ips JTO, 4 franco tlogus in de i, bevattende nereelzoen ericht aan IT (F IS Zaterdag 18 Mei 1895. No. 6663. 34ste Jaargang. BINNENLAND. U, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. leid tSUULETO» I «rg, 4/86. iid I OUDA, L-“ ïIJB N8 DU •i 8asaks) hebben b bevin- ig, voor rn besteller onmid- ler pry- skenden, m Staat i wel 0 Mark >0 >0 )0 00 en Staat I ilteeren tan 10 fiOlDSCHE COURANT (Uil Kei Ztmdtch.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «destoffen ia den eveneens men gelieve op te geven en. n der Wereld waarden der sht en Rech- talen. tegen Jieht, en, kertom ixpeller. readen tegen JcpeBer. r huiigean .xpeller, 6 de leech, kkan en by Gisterenmiddag ten ongeveer 2 nor, is het 6-jarig zoontje van W. 8., in de Nieuwe Ha ven te water geraakt en was al reeds naar het midden gedreven. Met behulp van stokken heeft men hem er uitgehaald. Aan het Commissariaat van Politie alhier is gedeponeerd een oorbel van cantille goud, de rechthebbende gelieve sich zoo spoedig mo- gelijk te vervoegen. Het O. M. noemde het misdryf zeer ernstig qualificeerde het als poging tot moord en eischte een gevangenisstraf van acht jaren. De toegevoegde verdediger, mr. Tiboel van den Ham, toonde in een zeer schoon pleidooi aan hoe gering het gevaar was geweest waar aan de heer 8. had blootgestaan, daar de kogels bgna niet door zjjne kleeren hadden vermogen door te dringen en verwachtte dat de rechtbank, ook met bet oog op de bijzon dere omstandigheden waarin bekl. verkeerde en de gelukkig weinig ernstige gevolgen zyner daad, eene veel geringere dan de door het O. M. geëischte straf zou opleggen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op heden over 14 dagen. Naar de eNymeegsche Courante meldt, zal binnenkort het tarief der spoorvrachten van steenkolen en coke uit het Rjjnsch-Westfaalsche gebied naar Nederland gedeeltelijk eenige ver laging ondergaan. By deze medsdeeling maakt deze courant de opmerking, dat dit bericht voor de scheepvaart niet zeer aangenaam ii> Hetzelfde blad deelt voorts mede, dat de groothandelaren in steenkolen te Ruhrort, Duisburg en Mulheim een overeenkomst heb ben gesloten, strekkende om de pryzen der steenkolen voor scheepsverzending in juistere verhouding te brengen tot de pryzen van bet syndicaat. Er is voorgesteld den prijs der gewone kachel- en machinetalen voor Neder land te verhoogen tot f 9 per kar minimaal. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. ADVERTENTIEN worden geplaatat van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letten worden berekend naar plaatsruimte. Men meldt uit Enkhnizen van 15 Mei: Hedennamiddag kwam een ryks-loodskotter ten noorden van deze stad voor anker en beesch de noodvlag. Juist kwam de stoomkanonneer boot >Gier« uit zee; zy trachtte geruimen tyd Uit Boeleleng verneemt het »Soer. Hbl.< dat de wegen naar Karangassem door den observatielroep en door inlandscbe patrouilles streng en nauwkeurig worden bewaakt. In het Karangassemsche zou goesti Djilantiek’s party de overhand herkrijgen, en algemeen heerscht op Bali de overtuiging dat, rukt de Compagnie niet tegen Djilantiek op, om hem te onderwerpen, deze ons nog vele moeilijkhe den, niet het minst op Lombok, berokkenen zal. In de oogen der inlandsche bevolking wordt nu reeds onze lankmoedigheid als zwak heid beschouwd. de onderzoekingen die daarna zjjn ingestald, naar de verhoudingen tuaschen de hoofdbeatanddeelen der bevolking (Baliërs en Sasaks) hebben echter allen twyfel opgeheven en zoowel de Indische regeering als den Minister tot de overtuiging geleid, dat alleen door de invoe ring van rechtstreeksch bestuur orde en rust op het eiland kunnen worden verzekerd. Baliërs en Sasaks hebben zoo lang vyandig tegenover elkander gestaan, dat evenmin valt te denken aan één inlandsch bestuur over beiden, als aan de erkenning van een Balisch en een Sasaksch gezag naast elkander. Voor zoover de uitslag der verkiezingen bekend is, hebben zij alleen in Zeeland eeu omzetting der Staten in anti-liberalen geest opgeleverd. Het hing daar slechts van enkele stemmen af. Reeds in September 1893, toen een vacature in de Eerste Kamer te vervul len was, werd de heer Godin de Beaufort gekozen, met 20 tegen 17 stemmen, omdat eenige liberale leden niet waren opgekomen De niet» herkiezing van de voor Middelburg aftredende liberalen heeft nu de meerderheid naar rechts doen overgaan. De uitslag in eenige andere provinciën hangt nog af van herstemmingen. Gelijktijdig met dit gesprek stond de barones Stjernburg in hare toilet-kamer en beschouwde haar beeld io den spiegel, terwyl zij in gedachten de vol gende alleenspraak hield: tDe strenge moralist zou mij zeggen Constance, uwe armoede was eene hinderpaal voor uwe verbind- tenis met Ivar, uwe armoede dwong u met baron Stjernburg te trouwen, het is nu uw plicht elke ge dachte aan Ivar te verjagen, te trachten uw man te beminnen en eene edele en deugdzame vrouw te worden. Fraaie woorden, maar er is één ding tegen ze zijn onpraktisch. Vooreerst kan ik niet nalaten, dengene te beminnen, voor wien ik eenmaal eene heftige neiging heb opgevatten tweede kan ik den gene niet beminnen, dien ik niet beminnelijk vind en ten derde kan ik geen heilige worden, dewyl de natuur mij daartoe geen aanleg gegeven heeft en al GOUDA, 17 Mei 1895. Bij kon. besluit is bevorderd tot commies 3de klasse de commies 4de klasse de beer F. Herman de Groot, werkzaam aan het Post kantoor alhier. De aanslag, die don Hen Maart jl. op het leven van den heer 8. te Zeist door den jong gezel Hendrik Maldaar gepleegd werd, nam gisteren de geheele zitting van de arron- dissements-rechtbank te Utrecht in beslag. Er witen zestien getuigen gedagvaard en onder uéqm, behalve de persoon tegen wien de aan slag gericht is geweest, de burgemeester van Zeist, de inspecteur van politie en een paar veldwachters van dat dorp, alsmede een paar vrienden van den beklaagde. Uit het zeer langdurig getuigenverhoor bleek dat bekl. een natuurlyk kind iemand was op wiens gedrag niet de geringste aan merking te maken was. Hy ging echter zeer gebukt onder de smet die door zyne onechte geboorte op hem kleefde, en na den dood van eeu aanzienlyk ingezetene, die bij diens leven zijne moeder en hare kinderen steeds stoffelijk gesteund had, was bij van meening dat het verleenen van dien steun verder was opgedra. Onze Regeering beeft dan toch gekozen voor rechtstreeksch bestuur op Lombok. Zy heeft gisteren by de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, om voor de invoering hier van de Indische begroeting voor '95 met het benoodigd bedrag te verhoogen. Verkeerde de minister van koloniën in Sep tember j.l. nog in onzekerheid, welke beslis sing te dezer zake te nemen, de sedeit ge volgde gebeurtenissen die op de geheele on derwerping van het Balische vorsten bestuur zjjn uitgeloopen en daarvóór en H) Dit, mijn beste vriend, is een gevolg van de op voeding, die gij mij gegeven hebt, een resultaat van uwe leer, dat men zich nimmer door de moeielykhe- den moet laten afschrikken, welke men ontmoet, wanneer men een doel wil bereiken. En nu, goeden nacht.” De gravin stond op. «Het is vier uur, wij kunnen wel zeggen: goeden morgen. En ik wensch u van ganseber harte een goeden morgen voor den nieuwen dag, die voor u aanbreekt in het verbond, dat gij nu gesloten hebt en waarbij gij op zulk eene behendige wijze mijne lessen van toepassing brengt. Zorg, dat gij in de ure der beproeving die ook getrouw blijft 1" De magister stak de gravin de hand toe. «Dan zal ik eene andere, ook van u, in toepassing brengen, deze namelijk: een zwak hart bezwijkt onder het leed, dat het zich zelf berokkend heeft. De ware wilskracht ligt daarin, dat men zonder klagen zijn lot draagt en dat men zelfs het ongeluk tot zyne veredeling aanwendt. Het ongeluk kan alleen hem ter neder slaan, die het geloof aan God en het goede verforen heeft.” «Goed, ik ben tevreden. Gij zult ten minste niet oene van die door de liefde verweekte en zwakke vrouwen zyn, dia onophoudelijk klagen over het lot, dat zij zich zelven geschapen hebben en die eindigen met de tering of eenige andere kwijnende ziekte. Gij zult strijden met uw lot en het misschien alleen dan beschreien, wanneer gij alleen met God en uw eigen hart zijl. Gij zyt te ‘.rotsoh, om u door het ongeluk te laten buigen, maar het zal u misschien verpletteren. Adieu I” De magisterrdrukte de hand zijner voormalige leerling en verliet het vertrok. „Gij zyt te trotsch, om u door het ongeluk to laten buigen, maar het zal u misschien verpletteren,” herhaalde Alma op doffen toon en met gebogen hoofd. Eene poos bleef zij zoo staan. Eindelijk hief zij het hoofd op en zeide«Hy heeft gelijk, bet ongeluk kvn mij verpletteren, my dooden, maar het zal mij nimmer buigen.” Gisterenavond had de Algemeene Repetitie plaats van de dilettanten-club Door oefening kunst alhier. Opgevoerd werd het tooneel- spel met zang Baboe Rita< in 4 bedryven, benevens bet blijspel in een bedryf »Een Raadsvergadering te Koekamp.» De vertol kers kweten zich uitstekend van bunnen taak en oogstten den bijval van het genoodigde pu bliek ten zeerste in. Alleen geven wy in overweging de pauzen tusschen de verschillende bedryven eenigszins te bekorten. De heer A. Bertheux, volontair aan bet Commissariaat van Politie alhier, is benoemd tot adjunct-Inspecteur van Politie alhier. gen aan den beer S., die ook de andere zaken van den overledene waarnam. Door den heer 8. werd bekl. echter nogal onheusch bejegend waarom hij een wrok tegen hem opvatte en, zooals mr. E A. Smidt, subst.-officier van justitie, aan toonde, reeds geruimen tyd hel plan had opgevat hem te dooden. Daartoe bad hy van een zyner vrienden een revolver geleend, onder voorwendsel zyn hond te willen doodschieten. Op den dag van den aanslag bad bjj nieuwe patronen gekocht en de kracht daarvan op een schutting beproefd. Des avouds bad hy in een paar herbergen jenever gedron ken en ofschoon volgens getuigen volstrekt niet beschonken was hij om half tien naar de woning van den heer 8. gegaan en had, op dezen, na een kort gesprek, drie geweer schoten gelost, waarvan de eene kogel op den horlogeketting afstuitte, terwyl de beide andere zooals dr. Snellen verklaarde slechts een paar kleine bloederige huidvlekken hadden veroorzaakt, waarvan de dokter ua de eerste bezichtiging verder geen notitie meer genomeu had. Na de vlucht van den heer 8. had bekl. de revolver in zyn mond afgescholen, doch ook daarmede slechts eene wond veroorzaakt die in een paar weken in het ziekenhuis te Utrecht was hersteld. Tusschen de verklaringen van den inspec teur van politie en den burgemeester van Zeist bestond stryd over do bekentenis door bekl. bij zyn eerste verhoor in hun beider tegen woordigheid afgelegd. Terwyl de eerste ver klaarde dat Hendrik Mtoen gezegd bad wel vroeger, maar niet op den avond toen hy naar den heer 8. ging het voornemen te heb ben gehad dezen te dooden, hield de burge meester vol dat hij tot tweemalen over bekend bad, met de handen voor de oogen geslagen, dat hy wel degelyk met dit voornemen bezield den heer 8. in zyne woning was gaau zoeken. Het O. M. achtte dit laatste het aannemelykste en meende daarvoor ook een bewjjs te vinden in een brief dien beklaagde reeds lang bad bij zich gedragen en in welken hy aan den beer Huydekoper eu dieus echtgenoote dank betuigde voor den aan zyne familie verleenden steun, en bun, onder vry duidelijke mededee- ling van zyn voornemen, een vaarwel toeriep. Die brief, primitief gedateerd op een dag in Februari, droeg thans den datum van 11 Maart, welke verandering bekl. beweerde •onwille keurig» te hebben gemaakt. Een der vrienden van den beklaagde, die dezen brief vooraf ge lezen had, kreeg een ernstige reprimande van het O. M., omdat hy deze omstandigheid in de instructie steeds verzwegen had en ook nu nog ter terechtzitting bijua niet tot het afleggen van getuigenis te bewegen was. kon ik het worden, dan zou ik het niet willen. Dos heb ik niets met de moraliteit tc maken, maar zal naar mijne eigene natuur bandelen. Overigens, zou er ééne vrouw gevonden worden, al ware zij oog zoo engelachtig en lief, die het met de armer, over elkander zou kunnen aanzien, dat eene andere haar den man ontrooft, dien zij bemint en door wien zy bemind wordt? Neen, alle, zelfs de beste, zouden handelen als ik, dat wil zeggen alle macht in het werk stollen, om zyne liefde te behouden. Ik ben schoon, dat weet ik. Welnu, deze schoon heid is mij een middel, waardoor ik in het vervolg, als tot heden, hem aan mij boeien zal. Hij zal nimmer deze vrouw beminnen, die ik verafschuw, zelfs al mocht zijne eer en zijn gevoel van plicht hem alle mogelijke goede voornemens doen opvatten, om mij te vergeten. Ik zal ze allen den bodem in slaan ik zal hem, van liefde en hartstocht blakende, eenmaal aan mync voeten terugzien, terwijl zij wan hopig hare handen wringen en van jaloezie verteren zal. Zij zal mij dezen avond, waarop hy geen enke len blik voor mij had, duur, verschrikkelijk duur betalen. Ha I ik gevoel mijn bloed van woede koo- ken op de gedachte, dat hij zich den ganschen tijd met haar bezig hieldmaar wacht, trotsche Alma wacht; ik za'. u toonen, dat Ik in myne schoonheid eene macht bezit, die gij u nim&pr koopen kunt,” Een zacht kloppen op de deur, onmiddelyk gevolgd door het binnentreden van den baron, maakte een einde aan de stille alleenspraak. Ruim een jaar was sedert de boven bosoh^pen gebeurtenissen voorbijgegaan. Graaf Ivar en gravin Alma hadden het gansche jaar, dat zij gehuwd ge weest waren, in Italië doorgebracht, maar waren <uu hulp te bieden en den kotter op sleeptouw te nemen, maar te vergeefs. De schroefboot Enkhuizen verliet daarna op verzoek van on zen burgemeester de haven en stoomde naar het in nood verkeerende vaartuigverscheidene keeren kwam zy, van den wal gezien, dicht bij den kotter, maar het mocht niet gelukken een trots over te werpen. Blykbaar maken de storm en de onstuimige zee het reddings werk zeer moeilyk. Tegen den avond zyn nog vier stoere visschers in een vlet de haven uitgeroeid, om zoo mogelijk hulp te bieden maar de duisternis zal de pogingen tot redding zeer bemoeilijken en de wind steekt nog meer op. Heden wordt gemeld In den toestand van den loodskotter is nog geen verandering gekomen. Alle pogingen, om bet vaartuig alhier binnen te brengen, zyn tot nog toe mislukt. Zoolang het anker houdt, bestaat er geeu onmiddeilyk gevaar. van hunne reis in Zweden teruggekeerd. De familie Stjernburg had, zooals men zeide, voor de zwakke borst van den baron, byna het gansche jaar in Egypte moeten doorbrengen, maar waa eene maand vroeger dan de Ridderhjerta’s in bet vader land teruggekeerd. Op zekeren dag bezocht Ivar zyne moeder kort na zijne terugkomst, toen hij, het salon binnentre dende, zich eensklaps vlak tegenover Constance be vond. Beiden waren verschrikt; het was de eerste maal sedert Constance gehuwd was, dat zij elkander geheel alleen ontmoetten. De jonge barones rees haastig op, toen zij Ivar gewaar werd, maar lonk weder in den by haar «taanden armstoel neder on bedekte zich het gelaat met de handen. Zy weende. Hebt gy, waarde lezer I ooit eene tchoone vrouw kunnen zien weeuen, zonder ontroerd te worden Is uw hart daarenboven eenigszins aan de seboone vrouw gehecht geweest, dan kan ik u vooruit ver zekeren, dat gij verloren zyt geweest Zoo ging het ook Ivar. Had Constance hem bejegend met den betooverendsten glimlach of met de koelheid eenar kokette, die den hartstocht der mannen doet ont vlammen, dan zou Ivar gewis aan al zyne goede voornemens getrouw gebleven zynmaar du, nu hij haar door smart overweldigd m tranen zag uitbersten, verdwenen alle gedachten aan het gevaar, dat voor hem in de persoonlijkheid der betooverende weenster gelegen was en voor zyne verbeelding trad het treu rige beeld van haar lothad zij niet een geheel jaar fang een ziekelijk man moeten volgen? (Ferlt 9T99ifd.)

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1