1 1 n! I Maandag 24 Juni 1895. No. 6691. EF, m Zn. BINNENLAND. den. DE ZANGERS. onen, 34ste Jaargang. M’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ING. S j enezen FEUILLETON. 1RTZ. 7 Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. r2aw dienst Café te Moordrecht het •H 8>“g H den over de war- (Uit het Zweedech.') Jaarverslag der De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. der houder» van gen in de eerste van 1889, Art. en te Amster- >ari door middel bij de Ned. Hervormde Kerk te aan de I G0UD8CHE COURANT: Het kohier van den hoofdelyken omslag voor de gemeente Reeuwijk bedraagt in totaal f 4831,46, verdeeld over 24 klassen. Het aantal aangeslagenen bedraagt 343. kas van den ontvanger en dat B. en post zouden van latere De opbrengst der gehouden collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst heeft te Reeuwyk opgebracht f 15,25. Door de afdeelingen te Rotterdam, Amster dam, Leiden, Den Haag, Gouda TT‘—L1 zal daaraan worden deelgenomen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Vliet opgebracht f 1,71. et kennen rorden, die in de j geleerde vestigen ibeid geworden is liddel tegen vrou- ijk heeft gemaakt er beperking van p de eenvoudigste eranderd aange- geheel te verdrio- ich in lichaam en itergd worden ee of door vreeseyke n gekweld. Dan heugen, oorauizeu lende ziekte. Al zyn zenuwziek on ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dinsdagavond ontstond brand in de woning vau den arbeider v. D. te Jaarsveld. Gelukkig werd het dadelijk opgemerkt door enkele in de nabijheid zijnde personen, die er in mochten slagen het brandende rieten dak te vernielen en het huisje van den oppasaenden werkman te behouden. en Utrecht Van de huisgenooten, die zich in het achterhuis bevonden, werd gelukkig niemand gedeerd. Mevrouw Sturm vond, wel is waar, zijne woorden zeer verstandig en trachtte ook Selma tot hetzelfde begrip aangaande deze zaak Ce brengen, maar het was en bleef te vergeefs. By de eerste tegenwerping begon Selma te schreien en zich te beklagen, dat zij nimmer kreeg, wat zij verlangde, dat tante hare be loften niet hield, haar geen «reugde gunde, enz. Mevrouw Sturm had wel besloten, zich niet door Selma te laten overhalenmaar bij de eerste uit barsting van tranen werd de oude dame verslagen en het bal toegestaan. Daarmede was intusschen niet alles gewonnen; Selma had nog een afzonderlijken strijd te bestaan tegen haar aanstaanden bruidegom, die, toen hij vernam, dat mevrouw Sturm had toe gegeven, verklaarde, dat hij ten minste niet voorne mens was, op het bespottelijke feest te verschijnen Selma moest zich dan maar met de studenten troosten. «Nu, gij kunt gerust wegblyven,” antwoordde Selma rood van kwaadheid, .uwe ijzegrimmige phy- rinaomw zou toch maar de vreugde verstoren en mij uil mijn humeur brengen. Gy schynt er tegenwoor dig genoegen in te vinden, vervelend te doen, ver velend te spreken, kortom van het hoofd tot de voeten vervelend te zijn. Hadt gy u van dien kant laten zien, toen gij myne hand vroegt, dan hadt gij Gisternacht, omstreeks twee uur ging een heer bewoner van de Stadhouderskade, schui len voor den feilen regen in een portiek van een perceel Keizersgiacht by de Reestraat te Amsterdam. Een persoon die daar reeds stond ontrukte hem plotseling zyn horloge, sprong over de leuning van de stoep, en verdween daar mede in de richting van de Leliegracht, ondanks alle pogingen om hem te achterhalen. die nooit gekregen. Als gij nu nog ééne aanmerking maakt over mijn bal of de studenten, dan worden wij nimmermeer goede vrienden.” Na haar hart door deze ontboezeming te hebben lucht gegeven, spoedde zich Selma naar de deur en liet den jongen adjunct alleen, om hem zelven te doen beslissen, of hij op bet bal zou verschijnen of niet. Na al dezen strijd naderde eindelijk de dag, waarop het bal zoude gegeven worden. De fraaie villa van mevrouw Sturm schitterde in al de pracht, welke kunst, rijkdom en natuur kunnen aanbrengen. Boven al den rijkdom, die u allerwege tegenblonk, stond Selma. Laat ons een oogenblik de fijne, slanke en toöE gevulde gestalte, onberispelijk van vorm, beschouwen. Een weelderig goudgeel haar omgaf een gelaat, zoo schoon, dat het een lust was, het te aanschouwen. De groote, heldere, donkerbruine oogen met hunne levendige, warme uitdrukking contrasteerden op eene eigenaardige wijze met het blonde haar en schenen inderdaad zeer gevaarlijk te zijn .voor dengene, die het waagde, er in te zien. Het gevaar verminderde vooral niet, wanneer men den kleinen mond met zijne gevulde lippen en ivoorwitte tanden beschouwde. Selma had juist hare ronde door de kamer geëin digd en stond voor een spiegel, om zich te over tuigen, of het blauwe kleedje haar goed stond, toen er schreden in het aangrenzend salon gehoord werden. Daar is me, zoo waar, myn dierbare Anton al, dacht Selma en trok een leelyk gezicht, hetgeen van niet zeer bijzondere liefde getuigde. Hy komt altijd, vervolgde zy in gedachten, vóór hy behoeft. Tante In »De Kampioen*, orgaan van den Algem. Nederlandschen Wielryders-Bond, leest men het volgende De eigenaar van een (Z.-H.) schryft ons: Aangezien, door het aanhoudende spreken, van den Heeren fitz ryders, ben ik genood- staak, mij tot u te wenden Namelyk, zoo ah de Heerren Fitz ryders, my doordringen om by mij in het Nienw ingericht Café in de Dorpstraat tegen over het gemeente Hnis, het Bons Café te hebben aangezien, ik hier, het Nieuwe ingerichte zaal, en de schoonste gelegenheid beeft, tot berging voor fiiocipéde dat zou voor de Heerren fitz ryders, zeer aan genaam zynZoo zouden ik UEdl verzoeken, om de gunst om hier in deze Nieuwen zaal het Bons Café te plaatsen alwaar de Heerren fitz ryders bij anderen, over de Concumtie erg klagen, en bij mij altoos de fijnste bieren en dranken Lemonade enz. verkocht worden Zoo zouden ik UEdl verzoekken, om het wapen van de Sport hier in myn nieuw ingerichte zaal te plaatsen.* is nog niet gereed en de nichtjes zyn ook nog niet gekomen. Een heerlijk begineen vervelend tête— a-föte met hem. Men kan hooit eens een ongestoord genoegen smaken. Met deze wysgeerige beschouwingen wendde zij zich van den spiegel, om don vroegen gast tegemoet te gaan, maar bleef eensklaps staan, want op den drempel stond niet de verwachte beminde, maar een jonkman met eene studenten-pet in de hand. Een warme purpergloed bedekte Selma’s hals en wangen. Haar gelaat drukte zoowel blydschap als verlegenheid uit. Alvorens wy het zeer korte tooneel schilderen, dat volgde, willen wij met eenigé trekken het uiterlijk van den jongeling teekenon. Het verdiende inder daad geportretteerd te worden, ofschoon wij by voor baat weten, dat het portret zeer onvolkomen zou uitvallen. Het was van eene rijzige gestalte, gelijk «de pijn boom in bot Zwoedsche woud” met breede schouders, hooge borst, overigens dun om het lijf. Het hoofd werd gedragen op eene zeer bijzondere wijze, die van zelfstandigheid getuigde en was zoo welgevormd, dat men spoedig tot de overtuiging kwam, dat het hooge gevulde en breede voorhoofd een tempelgewelf was, waar binnen een niet ailedaagsch intellect gevonden werd, hetgeen ook de heldere, blauwe oogen bekrach tigden, welke, ofschoon eer klein dan groot, een ongewonen glans en eene bezielde uitdrukking had den. De neus was ongebogende mond, door een lichten knevel beschaduwd, was van een vorm, zoo volmaakt, als men zelden aantreft en bevatte de schoonste witte tanden. De geheele uitdrukking van dit gelaat, was open, levenslustig en deed een inborst Omtrent het bezoek dat de deelnemers van den te Leiden gehouden gecostumeerden op tocht voornemens zyn aan Scheveningen en het Kurhaus te brengen, achryft bet sHaarl. Dagbl.c Aanstaanden Zondagavond komen de hooge gastenop het Kurhaus en zal men den Prince van Orangbien, die by de maskerade in maliën kolder verscheen, in avond-toilet kunnen zien (blauw satyn wambuis en pofbroek met wit satynen bouffes, zyden tricot en lage schoenen. Dit is eigenlyk nog een geheim, doch ik ver klap het maar). Als Mannstüdt nu maar gezorgd heeft, dat zyn kapel het Hollandsche studentenlied kan spelen of een der gelegenbeidsfeestmarschen, waarvan er dit jaar 7 (excusez du penzyn. Want dat maakte in 1890 een mal figuur, dat 't orkest slechts het »Gandeamus« spelen kon, toen de Keizer* (nn is bet maar een Prins) op het terras verscheen. Er werd om het »Iö Vivat* geroepen - doch Mannstüdt stond radeloos. De klanken »Iö Vivat* waren voor hem Latyn! Eindelyk daagde redding. Eenige gecostu- meerden, de waardigheid van hun tydelyke ambten geheel uit het oog verliezend, klommen op het orkest, namen den violisten de instru menten uit banden, wat bereidwillig werd ver oorloofd, en attaqueerden met echte »Sempre Crescendo* vaardigheid bet lied, dat de Leid- sche spes patriae reeds zingt als het, by ma nier van spreken, nog in de wieg ligt GOUDA, 22 Juni 1895. Aan het commissariaat van politie alhier, zyn inlichtingen te bekomen, omtrent een los gebroken hond, (vos) (teef), hoog ongeveer 50 centimeter, snoekgrond de pooien van onderen wit, een wit puntje aan den staart, en witte borst, staande ooren en om zyn hals een nik kelen baud, ouderdom ongeveer 2 jaar. vermoeden, die geheel aan het gunstige uiterlijk be antwoordde. Wanneer men hem oenmaal gezien had, kon men zyno trekken niet vergeten. Arme Selma, het was een gevaarlyke gast, die nu voor u stond en het verwondert ons niet, dat uwe wangen gloeiden. De jonge student bad een voor komen, dat indruk moest maken op eene maagd van achttien jaren en zeer zeker had hy het on ziln ge^ weten, dat menig meisjeshoofd door hem ju de war gebracht was. zzMijn lieve juffrouw Sturm,” sprak onze jongè studiosus met eene heldere, welluidende stem, «ik moet u vergiffenis vragen voor onze to vroege komst; intusschen is het niet onze schuld, maar die der dames Hobergzij verlangden oen half uur vóór de andere gasten hier te zyn en daarom zyn Ring, Ha rald en ik ook hier.” «Is dat niet lief van onsP” vroeg Emma, die de kamer binnenzweofde, juist toen Selma Gupnar Sand stedt de hand toestak, «wy wilden nog wat met u praten, vóór de overige gasten kwamen. Kom Selma, naar buiten om Elin, Harald en mijnheer Ring te verwelkomen.” Selma’s hoofd was geheol in de war. Zij voelde het gloeien harer wangen, toen zij de zaal uitvloog, om Elin en de studenten te ontvangen. De hemel weet, wat zy zeido, maar het was niet naar de regelen der convenance. Zij verzocht hen in het salon te gaan, maar Sandstedt was achtergebleven. Na ver loop van eenige minuten wist zij zich te herstellen, zoodat zy geheel ongedwongen kon praten en schertsen. (FM Nrw^rf.) Beroepen Krimpen aan de Lek ds. P. Kuijlman te Bunrik en Vechten, die voor Oene (toez.) en te Eist (toez.) heeft bedankt. Omtrent het verblijf van Hare Majesteiten te Igle kan het volgende worden medegedeeld Op verzoek der Kohinginnon is den 16 dezer een Tyroler concert van de Zillertaler in het hotel gegeven. Den volgenden dag zyn H.H. M.M. des morgens 11 aren per rytnig uit Igle vertrok ken en over Lans en Ampas naar Hal gereden, alwaar zy de zoutmijn hebben bezocht. Aan de zoutgroeve werden H.H. M.M. ontvangen door den inspecteur, de hoofd- en onder-inge nieurs van de myn. De muziek van de mynwerkors speelde het Nederlandsche Volkslied. De myn was gedeeltelijk geïllumineerd en overal in het plaatsje werd druk gevlagd. Bij die myn is eene groote fabriek, welke ook door de Koninginnen bezocht werd. H.H. M.M., ’s morgens 11 uren uitgereden kwamen ’s avonds te kwart voor 10 uren per rijtuig thuis. Zaterdag 29 dezer, 's morgens tusschen 7| en 8 uren, zullen de Koninginnen op hetLoo terugkeeren. Men schryft uit Polsbroek dd. 20 Juni Bij het onweer, dat in den afgeloopen nacht vry hevig woedde in het oostelyk deel der gemeente, sloeg de bliksem in den schoorsteen der hoeve, bewoond door den veehouder H. de Heer op Noord-Polsbroek, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Op den voorzolder werd de steel van een gebruikte hooivork, die tegen den schoorsteenmuur stond, gekloofd en in verscheiden stukken geslagen, terwyl in het middenvertrek eenige haardtegels werden losgerukt, waarvan de stukken door een glazen deur een eind ver de deel opvlogen. Een kleedje om den schoorsteenmantel bleef vast zitten, doch was op verscheidene plaatsen in elkaür gedraaidvan een servies, dat op tafel voor den schoorsteen stond, was een kopje in verscheiden stukken, terwyl aan een kleedje van neteldoek, dat over bet servies lag, niets was te bespeuren. Uit een hanglamp boven do tafel in het middenvertrek was eindelyk nog een stuk uit een der armen geslagen, terwyl do ballon en het lampeglas heel bleven. Aangenomen het beroep by de Gereform. Kerk te Nieuwerkerk a/d. IJsel door ds. G. Dalhnyzen te Heinkenzand. Op Zondag 22 September zal te ’s Hertogen- bosch eene groote meeting worden gehouden vanwege den algemeenen Nederlandschen zouavenbónd. Het is de Algemeene Rekenkamer bij her haling gebleken dat personen die in ’s Ryks d;c“ct reizen, vroeger uit hunne woonplaats vortrekkelju en later terugkeeren dan voor het doel der reis strikt noodzakelyk is. Meerdere kosten waren hiervan somtijds het gevolg. Als reden werd dan aangegeven hooge leef tijd, gezondheidstoestand, enz., en in verband daarmede ongeneigdheid om ’s morgens vroeg of 's avonds laat te reizen. De Algemeene Rekenkamer meent echter, dat de kosten, het gevolg van dergeljjke rede nen van particulieren aard, niet ten laste van het ryk mogen komen. Zy heeft daarom medegedeeld aan al de Departementen van Algemeen Bestuur, dat zjj voortaan niet zal kunnen overgaan tot de verevening van vergoeding van reis- en ver blijfkosten, in rekening gebracht wegens langere afwezigheid uit de woonplaats dan voor het doel der reis strikt wordt gevorderd. De politie te ’s Hage waarschuwt, voorzichtig te zyn tegen een fatsoenlijk gekleedejuffrouw, die, onder 't voorgeven van geld in te zamelen voor arme oude menscheo, by verachillende familiën aan huis goat en hier en daar geld ontvangt, dat ze echter voor zich-zelve gebruikt. De bedriegster is lang van gestalte, net ge kleed en 53 jaar oud. buitengewone zitting van den Schie- damschen Raad, bijeengeroepen ter regeling op de begrooting 1894 van het kastekoit by den vorigen gemeente-ontvanger bevonden, bleek dat boven het bedrag, door den borgtocht gedekt, nog een som van pl. m. 47 m. op andere wyze bljjft te vinden. Het in 1894 gevoerde zeer zuinige beheer heeft over de verschillende uitgaafposten een saldo doen ontstaan van ruim f 15.000, ter wyl eenige ontvangstposten te zamen f 33,000 boven de raming zyn gestegen. B. en W. stellen alsnu voor de begrooting 1894 te verhoogen in ontvang en uitgaaf met f 67.153.31 (wat de ontvangsten betreft wegen» den borgtocht en de bovenvermelde f 33,000) en verder f 14.691.49 af te schry- ven op den nieuwen post. By acclamatie werden de voorstellen aan genomen. De voorzitter verklaarde dat de wanverhou ding tusacben boeken on 1 thans kan worden opgeheven, W. op volgende begroetingen een voordragen ter verantwoording ontvangsten. By kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van de Krimpenerwaard D. Oskam. inzage,

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1