1EID. r. DE MARSERA MER. J 11 BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 25 Juli 1895. 34ste Jaargang. (regen. 'O. en. ezen ten. FEUILLETON. No. 6718. IG. iging feperpoert) I ▼au de beer H. J. ven over de wor- Erna i GOUDA De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. 4 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sage. Tkocht den den d&arop- (Naar het Duitsch.) 1.01 IMIIE 1 11 HU VI kennen, len, die iu de leerde vestigen 1 geworden ia ei tegen vrou- heeft gemaakt beperking ran 8 eenvoudigite nderd aanga- eel te verdrin- in lichaam en ?d worden ee loor vreeaeyke ekweld. Dan gen, oorsuizen le ziekte. Al i zenuwziek en Een 53-jarige machinist, A. de B., wonende te Gouda, had gisterenmiddag omstreeks 12 nar in de Van Spaanstraat te Rotterdam bij bet verplaatsen van eene heimachine bet on- luk met den rechtervoet zoodanig tusschen de machine en een stopblok beklemd te geraken, dat hem drie teenen werden verbryzeld. Hij is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. myn woord gegeven, en dat broken doe ik nooit. Ik geloof, dat hij mij in ray'ne betrekking heeft laten gadeslaan, waarom kon ik niet raden en wet be lang hij tooh in my stellen mocht wee en is mij even eens een raadsel ik heb niet eens geweten, dat deze streek zijn eigenlijke verblijfplaats is, tot ik zijn brief ontving, die mij gelastte mij bij u aan te melden.” «Ja, die Izak is een zonderling man,” antwoordde Elliot hoofdschuddend, «maar in al de zaakjes, die hij hier behandeld heeft, heeft nog niemand zich over hem te beklagen gehad, eu dus denk ik, dat hij ons nu ook wel den rechten man zal gezonden hebben. Zeker, u zult mijne boeken moeten bijhoudsn, maar dit eischt meer eerlijkheid en stiptheid dan veel arbeid. Ik hécht er vóór alles aan, op ieder unr met zekerheid te weten, hoe mijne zaken staan, opdat ik nooit buitensporige uitgaven veroorloof, waaruit later maar onverwachte ongelegenheden zouden voort komen. Onze buren houden ons voor zeer rijk, naar sedert onze kinderen in het Oosten moeten opgeleid worden, zullen de meisjes tenminste eens eene goede partij doen, en de jongens op de hoogte van bun tyd komen. Daarmee hebben intussohen de oostersebe modes en levenswijze hunnen intrek op Oaklea ge nomen en die hebben zooveel onkosten meegebracht, dat ik er bepaald tegen moet oorlog voeren, om niet binnenkort geruïneerd te zjjn. *t Is waar wij bezitten aardig wat aan landerijen en negers, maar contanten ontbreken maar al te vaak, want als ik ze noodig heb, zijn ze in den regel aan badreizen, en mode- rekeningeu versmolten. (Wordt vervolgd.) Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Kerk te Ohariois door ds. C. W. E. Ploos van Amstel J.Az. te Zwolle. kleur en teekening bedekte den vloer, een ledikant met hagelwit beddegoed nam den eenen wand in be slag, terwijl daartegenover onder een spiegel tusschen de ramen eene ruime waschtafel stond. Eene latafel, eene groote tafel tegen de derde wand en eene klei nere bij het bed, een rieten schommelstoel en drie andere van dezelfde stof voltooiden de eenvoudige stoffeering. Evenwel kwam het Helmstedt voor, dat hij nog nooit zoo’n gezellige kamer gezien had. Zijne beide koffers onder de ramen begroetten hem als oude bekenden, en hij ontlost ze met een gevoel van veiligheid en kalmte, als hij in Amerika nog niet gekend had. Daarop ontdeed hij zich snel van zijn reiscostnum, wiesch zich flink en spoedig was hij van top tot teen gentleman en gereed, om den heer des huizes weer op te zoeken. Elliot zat met een courant voor het raam, toen Helmstedt den parlor weer binnentrad, en aan de andere zijde op een divan eene dame van zeker al over de vy'ftig. „Ga zitten, Sir, neem plaats I” sprak Elliot vrien delijk en wees op den naasten stoel, „dit is myne vrouw Mr. Helmstedt onzen nieuwen huisgenoot I” vervolgde hy, het tweetal aan elkander voorstellende, „wat er buitendien nog in mijn huis rondwandelt, zult u spoedig genoeg leeren kennen.” Mevrouw Elliot was ondertnsschen opgestaan, reikte den nieuweling met een beknopt „Welkom hier, Sir I” de hand en verliet de kamer. „Wel Sir,” hervatte Elliot, toen Helmstedt den aangewezen plaats bezet had, „wat u bij ons te doen krijgt, zal u zeker wel bekend zyn, en ik denk, dat het u hier wel bevallen zal; wy althans zyn geen kwaad slag van menschee en van u heb ik ook niets By kon. besluit ia benoemd tot burge meester van Waddings veen de heer P. Rupke. Beroepen by de Gereformeerde Kerk te Haterswoude ds. N. H. Koers te Wanswerd. uit de op een bed uitgespreid gevonden 17 ledige étuis, herkomstig uit een spiegelkutje aan mevrouw toebehoorende, de bijouterieën zyn ontvreemd of wel dat mevrouw deze by haar vertrek heeft medegenomen. Breek werk tuigen of iets dergelijks heeft de politie niet gevonden. Zilveren voorwerpen in huis aan wezig zyn onaangeroerd gebleven, zoo ook eenige muntspecie. De vermoedelyke daders zyn twee mannen van 30 a 40jarigen leeftyd, als beer gekleed, met hoed en demi-saison. Zy zyn met over haasting te werk gegaan en hebben sommige vertrekken, in het sousterrein gelegen, niet bezocht. (N. R. Ct.) „Blij, dat u er zijt, Sir P’ klonk het Helmstedt joviaal te gemoet, „mijn naam is Elliot.” Helmstedt boog en drukte hartelijk de aangeboden hand; het statige en vriéndelijke voorkomen van den gastvrijen planter maakte een hoogst aangenamen indruk op hem. „Uwe twee koffers zijn al aangekomen,” ging Elliot voort, „de jongen, die ze afhaalde, is het boschpad langs gereden. Vandaar dat hij u voor was. Kerst mis maakt dat zwarte volkje tweemaal zoo vlug als anders. Er is vuur op uwe kamér en verder alles, wat u noodig hebt, als u soms een beetje toilet wilt maken. Wilt u dan even meegaan, dan zal ik u den weg wyten.” Helmstedt volgde den heer des huizes naar eene zijvleugel van het gebouw, waar Elliot eene deur gelykvipers voor hem opende. „U kunt mij straks in den parlor vinden, Sir 1” sprak hy vriendelijk en liet den nieuweling alleen. Helmstedt ging binnen en meteen voelde hij zich thuis, De kamer was maar eenvoudig gemeubeleerd, ■aar het door de dichte gordijnen gebroken licht der avondzon wierp in verbinding met hot schijnsel ▼an het knappende haardvuur een warm eoleriet op de geheels omgeving. Een dik tapijt van eenvoudige Ter wille van één stembriefje zullen de kie zers van Maarsseveen de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad moeten óverdoen. Er was nl. een briefje abusief van onwaarde verklaard en het toeval wilde nu, dat dit juist van invloed op den uitslag is geweest: by van- waardeverklaring zou er eene herstemming hebben moeten plaats hebben tusschen vier heerec, terwyl er nu twee gekozen waren ver klaard. dan goeds gehoord.” Helmstedt boog, maar antwoordde snel„Jammer maar, Sir Elliot, dat mijn Engelsch nog zooveel te wenschen ovorlaat, maar ik hoop, dat dit wel elke week zal beteren. Verder weel ik slechts, dat mijn taak zal zyn, uwe boeken bij te houdenhot verdere schreef mij de mac, die mij voor de reis hierheen het noodige geld en de noodige inlichtingen zond zou ik van u zelf vernemen, Sir.” „Juist, juist, dat is de oude Izak, kent u hem goed „Izak Hirsch teekent hij zich, Sirik heb hem maar tweemaal in mijn leven gezien, en weetalleen, dat hij mij door zyn goeden raad uit de bitterste verlegenheid geholpen heeft, zoodat ik hem mijn eventueel toekomstig geluk zal te danken hebben." „Zool Maar hij moet u toch nader gekend hebben of een buitengewoon belang in u stellen, Sir Helm stedt, want hij stelde zich vrywillig borg voor u, alhoewel dit niet eens noodig was.” „Mogolyk, dat hy mij meer kent, dan ik weet. Sir, maar ik moet eerlijk bekennen, dat hij voor mij een raadsel is. Vier maanden geleden, toen men mij myne laatste middelen ontstolen had, bracht hy mij in de exportzaak van een zijner vrienden, om daar de taal des lands en de gebruiken van den handel te leeren, terwyl ik hem vooruit beloofd had, in alle gevallen zes maanden in die taak te blyven. Het was eene harde school voor mij, van voren aan te beginnen en op mijn leeftyd geen oent te verdie nen, zoodat ik ’s avonds met pianospelen in mijn onderhoud moest voorzien. Er bleef mij echter geen andere weg open dan te volharden en te overwinnen of te sterven. Trouwens, ik had myn ouden Mreoenas werpen daaruit afkomstigook een effecten trommel, waarin alleen een testament werd achtergelaten. Een garderobekast en een spie gelkaste werden mede doorzocht, en blykbaar hebben de dieven alles op hun gemak door- snuffeld. Deo heer Van Wotki, die op het oogen- blik te Schlangenbad vertoeft, is terstond langs telegrapbischen weg van het gebeurde kennisgegeven en wordt hier terugverwacht ten einde met zekerheid te kunnen constateeren wat ontvreemd is. Zoo goed als vast staat reeds dat voor eene belangryke som aan effec ten gestolen is, hetgeen men mag afleiden uit de effectenbandjes, die over den vloer verspreid liggende zyn gevonden. Gisteren nog was de heer W. J. van Lim- burgh, wonende Stationsweg no. 45, aldaar in de woning geweest om deze te iuspecteeren doch doze had niets verdachts gevondendoch gisteren avond omstreeks 12 uren beeft de heer B. een paar mannen aan het slot van de woning van den bestolene bezig gezien. Op zyne komst verdwenen zy echter. Een half uur later is door een der buren een hevige slag gehoord. Men leidt uit een en auder af, dat de inbraak iu den voornacht heeft plaats gehad. Het ongunstige weder heeft er wellicht toe bygedragen, dat men van den gepleegden diefstal niet eerder iets bemerkt heeft. Bij de politie was van de uitstedigbeid van den heer Van Wotki niets bekend, welk on- begrypelyk verzuim natuurlyk oorzaak is ge weest dat de woning van dien beer niet in het byzonder bewaakt werd, hetgeen wel het geval zoude geweest zyn, indien de heer Van W. zich de moeite getroost had om, zooals zoovele anderen doen, van zyn vertrek aan den hoofd-commissaris van politie kennis te geven. Gisternamiddag werd door den subst.-officier van justitie mr. Modderman, in vereeniging met den racbter-commissaris en den commis saris van politie den heer W. F. Leyds ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar wjj vernemen, bestaat er gegronde hoop, dat de politie weldra de band op de brutale inbrekers en dieven zal kunnen leggen. Met zekerheid kan thans reeds vermeld worden dat de reëele waarde der geldswaardige papieren huize van den beer Johs. van Wotki aan den Stationsweg no. 2 ontvreemd circa f 33,000 bedraagt, waaronder i 8000 aan Ecgelsche, Portugeescbe, Russische, Oosten- ryksche, Belgische en Hollandsche effecten en ongeveer f 25.000 aan stukken op naam. Nu moet heden middag bij de terugkomst van den beer Van Wotki nog uitgemaakt worden, Of In de zitting der Italiaansche Kamer beves tigde de minister van Marine deze bijzonder heden, en deelde mede, dat een onderzoek naar de oorzaak der aanvaring waa bevolen. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Zevenhuizen ds. J. M. Jalink te Druten (G.). Gedurende bet voorgenomen bezoek van H. M. de Koninginnen aan Kampen Sept. a.s. zal onder andere getracht worden een zoo groot mogelyk aantal verschillende schepen op den IJsel te verzamelen. Door den burgemeester is daarom aan het dep. van marine verzocht om op dien Batum eenige marineschepen naar Kampen te dirigeeren, aan welk verzoek waar- BchijnJyk zal worden voldaan. De Vereeniging voor lager en meer nitge- breid lager onderwijs op gereformeerden grond slag* te Amsterdam heeft in het schoolgebouw (Keizersgracht 41) de tweede jaarvergadering gehouden. Aan het verslag van het bestuur der ver- eeni«ing ontleenen wij het volgende. Met 57 leerlX^en begonnen, zijn nu voor den nieuwen d. i. derden, curcus 178 leerlingen ingeschre ven, zoodat na de vacantie een nieuw (zesde) Omstreeks acht dagen geleden vertrok de heer Johs. van Wotki met zyn gezin naar Duitschland, aan zijne woning aan den Sta tionsweg no. 2 te Rotterdam een briefje, op de buitendeur geplakt, achterlatende, vermel dende dat hy afwezig was enz. Gisterochtend omstreeks 6 uren zag de vuilnisjongen Toonsen wonende in de Raamstraat no. 21, aldaar toen hy met de vuilniskar den Stationsweg passeerde, dat de buitendeur van des heeren Wotki’s woning openstond. Nader komende zag hij alras dat hier inbrekers aan het werk geweest waren. De politie, terstond gewaar schuwd, spoedde zich derwaarts en nu bleek dat de inbrekers, vermoedelijk met een zwaar stuk yzer, de straatdeur hebben geforceerd en wel met zulk een geweld dat het slot er afgesprongen is. Zij hebben daarna het huis, dat uit een sousterrain en een bel-étage be staat, doorzocht, waarvan bijkans overal de sporen zichtbaar zyn. Eindelyk vonden zij ook de brandkast, die door hen met een sleutel, waarschynlyk daarbij behoorende, werd geopend zoomede een schrijfbureau. Sporen van braak zyn aan de brandkast in *t minst niet te ontdekken. Uit deze brandkast is alles wat er zich in bevond gehaald. Hier en daar en overal in de kamer waar zij stond lagen voor- Omtrent de scheepsramp nabij Speizia wordt het volgende nader gemeld De stoomboot Maria Pia« was op weg van Napels naar Genua en had, behalve eene be manning van 17 koppen, 173 passagiers aan boord, die te Genna op een ander schip zou den overgaan om verder te reizen naar Zuid- Amerika. In de golf van Spezzia, bij bet eiland Tino, kwam de boot Zaterdagnacht in aanvaring met de »Ortigia<, die Vrydagavond van Genua was vertrokken. Beide schepen bemerkten elkander eerst, toen eene botsing onvermijdelijk was; het schynt dat er een mist hing. De voorsteven van de »Ortigia< drong zes meter in de zijde van de Maria Pia«, die na drie minuten zonk. De meeste passagiers sliepen en hadden geen tyd zich te redden. De >Ortigia« bleef tot het aanbraken van den dag op het tooneel der ramp en redde nog 14 man van de bemanning en 28 passagiers een paar zeilschepen kruisten den gebeelen dag rond, in de hoop, nog eenige schipbreukelingen te vinden. De Ortigiahad een groot gat in den boeg, juist boven de waterlyn. Merk waardiger wy ze heeft deze boot op eene vorige reis op dezelfde plek een Fransch schip in den grond geboord. GOUDA, 24 Juli 1895. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Vrydag 26 Juli 1895, des namiddags ten 1| ure. Aan de orde: De benoeming van een Noodhulp-lykdrager. Een voorstel betreffende het onderhoud der schoeiingen van den Turfsingel. De Rekeningen van de Volksgaarkeuken en het Hoffmans-Gesticht over 1894. De Rekening van den Kassier der Bank van Leening over het boekjaar 1894/95. lokaal in gebruik zal worden genomen. De kosten voor de inrichting van dit nieuwe lokaal zullen, zoo besloot de vergadering, door de ouders der kinderen worden gedragen. Staande de vergadering werd voor pl. m. 130 ingeschreven. Het voornemen van de voorloopige commis sie om een der scholen van de ger. kerk te Amsterdam A tot een school, als door de vereeniging werd bedoeld, in te richten, kon niet slagen. Daarom werd een nieuwe school opgericht, eerst in een gehuurd lokaal gehou den, later in bet thans in gebruik zynde ge bouw Keizersgracht 41 definitief gevestigd. De kosten voor aankoop en inrichting wer den gevonden in eene leening en hypotheek, samen groot 85000. Het tekort der beidejaren bedroeg f 3,829.611. Daar op een tekort voor de eerste jaren was gerekend, was vóór do oprichting een rente- looze leening aangegaan, waarop voor ruim 2400 was geteekend. Het schoolgeld bedroeg gemiddeld 32 per leerling, terwyl de kosten per leerling dit jaar by na 49 bedroegen. De hoofdonderwyzer, de beer H. J. van Wylen, wees o. a. op het feit, dat standaard werken over zielkunde, ethiek en opvoedkunde waarop het gereformeerd leerplan moet rusten, nog steeds ontbreken.

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 1