DE MARSKRAMER. Zn.y Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND. No. 6703. Maandag 8 Juli 1895. 72 TZ. zen? FEUILLETON. II nen, G. F 34ste Jaargang. ns van Inzending van Advertentjën tot 1 uur de» midd. tP' het volgende 4 151 perceelen met 137 meter-con- rverslag der aver de war- i houders van in de eerste De 2e-lnitenant-kwartiermeester J. uit Leiden wordt vermist. Men brengt dit in verband met onregelmatigheden, welke in zyue admi nistratie ontdekt zouden zyn zegt ’t »Vad.< Aan het Verslag van den toestand der Ge meente Gouda over 1894 ontleenen wy nog 1889, Art. Amster- door inidde age. (Naar het Duitech.) GOUDSCHE UlUIIVr. kennen n, die in de erde vestigen geworden is I tegen vrou- jeft gemaakt perking van aenvoudigste lerd aange- d te verdrin- i lichaam en l worden ee or vreeseyke cweld. Dan en, oorsuizen ziekte. Ai zenuwziek en In den nacht van Dinsdag op Woensdag is by den landbouwer P. Scheer te Stein een hoop hooi van dc 1000 KG. verbrand. Een daarby staande hooimachine is ook geheel verbr nd. Door het Departement van Marine is met den heer E. J. van der Heijden firma Knoors en Co. een contract gesloten voor de levering van 9000 K.G. Stolksche Kaas voor een som van f 4770.—. en bederft mij het heele genoegen van onze ontmoe ting? Ik ben niet vier aohtereenvolgende avonden door dit park gewandeld, alleen om zeker te zijn, dat het niemand anders dan August von Helmstedt was, die naar die bank verbannen scheen evenals de treurende genius daar in dien marmerwinkel op den grafsteen, die niemand koopen wilen heb u niet eindelijk tweemaal aangesproken, opdat u alle kin derlijke herinneringen, die mij tot u dreven, zoudt vergeten, om mij eerst voorzichtig naar mijne geloofs brieven te vragen P” „Maar, lieve Pauline, geen haar op mijn hoofd, dat—” 0 D-.it Jeelijk is, Mynheer August, wantu hebt nog denzelfden kranigen kop me* haar. Stil maar, ik ben al tevreden kan je van avond bij me thee drin ken Ik woon in m^n eigen huis, wij zullen geheel alleen zijn.” «Met alle liefde!” antwoordde von Helmstedt, zonder juist aan de eigunlyke beteekenis van die zegswijze te denken, hoewel de uitnoodiging van zulke schoon» lippen den armen balling als hemelsche mu ziek in de ooren klonk. Toen hy haar aankeek, zag bij een traan in hare oogen blinken, en onwillekeurig drukte hy baren arm vaster tegen zich aan. Zij hadden Broadway bereikt en deze boofdstraat een eind weegs gevolgd, maar om de drukke passage te ontgaan, sloeg Pauline zoo spoedig moge lijk eene fatsoenlyke zijstraat in. «Wij hebben nog vrij wat te stappen, eer we thuis zijn,” zei ze, «laten we dus liever eene van de stille avenues nemen, en zeg me nu eens dadolyk, wat u naar New-York gejaagd heeft? (JFortlt vhnwlfL) Te Meppel had gister voormiddag eene hevige gasontploffing plaats in het mantelmagazyn van de firma E. Lakke, aan de Hoofdetraat. De vensters sprongen en een begin van brand ontstond. De brand werd echter spoedig be dwongen. De schade bepaalt zich boofzakelijk tot den vooraad mantels. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regel* 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men meldt uit Haarlem Gisterenmorgen is de patiënt Klaas Keizer, oud 46 jaar, ontvlucht uit het gesticht Meeren- berg, onder Bloemendaalhy is een gevaarlyk persoon, zeer lang, schraal en kaalho fdig,ver- moedelyk gekleed in zwart cheviot jacquet en vest, draagt staande boorden, gemerkt N. A., en een witten stroohoed met zwart lint. Hij zal vermoedeljjk trachten naar het buitenland te ontkomen. By ontdekking wordt dadelyk bericht verlangd. Op vergoeding der kosten kan worden gerekend. Aaa den twist tuaschen den pachter der restauratie aan boord der mailboot op de ten toonstelling te Amsterdam en zyne kelners is een einde gekomen. De pachter heelt de eiseben van zyn personeel voor de helft ingewilligd, zoodat de kelners weder in dienst genomen zyn en nu een hal ven gulden per dag ge nieten. als u hier niets verlet, geef mij dan uw arm en laten we wat rondwandelen, dat praat gemakkelijker. O, August, ik ben zoo blij, dat ik weer oens een oude Kennis ontmoet!” Eer nog von Helmstedt recht wist, hoe hij het had, was hy al met Pauline Peters bet halve park doorgewandeld en nu voelde hij haren molligen arm licht als een veer in den zyue, eene alleraangenaamste gewaarwording voor den verlaten zwerver. Hij zag haar in het frissche, vroolyke gezicht, maar had haast nog geen woord van baar geestig gekeuvel verstaan. «Maar zeg mij nu toch allereerst eens, hoe u in New-York gekomen bentl” begon von Helmstedt opnieuw, «wonen uwe ouders ook hier?” Eene schaduw trok over het gelaat zijner bege leidster en toen zij de oogen naar hem opsloeg, was de, uitdrukking van die scbalke oogen zoo geheel veranderd, dat de jonkman bijna berouw over zyne vraag gevoelde. Eene wondere bekoorlijkheid lag er echter in de lichte bewegelijkheid barer trekken, die al de aandoening en dezer jonge meisjesziel als *t ware fotografeerden. I „Mijne ouders zyn nu al drie jaar dood, dat heeft de cholera gedaan,” zei Pauline ernstig. „U waan toen al lang niet meer bij uwe oudelui. Ik moest toen onder vreemden en heb zure tijden beleefd, want ik was eigenlijk meer voor „gravin” geboren, zoo- als zekere August in rroe';<r jaren vaak beweerde, als hij mij eens een fijn compliment wou maken,’’ en eene dartele zonnestraal brak door het nevelfloers barer oogen, «voor grof werk waren myne handjes te zacht en te klein en ik had te veel gomelastiek in me, om den geheelen dag aan de naaitafel te zittenja, het was eigenlyk eene rampzalige positie. Het besluit van deu raad der gemeente Waddings veen om de kermis drie dagen te doen duren, kan door onvoorziene bijomstan digheden niet gehandhaafd worden. Nu zal de tyd der kermis vyf dagen blyven. Op het Verzoek van enkele ingezetenen oin ter gelegenheid van de kermis te Waddingsveen een ringrydery te houden, is door den burge meester afwyzend beschikt. Tegen dat be sluit is reeds door sommigen krachtig gepro testeerd. (L. D.) Uit de thans verschenen Handelingen der Tweede Kamer van 28 Juni jl. blijkt, dat, volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, op 23 Juni jl. bet mond- en klauwzeer hier ie lande slechts voor kwam in 5 gemeenten: te Vryhoeven Kap' 1 op 1 stal, te Krimpen aan den IJsel ook op 1 stal, te Rotterdam op 3 stallen, te Heei- Hugowaard op -1 stal en te Oosterbeek op 2 stallen. De minister stelde daartegenover de toestand in België en Duitschland. Op 31 Mei jl. waren in België in 27 ge meenten 57 stallen aangetast, in Duitsohland in 173 gemeenten 380 hofsteden. In dezelfde vergadering werd door den minister medegedeeld, dat het toegezegde wets ontwerp, dat de schadeloosstelling by afmaking voor mond- en klauwzeer nader zal regelen, binnenkort de Kamer zou bereiken. (4 Zoo ver had hy het met zijne overpeinzingen ge bracht, toen eene donkere schaduw op zijn gezicht viel, en toen hij snel het gebogen hoofd ophief, zag hij dezelfde jonge dame van gisteren hem met een spotachtig glimlachje aanzien. Bevreesd in eene nieuwe taal verlegenheid te geraken, sprong von Helmstedt snel op, maar hoorde in het zuiverste Duitsoh de vraag: „Heet u niet August von Helmstedt?” „Ja, om u te dienen zoo heet ikant woordde hij eenigszins verbluft, „maar met wien heb ik de eer «Zoo bijzonder veel eer is het niet I” antwoordde de sohoone vraagster en toonde lachend hare paarle moeren tandjes. „Kent u my dan heelemaal niet meer, mijnheer August Mijn naam is Pauline Peters.” „Pauline mijn buurmeisje uit de Friedrichs- strasze?!” riep Helmstedt ongeloovig. «Ja zeker, maar nu niet zoo heel klein meer, zooals u ziet.” „Maar, juffrouw, hoe komt u in New-York?” „Laat asjeblieft dat juffrouw maar weg,” hernam zy met iets vleiends in stem en blik, „we zijn im mers altijd goede buurtjes en vrienden geweest I En Te Helder is deze week (de kerm ie week) 's nachts tweemaal ingebroken, en wel in het bureau der «Heldersche Courant, waar onge veer f 140 werd ontvreemd, en in het kantoor der timmerfabriek De Zwaluw,waar het spaarpotje der werklieden werd weggenomen. De politie meent den bedryver van de eerstge noemde inbraak op het spoor te zyn. De Uitgave dezer .Courant geschiedt d a g e 1 ij k g met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. L. G. Breaian, die te Amsterdam be<tft terechtgestaan onder beschuldiging van diefstal, met braak, in vereeniging gepleegd, ten nadeule van den heer Veltman, Korte Prinsengracht aldaar, is veroordeeld tot eene gevangenistraf van vier jaren. Zyn mededader, Van Teylingen is reeds vroeger tot gelyke straf veroor deeld. GOÜDA, 6 Juli 1895. Heden is aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de Geneeskunde bevorderd de beer Jan Prince, geboren alhier, met een aca demisch proefschrift, getiteldDe Herleving van bet kikvorseb hart uit den toestand van schijnbaar volkomen lykverstyving. Na verlengd examen is voor het eindexamen van het gymnasium nog geslaagd: P. G. van Tienhoven, zoodat alle leerlingen der 6e klasse tot de lessen der Universiteit zijn toegelaten. Op de Donderdagavond gehouden vergadering besloot de Wielervereeniging de Antiloop» tot het honden van twee wedstrijden over 10 en 5 K-M. te Stolwykersluis. Het Bestuur is als volgt samengesteld. President, J. P. Hooftman1 Secretaris, A. C. Coster; Penningmeester, A. de Raad; Bestuurslid, J. C. de Ruyter. Iets nieuws is voorzeker de verpakking van sigaren welke in het depot van de firma A. Hilien zyn uitgestaldin de plaats van het kistje zyn dezelve in een glazen pot, welke hermetisch gesloten is, later kan de pot voor inmaak gebruikt worden, terwijl het deksel als aschbak en luciferspot kan dienst doen. De sigaren zyn vry van vochtig worden, wat vaak voorkomt en de geringe prys in aanmer king nemende, zullen zeker velen dit souvenir der wereldtentoonstelling zich aanschaffen. Eindelijk kreeg eene vriendin van me, die zich aan de naaimachine al een halven bochel gewerkt had, van een broer hier te New-York het passage-geld voor do nieuwe wereld en in den brief schreef hy zooveel moois over de positie der vrouw in zyn tweede vaderland, dat ik halsoverkop, alles wat ik missen kon, te gelde maakte en met myne vriendin meereisde.” „En woont u nog bij den bloedverwant van die vriendin „Niet meer; de familie is het buitenland inge trokken en ik bleef liefst te New-York. Tegen woordig sta ik vrywel alleen in de wereld.” Helmstedts blik overvloog het nette, fashionable costuum van de sohoone spreekster, en eene onaan gename gedachte kwam in hem öp, hoewel die da delijk bestreden werd door de gezonde frischheid van d»t kokette gezichtje. „Dus u staat geheel alleen in deze wereldstad, juffrouw vroeg bij na eenige oogenblikken, maar de lichto verandering in zijn toon scheen haar zyne heimelijke gedachten verraden te hebben, want hein met helderen, ernstigen blik aanziende, antwoordde zij op eenigszins afgemeten toon„Ja, ten naasteby alleen, mijnheer von Helmstedt, maar ik wil u op twee dingen attent maken ten eerste geniet de vrouw in Amerika eene merkwaardige bescherming, als zij zichzelven maar beschermen wil, en ten tweede kunt u, zonder uw goeden naam in gevaar te brengen* met mij in New-Yorks straten wandelen 1” „Maar, Juffrouw „Maar Mynheer von Helmstedt! Waarom noemt u my toch telkens juffrouw, en waarom legt u zoo’n geheimzinnigen toon in uwe vraag, of ik alleen sta, Drinkwater. Blykens de mededeelingen, die wy Tan den heer Directeur der Goudsche Waterleiding - Maatschappij mochten ontvangen, waren op 1 Januari 2881 perceelen met 2005 abonne- ments-contracten aan do Waterleiding aange sloten en 151 perceelen met 137 meter-con- tracten. Gedurende bet jaar 1894 nam bet aantal abonnements-contracten toe met 85 voor 147 perceelen en dat der meter-aontracten met 21 voor 15 perceelen, zoodat op 31 December water uit de Waterleiding geleverd werd in 3028 panden op abohnements-contracten en in 166 panden op meter-contracten. De opbrengst der waterlevering bedroeg f 31552.50, terwyl de winst op dienst- en binnenleidingen f 252 69 is geweest. De exploitatie-rekoning wees aan eene uitgaaf van t 18332.11. Eene belangryke verandering met versterking ondergingen de pompen en machines aan de prise d’eiu, waarvoor de Maatschappij onder goedkeuring van den Gemeenteraad, verleend by besluit van 15 December 1893, eene geld lening aanging van f 15000.— tegen 4 pet. jaars, aflosbaar in hoogstens 15 jaren. Het was nameljjk gebleken, dat door de voortdurende toeneming der aansluitingen, ge durende een groot aantal uren per dag de beide in den watertoren geplaatste machine» gelykelyk moesten werken om het water in voor de verbruikers voldoende hoeveelheid tos te voeren, terwyl des Zaterdags de aanvoer op enkele uren te wenseben o verliet. Er bestond dus gegronde vrees dat de Maatschappij plot seling in de nakoming barer verplichtingen tegenover de Gemeente zou tekortschieten. Verg rooting van het arbeidsvermogen der ma chines en versterking der drijfkracht werdf n daarom dringend noodig geacht. De pompen en machines werden zoodanig veranderd, dat het werken met beide machines tegelyk than- kan wijteden nagelaten, zoodat één machine dezelfde kracht kan uitoefenen als vroeger door beide werd voortgebracht, tengevolge waarvan een der machines als reserve dienst kan doen. Het buizennet onderging in de Korte Akkeren eenige uitbreiding. De hoedanigheid van het water beantwoordde over het algemeen aan de eischen van de concessie-voorwaarden. Slechts enkele malen werd bet door de Gezondheids-Cotnmissie in onvoldoenden staat bevonden en zagen wy ons verplicht de Directie daarop opmerkzaam te maken. Hoewel de hooilanden, toebehoorende aan de gemeente Berkenwoude, met verschillende bnlpmeststoffen zyn bestrooid, beantwoordt de uitkomst niet aan de verwachting. Zeker zou de invloed dier meststoffen gunstiger zyn ge weest, als men het land een paar maanden vroeger had kunnen bestrooien, en er in plaats van droogte meer vochtig weder ware gevolgd. By de verpachting dier hooilanden op 11. Zater dag brachten zy slechts f 63 op, tegen f 105 in het vorige jaar. Donderdagavond hield de Coöperatieve Ver eeniging in het café De Zwaan te Nieuwer- kerk a/d. IJsel, een vergadering en wel naar aanleiding van een circulaire van den directeur van het rykslandbouw proefstation te Hoorn. Deze beer wil nl. op een nader te bepalen dag in de tweede helft van Juli te Amsterdam een vergadering beleggen voor afgevaardigden vau alle Coöp. Vereenigingen tot aankoop vau veevoederstoffen, die tot het district Hoorn behooren, met het doel, om zoo mogelyk een model contract te verkrygen, volgens hetwelk de aanbestedingen in het vervolg zullen plaats hebben en waardoor de vele moeilijkheden, die zich nog zoo vaak bij de levering voordoen tot een minimum terug te brengen. Mot algemeene stemmen werd besloten, op kosten der vereeniging twee afgevaardigden er heen te zenden. Hiertoe werden gekozen de heeren D. Vis, voorzitter, van Nienwerkerk a/d. IJsel en A. Van der Dussen, bestuurslid, van Kap pel Ie a/d. IJsel. Beide heeren lieten zich de benoeming welgevallen. Men schrijft uit Stolwyk Het onweer van Maandagavond heeft <le naar regen smachtende landerijen ten zeerste verkwikt, maar de daarop volgende wind beeft in niet minder mate schade berokkend aan den te veld staanden bennip. Als de eigenaars hunne blikken laten weiden over nl de geknakte stengels, vragen ze zich angstig af: »Wat zal daarvau terecht komen?»

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1