1 i u DE NARSKRAHER. ,iiy sekbank Aïeuws- en Advertentieblad- voor Gouda en Omstreken. SF, BINNENLAND. No. 6713. 34ste Jaargang. ING. Ui Zn. /en. FEUILLETON. i I i’ ■is l het llij- J Rotter- aande der II, Visch- gevestigd, o. 3, r. J. fl. 0. ocureur te 1 Donderdag 18 Juli 1895. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I Y. J. van Kessels. 9. G. Joh. Dam Parlow. tms Rotterdam. uitgebracht 42 stemmen waren l der resp. Oration ae 9nz. enz. Niemans 1, Piet de domme 1, Jan Gerrit vaugekkunl, L. Lankhort 1, C. Velde 1, E. 8. Oats 1, T. van der d. Sanden Ellegiers. D. Snoeck. Job. Resch. v. Perck. Flotow. Neibig. Hemmerlein. fabricatie ruiker van ie national De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.26, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN, liOIINII E COURANT (Naar het Duitech.) Te Vliet van de 56. mimen. 609 553 532 487 473 442 426 413 390 374 Zoodat gekozen zijn de hoeren ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 reg-ek a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Herkozen de' heer A. Schep met 30 stem men, de héér W. Zuidbroek 21 stemmen, de de heer A. Boer 20 stemmen. Herstemming tusschen de heer W. Ztjid- broek en A. Boer. In de kazerne te Vüssingen viel gisteren middag een korporaal, die zijn geweer in de hand droeg terwyl de bajonet omgekeerd aan den ontlaadstok hing, van een twaalf treden hoogen trap. De bajonet, waarop by viel, drong in een zijner beenen door en kon eerst na veel moeite verwyderd worden. Waarschijnlijk zal de man, die per brancard Bedankt voor het beroep bij de Ned. Her vormde Kerk ie Woubrngge door ds. K. A. de Groot Az. te Houten. 975 stemmen, f 7 f GOÜDA, 17 Juli 1895. De uitslag der verkiezing voor vijf leden van den Gemeenteraad, op Dinsdag 16j Juli 1895, ia als volgt: Uitgebracht 1 Van onwaarde j Ouverture Cecilia Zumer Schnell, walz Cours des traineaux. Fantaisie Martha March de carillon La fee des eaux, ouverture Soos le feuillage, polka voor 2 Pistons La corbeille des fleurs, fantaisie 10. En promenade par ré- doublé Te Znid-Beierland is gisteren brand ontstaan in de bouwmanswoning Trompenstee, die in eigendom beeft behoord aan den zeeheld M. H. Tromp. Volgens de overlevering bracht bij daar veelal de zomermaanden door. Nu een veertig jaar geleden brandde deze woning mede af en bij die gelegenheid ver brandde ook het daar nog aanwezige portret van den zeeheld 14 jaar later werd zy weder in aseb gelegd, en dit is nu andermaal het geval. Trompenstee* werd laatstelijk bewoond door den landbouwer Schelling. Alles was verzekerd. denken z/Cesar, poeh I” zei de mulattin op denzelfden toon van geringschatting. „Wat ia dat riep Ellen, zich half oprichtend, ff’t is toch immers al in orde met jelui tweeën?” „Ik weet nog niets 1" „Jij bent de grilligste Sarah, die er in Amerika op twee beenen loopt,” lachte Ellen, //maar het spijt me om dien goeien Cesar.” De kleurlinge staarde in het vuur. Daar werd aan de kamerdeur geklopt. /Sarah moet dadelijk bij Mr. Elliot komen, als miss Ellen haar niet meer noodig heeft I” klonk de bekende stem van een der bedienden; en snel als do wind voltooide Sarah het nachtgewaad van hare jonge meesteres, verwisselde hare wandellaarsjes met fluweelen muiltjes en liet haar alleen. Mr. Elliot zat in de helder verlichtte «bibliotheek” die echter maar op ééne plank vol boeken kan bogen, en met het oog op de reusachtige secretaire en do in 't rond liggende en hangende papieren eer den naam „kantoor” of „schrijfkamer” verdiende, bij het vuur de krant te lezen, toen Sarah binnenkwam. „Kom eens hier, meisje,” begon hy opziendo, „hoe staat het met jou en Cesar Ik wil een eind aan die geschiedenis hebben „Ik moot hem niet, Sir I” //Zoo, waarom nu weer niet?” „Ik mag hem niet lijden I” „Zooals je verkiest, Sarah, maar luister eens. Jy bent door Ellen wat verwend en hebt meer grillen dan mij lief is. Eerst was Cesar ’alles en Ellen plaagde mij alle dagen, om hem te koopen, opdat jelui mekaar kondt trouwen nu ik me daartoe om vau een weduwe een handelaarster in aardappelen eenige mondbehoeften te krygen. Gisteren ochtend kwam hy het beleende briefje inwisselen tegen betaling van het genotene f 1.24. De vrouw weigerde het briefje af te geven, want Maandag waren de f 20,000 er op gevallen, zonder dat de man er iets van wist. Men heeft den man aangeraden een advocaat te raadplegen, en deze zond de weduwe reeds een sommatie thuis by deurwaardersexploot. Do vrouw blijft echter weigeren, waarschynlyk in de gedachtehebben is hebben en krygen is de kunst De zaak zal dus waarschynlyk spoedig voor den rechter worden gebracht. (Töd). Een bewoner Amsterdam bad lotery. De man gedaan en 18) „O, goede massa, wees niet boos op Cesar. Sarah is al in geen acht dagen buiten gekomen en in al dien tijd heb ik geen woord met haar gesproken.” „Wel, jongen, wat zeg je? Ik dacht, dat jelui het al lang eens waart.” „Dat dacht ik ook, massa!” „Hoor eens, aan dat ronddwalen bij nacht moet een eind komen. Ga nu maar gerust naar huis, Cesar, ik zal zelf met het meisje sproken, en morgen avond zal zij je zelf bescheid geven „Duizendmaal grooten dank, massa I” en met een sprong was de neger over de naaste schutting en in de duisternis verdwenen. Elliot ging nu naar de paardenstallen, gaf zyn paard aan een neger over en, ging zyn woning binnen, i In eeno der bovenkamers van het ruime huis be vonden zich tezelfder tijd twee meisjes, die te zamen een eigenaardig genrebeeld aanboden. Het eene, frisch als eene ontluikende rozeknop, lag by het geopende venster in een schommelstoel en wiegde zich, de fraai gevormde roetjes op een orergetrokken voetenbankje steunend, langzaam voor- en rugwaarts. Zy was in nog onvoltooid négligé, zoodat de nauwe lijks ontwikkelde vormen slechts door eene fijne shawl bedekt waren. Bij den ruimen, marmeren schoorsteen, men en van de Von Zezen straat te een twintigje in de staats ie reeg plotseling met werk moest zyn briefje er aan geven de Gek 1, Kees de dwaas 1, Gerrit van gekkum, I, W. den dwaas 1, J. L. Lankhort 1, C. Rietveld 1, P. Goedewagen 1, Edauw 1, J. W. Molyn 1, W. Kamphuizen 1, C. W. v. d. Straaten 1, C. van Eyk 1, A. J. 1, A. W. Boes 1, C. Spit 1 en A. Kaptyn 1 stem. Op de gisteren te Haastrecht gehouden verkiezing voor twee leden voor den gemeente raad waren uitgebracht 116 stemmen van de 175. Herkozen de heer P. Blanken met 98 stem- den heer L. Raaphorst met 72 st., de heer P. Graveland bekwam 38 stemmen. waaronder in weerwil van den zachten avond een knappend vuurtje brandde, stond het tweede meisje, welks ebbenhoutkleurig gezicht bij het schijnsel der damman bloosde. De lippen waren juist dik on omgekruld genoeg, om het gezicht eene pikante uit drukking te geven, waarbij de wel een weinig afge stompte, maar toch welgevormde neus, en de schit terende zwarte oogen zeer goed pasten. Een koket sluitend jacket liet eene taille zien, die ménig dame haar benijd zou hebbenen zooals zij daar, met den eenen arm tegen den schoorsteenmantel leunende, en op den anderen eene witte nachtjapon droeg, moest men wel dadelijk zien, dat zij tot de door de blanke bevoorrechte kleurlingen behoorde, die zich door edelheid van vormen en voornaamheid van manieren kenmerken. Eene lamp brandde er niet in ’t vertrek. „’t Is wel mooi in het oosten, Sarah I” sprak het meisje van den sohommelstoel, „veel pracht, rijkdom en weelde, maar ik vond het er altijd stijf en ten- tooDstellingachtig, en ik ben erg bly, dat pa mij teruggehaaid heeft, want voor ons groene Oaklea onder onzen warmen hemel geef ik het heele oosten cadeau.” „Maar, miss El|en, zijn daar niet heel veel fijne heeren zooals wij een paar in het Globe-hotel zagen, toen u terugkwam van uwe reis? of zooals Mr. Baker „Mr. Baker, poeh, 't is ook wat I” hernam het eerste meisje op een toon van onverholen gering schatting, „ik dacht, dat je ’n beteren smaak had, Sarah I En wat gaf ik om die heeren in het oos ten Ik heb er maar een paar gezichten van gezien I Neen, Sarah, jij moest liever aan dien armen Cesar naar het hospitaal werd vervoerd, zyn been moeten missen. (M. C.) In de eerste'plaats had zich gisteren voor dé arrondissements-rechtbank te Rotterdam te verantwoorden H. P., 24 jaar, arbeider te Berg- Ambacht. Hy zou den 24 Maart j.l. een bedrag ▼an f 170 ten nadeele van Michiel van den Berg aldaar hebben weggenomen. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat beklaagde van de dronkenschap van bestolene had gebruik ge maakt om het geld te ontvreemden, hoewel beklaagde beweerde het te hebben gekregen. Het O. M. requireerde 3 jaren gevangenisstraf. Mr. P. L. M. Driebeek pleitte ais toege voegd verdediger verzachtendeiomstandigheden. Wegens valschbeid in geschrifte stond daarna terecht L. v. d. H., 25 jaar, bakker te Stolwyk. In en omstreeks begin April j.l, zou hy door een valsch geschrift hebben mogêlyk gemaakt, dat onder rembours aan hem afgezonden goederen zonder betaling werden afgegeven. Zes maanden gevangenisstraf was de eisch tegen dezen beklaagde. Het O. M. eischte vervolgens tegen L. van ’t V., 21 jaar, tapijt we ver te Hilversum, wegens diefstal van een paar sokken onder de gemeente Haastrecht, zes maanden gevangenisstraf. Aan de reeds op de vergadering in Seinpost te ’s Gravenhage op 27 Juni benoemde heeren zijn door directeuren der VryeUniversiteit toe- gtroegd de heeren W. Hovy en C. M. E. van Löben Seis, en door curatoren de heeren A. Brummelkamp en mr. Th. Heemskerk, om ge zamenlijk met bedoelde heeren de enquête commissie te vormen, die zal te onderzoeken hebben, of het onderwys van den heer De Savornin Lohman in overeensteming is met de beginselen der Vrye Universiteit. Als vervolg op ons verslag van de Alge- meene vergadering der Holl. Maatsch. van Landbouw in ons vorig nummer, deeleu wy het volgende mede De heer Van Megen, afgevaardigde van Amsterdam, verklaarde dat men in zyne af- deeling niet van nature sympathie heeft voor het protectionisme maar toch erkent dat de landbouw steun behoeft. Hy heeft met genoegen de beschouwingen van den heer Van Assendelft de Coningh gevolgd en stelt namens zijne afdeeling eene motie voor, waarby de vergadering erkennende dat het vryhandel- stelsel gewenscht is, maar tevens verklarende dat de praktijk in andere landen de hand having er yan bemoeielykt, en van oordeel dat de landbouw worde gesteund, de wenschelyk- heid u its preekt van de heffing zy het ty- d el ijk van reoiprociteitsrechten. De heer De Boer uit Wieringerwaard kenschetst alle argumenten tegen protectie als zinledig en onwaar. Het beroep op Robert Peel wyst hy af. Dat de door hem bewerkte afschaffing der graanrechten een gunstig resultaat opleverde, is een gevolg daarvan, dat die afschaffing voor den landbouw in zyn tyd een prikkel waa zich eerst recht te ontwikkelen. De toestand is thans anders. De krachtsinspanning heeft haar grens bereikt en als de gunstige werking duurzaam geweest ware, zou Engeland ook thans, wat zyn landbouw betreft, in bloeienden toestand moeten verkeeren. Bismarcks stelsel moge schadelyk zyn geweest voor de rijks belangen gelyk de heer Ruiter nit Gouda beweert de landbouwer zelf in Duitschland vaart er wel by, wenscht geen opheffing, in tegendeel verzwaring vad invoerrechten. Spreker zegt protectionist te zijn geworden door de schrale argumenten der vryhandelaars. Hjj levert ten slotte een kritiek op de argumenten tegen protectie in de Tweede Kamer aange voerd o.a. door den heer De Boer jiit Assen genegen verklaard heb, wil je hem weer niet. Pas op, als je weer verliefd mocht worden, mag je nieuwe vrijer zien, dat zijn heer jou koopt, dan zal ik voor Ellen wel een ander kamermeisje vinden.” Hij zag haar scherp aan, maar het bruine gezicht bleef onbewegelijk. „Mij goed, Sirl” antwoordde zij koeltjes. „Dankje, ga nu maar!” Het meisje verliet de bibliotheek, bleef by de open staande achterdeur voorzichtig luisterend staan, stak het hoofd naar buiten en sloop onhoorbaar de duis ternis in. Elliot flapte zyne courant dicht, zette zich voor de schrijftafel en begon in zyn conto-boek te bladeren. Kort daarop slak eene oude negerin het grijnzend voorhoofd door de deur en riep „Master, de oude Izak laat vragen, of hy hier van nacht logeeren kan.” „Geef hem goed wat te eten, Flora,” antwoordde Elliot zonder op te zien, „en zeg hem dan, dat ik een woordje met hem te spreken heb.” „Gegeten heeft Izak al, Master „Zoo zoo, en jullie ook al de beursjes geledigd „Nog niet heelemaal, Master,” hinnikte de negerin, „maar hij heeft prachtige dingen voor Kerstmis en Nieuwjaar, moest ik aan Master zeggen.” „Goed, goed, laat 'm dan maar dadelyk hier komen.” Kort daarop trad met eene diepe buiging een oude man met een volle gryzen baard de bibliotheek bin nen. Elliot stond op en schoof gastvrij een stoel bij den haard. (Wordt reroolgd.j Men meldt uit Zevenhuizen Een landbouwer aan den Breeden Weg wilde een treemelen in orde biengen. De paarden, die er voor stonden, trokken evenwel voort, zoodat zyn arm door een kamrad gegrepen en op twee plaatsen verbrijzeld werd. Twee ge- neesheeren uit Gouda en één uit Zevenhuizen hebben den arm tot den elleboog afgezet. De toestand van den lyder is zorgelijk. Uitslag der Gemeenterajids-verkiezing te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Uitgebracht 107* stemmen. Hiervan verkregen de heeren: Van Voort- hdizen, burgemeester, (lib.) 88, Hoogendyk, (lib.) 85 stemmen. Verder verkregen de heerenJ. van der Ham, (antr.) 20, Rupke, (antr.) 14 en Streng, (katb.) 2 stemmen. Geldige - Volstrekte meerderheid H Uitgebracht waren op de heeren Ij !,C. P. W- Dess^ng W ,'ïA. Vingerling J. J. vflb der Sanden - - wl J. van Galen'; I'/ l A. Jaspas Lz. - - G. CuiFortuyn Droogleever A. W Veen- Dr. H. IJssel de Schepper J. L’.nv^n Eyk j. i - N. van 'Krimpen. C. P. W. Dessing, A. Vingerling, J. der Sanden en J. van Galen, en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Jaspers Lz. en G. C. Fortoyn Droogleever. Verder werden nog uitgebraebt op de heeren B. Holsderver 6, P. J. Bellaart 5, J. W. Vorster 4, R. L. Martens 2, M. M. Schim v. d. Loeff 2, A. K. v. d. Garden 2, Dr. W. Julius 2, J. J. Grootendorst 1, B. Beszelzen 1, C. Kooi 1, E. Kortenoever 1, H. Ripping 1, H. Overeynder 1, D. Zuidam 1, Mr. Wunder I. Mr. Niemans 1, Piet de domme 1, Jan Het Programma «kan de 4e Muziekuitvoering door het, muziekcorps der Schuitery, directeur de heer J. G. Arentz, op Donderdag 18 Juli 1895, des avonds ten 8 ure, in de tent op de Markt alhier, luidt als volgt: 1. Le saphir, march Ellegiers. 2n - - - 3. 4. 5. 6. 7. 8. den Gemeenteraad, op Dinsdag 11 Uitgebraebt ‘v 1 Van onwaar rde, l i |L_ 9€>8 st^mme^. iccrdczbcid 485 slemmei de heeren I stel

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1