H, EID. al. in oo. DE IARSKRAMER. I 1 Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 25. BINNENLAND. 0. Nieuws- en 5, No. 67i6. Dinsdag 33 Juli 1895. aar gen. FEUILLETON. k mg sperpaurt) 34ste Jaargang. J franco per KT sident. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. kinderen, welke eerrt in het laatst der met ie daar zy OUDA 5 I. enkele waag ■l»il ;ocht den n daarop- De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. schouder aangeroe) liet de Hun j deel te <li Bij Prov. Staten sn- het dringend verzoek der agenten wierp toch heb toen u )I Jen, (Naar het Duiltch.) a Brabant van wegen brnik velocipedes eene jaarlyksche belasting ge- IdHIlMIIE CWMffT - terecuiKwum, uus zy govaai- het ziekenhuis moest worden waar men ernstig voor haar De oudste zoon, een 17-jarige een belendend pand Artist te Amsterdam is in den laatsten tijd zocjwel door aankoop als door geschenk in het bezit van eenige zeldzame en kostbare dieren gekomen, waaronder vermeld kunnen zestal vorige maand daar hun iutrek hadden genomen. Toen de agenten er heen snelden bemerkten zy voor het ,raam der tweede verdieping de vrouw J die zien den toegang tot den trap reeds door de vlammen zagen afgesneden. Niettegei staande 1 1 J u J de vrouw naar eenjarig dochtertje naar beneden van den doorgestanen angst, zeer Uit Rotterdam bericht men Een geval dat hier gelukkig hoogst zelden wordt waargenomen, nl. dat een brand per soonlijke ongelukken na zich sleept, heeft zich Zaterdagnacht voorgedaan. Om drie uur be merkten de patrouilleerende politieagenten dat er rook kwam nit de ramen van het boven huis aan het Haagsche Veer, bewoond door de weduwe Koremansgeb. Van Tol met een den geheelen Maandag ’s middags 12 uur, voor Woensdag. woordde Baker ijskoud, „ik heb u vooraf gewaar schuwd en vraag u voor de laatste maal, wilt u je handen daar wegnemen P" „Sirrr I** schreeuwde Aston zoo luid hy kon, je bent een valsche speler, een schoft en een leugenaar I” En het heele publiek aan de farotafel keek op. Met een woeste ruk bevrijdde Baker zyne handen en een vuistslag trof Aston in het gelaat, soodat hy een oogenblik duizeldemaar eer bet verschrikte gezel schap recht wist, wat er aan de hand was, hadden de beide mannen hunne revolvers getrokken en a bout portant afgeschoten. Baker wankelde, maar bleef op de been, doch Aston zeeg op de naast hem staande stoel neêr. Baker, doodsbleek maar uiterlyk kalm, haalde zyn door Aston’s kogel verpletterd horloge te voorsebyn, en sprak ,/Gentlemen, gij ziet, dat de Voorzienigheid mij tegen dien onverstandigen aanvaller beschermd heeft. Ik heb dezen driftigen man vooraf gewaar schuwd van het spel af te zien, deze heeren kunnen het getuigen, en ik heb enkel en alleen toegegeven, omdat hij er eene zaak van eer van maakteen wie uwer zich eene beschuldiging, als die hy my deed, straffeloos zou hebben laten aanwry ven, mag het eerst de band aan mij slaan." Nog terwijl hij sprak, was de kastelein binnenge komen, één blik overtuigde hem van de stand van zaken, en zonder vragen begon hy de kleederen van den gewonde los te maken, die bewusteloos in zyn bloed hg. Aller aandacht was op den getroffenen gevestigd. z/Maak nu, dat je weg komt fluisterde Seifert syn compagnon in het oor„au is het de rechte tyd.” Tot ons groot leedwezen vernemen wy dat prof. Allerd Pierson het voornemen heeft te kennen gegeven voor het hoogleeraarschap te Amsterdam te bedanken. Prof Pierson heeft gedurende zyn verlof in Italië niet bet herstel mogen vinden, dathy gehoopt had, en zal thans in Gelderland rust zoeken. Herhaaldelijk wordt ook door buitenland- sche regeeringen hulde gebracht aan de doodsverachting, door onze kustbewoners aan den dag gelegd, wanneer het geldt het leven te redden van schipbreukelingen. Dit is ook weder Maandag gebleken bij de stranding van de Talisman in de buitengronden van Schier monnikoog. Naar een correspondent van het >Hblad« op dat eiland dd. 11 Juli schryft, hebben echter na de redding tooneelen plaats gehad, waarby de hebzucht der visschers den boventoon heeft gevoerd. De correspondent meldt het volgende Zondag jl. strandde, zooals reeds gemeld is in de buitengronden van Schiermonnikoog het Noorsche stoomschip Talisman, beladen met GOUDA, 22 Juli 1895. Op de Goudsche Kermis zullen de volgende vermakelijkheden zijn als Van Lier, Schouwburg; Grunkorn, vertoo- ning Expeditie Lombok; Dobbelaar. Panorama Krichgel, Menagerie; Jorica, Indiaan; Meyer, GlasblazerijOvermeer, Grand salon Vermeu len, Somnambule; Muller, Doolhof; Vink, ScheepjestentWed. Heesbeen, Schiettent van Hattem, Velocipède-tentvan Bergen, Hippodrome. het onderzoek in de afdeelingen der van Noord-Brabant is gebleken, dat d) overgroote meerderheid der leden ge stemd was voor de invoering van een rywie- lenbelaèting. Het besluit tot invoering dezer belasting is dan ook genomen. Art. 1. der verordening luidt: Art. 1. Te beginnen met 1 Januari 1896 wordt ten behoeve van de provincie Noord- een ieder, die op de openbare en voetpaden binnen die provincie ge maakt van rjjwielen zoogenaamd heven ran vyf gulden. worden eenige Amerikaansche struisvogels, een mannelijk exemplaar van de Afrikaansche soort uit Somaliland, benevens een paar Californische struisvogels. Voor eenige dagen werd in het perk van laatstgenoemde een ei gevonden (nog altijd een groots zeldzaamheid bij deze vogels in gevangen staat) dat ter uitbroeding in de kunstmatige broedmachine werd gebracht. Noemen wij nog behalve de zeer rijke ver zameling van andere levende^dieren de onlangs verkregen exemplaren van reffcn, welke zich in het nieuw aangelegde perk in den achter tuin bevinden. Vergeten wij ook vooral niet het aquarium, dat, evenals altijd bevolkt met een groote verscheidenheid van visschen zoowel in- als buitenlandsche, in de laatste dagen verrijkt werd met een reusacbtige meerval, eenige prachtige Lipvisschen nit Noorwegen, bene vens eenige voor korten tyd uit Zuid-Amerika ingevoerde schoon gekleurde Chanchito’s, ook wel Chamaeleonvisschen genoemd, daar zy het vermogen bezitten om van kleur te ver anderen. Hoogst merkwaardig is de wyze, waarop zij voor hunne jongen zorg dragen. Na het uitkomen uit het ei worden zij op een bepaalde plaats in het bassin bij elkaar gehouden en mocht hun later die plaats om de een of andere reden niet langer aanstaan, dan worden de jongen naar een anderen hoek gedreven en voortdurend ten strengste be- waslft. Mocht er al een ontsnappen, dan wordt dezen achterhaald, in den mond geno men en binnen de door den ouden beschermde ruimte ternggebraebt. Bij het naderen van andere visschen worden deze met groote woede verjaagd. Ook de tuinen, waar nu alles ia vollen bloei staat en waarin ieder jaar meer verfraaiingen en verbeteringen worden aangebracht, maken een bezoek aan Artis zeer aanbevelens waard ig. de tafel. z/Eu vijftig I" riep Aston. „Tweehonderd, ah u het goedvindt!” hernam Ba ker koel en legde nog honderd dollar bij zyn inzet. „Gehouden!” Aston haalde met bevende hand zijne portefeuille nit en vulde zijn tweehonderd aan. Er bleef niet veel in de leeren taschjes over. „Weer drie heeren en een aas!” riep hij, zijne kaarten blootleggend. „Da’s nu te min, Sir I Hier heb ik drie azen en een heer!” Als in steen veranderd, staarde Aston een oogen blik naar de kaarten van zyne tegenpartij, maar toen sprong hij met een forsch //halt!” overeind, greep Baker’s beide banden, die juist bezig waren de in zetten op te stryken. „Eerst eene verklaring, Sir I” riep hij. „U hebt drie azen en ik een, en t. ik toevallig gezien, dat hartenaas onder lag, gaf zijn er soms twee hartenazen in het spel Baker zag Aston, die doodsbleek was gewordi doordat hij een storm van verontwaardiging moest bedwingen, met onverstoorbare kalmte aan en ant woordde scherp„Wil u eerst zoo goed zyn, uwe handen van de mijne te verwijderen, Sir „Niet voordat ik mij overtuigd hebwas het driftige antwoord. „John, leg die kaarten eens om I” Aston’s metgezel, die het spel aandachtig gevolgd had, keerde de stok en een tien lag onder Aston wierp er maar even een blik op en ver volgde „Zeker al weggegoocheldIk vraag u, Sir, wilt u mij de tweehonderd dollars, die u my giste ren ontroggeld hebt, op staande voet teruggeven, en liggen laten, wat hier op tafel ligt?” hout, bestemd van Soderhamm naar Cowes. De reddingsboot, die dadelyk door da commis sie der N. en Z.-Holl. Redding-My. naar de plaats des onheils werd gezonden om de be manning te redden, kon na herhaalde vergeef- sche pogingen te hebben aangewend onverrichter zake terugkeeren, daar de bemanning weigerde het schip te verlaten. Ook visschersvaartuigen van Moddergat, die het in nood verkeerende schip schenen opgemerkt te hebben, waren derwaarts gestevend, doch ook deze kwamen tevergeefs. Den volgenden morgen in de vroegte werd de reddingsboot opnieuw uitge zonden en de bemanning mocht bet genoegen smaken een man (den stuurman) te redden, daar de kapitein met de overige bemanning door visscherlieden van Moddergat waren ge red en aldaar aan wal gebracht. Denzelfden middag stevende byna de geheele visschersvloot naar het gestrande schip en be gon men alles te bergen wat voorloopig te bergen viel. Van ons eiland moest dit met leede oogen worden aangezien, daar hier geene vaartuigen zyn, die voor de Noordzee gebouwd zyn. Den volgenden dag (Dinsdag) werd de berging door hen weder voortgezet, en bet geborgene alles naar de vaste kust van Fries land vervoerd. In den namiddag met hoog water, toen de bergers waren vertrokken, ge raakte het gestrande schip vlot en dreef met een N. W. wind op onze vaste kust aan. De sleepboot Adsistent, welke hier Zondag was aangekomen om hei dezen winter hier gestrande stoomschip Lahneck, dat tijdens den laatsten storm vlot was geworden, naar Am sterdam te sloepen, bemerkte zulks, stoomde er onmiddellyk heen, maakte zijn sleeptros er op vast, met het doel om het schip naar het vaste strand voor bet badhotel te sloepen. Daar het water vallende was, geraakte hot schip even bewesten den vuurtoren aan den grond, zoodat het weder afsleepen met dat gety onmogelyk was. De visschersvloot, die zulks ook bemerkt sebeen te hebben, kwam met al hare schepen sterk bemand aanzeilen, omsingelde de schoener en sleepboot en bej- meester de beide vaartuigen met woest ge schreeuw. Op de stoomboot werd de kapitein door de woestelingen gegrepen en naar de verschansing gesleurd, met het doel hem over boord te werpen. Deze gruweldaad werd echter op be vel van een ander niet volvoerd. Mot ont- bloote messen werd de overige bemanning bedreigd, zich stipt aan hunne bevelen te hou den. De sloep en de sleepboot werden ont eigend en bevel werd gegeven den schooner met hoog water vlot te sloepen en naar de reede van Moddergat te brengen. Zoo daaraan „Ik breng u dadelijk een fatsoenlijken en eerlyken partner, Sir,” vervolgde Aston en wenkte een der mannen, die te gelijk met hem waren aangekomen. „U zult bij de verwisseling niets verliezen, dat kan ik u verzekeren I” Baker had by dit interval geen spier van z’n ge zicht vertrokken, maar zich langzaam in zyn stoel laten terugvallen, waarna hij den spreker met een kooien blik fixeerde. «Wilt u met mij spelen?” vroeg hij, toen Astons metgezel naar het tafeltje trad, „ik beu altijd voor u disponibel, maar ik zag liever, dat u het niet deed. U hebt te weinig geluk, u zijt door uwe opgewon denheid tegenove» een bedaard speler altyd ten achter!” „Dat is mijne zaak, Sir I” antwoordde Aston even kleurend, „ik vraag alleen maar, of u mij revanche wilt geven I” «Zeker, maar ik moet u eerlijk bekennen, dat ik mij hoogst ongaarne voor de grillen van het blinde lot verantwoordelijk gesteld zou zien, zooals u gis teren byna deed. Deze heeren kunnen getuigen, dat ik enkel om u genoegen te doen, uwe uitnoodiging aanneem.” Van Gouda is er goedkoope reisgelegenheid eiken Woensdag van af 24 Juli 1895 tot nadere aankondiging, naar Wageningen. Pryzen der speciale retourbiljetten Voor station Gouda le kl. 3.00, 2e kl. f 2.00, 3e kl. 1.50. De speciale retourbiljetten worden verkocht en des Dinsdags tot den daaropvolgenden 3ts op en schoof zijne tegenpartij het nogon- ierde spel kaarten toe. Deze opende het etui, bladen een voor een de revue passeeren en jgesprek had even de aandacht van een ge iler farospelers getrokken, maar toen zij be daard begonnen te spelen, ging ieder weer zyn gang. Alleen ijle tweede van Astons metgezellen had zich by hem gevoegd, terwijl de andere zich met den man, die voor Aston was opgestaan naar het tweede tafeltje begaf. Het geluk scheen ditmaal op Astoni hand te zijn: het eerste en het tweede spel won hy, en dertig dollar van Mr. Baker waren naar zyn kant verhuisd. Deze bekeek zijne kaarten en zei„vijf en twintig dollar, als u het goedvindtIk moet weer op quitte zien te komen I” „Dertig, Sir!” antwoordde Aston, zijn geld naar voren schuivend. „Ook goed drie vrouwen en een aas I” riep Baker, zijne kaarten omkeerende. „Drie heeren en een aas!” antwoordde Aston, wiens stem reeds zijne toenemende opgewondenheid verried. De an|ier trok een bundel banknoten uit een zij zak, wierp kalmpjes dertig dollar op de tafel en gaf weer. Aston wierp een blik in zyne kaarten, en het bloed vlóóg hem naar het hoofd. „Zestig dollar, Sirzei hy. Baker scheen met zich zelf te overleggen, „u wilt me gelopf ik, overrompelen,” zei hy met een fijn lachje, «maar uw geluk kan niet altyd duren. Ik hel honderd dollar Te beginnen met 23 Juli zullen aan de stations der staatsspoor wegmaatechappij tot nader order eiken Dinsdag en Donderdag goedkoope reisbiljetten worden uitgegeven voor de lyn Rotterdam, den Haag en Gouda naar Amsterdam. Deze speciale kaarten zyn geldig voor alle treinen en klassen tegen den prijs van reis en geven het recht, om denzelfden of den volgenden dag terug te keeren. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. agente) waarin van goed de moder zelf, die echter zoo ongelukkig op pen l'Jx-x-- J"x lyk gei overgei leven knaap, te bereiken, terwyl later nog een 5-jarig kind dat deerlijk gewond werd opgenomen. De 3ii ontdeden zich van hunne jassen, welke zij ui gespreid onder de ramen hielden en -rin zy de twaalf-en achtjarige zoontjes dn vrouw die den sprong waagden, zoo I a s het ging opvingen. Toen sprong ook lat taarnpaal terechtkwam, dat zij gevaar- swond naar het ziekenhuis moest worden dracht, vreest. wist langs het dak naar beneden sprong. Inmiddels was de reddingsbrigade versche nen. Een der brandwachts, drong het bran dende [pand binnen en vond op de tweede verdiepjing nog een kind reeds in bewusteloozen toestand. Het gelukte de levensgeesten daar van weer op te wekken. De oorzaak van den brand is onbekend en het pand is geheel uit- gebranci. Nader seint menDe vrpuw is nog altyd niet tót bewustzyn gekomen, doch zy heeft geen barer ledematen gebroken. Het achtjarig knaapj^, dat uit het raam sprong heeft een* schedelbreuk, terwyl een der andere kinderen de voet verstuikte. De overigen bevinden zich afgescheiden wel. de agenten er heen snelden bemerkten - - haar eenjarig kind op den arm,

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1