DE MARSKRAMER. rz. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. )ze& FEUILLETON. 07. G. len, Maandag 22 Juli 1895. 34ste Jaargang. No. 0715. ▼au Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rverslag dsr Ier resp. ation ae z. enz. over de wsr- na De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. national brfcatle iker van houders rau in de eerste De heer C. T. Stork, oud-lid der Eerste Kamer, is gisteren overleden. 188», Art. A mater- ige. door aidde {Naar het Duiltch.) hllllNIIE COURANT kennen »n, die in de •orde vestigen geworden is d tegen vrou- leeft gemaakt eperking van eenvoudigste derd aange- iel te verdrin- n lichaam en d worden ee oor vreeseyke •kweld. Dan jen, oorsuizen e ziekte. Al zenuwziek en «D Hij had nog niet lang in den hoek gezeten, of drie mannen traden luid sprekend binnen en gingen regelrecht naar de tapkast. «Whiskeyriep een hunner, oogenschijnltjk de jongste, «dat is nog bet beste, wat hier te krijgen is; van avond sta ik ’n heele gallon 1) Halloh, gentleman I” wendde hij zich tot de overigen van het vuur, «je drinkt toch mee?” De meeste aanwezigen stonden op en de herbergier schoof flesschen en glazen by. «Goed geluk I” riep de eerste en verzwolg een vol glas brandewyn, «on nog eons hetzelfde compli- ment!" Maar de naar de flesch uitgestoken hand werd snel teruggetrokken, want eene andere hand werd hem zwaar op den schouder gelegd, zoodat hij zich verrast omkeerde. Hij zag den marskramer uit den hoek voor zich staan. «Zou ik niet een klein woordje met u mogen spreken, Sir?” vroeg hij. «Nu, man? Daar had je wel een anderen tijd voor kunnen kiezen. Is er zooveel haast bij «Yes, Sir; een paar minuutjes maar.” «Kom dan I” 1) Iets meer dan 4,5 liter. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Te Rotterdam heeft gisteren ten overstaan van het bestuur der afdeeling Zuid*Holland van hot Nederlandsch Paardenstamboek en de jury de rykspremiekeuring plaats gehad voor hengsten en tweejarige merriën, zoomede van hengsten sinds de laatste 12 maanden uit het buitenland ingevoerd. Niet minder dan 104 paarden, waaronder 55 hengsten, werden ter keuring aangeboden. De uitslag was dat: toegekend werdenvoor binnen de laatste Men schryft uit Nieuwerkerk a/d IJsel üit de rekening en verantwoording van den kerkdaken ontvanger, den heer H. de Wit Gz., De uitslag van het examen voor het reser vekader, 12 dezer te Amsterdam gehouden, is zeer gunstig geweest, aangezien alle adspiranten aan de eiseben voldeden. Aan twee hunner zal alsnog het bewijs B worden uitgereikt, wegens hun overgang tot de 4e kl. H. B. S., zoodat dit bewijs aan 21 adspiranten zal ten deel vallen. Aan hen, die zich nog niet geoefend hadden in de behandeling van het geweer, zal weldra op gemakkelyke wyze de gelegenheid daartoe verschaft worden, zoodat zij zich dan allen vóór 1 Jan. ’96 vooi het reservekader kunnen verbonden hebben, om, voorzien van bet ge tuigschrift A, voor het volgend jaar de ge- wensebte vrijstelling van den gewonen militairen dienst te erlangen. Zooals men weet, werd onlangs de beer J. H. van Balen, redacteur van het Heldersch Dagblad, door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot betaling van f 60 boete, wegens beleediging, in artikelen in genoemd blad, van den heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer. Dezer dagen nu ontving de heer Van Balen de quitautie van die boete ten geschenke. Die verrassing was naar wy vernemen den heer van Balen bereid door een aantal ingezetenen van allerlei richting aldaar en toe kent de toestanden in Helder, waar een aan zienlijk deel der bevolking weinig sympathie gevoelt voor zyn afgevaardigde, die door den heer v. B. in bedoelde artikelen a faire was genomen. (Vad.) GOUDA, 20 Juli 1895. Heden is alhier op de werf Kromhout van den hoer H. van Vlaardingen de kiel gelogd voor een schroefstoomboot genaamd Evelina te bouwen voor rekening der Stearine kaarsen fabriek Gouda, waarvoor do machine en ketel wordt geleverd door de heeren H. en J. Suyver te Amsterdam. Verleden week hebben een paar jonge meisjes uit de gemeente Stolwyk, die een bezoek brachten aan de Waddingsveeusche kermis, daar byna het leven gelaten. Het was s avonds 11 uren en vrij donker, toen ze, misleid door het bruine kroos, in eene diepe sloot terecht kwamen. De eene verdween onmiddellyk on der de oppervlakte, de andere wist het hoofd boven te houden en schreeuwde uit alle macht om hulp. Toen die kwam opdagen, heeft men beiden met groote moeite kunnen redden en de eerstgenoemde tot bewustzijn kunnen brengen. Arm in arm waren ze te water gegaan en in dezelfde zusterlijke houding werden ze op bet droge gebracht. Waarschijnlijk hebben ze in doodsangst zich krampachtig aan elkaar vast geklemd. By mej. de weduwe H. de G., wonende aan den Graafschenweg onder Hees by Nijmegen, is dezer dagen ingebroken. Na het openbreken van kasten hebben de dieven medegenomen wat van hunne gading was. Gelukkig waren de zaken van waarde by bet vertrek der be woonster in veiligheid gebracht. je eigenlijk moest neerschieten als een bond, die een man van zaken te gronde kan richten Met een ruk wilde hij zyu revolver trekken, maar ala een schroef aloten de stalen vingers van den marskramer weer om zijn polsgewricht. «Een laatste woord, Sir I” sprak de oude bedaard, «een revolver kan u niet van den ondergang redden. Ik weet niets meer, dan hetgeen uwe handelsvrien- den in het Oosten ook weten, namelijk dat u speelt en misschien in één nacht geruïneerd kunt zijn. Uwe New-Yorksche vrienden kennen uwe plannen, en zullen dienovereenkomstig handelen. Dat is alles, wat ik n zeggen kan, Mr. Aston. Ga naar huis en maak mij en de mannen van het Oosten tot leuge naars, en betaal uwe schulden. Eu wilt u mijn raad soms met een schot betalen, dan moogt u het gerust doen. Dit zeggende, liet hij de hand van den jongen man varen, en ging doodsbedaard de kroeg weer binnen. Mr. Aston daarentegen bleef eene poos in ge dachten staan. «Hoe duivel komt die vent er achter, dat ik schul den heb en bankroet wil slaan I” mompelde hij. «Maar hij heeft gelijkdat spel is m’n verderf I En de man heeft hart in het lijf, dat moet ik zeggen I Enfin, eerst mijn geld terug en dan niet weer En met driftige stap ging hij het speelhol weer binnen. In de grocery wierp hy in haast nog een vol glas whiskey naar binnen, en liep naar de be kende zijdeur. Terloops keek hij nog even naar den hoek, waar de marskramer gezeten had, maar deze was verdwenen. Op eene bovenkamer met vier kale, gewitte muren, De voorzitter van den raad der gemeente Ridderkerk beeft een nieuw plan van eene directe belasting ingediend, ter vervanging der inkomstenbelasting. Deze belasting zal moeten worden* geheven naar de volgende grondslagen a. de zuivere inkomsten van bedryven, am bachten enz.b. het vermoedelijk vermogen O. de uiterlijke staat, die gevoerd wordt en de vertering der belastingschuldigen. Het hoogste bedrag, dat geheven mag worden is f 14000 verhoogd met 6 pOt. voor oninbare posten en 15 pCt. om daarmede te kunnen aanslaan per sonen, die na vaststelling van het kohier drie maanden of langer in de gemeente verblyf houden. dienstjaar 1894, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 2917,08 en de uitgaven f 2933,48$, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 16,40$. By de gemeenteraadsverkiezing in Hasker- land (Fr.) hebben alle partyen bare uiterste krachten ingespannen om hare candidaten te doen slagen. Per rijtuig werden de boeren uit bet hooiland gehaald, en zoolang de boer ging stemmen, werd in zyne plaats een per soon aan het hooien gezet. Een candidaat werd gekozen met 3 stemmen meerderheid. In eene andere Friesche gemeente werden aan uitwonende kiezers postwissels gezonden voor de kosten Van de reis naar en van de stembus. Beiden gingen even de voordeur uit. «Ik wou, dat u van avond liever niet speelde, Mr. Aston,” begon de marskramer op vaderleken toon, «en dadelijk weer naar huis ging.” «Wel, oude potkijker, wat gaat jou dat aan? Heb je mij niets anders te zegden «Nog een paar woorden, Mr. Aston. U hebt de volgende week eene New-Yorksche nota te dekken, en zijt voornemens ze niet te betalen. U verwacht je nieuwe waren van New-York en denkt dan een voordeelig bankroet te slaan. Zoover heeft het spel u gebracht I” «Zwyg! je liegt, ouwe rottekop schreeuwde Mr. Aston bleek wordend en met gedempte stem. Meteen verdween zijne rechterhand in zijn borstzak, doch met ijzeren greep omklemde de marskramer hem de pols. «Nog twee woorden, Mr. Aston, uw revolver zou u maar noodeloos tot moordenaar verlagen. Uwe New-Yorksche waren zullen niet komen daarin hebt u je ditmaal verrekend” de dreigende band viel slap neer «ik ben uw vriend, volg mijn raad en laat het spel. Gisteren hebt u veel verloren van avond zoudt u nog meer verliezen nog kunt u met wat inspanning het geld voor de nota bijeen brengen betaal en blijf eerlijk man: nw crediet herstelt zich dan van zelf.” De jonge man staarde den ouden raadgever eeu oogenblik met groote, verschrikte oogen aan, maar al heel gauw scheen hy die zwakheid te boven, want met een half gedwongen spotlach antwoordde hij «waar haal je toch al dat nieuws zoo gauw vandaan Of ken je soms myne gedachten, voor dat ik se zelf gedacht heb Weet je wel, vervloekte jood, dat ik Omtrent den vermoedelyken moord te Vucht meldt men nog: Philip Schlenker, de overledene, was een man van 60jarigen leeftyd, gepasporteerd militair van het O.-I. leger en een braaf en oppaasend man, die de algemeene achting genoot. Na de lijkschouwing is vrouw De Laat, de bewoonster der >Hnt«, die niet voortvluchtig was, zooals men eerst meende, maar zich in de nabyheid van haar huis had verscholen, door de marechaussees gevankelyk naar ’s-Her- togenbosch getransporteerd. Deze vrouw is eene oude bekende der justitie. Meer dan 30 personen zyn reeds door den rechter gehoord. De kinderen van vrouw De Laat hebben aan het licht gebracht, dat hunne moeder S. met een ijzeren blaaspijp op het hoofd had geslagen, terwjjl hy twist had met huzaren van het garnizoen uit Don Bosch. Gisterenmiddag 4 uur is de overledene op het kerkhof te Vucht begraven. Vrienden van den overledene droegen de lykbaar. Eene talrijke menigte was tegenwoordig. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Stolwijk ds. Van Deinse te Ammerstol. Onze voormalige stadgenoot den heer F. Bodde, kommies-verificateur 3e catagorie, thans te Zevenaar, is met ingang van 1 Augustus bevorderd ais zoodanig in de tweede catagorie. stoeden^oo wat een paar dozyn mannen achter eene lange tafel, waarop drie kaarsen brandden. Seifert stond er voor en liet een nieuw spel kaarten, dat hy zoo pas uit een étui genomen had, door de vingers glijden. «Maakt je spel, gentlemen I” riep hy en nam uit zijne portefeuille een pakje banknoten, dis hij naar hare waarde rangschikte en voor zich op de tafel legde. Spoedig begon een eenvoudig faro-spel met in zetten van een of twee dollars, waaraan dadelijk de grootste helft der aanwezigen deelnam. Tegen do wanden stonden nog twee kleine tafels, elk met eene brandende kaars voorzien. By het eene zat Mr. Baker in de lieerlijkste gemoedsrust een sigaar te rooken, en heel kalmpjes acht te geven op de grillen van godin Fortuna aan de farotafel. Een der gasten nam bij hem plaats en vroeg«Speelt u niet, Sir?" «Och, ik geef er juist zoo heel veel niet om,” antwoordde Baker, «ik doe zoo nu en dan maar eens mee voor de variatie. Intussohen een partijtje poker, als u lust hebt-‘n nieuw spel kaarten I” riep hy meteen een half was neger toe, die in een hoek achter de deur zat te grijnzen en juist wilde het tweetal het spel beginnen, toen Mr. Aston binnen trad. Hy wierp een snellen blik door de kamer en kwam toen regelrecht op Baker af. „Beg you pardon, Sirl” zei hy tot de tegenpartij, «Mr. Baker is mij revanche van gisteren avond schuldig.” De aangesprokene was beleefd opgestaan. JForit molfi.) Ah een staaltje van bygeloof mag het vol gende dienen Zeker iemand leed aan rheu- matiek. Alles was er aan beproefd, om hem te genezen, d. w. z. alle bekende kwakzalvers middelen met grooten omhaal van woorden rond gebazuind, maar niets hielp. Ten laatste kwam een vrouw met een probaat middel, maar men moest er aan gelooven, anders werkte het niet. En wat was het? De urine van den patient moest in een nieuwe kruik gedaan en daarna de kruik met een nieuwe kurk gesloten worden. Die kruik moest in den grond begraven, hoe dieper, hoe meer kans van genezen te worden. De kruik en de kurk werden gekocht, maar of zy gebruikt werden, wordt verzwegen, de lijder is echter nog niet genezen. Zulk een raad wordt gegeven en gelooid in ’t hartje van Zuid-Holland 1 12 maanden ingevoerde buitenlandsche hengsten één premie van f 400 aan de Vereeniging tot veredeling van het paardenras Dirkaland en omstreken te Dirkaland met Elegant, bruin 3 jaar; voor hengsten niet ouder dan 2$ jaar aan- houdingsbydragen ieder groot f 75, aan D. van der Spek te Moerkapelie met Othello,vos aan P. de Jong de Leeuw te Dubbeldam met Cesar,donkerbruin J, H. van der Torren te Zevenhuizen met Lucifer, awart; 0. J. B. du Croo te Gorinchem met Paulus IH,« donkerbruin; voor hengsten niet ouder dan 1$ jaar aan> houdingsbydragen ieder groot t 50. Ockhorst en Van der Griendt te Rotterdam, vos, Philip van der Breggen te Waddingsveen, zwart, dezelfde met bruineA. van Dorsser te Rozen burg met >Quibus,< bruin; I. Vollebregt Jz. te Zoetermeer met donkerbruinP. de Koning te Rysoord met >Max,< zwart; voor merriën niet ouder dan 2$ jaar aan- houdingsbydragen ieder groot f 50, J. C. Roodzant Hz. te Dirkaland met bruine den- zelfde met brnine; Herman A. Neltens Ster ling te Dordrecht met Maria,zwart; J. C. van der Torren te Waddingsveen met Betsy, zwart; J. H. van der Torren te Zevenhuizen met >Lydia,< zwart; A. Spoon J. Jzn. te Nieuwenhoorn met lichtbuine; J. van der Poel te Rozenburg met brnine; J. Timmers te Poortegaal met Sophie, bruin C. Lageweg te Heenvliet met bruine; A. van der Spek te Bleiswyk met goudvos. Men zal zich herinneren, dat in 1891 een groot landbouwcongres werd gehouden te ’s-Gravenhagegeorganiseerd door de in 1887 te Parys ingestelde Commission Internationale d’agriculture. Van deze commissie zyn in Nederland leden, de heeren D. Bauduin, mr. C. J. Sickesz, professor mr. P. W. A. Cort van der Linden, en P. F. L. Waldeck. Voor dit jaar is door gemelde commissie opnieuw een landbouwcongres uitgeschreven te houden van 8 tot 16 September te Brussel. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, hebben de voornoemde Nederlandsche leden besloten aan dat congres geen deel te nemen, tengevolge waarvan zy aan den voorzitter der Commission Internationale d'agriculture te Parijs, den heer J. Mèline, een brief hebben gericht, waarvan wy de vertaling hieronder doen volgen »Wy hadden de eer uwe circulaire, dato 31 Mei, te ontvangen, met mededeeling, dat het nieuwe internationale landbouwcongres plaats zal hebben te Brussel van 8 tot 16 September en met uitnoodiging om al onze pogingen aan te wenden tot vermeerdering van leden voor dat congres.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1