CS TC-, Iffi As» Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ECHT, gelegenheid jnjongens IN Zn., .DE. r. p. IIM. 0 *3 BINNENLAND. ,z. 5w FEUILLETON I I Inzending van Ad verten tien tot 1 uur dea midd. en, N. f0L MOL, iel.” Woensdag 5 Juni 1S95. No. 6675. 34ste Jaargang. I ruime van De 144. OÜDA u O fi zomer i verzoek Aan een particulieren brief van een passa gier aan boord van de »Salak< ontleent het »N. v. d. D.< het volgende: >Ik weet niet welken indruk ons ongeval in het vaderland heeft gemaakt, doch wanneer de kranten vertaald hebben wat de Engelscben er van hebben gemaakt, dan hebt ge zeker een N van eenige zen. (Uit het Zweedech.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 y k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. i het Bad, de Incht maken uitstekendste a). arinrichtingen sendt het vor- r Df. iv dm H. B. en G. B., touwslagers alhier, wegens diefstal gedurende den voor den nachtrust be stemden tijd, ieder tot twee jaa< gevangenisstraf. Ia, terg, dat zeer overdreven voorstelling gekregen. Ik heb sensatiestukken gelezen over >The wrecked Dutch ehip,< blykbaar met eenig leedvermaak geschreven, Zoo erg is Sedert In de algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, op 15 Juli 1895 te Amsterdam te houden, zal voort gezet worden de behandeling van de vraag der afdeeling Haarlemmermeer: »ls het nood- zakelyk en daarom gewenscbt, dat invoerrechten op granen geheven worden Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld dat de algemeene vergadering het zal opdragen een adres te richten aan H. M. de Koningin- Regentes, met dringend verzoek om, naar aan leiding van den treurigen toestand van den land- en tuinbouw, de wet op de grondbelasting tydelyk buiten werking te stellen of die be lasting te doen verminderen. 27) I,Beste Alma, wat ik gezegd heb, had niet ten doel, Constance te schaden, want ik, die zelf van niets weet, kan ook niet gelooven, wat de booze wereld zegt. Ik herhaal slechts, wat ik gehoord heb.” Ik voor mij geloof, dat het recht prettig zal zijn, Constance zoo dicht in onze buurt te hebben. Zij is haar gezelschap wel waard,” zeide Aurora. ff En ziet er allerbekoorlijkst uit; zij is eene ware beauté,” meende Alfred. Alma gaf eene andere wending aan het gesprek en kort daarna kwam de bediende met de posttaSch. Ivar opende die en deelde den iuhoud aan het ge zelschap rond; zelf had hij twee brieven ontvangen, die hij, zonder te openen, haastig in zijn borstzak stak. Alma had deze beweging van haar man zeer goed gezienzij vroeg niets, maar zette het gesprek rustig voort Des avonds, toen de beide echtgenooten allean waren, zeide Ivar: Irik heb een brief van Stjernburg ontvangen, waarin hij mij bericht, dat hij en Constance den op Vogelheim zullen doorbrengen en daarom ik u, Constance vriéndelijk te behandelen, zoodat Kronfeldt niet door uwe koelheid op nieuw ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regela 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ■ijn.'' Een uur later was de cavalcade in beweging. z/Het is lang geleden, dat wij zamen gereden heb ben,” zeide Constance en wendde haar van vreugde stralend gelaat naar Ivar. „Ja lang, wel lang,” zeide Ivar op den toon van een sentimenteel minnaar. «O zoo verschrikkelijk lang niet,” viel graaf Kron feldt in. Het is op zyu best twee jaar geleden, dat ik u zamen op Riddersborg, waar ik toen een bezoek bracht, zag ryden.” De tjjdruirnte is niet lang; maar de gebeurtenis sen hebben de toestanden zoo veranderd, dat er wel tien jaren tusschen dien tijd en heden schijnen te liggen,” meende Ivar met een zucht. «Ja, gij zijt sedert beiden getrouwd,” zeido de graaf onverschillig en beschouwde de knappe paard rijders, die zyne gebeele oplettendheid gaande hielden. //Gehuwd en gescheiden,” fluisterde I«ar. «Nu zijn wij niet gescheiden,” antwoordde Con stance met een vrolijken blik, //en dat behoeven wij ook niet te zijn. Wij kunnen immers vergeten, dat wij ooit iets anders dan vrienden zijn geweesten vrienden kunnen wij toch altijd blyven, Ivar.” t/Niet anders dan vrienden. O, Constance, hoe weinig is dit tegen Wat wij hadden kunnen, maar niet meer voor elkander mogen zijn,” fluisterde Constance. «Gij rijdt veel te langzaam,” zeide de graaf; «gy zijt het rijden toch niet verleerd, Constance F” «Ik geloof het niet; wilt gij er het bewijs van zien F” vroeg zij vroolyk. (FerA mtwUL) GOUDA, 4 Juni 1895. Op de hondententoonsteliing te Amsterdam zyn voor langharige St. Bernardshonden be kroond onze sladgenooten de heeren Dr. Backer Niemeyer met Zeus, A. Steensma met Leon 1 van Biel en J. Th. Jaspers Lzn. met Romulus. En voor een Russische Windhond de heer A. T. M. Dapper D.Azn. te Haastrecht met Suro van Haastrecht. Beroepen in de Geref. Kerk te Nieuwerkerk a/d. IJsel c. a., Dalhuijsen, te Heinkeszand te Schoonhoven, Keulemans, te Zierikzee. rijkssubsidiën houding van stapel terwijl in die vergadering tevens zal behan deld worden, het door de daartoe benoemde commissie opgemaakt reglement, voor de com missie van beoordeeling op de algemeene ten toonstellingen der Maatschappij. Men schrijft uit Ginneken In den namiddag van den len Pinksterdag heeft zich een onbekend heer met een revol verschot van het leven beroofd. Eene dienst maagd vond hem aan den Teteringschen zand berg aan den slootkant, met de revolver in do hand. Op het lijk zyn gevonden een notitie boekje en een portemonnaie met i 120. Het linnengoed was geweekend D. P. Men vermoedt dat do onbekende uit Rot terdam kwam. Hy reisde met de tram die op den Rotterdamschen trein rydt en liet zich aan den Teteringschen zandberg uitzetten, waar hij kort daarop den zelfmoord moet hebben gepleegd. Een paar weken na het boven medegedeelde ge sprek vindon wij de bewoners van Vogelheim, nu vermeerderd door de familie Stjernburg op Eikenhof, alwaar zij eenige datjen zullen doorbrengen. Men had besloten, des namiddags een rit te paard te doen. Constance was ongemeen lieftallig en innemend en wist door hare conversatie een ieder te boeien. Tegenover Ivar toonde zij zich zoo onverschillig, dat zelfs de baron niets ontdekken konde, wat hem aan leiding tot jaloerschheid had kunnen geven. Ivar was blijkbaar het minst van allen op zijn gemak. Zijn geheele uiterlyk verried eene inwendige onrust. Toen men zich voor den rit zou gereed maken, sprak Ivar: //Hoe zullen wij ons verdoelen? Wij zijn met ons twaalven: vier dames en acht heeren.” z/Dat zyn twee heeren voor ééno dame,” antwoordde Alma. «Wanneer ik, als oudste, het gezelschap mag ar- ngen zal on- ke maand Schoorsteen- angen. orsteenvegery. Zyn de rustende schutters van Scheveningen tot dienstdoende schutters van Den Haag ge maakt, ook die van Charlois en Kralingen, ten gevolge der inlyving bij Rotterdam, zullen in het vervolg aan de oefeningen enz. moeten deelnemen. Het geval doet zich echter voor, dat sommige schutters twee uur zullen moeten loopen om het exercitie-terrein te bereiken en daarna weer twee uur om thuis te komen. zou men by na vragen, de geheele schut- fcgelyk ze nu is georganiseerd, waard, een man twee uren voor loopt De schutterywet schynt echter onsterfelyk. Reeds veertig jaar geleden voegde het toenmalig lid der Tweede Kamer Gevers van Endegeest den Minister van Binnenlandsche Zaken toe: »dat bij niet begreep hoe deze een nacht zich ge- rn’t te slapen kon leggen, zoolang hij de Opnieuw is bij den gemeenteraad van Rot terdam een voorstel ingekomen tot afschaffing van de kermisuitgaande van de 4 nieuwe antirov. raadsleden. In de Nymeegscho poort op Oud-Holland te Amsterdam zyn twee met kunstsmeewerk be slagen poortdeuren tegen de muren geplaatst. Deze deuren, bestemd voor het herbouwd wor dende kasteel >Ter Haar< te Vleuten, zyn door den eigenaar, baron Etienue van Zuylen van de Haar, aan het comité voor Oud-Holland ter opluistering der Nymeegsche poort afgestaan. Ingehangen worden de deuren niet. Behalve dat ze niet in de poort passen, is deze niet gebouwd om bun gewicht te kunnen torsen. voor verbetering en instand- den Nederlandschen rundvee- schuttery niet georganiseerd had.» De toen malige Minister is reeds voorgoed ingeslapen eri van zyn achttien opvolgers heeft waar- scbynlyk ook geen enkele er een slapelopzen nacht om doorgebracht. (Arnh. Ct.) Men schryft uit Schoonhoven dd. 31 Mei Heden was het voor den heer H. G. West- broek een zeer ernstige dag. Het was nameljjk de laatste dag dat bij fungeerde als hoofd der school voor M. U. Lager Onderwys. Door den burgemeester was dan ook een raadsvergadering belegd te 3 uren en was de heer Westbroek uitgenoodigd daar te verschynen, opdat men in officieele vorm afscheid van hem zoude kun nen nemeu. De geheele raadszaal was vol belangstellenden. Alle staatsambtenaren waren officieel uitge noodigd en ook de leden der schoolcommissie. De burgemeester hield een p. achtige aanspraak herdacht in korte trekken het leven van den heer Westbroek. die 49 jaar de betrekking van hoofd der school met zooveel ernst en toewij ding had waargenomen eu besprak ook het vele goede, dat hij gedaan had op gebied van het onderwys in deze gemeente. Daarop nam de heer Westbroek het woord, die van aandoening te veel ontroerd was om veel te spreken. Hy bedankte echter den bur gemeester voor diens toespraak en hoopte, dat het ouderwijs te Schoonhoven steeds mocht bloeien en dat het vooral de jeugd, die bij zoo liefhad, wel mocht gaan. Hierna werd de publieke raadsvergadering gesloten en bleef de raad in geheime verga dering byeen. De kapt. G. P. van der Garden wordt 1 September eervol ontheven uit zyne betrekking der kon. militaire academie en geplaatst bij een der regimenten infanterie. rechtbank te Rotterdam veroordeelde j.l. Zaterdag •4. k- en Moor- -Baden, warm teit, Massage icht en hare- en Onderlyfs- Artikel 431 van het wetb. van strafrecht, houdende bepaling dat met geldboete wordt gestraft hy die rumoer of burengerucht ver wekt waardoor de nachtrust kan worden ver stoord, heeft den kantonrechter te Nymegen aanleiding gegeven tot de beslissing bij vonnis, dat de nacht aan vangt 's avonds om 11 uur. reden tot verdenking opvat. Zie, Alma, ik zal mij altijd verwijten, eene oorzaak geweest te zyn van Constance’s minder gelukkig huwelijk en daarom hoop ik, dat van onzen kant niets aanleiding geve tot bittere en kwetsende tooneolen tusschen de beide echtgenooten.” «Wees verzekerd, dat door mij geen misverstand ontstaan zal,” antwoordde Alma ernstig. z/Dank. En gy belooft mij, Constance te zullen behandelen met die verschooning, welke het ongeluk verdient F” «Geen ongelukkige is door mij ongelukkiger ge worden.” In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der «Hollandscho Maatschappij van Landbouw» werd besproken het onregelmatige, dat de accyus, die bij slachten van vee betaald moet worden, hooger is dan de rechten, die bij invoer van vet enz. worden geheven. Eene commissie is benoemd, om van den minister van financiën te trachten te verkrygeu dat hierin verbetering kome. Voorloopig werden besproken de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering op 8 Augustus te Edam, en bepaald werd dat daaronder zullen voorkomen le een voorstel der afdeeling Alfen c. a. omtrent het wenschelyke dat by levering van spek en aanverwante artikelen aan het depar tement van oorlog bepaald wordt, dat het ge leverde den stempel van den Nederlandschen Slagershond moet dragen. 2e. Voorstellen van het hoofdbestuur’’om trent a. de instelling van een ministerie van landbouw b. het bepalen der plaats waar in 1897 de algemeene tentoonstelling zal worden ge houden c. de keuring van zaaizaden voor winter granen in 1895, en d. het ondersteunen rangeeren,” zeide graaf Kronfeldt, «dan opent Con stance den tocht en staat Ivar en mij toe hare ridders te zijn. Gravin Alma neemt den baron en Alfred tot caveliers en mijne dochter en Aurora kunnen zich onder de jongo hoeren verdeelen.” De baron fronste een weinig het voorhoofd, maar zeide niets en toon Constance eenige oogenblikken daarna tot hem ging mot haar meest innemend lachje op het gelaat en hem in het oor fluisterde »Gij zijt toch tevreden met do schikking van graaf Kronfeldt? Zoo niet, dan blijf ik liever thuis,” verdween de wolk van zyn voorhoofd. Ivar stond achter den baron en zag den betoo- verenden blik en hoorde de lieve woordjes en hij dacht ffZy is toch een engel, zoowel wat het uiterlyke als wat het innerlijke betreft I En ik heb haar ver- atooten.” Hij spoedde zich uit de kamer en de baron verzekerde zijne betooverende vrouw, dat hij volstrekt niet jaloersch was. Alma, die dit stille schouwspel had aangezien, zuchtte, toen zij zag, dat haar man zoo haastig de kamer verliet Zij keerde zich om, maar bevond zich van aangezicht tot aangezicht tegenover magister Rehn, die fluisterde: «Wees nu gereed tot den strijd; want de vyand hoeft in vollen ernst besloten, do vesting te nemen.” «Het ziet er inderdaad naar nit,” antwoordde Alma met een zwak lachje, «on helpt God degenen niet, die het zwakst van krachten zyn, dan vrees ik, dat de zege mij ontgaan zal.” «Die op God vertrouwt en een vasten wil heeft, is nooit zwak van krachten.” «Wij zullen zien, of deze wapenen sterk genoeg van verzoeken om voorstelling gekregei gelezen over >Thf waarvan men kippevel zon krygen. bet gelukkkig niet, boor. we den Rotterdamschen Waterweg verlieten, dat was, zooals ge weet, Zaterdag 25, hadden we voortdurend een minder of meer dikken mist. Zondag in de nabybeid van Southampton gekomen had de kapitein plan tegeu 2 uur ten anker te gaan en het optrekken van den mist af te wachten om de haven bin nen te loopen, toen we omstreeks half twee (de machine werkte op dit oogenblik niet) heel zachtjes aan den grond vastliepen, ook merkbaar door een kleine overhelling naar bak boordzij. »Een half uur later trok de mist een weinig opwy zagen 3 h 400 M. voor ons het land. Het bleek toen, dat we op het atrand van Wight zaten, op het NO., ongeveer 200 M. linke van het gat dat we hadden moeten ingaan. Toen het water viel (we zyn er by vloed opgeloo- pen), zagen we dat we juist op een zeer rota- aebtig gedeelte zaten. Na telegrapbiscbe ge meenschap verkregen te hebben met Southamp ton, kwamen er 3 aleepbooten, die gedurende de eerste 24 uur haar krachten (aan elke zyde één en één van achteren) te vergeefs hebben ingespannen om het schip er af U halen. Maandag den 27sten zyn toen om 2 uur de passagiers naar Southampton gebracht. Het detachement bleef voorloopig aan boord, ook om te helpen. Toen is eerst 300 ton lading uitgezet en opnieuw getrokken. Den volgenden dag de geheele lading en opnieuw getrokken, doch tot op het oogenblik (Donderdagmiddag) alles tevergeefshet schip zit onwrikbaar vaat, wat by na onbegrypelyk is by zulk oen zachten schok. »Er is nu omtrent ons aldus besloten, dat het detachement zal doorgaan met de Prins Hendrik* van de Nederlands en dat de ove rige passagiers hier zullen wachten op de »Lawoe< van de Rotterdamsche Lloyd, dat is dus een oponthoud van 14 dagen. »Wy blyven nu tot 11 Juni hier.<

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1