)E, BS b zw. DE MARSKRAMER. 1 i 95. JEN BINNENLAND. drukte ten. lage, 7-79. he is an den Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. S. Zaterdag 6 Juli 1895. streken. ÏRVEBIJ FEUILLETON. I en Zn. MER, rdam. a Koning No. 6703. 34ste Jaargang. DE KIESWET. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IW, De Liberaal, die het i stoomon van ïken zyn de I I. hoesten, lemingB- bewezen. warme jevelens- i. 5 cent. GODDA, 5 Juli 1895. De heer J. P. van Breukelen is benoemd tot onderwgzer aan de R. K. Jongensschool te Oudewater. B De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Hofrad m door {Haar het Duittch.) v afleverbaar a eene week. ie Heer kZ. i verven van alsook alle Naar aanleiding van het onrustbarende tele gram gisteren door »Het Nieuws ontvangen omtrent overstroomingen op Java, heeft een der groote firma’s te Amsterdam aan haar correspondent te Batavia telegrafiisch naden- bijzonderheden omtrent die bandjirs gevraagd. Het code-woord, als antwoord gezonden, melde kort en bondig het bericht is onwaar. (illUM.HE COARAVL een goeden sprong voorwaarts doen. Als behalve de bezitters van f 100 op het grootboek of 50 in de spaarbank en de zoogenoemde capaciteiten, in de gemeente Gouda ieder kiezer is, die een woning van 1.75 per week bewoont of 450 jaarlijks inkomen heeft, dan zullen de meeste ge zeten werklieden wel kiezer worden. De groote gebreken van ons tegenwoordig kiesstelsel zullen zijn verholpen en de ondervinding zal, bij monde van de nieuwe vertegenwoordigers, spoedig kun nen beslissen of de deur onvoorwaardelijk moet worden opengezet voor ieder meer derjarig Nederlander. versche sigaar on stak ze aan. //Van hot standpunt onzer oudvaderlandscbe zede- leer kunt u gelijk hebben, mijnheer Von Helmstedt,'* antwoordde hij vervolgens, «maar ik ben het geheel oens met de doelmatigheidstheorién der Yankee’s en als ik mijn doel maar bereik, is de toestand van den weg modderig of droog, mij tamelijk onverschillig. Ik begrjjp uwe verontwaardiging zeer goedu bent hier nog kind in Amerika, maar zult me anders be- oordeelen, als u mettertijd gemerkt hebt, dat mjjn beginsel de grondslag is van de Amerikaansche staats machine, van den Amerikaanschen handel en ten slotte van bet geheele leven aan deze zydo van den Oceaan. Enfin, als u *t goed vindt, moesten we eerst het bewuste souper nuttigen, want ik heb een honger als een wolf!” Zij stonden op en verlieten het parkSeifert aan houdend zwetsend, Helmstedt, met tegenzin luisterend, naast hem voortgaande. Des anderen daags avonds zat de jonkman weer op zijne oude plaats in het plantsoen bij City—Hall, zonder voor de wandeldrukte één blik over te hebben. Met bewolkt gelaat staarde hij naar den grond. Het beeld van het wanhopig uiteinde van zoo menig jong Duitscher, hetwelk Seifert hem den vorigen avond geschetst had, was hem dieper gaan zitten, dan hij zich wel bekennen wilde. Hij had nog dienzelfden avond zijn geld overgeteld en met schrik al eene belangrijke ver mindering waargenomen. Onmiddellyk daarop had hij bij al zyne vrienden en kennissen de ronde ge daan om een juist denkbeeld van zyuo vooruitzichten te krijgen, maar de geheele buit, die hij thuis bracht, wasvoor het oogenblik weten wij goene geschikte betrekking voor u, maar houd moed, met den tijd ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels tl 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rden naar de rfd. d of geverfd rondheid en lieken luidt dan ooklaten wij deze kies wet maar zoo spoedig mogelijk aannemen en dan trachten iets beters er voor te krijgen. De Standaard keurt wel de be lastinggrondslag af, maar erkent dat Van Houtens werk niet den stempel draagt van het conservatief bekrompene. Het Centrum (fractie Schaepman) acht het ge vorderde loon van den werkman-kiezer te hoog, maar erkent, dat deze Regeering niet anders kon voorstellen. De Volksstem aanvaardt de wet als eersten stap naar het algemeen stemrecht. Wel zijn er onder de dagbladen, die het ontwerp-Tak voorstonden, die aandringen op verruiming der voorgestelde grenzen, die gaarne zul len zien dat de vopruitstrevenden hun best doen om den minister nog meer links te drijven, maar de grondtoon blijftaan vaarden, wat thans aangeboden wordt, liever dan gevaar te loopen, dat een ander staats man den kring der geroepenen enger trekt. Juist dat streven van den minister om overeenkomstig zijne opvatting der grond wet zoover te gaan als met letter en geest overeen te brengen is, maakt de echt-con- servatieven, waartoe inzonderheid de meer derheid der katholieken behoort, wantrou wend en ongerust. Wel is de heer Haff- mans van meening dat de wet-Van Houten gunstig afsteekt bij de wet-Tak, omdat de toon niet zoo apodictisch is, maar het meerendeel zijner partijgenooten denkt er anders over. De Maasbode ziet geen verschil met het vorig ontwerp, dan dat in den vorm aan de grondwet wordt vol daan. Naar haar meening blijkt alleen, dat de heer Van Houten beter tactitus is, doch even radicaal als Tak. Zonder het correctief van den kiesdwang wil zij niets van de wet weten. De Tijd prijst den vorm van ’t ont werp en ziet er een finale uitbreiding in. Maar daarom vraagt zij, of het ontwerp niet in vele opzichten te ver gaat. Zij betreurt dan ook geen correctieven tegen het uitgebreid kiesrecht te vinden, terwijl voor haar een onoverkomelijk bezwaar is de regeling van het gemeentelijk kiesrecht dat, behoudens een onbeduidend verschil, aan dezelfde voorwaarden gebonden is als het kiesrecht voor de Kamer, Volkomen tevreden toonen zich alleen die barst er wel oen gat. Helmstedt zag zijn toestand nu heel anders in dan gisteren, eu met huivering stelde hij zich hetoogen* blik voor, dat hij met zyn laatsten dollar op zak dezelfde troostredenen zou moeten aauhooren. Diep besefte hij dus de noodzakelijkheid, zelf zoo spoedig mogolyk de hand aan de ploeg tc slaan, maar waar do ploeg te vinden, die voor zijne hand paste? Hy was Pruisisch referendaris gewoest, had gedurende de verongelukte revolutie van *48 met den staat en zijne positie gebroken, en was ten laatste met de laatste ondersteuning, die de vaderlyke hand hem reikte, zonder plan, maar welgemoed naar het land der vrijheid getogen. Hij bad juist zooveel geleerd als zijne betrekking en eene algemeene ontwikkeling vorderden, dus alle practisohe kennis, om hior voor uit te komen, ontbrak hem geheel on al. Hoe meer hij zyno bekwaamheden aan «eene strenge critiek onderwierp, des te meer erkende hij de gegrondheid van Seifert’s beweringen dienaangaande. Tot leeraar aan eene hoogero Duitsche onderwijs inrichting ontbrak de. noodige kennis, want als ge* woon hulponderwijzer zou hij nauwelijks weten hoe te beginnen, al was dit nu juist niet absoluut on bereikbaar. Voor winkelbediende of boekhouder ontbrak hem het allernoodigste, kennis van het En- gelsohom dezelfdereden zou hij niet aan eene courant geplaatst kunnen worden. Hij speelde vrij goed piano en orgel, maar hoeveel broodelooze mu ziekonderwijzers ^had bij hier al niet ontmoet! Hulponderwijzer dus, of liever huisonderwijzer! Maar hoe zou hij aan lessen komen Morgen zou hij gaan informeeren, en dan van den ochtend tot den atoud op de been zyn. {JPurdt verrolgd.) Het college van brandmeesters te Schoon hoven heeft gezamenlijk ontslag aangevraagd tegen 1 Augustus, omdat de Raad bezwaar maakt, de ingrjjpende veranderingen in bet brandwezen tot stand te brengen welke door het college van brandmeesters zyn voorgeeteld. Ten einde de mogelijkheid tegen te gaan, dat, gelyk dikwerf voorkomt, door het reizend pu bliek meerdere keeren tuasehen dezelfde stations op een en zelfde baanvak wordt gebruik ge maakt van de door de H. IJ. M. verleende bevoegdheid om op de terugreis aan ieder station éénmaal uit te stappen, zonder ver plichting tot het doen afteekenen van bet kaartje, is thans door die Maatschappij op al hare Ijjuen een maatregel’ ingevoerd, waardoor het den contrölebeambten bij den eersten oog opslag blykt dat de reiziger op hetzelfde station reeds een keer van zyn recht heeft gebrnik gemaakt. dat verscheidene onzer «Upper Tens” in New-York met niets beters begonnen zijn dan ik, luitenant Seifert, die eene geweldige hoogachting voor zulke lui bezit.” Von Helmstedt kneep de oogen dicht en zuchtte diep. «Waar logeer je eigenlijk na je uittocht uit dat boardinghouse?” vroeg hij na eene poos, om het drukkende stilzwygen te verbreken. «Voorloopig in het hotel Park I” was het ant woord. «Hotel Park, waar staat dat?” «Wat, kent u het grootste en interessantste hótel van New-York nog niet? U bent nog ver bij uw tijd ten achter. Kijk, zoover u hier gras en boomen ziet, strekken zich de kostelooze slaapzalen van hotel Park uit en 's nachts vindt u hier de ongelukken van alle hemelstreken vertegenwoordigd. Daar ginds achter City-Hall tusschen twee prachtstukken van boomen heb ik mijn nestje gemaakt. Het is ruim voldoende, maar ik vind het alleen maar jammer, dat een mensch er geen ander ontbijt dan dauw droppels krijgt, zoodat ik maar zeggen wil, vandaag heb* ik nog niets genoten en gevoel ik mij in staat, mij met eene evontueele uitnoodiging tot een souper zeer vereerd te gevoelen.” Met toenemende verbazing zag Von Helmstedt zijn landgenoot aan. «Ik moet u eerlijk zeggen, Seifert, dat ik me ver baas over bet gemak, waarmee een man van uwe opvoeding zich in hot slijk der vernedering rond- wentelt. Zeg eene ronduithoe vindt je dat leven Seifert zette een half lachend, half nadenkend ge zicht, nam uit den op de bank liggenden koker eene (8 Verscheidene hotels van naam, in mijne ontwik keling, voorkomen, taal en terreinkennis een bruik baar werktuig voor hunne welvaart ziende, hebben mij vroeger al eens aanbiedingen gedaan, maar eerst heden heb ik besloten, eene daarvan aan te nemen, die hoop voor de toekomst geeft. Morgen treed ik in functie en hoop over twee jaai mijn eigen welge vestigd etablissement te bezitten." «En van welken aard zullen die function zyn?” vroeg Helmstedt nieuwsgierig. «O, die zyu van zeer menschlievenden aard I” antwoordde Seifert en wierp het laatste eindje zyner sigaar weg. «In de eerste plaats zal ik de pas aangekomen vreemdelingen aan een goed hotel helpen en in de tweede plaats verleen ik hun bijstand in alle verle genheden des vleeaches of der portemonnaie, en in *t algemeen in al die kiesche zaken, welke minder in het openbare handelsieven passen.” «Met andere woorden, je wordt looper, koppelaar en woekeraarsknecht.” «Wat zou dat, mijn waarde heer? Wij zyn hier in een land, waar alles, wat «money makes* gere specteerd wordt. Alleen de domheid en de luiheid worden hier gebrandmerkt. En ik kan u vertellen, liberalen, welke wel kiesrechtuitbreiding wilden doch niet naar Taks formule. De N. Rott. Courant raamt het aantal kiezers op meer dan 600.000. Aan deze groote uitbreiding schenkt zij gaarne haar adhaesie. Haar algemeene indruk is, dat de Regeering ernstig er naar gestreefd beeft om langs verschillende wegen die genen in het bezit van kiesrecht te bren gen. die zij, in verband diet het voorschrift der Grondwet, daarvoor kon aanwijzen. Naar haar meening levert het thans inge diende wetsontwerp een geschikte basis voor vruchtbare behandeling van het kies- rechtvraagstuk op. Even voldaan is De Liberaal, die het een groote verdienste vindt, dat het ont werp niet eenvoudig is. Zij constateert, dat met ernst er naar gestreefd schijnt te zijn, overeenkomstig geest en letter der Grondwet, werkelijke kenteekenen voor geschiktheid en maatschappelijken welstand vast te stellen. Hoedanig die kenteekenen zouden gekozen worden, liet zich wel eenigszins voorzienin meer dan éen bepaling wordt, men aan het amendement- Van Houten herinnerd. Goede hope heeft De Libdat dit ontwerp worden moge wat'de Regeering destijds een „nationale** wet noemde. Zoo blijkt, dat de bondgenooten die bij de stembus zegevierden, een verschillend gebruik wenschen te maken van hun zegepraal. Geen wonderhet verschil der motieven bij de gemeenschappelijke actie was algemeen bekend. De vraag is nu, hoe het verloop der zaak verder zijn zal. Indien de liberale fractie der kamer, die men gewoon is als Tak- kianen te bestempelen, zich nederlegt bij hetgeen thans bereikbaar is en met de overige liberalen samenwerkt om de wet-Van Houten, al of niet gewijzigd, in behouden haven te brengen, dan kan dit vraagstuk althans voor geruimen tijd van de baan raken. Zoo niet, dan zal ook deze poging afstuiten op den onwil der katho lieken, die eigenlijk heel weinig vooruit willen. Het komt ons voor, dat het bovenmedegedeeld advies der vooruit strevende bladen het meest is in het belang des lands. Zekér is het dat wij met dit ontwerp Een oordeel te vellen over de ingediende kieswet-Van Houten is thans in bijzonder heden niet mogelijk. Het is ook niet noodig; eer zij uit den smeltkroes der beraadslagingen te voorschijn komt, zal er nog menig woord over gewisseld worden. Er kan hoogstens sprake zijn van een algemeenen indruk en deze is over het geheel niet ongunstig, In de tegenwoor dige omstandigheden mag het ontwerp een geschikte grondslag geacht worden voor de oplossing van het kiesvraagstuk. Met gemengde gewaarwordingen zal de wet zijn ontvangen, al naar de politieke sympathiën der beoordeelaars. Niet onbe grijpelijk is het leedwezen van hen, die met het voorstel-Tak ingenomen waren, dat zooveel oponthoud is veroorzaakt ter wille van wat zij een ijdele theorie achten immers van grondwetschennis waren zij zich niet bewust. Aan den anderen kant kunnen wij ons de teleurstelling der Katholieken voorstellen, die zooveel moeite deden om het uitgebreide kiesrecht te weren en thans een voorstel ontvangen, dat hun veel te ver gaat. Alleen zij, die in gemoede het stelsel-Takonvereenigbaar achtten met de grondwet, maar overigens in een flinke uitbreiding der kiesbevoegd heid geen gevaar zagen, hebben reden tot tevredenheidtrouwens van den heer Van Houten was een voorstel in dien geest te wachten. De voornaamste bepalingen der wet hebben wij reeds medegedeeldhet nader onderzoek in de Kamer en de pers zal wel in het licht stellen of de juiste for mules zijn gevonden. Het is voor het oogenblik meer interessant na te gaan, hoe de ontvangst van het lang verwachte ontwerp geweest is bij het publiek. Naar het ons voorkomt is de indruk over het geheel deze, dat de Regeering moeilijk, na al wat er gebeurd is, iets anders had kunnen voorstellen. Practische mannen, die aan staatkunde doen, begrijpen, dat door de laatste verkiezingen uitgemaakt is, dat de kieswet positieve kenmerken moet aangeven, waaraan het kiesrecht wordt verbonden. Het advies van de radicalen en de vooruitstrevende liberalen en katho-

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1