezegd, toen wij er over spraken, dat het noodzakelijk was voor Ivar «Zijne verbindtenis met mij te verbreken, de be loften, die hij mij in den roes van een dwazen harts tocht gegeven heeft, met voeten te treden, om zich voor geld te verkoopen en het meisje, dat hij beweerde van zijn jongelingsjaren af bemind te hebben, op te offeren. Ja, dit alles hebt gij my gezegd tante, en ik bewonderde het edele in uwe denkwijze.” Constance lachte bitter. «Constance, nog heb ik niets gezegd, nog niets besloten,” riep Ivar on snelde op haar toe. «Deze avond heeft mij geleerd, dat het gemakkelijker zou zyn, te sterven dan afstand van u te doen. Wend n niet van my af, geliefde, maar luister naar mij zeg, dat gy voor mij uw tegen woordigen staat, uw vaderland en uwe vrienden wilt opofferen, en wij verlaten ons vaderland, om ons eene stille en rustige Aan het >N. v. d. Dag« wordt geschreven De aangiften voor de bedrijfsbelasting zyn belangryk gewyzigd. We vestigen de aan dacht op art 12 2, voor zooveel biljet B betreft Biljet Ba (dit is h^t biljet, waarop men zelf zyn inkomen aangeeft) wordt uitgereikt: lo. aan alle in het Ryk wonenden aan wie biljet A1 (dit is het biljet, dat iedereen ont vangt) wordt uitgereikt, voor zooverre: woning in de nieuwe wereld te bouwen. Constance, wij zijn beiden jong en kunnen door werken gelukkig worden.” Ivar had de beide handen van het jonge meisje gegrepen en zag haar hartstochtelijk aan. Benige oogenblikken liet Constance hem die in de zijnen gesloten houden; daarna trok zij ze langzaam weg en toen de gravin driftig opstond, uitroepende: zzMijn zoon, gij vergeet u I” antwoordde Constance met ijskoude bedaardheid «Wees gerust, tante, ik behoor niet tot het aantal derzulken, die met zich laten spelen. Ik ben van hetzelfde trotsche geslacht als gij en bezit een gevoel van eigenliefde, zoo krachtig als iemand.” Daarop wendde Constance zich tot Ivar«Dezen morgen nog zou ik met een gevoel van onuitsprekelijk geluk geluisterd hebben naar de woorden die gij nu tot mij gesproken hebtik zou u mijne hand gereikt en met u het vaderland verlaten hebben, wanneer de nood ons daartoe gedwongen had, zonder dat het mij een zucht zoude gekost hebben, maar zie, tus- schen den morgen en den avond liggen vele uren en daarin kan zoo onbeschrijfelijk veel gebeuren. Men kan in dien lijd tot de ontdekking komen, dat de man, die vroeger als eene type van ridderlijke deugden voor ons stond, niet meer dan eene zeer alledaagsche persoonlijkheid is met de meest bekrom pen beschouwingen en gevoelens.” «Constance I” riep Ivar uit. «Constance I” viel de gravin in op een toon van verontwaardiging. «Wees zoo goed mij toe te staan, dat ik voortga. Ik, die u boven alle eigenbaat verheven waande, ver dam van tante, dat gij voornemens waart, uwe liefde op te offeren, om uit berekening eene vrouw te By Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belast, en acc. te Ouderkerk a/d. Utel c. a. (residentie Lekkerkerk) J. H. Meerdink, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Breskens tydelyk belast met de waar neming van het beheer van het ontvangkan toor der dir. belast, eu acc. te Amerongen c.a. De Uitgave derer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prij/ ]ier drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommen VIJF CENTEN. a. zij geacht worden in de vermogensbelas- tingplichtig\ te zyn b. hunne 'inkomsten, ongerekend die uit ver mogen hoofdzakelijk geacht worden te bestaan uit vaste traktementen en andere inkomsten bedoeld bij artikel 4 1 c. zij die in het vorig belastingjaar naar een bedrag 2000 of meer in deze bèlasting waren aangeslagen. d. zij den oütvanger der directe belastingen uiterlyk op 15 Mei bunnen wensch om een biljet Ba. te ontvangen schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. 2e. enz. Die dus in de vermogensbelasting zyn aan- -L—j biljet B zonder dat ze behoeven ite vragen. Zoo ook zy, wier »a hoofdaakelijk bestaan uit een vast traktement, wachtgeld, pensioen of andere vaste inkomsten. iEn jaar 24 of meer aan moeten betalen. I Maar zij die nietlin de vermogensbelasting der inkomsten verander en bedrijven) en niet it ze verleden jaar 24 voorlichting van de kweekers binnen hun ambtsgebied. In enkele bepaalde streken, waar bestek een groot aantal kweekers wonen, zullen tuinbonwwinterscholen veel nut kunnen stichten, en het ligt dan ook in het voornemen der Regeering te zijner tyd, wanneer geschikt onderwijzend personeel daartoe aanwezig zal zyn, de oprichting van zoodanige scholen in Uit den aard zal hierbij de ter plaatse uitgeoe- van tuinbouw op den voorgrond bedoelde streken te bevorderen, der zaak fende tak staan. De Rijkstuinbouwschool zal bestemd zyn voor de aanstaande grootere kweekers, die voor hunne vorming een overzicht van het geheele vak en practische vorming wenschen te erlangen; ook voor hen, die zich in Indië aan de cultures willen wijden. Met deze laatste categorie van jongelieden zal rekening zyn te bondon en wel in verband met de opheffing van de tuinbouwschool Amsterdam te Water graafsmeer, die in den lateren tyd meer en meer werd bezocht door jongelieden, welke Wij hebben reeds melding gemaakt van de voorstellen der Regeering tot hervorming der Rijkslandbouwschool te Wageningen. Een der belangrijkste onderdeden van die voorstellen i? dat tot regeling van het tuin bon wonderwijs.* Tot dusver werd dit aan particuliere ondernemingen overgdaten, ten deele met rykesubsidie, maar die pogingen heb ben geen voldoende organisatie tot stand kun nen brengen. Immers, zooals de Regeering herinnert, heeft de ten vorigen jare opgeheven tuinbouwschool Amsterdam* te Watergraafsmeer niet beant woord aan de verwachtingen, die men aanvan kelijk omtrent die inrichting koesterde, terwyl de op de terreinen der Maatschappij van Weldadigheid gevestigde Gerard-Adriaan-van- Swieten-tuinbouwschool, die, gesteund door een Rijkssubsidie, zich in een bloeiend bestaan het voornemen hadden zich later naar Indië te begeven. De ondervinding nu heeft geleerd, dat voor vele van de Indische cultures het tuinboawvak een goeden grondslag legt. Het komt der Regeering voorts wenschelyk voor en zulks ter uitvoering van art. 20 der wet op het middelbaar onderwys aan de Rykstninbouwschool te doen aansluiten een tweejarigen cursus, waarop een meer weten schappelijk onderricht in warmoezery en tuin bouw zal zijn te geven. Bedoelde cursus, die, althans voorloopig, ware te vestigen in het gebouw der Rykslandbouwscbool, alwaar daar voor de noodige ruimte vry zal komen, zal bestemd zyn voor hen, die later geplaatst wenschen te worden by het tuinbouwonder- wys, of, met bet oog op eenigen anderen werkkring, voortgezet onderwys noodig hebben. Het is niet wel mogelyk nu reeds met zekerheid te bepalen, of, en zoo ja, welke leerkrachten, behalve het aan de Rykstuin- bouwschool te verbinden personeel, ten be hoeve v^n bovengenoemden cursus moeten worden aangesteld. De Regeering acht het s evenwel wenschelyk onder de uitgaven ook die op te nemen ^oor de aanstelling van één nieuwen leeraar, wiens wedde ware te bepalen op f 2500. Wat de uitgaven voor materieel aangaat, deze zullen bestaan in het aanschafien van eenige boekwerken en platen; de uitgaven daarvoor worden begroot op f 1000 in eens en op f 300 jaarlijks. De oprichting van dezen eursus, die ook onder den directeur der Rykstuinbouwscbool zal komen te staan, neemt evenwel niet weg, dat het onderwys op deze laatste inrichting een afgerond geheel blijft vormen en dat men mitsdien in twee jaren eene volledige opleiding voor het tuinbouwvak kan erlangen. Naar de meening van de Regeering verdient het aanbeveling onmiddellyk over te gaan tot de oprichting der Rykslandbouwschool. Bedoelde school, te Wageningen te vestigen zal uit een administratief oogpunt met de aldaar bestaande Rijkslandbouwschool één ge heel uitmaken. Evenals de gereorganiseerde afdeeling A en de Rijks- hoogere burgerschool zal zy nochtans komen te staan onder een afzonderlijken directeur. Voor de toelating tot de Rijkstuinbouw school zullen, behalve de minimum leeftyd van vyftien jaar en zulks met het oog op de noodige geschiktheid voor het verrichten van practische werkzaamheden dezelfde eischen zyn te stellen als voor de toelating tot de afdeeling A (landbouwschool). Zy die het onderwijs op de voorbereidingsklasse van genoemde afdeeling tot het einde toe met verheugt, slechts ten doel heeft het vormen van ontwikkelde tuinlieden. Nevens deze twee scholen verdienen alleen nog vermelding de cursussen over tuinbouw, gegeven vanwege de Vereemging tot bevordering van tuin- en landbouw ia Maastricht en door de Neder- landsche Maatschappij van tuinbouw- en plant kunde, beide gesteund door Rijkssubsidie. Daarom meent de Regeering dat de regeling van Staatswege behoort te geschieden. 'Zij stelt voor tuinhouwonderwys te doen verstrek ken op tuinbouwwintercursussen, op tninbouw- winterscholen, op een Rykstuinbouwscbool, en op een tweejarigen cursus, aansluitende aan de Rykstuinbouwschool en bestemd voor meer wetenschappelijk onderricht. Het onderwijs op de tuinbonwcursussen zal zijn in te richten met het oog op de behoeften van kleinere kweekers en van hen, die de warmoezery uitoefenen. Alvorens aan het getal van zoodanige inrichtingen eene ge- wenschte uitbreiding kan worden gegeven, zal evenwel vooraf, in de eerste plaats voor de onderwijzers der lagere school, de gelegenheid moeten worden opengesteld degelyke kennis op het gebied van het tuinbouwvak op te doen en in de tweede plaats voor dezen de mogelijk heid moeten worden geopend eene akte van be kwaamheid voor lager onderricht in den tuin bouw te verkrygen. In afwachting zal evenwel, zoodra zich daartoe geschikte personen aan melden, kunnen worden overgegaan tot de ann ulling van Rijkstuinbouwleeraren. Genoemde ambtenaren zouden onder meer kunnen worden belast met het houden van voordrachten tot en van de telers zijn aangeslagen en lyk zyn (neringen zooveel bedragen, c i betalen, ontvangen geen biljet B, ze vóór of op 15 Mei schriftelyk bij den ontvanger aanvragen. Willen deze belastingschuldigen dus eveneens hunne inkomsten zelf opgeven, dan dienen zy hunne aanvrage om biljet B tydig te doen. Men zij indachtig, dat eene aanvrage om biljet B. tengevolge lieeft, dat de aangifte niet door een college van zetters, dat men in iedere gemeenten vindt, wordt behandeld, maar door eene commissie van aanslag, bestaande uit 3 leden en een voorzitter, welke commis sie zitting heeft voor 1 tot 33 gemeenten. bedrijven)

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1