E" BuitcDlaodsch Overzicht. Nieuwe DASSEN en Linnèngoed. A. van OS, Az., Beurs van Amsterdam. 7,'A blijven. Er kon niets meer gedaan worden dan er gedaan werd, verklaarde bij. Jelkman is niet meer bjj kennis geweest en des Woens dags is hg gestorven. Namens den coroner, den officieelen dokter, die de lijkschouwingen verricht, heeft de »healthofficer<f een genees kundige, die noch met dr. Bjerring, noch met dr. Fiacher iets te maken had, het Ijjk geschouwd en het officieele stuk gegeven, waarby verklaard werd, dat Jelkman aan Encephalitis gestor ven is. De >nnter8taker< werd ontboden, de man, die volgens Amerikaansche gewoonte de zorg voor het Ijjk tot de begrafenis op zich neemt. Bet lyk werd naar zjjn huis gebracht endaar bleef bet tot Vrjjdag, toen het begraven werd. Dit geschiedde op plechtige wijze. De officie ren en mannen van eiken tak van dienst en pastor Rudolph, van de Duitsch-Evsngelische Gemeente waren er bti tegenwoordig en de Nederlandsche vlag dekte de Igkkist. Hoe heeft het verdere personeel zich ge houden er is niets bjjzonders gebeurd. De kameraden van Jelkman hebben, ik weet vol strekt niet waarom, een betoog op het getouw gezet, waarby zy vergeefs trachtten bet andere personeel te betrekken. Het stukje in den «Observer* volgde, maar alles en alles ia van A tot Z gelogen. De Observer* spreekt van ongeregeld heden aan den wal. Geen sprake van. Er zyn geen onge regeldheden gepleegd. Vervolgens spraken wjj met den dokter. In hoofdzaak deed deze hetzelfde verhaal als de kapitein. Uit zyne verdere antwoorden op onze vragen bleken nog deze bijzonderheden Meestal was Jelkman in zyn kooi. Ik bezocht hem twee- maar ook vaak drie malen daags en stelde hem vry van week. In New- York heeft myn collega Fischer hem met my onderzocht en hy vond zyne ziekte niet van dien aard, dat vervoer naar den wal noodzake lijk was. Ook in' het scheepshospitaal heb ik hem geregeld bezocht. Ik gaf hem zyne medicynen en liet hem, omdat hij steeds over hoofdpyn klaagde, ys op het hoofd leggen. Na zyn val tengevolge van zyne beroerto heb ik zyn lichaam onderzocht, by had een paar blauwe plekken, maar verwond had hij zich niet. /Drie malen daags heb ik de temperatuur van zijn lichaam opgenomen. Die was steeds normaal. Hy gebruikte krachtigen bouillon, dien ik hem geregeld liet geven. De officier van de wacht en de bedienden hadden den specialen last gekregen hem voortdurend op te passen en te bewaken. Men verwyt u, dat gy een vriend van Jelkman uit de ziekenhut hebt gejaagd. Dat moest ik doen in het belang van den zieke. Hy had rust noodig, in de eerste en de voornaamste plaats rust. Ik mocht dus niet permitteeren, dat zyn vriend Sehoe- maker en de eerste kok met hem een drok gesprek voerden en toen ik binnenkwam, terwyl zy daarmede bezig waren, heb ik myn plicht gedaan en hen verwyderd Het »Hbl.« betwist het verwyt, dat dr. Bjerring geen graad heeft. Hy is een te Néw- York gediplomeerd arts en één wiens bekwaam heden herhaaldelijk gebleken zijn. Ofschoon Amerikaan van geboorte, spreekt bjj uitmun tend Hollandsch en geldt als een der knapste en meest welwillende doctoren van de »N. A. S. M.« Vier jaren reeds is hy daar in dienst. In de vergadering van de feestcommissie der Tentoonstelling te Amsterdam hebben een aantal plannen thans vasten vorm gekregen, zoodat er weder verschillende feestelykheden mogen worden verwacht. Hier volgen dos eenige byzon der heden uit het program voor de eerst volgende weken. Op de eerste dagen komen de reeds aan gekondigde wielerwedstrijden en tegelykertyd de tweede tydelyke tuinbonw-tentoonstelling, welke tot 31 Juli voortduurt. Bovendien mor gen en Zondag internationale biljardwedstrijd. De verjaardag van Koningin-Regentes, Vry- dag 2 Aug., zal gevierd worden door een schit terend vunrwerk, een groote militaire taptoe en nog verscheiden andere feestelykheden, welke als verrassingen moeten worden beschouwd. In Oud-Holland zal het vendel des middags parade houden en de evolution uitvoeren; des avonds zal er groote verlichting zyn. Op Zondag 4 Augustas zal op het terrein van de wielerbaan een internationale worstel wedstrijd worden gehouden, en Zaterdag den lOn zal de vereeniging Spartacus aldaar een gymuastiek-uitvoering geven. Op Maandag en Dinsdag 12 en 13 Augus tus komt Eduard Strauss, de Walskouing, uit Weetien, in Oud-Holland muziekuitvoeringen ge*en, waardoor een gootere muziektent op het Marktplein zal worden opgeslagen. Dan volgt op 17 en 18 Augustus het groot internationaal schermconcours. Dit zyn intessehen alleen de feestelykheden, waarvoor de dagen reeds zyn vastgesteld, maar tegelykertyd zyn er nog verscheidenen andere in voorbereiding. Zoo zal er een afzonderiyke tentoonstelling van voedingsmiddelen wórden gehouden met een kookwedstryd, wat meer in het by zonder ook van toepassing zal zyn op het hotelwezen. Bovendien komt er nog een tentoonstelling van rjjwielen. Onder andere plannen overweegt het com- mité ook het geven van een groot Italiaansch vuurwerk en een wedstryd tusschen een aantal vuurwerkmakers uit verscheiden landen, een commissie van beoordeeling onderscheidingen zal toekennen. Het schip zal op een avond prachtig worden geïllumineerd, als een 'navolging van de cHo- hensollern» by de kielsche feesten, ook zal daar een eigenaardige gekostumeerde vertooning worden gegeven, een receptie door admiraal De Rniter met een groot gevolg van vloot voogden. Op het middelterrein wordt een kinderfeest gegeven, een voorstelling van «De schoone Slaapster in het Bosch.» Ten slotte moet nog melding worden gemaakt van den Lombokdag, waarby de verovering van Mataram zal worden voorgesteld, een spiegelgevecht waarby de Ne derlandsche troepen de poerie bestormen en innemen. Tot 30 Juli bestaat voor alle Nederlandsche zang, fanfare en andere muziekgezelschappen de gelegenheid, zich by bet uitvoerend commité aan te melden, om zich op het terrein te laten hooren, ten einde mede te dingen in een eigen- aardigen wedstryd. Daar by zal namely k door het publiek bij stemming in op het terrein geplaatste bassen uitgemaakt worden aan welke dier gezelschappen de uitgeloofde herrinnerings en banier-medailles moeten worden reikt. Met bet gezelschap van den «Chat noir» te Parys zyn regelingen gemaakt, om op te tre den in het gebonw voor speciale tentoonstel lingen op het terrein. Gisteren werd te Brussel de groote betoo ging der liberalen en sociaal-democraten gehouden tegen de schoolwet. Reeds om acht nur kwa men de gedelegeerden, die aan de betooging zouden deelnemen, hier aan. Tot handhaving van de orde waren overal sterke afdeelingen politie-agenten opgesteld. Vooral in de nabjj- heid van het Volkshuis heerschte groote drukte. Het weer was niet gunstig. De betoogers vereenigden zich op den Boulevard d'Anvers. Van daar werd de tocht door de stad, die 21/, uur duurde, onder nomen. Door eene deputatie werd op de place des Martyrs een krans gelegd op het gedenk- teekeu, dat daar is ogericht ter nagedachtenis van de in 1830 gesneuvelde strydera. De radicale afgevaardigde Janson hield daar eene redevoering. Eene andere deputatie legde een krans op het Petit-Sablon-pIeiu als hulde aan de martelaars, die in de 16de eeaw vielen in den stryd voor de vrijheid van geweten. Toen de stoet de grande place had bereikt, hielden de heeren Janson en Anseele heftige redevoering tegen de schoolwet. Vervolgeus gingen de betoogers uiteen. Ongeregeldheden vielen niet voor. Tot dusver zyn in Engeland gekozen 409 unionisten, 172 liberalen, 12 Parnelisten, 68 anti-Parnelisten, 2 werklieden-candidaten. De unionisten winnen 110. do liberalen 20 zetels. De unionisten zijn nu zeker van een meer- desheid van den minste 152 stemmen in het nieuwe Parlement. Men heeft berekend, dat de conservatieven by deze verkiezingen zooveel zullen gewonnen hebben, dat zy ook zonder de Camber- lainisten in de meerderheid zullen zijn, en daaruit de gevolgtrekking gemaakt dat bet be houd, zoo niet de reactie het nienwebewind zal kenmerken, De Dely News becyferd in haar nnmmer ran gisteren het onjuiste van de berekening. Om eene meerderheid van eene stem te hebban, zouden de conservatieven in het nieuwe Huis 336 man moeten tellen, Hou den de conservatieven nu hunne zetels in de 49 districten, waarvan toen de uitslag nog niet bekend was, dan zonden zy slechts 333 man tellen; wuinen zy er enkele by, naar den maatstaf van hunne reeds behaalde winsten, dan zon knnnen regeeren. Ziedaar intnsschen een schrale troost voorde «Daily News»,want van oneenigheid tnsschen de bondgenooten blijkt nog niet veel. Zooals reeds was gemeld, heeft de Noorsche staatsraad Thorne, die in het tegenwoordigs ministerie-Stang een tydlang de portefeuille van binnenlandde he zaken waarnam, werkelijk de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie aangenomen, en zal hy thans trachten een ooalitie-kabinet samen te stellen, waarin vier conservatieven, vier radicalen en twee gematig den plaats znllen nemen. In een onderhoud tnsschen den heer Tborne en den voorzitter van het Storthing heeft de laatste verklaard, dat een coalitie-kabinet in deze zitting geen votum van wantrouwen van het Storthing te vreezen heeft. De tegenwoor dige toestand heeft te lang gednnrd en een soort verslapping ten gevolge gehad, die in vele kringen den wensch. heeft doen ontstaan, dat de pogingen van den heer Thorne znllen ge- lakken. Men noemt de heer Sverdrup envon Wedel—Jarlsberg als leden van het nieuwe kabinet; van den eerste zal het grootendeels afhangen of de combinatie tot stand komt. Thorne is er op gesteld, dat de leider der radicale party uit het Storthing in het kabinet zitting neemt. Generaal Baratierie, de bevelhebber der Italiaanscbe troepen in Oost-Afrika, is te Rome aangekomen. Toen de generaal aan het station aankwam werd hjj met groote onderscheiding ontvangen insgelijks in de Kamer, waarheen hy zich ver volgens begaf. Alleen de radicalen, die nog steeds tegen een uitbreiding van Italië's kolo niale politiek blyven protesteeren, onthielden zich by deze betoogiog. neden komt ia de begrootiug voor "buitenlandsche zaken aan de orde. Men verwacht dan, dat generaal Bara- tieri eene redevoering zal honden, waarin hy zich zal verklaren voor het ondernemen vaa een expeditie tegen koning Menelik van Abes- sinië. Toen- de generaal in de Kamer verscheen, werd hy, zoowel door den minister Crispi, als door den president Crispi, als door den presi dent Villa met bjjzondere vriendelijkheid onf- vaogen. De aanhangers der regeering ver trouwen, dat generaal Baratieri's mededeelingen zullen dienen tot bevestiging van de plannen van den heer Crispi, die voornemens is, in Oost-Afrika krachtig tegen de Abbessiuiërs op te tredeu. lu elk geval is dezer dagen eene beslissing over Italië's koloniale politiek in Oost-Afrika te verwachten. Intusschen heeft de heer Cavalotti zyne pogingen nog niet opgegeven. Heden zal deze radicale leider weer een aantal stokken open baar maken, betreffende de deelneming van den heer Crispi aan het Panamino. Waar schijnlijk zal de Kamer, zoodra de radicale oppositie-leiders daarover weer eene interpel latie honden, zich wel bepalen tot de houding tot de houding, tot dusver in deze zaak aan genomen, bet ann den rechter overlatende, deze qnaestie verder te onderzoeken. Trouwens, de koloniale politiek is nu weer op den voorgroud getreden. Te Rome hondt men zich nu alleen bezig met hetgeen ia de Italiaanscbe kolonie aan de Roode Zee voor valt. Het naspel van het Panamino wordt daardoor geheel op den achtergrond gedrongen. Voorloopig heeft de heer Crispi daarvan althans geen gevaar te dochten. Te Rome verwacht men nu de mededeelingen, welke de regeeriug over den toestand in de kolonie Erythraea zal doen. Vermoedelyk zal men daarover reeds spoedig meer bysonderheden vernemen. Het spreekt vanzelf, dat generaal Baratieri terstond door eenige dagblad-correspondenten werd geïnterviewd. De generaal verklaarde, dat hy zich vol strekt niet «ugerust maakt over den toestand in Oost-Afrika. Niet alleen zeide de gene raal kunnen wij rekenen op onze eigen soldaten, maar bovendien zyn de inlanders, die zich by ons hebben aangesloten, goed ge wapend en geoefend, zoodat de Italianen van een aanval der Abessiniërs niets te vreezen hebben. Voor de Italianen is bet zeker te wenachen dat deze voarspelling van generaal Baratieri worde bewaarheid. In elk geval kan men echter eene nieuwe expeditie verwachten en outnorlyk zullen daarvoor weer aanzienlijke uitgaven noodig wezen. De minister van finan ciën zal derhalve weer in nieuwe moeilykheden komen. Maarschalk Martinez Campos is van Man- zanillo, de haven aan de westkust, vertrokken naar Santiago, de hoofdstad der oproerigo provincie van dien naam. Vandaar zal de maarschalk terngkeeren naar Havana, de hoofd stad van Cuba. Voorloopig zullen derhalve de krijgsverrich tingen in het zuidoosten der kolonie, waar maarschalk Martinez Campos onlangs door de troepen van generaal Maceo werd terogge- dreven, worden gestaakt. Alvorens den stryd te hervatten, wacht Martinez Campos de aan komst af der versterkingen, die nit Spanje worden gezonden. De beslissende stryd zal derhalve vooreerst nog niet worden geleverd. De President der Frahscbe Republiek, de beer Faure, vertrok naar H&vre om daar zyn vacantia door te brengen de ontvangst, welke hem van de zjjde der bevolking ten deel viel. was zeer hartelijk. De villa, welke de Presi dent daar betrekt, is prachtig ingericht; meer dan 250 man hebben er gedurende twintig dagen aan gewerkt om alles in orde te brengen. De eerstvolgende Ministerraad zal 31 Juli te H&vre worden gehouden ia de maand Augns- tue zal het Kabinet slecht tweemaal vergade ren, tenzij er iets bjjzonders mocht gebeoren. Ingevolge de onlangs aangenomen wet op de militaire verplichtingen van Parlements leden, heeft de Fransche Minister van Oorlog beslist, dat de soldaat-afgevaardigde Mirman in het laatst van September, na de groote manoeuvres, van den dienst zal ontheven wor den. Bjj de heropening der Kamer in October kan Mirman dos zyn zetel weer innemen. De Petersburgsche »Novoje Vremya« ont vangt een telegram uit Vladivostock (de Rus sische haven in Qoat-Azië), waarin wordt geme'd, dat de Japansche regeeriog ijverig bezig is baar leger en vloot weer op voet van oorlog te brengen. Reeds zyn in Japnn twee kruisers, die in Pern zyn gekocht, aangekomen. Weldra zullen ook Japansche mariniers naar Engeland word»n gezonden, teneinde de drie oorlogsschepen, welke daar voor rekening der Japansche regeering zjjo gebouwd, in ontvangst te nemen. Deze oorlogsschepen hebben elk een inhoud van 12000 tonnen. In Japan ver toont zich algemeens opgewondenheid en neemt de oorlogszuchtige stemming toe. Op het eiland Formosa blyft de cholera in hedge mate heerschen. Niettemin bieden de inboorlingen krachtigen weerstand aau de Japansche troepen, vooral tengevolge van den steun, dien zy ontvangen «ah de gouvere nenrs der Zuid-Chineeeohe provinciën, di- hun wapenen en krijgsvoorraad zenden. De Zwart-Vlaggen, onder aanvoering van het bekende opperhoofd Lio-Yung, verdedigen hardnekkig de poeitiën, welke zy hebben i:. genomen. Nu is ook de Japansche garde naar Formosa gezonden. De forten, waardoor de haven Port-Arthnr (die den Cbineezen is teruggegeven) werden verdedigd, zyn door de Japanners vernield. Ook op het schiereiland Liao-Tung en in Formosa beerscht de cholera zeer hevig. De Jappauners zjjn nog meester in Korea en houden den koning gevangen. r GOUDA, Kleiweg E 78-78a, GOUDA. 97 JULI. Nidrrland. Cert. Ned.W. 8. f dito dito dito 8 dito dito dito Uongar. Obl. Goudl. 1881-88 4 Italic. Inschrijving 1868-81 6 Oostinr. Obl. m papior 1868 6 dito in silver 1868 6 Portugal. Oblig. met coupon 8 dito tioket 8 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Geoons. 1880 4 dito bjj Roths.1889 4 dito bij Hope 1889-90 4 dito in goud. loea. 1888 6 dito dito dito 1884 6 Span jr. Perpet. schuld 1881 4 Tubkbu. Oepr.Conv. leen. 1890 4 Geo. leening serie D. y Geo. looning serie O. Zuid-Ara. Hip. v. obl. 189S 6 Msxioo. Obl. Buit. Soh. 1890 6 Venezuela. Obl. 4 onbep. 1881 Amsterdam. Obligaties 18 95 8 Rotterdam. Sted. loon. 1894 3 Nrd. N. Afr. Hacdelsv. aaud. Arendsb. Tab.-Mü. Certificaten Don-Maatschappij dito Arnh. Hypotheekb. pandbr. 4 Cult.-My. der Vorstenl. aapd. 'e Gr. Hypotheekb. pandbr. 8l/i Nederlandsche bank aand Ned. Handelmaatsoh. dito N.-W. k Pao. Hyp. b. patdbz. 6 Rott. Hypotheekb. pandbr. 31/, Utr. Hypöthoekb. dito 8'/| Oostinr. Oost-Hong. bank aand. Rusl. Hypotheekbank pandb. 41 Amerika. Equit. hypoth. pandb. Maxw. L. G. Pr. Lieu oert. 6 Nzd. HoU.IJ.-8poorw.-Mjj. aand. Mij. tot Kxpl. v. St. Spw. aand. Ned. Ind. 8poorwegm. aand. Ned. Zuid Afrik. Spm. aand. 6 dito dito dito 1891 dito 6 iTAUE.Spoorwl. 1887/89 A-Kobl.8 Zuid-ltal. Spwmii. A-H. obl. 8 Polin. Warschau Weenen aand.4 Rusl. Gr.Russ. 8pw-Mjj. obl. 4'/§ Bahisoho dito aand. Fastowa dito aand. 5 I wang. Dombr. dito aand. 5 Karsk Ch. dito .Azow-Sp. kap. obl. 4 dito oblig. 4 AmkrikA.Cent. Pao. Sp. Mij obl. 6 Chio. k North. W.pr. C. v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denver fc Rio Gr. 8pm. oert. v.a. Illinois Central obl. in goud 4 Louis», k NashvilleCert.v. aand. Mexico. N. 8pw. Mij. lehyp. o. 6 Miss. Kansas v. 4 pot. pref. aand. N.-York Ontario k West. aand. dito Penns. Ohio oblig. 6 Oregon. Calif. Ie hyp. in goud i St. Paul. Minn, k Manit. obl. 7 Un. Pao. Hoofdlijn oblig. 6 dito dito Lino. Col. Ie hyp. OI Canada. Can. South.Cert.v. aand. Ven. C. Rallw. k Nsv. Ie h. d. o. O Amsterd. Omnibus My. ssnd. Kotterd Tram weg-Maats. aand. Nid. Stad Amsterdam aand. 8 Stad Rotterdam aand. 8 Belgis. Stad Antwerpen 1887 9'/i Stad Brussel 1886 S'/i Hong. Theisa Regullr Gesellsch. 4 Oostinr. Staatsleening 1860 6 K. K. Oost. B. Cr. 1880 8 Spanje. Blad Madrid 8 2861 Nnd. Wr.jP». Hyp. SpobI oert. "V. Vor.krsslotkoor» 94»/, 1007/, 101'/, MJL ss/„ «♦Vu «4 »«Vl. 1051/. 90 15 87 11», 90/, 481/, 1001/, 97 601 668 «04 101'/. 61 109%, 800 116 10», 100 149'/, 80 84 1081/, 97 195'/, 169 106 V, 51*/ 58' 154 98'/ 08'/, 108'/,, 101% 101 104% 146 184% "Vm 104% 58 1001%, 17% 10% 108 106'/, 88 66 14% 980 106 109»/, 107»/, 1081/, 108% lil 1191/, 99 61»/, 89% 10% 41% 111%

Goudsche Courant | 1895 | | pagina 3