ips g® DE MARSKRAMER. ranco BINNENLAND. kelsh, oor f 10.-. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. aks Hl I No. 6707. Vrijdag 13 Juli 1895. 34ste Jaargang. i er 1895 FEUILLETON. LN ZN. I' Taf H ikens 4 tIJSS Inzending van Advertentiën tot 1 uur de* midd. beschrijving voor de Alg. Vergadu- ÓJ i rs x>u De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ar bij ER8 Jz. van echtheid is urk steeds voor naam der Firma ’E. Landbouw, reken. :3STG-. {Naar het l)uit»ch.) ||OI 1NIIE m IRAM OÜDB A.MMER 7ER fc: rcAP logus in de bevattende lerseizoen richt aan B lestoffen in en eveneens ten gelieve op te geven derWereld paarden der ht en Rech- talen. dykate en ge el voor Heeren erschocnwsrk, I. Miller 4 Ce Men lettagoed erk. werk, saleeterlea, rkeiMM, Arefcee. Omtrent den brand te Genemuiden wordt nog bet volgende medegedeeld Hoewel de oorzaak niet met zekerheid is te noemen, is zooveel zeker dat er aan hooibroeien niet te denken valt. Een raadsel echter is het, ier der en over Gisterennacht, omstreeks 2 nor, werd wederom beproefd diefstal te plegen bij den heer Van Biel, kruidenier te Prinsenhage. De inbrekers drie in getal, werden al spoedig in hunne voornemens gestoord en door de zoons van De sergeant J. H. 3., oud 30 jaren, gebo ren te Leeuwarden dienende by de le com pagnie, 4e bataljon van het regement grena diers en jagers, thans in voorloopige verzekerde bewaring te ’s-Gravenhage, is door den krijgs raad in het le militaire arrondissement, standplaats ’s-Gravenbage, schuldig verklaard aan het als ambtenaar plegen van ontucht met een persoon aan zyn gezag onderworpen, en met toepassing van artikel 249 jo. 84 van het wetboek van strafrecht veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden met ontzegging van recht om by de gewapende macht of ah militair-geëraplooieerde te dienen gedurende vjjf jaren. De veroordeelde, die het hem ten laste ge legde feit ten processeten stelligste was blyven ontkennen, is van deze uitspraak in hooger beroep gekomen by bet hoog militair gerechtshof. D.)< ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regel-s a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Men zal uw jeugdig schoonheidsgevoel weten te ontzien. Van avond zijt ge myn gast bij een familie- souper vijf ii zes nobele jongelui en een stuk of wat presentabele jonge dames dat zal uwe carrière openen. Morgen wys ik u een echt Amerikaansoh boardinghouse, en het overige zal zioh wel vinden.” «Maar, m’n goeie vriend, mijn deerlijk gesmolten middelen laten me geene buitensporigheden toe, in tegendeel ik dien mij in *t vervolg zeer te bekrim pen!" Seifert trok de schouders op. «Leef, zooals je wilt,” zei hij, «een» raak je toch op, *t is maar de vraag, op wat manier je er het meeste nut uit trekt. Maar op dat punt zyn wij het nog altyd niet eens, en ik geef je dan ook niet weer een goede raad, voordat je er my bepaald om vraagt. Op A oogenblik wil je Amerikaansch leven en En- gslsch spreken leeren, goed, ik ben je man, de rest moet je zelf weten.” «En hoe laat wordt dat souper gegeven F’ vroeg Helmstedt, zich het voorhoofd strykend, alsof hij er alle zorgen uit wilde verdreven. «Wy kunnen dadelyk gaan!” was het antwoord, •en halen oen myner vrienden in het Metropoli taan- hótal af. Van avond ben jo natuurlyk mijn gast Te Middelburg kwam onlangs de betrekking van directeur eener begrafenismaatschappij door het overlyden van den vorigen titularis vacant. De verkiezing voor dien poet wekte zooveel belangstelling, dat zelfs 72 leden daar voor uit Goes opzettelijk in rijtuigen naar Middelburg gingenen de toevloed van leden kiezers was zóó groot, dat men door de ge weldige drukte in de vergaderzaal niet tot de verkiezing komen kon. O. a. werd beweerd, dat, ten bate van een der candidaten, kiezers zouden omgekocht zyn. i II. 2.75 >ze dikke, i als ec.) (dus het rol opu?- >n, rtij ekens ir kleine fouten in per stuk. n worden, oesendhiu romp» uit- I at Si zooals ik vaak van jou gastvrijheid geprofiteerd heb." Helmstedt plaatste zich voor den spiegel, maakte snel toilet, sloot zorgvuldig zijn koffer en verliet met Seifert het boardinghouse. Ongeveer een uur later stond Helmstedt met zyn slimme landgenoot en een derde heer voor een huis in de bovenstad, niet ver van Broadway. Seifert schelde, een portier deed open en eiscbte de toe gangskaarten, waarna hy hen liet pastoeren. Weldra bereikten zij nu eene zwak verlichte kamer, die voor garderobe diende. Nadat zij hier hunne overjassen, hoeden en wandelstokken gedeponeerd hadden, zag Helmstedt de derde persoon, die Seifert juist iets in *t oor fluisterde, voor het eerst wat nauwkeuriger aan, aangezien hunne wederkoerige voorstelling vluch tig in het halfdonker had plaats gehad, en al toe kenden Heading en houding den gentleman, toch lag er zooveel gemeenheid in zyn gezicht en Seiferts lach paste daar zoo juist bij, dat Helmstedt een geroel van afkoer niet geheel kon onderdrukken. Op dit oogenblik echter vloog de deur der naaste kamer open en een stroom van lieht en vroolyk gelach braken naar buiten. Nog twee stappen en Helm stedt bevond zich in eene schitterend verlichte dub bele parlor. De divans, die in eene schilderachtige wanorde door elkaar stonden, waren in beslag genomen door groepjes van vryheidminnende jongelui van beiderlei sekse. Hier knielde er eten en kuste de hand eener fijne blondine, terwijl zij giechelend naar het gefluister van een ander luisterde; daar werd een jongmensoh op een lagen stoel door drie vrouwelyke kobolden met plageryen bestormd; iets meer naar achteren zat een eenzaam paartje te genieten, en dicht by een De kieevereeniging «Eensgezindheid,* te Kapelle a/d. IJssel stelde gisterenavond tot candidaten voor den gemeenteraad de aftre dende leden, de heeren C. Verschoor, C. M. den Boer en J. v. d. Wissel. Gisteren namiddag bad een schilder te Leiden bezoek van twee kunstbroeders uit den Haag. Na eenige borrels en daarna wat bier gedron ken te hebben, waardoor zij min of meer de hoogte kregen, werd er gedisputeerd over de kunst, waarby men het onderling niet eens was en waardoor de Leidenaar het zoo warm kreeg, dat hy aan den Witten Singel to water sprong. Hij kwam niet meer boven. Hoewel dit ten aanschouwe van vele menschen ge schiedde, sprong niemand den drenkeling na. Deze werd kort daarna levenloos opgehaald. GOUDA, 11 Juli 1895. Zondag a. zal de Goudache Cricket- en Footballclub Olympia,* op het excercitie- terrein hare jaarlyksche huishoudelijke wed strijden houden. Ongetwijfeld zullen deze, by gunstig weder door velen worden hygewoond. Des avonds zal in de SociëteitOns Genoegen na afloop van het concert door eenige leden van de vereeniging en hare donateurs een bal worden aangeboden. Van de wedstrijden is het volgende programma opgemaakt 10 uur. Begin van het cricket voor seniores en juniores. Gemeenschappelijke lunch ophot veld. Half twee. Voortzetting van het cricket. Wedloop voor seniores op de lange baan (600 M.) Wedloop voor juniores op de korte baan (100 M.) Vèr gooien met den cricketbal voor seniores. Vèr gooien met den cricketbal voor juniores. Wedloop voor seniores op korte baan (100 M.) Geeostumeerde wedloop met hinder nissen voor juniores. (By voldoende deelname.) Een party voetbal. Uitreiking der pryzen. (NB. Eere-leden, kunstlievende leden en donateurs hebben met hunne dames toegang op het terrein.) hoe op eene plaats, waar aanhoudend menschen waren, zoo op eens de brand kon uitbreken. Algemeen wordt aangenomen, dat hy in of by een hooiberg ontstaan is. Nauwelyks was de brand ontdekt, of hy had en dat by wind stilte zulk eene uitbreiding gekregen, dat aan blusschen niet meer te denken was. Ge lukkig was het nog pl.m. zes nar en de wind gunstig voor de talryko hooibergen; anders ware een groot deel der gemeente verbrand. Er is meer dan 400.000 K.G. hooi verloren gegaan. Van sommige huisgezinnen is allee verbrand en slechts een deel van het verbrande is ver zekerd, zoodat de schade zeer groot fa. Uit tal van verbrande en bedreigde perceelen was het huisraad naar het weiland gebracht, en bet was 's avonds een vreemd, maar tevens treurig gezicht, hoe daar tal van menschen tusschen hun have en vee den nacht onder den blooten hemel tegemoet zagen. den heer v. R., op, voor deze gelegenheid ge paste wyze, ontvangen, met het gevolg dat zy op de vlucht gingen. Een hunner bleef echter in een haag steken hy werd daaruit door de huisbewoners getrokken en lot verzekering aan een boom gebonden, tot hy door de rijkspolitie in ontvangst kon worden genomen. De vangst bleek goed te zyn, het was nl. een zeer goede bekende der justitie. »(B. C.)« Een particulier telegram uit Rome aan de >Tyd< meldt dat door Z. H. den Paus tot opvolger van Mgr. Snickers z. g. als aarts bisschop van Utrecht benoemd is Zijne Doorl. Boogw. Mgr. H. Van de Wetering, tot dusver titulair- bisschop van Gaza en pastoor der parochie van den H. Vitus te Hilversum. Mgr. Henricus Van de Wetering werd den 26n November 1850 te Hoogland, by Amers foort, geboren en heeft dus thans den leeftyd van ruim 44 jaar bereikt. Na op 5 Augustus 1874 de H. Priesterwijding te Utrecht ont vangen te hebben, .begon Z.D.H. zyn priester lijke loopbaan als kapelaan te Zntfen in 1882 zag hy zich door wylen Mgr. Schaepman be noemd tot secretaris van het aartsbisdom Utrecht, welke functie hy onder het opper- herderschap van wylen Mgr. Snickers bleef vervullen totdat «leze hem in het laatst van Mei 1892 aanstelde tot pastoor van Hilversum. Toen hooge leeftyd en vermindering van lichaamskrachten Mgr. Snickers eindelyk dwon gen een gedeelte van zyn zware taak aan jeugdiger schouders toe te vertrouwen, was het wederom Mgr. Van de Wetering, welke zich tot coadjutor zag uitverkoren. Hy ontving als zoodanig den titel van titulair-bisschop van Gaza en werd den 24n Maart 1894 in de parochiekerk van Hilversum tot bisschop ge consacreerd. Gisteren nvopd bad op de bovenzaal van het Koffiehuis >het Schaakbord* alhier eene ver gadering van de leden plaats der afd. Gouda en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Mededeeling werd gedaan dat de Kon. goedkeuring was verleend tot het houden van eene verloting bij gelegenheid der Paar denmarkt. Aangenomen werd een voorstel van het be llaar om over f 100.te mogen beschikken uit de kas der afd. ten einde hier een land- bouw-curcus op te richten en wel die som te besteden voor het aanschaffen van leermiddelen, daar van rykswege aan deze cursus een subsidie wordt verleend en men hoopte dat de gemeente een lokaal beschikbaar zou stellen. Nu was aan de orde de ponten van be ech ry ving voor de Alg. Vergadering op 15 Juli te Amsterdam, dit betrof voornamelijk, dat het hoofdbestuur aan H. M. de Koningin-Regentes een adres zou richten, om in het belang van den landbouw de grondbelasting op de onge bouwde eigendommen van 6 pCt. die nu ge heven wordt fe brengen op 3 pCt. Na eenige bespreking werd dit voorstel aangenomen ter- wyl tot afgevaardigde werd gekozen de heer D. Ruyter, tot diens plaatsvervanger de heer M. van Dantzig. Daarna werden in behandeling genomen de open piano leerde eene jonge dame asn hare be wonderaars den polkadans, waarby zy hoog opgeschort hare pantalettes liet parad eer en. In do acbterparlor zag Helmstedt eene gedekte tafel vol flessohen, schotels en borden. «/Mesdames et Messieurs!" riep Seifert, zich naast zijne beide metgezellen plaatsend, «ik heb de eer, u twee myner vrienden voor te stellen, te weten le Comte de Helmstedt, die hier onder uwe bescher mende vleugels Engeisch komt leeren, en Mr. Baker van Alabama, allebei uitstekende jongens, die ik bij dezen in uwe goede zorgen aanbeveel. Maar tot myn spijt zie ik, dat gijlieden op ons hebt moeteu wachten, en nademaal men mij van avond het gast heerschap heeft opgedragen, verzoek ik u, dadelyk aan tafel te gaan, opdat de champagne niet warm worde.” Aller oog had zich bij die woorden op de gein- troduceerden gevestigdinzonderheid rootten de blikken der meisjes met welgevallen op de nobele gestalte van den „Comte.” «Aan tafel!” riep Seifert, reeds in deacbterparlor bezig eene flesch te ontkurkende vryende groepjes rezen overeind, en juist toen Helmstedt overlegde, wat hij nu het beet kon doen, stond een zwartharig meisje, met flonkerende, donkere oogjes voor hem, reikte bem met een «o’il vous plait, monsieur le Comte!" de band en geleidde hem aan tafel. Den volgenden morgen ontwaakte Helmstedt in zijne kamer me* een gevoel, ot zijn hoofd vol lood zat, Langzaam richtte hij het aware voorwerp op, en de gebeurtenissen van gisteren avond kwamen hem weer siukagewüae voor den geest Hy sag zijne afelburin hem onophoudelijk inschenken on bescheid punten van beschrijving voor de Alg. Vergade ring op 8 Augustus te Edam te houden. Deze punten werden goedgekeurd, nadat over enkele punten eene bespreking had plaats gehad. Tot afgevaardigden werden benoemd de hh. A. van Veen en J. Brouwer ^e Kon in g, tot plaatsvervangers de hh. M. van Dantzig en A. Hornes. By deze gelegenheid, werd bij monde van den heer D. Ruyter aan den Secretaris, de heer A. van Veen, namens Bestuur en leden, eec aouvernir aangeboden voor zyne vele be moeiingen bij gelegenheid der tentoonstelling ten vorige jare. Dit souvernir bestaat uit een brons klokje met koper geornamenteerd, be nevens twee daarby behoorende lustres. De heer Breebaart, Voorzitter, kreeg eveneens een souvernir, bestaande in eene met zilver gemon- teerden hamer. Beide heeren dankten voor het hun ge- sebonkene. Daar er niets meer te behandelen was, ging men over tot de gewone verloting. Ditmaal werden 20 loten verloot, als 10 van Edam en 10 van de Paardenmarkt alhier. doeneindelijk haar glas op den grond werpen en alleen uit het zijne met hem drinken. Hy kag haar, toen haar Frausob op was en hij haar Engrisch niet volgen kon, hem in vollen overmoed bij de ooren grijpen en probeeren hem in de wang te bijten. Hy zag weer hot dolle getuimel aan tafel en hoorde de Champagne-stoppen knallen tusschen het schaterend gelach van het nette gezelschap. Iets later zag hy zioh met eene sigaar in den mond voor de piano zitten en eene quadrille spelen, waarbij het geselschap danste en Seifert met eene stentorsstem de toeren opschreeuwde. Na eiken dans hadden do meisjes hem wijn of koude ananas-punch ingeachonken en verder vervloog alles in rook, nevel en roes, en hoe hij thuis gekomen was, wist hjj lieelemaal niet. Dat was zyn eerste les in hét Engelsch geweest. Wrevelig streek hij zich door de haren on sprong het bed uit, om zich de lampetkan met koud water over het hoofd te storten. Vervolgens opende hy zyn koffer, om er schoon linnengoed uit te nomen, maar schrikte, want de geheele in houd lag het on derste boven. Een oogenblik bedacht hy zioh, of hy zelf ook de oorzaak van dat vonchynsel kon zyn, maar toen schoot zyn hand bliksemsnel naar hol geld hoekje het linnen zakje was verdwenen I Zyn gezicht werd doodsbleek en zyne hand bleef als ver lamd op de plaats, waar het geld gelegen bad, hangen. Toen echter schudde hij de kleedingstak- kon een voor een op den vloer uit, maar wat by ook deed, hot geld was en bleef weg. Helmstedt stond als een standbeeld bij zyne koffer op den ledigen bodem te staren. (Ford/ wweolfd.) Omtrent de vorming vut een nieuwen kra ter in den Vesuvius worden de volgende by- zonderheden medegedeeld. In den nacht van 2 op 3 Juli waren vry krachtige schokken van aardbeving waargeno men. Tegen tien uur in den morgen opende zich plotseling een geweldig groote, nieawe krater, ongeveer 100 Meter onder den oude. Daaruit vloeide een stroom gloeiende Java Een uur later vormde zich, 70 M. beneden eerstgenoemde, een tweede krater, die in een dichten rook bleef gehuld. In vier vnurstroomen daalt de lava den berg af. Een daarvan heeft reeds twee wijn gaarden verwoest. Proffessor Palmieri liet rotsdammen opwerpen om het laboratorium te beschermen. De lava uit den grooten kra ter beeft tusschen Colle del Salvatore en het militaire schieiterrein een groot meer ge vormd. Naast deze nieuwen krater zyn twee kegels ontstaan die roodgloeiende lava uit werpen.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1