.aten R, •echt ES la, i BINNENLAND. idrukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. B, M* Woensdag 15 Mei 1895. No. 6659. 34ste Jaargang. 1 FEUILLETON esdistrict het Lid- Leden V en Zft, '*9 bat IING. I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. tg te Haastrecht loco-Secretarie. werklieden, gehouden sprak (JFortU cereetfd») f p, Papekop, IJsel, Ber ni a/d IJsel, Penningmr. secretaris. »s te sc hrjjven )komen. D door GOlimiE 1011H NT (Uit het Ztceedech.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 \j k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommer* VIJF CENTEN. legenheden aken zullen den toever- Heden werd in de St. Josephkerk op de Gouwe het feest gesierd, dat onlangs was uitgesteld, ter eere van den Eerw. Pastoor Aibada Jelgersma, die voor 25 jaar tot priester was gewjjd. De kerk was keurig met groen versierd. en Oranje politie was, met zyn geheele en had verder het van hier en tevens uit Almeloo en Men schrijft uit Enschede aan de >Amst.«: Zondagmiddag had alhier om 3 uur in de open lucht aan de Gronausche straat een groote openhare vergadering plaats, waarin als sprekers ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bet café ran den r een ver gadering gehouden van schildersbazen met hunne knechts onder leiding van den burge meester. Met meerderheid van stemmen werd door de bazen besloten eerst zelf Maandag avond nog eens te vergaderen, alvorens eenige loonsverhooging toe te staan. De knechten waren hier niet mede tevreden en teekenden hiertegen protest aan. Door den burgemeester v. d. Zee werden zy dringend aangemaand om den uitslag af te wachten van bedoelde verga* dering alvorens zy begonnen te staken. Tydeus het bezoek van IIH. MM. de Ko ninginnen te ’a-Hertogenbosch zal Woensdag baron d'Osy de Zegwaart, gouverneur der pro vincie Antwerpen, namens Z. M. den Koning van België en de Belgische regeering HH. MM. begroeten. De arrondissements-rechtbank te Maastricht veroordeelde gisteren W. H. V., redacteur van het soc.-democratisch weekblad >de Volkstri buunte Maastricht, wegens beleediging van mr. 8. aldaar, tot 1 maand gevangenisstraf. Zondag 19 Mei a. s. heeft vanwege Je Se dert. Roomsch Kath. Volksbond, afdeelwg «Gouda-, in de Zaal Kunstmin* der Socië teit »Ons Genoegen* eene buitengewone ver gadering plaats. Als spreker zal optreden de weleerw. heer fr. A. van Kerkhoff, o. c. optraden Joh. Visscher van Arnhem, J. Pie- terson en J. Tusveld beiden van Enschede, die allen tot onderwerp hadden gekozen: >De werkstaking aau de stoomwevery de >Nyver beid* te Enschede en de onverantwoordelijke daden van den heer T. van der Zee, burge meester, en van den heer M. van Gelderen, administrateur der fabriek.* Een 200-tal socialisten en arbeiders waren aanwezig, ter wijl het schoone weder nog vele nieuwsgie rigen lokte. Tegen vyf uur was de meeting geëindigd en werd gelegenheid gegeven in het gebouw Vooruit* tot debat omtrent het ge sprokene. Alles ia in de beste orde afgeloopen. Het hoofd van politiemacht, tegenwoordig geheele korps marechaussees nog eenige marechaussees Hengeloo gerequireerd. Zaterdagavond werd in heer Wevers aan den Parkweg alhier J GOUDA, 14 Mei 1895. By de heden gehouden verkiezing voor drie leden der ProvincialeBtaten werden uitgebracht 871 stemmen. Het aantal kiezers bedtaagt 1134. Een scène in het Engelsche Lagerhuis. Het was Donderdagavond, omstreeks middernacht het Huis stond op het punt van uit een te gaan. Toen de voorzitter daartoe het voorstel deed zeide dr. Tanner >lk wensch te vragen of het waar is dat Z. K. H. de Hertog van Cambridge zjja ambt van opperbevelhebber zal nederleggen en plaats zal maken voor een meer gescbikten man.« (Luide kreten tot de orde De Voorzitter: »Tot de orde!* Dr. Tanner; »Ik wilde vragen (tot de ordeof een lid van de Koninklijke fa milie (de ordedie reeds te lang gepro fiteerd heeft van do algemeene kas (tot de orde!) zjjn ontslag zal nemen. De heer Bartley: Komen dergelyke uit latingen tegen een lid der koniuklyke familie in dit Huis te pas?« De VoorzitterDergelyke opmerkingen zjjn te eenenmale buiten de orde.< Dr. Tanner: Neemt zyn Koninklijke Hoog heid zjjn ontslag (allerlei kreten). De Voorzitter: »Tot de orde! De quaes- tie is of het Huis zal verdagen.* achterstallige directe belasting van zyn per soneel betaalt, »zich onbevoegd rekenend te beoordeelen, in hoeverre de uitvoering dezer bedreiging door de recbteriyke macht zon toegelaten worden spreekt hare overtuiging uit, dat een der gelijke wyze van invordering van belasting schuld afkeuring verdient als schadelijk voor de goede verstandhouding tueschen patroon en werkman. Het personeel der gist- en spiritusfabriek te Delft heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de quaestie der inning der achterstallige bedrijfsbelasting. Mr. P. Tjeenk Willink diende de vergadering van deskundig advies en op zyn voorstel werd de volgende motie aangenomen »De vergadering van werklieden, gehouden in De Gemeenschap, vernomen hebbende, dat vanwege den fis cus wordt gedreigd met beslaglegging op het loon onder den patroon, indien deze niet de De heer A. Mynlieff, arts, is benoemd tot officier van gezondheid by de landmacht. Gisterenavond ten ongeveer 8 uur is op de Gouwe een jongentje te water gevallen en ge lukkig gered door den brugwachter E. Luxen. irs der Zelf- me uitspat- ’8 1 afb. Prijs verschrik- deugd lydt leering, die id van een by het Ver- umarkt 34, het bedrag, Iken boek- U) „En gij snit, nu zij gehuwd is, nimmer tot haar over uwe liefde spreken, nimmer trachten, haar te naderen „Neen, op myne eer, nimmer. Ik ben niet laag genoeg, anderen te willen verleiden, hunne plichten te vergeten, zelfs al vat ik de mijnen verkeerd op.” «Ik dank u.” Alma ondersteunde het hoofd met de hand en bleef eene poos in stil gepeins. Einde lijk hernam zij «Wanneer ik u nu zeide Ivar, gij bemint mij niet en mijne liefde is reeds in haar begin uitgedoofd, wij koesteren dus geen ander dan vriendschappelijk gevoel voor elkanderwij geven elkander, wat wij ontvangen, het spel staat gelijklaat ons daarom als vrienden een verbond sluiten, op wederzijdsch vertrouwen gegrond en met het gemeenschappelijk belang, den laatslen mannelijken vertegenwoordiger van de familie Ridderhjerta voor schande en armoede te bewaren wat zoudt gij dan antwoorden «Dat het offer van uwen kant te groot zoude zijn; gQ zijt jong en het voorbijgaand gevoel, dat u aan mij gehecht heeft, waarborgt u niet voor eene andere liefde. Ik zou verachtelijker zijn dan ik mij reeds gemaakt heb, wanneer ik eene jonge vrouw voor haar geheele leven aan myne zyde verbond) wanneer zy Donderdagavond jl. werd in eene vergadering van gedelegeerden van 40 vakvereenigingen besloten, met het oog op den langen duur der werkstaking van de Amsterdamscbe meubel makers, eene groote openbare vergadering te houden om te trachten dezen stakers en ook den steenhouwers steun van andere zyde te verzekeren. Die vergadering vond gisteren avond plaats in het Paleis voor Volksvlyt* en werd druk bezocht. Als onderwerp van bespreking was gegeven algemeene werkstaking*. H. Polak, de ge neraal* der diamantbewerkers voerde over dit onderwerp, als eerste spreker van den avond, het woord. Hij zeide, dat eene algemeene werkstaking op dit oogenblik eene onmogelyk- heid zou zijn. De meubelmakers konden hun strijd slechts met eene overwinning bekroond zien door geld alleen, gelyk ook de diamant bewerkers door middel van geld hunne zege bevochten. Ook voor hen was het overigens eene quaestie van tijd. Het was in het belang der patroons dat de staking spoedig zou ein digen, wyl zij door langer dralen de markt zouden openen voor buitenlandsche, in het byzonder voor Duitsche fabrikaten, en dit ten slotte op hun nadeel zou uitloopen. Wat het uitlokken eener algemeene werkstaking betrof, zou op dit oogenblik niet gerekend mogen worden op de diamantbewerkers, wyl deze door de staking van twee maanden, welke zy thans achter den rug hadden, uitgeput zyn. Polak gaf den raad, geld bijeen te brengen in groote sommen, o ndat in eene kapitalistische maat schappij geld het eenige strijdmiddel is. Baatte ook dit niet, dan alles op de laatste kaart gezet en de algemeene werkstaking geprocla meerd. De tweede spreker, Eichelsheim, deelde mede, dat het doel dezer meeting niet was het pro- clameeren eener algemeene werkstaking, maar alle aanwezigen op te wekken voor bet denk beeld eener algemeene werkstaking propaganda te maken, opdat men gereed zou staan, wan neer de algemeene werkstaking eene noodzakelijk heid mocht blyken te zyn geworden. De derde spreker, Ten Boekhorst, sloot zich by Polak aan en sprak ovei organisatie in het mij niet beminde. Eenmaal zou uw hart kunnen ontwaken en de stem der liefde zich doen hooren en dan dan zoudt gij geketend zijn aan den man, dien gij bemindet noch achtet. Neen, Alma, zulk een offer kan Ivar Ridderhjerta nimmer aan nemen.” «Een offer, neen, maar als ik u mijne hand schenk, dan zult gij toch niet weigeren Gy zegt«bet voorbijgaand gevoel, dat ik voor u koesterde,” ja, het was voorbijgaand als liefde, maar het is onver- anderlyk als vriendschap. Mijn hart, Ivar, kan nim mer een ander man beminnen. Als eene eerlijke vrouw zal ik altijd uwe trouwe vriendin zyn, onder voorbehoud, dat gij nimmer den eed verzaakt, dien gij gedaan hebt met betrekking tot haar, die gy be mint. En nu, Ivar, laat ons eindigen. Wij zijn beiden twee takken van het geslacht Ridderhjerta en te trotsch dan dat wij de geringste schaduw op dien naam zouden dulden. Ik wil niet, dat de laatste vertegenwoordiger daarvan de altijd verachtelijke rol van een bankroetier zal spelen. Neem du» de hand aan, die ik u met een eerlijk hart geef en gij zult, hoop ik, nimmer reden tot berouw hebben voor my zelve koester ik dezelfde hoop.” «Alma!” riep Ivar uit, getroffen door haar groot moedig gedrag. „Mag ik wel het geschenk aannemen, dat gij mij aanbiedt?” «Als gij het niet met eere kondet aannemen, dan zou Alma Stern het u niet aanbieden. Nu, nu al het onware en valsohe verdwenen ia, kunt gij het doen. Beloof mij slechts, bij uwe eer, nimmer mijne hoop te beschamen.” Alma stak hem de hand toe. Ivar vatte die en antwoordde, terwijl hij eene knie ter aarde boog; algemeen. Hy deelde mede, dat de stakende meubelmakers deze week zouden vallen in den stryd, indien zy niet gesteund weiden. Na een kwartier verpooziug, welke benut werd voor eene collecte ten behoeve der weer- standskas van de meubelmakers, werd nog door onderscheidene sprekers, ouder wie Reens, v. Zutfen en Domela Nieuwenhuis het woord gevoerd. Kort vóór middernacht ging men uit elkander. Een deel van de bezoekers der vergadering trok zingende de stad inop den Dam viel een botsing met de politie voor, hoogstwaar schijnlijk wyl het zingen werd voortgezet hoe wel het uur van middernacht reeds had ge slagen. Een enkele werd gewond en naar het politiebureau geleid. „Op den dag, dat ik uw vertrouwen schond, zou ik zonder gevoel van eer zyn en gij zoudt bet regt hebben, mij als een lagen ellendeling te verachten.” «Gij zult uwe gelofte niet vergetendat hoop ik ten minste. Sta op, Ivar wij hebben nu den eersten knoop gelegd tot eene onverbreekbare vriendschap.” Drie dagen later werd de verloving van Alma en Ivar gevierd Magister Rehn keek bezorgd en be kommerd. Constance Stjernburg was betooverend schoon en lieftallig. De donkere oogen schitterden van vuur en leven, terwijl zij door hare geestige conversatie aller opmerkzaamheid uitsluitend op haar persoon wist te vestigen. Alma’s trekken werd: n kouder en stijver, naarmate Constance levendiger werd. Achter het schild van overmoedigen trots, waarmede Alma hare gevoelens trachtte te verbergen, bemerkte magister Rehn, dat een wezentlijk lijden verborgen was en achter Constance’s betooveronde vrolijkheid en innemende koketterie kwam eene met moeite ver holen jaloerschheid te voorschijn. Toen de oogen der jonge barones op de bruid gericht waren, von kelden zij, alsof eene vlam van haat tegen haren wil zich een weg wilde banen. Ivar scheen kalm en ernstig en naderde Constance den ganschen avond niet, maar hield zich bijna uitsluitend mot zijne bruid bezigtoch was er niet de minste affectatie te be speuren in de wijze, waarop hij den verliefde speelde. Er lag iets in Ivar’s gedrag tegenover Alma, dat van hoogachting en genegenheid getuigde. Ivar had zich ernstig voorgenomen, zich de edel moedigheid, die Alma hem bewezen had, w aardig te maken, en zooveel in zijn vermogen was tot haar geluk bij te dragen. Nadat alle gasten, da bruidegom daaronder gere- Op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zal weldra eene tentoonstelling wor den gehouden op het gebied der Textiele kunst oude en moderne werken die door schoonheid van teekeningen en kleur alsook van bewerking uitmunten. De tentoonstelling zal omvatten kantwer ken, borduursels en andere werken tot het kunstnaaldwerk behoorende, weefsels van ver schillende grondstoffen enz. enz.terwyl by genoegzame deelneming het plan bestaat een speciale afdeeling voor Indische en Oostersche werken te vormen- pe directie van genoemd Museum doet al reeds thaus een beroep op de welwillendheid der Dames en allen die in het bezit zjjn van oude kantwerken, borduurwerken of weefsels om deze voor de tentoonstelling afte staan. Slechts door algeheele samenwerking kan een goed geheel verkregen worden. De conservator van het Museum de heer E. von Suher die de regeling dezer tentoon stelling op zich heeft genomen is gaarne be reid alle gewenschte inlichtingen te geven. De ingezonden werken zullen desgewenscht achter glas worden tentoongesteld en tegen brandschade verzekerd, de toezending moet franco geschieden aan het adres van den Con servator terwyl de terugzending op kosten van het Museum zal plaats hebben. Deze tentoonstelling beloofd zeker zeer be langrijk te worden. Buiten- en binnenlandscbe scholen die op het gebied van kunstnaaldwerk werkzaam zyn zullen worden uitgenoodigd terwyl van verschillende zyden medewerking werd toegezegd. keud, zich verwijderd hadden, vinden wij Alma en Rehn in de ledige, maar nog geheel verlichte zaal. «Nu?” zeide de gravin en zag haar ouden leer meester vragend aan. „Wat belieft?” was het antwoord, waarna hy, vol gens gewoonte, zijne snuifdoos aansprak. «Ik bid u, houd u niet, alsof gij my niet begrijpt,” zeide de gravin op smeekenden toon en met matten glimlach, die haar bleeke gelaat flauw verhelderde, maar zeg my open en oprecht uwe gedachte over mijne verloving. „Ze was schitterend. Dat wil zeggen: het feest was brillant. Moeder en oom van den bruidegom waren in den zevenden hemel, de gasten amuseerden zich, waren zelfs zeer geanimeerd en „Om Gods wil, herhaal toch niet, wat ik zelve weet, maar spreek tot mij als een vaderlijke vriend en zeg myheb ik mijn toekomstig geluk op een al te onzekeren teerlingworp gesteld, toen ik mijne band aan Ivar beloofde?” „Nu is bet tamelyk laat, om my daarnaar te vragen,” antwoordde de magister langzaam. «Wan neer gij myn oordeel hadt willen vernemen, dan had die vraag vroeger moeten gedaan zyn. Nu heeft uwe verloting mij, even als alle anderen, verrast.” „Heeft mijne verloving werkelijk myn ouden vriend verrast? Dat kan ik haast niet gelooven.” „Toch is het zoo. Sedert wy het laatst over uwe neiging tot graaf Ivar spraken, heb ik voortdurend acht op u geslagen en ik heb u zoo bedaard, zoo eenzelvig bevonden, dat ik meende te gelooven, dat gy besloten had, eene onbeantwoorde liefde in uw boezem te versmoren.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1