rz. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 35 Mei 1S95. No. 6067. 34ste Jaargang. Co. an fc Zoon icn, FEUILLETON BINNENLAND. iet een Inzending van Advertentiën tot 1 uur dea midd. -w—j o. national tion de ,enz. r rerslag der {Wordt molfdk) reap. I De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. i Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. •ricatie ter van 10 1893 10 1890 10 1890 1 1888 1 1894 12 1888 1 1898 ikings- ilgende zonden alle in g. dat reefing r f 2283.— 2267.— 2249.— 2190.— 1985.— 3265.- 3235.- loor middel moten, 9 loten iht het n voor en bal cunwft een de ikings- ekking ze da- MIIINHE miBANT beweerde, dat bij vooraf niet het voornemen had gehad, SjGte dooden, al had hij te voren wel eens daarover gedacht. Het 889, Art. Amster- oudera van i de eerste veemaal dikwijls 7 jaar ten uit- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, r Voor pet examen van onderwijzer slaagden a. Woensdag de hh. C. A. Emeis en P. van Breukelen. Hiermede zijn alle leerlingen der normaal school, die zich voor het examen hadden aangegeven, drie dames en vjer heeren, geslaagd. uit Tndië2 jachttygers uit Perzië, 1 paar oude en 1 paar jonge Poemas, 2 Afiikaansche luipaarden, 4 Javaansche panters en 1 jaguar. Wat de hokken betreft valt nog te vermel den, dat behalve tafels, ook boomstammen en verhevenheden zyn aangebracht, welke van praktisch nut te achten zyn bij het bij elkan der brengen van vreemde diereu. De roof dieren-galery zal de Diergaarde zeker tot sieraad strekken. De heer mr. J. A. Levy, zyn bekend stand punt in deze innemende, betuigt zyne instem ming met het betoog van de >Arnh. Crt. omtrent de onbevoegdheid van de gemeente raden tot het vaststellen van bepalingen tegen vermomde bedelary, als zyn opgenomen in bet door de leden der Utrechtsche vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretarissen samen gestelde schema. Maar hy voegt er bij, dst men bier niet nog slechts met een schema te doen heeft, maar dat dergelyke verordeningen reeds in verschillende gemeenten in werking zyn, terwijl van eene vernietiging uit kracht van art. 153 der gemeentewet nog niets is w -o reeds verkregen akten en toelatingen.; van tweejarige werkzaamheid aan Zij, die zich aan het examen voor de akte van hoofdonde'rwjjzer of hoofdonderwijzeres, waarvan het schriftelyk gedeelte op 26 Juni zal plaats hebben, terwyl het mondeling on derzoek op 17 Juli zal aan vangen, wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 10 Juni aan te melden bij óen voorzitter der commissie voör welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging vap De rechtbank te Utrecht zal op 30 dezer uitspraak doen in de volgende treurige zaak. Den lln Maart kwam zekere W. M., te Zeist, ten huize van den heer L. W. R. S., executeur-testamentair van wijlen den heer C. aldaar. Na een korte woordenwisseling, waarbij S. aan M. toevoegde: 3Heb je bewijzen, dat je in bet testament staat, kom aan, geef ze dan!< had M. een pistool te voorschyn ge baald en daarmede eerst drie schoten op S. en daarna een in zijn eigen mond gelost. Geen dezer schoten is doodeljjk geweest. Uit het verhoor blykt, dat bekl. vermoede lijk een natuurlijk kind is van den overleden C., die tijdens zijn leven steeds voor het ge zin M. had gezorgd, op grond waarvan ver wacht werd, dat ook zijn testament gunstige bepalingen voor hem zou bevatten. Toen dit niet het geval bleek te zijn, had M. zich eenige malen bij S. vervoegd, het laatst met het ge noemd gevolg. Bekl. beweerde, dat hij vooraf niet bet Toon Ivar des middags do eetzaal binnentrad, vond hij Alma reeds daar. Zij stond aau een der vensters, met den rug naar de deur gekeerd, zonder op het geluid der voetstappen van den binnentre dende van stand te veranderen. Ivar ging op haar toe, zeggende «Gij hebt mij van het genoegen beroofd, u naar de tafel te geleiden.” Nu keerde Alma zich naar hem toe. Haar gelaat was bloek on koud, hare houding trotsch en edel. Dergelijke ceremoniën zijn overtollig, myn vriend.” De bediende trad binnen, er was gediend en de beide echtgenooten zetten zich zwijgend aan tafel. ffHebt gij van daag ook oen brief van Constance ontvangen vroeg Ivar in het Fransch, om den bediende geen deelgenoot van het gesprek te maken. „Ja I” antwoordde Alma lakoniek en zonder hem aan te zien. Ivar veranderde van kleur en zweeg. {Uit hei Zweedsch.) 19) O, Ivar, Ivar, waarom wierpt gij mij, door uw gemis aan liefde, in den poel van ellendel Gij zijt de bewerker vas myn ongelukkig lotop u rust dus de plieht, het te verzachten.” //Ik wacht u heden avond by tante; ik moet kracht verZMmelen, om morgen eene vriendschap te huiche- «t len, die ik verfoei en welke ik weet, dat ook Alma verafschuwt, ffDaarom bespiedt zij myne minste bewegingen, zij moet de zwakheid van mijn hart aan mijn man kunnen verraden, om my daardoor voor mijn geheele leven te onteeren. Dit, Ivar, is de hoogste wensoh van uwe edele echtgenoot. Ik vind niets edels in zulk een karakter. Gy wordt met ongeduld gewacht door Constance.” Alma geleek inderdaad een marmeren beeld, zoo- als zij daar met een brief in de hand zat. Het was alsof ieder woord daarvan de uitwerking gehad had, dat haar bloed in de aderen stolde. Nadat zij lang gezeten had, nam zij de enveloppe op en las het adres. Ja, de brief was aan haar gericht; maar hoe dit te verklaren? Eene verwis seling van brieven was de eenige waarschijnlijke reden. Alma schelde: «Hoeft de knecht van de barones niet meer brieven De Raad van Schiedam besloot zoo mog<'- lyk bij minnelijke schikking op den oud-bur- gemeester P. J. van Dyk van Matenesse en de hoeren, die sedert 18J8 aldaar wethouders zyn geweest, of op hun erven te verhalen de som van 50.000, zynde dit, na aftrek van den borgtocht van den vorigen gemeente ontvanger, het restant van het tekort, dat dez» in zyn kas bad. Dé bedoelde wethouders zyn de heeren J. Lechner, J. A. Nolet, J. B. Nolet, J. Loo- pnyt, -ZÈ. Elzevier Dom en C. J. Loucq. De 4 eerst genoemden zyn overleden. Waar is de gravin nu?” «Zij is uitgereden.” //Goed. Heeft do baron u niets gevraagd A Ja, toen hij ging.” //Wat?” „Of de knecht van do barones meer dan één brief had.” »En wat hebt gij geantwoord?” «Dat hij er maar één had.” «Best. Zeg aan den bediende van de gravin, dat er ook een aan mij is afgegeven.” //Ja.” «Maar gij zorgt, dat by dit verzwijgtbegrepen «Mijnheer do graaf kan er op rekenen.” a. geboorte-akte b. getuigschrift van zedelyk gedrag; C. -G-t. d. bewijs eene of meer scholen. De voorzitters der cemmissiën zyn van de commissie te Breda, W. J. P. van Oppenraay, te Oosterwijk; te Arnhem, jhr. mi J. B. A. J. M. Verheyen, te Loon en Zand te Haarlem, G. Blokhuis, te Gorinchente Utrecht, J. C. Fabius, te Delftte Zwolle, mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle te Groningen, J. Wijn, te Sappemeer. De voorzitter der commissie te Utrecht noodigt hen die zich bij hem aanmelden uit om bijzondere wenspben ten aanzien van hel tydstip voor het mondeling examen reeds by de aangifte, met opgaaf van redenen, kenbaar te maken. afgegeven vroeg zij don bediende. „Ja, een voor den graaf,” was het antwoord. Het is goed.” En hiermede zond zij den be diende weg. Een uur later reed do gravin, in haar rijtuig ge zeten, weg. Toen Ivar te huis kwam, gaf zijn bediende hem een briefmaar nauwelijks had bij dien geopend en er een blik, waarin spoedig de achrik te lezen was, in geworpen, of baron Stjernburg liet zich aandienen. De baron was zeer bleek, toen hij binnentrad. //De knecht van mijne vrouw is hier geweest met een brief. Ik wilde gaarne zien, wat zy u schrijft,” zeide de baron driftig. ffZeer gaarne,” antwoordde Ivar en reikte hem den brief toe//maar Constance heeft aan myne vrouw, niet aan mij geschreven.” De brief bevatte slechts deze regelen «Lieve Alma I Ik hoop, dat gij uw woord houdt en den dag van morgen bij mij doorbrongt, dan zullen wij het plan voor het liefhebberij—stukje opmaken. Uwe vriendin, Constance.” De baron gaf het briefje met een gedwongen glimlach terug en zeide //Ik dacht, dat zij met u correspondeerde.” «Met mji^-JTiOt heden niet,” antwoordde Ivar. ,/Dit is gwOlUö'. terwyl ik uit was,” voegde hij er koel by. De baron veranderde van onderwerp en ging kort daarna heen. De graaf riep zijn kamerdienaar binnen. ffHad de kneoht van de barones meer dan één brièf?” Ja, één voor de gravin.” GOUDA, 24 Mei 1895. Heden middag ten half twee had op het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats van het onderhoud der kaaimuren langs de rivier de iJsel en de wateren en grachten, benevens de vleugelmuren by de bruggen en sluizen binnen deze gemeente gedurende 1895. Ingeschreven werd door: J, de Jong, te Gouda voor f 4447.— W. Bokhoven, te Gouda 4430.— Joh. Vermeer, te Bekendorp. 3783.— J. J. Duim, te Gouda 3(563. C. W. den Hoed, ia Stolwy- kersluis en J. H. de Wilde, te Gouda Hedenmorgen werd te Boskoop aanbesteed het maken van 251 Meter bazaltmnur, bene vens de beheying van 33 Meter. Ingeschreven werd door: J. Alblas, te Waddinxveen voor J. J. Dnym, te Gouda. G. v. Leeuwen, te Waddinxveen (x. v. Otterloo, te en C. P. W. Dessing, te Gouda Gisterenmiddag heeft een wielrijder een kind van K. in de Oude Gouwe aangereden, zoodat geneeskundige hulp noodzakelyk was. Gisterenmorgen passeerden drie wielryders, waaronder een 11-jarige jongen den Rotter- damschen dyk. Een vijftal Gondsche jongens hadden zich achter den heg verscholen en stopten op een oogenblik een lat tusschen het wiel der machine van den 11-jarigen zoodat hy zijn reis niet meer kon vervolgen. De schade aan de velocipède toegebracht was nog al belangrijk. Dit veelbelovende yijftal is door de politie opgespoord. pleeqd. Voorts werd medegedeeld, dat bij het uit halen van de revolver een brief uit zijn zak was gevallen, gericht aan jhr. H. te Utrecht, waarin hij dezen bedankte voor al het goed hem bewezen, en de hoop uitsprak, dat de Hemel mocht verhoeden, wat misschien dien avond (11 Maart) ten hnize van S. zou ge beuren. Deze brief was vóór bet O. M. een van de hoofdgronden, waarop by de overtuiging grondde, dat M. de daad te voren had beraamd Hij eischte acht jaren gevangenis. De toegevoegde verdediger, mr. Tiboel van den Ham, betoogde, dat de brief het voorne men minder onaannemelijk maakt, maar toch niet voldoende bewyst. Ook omdat de toege brachte verwondingen den getroffené niet in ernstig levensgevaar hebben gebracht, en de dader berouw toont, hoopte hy, dat de recht bank zich zal bepalen tot een geringe stra'. vernomen. >De zaak is deze,« scbryft mr. L.Onder vigueur van art. 2 der patentwet breidelde de Hooge raad de kenromanie der gemeentebe sturen, die zich onderwonden inbreuk te maken op de vryheid van handel, beroep, nering of bedryf. Dit plechtanker dezer van oude in ons vaderland bestaande en geëerbiedigde vry- beid is, met het vervallen der patentwet, weg geslagen. Ik heb by de behandeling der be drijfsbelasting de aandacht gevestigd op dit punt. Toon echter, gelijk later, zonder gevolg. Bedoelde vryheid ligt thans nog slechts voor anker by art. 150 gemeentewet. Dit voorschrift is dan ook van uwen leaderschering en inslag. Terecht, natuurlyk. Maar de niets waardige schijngrond, waaraan men zich vaat- klampt, is art. 135 gemeentewet, waarbij den plaatselijken besturen vergund wordt voor het belang der openbare orde« in de gemeente ie waken. Dit is het middel om art. 150 ge meentewet weerloos te maken. Op grond der plaatselyke »orde< berust men in de rechtsver krachting, gepleegd tegen kleine lieden. Het zyn immers maar marskramers, lucifersver- koopers en dergelyken 1 Men ziet niet, dat in hun recht Venetie’s rechte wordt aangerand. De ellendige voorwendsels zyn voor het grypen. Zy zyn zoo lastig I Het platteland is zoo slecht bewaaktHet zyn vermomde bedelaars Louter hol gezwets, den inkt niet waard,die er aan wordt besteed. Op het lastige zyn staat geen straf. Ware dit wel het gevil, velen, ook niet marskramers Gedurende den maaltijd werd er verder geen woord gewisseld. Toen deze geëindigd was en de beide echtgenooten zich alleen in het salon bevonden, zeide Ivar, nadat hij zich in een leuningstoel geworpen bad Gij zijt dezen voormiddag uit geweest.” //Ja.” Alma zat op eene kleine sofa, tegen de rugleuning aan. Zijt gy bij mama geweest?” ffNesn, by Constance.” ,/Hadt gij iets bij haar te doen?” ,/Ja, ik bad eene vergissing te herstellen.” Er ontstond eene pauze, gedurende welkê Ivar met blijkbare ongeduldigheid een marsch op de leuning van zijn stoel trommelde. Eindelijk haalde hij een brief uit den zak en reikte dien Alma over met de woorden ,/Dit is bij vergissing in myne handen gekomen.” Alma schoof den brief van zich af, zeggende „Doe gij zooals ik, laat degene, die ds vergissing begaan heeft, die ook herstellen.” „Gij hebt dus «Aan Constance den brief gegeven, die niet voor mij bestemd was en aan u niet geschreven kon zyn.” Alma had het hoofd zoo achterover geworpen, dat zij haar man met een trotseben blik kon aanzion. Ivar beet zich op do lippen. ffGy moet doen als ik. De brief, welke niet aan u gericht is, kan ook niet voor mij bestemd zijn.” De graaf stond op en plaatste zich vóór zijne vrouw, zeggende.- «Gij aijt boos.” pistool beweerde hij van een vriend geleend te hebben om een hond dood te schieten. Door onvriendelijke bejegening van den heer 8. was hy driftig geworden en had toen de daad ge in de Rotterdamsche Diergaarde is met het meeste succes een gewichtig werk verricht. Een 22 tal wilde dieren als leeuwen, tijgers, panters, jaguars enz. enz. zyn uit de oude naar d? nienwe roofdieren-galery overgebracht. Reeds voor eenigen tyd gaven wy een be schrijving van dit hoogst sierlyko nieuwe ge bouw, dat naar alle eischen der wetenschaji ingericht, over een breedte van 50 M. 12 bniten- en 16 binnenhokken bevat. Voorts had ook een belangryke aankoop van roofdie ren plaats, nl. drie bijeen levende tygers, waarvan de twee wijfjes uit Bengalen en het mannetje nit Siberië. De laatste is een even zeldzaam als merk waardig exemplaar, waarvan de >111. Ztg. een interessante beschryviug met teekening gaf. Het is dan ook het eerste volwassen exemplaar dat uit Siberië naar Europa werd overgebracht. Op den eersten aanblik ziet meu dadelijk dat het een geheel ander rus is dan de tijgers uit de warme streken, de huid is veel langhariger, waardoor het dier een kolossalen omvang vertoont. Zeldzaam is voorts de makheid van dit dier en niettegen staande zyn geheel anderen landaard, kan hij het zeer goed met zyn Bengaalsche vrouwen vinden. Nog werd een zeer fraai paar panters aangekocht, zynde een gevlekte en een zwarte De nieuwe roofdieren-galery zal thans be vatten 5 koningstijgers als 1 uit Siberië, 2 uit Bengalen, 1 uit Sumatra en 1 uit China4 leeuwen (2 paren) waarvan 2 uit Afrika en 2

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1