nger r\ BINNENLAND. TVwuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 6672. Vrijdag 31 Mei J 895. 'enezen FEUILLETON. iden. .4 Co. 34ste Jaargang. Schieland den Heer ran Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. bare N is met eon 'jyfn* ormiddagH j Uitspan zal plaats jeft tweemaal reeds dikwijls laatste 7 jaar kunnen uit- De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. De collecte in de armbus beeft by bet trouwen te Haastrecht gedurende het jaar 1894 opgebracht f 16.30*. zegd bij overeenkomsten, welke door de wet werden bekrachtigd. vraaj, KLEIJ. •n 12/10 1893 3/10 1890 24/10 1890 12/1 1888 11/1 1894 18/12 1888 5/1 1893 00 etc. nnen. (677 hel Zweedtch.') Gorimn: coiHi vr. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. nu mogelyk is een schoolgeld vent. k. trekkings- ir volgende oegezonden van alle in aedrag, dat >g- e regeering aeliug et kennen rorden, die in de 3 geleerde vestigen kheid geworden is liddel tegen vrou- ijk heeft gemaakt er beperking van >p de eenvoudigste reranderd aange- geheelte verdrin- ioh in lichaam en atergd worden ee of door vreeseijke in gekweld. Dan iheugen, oorsuizeu llende ziekte. Al zijn zenuwziek en •den over devrsr- Spoorweg SchoonhovenGouda. (Bekrach tiging van eene overeenkomst met de Maat-, schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en met de Krimpenerwaard-spoorwegmaat- 8chappy, betreffende den locaalspoorweg SchoonhovenGouda. Uittreksel uit de Memorie van Antwoord. De regeering, op den hier ingeslagen weg wenschende voor te gaan, wil zooveel mogelijk den regel handhaven, dat de Staat niet meer den staat in cas van naasting met kosten van uitbreiding en van de contractueele spoorwegen de machtiging van den wetgever van dia uitgaven is voorafgegaan. :“g van sommige leden w i vorm van aene jaarlyksche subsidie, kan door de regeering niet als juist de Wetge- Men schrijft uit Alfen a/d Rijn: In de gisteren gebonden raadsvergadering was ingekomen een schreven van den minister van binnenlandsohe zaken, dat de in Nov. '94 aangenomen verordening, bepalende dat het schoolgeld op de openbare scholen niet in over eenstemming was met art. 46 wet L. O. laatste alinea, zijnde het tarief boven den kostenden prjjs. In overeenstemming met dit schryven werd voorgesteld dat tarief met 20 cent per maand te verlagen en ongeveer vast te stellen op den kostenden prys, nl. f 1.40 per maand voor 1 kind; f 2.20 per maand voor 2 kinderen en f 2.70 per maand voor 3 kinderen en voor elk kind meer 40 cent per maand. Minver mogenden zyn voor de helft aan dit tarief onderworpen. Niet bepaald wordt wie tot de vermogenden, min- of c/nvermogenden zullen behooren. Aldus gewjjzigd werd dit voorstel, met 2 stemmen (lib.) tegen, aangenomen. Ook de heffing op de school voor m. u. I. o. werd op den kostenden prys bepaald. Zoo is dus het doel der clericalen hier bereikt, n.l. om het schoolgeld in deze gemeente, welker financiën zoo gunstig zyn, zoo hoog mogelyk op te drjjven. In hoever het gedacht hebt, met welke gij in geene andere, dan zuivere pecuniëele betrekking stondanders zoudt gij gemakkelijk begrepen hebben, Ivar, dat mijn trots niet toeliet, iemand te doen denken, dat gij voor mij geene genegenheid hadt. Het bewustzijn, niets voor uw hart te zijn, is vernedering genoeg dan dat ik zou kunnen verdragen, dat ook anderen van die treurige omstandigheid kennis droegen.” „Gy schijnt het er van daag op gezet te hebben, bitterheden te zeggen,” antwoordde „Ivar en mijn plicht der dankbaarheid maakt, dat zoowel ik als mijne moeder, allerlei aanklachten en berispingen van u stilzwijgend moet verdragen.” „Waarom zoudt gij dat? Wanneer gij een oogen- blik gedurende den tijd, dat wij getrouwd zyn, ge tracht had, mijn gemoed en karakter te loeren kennen, dan zoudt gij, al wildet gij mij niet als uwe vrouw beschouwen, mij toch in zoo verre recht hebben kunnen doen, dat gij mij als-eene trouwe, oprechte vriendin erkendet. Dan zou het u nooit in de ge dachte gekomen zijn, met een enkel woord eene toespeling te maken op den rijkdom, dien ik zelve volkomen vergeten ben. Acht gij mij alleen om dit materiëele voorrecht, dan Ivar, verlang ik ook dit niet. Keurt gij myn gedrag af, zij het dan, zoo als het oen man past en laat uw misnoegen zich niet lucht geven in schimpschoten, die ik zoowel uwer als mijner onwaardig acht. Als mijn man bezit gij het voile recht, in mij te berispen, wat gij in mij berispenswaardig vindt; ik zal u nimmer daartoe onbevoegd beschouwen.” „Dat zegt gij du; maar eenige uren geleden weigerdet gy mij eene verklaring van uwe handelwijze te geven." - (Fêntt Mr-lfi.) De rekening van den polder Beneden Haas trecht (gein. Haastrecht) over 1894 en goed gekeurd bedraagt in ontvangst f 2091.20 in uitgaaf f 1578.801, batig saldo f512.39*. De begrooting in ontvangst en uitgaaf f 1775.39*. De omslag voor 1895 f 2.50 per hectare. 24) Ivar werd bleek en deed eene schrede naar Alma toe, als om baar te beletten, verder te gaan en de oude gravin vestigde een scherpen, uitdagenden blik op hare schoondochter. Alma, die met de haar eigene vlugheid spoedig bemerkte, welk een indruk zij teweegbracht, scheen echter omtrent hen geheel onverschillig. Met de edele houding, die haar eigen was, groette zij hare schoonmoeder en trad op den baron toe, zeggende; „Ik kom naar den toestand van Constance ver nemen.” „Constance is nu beter. Zij beeft dezen nacht een zwaar zenuwtoeval gehad, zoodat ik voor haar leven vreesde. Gy zijt wel goed, Alma, dat gij zelve naar hare gezondheid komt informeeren,” zeide de baron en zag Alma met een zonderlingen, vorscbenden blik aan. „Van goedheid kan hier geen sprake zijn,” ant woordde Alma bedaard. „Ik was ongerust over Constance en daarom verlangde ik my zelve aangaande haar toestand te vergewissen. Het verheugt mij, te hooren, dat het gevaar geweken is.” „Ja, zij slaapt nu,” antwoordde do baron. „Zooals gij ziet,” voegde hij er niet zonder ironie bij, hebben uwe schoonmoeder en uw man, door De rekening van den polder Roozendaal (gem. Haastrecht) over 1894 en goedgekeurd bedraagt in ontvangst f 2001.14 in uitgaaf f 1849.844 batig saldo f 151.29*. De be grooting in ontvangst en uitgaaf f 2592.15*. De omslag voor 1895 f 4.50 per hectare. banknoten, ineele loten Mocht het i loten voor non, en het Wij kunnen iedereen de t trekkings- re trekking ij, deze da- Weder volgde eeno pauze. Alma zag strak voor zich. Ivar beschouwde haar opmerkzaam. Eindelijk sprak hij „Ik wenschee, het vermogen te bezitten, in uwe ziel te lezen, om u naar eisch te kunnen beoor- dcelen.” „En waarom kunt gij mij niet eenvoudig naar rny'ne daden booordeeleu?” antwoordde Alma en wendde haar gelaat naar haar man. „Omdat achter de daden vaak beweegredeneu ver borgen liggen, die men bf niet ziet, of slechts gist, bf waarvan men geheel onkundig is.” „Door welke daad zijt gij op deze gedachte ge komen „Door al uwe daden.” „Dat is wel veel.” Alma glimlachte. „Dan vrees ik, dat het onmogelijk is, u opheldering te geven.” „Zeg mij oprecht: waarom zijt gij van daag naar Constance gegaan? Deelneming was het ni<t; want ik weet, dat gij haar niet dulden kunt.” „Ik ben er heen gegaan, omdat ik niet wilde, dat haar man gelooven zoude, dat er tusschen haar en mij een wrok bestond.” „Dus uit edelmoedigheid?” Ivar glimlachte iro nisch. „Of trotschheid, zoo als gij wilt,” antwoordde Alma bedaard.' „Trotschheid Hoe zal ik dit verklaren „Vraagt gij dit? En do verklaring ligt toch zoo voor de hand.” „Gij moet mij niet kwalyk nemen, maar ik kan ze niet vinden.” „Dat komt, omdat gij u nooit in mijne plaats sis uwe vrouw, maar mij steeds als do rijke Alma Stern onrust gedreven, reeds kennis genomen van den toe stand mijner vrouw. Zij zal wei dankbaar zijn voor zooveel teederheid, niet waar?” Elk woord van den baron getuigde van jaloezie en verkropte bit terheid. „Het is niets meer dan hetgeen Constance iecht beeft, van hare tante en haar neef te verwachten, inzonderheid daar de eerste de plaats eener moeder en de laatste die van een broeder bij haar bekleed heeft. De ongerustheid, die ons nu voor Constance vervult, zou zij gewis eveneens gevoelen, wanneer iemand onzer ziek werd.” „Dat geloof ik ook,” zeide de baron met een zij- waartschen blik op Ivar. Men wisselde nog eenige woorden, waarna Alma afscheid nam. „Staat gij mij toe, dat ik u vergezel?” vroeg Ivar en zeide den baron vaarwel. Toen de beide echtgecooten in het rijtuig zaten, vroeg Ivar: „Hoe moet ik uw bezoek bij Constance verklaren „Ivar, ik begrijp tiet, dat dit eenige verklaring noodig heeft. Ik wilde weten, hoe zij het maakte.” „Was dit alles?” „Ja.” Alma zag haar man vlak in het aangezicht. Ivar wierp zich in een hoek van het rijtuig en zweoe. Er ontstond eene pauze. „Moet de koetsier naar huis rijden?” vroeg Ivar. „Zoo als gij wilt.” „Het weder is zoo schoon, dat hij wel eens naar de Diergaarde kon rijden, als gij er niets op tegen hebt." „Volstrekt niet.” De gravin gaf bevel naar de Diergaarde te rijden. Naar wij vernemen herdenkt de Gymn. Ver. vExeelsiorc, alhier, morgen haar 15-jarig be staan. Ofschoon dit feest eerst over eenige weken Voor hare ondersteunende leden door ••oe feestnitvoering zal herdacht worden, meende het bestuur din dag toch niet geheel onge merkt te moeten laten voor by gaan. Het heeft Jeze gelegenheid aangegrepen tot bet organi- seeren van een wedstryd voor hare volksklasse (een klasse jongens uit den werkenden stand boven de 12 jaar, welke eiken Vrydag koste loos gymnastiekonderwijs ontvangen) en heeft daarvoor eenige prijzen beschikbaar gesteld. Wjj wenschen deze zoo nuttige vereeniging geluk met haar feest en hopen dat zij door den voortdarenden steun der Goudsche inge zetenen in staat zal zijn haar doel, de meer dere en doelmatige beoefening der gymnastiek, steeds nader te komen. Men schrijft uit Reeuwyk dd. 27 Mei Als een bewijs dat het personenvervoer per paardentram over bet traject GoudaBodegra ven thans aanzienlijk kan boeten, moge dienen dat op -Hemelvaartsdag zyn vervoerd 385 personen. De rekening van den polder Hoog en Laag Bilwyk (gem. Haastrecht) over 1894 en goed gekeurd bedraagt in ontvangst f 298.13* in uitgaaf f 118.47, batig saldo f 179.65*. De begrooting in ontvangst en uitgaaf f 288,33*. De omslag voor f 1895 f 0.25 per hectare. zou in deze overeenkomst niet op plaat? zyn. Art. 5. Onder treinen worden verstaan per sonentreinen. Er is geene aanleiding om eene andere uitdrukking te bezigen dan voorkomt in art. 26 der wet van 9 April 1875 en art. 13 der overeenkomsten van 21 Januari 1890. Dat een voorbehoud wenschelyk zou zyn, ten einde voor personentreinen Zondagsrust te kannen invoeren, wordt in het verslag be streden, op gronden welke der regeering juist voorkomen. Art. 12. Onder zuivere bruto opbrengsten van den spoorweg worden ter onderscheiding van de werkelyke bruto ontvangsten die daarop geïnd worden, verstaan de ontvangsten, die wegens den oier eenige lijn afgelegden afstand ten bate van het spoor weggedeelte komen. Zoo is byv. de gelieele ontvangst voor een te Schoenhoven genomen spoor wegbiljel naar Utrecht, werkelyke bruto opbrengst van den spoorweg, maar alleen het gedeelte dat van Schoonhoven tot Gouda aan de onderwerpelyke lyn ten goede komt, zuivere bruto opbrengst daarvan. Art. 20. By het stellen van de grens v«n f 500.000 zyn filet voorbijgezien de artikelen 20b en 21b, ingevolge welke de staat, be halve den door de Exploitatiemaatncbappy be steden koopprijs, ook nog de kosten voor uit breiding en verbetering, uitgegeven tot op don dag- der levering aan de Onderneming zal hebben ta vergoeden. Terwy’l dus de tusschen- komst der Wetgevende Macht wordt vereisoht, om den spoorweg, mocht hy meer dan f 500.000 kosten in geval van naasting voor rekening van den staat te brengen, kunnen zonder die tusschenkomst de kosten voor uitbreiding en verbetering voor rekening van den staat wor den gebracht. Dit laatste is echter in overeenstemming met bet stelsel der overeenkomst van 21 Januari 1890 (art. 20, in verband met de artt. 44 en 68), waaraan de wet van 22 Juli 1890 baar zegel hechtte. Jaarlijks wordt dan ook het obligo van vermeerderd verbetering zonder dat tot het doen van die Art. 22. De bedenking tegen den gekozen worden erkend. Beslissingen van vende Macht, waardoor de vrijheid van den wetgever bij de vaststelling van toekomstige begrootingon wordt beperkt, zyn herhaaldelyk genomen. Men denke slechts aan de rente- garantiën, welke meer dan eens werden toege- GOÜDA, 30 Mei 1895. Naar men ons mededeelt zal het tweede orgelconcert in de St. Janskerk op Dinsdag 4 Juni, niet des middags plaats hebben, maar des avonds van 7—8 uur, zonder prysverhoo- ging. De heer Jacob F. van Zutphen zal bij dit concert zyne medewerking verleenen, die in vereeuiging met het orgel eenige nummers als cellist zal voordragen. Daar dit concert by uitzondering des avonds is, zullen velen, die anders des middags verhinderd zyn, gaarne deze gelegenheid aangrijpen om er van te kun nen profiteeren. Ten einde verzekerd te zyn van een programma, data 10 cent verkrijgbaar is, raden wy ieder aan zich by tyds er van te voorzien. bydrnagt dan de locale besturen, maar toch rekening te houden met het verschil van toestanden en van draagkracht der belangheb benden in eene bepaalde streek. Dit zelfde standpunt is door haar ingenomen met be trekking tot de plannen voor den Noord- Oosterlocaalspoorweg evenals door de vorige regeering, door welke eene rentegaranlie van i/i van het aanlegkapitaal werd in uitzicht gesteld, terwijl voor den onderwerpelyken spoorweg slechts eene jaarlijksche bijdrage, gelijkstaande tnet l/9 van het aanlegkapitaal wordt voorgesteld. Wat betreft de voorkeur voor een stoom tram, voor deze zou over verreweg het grootste gedeelte der lyn gebruik worden gemaakt van bestaande wegen en kunstwerken en voor een groot deel van een polderdijk, de Veenkade, voor het gebruik waarvan onteigening niet noodig is geoordeeld, docb eene jaarlijksebe retributie zou worden vereischt. Dat de ontworpen stoomtram geheel op eigen baan zou worden aangelegd, was reeds onwaarschynlyk wegens de door de ontwerpers gekozen spoorwydte van 1.067 M. Zoodra toch beschikking mogelyk is over een eigen baan, zal wel in den regel de normale spoor- wegwydte worden aangenomen, waardoor directe aansluiting aan het spoorwegnet en overgang van materieel van den spoorweg op den tram weg mogelyk wordt. De ontworpen stoomtram zou dit voordeel hebben moeten missen, want terwijl de locaalspoorweg alhier in aansluiting zal worden gebracht met het station van den Staatsspoorweg, waardoor overlading niet noodig zal zyn, hetgeen van groot belang is voor het vervoer der landbouwproducten waar op wordt gerekend, zou de 'tramweg eindigen op het voorplein van het station alhier. De regeering kan zich dan ook geenszins ver- eenigen met het betoog van enkelen, dat de betrokken landstreek beter door een stoomtram dan door een locaalspoorweg zal worden gebaat. De vraag, of de tramlyn over de geheele lengte al dan niet dezelfde richting volgt als de locaalspoorweg, is ontkennend te beant woorden. De tramlijn is ontworpen over de Hoastrechtsche brug over den IJsel bij Gouda vervolgens in zuid-oostelyke richting tot voor- bij Stolwijk. De locaalspoorweg echter zal over een afstand van ongeveer drie kilometer evenwydig met den Staatsspoorweg loopen, en vandaar in bijna aanhoudend Zuidelyke rich ting door de gemeenten Haastrechten Stolwyfc. Eerst voorby laatstgenoemde plaats zou de richting met die van den ontworpen tramweg samenvallen. Een bepaling omtrent verzekering tegen invaliditeit en ongelukken van het personeel

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1