IE, DE MARSKRAMER. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ikbank (95. 3EN SI ZN. 'en. BINNENLAND. uw, o.—. 5w FEUILLETON 11 lezen J. II- D. cureur te liet Bij- Rotter- inde der Visch- evesligd, >- 3, 1 Zaterdag 30 Juli 1895. No. 6714. 34ste Jaargang. t van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. EER. Prjj» totter dam. I I der resp. te Oration a® unz. enz. i over de wer* duren t De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. fabricatie ruiker van b; ie national {Naar het Duiiach.) Te Vianen ontstond Maandag jl. op den Langendyk eenige ongeregeldheid, waarbij P. K. een sabelhouw by ’t oog ontving, zoodat by hevig bloedende per as naar zyne woaing moest worden vervoerd. Eenige personen zyn als getuigen door den kantonrechter over het gebeurde gehoord. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regek a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. kennen, den, die in de deerde vestigen id geworden is del tegen vrou- heeft gemaakt beperking van le eenvoudigste inderd aange- heel te verdrin- in lichaam en rgd worden cc door vreereyka gekweld. Dan ugen, oorsuizen ide ziekte. Al in zenuwziek en GOUDA, 19 Juli 1895. Tegen V. is proces-verbaal epgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskun dige practyk. Omtrent het gebeurde in de Vuchtsche heide verneemt de Nbr. het volgende In de zoogenaamde hut, die zich een treurige beruchtheid beeft verworven, was sedert 13 jaren een gepens. O. 1. militair kommensaal. Deze had Maandag jl. zijn pensioen ont vangen. Toen hij tegen den avond thuiskwam, vond hy in de >Hut< het gewoonlyk bezoek, een aantal huzaren enz. Wat er gebeurd ia, ligt alsnog in het duister. Dinsdagmorgen beklaagde zich echter in een herberg de bewuste persoon, dat hy avonds te voren ergerlyk was mishandeld geworden. Later op den dag vond men zyn lyk in een sloot naby de Vuchtsche heide. Het bleek dat hy eenige verwondingen had. Wel wordt de dood nu in verband gebracht met de mishandeling en de op hem gevonden wonden. Met zekerheid is tot nog toe echter niets mede te deelen. Thans heeft de >St.-Ct.« de opgaven om trent den loop der bevolking des Rijks in 1894 volledig medegedeeld. Het getal inwoners in Nederland bedroeg op 1 Jan. 1895, volgens deze opgaven, 2-372.406 mannen en 2.423.240 vrouwen, te zamen 4.795.646in ’t geheel dus 50,834 vrouwen meer dan mannen. Het grootste aandeel heeft de gemeente Amsterdam die 24.225 vrouwen meer dan mannen huis vest; dan volgt 's Gravenhage mot 15.876 vrouwen meer, Rotterdam met 13.762, Utrecht met 3925 vrouwen meer. De provincie Drente telt Center 7048 mannen meer dan vrouwen. De grootste gemeente is Amsterdam, met 440.189 inwoners, de kleinste gemeente is Hemmen (Gelderland) mat 206 inwoners. De gemeenten, die op 1 Jan. 1895 een gelyk aantal inwoners van beiderlei kunne bevatten zynHengeloo (Overysel) met 6075 m, en 6075 vr., Steenbergen met 3577 m. en vr. Gemert met 9320 m. en vr., Heeze met 895 m. en vr. allen in Noord-Brabant) in Noord- Holland Wervershoof met 1067 m. en vr. en Buiksloot met 553 m. en vr.in Zuid-Holland Schipluiden met 550 m. en vr.in Zeeland Meliskerke met 281 m. en vr. Nog zy opge merkt, dat in de prov. Groningen geen ge meente is die minder dan 10U0 inwoners telt. meest voetgangers van den rivierkant. Ook lag er bij den steiger een stoombootje. Buiten het knap pende houtvuur verlichtte slechts eene enkele vet kaars op de toonbank de heele Grocery, waar de stilte van tijd tot tijd eens werd afgebroken door het aanstryken van een lucifer of het sissen van het in de vlammen gespoten tabakssap. De kleeding der aanwezigen, die bepaald meer om gemak dan om snit gavenwas bij dezen en genen eene koddige veree- niging van woud- en stadsoostuumeene zwarte frak bij eene grove broek en hooge laarzen, een fijne, hooge hoed met dito vadermoorders bij een blauw wollen trui of jomper en meer contrasten van dien aard. De vaste, zelfbewuste houding dier mannen ontnam echter het belachelijke aan hun voorkomen. Nu en dan stond een der aanwezigen pp on ver dween achter eene zydeur, spoedig gevolgd door een der overblijvenden, terwijl de ledige plaatsen telkens weer door anderen werden ingenomen. In den donkersten hoek van het vertrek had een man met een grijzen baard plaats genomen en liet de kleine oogen onder de borstelige wenkbrauwen yverig in het rond gaan. Een tamelyk versleten colbert, een grof linnen broek, een paar lompe schoe nen met zwaar beslagen zolen en een twintigjarige vilten hoed met broeden rand maakte syne kleeding uit. De breede tchouders duidden kracht aan, maar wilden niet met een gebogen rug harmoniëeren. Naast hem stond een mars met breede draagriemen en een groot aantal schuifladen, zooals die in Amerika nog in gebruik zijn, benevens een buitengewoon dik ken stok. (JFordi rtrvolpd.) Dit zeer goede bron verneemt >De Post,» dat de regeering besloten heeft, eene Staats commissie te benoemen, ten einde het pensioen- vraagstuk voor oude werklieden te onderzoeken en dus uitvoering te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie- Heldt. Uitgenoodigd om van die commissie deel uit te maken zyn o. a. de Kamerleden De Beaufort (Amsterdam), Hintzen, Heldt, Veegens, Schaepman, Harte, Van Alphen, De Savornin Lohman, en voorts Prof, d’ Aulnis, Prof Van Pesch en de heeren Stork en Pollet (Tilburg). vereeniging gesteld, zyn gekozen op één na, die- in herstemming komt. Herkozen zyn de katholieke aftredenden, C. P. W. Dessing en J. J. Van der Sanden; beiden zyn pas in het vorig jaar voor ’t eerst lid van den Raad geworden en nu voor zes jaar herkozen. Ook de heer Vingerling, antirevolutionair, in November jl. pas tusschentyds in den Raad gekomen, werd thans herkozen. De aftredende liberaal A. Van Veen werd vervangen door den nieuwen antirevolutionnair Van Galen, candidaat ook van ons, Katholieken, en tegen over den liberaal G. C. Fortnjjn Droogleever komt de katholiek Ant. Jaspers in herstemming. De zoogenaamde neutrale (leesultra liberale) kiesvereeniging stelde' in de plaats der aftre dende anti-liberalen, liberale candidaten, die alle de slag verloren. Er is van onze zyde flink gewerkt om dit succes te verkrijgen, en verscheiden weldenkende liberalen hebben de aftredende Katholieken en anti-revolutionairen gekozen. Bij de herstemming heeft de heer Jaspers goede kansen. streek, bijna vier maanden, een ontzaggelykc tijd voor een incognito, en van tijd tot tijd schijnt eene oude, bekende stem in mij te spreken, die mij waar schuwt ffMaak je uit de voeten I” eene stem, die mij vroeger nooit bedroog, als de beren mij op het spoor waren.” Baker liep de kamer eens op en neer. «Om de waarheid te zeggen,” bekende hy, „heb ik zelf in deze streken een persoon opgemerkt, die mij maar niet bevallen wil. Tot nieuwjaar zal ik probeeren, of ik mijn schuw vogeltje vangen kan lukt dat niet, dan gaan wy in den nieuwjaarsnacht aan ons ander werk. Dat is de laatste feestdag der zwartjes en bij zoo’n gelegenheid valt het verdwijnen van een paar deelnemers minder in bet oog.” Voor de deur der herberg hield een farmerswagen stil, de voerman trad binnen en schoof een stoel bij den haard. «Wij zien elkaar van avond weer I” besloot Mr. Baker, zijne fijne jas toeknoopend, „ik maak nog een ritje naar een paar kennissen. Ik denk wel, dat we van avond groot gezelschap zullen krijgen.” Seifeit geleidde hem naar de deur. z/Heb je wel een revolver by je P” vroeg hij zacht. «Altijd I Waarom zoo P” //Och, ’t was maar ’n vraag. Ik gevoel me van avond niets lekker I” //Misschien te veel gegeten, dat deugt niet in dit klimaatdrink eene heete whiskey-grog, dat brengt je weer op de proppen.” Seifert trok de schouders op en liet zyn compag non uit. Tegen zevenen begon de Grocery” zich met allerlei gasten te vullen. Enkele ruiters uit de country, maar Heden morgen ia aan de Turfmarkt een boom omgevallen, in zyn val een gedeelte der dam medenemende, waardoor de afdamming vol liep. Onmiddelyk ia men aan het werk getogen om die boomen te rooien ten einde verdere ongelukken te voorkomen. Het Reglement van den Nationalen gecos- tumeerden zwemwenstryd, te houden op Zondag 18 Augustus 1895, in de Stedelijke Bad- en Zweminrichting aan de Houtmansgracht te Gouda, te geven door de Goudsche Zwemclub, luidt aldus Men schryft aan de »Tyd« uit Gouda: Wy, Katholieken, hebben reden om ons roorloopig te verheugen over den uitslag der verkiezing. De candidaten. door onze kies- t Men schryft uit Leeuwarden Nu de kruideniersbedienden hunne pogingen tot het verkrygen van Zondagrust zoo goed hebben mogen zien slagen, de maatregel wordt reeds met den eersten Zondag in Augustus ingevoerd, hebben ook de slagersgezellen aldaar zich vereenigd, om tot hetzelfde doel ie geraken. Zij zyn al zeer matig in hunne eischen. Zy vragen volstrekte Zondagrust niet voor het geheele jaar, maar slechts voor de maan den October tot en met April en voor de Zondagen in de maanden Mei—September van du middags 12 uur af en op feestdagen van de« namiddags 1 uur af. 10) //Voorzichtig wat I” vermaande de eerste, met de hand wenkend, //waarom zou zij het niet gelooven? Ik heb nog nooit heerlijker vormen in de armen gehouden dan de hare en zij kent hare waarde. Vijftienhonderd dollars brengt zij minstens bij den verkoop op.” „Welnu, waarom dan nog langer getalmd P” //Vooreerst, omdat wy nog geen geld genoeg heb ben voor de uitvoering en ten tweede wil ik nog een ander bloempje plukken.” z/Op speculatie?” //Neen, om het te genieten, desnoods te trouwen. In dat geval zou ik irfijn compagnon als vergoeding de mooie mulattin met hare drie broertjes cadeau doen.” //Niet onaardig!” antwoordde Seifert, de rest zijner sigaar wegwerpend; «dus jij jaagt tegenwoordig zwart en blank wild op hetzelfde terreinmijns inziens amusanter bezigheid dan mijn rondzwerven, van daag in dat nest van een stadje, morgen in allerlei hoe ken en gaten, mot het uitzicht op eene eindelooze voortzetting van dat leven I Kun je my dan niet als deelhebber in de zaak voor de afwisseling eens by de eene of andere familie hier in den omtrek introduooeren F” z/Houd je verstand, Seifert, ais je ten minste met mij wilt voortwerken I” hernam Baker, de wenk brauwen fronsend. //Men houdt mij hier algemeen voor een planter uit het zuiden van Alabamain die kwaliteit heb ik my gepasseerden zomer te Sa ratoga bij verscheidene familiën aangesloten en se dert wij hier gekomen zijn, de kennismaking her nieuwd. Niemand heeft een vermoeden, dat ik een man uit het noorden ben, of dat ik in zekere be trekking tot myn vriend Seifert sta, maar dat is ook de eenige probate manier, waarop wij ons spel kun nen winnen. Jij houdt de kas en ik breng vette luitjes mee. Als ik geen onverdachte persoon ge weest was, had ik gisteren avond niet de twe< hon derd dollars van de Groene Specht kunnen opsteken.” ’k Weet toch niet, of hij niet eene kleinigheid gemerkt heeft 1” antwoordde Seifert, zich achter het oor krabbend, //zyn gedrag na het spel kwam my ten minste zóó buitensporig voor, dat enfin, hij veroorloofde zich uitdrukkingen, die in het oosten geen fatsoenlijk speler gebruikt.” „Ik houd toch meer van dat slag, dan van die eeuwig bedaarden,” hervatte Baker, «want de om standers kiezen zelden partij voor den spektakelmaker, terwijl de stille, als hij verloren heeft, met een half woord of een enkel gebaar het spel voor don gehee- len avond zou kunnen bederven. Hoe wij echter onze negerspeculatie tot een goed eind zullen bren gen, als wij niet op eene flinke distantie ran elkander blijvenmijn geheele crediet zou naar de maan zyn, als ik een tamelijk bekend speler bij families ging iutroduceeren I” //Hm, ja, hoe lang zou uwe nieuwste speculatie duren Ik vind, wy zyn hier al lang genoeg in de In den morgen van heden zijn te Wad- dinxveen twee woningen totaal afgebrand. >Stbl.< no. 98 bevat de wet vandenl2den Juli, tot wyziging der grens tusschen de ge meenten Boskoop en Waddingsveen. Bronzen 2. Snelzwemmen. (Seniores.) Lengte der baan 160 Meter, 3 keerpunten. Pryzen als boven. AFDEELING B. 1. Snelzwemmen op den rug (Juniores.) Lengte der baan 40 Meter. Zilveren medaille en diploma. PremieBronzen 2. Snelzwemmen op den rug. Om het Kampioenschap van Nederland. Lengte der baan 80 Meter, 1 keerpunt. Prys: Verguld Zilveren med. en diploma. Uitgeloofd door den Nederl. Zwenibond. le. Premie: Zilveren medaille en diploma. 2e. Bronzen AFDEELING C. Fraaizwemmen. a. Sprong, b. Buikzwemmen. c. Rugzwemmen. d. Vrye oefening. Prys: Zilveren medaille en diploma. Premie: Bronzen AFDEELING D. Duiken. (Juniores). Diepte 2| meter. PrysZilveren medaille en diploma. PremieBronzen AFDEELING E. Gekleed Duiken en Zwemmen. Diepte 3| M. a. De mededingers begeven zich te water en moeten het voorwerp, EEN POP, dat men op eefae bepaalde plaats, diepte circa 3| Meter, beeft laten zinken opduiken en naar een aautewijzen pont terugbrengen. AFDEELING A. 1. Snelzwemmen. (Juniores. Lengte der baan 80 Meter, 1 keerpunt. PrysVergald Zilveren med. en diploma, le. Premie: 2e. b. Elk mededinger mag driemaal duiken zon der het water te verlaten. c. De mededingers moeien gekleed zyn met onderkleeding, pantalon en vest, minstens 2 KG. droog. Prijs: Vergold Zilveren med. en diploma, le. Premie 2e. Bonzen De deelneming aan den wedstryd is open gesteld voor H.H Leden en Liefhebbers, inleggeld 50 cent per nummer, hetwelk by deelname teruggegeven wordt. Bij de opgave gelieve men de inleggelden aan den Secretaris overtemaken. De wedstrijd begint te twafllf liur. De deelnemers moeten te half twaalf op het ter rein aanwezig zyn en kampen in volgorde door het lot te bepalen, te beginnen met de laagste nummers. De gelegenheid tot inschrijving wordt ge sloten Woensdag 14 Augustus 1895. De loting zal plaats hebben op Donderdag 15 Augustus 1895, des namiddags 2 uur in de Zweminrichting. De mededingers begeven zich te water, ge kleed met zwembroek onder donker tricot met schouderbedekking en donker gekleurden pan talon tot aan de knie. Voor Aid. B. II., Snelzwemmen op den rog om het Kampioenschap van Nederland moet de kleeding bestaan uit: zwembroek, zwart tricot met schouderbedekking en zwarten pan talon tot beneden de knie, volgens model door den Nederlandschen Zwembond te verstrekken. De mededingers begeven zich op een gege ven teeken te water en houden zich in de hun aangewezen baan, op verbeurte van hun recht op prijs of premie. Een mededinger verliest zyu recht op prijs of premie, wanneer hij niet gereed is zoodra hij ter mededinging wordt opgeroepen, een anderen mededinger hindert of van hulpmidde len gebruik maakt. Bij gelyke aanspraak van twee of meer me dedingers op prijs of premie, moet worden overgezwommenwie dit niet wil wordt bene den den andere gesteld, zoo geen van beiden wil overzwemmen beslist het lot. De jury houdt aanteekening van den tyd waarin de baan is afgelegdtegen haar uit spraak is geen verzet mogelyk. Bepalingen waarin dit reglement niet voorziet, worden overgelaten aan bet oordeel van het Bestuur en de Jury.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1